WBA in de aanval Rijnwoude loopt tonnen mis Rijnwoude heeft geen haast met jongerenwerk Fouten moet je durven toegeven Rijn Veenstreek Boerderij wordt opgeknapt Clubs willen niet Vreemdgaan' 2( DONDERDAG 23 JUN11994 hans koenekoop, c zóeterwoude Voor 350.000 gulden moet er worden vertimmerd aan deze boerderij aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude. De boerderij is een van de panden die op het meerjarenprogramma van de restauratie van monumenten staat. Daarop staan de monumenten die Zoeterwoude geld wil toebedelen voor een opknapbeurt, maar de keuze wordt uiteindelijk door het Rijk gemaakt. Behalve deze hoeve staan er nog meer boerderijen op de lijst. Ook de Dorpskerk, de molen van Heineken en de scheepswerf aan de Dorpsstraat komen op de lijst voor. foto ben de bruyn Affaire Van Tol wordt grimmiger Woningbouwvereniging Alkemade (WBA) gaat fors in de aanval in het conflict met bestuurslid en oud-secretaris H. van Tol. De leden besluiten volgende week donderdag of het al dan niet terecht is dat Van Tol uit zijn functie van secretaris is ontheven. Om te voorkomen dat de rest van het bestuur naar huis wordt gestuurd, heeft het een advocaat in de arm genomen. Van der Wart. Het conflict tussen de twee ontstond in januari van dit jaar bij de discussie over de rechts vorm van de WBA. Een meer derheid van het bestuur wilde van de vereniging een stichting maken. Van Tol wilde dat alles bij het oude bleef en voegde zijn minderheidsstandpunt toe aan een, aldus het WBA, reeds door het bestuur goedgekeurde tekst voor de leden. In een be sloten vergadering van 1 februa- alkemape marieta kroft Volgens advocaat R. van der Wart dreigt er een bestuurscrisis omdat Van Tol 'niet bereid is zijn fouten te erkennen' en hij de overige bestuursleden 'pu bliekelijk als willekeurig be schouwt'. Begin juni is nog ge probeerd om tot een oplossing te komen, maar dat mislukte. Het bestuur heeft helemaal geen vertrouwen meer in Van Tol, zo blijkt uit de brief van ri, waar Van Tol niet welkom was, besloot het bestuur hem daarom met onmiddellijke in gang uit zijn secretarisfunctie te ontheffen. Van Tol ontstak in woede om dat hij niet de gelegenheid heeft gehad zich te verweren. Boven dien was de tekst nog helemaal niet vastgesteld. Hij vindt dat al leen de ledenvergadering het recht heeft zich hierover uit te spreken en niet het bestuur. In een brief aan de leden, die zich overigens op 10 maart unaniem uitspraken voor de verenigings- vorm, vraagt hij hun mening. Als de leden volgende week vin den dat hij buiten zijn boekje is getreden stapt hij op, zei Van Tol gisteren. Volgens advocaat Van der Wart staat Van Tol niet sterk. „Niet de tekst van zijn toevoe ging staat ter discussie, maar de wijze waarop de heer Van Tol deze heeft toegevoegd aan een bestuurstekst, zonder dat hij dit heeft besproken met zijn colle ga's", schrijft hij aan de wo ningbouwvereniging. Dat Van Tol niet aanwezig was op de vergadering waarin het bestuur besloot hem uit zijn secretaris functie te ontheffen, doet vol gens de Van der Wart niet ter zake. „Stemmingen over perso nen worden in de regel buiten aanwezigheid van de persoon in kwestie gehouden." Van Tol kon gisteren niet rea geren op de brief van advocaat Van der Wart omdat hij de in houd niet kent. runwoude. ruud sep De gemeente Rijnwoude dreigt een bedrag van 450.000 gulden mis te lopen als gevolg van een foutje van het bestuur van de School met den Bijbel in Bent huizen. Aan de school werd vo rig jaar voor vierenhalve ton groot onderhoud verricht. De gemeente heeft het geld voorge schoten in het vertrouwen dat het ministerie van onderwijs uiteindelijk zou betalen. Maar doordat het schoolbestuur ver zuimde om op tijd een kopie van de bouwopdracht naar het ministerie te zenden, weigert de minister vooralsnog te betalen. Sinds eind juni 1992 moeten scholen bij groot onderhoud "naast de eindafrekening ook een kopie van de bouwopdracht bij het ministerie inleveren. Die kopie moet binnen twee maan den na het verstrekken van de opdracht in Zoetermeer zijn. Voor juni '92 konden ze vol staan met alleen de eindafreke ning. Los daarvan zijn scholen verplicht om het werk uit te voeren in het vooraf door het ministerie vastgestelde jaar. Door onduidelijkheid in de for mulering gingen de Rijnwoudse ambtenaren er echter van uit dat de bouwopdracht alleen maarppgestuurd moest worden wanneer het werk niet in het Vastgestelde jaar werd uitge voerd. Werd de regel op het ge meentehuis verkeerd uitgelegd, het schoolbestuur van de School met den Bijbel wist van de hele regeling niets af. Dat kwam doordat de nieuwe eis pas ürie weken rgoid toen de school van het ministerie toe stemming kreeg voor de op knapbeurt. In de brief waarin het ministerie groen licht gaf, werd met geen woord gerept over de aanvullende eis. Formeel gezien is het school bestuur aansprakelijk voor de gang van zaken. Maar ook de gemeente gaat niet helemaal vrij uit. Omdat het schoolbe stuur ongetwijfeld failliet zou gaan als het de kosten van de verbouwing zelf moet betalen, zal het er op neer komen dat de gemeente voor de kosten op draaft. Dat is: wanneer de weigering van het ministerie definief wordt. Want zo ver is het nog niet. Dat komt doordat Rijn woude niet het enige slachtoffer is van de nieuwe regeling. Lan delijk dreigen ongeveer 400 schoolbesturen de boot in te gaan omdat zij verzuimden op ujd een A.upie van ae bouwop dracht op te" sturen. Voor som migen kan de strop in de mil joenen gaan lopen. Als goedmakertje geeft het ministerie aan al die scholen de mogelijkheid opnieuw een aan vraag in te dienen. Probleem is echter dat de regels voor de ver goeding van groot onderhoud in de afgelopen twee jaar op nieuw nogal ingrijpend zijn ge wijzigd. Hadden tot voor kort scholen na verloop van een aantal jaren gewoon recht op een grote beurt, tegenwoordig kijkt het ministerie vooral hoe het gebouw er bij staat. Of de School met den Bijbel ook on der de nieuwe regeling recht heeft op de vorig jaar uitgevoer de opknapbeurt, nog de Roze pluimen voor leraar en moeder De moeder van één van de jonge leden van de stichting homoseksualiteit Alphen (SHA) en een leraar van het Christelijk Lyceum in Alphen zijn gisteren onderscheiden met de roze pluim van de SHA. De 'roze pluim' is de onderscheiding die de SHA jaarlijks uitreikt aan Alphe- naren die niet homofiel zijn, maar zich wel bijzonder in zetten voor de acceptatie van homo's. Bram Sonneveld is als leraar op het Christelijk Lyceum degene die de SHA al jaren lang in staat stelt om voorlichting te geven over homoseksualiteit. De school loopt hiermee voorop: de meeste scholen voor voort-: gezet onderwijs houden voorlichting over homo seksualiteit - als ze daar al aan doen - liever in eigen hand. Mevrouw G. van Veen is als moeder van een homo seksuele zoon zeer betrokken bii de SHA. rijnwoude» ruud s Inbraak in Alphense woning alphen aan den run Uit een huis aan het Volkerak in Alphen zijn vannacht de televisie, videorecorder en geluidsboxen gestolen. Ook werd een bedrag van 450 gulden gestolen. De bewoonster van het pand werd gewekt door de hond. Samen met het dier ging zij beneden een kijkje nemen en ontdekte de inbraak. De dader is het pand binnengekomen via een raam. Bewoonster verzorgingshuis bestolen alphen aan den run Een bewoonster van het verzorgingshuis aan de Magnoliastraat in Alphen is gisteren 1000 gulden kwijtge raakt. Het geld zat in een tas die in haar kamer stond. Het is niet bekend hoe de diefstal is gepleegd. VBA zoekt nieuwe veilingdirecteur roelofarendsveen De-directie van de Verenigde Bloemenveilin gen Aalsmeer, waaronder Roelofarendsveen ressorteert, weet nog niet wie de opvolger wordt van de vorige week vertrokken interim-directeur C. van Gaaien. „Ik ben er nog druk mee be zig", liet algemeen directeur A. Mulder gisteren weten. „Het is niet iets wat je even van de plank haalt." Mulder betreurt het be sluit van Van Gaaien die maandag aan de slag gaat bij een no ten- en zuidvruchtenbedrijf in Kijkduin. „Hij had een twee-jarig contract. Dat liep nu ten einde. Het was plezierig geweest als hij nog was gebleven. Hij is echter vrij om te gaan en te staan waar hij wil." Halverwege de werkvergadering van de Rijnwoudse commissie welzijn met de vier plaatselijke jongerencentra vraagt de wet houder of er op de tribune nog iemand iets te melden heeft. Een medewerker van het Kou- dekerkse jongerencentrum grijpt zijn kans en stelt meteen maar de centrale waag aan de orde: levert al dat gepraat nou ook nog wat op? „We praten weer over dingen waar toch geen centen voor zijn. Ik ben bang dat we op deze manier zo weer vier jaar zitten te praten zonder dat er iets gebeurt." Het jongerenwerk in Rijn woude zit in de problemen. In Koudekerk begint Trouble Tree aan van alles en nog wat te mer ken dat er geen beroepskracht meer rondloopt in het centrum. In Hazerswoude-Dorp is het Stek in de twee jaar nadat de oude garde het voor gezien hield behoorlijk ingezakt, lueiin de laatste plaats doordat de jon geren steeds moedelozer wor den door het eindeloos uitstel len van de beloofde nieuw bouw. In Hazerswoude-Rijndijk is 't Pluutje een paar weken ge leden opnieuw gesloten nadat het bestuur de problemen met verdovende middelen niet meer de baas kon. Alleen het Bent- huizer ontmoetingscentrum (BOC) draait op dit moment, met ondersteuning van het ser vicebureau Midden-Holland, wel lekker. Hoe denken de jongeren hun problemen op te lossen en wat vinden ze van de suggestie van de gemeente om de krachten van de vier centra te bundelen in een overkoepelende stich ting? De jongeren waren over deze zaken, voor de commissie leden de belangrijkste punten van de avond, behoorlijk eens gezind. Op het BOC na (dat geen noemenswaardige problemen heeft) pleitten alle centra voor de aanstelling van een jonge renwerker. En dan niet eentje die zijn tijd verdeelt over drie of vier centra, want die zou dan op vrijdagavond van hot naar haar moeten rijden. Bovendien zou de jongerenwerker om alles goed te laten draaien in elk cen trum minimaal vijftien tot twin tig uur per week aanwezig moe ten zijn. Een stichting waarin de noodlijdende instellingen elkaar overeind houden, wordt door de jongeren unaniem afgewe- legorgaan terwijl iedereen zijn handen al vol heeft aan het run nen van zijn eigen tent", aldus J. Hortensius van het Stek. Maar de politici lieten zich hun mooie ideetjes niet zo ge makkelijk uit handen slaan. A. Vilé-Maas (D66) stelde voor dan maar twee stichtingen op te richten: één waarin BOC en Stek samenwerken, één als overkoepelend orgaan voor 't Pluutje en Trouble Tree. „Jullie kunnen toch van elkaar leren in een stichting", probeerde G. Geenjaar-Cové het oorspronke lijke plan nog eens bespreek baar te maken. De echte problemen bleken voor de commissieleden te groot om iets mee te kunnen doen. „Ik ben echt geschrokken van de problemen hier aan de Rijndijk", vertelde J. Straver, een jongerenwerker die jaren geleden als vrijwilliger bij 't Pluutje liep en sinds kort weer terug is. „De tent was volledig overgenomen door een groep van dertig tot veertig jongeren die volledig waren gefixeerd op het gebruik van drugs." De re actie uit de commissie bleef be perkt tot Geenjaar die sugge reerde dat de wethouder mis schien i Er moet snel iets gebeuren, anders loopt het ook in andere kernen uit de hand, was de boodschap van de jongeren. Vooral voor het Stek moet nu eens uitzicht komen op een nieuw gebouw. Anders gooien de moegestreden jongeren van daag of morgen het bijltje erbij neer en zit Hazerswoude-Dorp zonder jongerencentrum. Maar haast, dat is wel het laatste waar de Rijnwoudse po litici last van hebben. De PvdA'er H. Goes mocht dan op roepen tot actie, maar hij bleef een roepende in de woestijn. M. Loomans-Gronheid (D66) wist precies te vertellen wat er alle maal nog moet gebeuren voor dat er over een nieuw Stek kan worden gepraat. „Eerst moeten we als gemeente een visie op ta fel leggen. Dan pas weten we wat het Stek nodig heeft. Daar na kunnen we dus met het Stek gaan praten. Het zal wel even duren, maar ik denk dat we als commissie het normale traject moeten volgen." De procedure voor de eventuele aanstelling van één of meer jongerenwer kers zal zeker niet sneller gaan. leimuiden» De begraafplaats bij de roomskatholieke parochie SintJan de Doper wordt twee keer zo groot. De begraafplaats is nu zo goed als vol, hoewel nog niet hoeft te worden uitgeweken naar andere begraaf plaatsen. De dodenakker aan de Willem van der Veldenweg meet nu nog 600 verkante meter, maar daar komt 625 vierkante meter bij. Deze zomer wordt de grond opgehoogd. foto holvast/mark lamers Clubs uit Alkemade voelen er niet veel voor om 'vreemd te gaan'. Voor een luttel bedrag zouden de leden van de vereni gingen die sporten in De Twee sprong aanstaande zondag eens een andere sport mogen beoe fenen. Er is echter geeri animo en dus heeft manager D. de Kuijer deze voor de eerste keer te houden activiteit 'Sportend Alkemade gaat vreemd' deze week maar afgeblazen. „Het leek ons aardig om als handballers eens konden ten nissen en de zwemmers een konden handballen enz. Van de 17 verenigingen wilden er maar zo'n zes meedoen. Daarvan vie len er ook weer af omdat ze weer geen belangstellende le den konden vinden. Kennelijk is het tijdstip dat we uitgekozen hebben, verkeerd omdat het al tegen de vakantietijd aanloopt." De Kuijer zegt het plan in de ijskast te zetten. „Het volgend seizoen willen we het nog eens proberen." Een van de verenigingen die wel wilden meedoen, maar de leden niet zover kreeg, is de Zwem- en Poloclub Alkemade. Van de 300 leden kregen ze er maar 20 zover die zondag eens 'vreemd wilde gaan'. „Ik denk 'dat niet alleen vakantie een rol speelt, maar ook het WK-voet- bal en de run-bike-run van Plantaris die zondag ook wordt gehouden", zegt M. Volwater. „Als het even kan doen we de volgende keer weer mee." Piet Vree weg als directeur Alphense Ichthus-MAVO kees van kuilenburg Al op achttienjarige leeftijd stond Piet Vree voor de klas. Voor drie weken. Hij viel in op z'n oude lagere school in Baarn. Vree was dus vroeg 'meester'. „Als jij geslaagd bent mag je een paar weken bij mij komen wer ken, had de bovenmeester mij beloofd. En daar hield hij zich aan", blikt de Alphenaar terug. Dat terugkijken doet Vree de zer dagen wel meer, want de huidige directeur van de Ich thus-MAVO in Alphen vertrekt uit het onderwijs. Na 41 jaar - en dik twintig jaar Alphen - gaat hij met de vul. Morgen is op de school aan de Henri Dunantweg in Alphen een receptie ter gele genheid van het afscheid. „Daarna blijf ik nog tot aan de vakantie voor het afhandelen van de lopende zaken." Dat de jonge Vree in het on derwijs terecht kwam was een bewuste keuze. „Al van jongs af aan wist ik dat. „Mijn vader werkte als concierge op een school. Daardoor kwam ik al vroeg met mensen uit het on derwijs in aanraking. Vandaar dat ik meester wilde worden. Vooral het omgaan met de kin deren trok mij aan. Niet die hele kleintjes, maar de wat gevorder de leerlingen met wie te praten is", legt Vree zijn motivatie uit. Via christelijke lagere scholen in Nieuwerbrug en Barneveld en de MULO in Barneveld kwam hij in 1973 als directeur naar de Ichthus-MAVO in Alphen. Eerst op de oude locatie aan het St. Jorisplein en later de nieuw bouw aan de Henri Dunantweg. In die jaren heeft Vree veel veranderingen meegemaakt. „In het begin was de overdracht van kennis het belangrijkste, begeleiding van de leerling was er niet bij. Nu is dat gelukkig veranderd en staat de leerling centraal. Vooral ook omdat de kinderen vaak met problemen te maken hebben als gevolg van bijvoorbeeld een scheiding. Wij weten meer van het kind af dan vroeger en kunnen daar op in spelen, omdat we ook meer af weten van begeleiden. Daar naast wijzen wij de kinderen ook al vroeg op hun verant woordelijkheid. Praten ook over klachten die zij hebben over leerkrachten. Fouten moet je durven toegeven, dat was vroe ger ondenkbaar. Ook benoem de ik zelf nieuwe leerkrachten. Dat is verleden tijd. Nu gaat dat in samenspraak met het team. Daardoor werk je echt als team en dat komt de sfeer op school ten goede", legt Vree uit. Fusie Bij zijn komst naar Alphen in 1973 had de Ichthus-MAVO 400 leerlingen. Vijf jaar geleden was dat gegroeid tot 600 en nu zit ten er 480 leerlingen op school. Te weinig om zelfstandig te blij ven. De school gaat met ingang van 1 augustus op in een grote christelijke scholengemeen schap. „Dat heeft voordelen", zegt Vree. „Een kind kan nu de eerste twee jaar rustig bekijken welke richting het uitgaat. Bin nen deze nieuwe school zijn alle richtingen beschikbaar. Daar naast is het ook een besluit dat emoties heeft losgemaakt. Ge lukkig ligt er een besluit dat alle arbeidsplaatsen de eerste twee jaar"zijn gegarandeerd. Wat dat betreft ga ik met een tevreden gevoel weg, omdat ik het team zo kan achterlaten. Of ik ook was vertrokken als de Ichthus zelfstandig was gebleven weet ik niet. Mijn werk was tevens mijn hobby en dat geef je niet zo snel op. Nu was voor mij duidelijk dat een jongere het stokje moest overnemen. Laat die zich maar op deze taak storten om er wat moois van te maken. Die fusie was ook de aanlei ding dat Vree niet vorig jaar met de VUT is gegaan. „Als ik dat gedaan had, dan had ik naar mijn gevoel het team in de steek gelaten. Nu ga ik met een tevre den gevoel weg. Wel vreemd dat ik straks niet meer naar school hoef, maar gelukkig is er wel iets anders voor in de plaats ge komen. Sinds kort zit ik voor het CDA in de Alphense ge meenteraad. Anders was ik ze ker in een diep gat gevallen." Piet Vree tussen zijn leerlingen op de Alphense Ichthus-MAVO. Binnenkort is dat afgelopen. Hij stopt als directeur. Zijn vrije tijd stopt hij in de ge meentepolitiek. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21