Woonruimteverdeling aak nog onduidelijk Warmond klaar voor Kaagweek Leiden Regio Roeivereniging Rijnland krijgt geen cent subsidie Sport-penning voor Ad van Houdt 'Met pesten verziek je iemands leven' Leiderdorpse dokterswoning het hardst aan restauratie toe ONDERDAG 23 JUNI 1994 'nstituut Burgerraadslieden krijgt veel vragen over nieuwe regeling [et nieuwe systeem van woonruimteverdeling, dat door t'e"le gemeente Leiden vorig jaar is ingevoerd, heeft niet ge- •id tot een vermindering van het aantal vragen en klach- n erover. Tot die conclusie komt het Instituut Burger raadslieden in zijn verslag over 1992/1993. Heiden i.jVVe hebben meer dan twee- ionderd mensen op ons kan- gehad die specifiek over ïmteverdeling vragen gèladden", zegt mr. J. Mons. „Het de bedoeling dat het aantal •aejragen over woonruimteverde- ng zou verminderen, maar dat bij ons nog niet echt geble- |en. Woonruimteverdeling is bij Ins nog steeds een topper wat —let aantal hulpvragen betreft." fe heeft de indruk dat het voor feel woningzoekenden nog teeds niet duidelijk is wanneer jij aan de beurt zijn voor een r° lieuw huis. Ook signaleert het Instituut Burgerraadslieden dat een aan- L hl woningzoekenden met een urgentieverklaring in de proble men komt. „Het komt vaak voor dat zij een woning wèigeren, waardoor hun urgentie direct wordt beëindigd", zegt Mons. Volgens haar zou het een uit komst bieden wanneer de wo ningbouwvereniging, die een urgent woningzoekende onder haar hoede krijgt, bij de in schrijving een gesprek met de cliënt voert. „Op die manier kunnen de woningbouwverenigingen de mensen ook op de realiteit wij zen, zeggen dat ze er rekening mee moeten houden dat het met veel wensen wel eens lan ger dan zes maanden kan duren voordat er een huis vrijkomt. Het is nu lang niet altijd het ge val dat er zo'n gesprek wordt gevoerd. Wat je ook ziet is dat mensen onder druk een woning accepteren en er zich dan ver volgens ongelukkig onder voe len." Sociale dienst Het Instituut Burgerraadslieden heeft er inmiddels bij de sociale dienst voor gepleit een goed postverwerkingssysteem op te zetten. Ook is gevraagd om uit keringen niet meer zonder schriftelijke waarschuwing stop te zetten of te korten. „Het komt voor dat het voor klanten van de dienst niet helemaal dui delijk is welke gegevens ze moe ten verstrekken. Ze leveren on voldoende in en krijgen dan op een gegeven moment een brief in huis waarin staat dat de uit kering is stopgezet of gekort. Wij vinden dat aan een dergelij ke beslissing een schriftelijke waarschuwing moet vooraf gaan, waarin een duidelijke ter mijn staat voor het inleveren van gegevens", zegt Mons. „De sociale dienst is het daar overi gens mee eens. Ze gaan er naar kijken en er circuleren i teel al lijsten waarop staat wat mensen moeten meenemen." Een ander punt is de verzake lijking bij de sociale dienst, die duidelijk schaduwzijden heeft, zo signaleert het instituut. „Veel zaken worden er duidelijker door voor de cliënten, maar in sommige gevallen wordt ie mand daardoor ook wantrou wend benaderd. Het komt bijvoorbeeld voor dat mensen een tijdje geen uit kering kregen of minder geld. Dan wordt achteraf gevraagd waarvan ze zijn rondgekomen. En soms gelooft de sociale dienst het dan niet wanneer mensen zeggen dat ze geld heb ben geleend bij familieleden of spullen hebben verkocht. Men vermoedt dan eerder dat er in de tussentijd is gewerkt. Ik kan niet zeggen dat het vaak voor komt, dat mensen zo wantrou wend worden behandeld, maar we hebben wel een signaal wil len afgeven. Zo van wees daar alert op." fidschendam Roeivereniging Rijnland krijgt teen subsidie van de gemeente [eidschendam voor de bouw fan een clubhuis, kantine en >tenloods in recreatiegebied lietland. Tijdens een hoorzit- het bezwaarschrift van de .•reniging afgewezen. Voorzit- J. Hazelbag vestigt zijn hoop 'iu op andere gemeenten in de :gio. Die hebben nog geen be slissing genomen over het sub- idieverzoek. I Leidschendam vindt dat de fereniging het benodigde geld Vijf ton nodig voor clubhuis in Vlietland zelf bij elkaar moet scharrelen. Zeker omdat de club maar wei nig Leidschendamse leden heeft en deze gemeente slechts be perkte financiële middelen heeft. Rijnland heeft nog vijf ton nodig voor de bouw van het complex. Voorzitter J. Hazelbag vestigt zijn hoop nu op andere ge meenten. „We wanhopen niet, want dan kom je tot niets en het enige dat wij willen is blijven roeien." Vier juli wordt het be zwaarschrift behandeld in de gemeenteraad, maar de kans dat raadsleden dan nog op hun schreden terugkeren wordt ui terst klein geacht. Leiden, Voor schoten en Wassenaar hebben nog geen beslissing genomen. De voorzitter denkt dat de club het benodigde geld voorlo pig zal moeten lenen. Verder snoeien op het bouwplan is vol gens hem niet mogelijk. Hazel bag vreest dat de vereniging de vloot niet voldoende kan ver nieuwen, als vijf ton moet wor den geleend. Dan zal de club wellicht de contributie moeten verhogen. Dit kan weer gevol gen hebben voor het ledenaan tal. leiderdorp» Het komt niet vaak voor dat de Leidse Sport Federatie (LSF) haar penning van verdienste uitreikt. Iemand moet dan wel heel veel voor de Leidse sport hebben betekend. Oud-wethouder Dick Tesselaar kreegt er ooit een, en ook voetbaldier Flip Massaar is bezit ter van het kleinood. Gisteren was het de beurt aan Ad van Houdt om de penning in ontvangst te nemen. Als beloning voor zijn pionierswerk in de Leidse regio op sport-me- disch gebied. In 1975 nam Van Houdt het initiatief tot het oprichten van een sport-medisch advies centrum, dat nog altijd is gevestigd in het Eli sabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Sporters kunnen er zich laten keuren en tests onder gaan. Van Houdt gaat overigens niet verloren voor de sportwereld. Hij gaat zelfs een stapje hoger en wordt nu voorzitter van de landelij ke federatie voor sportmedische adviescenta. Zijn opvolgster als voorzitter van het advies centrum in de Leidse regio wordt oud-WD- raadslid Laila Driessen. Zij reikte hem gisteren namens de LSF de penning uit in de patio van de woonflat bij het Elisabeth Ziekenhuis. FOTO HIELCO KUIPERS Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of mook een ofspraok: tel. 01Z20-22100 School werkt jmet milieuplan Basisschool De Kring uit Oegstgeest heeft als een van de eerste onderwijsinstellin gen in de regio een zogehe ten schoolmilieuplan opge steld. In dit plan staan diver- tregelen die de school wil r de r milieuzorg te verbeteren. Die zorg varieert van het gebruik van kringloopschriften tot het uitbannen van lucht verfrissers op de wc. Over een jaar wordt bekeken wat voor nut de maatregelen hebben gehad. Vijf jaar geleden werd een werkgroep opgericht die een zo milieuvriendelijke huis houding op de school als doelstelling had. Deze groep baseerde haar werk op een brochure van de Vereniging voor Natuur en Milieu-edu catie en een publicatie over school en milieu van de ge meente Gouda. Aan de hand daarvan kwam het milieu plan van De Kring tot stand. Het plan bestaat uit een reeks maatregelen die grof weg in drie delen uiteenvalt. Op de eerste plaats wordt voorgesteld kwalijke stoffen niet langer te gebruiken. Het gaat daarbij om onder meer de inkt van het kopieerapa- raat, schoonmaakmiddellen, viltstiften en plastic beker tjes. Ten tweede is de school van plan zuinig met energie om te gaan. Er wordt beter geïsoleerd en het gebruik van water eri de verwarming wor den waar mogelijk vermin derd. Op de laatste plaats wil de school het geproduceerde af val zo goed mogelijk geschei den inzamelen zodat een groot deel hergebruikt kan worden. Het gaat hierbij vooral om (kringloop) papier. Een aantal maatregelen is reeds ingevoerd, met de rest wordt komend schooljaar een begin gemaakt. Rijnsburgse scholiere schrijft over plagen op school runsburg gera k Veel waterskiërs op Kagerplassen )e gemeente Warmond heeft weehonderd ontheffingen ver eend op het verbod om sneller dan 12 kilometer per en op de Kagerplassen. Daar- nee is dit jaar voor het eerst het naximaal aantal ontheffingen 'erleend die vooral worden ge bruikt door waterskiërs. Plagen op school. Het onder werp staat weer volop in de be langstelling nadat een Duitse jongen zich voor de ogen van zijn klasgenoten door het hoofd had geschoten. Gelukkig kun nen pesterijtjes van medeleer- - lingen öok tot een reis naar Ro me leiden. De Rijnsburgse Lau ra Bergers (14) won deze prijs met een verhaal over haar eigen ervaringen. Enkele maanden geleden schreef de IVO-MAVO Duinzigt in Oegstgeest een wedstrijd uit. In 'Het verhaal van je leven' konden leerlingen van de brug klas en tweede klas hun gevoe lens uiten in tekeningen, ge dichten of verhalen. „Toen ik hoorde dat ze dit verhaal wilden publiceren, was ik helemaal niet blij. Nu vind ik dat niet erg meer, want laatst zeiden ze nog zo iets ergs tegen me. Ik wil ge woon aan iedereen laten weten dat pesten heel erg is, dat je ie mands leven daarmee verziekt" zegt Laura. De vlotte, praatgrage tiener werd al op de kleuterschool ge plaagd. „Ik had toen eczeem. Maar het was pas echt raak op de lagere school. Dan zeiden ze dat mijn moeder een heks was." Moeder Berger was overblijfjuf- frouw op school. „Ik zocht af en toe steun bij mijn moeder. Maar dat maakte de boel alleen maar erger. Kan je het niet alleen af, ga je weer huilen, zeiden mijn klasgenoten dan." Langzamerhand verschoof de grens van verbaal naar lichame lijk geweld. „Toen ik bleef zitten in groep drie werd het erg. Ik werd geschopt en geslagen. Door extra lief te zijn, vriendjes mee naar huis te nemen, pro beerde ik er onderuit te komen. Maar vaak was alle moeite voor niets. Ik werd er helemaal gek „Niemand hielp me, en dat maakt me zo boos. Ik ben zo pisnijdig dat de meeste leraren er niets aan doen. Dat ze niets merken, kan ik niet begrijpen. Maar misschien willen ze het niet weten. Iedereen kan nu wel verbaasd doen als er in de krant staat dat zo'n joch in Duitsland zelfmoord pleegt, maar ik maak me alleen boos dat er weer zo'n pestachtige situatie ergens is. Zelf heb ik ook weieens gedacht om een eind aan mijn leven te maken. Dan was ik er tenminste vanaf." Inmiddels is de situatie aan merkelijk verbeterd. In de buurt heeft Bergers een tros vrienden. „Natuurlijk word ik nog wel ge- terdag heeft Het Oude Raad huis/Het Kaagterras een kunst terras in Franse Stijl. Kunste naars uit de regio tonen, maken en verkopen van elf tot vijf uur portretten, schilderijen en aard ewerk objecten. Imca Marina en Lee Towers doen zaterdag park Groot Leerust aan tijdens het 'Groot Billeprikkersfeest'. Zondag avond treedt in hetzelfde park de band Dr. No op met flower power muziek uit de jaren ze ventig. Ook op zondag, maar dan om twee uur 's middags, een Harley Davidson Show. Een paar honderd motoren komen op het pleintje voor Ut Sloepie voorrijden, de band Wicked Ways treedt tegelijkertijd op. De hele droge Kaagweek, tot en met 28 juni, is er kermis op de baan. De laatste avond, op dins dag, organiseert jongerensocië- teit Ut Sloepie een house-avond voor gabbers. De 'droge' en de 'natte' Kaag- weken, respectievelijk van 24 tot en met 28 juni en van 9 tot en met 13 juli, bieden dit jaar een programma vol feesten en ver tier. Vanavond al kunnen de Warmonders een voorschot ne men op de Kaagweken in de ge meentelijke gymnastiekzaal aan het pleintje. Om half negen wordt daar de tentoonstelling 'Warmonders voor Warmon ders geopend, een oude traditie die dit jaar nieuw leven is inge blazen. Burgemeester G. van der Wel geeft vervolgens mor genavond om zeven uur in het gemeentehuis het officiële start sein voor de feestelijkheden. Daar worden ook de Sloepie Wisselprijs - een jaarlijkse prijs voor talentvolle zeilers - en de Warmondse sportprijs uitge reikt. Tevens morgenavond in park Groot Leerust een optre den van The Millionairs, dat om negen uur begint. In het park wordt daarnaast een barbeque- feest gehouden (vanaf zes uur) en kunnen de toeschouwers kij ken naar een oud-Hollands volksvermaak, tobbetje steken. Jongerensociëteit Ut Sloepie heeft eveneens morgenavond om half tien twee bands op het podium van 't Trefpunt staan. 'Same Player Shoots Again' en Bob Color. Een avond later staan op hetzelfde podium op hetzelfde tijdstip drie War mondse bands, Deep Heap, The Hotdogs en Tush. Tevens op za- Zaterdag 2 juli is er - als 'tus sendoortje' - de jaarlijkse korte- baandraverij. De wedstrijden beginnen om half twee, in totaal is er 8.400 gulden aan prijzen geld voor de winnende paarden. De Kagerplassen vormen het wedstrijdtoneel tijdens de 'nat te' Kaagweek die op 9 juli be gint. Dagelijks hoogtepunt van de-wedstrijden, die door de Ko ninklijke Watersportvereniging 'De Kaag' worden georgani seerd zijn de Holland-Friesland zeilraces in de Regenboogklas- Jongen bekent inbraak in villa Na eerst eindeloos te hebben ontkend, heeft een 19-jarige Wassenaarder gisteren toegege ven te hebben ingebroken in een woning aan de Maaldrift in Wassenaar. De politie ging dins dagnacht een kijkje nemen bij de vrijstaande villa nadat het in braakalarm was afgegaan. Het glas van de schuifpui van de woinng bleek te zijn vernield. Vlak bij het huis werd een jon gen aangetroffen, gekleed in het zwart en met zwarte hand schoenen aan. Hij had verder niets bij zich. Tegenover de po litie ontkende de jongen in alle toonaarden iets met de inbraak te maken te hebben. De jongen bekende nadat de politie giste ren bij een naastgelegen boer derij een fiets had aangetroffen met daarnaast een tas met'spul- letjes en sieraden. Dief heeft niet veel aan buit Uit een winkel aan de Lange Voort in Oegstgeest is dinsdag middag een Scan-Jet gestolen. De dief heeft er niet veel aan omdat voor dit deel van de computer de benodigde steek kaart nog niet los verkrijgbaar is. Het apparaat heeft een waar de van 2500 gulden. Wieldoppen weg De wieldoppen van een auto die geparkeerd stond aan de Fritz Mehrtenslaan in Oegst geest zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen. De eigenaar heeft gisteren aan gifte gedaan. De schade be draagt ongeveer honderd gul den. Hoofdstraat 8 bovenaan subsidielijst De Rijnsburgse Laura Bergers (14) heeft een school. „Maar als ze nu wat zeggen, bijt ik v Het pand Hoofdstraat 8 in Lei derdorp moet als eerste subsi die krijgen voor restauratie. Op de tweede plaats staat het pand aan de Achthovenerweg 27. Dit heeft de gemeente Leiderdorp de provincie geadviseerd bij de vaststelling van het 'meerjaren programma restauratie monu- pest, maar ik trek me er nig mogelijk van aan. Al: wat zeggen, bijt ik van m ben nu ouder en ik wil r op mijn kop laten zitten." ïaf. Ik gevoel dat haar leven 'een nig, maar dat komt door dat ge- beetje verpest' is. „Ik ben veel voel van bionen." Maar de feller en kattiger dan vroeger. Ik scholiere wil geen medelijden: voel een enorme woede van „Ik heb thuis een hele leuke binnen en dat straal ik uit. Soms jeugd gehad met lieve ouders Toch houdt de schrijfster het roepen ze al: wat kijk je chagrij- en grootouders." Het pand Hoofdstraat 8 da teert uit de achttiende eeuw en is woonhuis annex praktijk ruimte van een huisarts. Ingrij pende restauratie van het dak is volgens bewoonster Van der Le den zeer noodzakelijk. „Het dak staat scheef en het lekt. Op sommige plekken kijk je zo naar de hemel." De bewoners heb ben de plannen voor restauratie van het dak al een tijdje klaar liggen, maar wachten op subsi die. Het 'meerjarenprogramma restauratie monumenten' biedt een overzicht van de restaura ties die eigenaren van monu menten willen verrichten. Lei derdorp is verplicht om jaarlijks zo'n lijst samen te stellen. Daar bij kan de gemeente aangeven welke panden volgens haar het eerst voor restauratie in aan merking moeten komen. Maar uiteindelijk beslist de provincie, die ook over het budget be schikt. Volgens raadslid C. Bos (Groen Links) is het vaststellen van het meerjarenprogramma eigenlijk 'natte vingerwerk„De gemeente weet niets over de staat waarin de monumenten verkeren. Degene die het hardst roept komt het eerst aan de beurt. Anderen moeten jaren wachten." De Leiderdorpse wethouder A. van Dijk bekijkt binnenkort of de gemeente niet beter af is met een eigen monu mentenverordening. Daarbij beschikt de gemeente zelf over hel budget en stelt zij zelf prio riteiten. Het nadeel is dat het de gemeente meer tijd kost.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19