Leiden Bibliobus mogelijk in Leiden Universiteitsraad is verbijsterd Eigen zaaltje De Put onbetaalbaar Grote belangstelling voor huurdersvereniging Haven voor historische Ml slepers aan Oude Singel IONDERDAG 23 JUNI 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. C Politie vangt Rotterdammers leiden Twee snorfietsen, een brommer en een splinternieuwe damesfiets trof de politie vannacht in het VW-busje van een drietal Rotterdammers, dat werd aangehouden op de Europa- weg. De agenten stonden om drie uur even stil op de Korevaar- straat en zagen het busje, met gedoofde lichten, met hoge snel heid over de Zoeterwoudsesingel rijden. Na een achtervolging over de Lammenschansweg werden zij op de Europaweg tot stoppen gedwongen. Behalve de gestolen tweewielers lagen in de bus inbrekersgereedschappen. De drie Rotterdammers, 20, 21 en 26 jaar oud, zijn in de loop van vandaag verhoord. Auto over de kop leiden Een 20-jarige Hagenaar is gisteren met een diepe snij- wond in zijn arm overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp na een botsing op de A4. De man, die in de richting van Amsterdam reed, botste bij een wegversmalling tegen de vangrail. De auto sloeg over de kop en kwam in de middenberm tot stilstand. 'Plaag' van Wassenaarseweg gepakt leiden» Een 45-jarige man uit Valkenburg heeft tegenover de Leidse politie bekend, dat hij de afgelopen maanden zo'n twee a drie keer per week meisjes en jonge vrouwen op de Wassenaar seweg heeft lastiggevallen. De man fietste de slachtoffers die hij gekozen had voorbij, wachtte hen op en liet dan zijn geslachts deel zien. „We zijn blij dat we dit hebben opgelost, want het be gon echt een plaag te worden", zegt politiewoordvoerder T. Stuifbergen. De Valkenburger heeft beloofd zich onder behande ling van een psychiater te stellen. Gouden armband gestolen leiden Een man heeft gistermiddag bij een juwelier op de Haar lemmerstraat een gouden armband ter waarde van 900 gulden gestolen. De man vroeg de 23-jarige winkelbediende een aantal armbanden te laten zien. Op het moment dat zij dat deed griste hij er een van de schaal en rende de winkel uit. De fiets waarop hij was gekomen, een oud karretje, liet hij achter. Vijftienhonderd gulden voor Ciovo leiden Het concert ten bate van vluchtelingen in voormalig Joe goslavië door het jeugdkamerorkest Leiden en het blazersen semble Marsyas dat op vrijdag 17 juni in de Lokhorstkerk in Lei den is gehouden, heeft 1500 gulden opgebracht. De opbrengst van het concert, dat zo'n honderd bezoekers trok, is bestemd voor de stichting Leiden Dalmacija. Het geld zal worden ge bruikt voor het goederentransport naar Ciovo in Kroatië, dat vol gende week vertrekt. De Burggraaf loopt voor kinderen leiden De leerlingen van de Leidse basisschool De Burggraaf rennen morgen voor een scholenbouwproject van Foster Pa rents Plan in Embu, Kenia. Tijdens de sponsorloop - van 15.30 tot 17.00 uur - proberen medewerkers van Foster Parents Plan met een informatie- en verkoopstand het werk van de organisa tie aan de man te brengen. De Burggraaf is al langer actief voor de organisatie, die kinderen in derde wereldlanden ondersteunt, '/.maar wilde dit jaar met de sponsorloop iets extra's.doen,omdat j de basisschool als zelfstandige school verdwijnt. Vanaf volgend M schooljaar is De Burggraaf namelijk gefuseerd met andere open- I bare basisscholen in Leiden. De eventuele sluiting van wijkfi- lialen kan volgens Langenberg worden opgevangen door het laten rijden van een zogenaam de bibliobus. Andere mogelijk heid is het inrichten van kleine uitleencentra in club- en buurt huizen. „Door een koppeling met de club- en buurthuizen kunnen de huisvestingslasten flink omlaag." Voorzitter van het biblio- theekbestuur, G.A.A.M. Broes- terhuizen, wilde zich gistermid dag niet uitlaten over de nood zaak al dan niet filialen te slui ten. Wel verwacht hij zware or ganisatorische veranderingen als gevolg van bezuinigingen. „Ik heb wel een persoonlijke opvatting over het al dan niet sluiten van filialen maar ik wil nu niet op die vraag ingaan. De bibliotheek moet de ko mende jaren voor zeker enkele tonnen bezuinigen. Het kan echter meer worden door ver dergaande bezuinigingen van rijksbudgetten. Gezien dit 'drei gend onheil' kan Langenberg geen garantie geven dat de vijf leiden rudolf kleun Eensgezind heeft de universi teitsraad zich gisteren^ tijdens een besloten, informele, verga dering eensgezind gekeerd te gen het voornemen van staats secretaris J. Cohen om de raad zijn beslissingsbevoegdheden te ontnemen. De staatssecretaris kondigde dat maandag aan naar aanleiding van de gang van zaken rond het bouwschan- daal bij de uitbreiding - de 'An nex' - van het Sylviuslaboratori- um. Cohen wil voor onbepaalde tijd een raad van toezicht be noemen om het bestuur van de Leidse universiteit te controle ren. De grootste fractie in de universiteitsraad, de Progressie ve Partij, heeft inmiddels juris ten ingeschakeld om na te gaan hoe het besluit van de staatsse- s kan worden aangevoch ten. Fractievoorzitter L. van der Molen: „Het is inmiddels wel duidelijk dat de maatregel als geheel, zoals Cohen die uitvaar digt, onherroepelijk is. Maar er is nog wel het een en ander mo gelijk als het om de uitvoering ervan gaat." Een door de staats secretaris ingestelde onder zoekscommissie oordeelde dat de universiteitsraad te weinig had gedaan om .een bestuurs- als gevolg het bouwschandaal te voorkomen. De raad zou de tegenstellingen juist hebben aangescherpt. Dat oordeel is volgens Van der Mo len heel slecht gevallen bij de raad. „We zijn daar ronduit ver bolgen over. Men kan ons niet verwijten dat we niet meebe- stuurd hebben." Volgens de staatssecretaris moest hij wel ingrijpen omdat de verhoudingen binnen de Universiteit zo verziekt zouden zijn dat universiteitsraad en be stuur njet meer samen verder konden gaan. Van der Molen: „Dat is zeker niet het geval. Het vertrouwen ip de voorzitter van het bestuur is opgezegd, maar met de anderen kunnen we wel verder. We hebben vanmiddag nog een commissievergadering gehad met de heer Waldus." Buiten-universitair raadslid P. Mostert onderschrijft de uitla tingen van Van der Molen. „Ik had dit nooit verwacht. Integen deel, ik had eerder gedacht dat de onderzoekscommissie zou zeggen dat we veel verder wa ren gegaan dan we moesten om de Annex-zaak tot een goed ein de te brengen." Mostert en Van der Molen vtijzen ook de con- Kaagweek A O Warmond maakt zich op voor I 2/ de Kaagweek. Morgen begin nen de feestelijkheden officieel, maar vanavond wordt al een ten toonstelling geopend Misser yt De gemeente Rijn- 2 I woude dreigt een half miljoen gulden mis te lopen door een foutje van de School met den Bijbel. 'Het wordt een heet najaar' Wethouder P. Langenberg (D66) en het bestuur van de openbare bibliotheek gaan in september met elkaar in discussie over eventuele sluiting van een of meer biblio theekfilialen. „Het wordt een heet najaar", zei de wet houder gistermiddag, na ondertekening van een budgetsubsidie-overeenkomst met de bibliotheek. huidige wijkfilialen open blijven (Merenwijk, Morskwartier, Lei- den-Noord, Stevenshof, Zuid west). „De gemeente zal met het bibliotheekbestuur moeilij ke gesprekken voeren over de fi nanciën, ook al hebben we de afgelopen jaren al een fors be roep gedaan op de bibliotheek." Omhoog Dit jaar gingen de tarieven, als gevolg van bezuinigingen, fors omhoog. Een jaarabonnement voor volwassenen kostte vorig jaar 25 gulden en kost nu 35 gulden. „De grens van de hoog te van de tarieven is bijna be reikt," aldus de wethouder. De bibliotheek heeft dit jaar voor het eerst een vaststaand bedrag aan subsidie, dat is vast gesteld op 5,7 miljoen gulden. Tot 1991 ontving de bibliotheek een gemeentelijke bijdrage waarmee alle tekorten werden gedekt. De jaren ema is, vanwe ge de noodzaak tot bezuinigin gen, gestreefd naar een 'budget subsidie'. Ook de schouwburg err de Centrale Organisatie Kin deropvang Leiden (COKL) wer ken volgens dit systeem. De achterruimte van het wachtgebouw (rechts van de Morspoort) krijgt een nieuwe huurder. Het is vooralsnog onduidelijk of dat de buurtvereni ging wordt. FOTO HIELCO KUIPERS 'Aanbodgemeente is lachertje' leiden loman leefmans Buurtvereniging De Put in de Oude Morsch mag na zes jaar aandringen bij de gemeen te, een ruimte betrekken in het wachtge bouw bij de Morspoort. Echter, de buurt- club kan de door de gemeente voorgestelde huur van circa duizend gulden per maand niet opbrengen. Dat is op het stadhuis be kend. Het bestuur van de buurtvereniging vermoedt daarom dat er een 'vuil spelletje' met ze wordt gespeeld. „Als ze bij de ge meente maar niet denken: 'We hebben ze een ruimte aangeboden nou mogen ze voortaan niet meer zeuren', want dit is een lachertje", aldus Put-bestuursfid Th. Heemskerk. Vanaf de oprichting van De Put in 1988 heeft de buurtvereniging de gemeente be stookt met brieven waarin werd gevraagd om een eigen ruimte. Zo'n zaaltje zegt de buurtclub nodig te hebben voor vergaderin gen, buurtbijeenkomsten en als uitvalsbasis voor wijkactiviteiten. De gemeente hield De Put altijd voor dat als een van de huurders van het wachtgebouw of de Morspoort zou vertrekken, De Put als eerste aan de beurt zou zijn. Dat is nu het geval. Een zaal van 95 vier kante meter achterin het wachtgebouw komt leeg en daar wil de gemeente rond de duizend gulden per maand van De Put voor hebben. Ambtenaar R. Hekert van de afde ling gebouwen légt uit waarom: „Het is^nu eenmaal een grote ruimte en we zouden een aanbod doen, dat hebben we nu ge daan. Of de buurtvereniging het kan beta len? Ik kan niet in hun portemonnee kijken, daar gaat een andere afdeling over." Absurd Volgens Heemskerk is het een absurd voorstel. De buurtvereniging telt een hand jevol tientjesleden: „En we krijgen van de gemeente duizend gulden en vijfenzestig cent subsidie per jaar van de gemeente. Waar moeten we die duizend per maand dan vandaan halen", zegt Heemskerk. D66- wethouder H. de Goede, belast met buurt en wijkverenigingen, gaat onderzoeken hoe het aanbod van de gemeente tot stand is gekomen en bekijken of beide partijen tot elkaar kunnen komen. clusie van de hand dat de Leid- aangeeft hoe slecht democratie functioneert. Zij menen dat een herziening van het bestuursstel- sel los moet worden gezien van de problemen in Leiden. „Dat is een aparte discussie, die ik op zich niet afwijs", aldus Mostert. Naast het ontnemen van de be voegdheden aan de universi teitsraad en het instellen van een raad van toezicht heeft de staatssecretaris ook voorzitter Oomen van het college van be stuur gevraagd te vertrekken omdat er binnen de universiteit onvoldoende vertrouwen in hem is. Oomen en de andere twee leden van het college be raadden zich vanmorgen nog over hun positie. Cohen wil in zijn plaats een tijdelijke voorzit ter benoemen. leiden »aad rietveld De huurdersbelangenvereniging van de wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft al meer dan achthonderd aspirant-leden. „En voor iets wat nog helemaal niet bestaat is dat toch ongelofelijk", vindt woordvoerster Chandra Boelsma. De vereniging wordt ver moedelijk pas in januari van het volgend jaar officieel opgericht. Maar de belangstelling is nu al groot. Vooral mensen die weieens een akkefietje hebben gehad met de WBL, dat niet naar tevre denheid is opgelost, geven zich op als toekom stig lid van de huurdersbelangenvereniging. „Maar ook mensen die zich wel voor de belan gen van huurders willen inzetten, maar geen zin hebben om in een bewonerscommissie te gaan zitten", zegt Chandra Boelsma. De belangen van bewoners van WBL-huizen worden ook wel behartigd door de gekozen huurders, die zitting hebben in de algemene vergadering. „Maar die moeten altijd ook aan het belang van het bedrijf denken", vertelt Boelsma. „Een huurdersvereniging kan een ge zonde tegenhanger van de WBL worden. Die moet dan nog meer rekening houden met de stem van de huurder." Dat zal voor de woningbouwvereniging een hele verandering zijn, denkt Boelsma. „Ze zul len nog langer van tevoren moeten beginnen met het maken van plannen. Want er moet wel voldoende tijd zijn voor overleg met de huur ders. Anders wordt onze vereniging een wassen neus en dat mag natuurlijk niet." 'Dat geeft dit stukje Leiden een brok energie' aad rietveld Naast de historische haven aan het Galgewater moet er een ha ven voor oude sleepboten aan de Oude Singel komen. Met dat doel richten eigenaren van his torische slepers binnenkort de Sleepbootverèniging Leiden op. ,Met zo'n slepershaven geef je dit stukje Leiden een brok ener gie", zegt woordvoerder Theo de Niet. „Daar komen mensen op af. En we kunnen leuke din gen organiseren: korte rond vaarten of een vlootschouw met de Lakenfeesten, op 3 oktober of Koninginnedag." De slepershaven begint al ge stalte te krijgen. Een week gele den voer De Niet zijn 83 jaar oude, oorspronkelijk als stoom sleper gebouwde boot de Oude Singel op. Daar liggen nu vijf historische sleepboten op een rij. En dat mogen er nog wel een meer worden, vindt de nieuwbakken 'sleepbootkapi- Mooie, oude boten, die voor zover mogelijk in hun oor spronkelijke staat worden her steld. „Want de mensen die hier wonen moeten geen schroot voor de deur krijgen." Aan de Utrechtseveer, in de Ou de Rijn en in andere Leidse wa teren liggen nog wel meer sleepboten. Volgens De Niet zijn het er zo'n 25, waarvan een aantal nog in bedrijf is. Hij ver wacht dat een aantal eigenaren best bereid is om af te meren aan de Oude Singel. „Dit stukje water is gereserveerd voor be- drijfsboten. En met dat idee van ons geef je toch weer een extra dimensie aan Leiden als water stad." De Niet tikte zijn boot op de kop bij een sleper in Werken dam. Het schip, volgens de boe ken in 1910 gebouwd bij scheepswerf De Ridder in Rot terdam en onder de naam De Schelde in de vaart gekomen, heeft 83 jaar dienst gedaan op Rijn en Schelde. Oorspronkelijk was het een stoomsleper, maar in 1955 werd er een dieselmotor in de boot gezet. Die motor blijft erin, maar verder wil De Niet zijn onlangs verworven be zit in dé oude staat terugbren gen. Met een hoge mast en een houten stuurhut. De Leidenaar stopt veel vrije tijd in zijn boot. „Ach", zegt hij. „Een ander sleutelt voor zijn hobby aan antieke auto's, ik aan oude boten. Ik heb geen be hoefte aan een jacht. Dit is een boot waar niet Jan en alleman mee rondvaart. Wat mij aan spreekt is het robuuste, de kracht, de stoerheid van die boot. Hij is 17 meter lang, kan met gemak een honderd meter lange boot trekken." De Niet is nu in stapels boe ken vol foto's van sleepboten op zoek naar zijn eigen 'notedop- je'. „Het kan een tijdje duren, maar ik vind 'm. Ze zijn alle maal gedocumenteerd. En ik weet de bouwer en het bouw jaar al, dat maakt het zoeken een stuk gemakkelijker." Schippertjesdagen De Niet ziet nu al uit naar de Schippertjesdagen in War mond. „In Leiden kun je zulke evenementen niet houden. Je kunt mensen niet meenemen voor een langere tocht over het In de Oude Singel liggen inmiddels al vijf oude sleepboten voor anker. water, want je hebt altijd te ma ken met die bruggen die niet open gaan. Maar je kunt van zo'n sleepboothaven ook wel iets leuks maken." FOTO HENK BOUWMAN tenmarkt. „Kijk, voor die rond- zijn route, hier heeft de schip vaartboot is het ook leuk als per niks meer te vertellen. Nou, hier zo'n sleepboothaven dan kan hij straks iets over die rondvaartboot voorbij, op weg komt", zegt De Niet. „Want dit slepers en hun geschiedenis naar zijn ligplaats aan de Bees- is een beetje een dood stuk in vertellen." De Leidenaar staart lam van zijn huis uit c Oude Singel. Daar komt juist de Pand struikelblok voor nieuwe Leidse vestiging Peugeot leiden rudolf kleun Het vinden van een geschikt pand in Leiden is voor de im porteur van het automerk Peu geot het struikelblok om een nieuw dealerbedrijf in de stad te vestigen. Algemeen directeur C. Hermanns van Peugeot Neder land klaagt daarnaast over een gebrek aan medewerking van de gemeente Leiden voor de vestiging van een garagebedrijf. Peugeot heeft sinds begin dit jaar geen officiële vertegen woordiging meer in Leiden. Toen verbrak de importeur de banden met het aan de Mare- dijk gevestigde autobedrijf Leithon. Hermanns wil niet in gaan op de precieze aanleiding. „Het gaat om een samenspel van zaken tussen dealer en im porteur. Maar laat duidelijk zijn dat wij zo'n stap niet zomaar zetten." Volgens Hermanns zijn ver volgens afspraken gemaakt met dealers in de omgeving om de serviceverlening en verkoop over te nemen. Er zouden in middels al verschillende gega digden zijn om in Leiden Peu- geots te verkopen. Hermanns wil echter geen namen noemen. Hij gaat ook niet in op de vraag of de importeur een eigen be drijf in Leiden wil vestigen. Peu geot Nederland heeft eerder be langstelling gehad voor een ves tiging aan de autoboulevard, die projectontwikkelaar Atrium in Leiderdorp wilde bouwen. Dat project is echter afgeketst en Hermanns zegt nu alleen nog in Leiden zelf te zoeken. Anth. Kamsteeg van autobe drijf Leithon vertelt desgevraagd dat er al geruime tijd spannin gen waren tussen zijn bedrijf en de importeur. „Dat had vooral te maken met verkoopquota. De importeur schatte de markt hier anders in dan wij en ging er vanuit dat wij veel meer auto's konden verkopen. Inmiddels is wel duidelijk dat wij gelijk had den. Op een gegeven moment werd gedreigd met het opzeg gen van het dealerschap. Zo'n dreigement moet dan waarge maakt worden." Volgens Kam steeg loopt zijn bedrijf ook zon der dealerschap goed. „De klan ten hebben niet afgehaakt. De werkplaats staat vol." Daarnaast verkoopt het bedrijf ook nog steeds elders ingekochte r Peugeots.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17