ZX Break vervangt tijdelijk BX Break VW Golf passeert T-Ford IflNDERNELDE Weg en wiel kwestie Vcwalite/t Kamsteeg Zelf knutselen en smeren CITROEN DONDERDAG 23 JUN11994 Praatpaal beter en goedkoper DEN HAAG GPD Op een aantal plaatsen zijn ze vast al opgevallen, de nieuwe gele praatpalen van de ANWB. Ze hebben ook al een bijnaam: 'broer Konijn' en dat slaat op de langwer pige luidsprekers die het makkelijker maken om te horen wat er gezegd wordt. De 3.000 oude palen wor den vervangen door dit veel goedkopere model. On danks de technische gea vanceerdheid kost de G90, zoals het ding officieel heet, 'maar' 9 mille terwijl het huidige model 17 mille heeft gekost. PTT Telecom, Rijkswaterstaat en ANWB lieten 'broer Konijn' ont wikkelen omdat voor de dertig jaar oude praatpaal haast geen onderdeel meer te krijgen is. Het gebruiksgemak, ook langere mensen kunnen nu goed een gesprek met de meldkamer voeren, het eenvoudige onderhoud en de volledig modulaire op bouw garanderen meer kwaliteit. Een eerste serie van tien nieuwe praatpalen in de Randstad moet nog uitwijzeR welke reflecteren de kleur geel in praktijk het beste is. Daarna kan het 27 miljoen gulden kostende le ger nieuwe praatpalen zijn plek langs de snelwegen in- Aan het begin van dit jaar liep de 65 miljoenste Volkswagen van de band en iedere dag ko men daar weer 10.300 VW's bij, te weten 9.100 personenwagens en 1.200 bedrijfsauto's. Bij de Duitse autofabrikant kij ken ze niet meer op van derge lijke cijfers. De geschiedenis van Volkswagen wordt gekenmerkt door een grote hoeveelheid op vallende produktierecords. Niet zo verwonderlijk want het Duitse merk is al jaren de pro ducent van de meest verkochte auto aller tijden: de Kever, waarvan er reeds 22 miljoen zijn gebouwd en die nog altijd in produktie is. Maar ook de opvolger van de Kever, de VW Golf, schiet al rolde in Wolfsburg de 15 mil joenste Golf van de band. Het was een exemplaar van het nieuwe actiemodel Pink Floyd. Inmiddels is de Golf een be langrijke mijlpaal gepasseerd, te weten het produktierecord van de legendarische T-Ford, die destijds op precies 15.007.033 gebouwde auto's is blijven ste ken. De Golf is nu de op een na (de Kever) bestverkochte auto ter wereld. Het model is alweer 20 jaar in produktie en nog altijd bij zeer veel automobilisten in trek. Op het moment is de der de generatie op de markt. De Golf wordt wereldwijd met een dagproduktie van bijna 4.000 eenheden geproduceerd. Daarvan lopen er ongeveer 2.240 in Wolfsburg, 750 in Brus- in Mexico, 200 in Osnabriick en 120 in Zuid-Afrika van de band. De serieproduktie van de Golf begon in maart 1974. Twee jaar later werd de GTI-versie op de markt gebracht, waarvan tot op heden ongeveer 1,2 miljoen exemplaren werden gebouwd. Rond 415.000 cabriolets werden sinds 1974 bij de firma Kar- mann in Osnabrück gebouwd. Ongeveer een derde van de 15 miljoen Golfs werd in Duitsland verkocht en de rest ging dus de grens over. De meeste Golfs gingen naar Amerika, te weten 1,82 miljoen. In Italië werden er 1,36 miljoen afgezet en Frank rijk verkocht 1,12 miljoen stuks. In Nederland vonden tot nu toe 447.000 Golfs hun weg naar de -uw auto-aan- bieding acce- lereert een stuk beter op JVjdéze plaats. ^Iedere donder- ^dag raak! Bel onze adver- tentie-af deling. Punto Selecta en luxe 90 ELX AMSTERDAM Volkswagen heeft momenteel ii ons land een actiemodel be schikbaar dat onder die naam pk. Voor een meerprijs van 1.295 worden onder meer de volgende extra's meegeleverd: dig op want drie weken geleden sel, 400 in Mosel (ex-DDR), 2 wordt verkocht. De Rabbit is ge- zwarte spatbordverbreding e baseerd op een Golf 2.0 liter 115 dorpels, gedeeltelijk z terlichten, een Rabbit type plaatje, sportstoelen, een sportstuur, centrale portierver grendeling en een in hoogte 2 ach- verstelbare bestuurdersstoel. 'Artn-mengsel motor Nissan Nissan zal vermoedelijk de Sunny en de eerdaags passen Primera voorzi een nieuwe 1.5 liter Deze krachtbron draait weinig wrijving op ee mengsel (meer lucht der brandstof)waardoi brandstofverbruik 1:20 mogelijk is, aldus Nissan. De zogeheten 'lean burn-mo tor' heeft compacte cilinders om uit de brandstof het mum aan energie te halei De uitstoot van ren blijft ruimschoots bei de voorgeschreven EG- en kan met gemak de vergelij king aan met LPG ('autogas') dat momenteel als 'schoonste' brandstof te boek staat De 'arm mengsel-motor' is het resultaat van vele jaren onder zoek. Eerdere versies hadden steeds het manco van gebrek kig lopen onder de 3.000 toe ren/minuut. De nieuwe Nis san-motor functioneert juist zeer goed bij lage toeren, aldus de fabrikant Kort geleden kondigde Fiat de komst van enkele nieuwe ver sies van de Punto aan. De ca briolet van ontwerper Giugiaro zal in de nazomer in ons land op de markt komen, de andere types zijn wel al leverbaar. Dat zijn dan de automatisch scha kelende Punto Selecta en de topversie 90 ELX, met drie of vijf deuren. De Selecta heeft even als de goedkoopste cabrio een 1.2 liter motor, die mooi rustig loopt en met een vermogen van 60 pk voldoende pittigheid in huis heeft. De op een Punto 60 SX geba seerde Selecta (meerprijs: 3.750) met de traploze auto matische schakeling (een verre DAF's Variomatic) die Fiat ook in andere modellen toepast, heeft vooral het karak- gemakkelijk te be dienen stadsauto. Stuurbe krachtiging is standaard. De 1.6 liter Punto 90 in luxe ELX-uitvoering (vanaf 30.900) heeft een ruim bemeten motor vermogen van 90 pk. Dit om vlotte rijprestaties te behouden, het gewicht van veel inge bouwde luxe en (standaard) stuurbekrachtiging zorgt door gaans voor vermogensverlies. Dezelfde motor wordt straks ook in de duurste Punto cabrio geleverd. De BX Break wordt niet meer gemaakt en tot De Xantia blijkt een schot in de roos. Van deze fraaie nieuwe Citroen, die de succesvolle BX opvolgt, gingen bij de importeur 4.600 exemplaren de deur uit in de eerste vier maanden van dit jaar. Daarmee is het verreweg de best verkopende Citroën en tevens een van de succes nummers binnen de gehele PSA-organisatie. evenwel de stationwagenversie van de ZX, die leverbaar is ge worden. Een logische stap, om dat de BX Break uit produktie is genomen en de Xantia Break niet eerder dan volgend jaar wordt verwacht. Om e AMSTERDAM WEGWERKZAAMHEDEN Voor het nieuwe modeljaar, dat nu zo'n beetje begint, heeft de Franse fabrikant een aantal ver nieuwingen te melden. Op alle modellen zit de 'double che vron' (het Citroën-embleem) voortaan in het midden van de (vernieuwde) grille. Het grootste nieuws betreft gedomineerd door de Opel As- tra stationwagen (47 procent). Sinds kort is Volkswagen in de ze maatvoering vertegenwoor digd met de Golf Variant. Opel, Ford en VW eisen overi gens wel samen alleen al 75 procent van de markt op. Geen wonder dat Citroën na verdwij nen van de BX Break een stuk van de markt terug wil winnen. De ZX Break heeft in vergelij- reeds bestaande motorversies: een 1.4 en een 1.8 benzinemo tor en twee 1.9 diesels, waarvan één met turbocompressor. Ci- brengt de ZX Break vanaf Nieuw onderdelen- centrum Chrysler VIANEN GPD In het Belgische Puurs legde men onlangs de eerste steen voor een nieuw distributiecen trum van auto-onderdelen voc Chrysler. Het zal vanaf medio 1995 importeurs in Europa, Afrika en het Midden-Oosten bevoorraden. Het nieuwe, ruim de helft grote-J re distributiecentrum is nodig in verband met de sterk stijgen- de verkopen van Chrysler bui- ten de Verenigde Staten, die vo rig jaar 26 procent groeiden. Bovendien zal Chrysler in de komende twintig maanden zes ook houten panelen in de deur- nieuwe autotypen introduceren, bekleding. De XM heeft e 2 motoren bij gekregen, vanging van de huidige 31.560. Het gewicht is door de 2.0 liter benzinemotor i: verbouwing wat toegenomen, wat aanpassingen noodzakelijk heeft gemaakt aan de versnel lingsbak, remmen en veren. Verder heeft Citroën het topmo del XM zowel in- als uitwendig i 2.0 liter met 16 kleppen die 135 pk levert. Als aanvulling op de bestaande diesels is er een 2.5 turbodiesel bijgekomen. waardoor de verkoopgroei zal aanhouden. Daarbij zijn de compacte Neon, die hier in sep tember verschijnt, de Cirrus als opvolger van de huidige Sa ratoga en de opvolger van de zeer succesvolle Voyager ruim tewagen, die volgend jaar komt. langer is, terwijl de wielbasis woord te hebben op de groeien- hetzelfde is gebleven. Het dak werd verstevigd en voorzien vai langsliggers. Er is keuze uit vier overigens king met de gewone berline een gewijzigd. Uiterlijk valt het niet bodemplaat die 19,5 centimeter erg op. Naast de vernieuwde de vraag naar combi's moest e dus een 'Break' komen. De combimarkt wordt overigens grille ziet ook de achterspoiler er wat anders uit. Aan de binnenkant is het dash board gewijzigd en zijn er wat verfijningen aangebracht. Zo Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Haarlem richting Velsen (A 208) Tussen Santpoort en Velsertunnel, overdag. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Bestelwagendeal Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Akersloot en Uitgeest. Aikmaar richting Amstelveen (A 9) T.h.v. Akersloot. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) T.h.v. Velsertunnel, avond en nacht. Tussen Beverwijk en Akersloot, avond en nacht. Ring Amsterdam (A 10) Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Nieuw Vennep en Roelofarendsveen. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Tussen Zoeterwoude en Roelofarendsveen, avond. Hoogvliet richting Vlaardingen (A 4) Tussen Beneluxtunnel en Kethelplein, avond en nacht. Vlaardingen - Hoogvliet (A 4) T.h.v. de Beneluxtunnel, avond en nacht. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen BleiSwijk en knooppunt Gouwe, avond en nacht. Rotterdam richting Breda (A 16) Tussen Terbregseplein en 's-Gravendeel, avond en nacht. Utrecht richting Breda (A 27) T.h.v. Merwedebrug bij Gorinchem. Amersfoort - Utrecht (A 28) Tussen Zeist en Amersfoort, avond en nacht. De zelf knutselen de fietser is gebaat bij passend gereedschap. Daar voor komen uitslui tend precisie-instru- menten in aanmer king en geen grove hulpmiddelen als combinatietang en schroevedraaier. Dergelijk fietsgereed- schap is te zwaar om mee te nemen. Voor onderweg moet er iets lichters en compacters in de fietstas. The Bike Company Europe in Heemstede brengt daarvoor Easy Tool op de markt, een gereed schapssetje met 12 mogelijkheden. Dat zijn een spakenspan- ner, bandenlichter, een gewone en een kruisschroevedraaier, vier maten dopsleutels en vier maten inbussleutels. De prijs bedraagt 22,95. Dezelfde firma heeft een serie biologisch afbreekbare smeer- en reinigingsmiddelen uit Ame rika in de verkoop onder de naam Pedros. Syn Grease Gun is een minivetspuit voor fietskogellagers. Het vet heeft een blijvende structuur, is wa terafstotend en corrosiebesten- dig. Prijs: 16,95. Syn Lube Road Race is een water- en Het gereedschapssetje met 12 r gelijkheden en daaronder de spe ciale minivetspuit voor kogellagers. vuilafstotend smeermiddel voor de ketting. Prijs: 8,95 voor een kleine fles. De produkten van The Bike Company Europe zijn in de ver koop bij 700 fietsspeciaalzaken in de Benelux. De firma is ge specialiseerd in vrijetijdsfietsen en de daarbij gangbare acces soires. Boswachter fietst Staatsbosbeheer heeft net als de politie de mountain bike ontdekt voor patrouillewerk. Ruim 225 boswach ters en opzichters pakken regelmatig de fiets, zodat de ter reinwagens steeds vaker aan de kant kunnen blijven. De boswachters zeggen op de fiets veel meer te zien dan in de au to. De ervaringen met het bespieden van vogels zijn wis selend. Sommige vo gels laten zich per rustig rijdende auto juist beter benade ren dan op de fiets. Fietsalarm Wie niet meer in het fietsslot gelooft kan overwegen een spe ciaal voor de fiets ontworpen alarm aan te schaffen. Het Uni Safe-fietsalarm is eivormig en wordt op het stuur bevestigd. Daar doet het tevens dienst als bel. Alleen door het intoetsen van een persoonlijke code ver stomt het hels lawaai wanneer iemand de fiets wil meenemen. Als de fiets omvalt klinkt er een kort waarschuwingssignaal. Het apparaatje, dat 99 kost, kan ook los dienst doen ter bewa king van de inhoud van een kof fer. Volkswagen en Mercedes zijn samen intensief op zoek naar besparingsmogelijkheden. Zo zal VW onderdelen voor be stelwagens afnemen van Mer cedes. Die dienen voor de op volger van VW's grootste be steller LT, welke afgeleid zal worden van de Mercedes MB 100. Mercedes kan zo besparen door grotere series te gaan ma ken, Volkswagen bespaart on der meer ontwikkelingskosten. Kennedylaan 118, 2324 WZ Leiden Telefoon: 071-769322 Van Hallstraat 30,2241 KT Wassenaar Telefoon: 01751-19221 BLIK IN HET VERLEDEN De Birmingham Small Arms fabriek, afgekort BSA, hield zich vanaf 1861 bezig met de produktie van wapens, zoals de naam aangeeft. Om te kunnen overleven ging de wapenproducent op een gege- i moment echter ook rijwielen en motorfietsen bouwen. Via driewielers met hulpmotor kwam BSA begin deze eeuw zelfs met enkele kleine auto's op de markt en leverde daarbij auto-onderdelen aan andere constructeurs. Maar de motorfiets is toch verreweg het belangrijkste produkt geweest van deze Britse fabrikant. Op de foto een fraaie BSA uit bouwjaar 1937. Dit exemplaar zal binnenkort ge heel ontmanteld worden, om vervolgens enige tijd en een stévige restauratiebeurt later weer in volle, glorie te herrijzen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14