Grumpy Old Men vooral een lange zit Film Boeken Schijn bedriegt bij William Diehl 'Angieborduurt voort op traditie vrouwenfilm Mooie (lees)boeken over mitella, oorbuisjes en ooglapje Mr. Jones: Manisch-depressieve love-story --ONDERDAG 23 JUNI 1994 Sandra Klaassen Uitgeven) Leopold, 24,90; Henk Figee 'Jesse Pantoffel gaat erhuizen' en 'Jesse Pantoffel gaat naar et ziekenhuis'. Illustraties Annemane van laeringen Uitgeven) Van Goor, 16,90 er deel, Frank Herzen: 'De blauwe aan- eker' Illustraties Juliette de Wit. Uiigeve- Zwijsen, 16,95, Els Rooijers. 'Een ech- piratenmeid!' Illustraties Camila alkowski. Uitgevenj Zwijsen, 16,95; 'ajira Meerveld 'Jofel en Jofel' lllustra- es Wajira Meerveld Uitgeverij Ploegsma, 19,95. ien stapeltje boeken voor jonge Liisteraars en lezers: Niet slecht, ang niet gek, aardig, humoris- herkenbaar, onderhou- end, beetje gezocht, goed ge- chreven. Over elk boek is wel its positiefs te vertellen, maar rat als je niet meer dan bij oorbeeld twintig gulden te be steden hebt om een boek te ko len? Dan zou Robin op school, het ieuwe 'Robin-boek' van Sjoerd kuyper, al afvallen, want dat ost bijna vijf gulden meer. Een f" ITJisch geval van jammer, voor- I omdat Kuyper goed Neder- inds schrijft. Dat heeft de Grif- ecii s'iury °ok gezien: zij kende aan fobin en Suze een Zilveren Grif- el toe, die de schrijver over een 'aar maanden in ontvangst Kuyper houdt zich niet bezig gelden aan wie dit voorgelezen wordt, want Majira Meerveld kan door haar speelse taal van iets simpels iets moois maken. Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. 'Het teken van het beest' intrigerend en meeslepend De Amerikaanse thrillerauteur William Diehl laat in Het teken van het beest (Primal fear) de schijn weer eens bedriegen. De moordzaak lijkt oh, zo simpel. Helder en klaar. Na de moord op de aartsbisschop van Chicago leidt een duidelijk spoor van bloed naar de biechtstoel in de kerk. En daarin wordt een ontredderde jongeman aange troffen. Onder het bloed. En met een mes in de hand. Politie en justitie popelen om recht te doen. De jongeman moet naar de elektrische stoel. Boven dien biedt deze zaak een niet te missen kans om de goede, maar te gladde advocaat Martin Vail eens mores te leren. Hem wordt dan ook de ver- de kansloze verdachte in de schoe- geschoven. Aan die zaak is toch geen eer te behalen. Maar zoals gezegd: Diehl zorgt er voor dat de schijn van zekerheid bedriegt. De waarheid blijkt zoals zo vaak weinig met gerechtigheid te maken te hebben. In het begin vraag je je af of de auteur op weg is om literair vorm te geven aan het zoveelste juridische steekspel tussen aankla ger en pleiter. Opnieuw zo'n woordenstrijd met de dood als inzet? Een tijdlang lijkt het er op. Maar allengs verlaat William Diehl de geijkte pa den. De vermoorde geestelijk herder is lang niet zo'n heilige geweest als de publieke opinie wil ge loven. Integendeel zelfs. Maar ook de jonge verdachte zit heel wat complexer in elkaar dan aanvankelijk werd aangenomen. Met de steun van een vrou welijke psychiater slaagt Martin Vain er in de knoop van 's mans psyche te ontrafelen. Wat het tweetal ontdekt laat ik hier maar buiten beschou wing. Het zou veel wegnemen van de onweerleg bare spanning die Wiehl vanaf het eerste begin in zijn verhaal brengt en houdt. De vraag of alles wetenschappelijk voor de volle honderd procent is verantwoord, zal ik maar ter beantwoording aan de deskundigen over laten. Voor de lezers ontstaat er een beklemmmende en boeiende si tuatie, die ten slotte uitmondt in een toch nog verrassende ontknoping. Een intrigerend slot van een meeslepend boek. —De Bont opeens Hollywoods 'darling' Washington Nederland heeft er na Paul Verhoeven een tweede iter-regisseur in Hollywood bij. Na het fenomenale succes van ujn eerste speelfilm Speed is de 50-jarige voormalige camera man Jan de Bont sinds enkele weken 'hot property' in de States. Speed, het spannende verhaal van een op hol geslagen autobus, was in zijn eerste week in meer dan 2000 bioscopen meteen goed voor de toppositie op de Amerikaanse 'box-office'-lijst. In drie dagen tijd kwam 14,8 miljoen dollar binnen, en in de week 'rtni erna nog eens 12,8 miljoen. De 30 miljoen dollar die zijn film (U leeft gekost zijn er in feite al uit. De Bont verkeert nu in de rian te positie dat hij kan kiezen wat hij wil. De krant USA Today noemde De Bont 'Hollywoods overnight darling" de plotse lie veling. The Odd Couple bakkeleit tut pensionering rustig door tere tijden. Voeg daaraan toe een walmende nostalgie en een tergend voorspelbaar verhaal en je hebt een zeer lange zit. Zelfs de onder de aftiteling gemon teerde 'bloopers' zijn voorge kookt, iets wat ik sinds The BIOSCOPEN AMSTERDAM ALFA 1 tel. 6278806 Damage 16 j., dag. 13.30, 16, 19.30, 22 ALFA 2 Lifetimes 16)., dag. 13, 15.45, 18.45,21.30 ALFA 3 Shadowlandsdag 13.15,21.30 Javna 16 j., dag. 16.30, 19 Het is een schone dag geweest 16 j dag. 16.30, 19 ALFA 4 In the Name of the Father 12 j.. dag. 18.45, 21.3C, do vr ma di ook 13, 15.45 ALHAMBRA1 tel. 6233192 Shortcuts 16 dag 14, 20 ALHAMBRA 2 The Remains of the Day dag. 20.15, do vr ma di ook 13.15, 17 BELLEVUECINERAMA tel. 6234876 Mr. Jones, dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 CINERAMA 2 Love, Cheat and Steal 16 j., dag. 13.15, 16, 19.15, 22 CALYPSO 1 tel 6234876 The Hudsucker Proxy dag. 13.15, 16, 19.15, 22 CALYPSO 2 The Pelican Brief 12 j.. dag. 13.15. 16.30, 20.30 CINEMA 1 INTERN, tel. 6151243 Intersection dag. 19, 21.45, zazowo ook 13.15, 16 CINEMA 2 INTERNATIONAL Ace Ventura: Pet Detective, dag. 18.45. 21.30, zazowo ook 13, 15.45 CITY 1 tel. 6234579 Naked Gun 33 1/3 dag. 14. 18.45, 21.30, za zo ook 13.15 CITY 2 Grumpy Old Men, dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 3 Ace Ventura: Pet Detective, dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 CITY 4 Cool Runnings, dag. 18.45, 21.30, dovrmadiook 13.15, 16 CITY 5 True Romance 16 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 6 met ingewikkelde bedenksels. Hij vertelt rechttoe rechtaan, probeert elk woord op zijn plaats te zetten en slaagt daar vaak wonderwel in. Dat is de kracht van een echte schrijver. Daar komt bij dat Kuyper zich goed weet te verplaatsen in de wereld en de denkwijze van zijn jonge hoofdfiguur Robin. Het is voor Robin heel logisch dat hij op school niet op de foto wil, omdat hij een mitella om heeft vanwege zijn gekneusde pols. De kleuterjuf van Robin is bij Kuyper ook een juf van vlees en bloed bij wie je in de klas zou willen zitten. En de hemel zij dank het nieuwe kind is in de klas nu eens geen Turkse of Marokkaanse allochtoon, maar een Engels sprekende Alexan der. De twee recente boekjes van Henk Figee over zijn hoofdper soon Jesse Pantoffel zijn welis waar aanzienlijk goedkoper, maar bieden ook minder tekst èn kwaliteit dan bij Kuyper. Ook Figee schrijft over alledaagse gebeurtenissen. In Jesse Pantof fel gaat verhuizen komt Jesse met zijn hond Van Halen in een spiksplinternieuwe wijk terecht waar de hond zoekraakt. In Jesse Pantoffel gaat naar het zieken huis is het beruchte buisjes-in- de-oren aanbrengen het pijnlij ke onderwerp van het verhaal. Papa leest voor in 'Robin op school' van Sjoerd Kuyper. TEKENING SANDRA KLAASSEN Frank Herzen schrijft in de Bolleboos-serie van Zwijsen met De blauwe aansteker ook een herkenbaar verhaal over de twee broers Gerben en Benja min die Joachim als pyromaan ontmaskeren. Origineler is het in dezelfde serie verschenen Een echte piratenmeid van Els Rooijers. Een fantasievol ver haal over Kim die zeven jaar wordt. Van haar vader krijgt ze een verrekijker die 'van een echte piraat is geweest'. De combinatie met het ooglapje dat ze moet dragen vanwege een lui oog en de feestkleren die Kim eigenlijk helemaal niet aan uil (panty, glimmende roze rok, breed uitstaande zwarte petti coat en lakschoenen), zorgt er voor dat de kinderen in haar klas Kim net een piraat vinden. Kim voelt zich voor gek staan en rent de school uit om daarna in haar fantasie een waanzinnig avontuur met de bulderende pi raat Breedkaak te beleven. Wajira Meerveld zoekt het ook in fantasie. Ze schrijft en te kent in Jofel en Jofel over opa Jo fel de Grote en Jofel de Meine, twee dassen. De Oude vertelt verhalen aan zijn kleinzoon. Over de Lepelaar die droomde over Kanariemien op wie hij verliefd was en daardoor vergat 'dat hij lepels moest snijden'. Op een dag herinnert hij zich 'de stoute schoenen die hij van zijn opa gekregen had'. Hij trekt ze aan en dan gaat alles vanzelf. Of opa verhaalt over de Glibber- Glabs die hij eens kookte. Hij dacht dat hij soep maakte, maar het bleken de vitrages te zijn die in de week stonden. Opa vertelt graag aan kleinzoon die min stens zo graag naar hem luis- Dat zal ook voor de luisteraar Jack Lemmon en Walter Matthau als duo dat roept herinneringen op aan Billy Wilder, perfect komisch samenspel en en kele gouden momenten uit de Hollywood-historie The Odd Couple, The Fortune Cookie). Gezien het con stant hoge acteerpeil dat met name Lemmon nog steeds laat zien, was de re- Cannonball Run niet meer heb gezien. En dat is een associatie waar ik Jack Lemmon toch echt verre van wil houden. cente hereniging van de twee iets om naar uit te kij ken. film recensie mark van den tempel Grumpy Old Men Te zien Lido 2, Leiden; Metropole 1Den Haag Grumpy Old Men is het duo in elk geval op het lijf geschreven. Twee knorrige buren liggen sinds mensenheugenis met el kaar in de clinch, al lijkt de oor sprong van hun onenigheid reeds lang vergeten. Hun ruzies hebben zelfs iets gemoedelijks. Wanneer ze elkaar 's ochtends begroeten met een rituele uit wisseling van beledigingen als Hello, moron en Morning, dick- head kan een goed verstaander daar nog wel een vorm van we derzijds respect uit opmaken. Hun conflict krijgt echter een scherp randje met de komst van een aantrekkelijke, vrijgevoch ten weduwe (gespeeld door Ann-Margret) in het pand dat hun woningen van elkaar scheidt. De vrouw is gechar meerd van beide grijsaards, maar verkiest haar eigen vrij heid boven een keus voor één Gek-zijn is weer in de mode bij filmmakers zijn. De toonzetting van de film verandert dan van een romanti sche komedie in puur soms lachwekkend melodrama. Wanneer bij voorbeeld het kind niet aan de borst wil drinken bij Angie, maar wel bij haar stief moeder wordt het Angie te veel en vlucht ze weg voor de dagelijkse problemen, op zoek naar haar moeder die ze sinds haar jeugd niet meer heeft ge zien. Van deze zoektocht keert ze gelouterd terug, nadat ze ontdekt heeft dat er nog wel er gere problemen zijn dan die van haar. Een film-met-een- boodschap dus en dat* hoort ook typisch bij de traditionele vrouwenfilm, waarin vrouwen per definitie sterker uit de strijd te voorschijn komen. Angie is een sterke vrouw die tijdelijk in een crisis terecht komt, maar die er uiteindelijk zelfstandig weer bovenop weet te komen. Dat klinkt allemaal nogal zwaar en sommige scènes zijn ook wel wat zwaar aangezet, maar in doorsnee heeft Angie toch een luchtig karakter. Geena Davis is afwisseld schoolmeisjesachtig en verlei delijk vrouwelijk, maar in de echt dramatische scenes de bevalling bij voorbeeld laat ze het behoorlijk afweten. Maar dat is nog niet eens het meest hinderlijke in deze film: dat is namelijk de krampachtige po ging \ot leuk-doen. Het hinken op twee gedachten tussen me lodrama en komedie. Dat lijdt tot geforceerde scènes, met af en toe wat grappige of vinnige dialogen, maar soms ook scènes waar je tenen van opkrullen in je schoenen, hoezeer Geena Da- vies ons ook probeert te verlei den met haar fotogenieke uit straling. Jack Lemmon en Walter Matthau in 'Grumpy Old Men', een film die het duo op het lijf is geschreven. van de twee. Misverstanden over en weer leiden tot enkele dramatische momenten, maar ook tót hernieuwde levens kracht. Walter Matthau en Jack Lem mon zijn eigenlijk schoolvoor beelden van acteurs die on danks een hoge leeftijd weinig aan veerkracht en vitaliteit heb ben ingeboet. Grumpy Old Men gaat daar echter voiledig aan voorbij. Hoewel het verhaal zwaar leunt op de wisselwer king tussen de twee, krijgen de acteurs nauwelijks behoorlijk materiaal aangereikt om dit uit te werken. De karakters zijn cli chés en de grappen mager, zo dat hun samenspel al snel ont aardt in een karikatuur van be- Het kan toeval zijn, maar het lijkt erop dat gekte en mensen met psychiatrische problemen weer extra in de belangstelling staan bij filmmakers. Na de golf van psychiatrische speelfilms eind jaren zeventig, begin jaren tachtig, met als hoogtepunt na tuurlijk One Fleu> Over the Cuckoo 's Nest, was het een tijdje rustig rond de in opspraak ge raakte inrichtingen. Maar het laatste half jaar verschenen er afgezien natuurlijk van de psychopaten in obscure horror en fantasyfilms zeker zo'n vijf serieuze'films in de bioscoop waarin de psychiatrie weer een centrale rol speelt. Kleine films als II Grande Co- comero over net-niet-gekke mensen (zogenoemde borderli- ne-patiënten) en Les Gens Normaux n'ont Rien d'Excep- tionnel over een vrouw die tij delijk in een inrichting terecht komt. Maar ook een grote Hollywood-film als Fearless van Peter Weir, met Jeff Bridges als iemand met posttraumatische stress als gevolg van een vlieg tuigongeluk. Hij heeft nu gezel schap gekregen van niemand minder dan Richard Gere in de rol van Mr. Jones, een manisch- depressieve patient. Love-story tussen patiënt (Richard Gere) en psychiater (Lena Olin) in Mr. Jones. Op een bepaalde manier is er een verwantschap tussen Jeff Bridges in Fearless en Richard Gere in Mr. Jones. Allebei lijken ze als gevolg van hun ziekte geen angst te kennen en balan ceren letterlijk op de rand van het leven: de een bovenop een wolkenkrabber en de ander als timmerman boven op een dak. Het zijn mannen die de dood in de ogen hebben gezien en die er niet bang meer voor zijn. Al thans totdat bij beiden de eufo rie is uitgewerkt en ze vervallen in een diepe depressie. In Mr. Jones maken we kennis met een man die leeft in een ge voelswereld van uitersten: van himmelhoch jauchzend tot zum Tode betriibt. In zijn manische jase is Mr. Jones een hyperac tieve, swingende, charmante vrouwenversierder. Intelligent, getapt, maar vooral ook heel impulsief. Een man die de meest krankzinnige dingen doet om een vrouw in te palmen. Zelfs zijn behandelend psychia ter Elisabeth (Lena Olin) pro beert hij te verleiden fnet zijn onweerstaanbare charmes en onverwachte escapades. Zij wijst hem op zijn 'behan delbare onevenwichtigheid', maar hij voelt zich niet ziek, is al twintig jaar zo en beschouwt zichzelf als een zorgeloos kind. Hij wil helemaal niet 'normaal' worden, hoezeer Elisabeth ook haar best voor hem doet. Maar dat verandert wanneer hij in een diepe depressie terecht komt en Elisabeth hem moet komen troosten. Daarbij over schrijdt ze de grens tussen be handelaar en patiënt door met hem naar bed te gaan. Waar mee de film er een probleem bij heeft gekregen, namelijk het be roepsprobleem van de hulpver lener die een gedragscode heeft overschreden en die verliefd is op een patiënt en deze dus niet meer kan behandelen. Dat wordt in de film overi gens niet al teveel uitgediept, want het moet wel gezellig blij ven natuurlijk. Met als gevolg dat Mr. Jones als film keurig aan de oppervlakte blijft en in we zen niet veel meer is dan een romantische love-story tussen een mooie vrouwelijke psychia ter en een aantrekkelijke man nelijke patiënt. De film bevat aardige metaforen vooral muzikale die de wisselende stemmingen van Jones illustre ren. terwijl en passant ook wat infotynatie wordt gegeven over dit nog behoorlijk vaak voorko mende ziektebeeld. Maar helaas kon dat niet zonder de onver mijdelijke love-story, die on danks een schitterend acteren de Richard Gere een in wezen sterk gegeven zwaar onder mijnd. recensie henk maurits Te zien Studio, Leiden; Babyion 1. Den Haag. de jaren zeventig en tachtig 'vrouwenfilms' een po- ilair genre. Films gemaakt vrouwelijke regisseurs, l$et één of meer vrouwen in de fdrol en handelend over de :oblematiek van vrouwen. Ze lorden bij die tijd als 'Baas in buik' bij Dolle Mina, en Ipzij' bij het feminisme. In ons hielden we er zelfs een :iale vrouwenfilmdistribu- over: de nog altijd ac- l 1 ieve club van Cinemien in Am- Dterdam. Inmiddels is de feministische olf afgezwakt tot een kabbe- h nd beekje, waarin nog slechts toe een vrouwenfilm n64ieedrijft. Thelma and Louise én en ook Angie van lartha Coolidge hoort thuis in et thans sterk verwaterde gen- Z(Angie wordt volledig gedra- door actrice Geena Davis, Jie ook al zo nadrukkelijk aan wezig was in Thelma and Louise In Angie speelt ze een zelfbe- iiste jonge vrouw uit een een- tudig milieu in Brooklyn, die ei it verbazing van haar vriend kiest voor een bewust ngehuwd moederschap. Ster- begint zelfs een relatie ÜJiet een andere man, Noël (Ste rn Rea), die haar laat kennis- laken met een andere klasse: wereld van sjiek dineren, gallet, musea en klassieke mu- lek. Maar Noël voelt er niks "voor n voor vader te gaan spelen bovendien blijkt hij al ge rouwd te zijn. In het ziekenhuis levalt Angie van een zoon, naar deze blijkt gehandicapt te Davis in 'Angie'. film

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11