In plaats van krassen. Jongere niet in één cel met volwassene Pacificatie Baliemvallei bleef zonder resultaat Binnenland Actie in haven Rotterdam tegen plannen arbeidspool Vertrek Gonsalves niet aan de orde Defensie vocht sluiting depot bewust niet aan Kalverliefde Niet-vervolgen van Gonsalves frustreerde Von Meyenfeldt 't Is ZomerSALE bij IKEA. Met kortingen tot wel 50%Ba».-««n amsterdam delft duiven/arnhem eindhoven ekkersrijt sliedrecht WOENSDAG 22 JUNI 1994 Hollandse koerier in Brazilië gepakt manaus De Braziliaanse politie heeft een 24-jarige Nederlandse gearresteerd die 5,5 kilo cocaïne bij zich had. De politie ontdekte de drugs toen de vrouw vanuit Tabatinga, een stad aan de grens met Colombia, aankwam op het internationale vliegveld van Manaus. Ze zit in de vrouwengevangenis van Manaus. Ze kan een celstraf van ^es tot acht jaar krijgen. 'Ook brugklasser mag kranten lopen' den haag Brugklassers mogen best een krantenwijk lopen. Als het aan minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid ligt tenminste. Hij vindt dat de minimumleeftijd voor kranten bezorgers moet worden verlaagd van vijftien naar dertien jaar. Mits het tenminste om een middagkrant gaat, de bezorging bui ten schooltijd gebeurt en niet langer duurt dan twee uur. Gasunie wil piek-installatie bouwen den haag Om ook in toekomst tijdens koude perioden in de winter voldoende gas te kunnen leveren, wil de Gasunie een zo geheten piekgas-installatie bouwen ten zuidoosten van Alkmaar. Met de bouw is enkele honderden miljoenen gemoeid. B en W van Alkmaar zijn akkoord met de plannen, maar de gemeente raad moet nog instemmen. Als de installatie er niet komt, zou in het westen van het land in de winter van 1997-1998 voor het eerst een tekort kunnen optreden, aldus de Gasunie. Minimum aantal rij-uren voor examen den haag Voor het afleggen van het rijexamen moet een kandi daat binnenkort op z'n minst twintig tot dertig rijlessen hebben gevolgd. Zoals een piloot in opleiding zou een lessende automo bilist verplicht een minimum aantal uren achter het stuur moe ten zitten. Volgens directeur J.P. Vaessen van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) zijn de rijschoolhouders, VeiligVerkeer Nederland en het CBR het onlangs over deze nieuwe eis eens geworden. Sint Maarten dwingt Haïtiaan te vertrekken den haag gpd De gezaghebber van Sint Maar ten heeft alle illegale Haïtianen gesommeerd binnen 48 uur het eiland te verlaten. Russell Voges gaat hiermee in tegen de 'wens van de Antilliaanse premier Mi guel Pourier. Deze had vorige week de gezaghebbers van de Nederlandse Antillen opdracht gegeven de illegale Haïtianen niet uit'te zetten totdat de poli tieke situatie op hun eigen ei land zich zou hebben gestabili seerd. Van de naar schatting tien duizend Haïtianen die legaal dan wel illegaal op de Antillen verblijven, woont zeker de helft op Sint Maarten. De reden hier voor is dat het bestuur daar, an ders dan op de rest van de An tillen, nooit om visa heeft ge vraagd. Het is onduidelijk wat Voges, j die tevens hoofdinspecteur van politie is, van plan is met illega- 1 leti die na vandaag worden aan gehouden. Wegens het cellente kort kunnen ze niet worden op gesloten. Rechtbank houdt 'douanezaak' aan amsterdam anp De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de strafzaak tegen een 41-jarige man, die begin dit jaar na een drugoverdracht een 44-jarige douanier zou hebben doodgeschoten, opnieuw aan gehouden. De rechter-commis- saris heeft opdracht gekregen om negen getuigen-deskundi- gen te horen. Op 2 januari haal de de man, een van de Heine- ken-ontvoerders, samen met een handlanger 20 kilo cocaïne op in het westelijk havengebied in Amsterdam. Toen de man nen merkten dat zij in de gaten werden gehouden, gingen ze er vandoor, achtervolgd door twee douanebeambten. Tijdens een schietpartij op het terrein van het voormalig Wilhelminagast- huis werd één van de douaniers dodelijk getroffen. Het staat vast dat de douane beambte door vijf kogels is ge raakt. Vier daarvan zijn uit het wapen van de verdachte afkom stig. Wie de vijfde kogel heeft af gevuurd is onduidelijk. Volgens advocaat Kraal staat dan ook niet vast dat de verdachte het dodelijke schot heeft gelost. Kamermeerderheid noemt voornemen ontoelaatbaar Hoe haalt minister Kosto van justitie het in z'n hoofd om jeugdige boeven in één cel te zetten met volwassen, doorgewinterde criminelen? Dat is volstrekt ontoelaat baar. Dat standpunt stelt de meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, D66 en WD) tegenover het voornemen van het kabinet om die mogelijkheid open te houden. De Kamer debatteert vandaag over dit onderwerp. i geldt, zeker zolang de overheid onvoldoende ruimte heeft om jeugdige delinquenten achter slot en grendel te zetten, vinden de christen-democraten. Het parlement behandelt vandaag een internationaal ver drag voor kinderrechten, dat in 1989 is opgesteld en inmiddels door 150 landen is onderte- Het CDA heeft wel begrip voor een situatie waarin de orde handhavers zich genoodzaakt zien jongeren samen met mis dadigers op te sluiten. De ernst van de gedragingen van sommi ge kinderen rechtvaardigt het strengere regime dat voor vol kend. Nederland is ee laatste landen die de komst nog .moet goedkeuren. Een van de bepalingen luidt dat kinderen van dubieus gedrag niet samen met volwassenen mogen worden opgesloten. De Nederlandse regering wil daar op een voorbehoud maken. In de overeenkomst staat ook dat kinderen vanaf hun 15de in het leger mogen dienen. De gis teren in Amsterdam afgesloten conferentie over de rechten van kinderen in oorlogsgebieden pleit voor verhoging van die leeftijd naar 18 jaar. Tot slot dringt de conferentie aan op een internationaal verbod op landmijnen. Koninklijk Huis laat beeld Oranje verplaatsen Het zes meter hoge ruiter standbeeld van Willem van Oranje, dat ai sinds 1945 voor Paleis Noordeinde in Den Haag staat, wordt binnenkort enkele meters verplaatst. Dat gebeurt op verzoek van het Koninklijk Het 'werkpaleis' waar konin gin Beatrix vrijwel dagelijks vertoeft, is volgens de Oranjes te moeilijk bereikbaar voor au to's. Door het standbeeld van hun voorvader te verplaatsen, ont staat er meer ruimte voor hof- auto's en auto's van gasten om voor te rijden. 'Uit veiligheidsoverwegin gen' en eveneerts op verzoek van het Koninklijk Huis wordt ook een aantal parkeerplaat sen verwijderd voor het woon huis van prins Willem Alexan der, dat naast Noordeinde ligt. Protest tegen gebruik van havenpool Zo'n dertig havenpool SHB werkzaam zijn bij het overslagbedrijf Unit- centre Waalhaven in Rotter dam hebben vannacht enkele uren het werk neergelegd. Vol gens Radio Rijnmond was de actie bedoeld als protest tegen het plan van de SHB-directie om van de havenpool een commerciële organisatie te maken. Om ontslagen in de haven te voorkomen,.besloot een aantal havenbedrijven een arbeids pool op te richten voor over tollige werknemers. Deze ont vangen, of ze nu worden inge zet bij een bedrijf of niet, hun volledige loon. Het geld daarvoor komt uit het Algemene Werkloosheids fonds (AWF) en uit bijdragen van de deelnemende havenbe drijven. Het ministerie van so ciale zaken heeft besloten dat de AWF-bijdrage per 1 januari komt te vervallen. De haven bedrijven voelen er echter niets voor om de volledige kosten van de niet-werkende arbeidspoolers voor hun reke ning te nemen. SHB-directeur Schermer lanceerde daarop in januari een plan voor een commercië lere opzet waarbij de SHB zichzelf kan bedruipen. Het personeelsbestand moet in krimpen van 1411 naar 1063 De werknemers beschuldi gen de SHB-directie ervan een 'doodgewoon' uitzendbureau van de havenpool te willen maken. Ook gistermiddag werd tegen het directie-voor- Nieuw paspoort weer vertraagd den haag gpd Koortsachtig overleg moet voor komen dat de invoering van het nieuwe Nederlandse paspoort, begin volgend jaar, opnieuw wordt vertraagd. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft op het laatste mo ment allerlei financiële, organi satorische en technische pro blemen opgeworpen. Daarbij is niet zozeer het pas poort zelf in het geding alswel allerlei voorzieningen die de ge meenten moeten treffen. Die voorzieningen, waaronder com- puterprint-fasciliteiten, kosten de gemeenten extra geld. De ge meenten eisen financiële tege moetkomingen Apothekers verliezen hun voordeeltjes den haag gpd Apothekers verliezen een groot deel van de financiële voordeel tjes die zij van de farmaceuti sche industrie krijgen. Het gaat om bonussen bij de verkoop van bepaalde middelen en kor tingen als er snel wordt betaald. Per jaar steken de apothekers zo 300 miljoen gulden in hun zak. De farmaceutische industrie, verenigd in de Nefarma, heeft tot de maatregel besloten ter compensatie van een prijsverla ging bij de medicijnen. Die prijsverlaging, met vijf procent, ging op 1 juni in. Over twee jaar gerekend kost de maatregel de farmaceutische industrie zo'n 400 miljoen gulden. Het groot ste deel van dat bedrag wil de industrie nu verhalen op de apothekers door te tornen aan de bonussen en kortingen. Met het grotendeels schrap pen van de bonussen en kortin gen komt er ook een einde aan de concurrentie die geneesmid delenfabrikanten op die manier met elkaar voeren. Bovendien kan er een betere discussie wor den gevoerd over kostenbeheer sing op het terrein van de medi cijnen. De verschillende bonus sen en kortingen stonden dat geSprek in de weg. Kosto: 'Gesprek verliep plezierig den haag gpd-anp Het ministerie van defensie heeft bewust niet geageerd te gen de sluiting van het NAVO- depot in het Groningse Ter Apel. Defensie hoopt zo te voor komen dat een van de andere opslagplaatsen, in Coevorden, Vriezenveen, Brunssum of Ey- geishoven, wordt opgeofferd en Ter Apel alsnog in een nieuwe bezuinigingsronde sneuvelt. Dat laat staatssecretaris Frin- king (defensie) de Tweede Ka mer weten. Frinking gaat ook in op de mogelijkheden het depot open te houden met financiële steun van de Nederlandse over heid. Hierover is in een interne Defensie-nota gezinspeeld, maar het ministerie is daar nooit op ingegaan. ,,Van Amerikaanse zijde is niet aangegeven welke hoogte een dergelijke Nederlandse bij drage zou moeten hebben. Daardoor was het onmogelijk een concreet financieel bod te overwegen", aldus Frinking. De procureur-generaal van Den Bosch, Gonsalves, zal niet op stappen alvorens hij de conclu sies van minister Kosto van jus titie over zijn verleden kent. In een anderhalf uur durend ge sprek dat Gonsalves gisteren met de minister had, is opstap pen niet aan de orde geweest. Volgens Kosto verliep het ge sprek plezierig. De minister zal de Tweede Kamer naar verwachting van daag schriftelijk informeren. Gonsalves heeft laten weten nog geen enkel commentaar te wil len geven. Zijn plaatsvervan gend-kabinetschef mr. E. van de Boogaard bevestigde dat Gon salves het eveneens 'een goed gesprek' met de minister had gevonden. Van de Boogaard verwacht dat Gonsalves pas een verklaring zal afleggen, zodra Kosto de Tweede Kamer in een brief heeft geïnformeerd. Kosto vindt dat de 'contouren van de zaak duidelijk zijn geworden'. De bewindsman heeft onder meer de verslagen van de kabi netsvergaderingen in 1960 be studeerd. Daaruit moet blijken waarom de verdenkingen die toen al publiekelijk tegen Gon salves werden geuit, niet tot een rechtszaak hebben geleid. De toenmalige procureur-generaal Von Meyenfeldt heeft toen in zijn eindrapport, mogelijk on der druk van de regering, afge zien van strafvervolging en ad viseerde overplaatsing van Gon salves. Dat laatste is evenmin gebeurd. midwoldeTwee Konikpaarden op het landgoed De Ennemaborg bij het Groningse Midwolde zoeken liefdevol contact. Van het 440 hectare metende landgoed hebben de Poolse oer- paarden 130 hectare tot hun beschikking. De dieren redden zich goed in de vrije natuur. De kudde groeit gestaag. foto anp Nederland bracht Nieuw-Guinea beschaving met 'rook en bloed' den haag louis burgers Het Nederlandse optreden in de Balie mvallei op Nieuw-Guinea staat niet op zichzelf. De combinatie van moralisme en winstbejag, overgoten met een dosis nationalisme, kenmerkte gedurende bijna een eeuw het optreden van alle koloniale machten. De dwang tot be schaven, eventueel tegen de wensen van de traditionele bevolking in, past in het beeld dat 'moderne' koloniale machten graag van zichzelf versprei den. Voor Nederland begon die bescha- vingsdrang met de bloedige 'pacificatie' van Aceh. De Hollandse landbouw is nooit ver weg, zelfs niet in de binnenlanden van Nieuw-Guinea. Utopisten zagen in de Baliemvallei een nieuw Westland. In ze kere zin werd het dat ook, want binnen enkele jaren werd de hoofdstad Hollan- dia vanuit de vallei voorzien van groene kool. Pogingen om aardbeien en koffie te verbouwen stonden daarentegen nog in de kinderschoenen. Daarvoor was een flinke dosis geweld nodig. ,,De hooglanders aanvaardden het Nederlandse bestuur niet", zegt Papoea-leider Nicolaas Jouwe. Als be stuursambtenaar in de kuststreek was hij op de hoogte van de problemen waar mee controleur Ralph Gonsalves in de Baliemvallei werd geconfronteerd. „Wij zagen het als een schoonheidsfoutje. Ne derland bracht een modern bestuur naar Nieuw-Guinea. Samen met zending en missie was er eigenlijk sprake van ont wikkelingshulp 'op ethische grondslag'. Men wilde ons volk ontwikkelen en een eigen plaats onder de zon garanderen." Maar ook het geweld waarmee Gonsal ves de beschaving naar de Baliem bracht, hoorde bij de Nederlandse aan pak. Buitenlanders waren er immers niet welkom, en van tijd tot tijd werden ook zij slachtoffer van de vrijwel continue staat van oorlog in de Baliem. Er moest een bestuur komen, want het zou voor de Amerikanen onaanvaardbaar zijn dat zendelingen werden gedood. Dat zou voor Indonesië koren op de politieke molen zijn. „Gonsalves was geen Vic de Bruyn", zegt Jouwe. De Bruyn (schuilnaam 'jungle pimpernel') pacificeerde eind jaren der tig het Wisselmeren-gebied. „Jullie heb ben toch altijd oorlog gevoerd?", zei hij tegen hoofdmannen die kwamen klagen over doden en gewo.nden. „Op een be paald moment vroegen ze hem hoe hij het zou oplossen. Toen had hij ze waar hij ze wilde hebben. Hij legde uit dat ze door praten en uitwisselen van schade vergoedingen een oorlog konden voor komen", aldus de Papoea-leider. „Bij Gonsalves gebeurde precies hetzelf de. Maar hij koos de gewelddadige op lossing, hij ging er direct op af. Dat was een oorlogsverklaring aan de hoofdman- nen." Jouwe bestrijdt het beeld dat Gon salves opdracht had met geweld op te treden: J(Hij was de bevoegde bestuurs ambtenaar en moest zélf Hezen hoe de rust en orde moest worden gehand haafd." Het Nederlandse bewind stond voor de oorlog niet bekend om zijn zachtmoe digheid. Na 1945 was het in de hoog landen nog niet veel anders, zoals blijkt uit het optreden van de tegenwoordige Bossche procureur-generaal. Het was immers vanzelfsprekend dat inboorlin gen beschaving moest worden bijge bracht. En het ging zoals het altijd was gegaan: wanneer inheemsen zich verzet ten, werden ze met geweld overtuigd van het westerse gelijk. Aceh op West-Sumatra kan daarover meepraten. Het rijk bestond al honder den jaren, tot het tegen het einde van de 19de eeuw zo nodig onder diject Neder lands bestuur moest worden gebracht. Dit gebeurde toen het nationalisme Eu ropa in zijn greep kreeg. Het is uiteinde lijk nooit helemaal gelukt: er waren drie expedities nodig tot er sprake was van een zekere pacificatie. In Nieuw-Guinea was het niet veel an ders. Het blanke bestuur vestigt zich pas rond de eeuwwisseling op het eiland. Den Haag brengt het westelijke deel on der gezag van Batavia. Verpatsen, zoals dertig jaar eerder nog met Ghana ge beurde, kon onder invloed van het natio nalisme niet meer. De echte belangstel ling ontstond pas na de Tweede Wereld oorlog. Het recht op zelfbeschikking voor de Papoea's werd het argument waar mee Nederland Indonesië dacht buiten te sluiten. Voor Jouwe is het geen vraag wat er met Gonsalves moet gebeuren. „Wij hebben zijn fouten in de doofpot gestopt. De wrijvingen tussen Nederland en Indone sië waren op een hoogtepunt en we wis ten dat Indonesië er misbruik van zou maken. Wij moesten kiezen tussen de liefde voor ons volk en de vrijheid van ons land. Er zouden een miljoen Papoe a's slachtoffer worden als Indonesië hei voor het zeggen zou krijgen." „Wij zagen de dood van die Papoea's als een offer voor onze onafhankelijkheid. En nog steeds. Als je het vergelijkt met wat Indonesië nu doet, valt het optreden van Gonsalves in het niet. Indonesië neemt de Papoea's hun eigen identiteit af, steelt hun grond en geeft die aan Ja vaanse migranten. Wat Gonsalves deed was een klein foutje en ik geloof dat hij niet anders kon. Ik heb hem vergeven en ook de leden van de Papoea Nationale Bevrijdingsraad denken er zo over." utrecht. erikv Zij die hem hebben gekend, noemen hem aimabel en hu maan. Een heer die absoluut niet tegen onrecht kon. Maar ook iemand die zeer rechtlij nig kon zijn. Wat fout was, was fout bij mr. Gerard von Meyenfeldt, tot 1980 officier van justitie in Utrecht. Ook al had hij altijd oog voor de om standigheden van de verdach te: met de wet viel niet te mar chanderen. Groot was dan ook zijn frus tratie toen hij begin jaren zes tig moest stoppen met zijn on derzoek naar de 'misdrijven' die in Nieuw-Guinea waren gepleegd door bestuursambte naar R. Gonsalves, de huidige procureur-generaal in Den Bosch. „Het heeft de rest van zijn leven bepaald", zegt een van zijn nichten nu. Von Meyenfeldt, procureur- generaal in Nieuw-Guinea, keerde terug naar het Utrecht se parket als subsituut-officier van justitie. In de daaropvol gende achttien jaar zou hij slechts één promotie maken: naar officier eerste klas. Pogin gen om binnen het justitiële apparaat op te klimmen, wa ren tevergeefs. Bij elke sollica- tie ging de baan aan zijn neus voorbij. Zijn \touw, sinds twee jaar weduwe, meent dat de affaire- Gonsalves daar alles mee te maken had. „Mijn man kon na terugkeer in Nederland alleen nog maar officier van justitie worden op voorwaarde dat hij zou zwijgen", zei ze maandag in het NOS-Journaal. De Amsterdamse kanton rechter mr. Carl von Meyen feldt gelooft echter niet dat het openbaar ministerie de carriè re van zijn oom stelselmatig heeft tegengewerkt. „Hij kwam natuurlijk zwaar gefrus treerd terug uit Nieuw-Guinea. Hij dacht zijn werk naar beho ren te hebben gedaan, maar er werd niets mee gedaan. Dat was een traumatische erva ring. Geen wonder dat je dat in verband brengt met het uit blijven van promotie. Zeker als je ziet dat Gonsalves wel de ene naar de andere promotie maakte." Mr. A. Herstel, voormalig of ficier van justitie in Utrecht, nu voorzitter van de NCRV, wil niet ingaan op de vraag of Von Meyenfeldt wel geschikt was voor een zwaardere functie. Wel zegt hij dat zijn voormali ge collega er 'heel eigen idee- en' op nahield, die in die tijd 'nogal afweken van de rest'. „Hij was zeer begaan met het lot van de verdachte, de dader. In de ogen van sommigen wei eens wat te veel.". Begin 1980 kwam een einde aan de loopbaan van Von Meyenfeldt. Tijdens het ge ruchtmakende 'Turkenproces' werd hij vervangen door Her stel. Officieel wegens ziekte. Maar in de processtukken dook ook de naam op van 'Meester X' die een Neder landse verdachte toezeggingen zou hebben gedaan in ruil voor informatie uit de Turkse gemeenschap. Met die bena ming bleek de Utrechtse advo caat Bots Von Meyenfeldt te bedoelen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3