'België mentaal kwetsbaar' 'Van elk uur op dit WK word ik beter' Slecht geflotengeen reis naar Amerika Amerikaanse kranten tevreden over Oranje a; WK op TV woensdag 22 juni Bier stroomt weer in pubs WOENSDAG 22 JUNI 1994 Tsjechische bond pakt top-arbiter aan PRAAG GPD De Tsjechische topscheidsrech- ter Madl mag van de Tsjechi sche voetbalbond geen, door de bond betaalde, reis naar het WK-voetbal maken. Dit naar aanleiding van zijn fluiten bij de Tsjechische bekerfinale tussen Viktoria Zizkov en Sparta Praag, de club van Chovanec, op 13 ju- Sparta Praag had na de wed strijd protest aangetekend tegen het optreden van Madl. In de laatste minuut gaf hij \riktoria een zeer omstreden strafschop. Die werd benut waardoor de stand 1-1 werd. Na verlenging won Viktoria via strafschoppen. Na de wedstrijd werden Madl en zijn grensrechter Ondo in een Praagse nachtclub feestvie rend aangetroffen te zamen met spelers, trainers en funtionaris- sen van Viktoria. Dat feit is ook door Sparta Praag bij het pro test tegen de uitslag van de be kerfinale meegewogen. De Tsjechische scheidsrech- terscommissie heeft inmiddels besloten dat Madl, die ook op de FIFA-lijst staat, niet als be zoeker naar het WK mag. Hij had die reis aangeboden gekre gen als dank voor zijn fluiten het afgelopen seizoen. Verder mag de man geen eredivisie wedstrijden meer leiden. De Tsjechische voetbalbond zal binnenkort beslissen of de be- -kerfinale overgespeeld moet worden. WASHINGTON ANP/GPD In grote lijnen heeft de Ameri kaanse media instemmend ge reageerd op de overwinning van het Nederlands elftal op Saudi- Arabië. Als gebruikelijk in de Verenigde Staten kregen de spe lers overal cijfertjes voor. Opval lend was dat het gemiddelde van Oranje hoger lag dan bij voorbeeld dat van Brazilië, dat volgens de Europese deskundi gen in de eerste ronde toch aan merkelijk beter speelde. 'Daar gaat de Mercedes. Daar gaan de 100.000 dollar. Daar gaat het nieuwe huis', zo begon The Washington Times gisteren zijn verslag van Nederland- Saudi-Arabië. Tegenover de krant ontkennen de Saudische spelers overigens dat hen deze premies in het vooruitzicht zou den zijn gesteld, als zij de twee de ronde halen. Dat zat er maandagavond even in, maar Nederland trok net op tijd de verhoudingen recht. De kranten citeren de Argen tijnse coach Solari van Saudi- Arabië het meest. „Hadden we iets meer ervaring gehad, dan waren wij als duel uit de bus gekomen", zo staat het in vrijwel alle kranten. Ook Beenhakker, ex-Nederland, ex-Saudi-Arabië, komt links en rechts aan het woord. Hij laat niet veel heel van de prestatie van Oranje. De US Today geeft dagelijk cijfers, plus een korte beschrij ving per speler. Bij Nederland ging dat ongeveer als volgt: Ed de Goey, 7, maar twee safes, maar die waren wel heel goed; Frank de Boer, 6, goede passing; Ronald Koeman, 6, had niet zo veel in te brengen; Ulrich van Gobbel, 7, had zijn handen vol aan Mohammed; Frank Rijk aard, 6, had niet zoveel impact; Jan Wouters, 7, kwam na rust tot leven; Wim Jonk, 8, prachtig doelpunt gaf 'the Dutch" weer hoop; Mare Overmars, 6, liep hard maar bereikte niet veel; Ronald de Boer, 7, combineerde goed met Bergkamp; Dennis Bergkamp, 8, zeer intelligent; Bryan Roy, 8, een echte ouder wetse vleugelspits; Gaston Tau- ment, gouden wissel, 'scorer of the winner'; Peter van Vossen, 6, energieke 'sub' \por tien mi- SCOREBORD -Bulgarije 3-0 (2-0). 21 land-Spanje 1-1(0-1). 14. Goi- 48. Klinsmann 1-1. Scheids- ii (Uru). Toeschouwers: 63.000. Unas, Abelardo. Hierro (Spa), Ef- Raducioiu (Roe) 2. 5. chi (Nig), Amunike (Nig), (Zwe), Degryse (Bel), Houghton (Ier), Jonk (Ned). Ljung (Zwe), dona (Arg), Omam-Biyik (Kam), Rai (Bra) (Bra). Salinas (Spa] a (VSt), Yekini (Nig) 1. GELE KAARTEN Caceres(Arg), Grun, V Möller, Effenberg (Dui), Tsalouhides. Manolas (Gri), Phelan, Coyne, Irwin (ler), Slgnori flta). Mbouh-Mbouh (Kam), Naybet. Daoudi, Azzouzi bbel, Frank de Leorv RODE KAARTEN NED 1 NED 3 BRT 2 EURO SPORT DUITSLAND SPANJE 20.00 O ROEMENIE ZWITSERLAND 21.55 O 21.45 GO 21 30 GO VERENIGDE STATEN COLOMBIA 01.30 O 01.25 O 01.30 O vam WK-JOURNAAL 21.30 O WK-HOOGTEPUNTEN 18.00 0 donderdag 23 juni lWJ.i.i<Jlf«rHiiËÜ ROEMENIË j 12.40 ZWITSERLAND (D 09-00 O 13.00 0 VERENIGDE STATEN 14.20 COLOMBIA O 09.00 O 13.00 0 ITALIË NOORWEGEN 21 55 O 21.45 GO 22.00 O ZUID-KOREA BOLIVIA 01.30 O 01 25 O 01.30 O DIE 2 IN DE USA 20.25 O WK-JOURNAAL 21.30 O 07 00 GO 07.00 G 21 30 G WK-HOOGTEPUNTEN 18.00 O 2000 0 WK-HOOGTEPUNTEN 00.30 0 samenvatting eerder opgenor G voorbeschouwing O reportage Oranjes pinchhitter John Bosman verwacht een behoudende 'Derby der lage landen John Bosman werd te elfder ure aan de WK-selectie van Dick Advocaat toegevoegd. Hij lag al bruin te bakken op de stranden van het Spaanse Marbella, toen de bonds coach hem opriep als vervanger van de gedeserteerde Ruud Gullit. De brave spits zal in Amerika weinig in actie komen, waarschijnlijk alleen als pinchhitter. Met zater dag in de Citrus Bowl van Orlando de 'Derby der Lage Landen' op de rol, zal de lange Amstelvener de komende dagen niettemin in het brandpunt van de belangstelling staan. GPD-VERSLAGGEVER Bosman (27) staat sinds 1991 op de loonlijst bij Anderlecht en kwam daarvoor ook nog drie seizoenen uit voor KV Meche- len. Met andere woorden, John Bosman heeft recht van spreken als het over voetbal bij onze zui derburen gaat. „België," zo oor deelt hij. „kan ver komen. Het heeft een compleet en uitgeba lanceerd elftal. Ze komen de eerste ronde in elk geval door en kunnen de kwartfinales ha len. Daarna zal het moeilijk voor ze worden, maar dat geldt ook voor ons. In feite geldt dat voor alle ploegen. Eén mindere dag en je ligt er uit." Tot voor kort stonden de Ro de Duivels te boek als een ploeg met een negatieve inslag, die het verdedigen tot kunst had verheven. Door de komst van Josip Weber, een tot Belg gena turaliseerde Kroaat met een neusje voor doelpunten, heeft bondscoach Paul van Himst volgens Bosman zijn taktische strijdplan ietwat bijgesteld. „Met Joske erbij kunnen ze aan vallender spelert. Weber scoort gemakkelijk, maar hij is niet het type spits dat zelf kansen cre ëert, hij moet bediend worden. Luc Nilis, Mare Degryse en En- zo Scifo zullen daar voor moe ten zorgen. Dat zijn creatieve en artistieke spelers. Ook al beschikt België met Weber dan over een snelvuren- de schutter met de revolvers losjes in de holsters, Bosman verwacht dat de tegenstander van zaterdag toch op het be proefde, behoudende concept zal teruggrijpen. „Zo is de men taliteit van de Belgische voet ballers nu eenmaal. Ze zijn er helemaal op ingesteld om op zeker te spelen. Dat is al jaren zo. België heeft er ook de ploeg voor om op de nul te milcken. Nederland kan dat veel minder, wij willen altijd aanvallen." Verdedigend, zo stelt Bosman vast, zit de Belgische formatie ijzersterk in elkaar. „Philip Al- bert is een kanjer, Georges Grün loopt al jaren mee en heeft dus heel veel ervaring. Frankie van der Eist is een uiterst nuttige speler, een gatenvuller als Jan Wouters. Op rechts hebben ze dan nog Lorenzo Staelens, die vooal verdedigend is ingesteld, en op links Danny Boffin, die ook aanvallend heel goed uit de voeten kan." Bovendien hebben de Belgen volgens Bosman met Michel Preud'Homme de beste keeper ter wereld tussen de palen staan. „Michel is echt een fan tastische keeper. Bij Mechelen heb ik twee jaar met hem ge speeld. Je wist soms niet wat je zag. Hij pakte kopballen van een meter afstand. Hij is inmid dels wat ouder, maar nauwelijk minder goed geworden. Dat be wees hij wel met een paar hele knappe reddingen tegen Marokko." De achilleshiel van de de Ro de Duivels is, denkt Bosman, li bero Michel de Wolf. „Die is al 36 jaar en niet meer één van de snelsten. Defensief kan hij nog goed mee, maar hij blijft meestal achter de verdediging hangen. Opbouwend is hij daardoor van weinig waarde, daar zullen we van moeten pro fiteren. Ook op het mentale vlak is België te kloppen. Je kon dat zien in de wedstrijd tegen Marokko. Toen de Marokkanen even begonnen te drukken, kwam België direct in de pro blemen. Als wij ons sterker voe len, zullen wij dat uit moeten stralen. Nederlanders zijn van huisuit brutaler, laten zich meer gelden, Belgen zijn veel terug houdender in hun hele doen en laten. Wij zullen ze dus een beetje moeten afbluffen." Oranje heeft volgens Bosman de meeste kans op succes als het zijn eigen spel blijft spelen. „We zullen alleen moeten op passen voor hun counters. Als wij de bal kwijt zijn, zullen we een extra stapje terug moeten doen en ze pas bij de midden lijn moeten opvangen. België zal dan ook genoodzaakt wor den het spel te maken en nor maal gesproken hebben ze daar wat problemen mee." „Mijn prognose? De kansen liggen fifty-fifty. Omdat Neder land en België hun eerste wed- strijd hebben gewonnen, is de i leent zich daar nu goed voor kans groot dat het op een gelijk- Geen van beide ploegen zal ex spel zal uitdraaien. De wedstrijd tra grote risico's willen nemen.' Zweedse coach kan niet meer om Hemyk Larsson heen WASHINGTON In de wereldgeschiedenis staan de Vikingen bekend als een kil, ruig en agressief volk. De door snee Amerikaan ziet de Zweden dan ook aan voor kerels met blonde manen, brede schouders en een ijzeren zwaard in het zij vak van de voetbaltas. „In dat gezelschap," sprak een journa list van USA Today deze week, „hoort een mannetje als Henryk Larsson toch eigenlijk niet thuis?" Met de zandkleurige dreadlocks en zijn geringe afmetingen is de Feyenoord-spits inderdaad een aparte verschijning in de Zweedse selectie. Meer nog dan in de Rotterdamse Kuip, waar ze met types als Blinker, Tau- ment en De Wolf wel wat ge wend zijn. Maar wat de sportie ve kant betreft is er geen enkele reden om de zoon van een Zweedse moeder en Kaapverdi- sche vader buiten de Zweedse nationale ploeg te plaatsen. Zijn geldingsdrang, zijn men taliteit en zijn honger naar suc ces lijken wel degelijk te zijn geërfd van plunderende en landveroverende voorvaders in Scandinavië. Henryk Larsson snakt naar een plaats in de top van het internationale voetbal en wil die het liefst al op dit we reldkampioenschap grijpen. Dat hij pas onderaan de lad der staat, maakte de Zweedse bondscoach Tommy Svensson aan hem duidelijk door Larsson - vier goals in zeven interlands - voor de eerste wedstrijd van het WK weer even op de bank te zetten. Svensson: „Larsson heeft nog geen status, op grond waarvan hij kan zeggen: ik hoor in die ploeg en mag er niet meer uit. Maar hij ontwikkelt zich goed. Bovendien weet hij dat ik veel vertrouwen in hem heb." Dat vertrouwen wordt door Larsson niet beschaamd. De rechtsbenige schaduwspits, door Wim Jansen enkele maan den voor diens vertrek naar Feyenoord gehaald, voorkwam of meer in z'n eentje een débacle voor de Zweedse ploeg tegen Kameroen. Henryk Lars son legde in de slotfase zijn ziel en zaligheid in een schot, dat via de clowneske doelman Jo seph Antoine Bell op de lat uit eenspatte en de inleiding vorm de voor de gelijkmaker tegen de Afrikanen. De frisheid van Hen ryk Larsson is in zekere zin op merkelijk. Met zijn 22 lentes is hij, fysiek gezien, nog niet op het sterkste punt van zijn loop baan beland. Daarnaast voet balt de bijna vloeiend Neder lands sprekende Zweed al twee seizoenen onafgebroken door. Larsson: „Ik geloof niet dat ie mand daarbij stilstaat. Ik heb eerst een heel jaar bij mijn vori ge club Helsingborg gespeeld. Op het moment dat de Zweedse competitie was afgelopen, ben ik verhuisd naar Rotterdam. Daar was het seizoen al in volle gang, dus een vakantie zat er voor mij niet in. Vervolgens be reikten we met Feyenoord de bekerfinale en werd ik voor elke buitenlandse trip van het Zweedse elftal geselecteerd. Ik vloog van Nederland naar Zwe den, in februari naar Amerika en in de drukste fase van het seizoen naar Oostenrijk. Na de laatste klus bij Feyenoord kon ik meteen door naar het trainings kamp van de Zweedse ploeg voor het WK." Henryk Larsson had het zich allemaal gemakkelijker kunnen maken door vorig jaar voof de mooie omgeving en de Zwitser se franken van Grasshoppers in Zürich te kiezen. „Maar dat wil de ik niet. Die competitie liep inderdaad een beetje parallel en de aanbieding was inderdaad heel goed. Ik koos echter be wust voor het Nederlandse voetbal, dat ik hoger aansla. Achteraf heb ik er geen spijt van. Bij Feyenoord heb ik me verder kunnen ontwikkelen, al heeft het publiek de echte Lars son nog niet gezien. Ik voel dat ik nog zoveel beter kan wor den." Met zijn eerste WK-toernooi als bagage derikt hij dat zijn werkgever in Rotterdam de vruchten zal plukken wanneer hij straks terugkeert en aan het nieuwe seizoen begint. „Van zo'n evenement steek je ver schrikkelijk veel op. Dat is bijna niet uit te leggen. Van elk uur op dit WK word ik beter. Elke dag trainen we. Daarnaast leer ik hier om onder topspanning te presteren. Bij 35 graden voor 93.000 mensen en voor het oog van miljoenen kijkers een inter land spelen, is wel even iets an ders dan een bekerwedstrijd te- Gay Games P° doo< New York i de WK-steden, mat Jje S| er is in de miljoe- nenstad weinig van te merken. Alleen in de Italiaanse of La- tijnsamerikaanse immigranten buurten is sprake van uiterlijk voetbalvertoon. Dezeven WK- duels die aan New York zijn toe bedeeld spelen zich dan ook af buiten de stad, in het Meadow- lands-stadion in New jersey, aa de overkant van de Hudson. Vooral de organisatoren van vierde 'Gay Games' komt dat goed uit. De aanwezigheid va bijna tienduizend homofieleen lesbische atleten uit 44 landen gaat aan de stad veel minder ongemerkt voorbij dan het WK voetbal, dat als 'het grootste sportevenement uit de geschie denis' wordt geafficheeerd. Om de Gay Games kunnen de Newyorkers echter niet heen. De wedstrijden worden op tiental len plaatsen in de stad afge werkt, en de gays laten geen kans onbenut om zich te tonen. Eindelijk. „Dit is groots, heel open van geest", zegt Geert Blan chaert, de bekende Belgische short-track-schaatser. „Hetgaal er niet om ons homo-zijn uit i dragen, maar om ons via de sport te uiten. Het zijn alweer de vierde Gay Games, de homo-versie van d Olympische Spelen. Acht dagen langde meest uiteenlopende sportevenementen, van voetbal tot vechtsporten, van gemengd ijshockeyen tot squash, body buildingen golf. Er is lesbisch worstelen'en een rolschaatstoer nooi, waarbij 'ijsdansen voor paren van dezelfde sexe' op het programma staat. „Het enige moeilijke is dat hij dt vrouwenrol moet rijden, en hij nog nooit al schaatsend in de lucht gegooid", vertelde schaat ser Gar}' Pascua over zijn part ner Bill Leclerc. Er is geen leef tijdsgrens - er zijn tachtigers die meezwemmen naast tieners. Topsporters zul je er echter niet zien en op wereldschokkende sportprestaties hoeven we dan ook niet te rekenen. Betekent dat dat er geen homo topsporters zijn. Dat valt welijks tegeloven. Maar hetgaa de organisatoren van de Gay Games niet om de prestaties. Zij willen aandacht voor de strijd van de homo's voor gelijke be handeling. Zich afzetten tegen de macho-sportwereld waarin mannen elkaar mogan zoenen als zij een doelpunt gemaakt hebben, maar openlijke homo seksualiteit niet wordt gewaar deerd. „Het zou leuk zijn als deze Spe len niet nodig waren zei Bruce Hayes, die op de echte Spelen van 1984 in Los Angeles een gou\ den zwemmedaille won. Zondag worden de Games afgesloten me een mars door de stad, waaraan honderdduizend 'gays'zullen meedoen. Zij herdenken dan de eerste openlijke revolte van Amerikaanse homoseksuelen - de 'Stonewall-opstand' van pre cies 25 jaar geleden. Uit het feit dat grote bekende bedrijven als AT&T, Miller-bier en Continen tal Airlines deze Games sponso ren blijkt dat er in 25 jaar toch al heel wat veranderd is. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS opv Het personeel in de Ierse pubs heeft gisteren besloten een ein de te maken aan een al drie da gen durende staking, dit tot gro te opluchting van nagenoeg het hele Ierse volk dat vreesde ook de tweede WK-wedstrijd van Ierland zonder het geruststel lende Guinness te moeten doorbrengen. De staking door de 3.000 vak bondsleden zette afgelopen za terdag een flinke domper op de feestvreugde in Ierland na af loop van de gewonnen wed strijd tegen Italië omdat veel pubs de deuren moesten slui- Gisteren stemde de vakbond in met een compromisvoorstel over een loonsverhoging en be tere pensioenen. Vrijdag speelt Ierland tegen Mexico. ROEMENIË 1*1 0 0 3 VERENIGDE STATEN 1 0 1 0 1 ZWITSERLAND 1 0 1 1 COLOMBIA 10 0 10 RUSLAND 0 1 0 0-2 DUITSLAND 1 1 0 4 2-1 SPANJE 0 2 0 2 3-3 ZUID-KOREA 0 10 12-2 BOLIVIA 0 0 1 0 0-11 U* 1 ARGENTINIË 1 1 0 0 3 4-0: 2 NIGERIA 1 0 0 0 3 3-0 3 BULGARIJE 10 0 1 0 0-31 4 GIEKENLAND 1 0 0 1 0 0-4 IERLAND 1 1 0 0 3 1-0 NOORWEGEN 2 1 0 0 3 1-0 ITALIË 3 0 0-1 0 0-1 MEXICO 4 0 0 1 0 0-1 SAUDI-ARABIE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24