Coach Westerhof moet team temmen Van Bastens goddelijke voeten zwijgen Nederland moet tegen België 'tien keer beter kunnen' OENSDAG 22 JUNI 1994 OS GATOSANP let Braziliaanse feestje van maandag tegen de Russen werd gisteren evolgd door een ontspannen dagje in 'Villa Felice'. foto anp 24 jaar geleden was de gezags verhouding andersom. Zagalo, wereldkampioen als spefer en trainer, was toen de baas. Par- reira conditietrainer. Romario lijkt gelukkig. Over de muur van de 'vesting' Villa Felicie is een parkeerplaats te zien waar een bandje en een paar spelers musiceren met Pandeiro (een soort trom) of Tamborim. Onder hen is Roma rio, de leider. Hetzelfde tafereel is te zien in het met de Brazi liaanse vlag beschilderde vlieg tuig. Anderen, onder wie Jorgin- ho van Bayern München, stude ren enkele keren per week in de bijbel, onder leiding van een geestelijke. Villa Felice ligt aan de rand van Los Gatos. Dat, de naam doet het al vermoeden, is eigen lijk een gat. Ongeveer 40.000 in woners, 100 kilometer ten zui den van San Francisco. Een rus tig dorp, de werkende bevolking is vooral actief in de technische wereld. Los Gatos ligt in Silicon Valley, tempel van technisch vernuft. Honderden Braziliaan se supporters geven het dorp tijdelijk een swingend aanzien. Op een reusachtig laken met de tekst Brasil Fantastic dansen ze de samba. Uren aan een stuk. Bob Tack, getooid met com- boyhoed, ziet geamuseerd toe. Een straatblok is afgezet voor de feestende Brazilianen. „Ik woon hier sinds 1946, maar zo iets heb ik nog nooit meegemaakt. Zo'n spontaan, voortdurend en thousiasme. Wij hebben hier met Halloween een optocht, dan is iedereen versierd als heks of zo, maar we lopen dan keurig in de rij. Na een gewonnen sportwedstrijd gaan Amerika nen naar huis. Of ze drinken een biertje. Ik dacht dat een paar mensen de straat op en neer zouden lopen en een hapje zouden eten, maar dit." De politie, vooraf uitvoerig geïnstrueerd over het gedrag van voetbalfans, kijkt van af stand toe. Van officier Weber mag het feest tot diep in de nacht doorgaan. „We kunnen ze moeilijk allemaal naar huis sturen. Om een uur of één zul len ze wel moe zijn." De blijdschap is voor hem on verklaarbaar, want hij weet niets van voetbal. „Alleen dat je de bal niet met de handen mag raken." Maradona? Van de be kendste voetballer op het WK heeft hij nooit gehoord. Eén naam van een (voormalig) voet baller schiet hem te binnen: Pe- le. Pele is een Braziliaan. tomario bespeelt de samba- rommels, Jorginho studeert in Ie bijbel. Op het oog volstrekt intspannen beleven de voetbal- ers van Brazilië de wereldtitel- itrijd waarin ze aan de ver pachtingen van een voetbalgek folk moeten voldoen. Die ver zachting luidt: het kampioen- chap. De dag na de zege op Rusland 2-0) trainen alleen de reserves n ontspannen sfeer op liet veld ■an de universiteit in Santa Cla- a. Als een ervaren prof staat lonaldo de pers te woord, na :en partijtje tegen amateurs. Hij een kind nog, zeventien jaar, Iraagt een beugel. Het stempel nieuwe Pele' rust al op zijn chouders. De echte Pele vindt lat hij in de basis hoort. PSV en ja\ jagen op hem, maar de pnjs ligt boven de tien miljoen gulden. Ronaldo wil weinig zeg den over de belangstelling. Hij is ereerd, dat wel. Vrijdag volgt Kameroen. Insi- lers verwachten een spectacu- air duel. Volgens coach Parreira in elk geval aanmerkelijk moei lijker dan het treffen met Rus- „De Kameroenezen scha- celen snel over naar de aanval, ian komen ze met zeven, acht ian." De Braziliaanse ploeg logeert n Villa Felice, wat zo veel bete cent als Huize Geluk. Herme- lisch afgesloten. Brazilië wil rist. Vier jaar geleden, tijdens iet volledig geflopte WK in Ita- ië, was de sfeer verrot. Spelers dreigden naar huis te gaan of onderhandelden openlijk in het lotel over aanstaande transfers, -areca. de voormalige spits van tepoli, was eigenlijk de baas en uzie over premies dreef een wig in de resterende sfeer. Romario verpieterde. Hij was eigenlijk niet hersteld van een breuk die hij in een wedstrijd' tegen FC Den Haag had opgelo pen. Bovendien kreeg hij nau welijks speeltijd; een uur op een heel WK. Vier jaar later is Roma- de belangrijkste speler. Maakt niet uit of hij traint, als hij maar speelt en scoort. Dat deed hij maandag. Zelfs tot een Amerikaanse journalist was doorgedrongen dat Romario een 'probleem kind' is die doet wat hij wil. Romario is alleen een pro bleem voor de tegenstander", kreeg de verslaggever als ant woord van de technische staf, Carlos Alberto Parreira en assis tent Mario Zagalo. Opvallend: Bulgaren kopje onder in Nigeriaanse aanvalsgolven De Bulgaren wisten nau welijks raad met de ontem bare Nigeriaanse aanval lers, de razendsnelle mid denvelders en de voortref felijke doelman Rufai, die het gestuntel van zijn ver dedigers herstelde. De Bul garen, met wereldspitsen als Kostadinov en Stoitsjk- ov, riepen het onheil in de eerste tien minuten van het duel over zich af. Zij weigerden de Afrikanen met een vroege achter stand op te zadelen. DALLAS ANP Kostadinov, die Bulgarije in de laatste seconde van het kwalifi catietoernooi tegen en ten koste van Frankrijk naar de eindronde schoot, kreeg twee vrije kansen zijn ploeg op voorsprong te zet ten. Beide keren wilde Rufai, door de Nederlandse eredivisie club Go Ahead Eagles op straat gezet, van geen wijken weten? Met knappe reddingen behoed de de koningszoon zijn elftal voor een vroege achterstand. „Mijn spelers waren in het begin nerveus. Dat is normaal. Het was hun eerste wedstrijd op een WK. Maar ik moet ze een compliment maken, met name de aanvallers en doelman Rufai, die een perfecte wedstrijd keep te", stelde coach Clemens Wes terhof tevreden vast. Na het moeizame begin na men de donkere, atletische aan vallers het werk van Rufai over. De eerste vloeiende aanval, op gezet door de de buitenspelval ontlopende Ajacied Finidi, werd door Yekini afgerond. De afge lopen seizoen in Portugal spe lende spits trok van vreugde het doelnet bijna aan flarden. „De eerste twintig minuten gingen moeizaam. Daarna verliep de wedstrijd zoals we vooraf had den voorspeld", zei de routinier, die volgend jaar in de Griekse competitie bij Olympiakos is te De dolblije Rashidi Yekini trekt het doelnet bijna aan flarden nadat hij het eerste Nigeriaanse doelpunt op een WK heeft gemaakt. aanschouwen. De Nigerianen creëerden daarna nog volop kansen. Zij overleefden een wonderschone gelijkmaker omdat Stoitsjkov bij een vrije trap van dertig meter niet in de gaten had dat de Cos- taricaanse scheidsrechter Badil- la Sequeira het teken van een indirecte trap had gegeven en vergrootten vervolgens nog voor de rust de voorsprong. Nadat Amunike met een bal van dertig meter op de binnen kant van de paal zijn traptech- niek had gedemonstreerd, zorg de Amokachi voor de bevrijden de tweede treffer. De spits van Club Brugge zette voor het doel een Bulgaar van zich af, om speelde de ervaren doelman Michailov en tekende voor 2-0. De definitieve nekslag volgde na de rust door Amunike, die, op nieuw na een voorzet van Fini di, vallend raak kopte. De Bulgaren, suf gedraaid door het Nigeriaanse aanvalsge- weld, raakten geen bal meer. Nigeria mocht combineren, ver maakte de slechts 33.000 kijkers met frivool voetbal, vergat daar bij echter het verschil in nog mooiere cijfers uit te drukken en raakte smaakmaker Finidi met een blessure kwijt. Geen Nigeriaan die er zich over op wond. De wereld had kennis ge maakt met het Nigeriaanse voetbal, de kwalificatie voor de tweede ronde is nagenoeg ze ker. Voor Westerhof begint ech ter de moeilijke klus zijn spelers met beide benen op de grond te houden. „We moeten gecon centreerd naar de wedstrijd te gen Argentinië toeleven", aldus doelpuntenmaker Amokachi. NIGERIA; Rufai; Eguavon. Okechukwu. Nwanu. Iroha; Finidi (77. Ezeugo), Oli- seh. Siasia (69. Adepoju). Amunike: Amokachi. Yekini. BULGARIJE: Michailov; Hubchev. Kremenliev, Ivanov, Tzvetanov; Jank- ov, BaJakov, Lerhlcnv (68 Siraknv), Borimirov t73. Jordanov); Kostadinov, Stoitsjkov. ANTWERPEN ANP Ruim twee weken geleden zag de wereld voor Marco van Bas ten er nog vrolijk uit. Ruud Gul- lit had Oranje in Noordwijk de rug toegekeerd en de Utrechter leek, tegen alle verwachtingen in, klaar diens plaats in de WK- ploeg over te nemen. In de Verenigde Staten zou de spits van AC Milan zijn godde lijke voeten weer laten spreken. Zoals vroeger. Op het WK wilde hij bewijzen dat een slepende enkelblessure 'San Marco' niet had kunnen knakken. Daar, in de Verenigde Staten, zou hij voorgoed afrekenen met zijn verleden. Zijn werkgever AC Milan be zorgde hem de eerste kater. Hij mocht onder geen voorwaarde naar Amerika. Ach, over die klap was de 29-jarige schutter na een dag slapen heen. Maar een mededeling gisteren in Ant werpen van chirurg prof. dr. Martens was als een meteoriet inslag. Volgens de Belgische specialist is een nieuwe operatie aan de gekwetste enkel noodza kelijk. „Laat Marco zich er niet aan opereren, dan haalt hij nooit het topniveau van voor de bles sure", waarschuwt Martens. Van Basten heeft langer dan een nacht nodig om over deze te genslag heen te stappen. Voor alsnog heeft hij geen beslissing genomen over een vierde ope ratie, die een genezingstijd. van zes maanden vergt. „Dit is een flinke tegenslag", zei hij. „Zo denk je nog aan het Dr. Martens legt uit Marco van Basten zwijgt. Volgens de Belgische specialist is een nieuwe operatie aan de gekwetste enkel noodzakelijk. foto anp WK en zo ben je toe aan een nieuwe operatie. Het is maar goed dat ik uiteindelijk niet mee ben gegaan naar Amerika. Dat was niet goed voor mij en niet goed voor de ploeg geweest." In zijn gedachten ziet de Milanees de lange lijdensweg voor zich. „Ik ben al anderhalf jaar bezig met revalideren", zei Van Basten. „Ik weet niet of ik weer een langdurige herstelpe riode wil doormaken. Het is geen gemakkelijke beslissing. Als ik met Milan heb gesproken, hak ik de knoop door." In gezelschap van de clubarts van Milan Rodolfo Tavana en zijn vaste begeleider Ted Troost zat de vedette gisteren als een zielig hoopje mens in de Apra kliniek aan de Kipdorpvest te Antwerpen. „Ik had al bange vermoedens toen ik op weg was naar dokter Martens", zei de zwaar teleurgestelde Van Bas ten. „De afgelopen tweeëneenhal- ve week heb ik niet kunnen trai nen. Op de dag dat Milan be kendmaakte dat ik niet mee- mocht naar het WK, begon mijn enkel op te zetten. Hij reageerde op de arbeid die ik de dagen daarvoor had verricht. Ik maak te me zorgen. Natuurlijk voelde ik aan dat het niet goed zat." Volgens Martens zit er na het laatste consult, op 3 maart, lich te verbetering in het herstel van de enkel, maar onvoldoende. Het kraakbeen op het voorste spronggewricht groeit te lang zaam aan. „Bij de nieuwe ope ratie plaats ik in de enkel een apparaat dat het gewricht van binnen als het ware blootlegt voor een periode van drie maanden", legt de orthopeed uit. „In die tijd moet zich nieuw kraakbeen vormen. De vraag is echter of Milan zo lang wil wachten op zijn top scorer. Op 27 juli hervat de landskampioen de training. Waarbij de technische leiding rekent op een fitte Van Basten. De Italiaanse club heeft zich tot nu toe uiterst genereus opge steld. Ondanks het feit dat de spits meer dan een jaar niet meer heeft gespeeld, krijgt hij zijn miljoenensalaris normaal doorbetaald. Terwijl Milan daartoe niet is verplicht. In Italië mag een club het contract van een speler ontbin den als deze zes maanden niet heeft gevoetbald. Door de eco nomische crisis in het land en in het bijzonder de geldproble men waarmee veel voetbalclubs hebben te kampen, bestaat de mogelijkheid dat Milan voor Van Basten een andere, goedko pere, constructie gaat beden ken. Bovendien zou de winnaar van de Europa Cup I, in geval van een nieuwe operatie van Van Basten, een nieuwe spits willen aantrekken. Dit soort za ken zullen de komende week tijdens de gesprekken met Milan worden besproken. Dan zal ook meer duidelijk worden of Marco's goddelijke voeten ooit weer gaan vuren. VS varen blind op computer MISSION VIEJO AP Het Amerikaanse team speelt dan weliswaar niet het modern ste of vernuftigste voetbal tij dens het WK, buiten de lijnen is het high technology wat de klok slaat. In de kringen van de Ame rikanen en hun begeleiders ver keren betekent een uitstapje maken naar de toekomst. Elk verkrijgbaar high-tech snufje hebben de Amerikanen bij de hand, klaar voor onmiddellijk gebruik. Waar hij zich ook bevindt in de VS, coach Bora Milutinovic heeft zijn faxmachine lopen, zijn videorecorders snorren en de post brengt uit alle hoeken van de wereld video-opnames en publicaties over tegenstan ders of over zaken die direct of indirect met tegenstanders te maken hebben. Vanzelfspre kend draagt Milutinovic 24 uur per dag een draadloze telefoon met zich mee en lijkt hij con stant in gesprek met vrienden, scouts en spionnen over de hele wereld. „Ik wou dat zijn tele foonrekening mijn salaris was", verzuchtte de algemeen mana ger van de Amerikanen, Bill Nutall, twee dagen voor de voor de Amerikanen cruciale ont moeting met Colombia. De Amerikaanse spelers plui zen door de computer gemaak te analyses uit van hun wed strijd tegen de Zwitsers, die een dag eerder in 1-1 eindigde. „De computer toont hun elke bal die ze geraakt hebben en het effect daarvan. Al hun bewegingen", aldus Nuttall. Noodstop voor Oranje WASHINGTON ANP Het Nederlands elftal is met een vertraging van bijna twee uur in het nog steeds snikhete Orlan do gearriveerd. Het toestel van de ploeg maakte gisteren kort na het vertrek uit Washington een medische noodstop op het militaire vliegveld in Richmond (Virginia). Een Nederlandse radio verslaggever raakte tijdens de vlucht onwel en moest voor onderzoek onmiddelijk naar het zie kenhuis. De vertraging noodzaakte bondscoach Dick Advocaat zijn plannen voor de rest van de dag te wijzigen. Hij besloot de oefensessie op het trainingscomplex te schrappen. De spelers moesten in plaats daarvan wat uitlopen en rek ken en strekken op het complex van Lake Nona, waar het Nederlands elftal logeert tijdens het verblijf in Orlando. Het is al de derde keer sinds het vertrek uit ei gen land dat er problemen zijn bij de vluchten van het Nederlands elftal. Bij aankomst in Toronto was een gedeelte van de bagage weg. Enkele dagen daarna liep het Nederlands elftal vertraging op tijdens de vlucht van Toronto naar Orlando. Het vliegtuig raakte toen licht uit koers omdat enige verslaggevers met hun porta ble-computer in het toestel aan het werk waren. ORLANDO ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De vrolijkheid straalde er niet meteen af, het gros van de Oranje-spelers keek wazig voor zich uit. „De overwinning op Saudi- Arabië vergoedt veel", zei Dick Advocaat op weg van Washington naar Orlando. Voor de rest wilde hij er het liefst geen woord meer aan vuil maken. De bondscoach pijnigde zich het hoofd suf hoe hij België gaat bestrijden, zater dagavond in Orlando. Het is een sleutel wedstrijd voor beide landen. Daarin kun nen zij plaatsing voor de achtste finales veiligstellen. Dankzij de gelukkige over winningen op Marokko (1-0) en Saudi- Arabië (2-1). Onverdiend voor België, ver diend voor het Nederlands elftal. Ondanks alles. Gissend naar de oorzaak van het drama tisch slechte begin liepen de meningen mijlenver uiteen. Was het plankenkoorts of toch onderschatting? Tot een sluitende verklaring kwam niemand. Ook Advocaat niet. Unaniem waren de spelers het er echter over eens dat Oranje 'tien keer be ter moet kunnen' dan het tegen Saudi- Arabië heeft laten zien. Dat geldt van voor naar achteren, van de aanval tot doelman Ed de Goey toe. Zelfs de Feyenoorder was in het Robert F. Ken nedy Stadium niet in zijn beste doen. Ronduit catastrofaal was het optreden van Ulrich van Gobbel voor rust. De Feyenoor der joeg iedereen de stuipen op het lijf en bezorgde Advocaat hartkloppingen. De technisch en tactisch zwakke verdediger herstelde zich in het laatste half uur, maar die opleving houdt geen garantie in voor betere tijden. Bij Feyenoord staat er nog altijd iemand achter hem om zijn woeste escapades te corrigeren. In Oranje is hij op zichzelf aangewezen. Het probleem van Advocaat is dat hij onder geen beding wil sleutelen aan het concept met drie verdedigers, drie mid denvelders en vier aanvallers. Ook niet te gen de Belgen. Daarnaast kampt de bondscoach met het euvel dat hij over een overvloed aan goede middenvelders be schikt en een chronisch tekort heeft aan snelle en meedogenloze verdedigers. Adri van Tiggelen en Berry van Aerle waren de laatsten, de opvolgers ontbreken. Een mogelijkheid zou kunnen zijn om Frank Rijkaard in de mandekking te laten spelen, maar daar gaat niet de voorkeur van de Ajacied naar uit. Hij mist boven dien de snelheid van Van Gobbel en de be zetenheid om zich met hart en ziel vast te bijten in de tegenstander. Van nature heeft Rijkaard de neiging zijn tegenstander los te laten en zich met de opbouw van de aanval bezig te houden. Dat kan dodelijk zijn met een trage libero als Ronald Koe man in de buurt. Ook Frank de Boer be hoort niet tot de allersnelsten, zoals tegen de Saudi's nog eens werd aangetoond. De verdediging vormt de achilleshiel van Oranje. Advocaat heeft weinig smaken en zal daarom tegen België wel weer uitko men op Van Gobbel. Stan Valckx was het alternatief, maar de Limburger viel in de laatste oefeninterland tegen Canada volle dig door de mand en verspeelde in Toron to zijn laatste kans. Hij blijft ër tamelijk blijmoedig onder.-Dat geldt niet voor Mare Overmars, die zijn basisplaats verspeeld lijkt te hebben aan Gaston Taument. Over mars is duidelijk niet in vorm en heeft daarnaast op Taument tegen dat zijn ac ties tamelijk voorspelbaar zijn. Net als Overmars zit ook Jan Wouters niet lekker in zijn vel. De PSV'er is zijn plaats centraal op het middenveld kwijtge raakt aan Wim Jonk, tegen Saudi-Arabië één van de weinige uitblinkers bij Oranje. Links op het middenveld komt Wouters veel minder tot zijn recht, op rechts waar schijnlijk een stuk beter. Maar die plaats is voorlopig vergeven aan Rijkaard. Vanwege zijn enorme verdiensten voor Oranje, zo lijkt het, kan en wil Advocaat echter niet om Wouters heen en spaart hij de kool en de geit. Wouters zelf is er niet de man naar met de vuist op tafel te slaan en schikt zich in zijn lot. Tot het faliekant misgaat. Het meest opmerkelijk in Washington was echter dat bij Oranje het heilige vuur ontbrak. Dat heeft te maken met de sa menstelling van de ploeg door Ruud Gullit omschreven als elf ideale schoonzonen. Aan goede voetballers heeft het Neder lands elftal geen gebrek, wel aan vuurvre ters, spelers die bereid zijn het gras op te vreten. Koeman en Wouters zijn in feite de enige winnaars, de rest voetbalt liever met het verstand dan vanuit het hart. Dat was ook het grote verschil met met Brazilië, Noorwegen, Ierland en Zweden, die wel vanaf de eerste minuut vol gas ga ven. Oranje daarentegen speelde in zo'n laag tempo en liet de bal zo plichtmatig rondgaan dat de tactisch onbeholpen Saudi s de Nederlanders een uurlang ge makkelijk konden bijbenen. Pas in het laatste half uur liet Oranje zien wie de baas was. Dankzij Jonk en Taument werd de achterstand alsnog omgebogen in de ge lukkige overwinning. Op die manier zal het echter niet lukken tegen België. Dat weet ook Advocaat. „De spelers weten nu in elk geval dat ze vanaf het begin tot op de bodem moeten gaan." De hamvraag is alleen of Oranje niet te veel is vastgeroest in het 'tikkie breed' en het mooie positie spel en te weinig hartstocht in het spel legt om op dit WK ver te kunnen reiken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23