Leiden Rembrandt blijft toch zelfstandig 'Het wordt een zootje' Leidenaar bekent reeks misdrijven 't Hart van Leyden raakt terras kwijt De Tweemaster nieuwe fusieschool Meren wijk WOENSDAG 22 JUNI 1994 97i 15 chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Splijtzwam ya -y Het kunstwerk 'Doorgaande 1 beweging' blijft een splijt zwam in Oegstgeest. Aan het ge meentebestuur de moeilijke keuze wat er mee moet gebeuren. Monorail q De Alphense poli- 1 1/ tiek twijfelt nog steeds over de aanleg van een monorail tussen het NS-station en archeolo gisch themapark Archeon. Eigenwijs, maar weloverwogen." Zo omschrijft directri ce A. Harteveld de beslissing van schoolbestuur en ge meente om de openbare Rembrandt Scholengemeen schap zelfstandig te houden. ,,Er zitten voordelen aan het klein blijven. De leerlingen voelen zich veiliger en er ont staat een hechtere groep. Het is ook belangrijk dat we al le leerlingen persoonlijk kennen", aldus Harteveld. Met name om financiële rede nen en door het teruglopende leerlingenaantal worden de laatste tijd veel scholen samen gevoegd, zowel in het voortge zet als in het basisonderwijs. De Rembrandt gaat tegen deze draad in. .Financieel staan we er namelijk niet slecht voor en het aantal leerlingen is met 660 ook geen probleem", zegt Har teveld. Vorig jaar was er nog wel sprake van dat ook de Rem brandt zou fuseren. De school voor VWO, HAVO en MAVO wil de graag aansluiten bij de Loui se de Coligny en de Nieuwe Vaart, die sinds dit schooljaar samen Da Vincicollege heten. Het is toen bij informele ge sprekken gebleven. Er is nog een andere reden dat de school, die is gevestigd aan de Noachstraat, zelfstandig blijft. In samenwerking met het Algemeen Pedagogisch Studie centrum wordt de komende drie jaar een nieuw lesprogram ma ingevoerd. Minder vakken per dag, langere lesuren en huiswerk maken op school on der begeleiding zijn enkele voorbeelden daarvan. ,,Op die manier zijn we van plan het on derwijs te vernieuwen", aldus het schoolhoofd. „De puinhoop en ellende zijn niet te overzien", zegt een uni versiteitsmedewerker. „Ze zijn nu nog met het souterain bezig, maar ik hou mijn hart vast als ze straks met de vijf verdiepin gen beginnen, waar maar liefst 850 mensen hun werkplek heb ben. Je kunt dan vier weken niet op je kamer. Dat wordt een zootje." De grote asbestoperatie is eindelijk begonnen: over vijf maanden moet het Pieter de la Court-gebouw aan de Wasse- naarseweg helemaal schoon zijn. Het onderkomen van de faculteit sociale wetenschappen van de Leidse universiteit wordt voor een bedrag van 2,5 miljoen gulden van het schadelijke as best ontdaan. De medewerkers hebben al enige tijd flink last van de grote loeiende 'jumbostofzuiger' op het grote parkeerterrein achter het gebouw. Het apparaat zuigt de asbesthoudende stoffen weg uit het souterain, dat als eerste onder handen wordt genomen. Vorige week is de enorme stof zuiger vervangen door een an der type dat volgens de aanne mer minder geluidshinder ver oorzaakt, maar de overlast blijft. „Het is nog steeds een vreselijk lawaai", zegt een secretaresse. De grote asbestoperatie is uniek omdat de universiteits medewerkers tijdens het schoonmaken zullen doorwer ken, zo goed en zo kwaad als het gaat. Per verdieping, van het souterain tot de zesde laag, wordt het grote gebouw van de buitenwereld afgesloten en grondig gereinigd door mensen in veiligheidspakken. Dat bete kent dat steeds zo'n tweehon derd mensen hun werkplek ge durende vier weken moeten verlaten. Grote asbesthoudende brokstukken worden 's avonds afgevoerd in luchtdicht afgeslo ten plastic zakken. Kantoortuin Op de eerste verdieping worden binnenkort vijf collegezalen in gericht als tijdelijke kantoortuin voor 180 secretariaatsmedewer kers. Een groot aantal weten schappelijk medewerkers zal tij dens de schoonmaak een paar weken thuis moeten werken. Mensen die hun normale werk niet kunnen doen, krijgen ver vangend werk aangeboden. „Zo is het nuttig om de flink groei ende archieven eens flink op te schonen. Daar is nu tijd voor", aldus B. Groen van de asbest- commissie. Deze commissie moet het proces de komdende maanden in goede banen lei den. De interne verhuizing gaat gepaard met veel werk en rom mel: elke medewerker moet zijn eigen spullen, boeken, paperas- Ruzie over drugs loopt uit de hand leiden Een 36-jarige man heeft gisteravond met een hamer de ruiten van een huis aan de Marnixstraat ingeslagen. De man had ruzie gekregen met een 35-jarige Leidenaar over de prijs van de softdrugs die hij had verkocht. Veel te duur, vond de 35-jarige. De verkoper nam dat niet en ging met een hamer naar het huis van zijn klant. De politie bemiddelde wel tussen de twee, maar verrichtte geen aanhoudingen. Oranje vlaggen gestolen leiden Woest was een 54-jarige bewoonster van de Petronella Moensweg, toen zij tot de ontdekking kwam dat in de nacht van maandag op dinsdag - na de winst van Nederland op Saudi Ara- bië - twee oranje vlaggen uit de straat waren gestolen. Voetbal liefhebbers van de Moensweg hebben hun straat versierd met vTaggen en ballonnen. De vrouw zei tegen de politie, dat ze het heel lullig vond, dat de ene voetbalfan de ander op die manier benadeelde. Vlierbes bezwijkt onder storm leiden De afdeling groen van de gemeente heeft gisteravond op de Lombokstraat een vlierbes gekapt, die onder het geweld van de zomerstorm dreigde te bezwijken. De politie kreeg verder maar weinig meldingen over stormschade. Alleen op het fiets pad van de Marnixstraat kwam een zes meter lange boomtak naar beneden. Maar toen de politie die wilde gaan opruimen was hij door een onbekende voorbijganger al verwijderd. Vijftien maanden cel geëist persbureau cerberus Een 18-jarige Leidenaar heeft gisteren bij de rechtbank in Den Haag vijftien maanden cel tegen zich horen eisen. De man heeft een hele reeks inbraken en be rovingen op zijn naam staan, waarvan hij het merendeel be kent. Op oudejaarsnacht brak hij met een groep vrienden in bij een rijwielhandel aan de Mid delweg in Leiden. Enkele weken later beroofde hij in Dordrecht met geweld een jongen van zijn brommer. Samen met een vriend had hij gereageerd op een advertentie van het slacht offer. De twee wendden voor dat ze de brommer wilden ko pen en vroegen om een proefrit. Uiteindelijk sloegen ze de ver koper met een helm in het ge zicht en gingen er met de brom mer vandoor. In maart beroofde de ver dachte in Voorschoten op straat een 74-jarige vrouw. Een week later brak hij met vrienden in bij het politiebureau aan de Lange- gracht in Leiden. Uit de rijwiel stalling probeerde hij onderde len te stelen van in beslag geno men bromfietsen, maar hij werd op heterdaad betrapt. De advocaat van de Leidenaar pleitte gisteren voor een groten deels alternatieve straf. De ver dachte heeft tijdens de voorlo pige hechtenis zijn eindexamen gehaald. Hij heeft spijt van zijn daden en wil nu graag doorle ren en op het rechte pad blij ven. De advocaat vindt dat de Leidenaar daarbij zoveel moge lijk geholpen moet worden. Hij vroeg de rechters om de ver dachte meteen vandaag al mee te laten draaien in het zogehe ten Casba-project. Dit is een trainingsproject voor ontspoor de jongeren. De rechters wezen dit verzoek af. De officier van justitie liet we ten dat hij weinig voelt voor een alternatieve straf. Hij wees erop dat de verdachte vorig jaar ook al is veroordeeld voor een reeks misdrijven. „Hoe moet ik nu ge loven dat hij dit keer wel zijn le ven zal beteren?", aldus Mr den Hollander. Hij eiste vijftien maanden cel plus drie maanden voorwaardelijk. Uitspraak over twee weken. Blamage Het doortastende optreden van staatssecretaris Cohen in de be stuurscrisis bij de Leidse universiteit staat in schril contrast met het gebrek aan daadkracht dat het bestuur van die universiteit de afgelopen maanden aan de dag legde. Het is echter verbazing wekkend dat alle betrokkenen van Cohen een veeg uit de pan krijgen. De universiteitsraad die ook volgens Cohen terecht heeft gecon stateerd dat er geen vertrouwen meer is in bestuursvoorzitter Oomen ziet zijn inspanningen beloond met het afpakken van be voegdheden. Het college van dekanen, dat zich nadrukkelijk afzij dig hield van de Annex-affaire, krijgt hét verwijt zich er niet mee te hebben bemoeid. Zo krijgt vrijwel iedereen een zwarte piet toege speeld. Een merkwaardige gang van zaken, die iets weg heeft van een troostprijs voor de nu geofferde bestuursvoorzitter: ook de tegenpartij krijgt klappen. Terecht maken dekanen en universi teitsraad daar bezwaar tegen. Zo wordt de aandacht afgeleid van het falen van het college van bestuur en van voorzitter Oomen. De staatssecretaris gaat er aan voorbij dat de Annex-affaire vooral uit de hand liep door het ge brek aan communicatie en daadkracht van het college van be stuur. Gebreken die zich ook op een ander vlak manifesteerden. Tot verbijstering van de onderzoekscommissie schoof het be stuur een hoogstnoodzakelijke reorganisatie van het manage ment van de universiteit al jaren voor zich uit. Datzelfde college beriep zich in zijn relatie met de universiteits raad op de traditionele Leidse bestuurscultuur, waarin problemen binnenskamers in alle harmonie worden weggewerkt. Een be stuurscultuur, waarover de staatssecretaris en zijn onderzoekers een vernietigend oordeel hebben uitgesproken. Binnen die ver molmde cultuur viel de universiteitsraad in positieve zin op door een eigen koers te varen en gewoon zijn werk te doen. Staatssecretaris Cohen wil het niet zo noemen, maar met de maatregelen die hij heeft getroffen stelt hij de Leidse universiteit feitelijk onder curatele. Een blamage voor de universiteit die zo veel prominente bestuurders voortbracht en die er prat op gaat ,,'s lands oudste en 's lands eerste" te zijn. leiden loman leefmans De Tweemaster. Dat is de naam voor de nieuwe fusieschool die vanaf 1 augustus van start gaat in de Merenwijk. De rooms- katholieke basisschool komt voort uit een samengaan van de Kardinaal Alfrinkschool op het Broekplcin en De Zonnewijzer aan het Zonlichtpad. Naar schatting zullen tus sen de 375 en 425 leerlingen aan het begin van het komende seizoen de school bezoe ken. „De fusie is een gevolg van een nota van het ministerie van onderwijs. Daarin staat dat basisscholen die in 1996 het aantal van 195 leerlingen niet halen, moeten sluiten. Dat had voor De Zonnewijzer waarschijnlijk een probleem geweest. En waarom niet nu handelen in plaats van afwachten? Het zijn beide katholieke scholen in dezelfde wijk, die onder hetzelfde bestuur vallen", aldus F. Klaassen, nu nog hoofd van De Zonnewij zer, straks directeur van De Tweemaster. De toepasselijke naam van de nieuwe school, die vorige week bekend werd ge maakt, is bedacht door Laura Smit, een van de leerlingen. Zij kreeg daar bij de presenta tie van naam en logo een presentje voor. De Tweemaster blijft gehuisvest in de ge bouwen die nu nog door de twee afzonder lijke basisscholen worden gebruikt. „Wat dat betreft verandert er niet veel. Op beide plaatsen komen de groepen 1 tot en met 8 te zitten", aldus Klaassen. Ook directeur H. Klein van de Kardinaal Alfrinkschool blijft bij de nieuwe school betrokken. Asbestoperatie in Pieter de la Court-gebouw begonnen Schoonmakers zijn de komende vijf maanden in het het Leidse Pieter de la wijderen van asbest. sen in dozen pakken. In de ka mers mag niks achterblijven be halve wat grote kasten en bu reaus. Elk voorwerp, van prik bord tot spijker in de muur, moet worden verwijderd. Plant jes en persoonlijke bezittingen kunnen het beste mee naar huis worden genomen: de faculteit is niet verzekerd tegen vermissing of diefstal. „Improvisatie is de komende tijd een gevleugeld woord", zegt Groen. „Dit is een op militaire leest geschoeide operatie: het moet allemaal exact volgens planning gaan. Maar liefst 850 medewerkers en 4800 studen ten hebben ermee te maken. Dat vergt veel geduld en begrip. Omdat half augustus de colle- gekozen de onderste verdiepin gen als eerste onder handen te Court-gebouw bezig met het ver- FOTO HENK BOUWMAN nemen. Daar zijn de colleges, de bibliotheek, het restaurant en andere centrale voorzienin gen gehuisvest." Sinds donderdag is de grote bibliotheek op de begane grond hermetisch afgesloten. Het res taurant sluit vanaf 27 juni voor een maand de deuren. Als alles volgens schema verloopt, is de ellende eind oktober voorbij. De gemeente wil 't Hart van Leyden geen vergunning geven v n terras aan de Nieuwe Rijn. Café-restaurant 't Hart van Leyden kan de ze zomer wellicht geen terras inrichten op twee parkeerplaatsen langs de Nieuwe Rijn. De gemeente ziet er vooralsnog geen heil in eigenaar J. Harmsen een vergunning te .ver lenen. Dat komt door aanhoudende klach ten van omwonenden over geluidsoverlast. Buurtbewoners zouden niet bereid zijn tot het sluiten van een, door de gemeente voorgesteld, compromis. Ze willen geen ter ras voor hun deur, ook al zijn de stoelen tot uiterlijk half elf bezet met alleen 'eters'. De volhardende protesten waren voor ambte naren een reden B en W te adviseren Harm- geen terrasvergunning te ge- Harmsen wil het er niet bij laten zitten, omdat het bezwaarschrift van de buurtbe- op inhoudelijke argumenten is getoetst. Harmsen: „De commissie beroep en bezwaarschriften heeft op puur formele gronden het bezwaarschrift gegrond ver klaard. Aan een afweging van de klachten is men niet toegekomen." De restauranthouder hoopt via bemidde ling van wethouder J. Walenkamp alsnog zijn terras te krijgen. De hoop is gevestigd op deze CDA-bestuurder omdat die er naar streeft meer terrassen in een autoluwe bin nenstad te krijgen. „Deze zomer valt waar schijnlijk weg, maar volgend seizoen kan ik weer een vergunning aanvragen. Maar ik kan natuurlijk ook domweg die stoelen en tafels er neerzetten en kijken wat er dan ge beurt." De restauranthouder vindt dat het de Leidse horeca 'niet makkelijk' wordt ge maakt. „Ik had een vergunning, maar een paar buurtbewoners kunnen zo'n terras dan toch nog weghouden", zegt de eige naar. „Ze hebben zelfs bezwaar gemaakt te- had. Dat het etentje dat prins Constantijn hier een aparte ruimte boven dat is officieel De afgelopen twee jaar heeft Harmsen onder aanhoudend protest een terras gehad op twee parkeerplaatsen voor zijn zaak. In 1992 verscheen eerst een boot tegenover 't Hart van Leyden, die na enkele maanden verdween na klachten van de gemeente. De zitjes verhuisden van de boot naar de par keerplaatsen, waarvoor de gemeente wel toestemming gaf. Vorig jaar werd opnieuw een vergunning verleend voor dit terras. De buren dienden hiertegen een bezwaar schrift in, dat vorige maand gegrond werd verklaard door de commissie beroep- en bezwaarschriften. De gemeente had vol gens de commissie verzuimd de buren schriftelijk te raadplegen over de inrichting van een terras. HASJCONTAINER De politie is er in het weekeinde in geslaagd om tien ton hasj te vangen. Dat gebeurde tijdens een routinecontrole, toevallig dus, zoals dat bijna altijd het geval is. Er wordt één container ontdekt en tegelijkertijd komen tien andere - die toevallig dus niet ontdekt worden - op de plaats van be stemming aan. Een vrijwel permanente stroom van drugs - ter waarde van miljarden guldens - is onderweg om via de grootste haven ter wereld. Rotterdam, een bestemming in West-Europa te vinden. Dat verlies van een 'containertje' maakt meestal niet uit. Er wordt zo goed aan verdiend dat een tonnetje meer of minder aan hasj of geld niet uitmaakt. De betreffende container was vanaf een schip in de Rotter damse haven nauwlettend gevolgd naar een terrein in Sas- senheim. De politie hoopte een paar grote jongens te kun nen inrekenen, maar besloot desondanks in Sassenheim al in te grijpen en arresteerde drie mannen. De politie deed dat omdat ze bang was dat ze anders het spoor bijster zou raken en daarmee ook de tien ton hasj. Van dit soort verhalen schiet ik altijd in de lach. De kans na melijk dat je met die werkwijze grote boeven pakt of drugs lijnen definitief oprolt is vrijwel nihil. Waarschijnlijk hebben ze ook nu weer een paar boodschappenjongens achter de tralies gezet. Die weten van niks en als ze de kaken goed op elkaar houden - zo zegt de politie ook zelf - liggen die waar schijnlijk zondag alweer op het strand. Ik begrijp de werkwijze ook niet. Waarom kan de politie wel een container volgen naar Sassenheim, maar vervolgens niet het traject naar bijvoorbeeld een paar grote jongens in Amsterdam of Den Haag? Is dat gebrek aan mankracht? Is dat omdat het anders toch uitlekt, via een politieman mis schien die lippendiensten verleent aan de onderwereld? Mankeert er iets aan het tactisch inzicht? Zelf zou ik liever de partij hasj verspelen, want dit soort inci- dentenbestrijding heeft meestal geen zin. Ik zou alles in het werk stellen om bij de belangrijkste schakel te komen. En tien ton hasj - 10.000.000 gram ofwel 30.000.000 stickies voor ruim 3 gulden per stuk, ofwel circa 100.000.000 gulden straatwaarde - lijkt natuurlijk wel heel veel, maar stelt op de Nederlandse markt weinig voor. Ik zou dat anders afwe gen indien ik zou weten j dat er met het in beslag markt zou ontstaan. Maar ook deze vveek kan «Éi'T 8V iedereen die dat wil S| overal 24 uur per dag ki- mÊÊÊ JSBf lo's van die rommel ko- i3|S wijk, in Alphen aan den Rijn; nergens dus heeft - Tv ook maar een scholier X7 zijn portie moeten r

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15