Leiden Hele bestuur mikpunt kritiek commissie De man met de hamer: die komt later wel.. 'Universiteit staat in haar hemd' 'Een trieste zaak' Leiden moet extra miljoenen bezuinigen i Dinsdag 21 juni 1994 7 Huizen 9 Leiderdorp moet mo gelijk veel meer wonin gen bouwen om asielzoe kers en inwoners van de Leidse regio te huisvesten. Op zoek Het Leidse biotech- I U nologiebedrijf Mo gen is op zoek naar sterke partners om uit de finan ciële crisis te komen. Hondenveldje /l De gemeente Alkemade legt I I zevenhonderd handtekenin gen naast zich neer van mensen die pleiten vooreen hondenveldje. Voorzitter VSNU: leiden caroline van overbeeke „Een hele trieste zaak", reageert voorzitter W. van Lieshout van cle Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universitei- jten (VSNUop de maatregelen die staatssecretaris Cohen heeft aangekondigd om in Leiden orde op zaken te stellen. „Ik vraag me af hoe het kan gebeuren dat iemand die twee jaar geleden is herbenoemd als collegevoorzitter, nu het vertrouwen heeft .beschaamd", laat de VSNU-voorzitter via zijn woordvoerder weten. De VSNU is een samenwerkingsverband van de veertien uni versiteiten in Nederland: ze fungeert als overlegorgaan en be- .hartigt de gezamenlijke belangen. Mr. C. Oomen is vice-voor- zitter van het dagelijks bestuur van de VSNU. Op het moment dat Oomen besluit gehoor te geven aan het verzoek van staats secretaris Cohen op te stappen als collegevoorzitter in Leiden, is hij ook die functie kwijt. Van Lieshout verwacht dat het nog lange tijd zal duren voor dat de rust binnen de Leidse universiteitsgelederen zal zijn te ruggekeerd. „Dat vraagt meer tijd dan een paar maanden. Ik hoop dat de door Cohen benoemde raad van toezicht de be stuurlijke verhoudingen in Leiden kan herstellen." „Wat de toekomst van de universitaire bestuursstructuur be treft: de discussie over de 25 jaar oude bestuursvorm bestaat al langer dan vandaag. De problemen in Leiden zijn een extra aanleiding om daar nog eens goed naar te kijken, en geen oor- ,zaak. Wij zuilen veranderingen toejuichen en hopen dat het nieuwe kabinet ruimte zal laten voor meer vrijheden en be- yoegdheden van de universiteitsbesturen." Universiteitsraadsleden en de- kanen begrijpen niets van de kritiek Van de onderzoekscom missie Quené aan hun adres. Volgens universiteitsraadslid R.J. Oosterloo is met de door staatssecretaris Cohen overge nomen verwijten geprobeerd bestuursvoorzitter Oomen 'een bepaalde aftocht te geven met het toekennen van meerdere zwarte pieten aan anderen'. Bovendien zou Cohen een signaal willen afgeven aan an dere universiteiten dat ze niet te gemakkelijk het vertrouwen in hun bestuur moeten opzeggen. „Diplomatieke spelletjes", noemt Oosterloo dat. Hij en an dere leden van de raad hebben vooral moeite met de kritiek omdat ze vinden dat de univer siteitsraad altijd zorgvuldig is geweest. Otterloo: „Steeds maar weer boden we aan te overleg gen, ook nadat de raad het ver trouwen had opgezegd in be stuursvoorzitter Oomen. We boden toen een bemiddelings poging van binnenuit aan." Cy nisch genoeg liet het college van bestuur gistermorgen weten in te willen gaan op het aanbod. Een paar uur later kreeg Oomen het verzoek op te stap pen en verloor de universiteits raad zijn beslissende bevoegd heden. Oosterloo wil nu nagaan of hij dat laatste besluit kan aanvechten, bijvoorbeeld bij de Raad van State. Mocht dat kun nen, dan wil hij in actie komen met zijn Progressieve Partij of de hele universiteitsraad. A. de Jong, buiten-universitair lid van de raad en voorzitter van de commissie die de Annex-af- faire is stomverbaasd over het besluit van Cohen. „Onze con clusies zijn overgenomen en vervolgens worden we 'beloond' met het afnemen van bevoegd heden." Hij kijkt met bevreem ding aan tegen het verwijt dat de universiteitsraad onvoldoen de heeft meebestuurd. „Je kunt nu eenmaal geen verschillende oplossingen naast elkaar nastre ven, maar kennelijk had de commissie Quené nog iets ge- nialers achter de hand." Iedereen De Jong meent dat uiteindelijk 'naar iedereen' is geslagen. Hij vindt bovendien dat de Annex- affaire ten onrechte is aangegre pen om ook de bestuursstruc tuur - met een gekozen univer siteitsraad - ter discussie te stel len. „Ik ben het er wel mee eens dat er op dat gebied iets moet gebeuren, maar dat zou los van deze zaak i Het college van dekanen (hoofden van de faculteiten) krijgt in het rapport het verwijt dat het zich te afstandelijk heeft opgesteld. De plaatsvervan- gend-voorzitter van het college van dekanen, J. Reugebrink, wijst die kritiek verontwaardigd van de hand. Volgens hem heb ben de dekanen meermalen ge klaagd bij het college van be stuur: „We verweten ze te af standelijk te zijn, te weinig een wij-gevoel uit te stralen. En te vaak net te doen alsof facultei ten problemen hebben en niet de universiteit." Probleem bij de Annex-affaire was volgens Reugebrink dat de dekanen geen vinger achter het bouwschandaal kregen. Het rapport van de onderzoekscom missie was ook voor hen ge heim. „Dus wat moesten we? Iemand steunen of juist aanval len zonder dat we de feiten ken den?" Volgens de dekaan staat de universiteit nu in zijn hemd: „Bestuurlijk gesproken is dit een ramp. Feitelijk gezien ver andert er weinig: ook in je hemd kun je colleges geven." Reugebrink laat zich niet uit over de vraag of de voorzitter L. Leertouwer van het college van dekanen zijn zetel in het college van bestuur moet opgeven: „Daar praten wij binnenkort over." Bouwfraude alleen geen reden voor crisis universiteit Man krijgt trap van koe leiden» Een 47-jarige man uit Eek en Wiel is gistermorgen licht gewond geraakt op de veemarkt in de Groenoordhallen. De man werd door een koe in zijn gezicht getrapt. Het slachtoffer is met kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis. Berisping vanwege 'Oranjegekte' leiden De Leidse politie heeft bewoners van de Corantijnstraat gisteren vermanend toegesproken vanwege hun 'Oranjegekte'. 'Ze hadden diverse toestellen op een kinderspeelplaatsje met 'oranje verf beschilderd. De politie heeft hen verzocht de water verf te verwij deren. Vuurwapen gevonden in woning leiden Tegen een 47-jarige Leidenaar is gisteren proces-verbaal opgemaakt wegens verboden wapenbezit. De politie deed een huiszoeking bij de man. In de woning troffen agenten een vuur- 1 wapen en 47 scherpe patronen aan. De politie wilde vanmorgen niet vertellen waar de actie heeft plaatsgehad. Informatie voor gastouders leiden Het Gastouderbureau houdt morgen in het gebouw van de Stichting Welzijn Leiden aan de Breestraat 117 een informa tie-avond voor aanstaande gastouders. Het Gastouderbureau zal ouders die belangstelling hebben om opvang te bieden aan kin deren informeren over de werkwijze van het bureau. Aanvang: 20.00 uur. Reünie in feestweek Noorderkring leiden» Openbare basisschool De Nóorderkring viert de laatstse schoolweek met een uitgebreid programma. Hoogtepunt is een reünie voor oud-leerlingen, donderdag van 16.00 tot 19.00 uur in het schoolgebouw aan de Willem de Zwijgerlaan. Vervolg vein voorpagina De bouwfraude rond de Annex is op zichzelf geen reden om bestuursvoorzitter C. Oomen naar huis te sturen. Dat concludeert de commissie Quené in haar onderzoeksrap port over de bestuurscrisis aan de Leidse universiteit. Maar de commissie constateert tegelijk een algemeen ge brek aan vertrouwen in Oomen. Niet alleen bij de univer siteitsraad, maar ook bij het college van dekanen (hoof den van de faculteiten) en bij de ambtelijke staf op het bureau van de universiteit. Het gebrek aan vertrouwen is zo groot dat er geen basis is om dat nog te herstellen. het management, de topambte naren van de universiteit. Dat management vertoont al jaren grote gebreken, die bij de An- nex-zaak ook weer naar voren zijn gekomen. Gewezen wordt op de gebrekkige communicatie tussen het bureau van de uni versiteit en het college èn op het gebrek aan steun aan de secre taris bij de doorvoering van de noodzakelijke reorganisatie. De commissie zegt verbijsterd te zijn over het lange uitblijven van de reorganisatie. Ook is er kritiek op de algemene wel erg makkelijke bestuurscultuur in Leiden. „Men moet gematigd zijn en redelijk, en niet te veel willen, met als gevolg dat er eer der een conserverende dan ver nieuwende attitude heerst." De crisis in Leiden wordt bo vendien aangegrepen om de 25 jaar geleden ingevoerde be stuursstructuur van de Neder landse universiteiten ter discus- Voorbeelden van dat gebrek aan vertrouwen geeft het rapport van de commissie niet. Wel heeft het kritiek op het optre den van de universiteitsraad. Die wordt 'verwijtbaar hande len' aangewreven. De raad zou zich bij de afhandeling van de bouwfraude veel te weinig heb ben gericht op het 'meebestu- de Het college van dekanen wordt een afstandelijke houding verweten. De dekanen hadden volgens de commissie een mati gende invloed moeten uitoefe nen op het conflict, zeker om dat ze de ernst ervan wel onder kenden. Die houding heeft de onderzoekscommissie 'be vreemd'. Ernstige kritiek is er ook op Mr. C. Oomen (midden op de foto) is door de staatssecretaris verzocht c grond) en J. Waldus zijn gevraagd aan te blijven. 3 te stellen. Die structuur, met noemde - universiteitsraad 2 last het college van bestuur niet meer voldoen nu de u :n - deels gekozen, deels be- versiteiten zelfstandiger en sl Hij speelt in Lugdunum 1, heeft OOI een café in Leiden en weet zich Verzekerd van een klantenkring dié net zo knotsgek van voetbal !oo is als hijzelf. Hij heeft geen ont- ,40, heffing om op doordeweekse 40 dagen 's nachts na enen open te 'Afzijn. Maar als Oranje op het me- '7J gascherm vlak na rust tegen de '3x3 Saudi's zijn eerste goal van het Ï5Ö WK'94 laat noteren, vliegen de -7 pakweg tachtig 'illegale' zwart- kijkers in café 't Brandewijntje '6q| als één man overeind. En rolt er, '00' pa de gele golf van het bier, nu ,10 een nog veel hogere golf (van geluid) dwars door de tent. Die trilt op zijn grondvesten. Zó er "aTTemand sliep op de Morsweg, is die in elk geval nu ook sd^er wakker. „Rustig, rustig", poogt Robert de Roo zijn clientèle nog tot be daren te brengen. „Denk toch aan de buren." Want de café houder mag dan voor een keer tje maling hebben aan de ge meentelijke verordening inzake de sluitingstijden, de (via een pamflet tevoren gewaarschuw de) buurtbewoners in de Morsch wil De Roo als 't effe kan niet tot last zijn. „Geen mu- fZl^k, geen geschreeuw en rustig 3J huiten", had hij tevoren als spe- ripal voor de gelegenheid gel- odende huisregels afgekondigd. A.Maar ja, ik kan ze maar moei- ;?!k binnensmonds laten juichen hij een doelpunt. Dat hou je na tuurlijk niet met die knapen ahier." 0! Die hielden zich inderdaad jiiet in. De opluchting over de ^gelijkmaker van Wim Jonk is so- 2$ oWieso al groot, maar daarnaast 'heeft de alcohol de tongen al hardig losgemaakt van deze H 'echte liefhebbers. En bovendien fitten we op dit nachtelijk uür i8( iVrijwel zonder uitzondering met o,4f ejongens van de gestampte pot. f':}| -Geen witte boorden hier. Wel een aantal dat het werkkloffie alvast aan heeft. Naar bed gaan De 'bijna-goal' van Ronald de Boer op het mega-scherm zorgt voor opwinding - en later ontreddering - op de voorste rij v doet Richard bijvoorbeeld toch niet meer. De dubbele aanslag op zijn gestel - de drank en het gebrek aan slaap - neemt de schilder maar voor lief. „Een paar bakken koffie straks, en gaan. Misschien dat er een paar strepen scheef staan, maar dat maakt toch niet uit?" En de man met de hamer, ach, die komt ongetwijfeld later die dag wel langs. Daar ligt hij - en op dit tijdstip toch niemand - niet wakker van. Wakker van de politie ligt trouwens al helemaal niemand. „Joh, die komen heus niet", zegt vaste klant Paul. „Dan kun nen ze heel Leiden wel afrijden vannacht. Niemand heeft een vergunning, maar iedereen is gewoon open. Zo hoort het toch ook. Het WK is maar eens in de vier jaar. Daar moet je toch een uitzondering voor kunnen ma ken." Pui Dat vindt Robert de Roo, voet- baldier in hart en nieren, ook. „Mijn klanten verwachten ge woon dat ik wat doe. Mijn hele pui is met oranje behangen, de binnenkant van de tent ook. Een groot scherm van drie bij twee meter leek me wel aardig. Kost toch gauw 2000 gulden voor die paar weken. En dan niet open mogen zijn voor die ene wedstrijd 's nachts? Dat is natuurlijk onbestaanbaar. Ik heb niet eens ontheffing van de sluitingstijd aangevraagd. Dat heeft in Leiden toch geen zin. Ik heb niks met Rotterdam, maar dat begrijpen ze daar toch beter dan in deze stad waar nooit wat kan." Hoewel, daar vergist hij zich behoorlijk in. Want de Leidse politie toont zich, vergunning of geen vergunning, van zijn spor tieve kant en laat zich niet zien, het gezang en gejuich ten spijt. Al valt de overlast op de Mors weg, zeker in het eerste uur, na tuurlijk ook ontzettend mee. Na de 'warming-up' van Brazilië en wat hilarische toestanden om trent het verplichte schminken van elke gast die de nachtelijke vertoning van Oranje in 't Bran dewijntje wil bijwonen (nie mand ontkomt aan Cas), valt er al rap een doodse stilte. De Ara bieren scoren en menig straat maker zit nog veel vroeger dan verwacht op zijn knietjes. Te balen. Want wie had hier nu op gerekend? Sfeer „Maar het wordt heus 2-1 voor ons", blijft Hilga in de rust posi tief. Ze is afgestudeerd arts, loopt momenteel stage en past eigenlijk totaal niet in het 'geijk te' plaatje en de zeer rumoerige ambiance van dit typische man- nencafé. Ze komt uit Arnhem, is hier op uitnodiging van haar vriendin en collega Alian, en heeft het, als onwetend 'ille gaal', vreselijk naar haar zin. Ze heeft niet veel oog voor de gi gantische buis, maar veel meer voor de sfeer. „Dat is toch ook het aardigste", wijst ze zittend aan de bomvolle bar om zich heen. „Daar komen we voor." En het klinkt zó ontwapenend. Polonaise Maar ze krijgt („Ik weet niet of dat vrouwelijke intuïtie is") na tuurlijk gewoon gelijk. Als Jonk scoort staat de tent op stelten, is de Oranje-sfeer meteen terug. En als vervolgens Taument een minuut voor de otfciële speel tijd verstrijkt Nederland op 2-1 brengt, kan de polonaise van het rood-wit-blauw gekleurde legioentje een aanvang nemen. Niemand bekommert zich nog over wat voor geluidsoverlast dan ook. Behalve dan aan de deur. Daar zorgen Cas (van de schmink) en Ben (broer van Ro bert) dat de klanten de 'illegale' Oranje-tent in alle rust verlaten. Het is per slot van rekening in tussen ruim na vieren. Zaterdag wachten de Belgen. Dan is het weer feest in 't Brandewijntje. En dat mag nu niet verziekt worden. vaardiger moeten opereren en hen krijgt daarom het advies na tegelijk te maken hebben met te gaan op welke punten wette- geldgebrek. Staatssecretaris Co- lijke aanpassingen nodig zijn. aan alle gesubsidieerde instel lingen, dat zij volgend jaar reke ning moeten houden met een korting op hun gemeentelijke bijdrage. In de voorjaarsnota voorspel len Walenkamp en zijn ambte naren nog tal van negatieve ontwikkelingen, die zij niet in de ramingen hebben kunnen opnemen. Zo houden zij reke ning met forse kortingen op de uitkering uit het gemeentefonds op het moment dat een nieuw kabinet aantreedt. Herverdeling Bovendien is nog geen rekening gehouden met voorstellen voor herverdeling van het gemeente fonds, die ertoe zouden kunnen leiden dat Leiden vanaf 1997 ruim vijf miljoen gulden per jaar minder krijgt. „Het is ook niet realistisch om daar reke ning mee te houden", meent Walenkamp. „Er is nog gigan tisch veel verzet tegen die her verdelingsvoorstellen. De wethouder financiën heeft in de voorjaarsnota nog een he le reeks mogelijke 'tegenvallers' opgenomen, die niet in de cij fers zijn verwerkt. Het instorten van de kantorenmarkt, groei van het aantal mensen met een bijstandsuitkering, stijging van de rente, schadeclaims, extra te korten bij de Stadsgehoorzaal als die vanwege de verbouwing een jaar dicht moet; het zijn maar een paar van de zaken die de gemeente nog verder op kos ten kunnen jagen. Walenkamp troost zich met de gedachte, dat daar meestal ook wel onver wachte 'meevallers' tegenover staan. Een extra bezuiniging van 3,5 miljoen gulden is nodig om de gaten in de begroting 1995 van de gemeente Leiden te dekken. De financiële toekomst van de gemeente is somberder dan in april bij de presentatie van het collegeprogramma werd aange nomen. De vanmorgen gepre senteerde voorjaarsnota ver toont voor de komende vier ja ren miljoenentekorten. Maar volgens wethouder J. Walen kamp (CDA/financiën) zijn de problemen overzienbaar. Een tegenvaller is de uitkomst van de voorjaarsnota wel. Bur gemeester en wethouders had den erop gerekend in 1995 iets minder dan twee miljoen gul den te moeten bezuinigen. Dat wordt nu ruim 5 miljoen. En in 1996 zal B en W zelfs 9,7 mil joen gulden moeten bezuinigen om het voorspelde tekort weg te werken. Voor dat jaar was er ge rekend op een bezuiniging van 4,7 miljoen. Hoe de tekorten moeten wor den opgevangen weet Walen kamp nog niet. „We zullen er de komende tijd over nadenken", meldt hij in de voorjaarsnota. Vennoedelijk verhoogt de wet houder de bedragen, die het college toch al dacht te kunnen 'ombuigen' door gemeentelijke taken af te stoten en het ambte narenapparaat efficiënter te la ten werken. Maar in 1995 zullen die ope raties nog niet het gewenste re sultaat hebben. Voor dat jaar kondigt Walenkamp 'noodver banden' aan. Een eerste maat regel is het sturen van een brief PRIJS - Anouk Groen en Hans Reijnen hebben een prijs voor hun idee voor de anti-parkeerschijf gekregen. Vanavond krijgt het Leid se duo de prijs voor het beste idee op technisch gebied overhan digd tijdens het tv-programma 'Het Idee', dat door de NCRV wordt uitgezonden. De industrieel-ontwerpers Groen en Reijnen hebben paaltjes en schijven ontworpen, die meebuigen als er tegenaan ge reden wordt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7