FAO wil offensief tegen honger Buitenland Tientallen Iraniërs gedood bij aanslag Fransen klaar voor invasie van Rwanda Opperrechter vindt z'n hond belangrijker dan Koerden Water teistert zuiden van China Winnie Mandela raakt weer eens in opspraak TBC woekert in Siberië bijna ongehinderd voort iplNSDAG 21 JUN11994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbur Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers C Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter i AP Associated sten Ind The United Press International Vier doden bij ziekenhuisbrand Luik brussel Een uitslaande brand in een ziekenhuis in de Belgische stad Luik heeft vannacht aan vier patiënten het leven gekost. :Een vijfde raakte zwaargewond. Tientallen patiënten zijn vol- jgens de politie geëvacueerd. Hoe de brand kon ontstaan, was •vanochtend nog onbekend. Doden bij schietpartij in ziekenhuis $pokane Een militair heeft gisteren met een automatisch wa pen vier mensen gedood en negentien verwond in het Ameri- ikaanse militair hospitaal van de luchtmachtbasis Fairchild in de staat Washington. De militaire politie schoot de man daarna dood. Twee kinderen onder de gewonden zijn in levensgevaar. Over de motieven van de schutter is niets bekend. Instemming Hogerhuis met homowet -Mlonden Het Britse Hogerhuis heeft gisteren na een fel debat in- jestemd met de wet waardoor Britten vanaf hun 18de jaar ho- ioseksuele contacten mogen hebben. Het Lagerhuis ging daar- lee in februari akkoord, maar verwierp een radicaler voorstel [de leeftijd naar 16 jaar te verlagen. b Amnesty veroordeelt Deense politie .Londen Amnesty International heeft de Deense politie sterk Ibekritiseerd. Vooral de pijnlijke en brute wijze waarop de politie arrestanten in de boeien slaat, kan volgens Amnesty niet door de jfj heugel. Ook is de mensenrechtenorganisatie niet te spreken over Ihet uitblijven van vervolging van politieagenten die te hard heb- "Hben opgetreden. storbeck coördinator Europol De Duitser Jürgen Storbeckis gisteren door de Eu- ppese Raad van ministers van justitie en binnenlandse zaken lefinitief benoemd tot coördinator van Europol. Volgens minis ter Kosto (justitie) geldt de benoeming voor onbepaalde tijd. fetorbeck functioneert sinds de oprichting als eerste man bij de fechercheorganisatie die in Den Haag is gevestigd. Sinn Fein wil geen vergelding Sinn Fein-president Gerry Adams heeft het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) opgeroepen de bloedige aanslag p een pub in Loughinisland niet te wreken. Bij de terreurdaad i de protestantse Ulster Volunteer Force UVF) kwamen zater- lagavond zes katholieken om. Sinn Fein is de politieke tak van |ie IRA. loskou sluit Rossija wegens rattenplaag Moskou heeft gisteren een tijdelijke sluiting van het hmense hotel Rossija bevolen omdat de 3.200 kamers vol rat ten, kakkerlakken en ander ongedierte zitten. Hotel Rossija, een ^monsterlijk groot gebouw naast het Kremlin, heeft opdracht ge- ikregen de kamers per 1 juli leeg te maken en het gebouw te des- 1 infecteren. Argentinië wil nazi's opsporen 'Buenos aires» Argentinië heeft voorgesteld een bureau op te richten om nazi-oorlogsmisdadigers te vinden die na de Tweede •Wereldoorlog toevlucht in het land hebbeh gevonden. Minister Ruckauf (binnenlandse zaken) heeft een resolutie getekend voor oprichting van het Instituut Tegen Discriminatie en Xenofobie. Onduidelijkheid over daders ICOSIA-TEHERAN Rtr-AFP-ANP ting van de verzetsbeweging op 20 juni 1981. De Volksmujahed- din heeft de aanslag op 'on schuldige mensen' echter on middellijk veroordeeld. In een verklaring zegt de Nationale Raad van Verzet van Iran, waar van de Volksmujaheddin deel uitmaakt, dat het regime in Te heran in het verleden zelf aan slagen heeft uitgevoerd om de oppositie in diskrediet te bren gen. De regering kondigde voor vandaag een dag van rouw aan en zwoer dat de daders zullen worden getroffen door 'de wraak van God'. Geestelijk lei der ayatollah Khamenei riep de veiligheidsdienst op 'de bloed dorstige vleermuizen' zo snel mogelijk op te sporen. Enkele jij een bomaanslag in de Iraan- 6 bedevaartplaats Mashhad •Ijn gisteren zeker zeventig Bensen omgekomen en 114 an- eren gewond geraakt. Dat leidde het officiële persburéau RNA. Het ministerie van bin- enlandse zaken zei later echter at er 21 doden waren en ze- entig gewonden. De bom ontplofte in een rukbezochte gebedshal van et mausoleum van imam Reza, -fe achtste imam van de sji'ie- }n, een stroming in de islam, let religieuze complex in Mas- had wordt jaarlijks door hon- •jerdduizend pelgrims bezocht, tateren hadden honderden lensen zich verzameld om de Martelaarsdood van de derde' uren na de aanslag verrichtte de nam, Hussein, in 680 te her- geheime politie, die het gebied enken. Hussein is de kleinzoon tui profeet Mohammed. 'Een ooggetuige zei dat de vijf jlo zware bom ontplofte in het fouwengedeelte en dat ambu- inces zeker vier uur nodig had- en om de doden en gewonden f te voeren. Onder de slachtof- trs bevinden zich veel vrouwen (1 kinderen. _jHet mausoleum is het be- Ingrijkste sji'itische heiligdom HH Iran. De belangrijkste heilig- ^Timmen, de tomben van Ali le grondlegger van het sji'is- V Ie) en Hussein, bevinden zich Jij Irak. Volgens IRNA werd de verant- «ordelijkheid voor de aanslag* ■geëist in een anoniem tele- 'ntjp door de Volksmujahed- i, de belangrijkste oppositie- toep. De aanslag zou zijn be- ©eld ter viering van de oprich- In hele wereld 800 miljoen mensen onder-voed De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO in Rome, heeft gisteren opgeroepen tot een nieuwe 'groene revolutie' in de wereld. De voedsel- produktie per hectare moet omhoog om de honger te be strijden. Volgens FAO-topman Jacques Diouf worden momenteel alleen al in Afrika 34 miljoen mensen met de hongerdood bedreigd. Wereldwijd zijn er meer dan 800 miljoen mensen ondervoed. Een 'nieuwe en onophoude lijke oorlog tegen de honger' is noodzakelijk, aldus Diouf. De FAO verwacht dat de wereld bouwrevolutie nodig. De land- in 2030 een bevolking telt van bouw moet, met name in Afrika, negen miljard mensen. Mo- op een hoger technisch niveau menteel zijn dat er 5,5 miljard, komen. In de jaren zestig lanceerde de FAO al eens een groene revo lutie, toen vooral gericht op Zuidoost-Azië en Latijns-Ameri- ka. Door de inzet van kunstmest en bestrijdingsmiddelen werd de produktie van graan en rijst opgevoerd. Hoewel effectief, kende de revolutie een groot aantal negatieve bijwerkingen. Het grootschalig gebruik van chemische middelen leidde tot milieuproblemen. Bovendien was het veelal niet de arme boe renbevolking die profiteerde van de produktiegroei. In de be treffende landen werden de rij ken vaak rijker en de armen ar mer. Volgens Diouf moet lering worden getrokken uit de fouten van destijds. De landbouw moet zich op milieuvriendelijke wijze ontwikkelen, zodat bodem en water beschikbaar blijven voor toekomstige generaties. Daar naast moet de produktiegroei tot stand komen op 'sociaal rechtvaardige wijze' Nederland, een van de be langrijkste sponsors van de FAO, is sceptisch over de plan nen van Diouf. Het vraagt zich af of intensivering van de land bouw wel op milieuvriendelijke wijze kan worden uitgevoerd. Het beleid moet meer worden gericht op bestrijding van de ar moede, meent J. Pieters, de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de FAO in Rome. „Mondiaal ge zien is er voedsel genoeg, maar grote aantallen mensen be schikken niet over geld om het te kopen." Diouf is sinds begin dit jaar FAO-hoofd. In de verkiezings strijd om het leiderschap ver sloeg hij onder anderen de Ne derlandse oud-minister Braks. Israëli gedood in Zuid-Libanon jeruzalem gpd In het zuiden van Libanon is gisteren een Israëlische soldaat om het leven gekomen toen het gepantserde personeelsvoertuig waarin hij reed onder vuur werd genomen door leden van de is lamitische verzetsbeweging He zbollah. Vier militairen raakten gewond, van wie een ernstig. In een reactie op de aanval bombardeerde Israëlische artil lerie doelen in het gebied. Daar bij werd een 65-jarige vrouw ge dood. Eerder op de dag hadden Israëlische vliegtuigen raket- aanvallen uitgevoerd op posities van de Hezbollah in het zuid oosten van Libanon. Parijs wacht nog op toestemming VN De Verenigde Naties hebben gisteren enkele honderden Rwandezen geëvacueerd uit de hoofdstad Kigali. Uit het Rode Kruis-ziekenhuis werden zo'n 150 patiënten, onder wie tientallen wezen, door de VN weggehaald. Het hospitaal lag drie dagen lang onder mortiervuur van het RPF. Een aantal mensen verkeerde in een shock en velen zijn zwaar gewond. foto reuter corinne dufka Tsjechen maken bierpoeder voor Russische markt PARUS-KIGALIRtr-DPA-AFP Frankrijk staat klaar om zo'n 2.000 militairen te sturen naar Rwanda. De verwachting is dat de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties vandaag of mor gen het sein op groen zet voor de Franse interventie in het door burgeroorlog en volkeren moord geteisterde Centraalafri- kaanse land. Parijs vroeg de raad gisteren toestemming te geven om 'alle noodzakelijke middelen' te ge bruiken ter bescherming van de in gevaar verkerende burgerbe volking in Rwanda. Daarmee lijkt Frankrijk zich weinig aan te trekken van de felle weerstand van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) en van de lauwe re acties van de westerse bondge noten. De woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken zei dat het initia tief wordt gesteund door Eu ropese en Afrikaanse bondge noten, waaronder Nederland, die volgens hem materiaal of militairen zullen leveren. Een duizend man sterk Frans con tingent staat in de Centraalafri- kaanse Republiek klaar voor transport naar Zaïre, van waar uit de invasie moet plaatsvin den. Vanuit andere Franse steunpunten moeten de overige troepen komen. De militaire leider van het RPF zei dat hij niet eens wil pra ten met de door Frankrijk ge stuurde gezant die de rebellen moet winnen voor de plannen. Het Front, dat tweederde van Rwanda controleert, verzet zich tegen een interventie en heeft aangekondigd iedere Franse soldaat te zullen beschouwen als een doelwit. Volgens de Tut- si-rebellen heeft Frankrijk in het recente verleden de beruchte Hutu-milities getraind en bewa pend. Deze worden verant woordelijk gehouden voor veel bloedbaden. LONDEN ANNIKA SAVILL ISTANBUL. JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Nüsrettin Demiral is de opper rechter van het Turkse Staats- veiligheidshof en daarmee een machtig man. In de loop der ja ren heeft hij honderden mensen de gevangenis in gestuurd om dat ze er verkeerde gedachten op na hielden. Hij ziet overal terroristen en wee degene die daar wat tegenin durft te bren gen. Op dit moment ligt Demiral in de clinch met de voorzitter van het parlement, Hüssamettin Cindoruk, omdat hij de jacht geopend heeft op de parlemen tariërs van de door het Consti tutionele Hof buiten de wet ge stelde Koerdische partij DEP. Twee van hen hebben hun toe vlucht gezocht in het parle mentsgebouw. De parlementa riërs blijven onschendbaar tot het moment dat het Constitu tionele Hof het besluit publi ceert in de Staatscourant. Maar de rechter zei: „Als ik dat wil, arresteer ik ze nu al". Collega jurist Cindoruk waarschuwde: „Als je dat doet, klaag ik je aan". Demiral heeft voorlopig een stapje teruggedaan, maar dat komt misschien omdat zijn hoofd er niet naar staat. De rechter is namelijk verscheurd door verdriet na de dood van zijn geliefde hond, een golden retriever met de orginele naam Goldy. Goldy was speciaal overgevlo gen uit de Verenigde Staten en had een stamboom die 400 jaar terugging. „Goldy was een lid van het gezin", snikte de rech ter. Heel Turkije kon meehuilen dankzij een gevoelig gedicht dat hij voor zijn hond schreef. Dat haalde deze maand de kranten. Het was niet zomaar een ge dicht: de eerste letters van iede re regel vormden samen de woorden 'golden retriever'. Goldy overleed op 13 april. Hij bleek vergiftigd nadat hij in het park van een universiteit in Ankara wat aan het gras had ge knabbeld. De gemeente had daar vergif gestrooid omdat omwonenden hadden geklaagd over loslopende honden. Uit het onderzoek dat de rechter uiter aard onmiddelijk instelde, bleek dat ook tientallen vogeltjes op die manier aan hun einde wa ren gekomen. Hij protesteerde bij de rector te- Tsjechië, dat de wereld Budwei- gen deze onmenselijke metho- -~ser Budvar en Pilsner Urquell den, maar was hoogst veront- schonk, gaat bierpoeder expor- waardigd toen bleek dat het de rector niet zo veel kon schelen. „Dat zoiets op een universiteit kan gebeuren, een centrum van wetenschap en kennis, geeft te denken. Onze jeugd moet in de eerste plaats dierenliefde wor den bijgebracht." De rechter heeft zich nu voorge nomen een standbeeld te plaat sen op de plaats waar Goldy zijn laatste adem uitblies. Ieder jaar op 13 april zal hij er bloemen neerleggen. Die dag moet ook nationale dierendag worden, vindt hij. De Vereniging voor Dierenbescherming in de stad Izmir heeft hem dan ook prompt tot erevoorzitter be noemd. Toen een journalist hem vroeg of hij dezelfde fijnge voeligheid niet ook voor men sen aan de dag kon leggen, rea geerde hij verbolgen. „Mensen begaan misdaden. Het zijn mensen die mijn hond vergif tigd hebben. Maar ik zal niet rusten voor ik de moordenaars gevonden heb." teren. Daarvan kan de gebruiker zelf bier maken en volgens pro ducent Jan Oliva smaakt het ook naar bier. In een poging de Russische markt te veroveren denkt de brouwer uit Moravië de oplos sing te hebben gevonden. Het bierpoeder is makkelijk te trans porteren, is langer te bewaren en is goedkoper dan echt bier. „Met een lepel en een kroes heb je in tien dagen je eigen bier. Het ziet eruit als bier, smaakt als bier en heeft een schuim kraag. Een goed biertje", aldus Oliva. In Centraal-Europa zijn de Tsjechen de beroemdste bier brouwers. Na de val van het communisme viel het hun ech ter steeds moeilijker hun bier te exporteren omdat de transport kosten hoog zijn en ze weigeren ten behoeve van een langere houdbaarheid compromissen te sluiten ten aanzien van de kwa liteit van hun produkt. thi vor hinese fabriek :ort in: 38 doden het zuiden van China 38 lensen omgekomen toen een «tielfabriek instortte. Dat [beft de krant China Daily van- Ihtend gemeld. Er zijn onge ler 180 gewonden. De fabriek Ij de stad Zhuhai stortte in na- |t er brand had gewoed. De, jfichtoffers waren werknemers de fabriek, agenten en landweerlui die bezig waren win te ruimen, aldus het dag- Ed. verdachte in de zaak Stompie, de teenager die werd ontvoerd en later vermoord door leden JOHANNESBURG JOHN VAN SCHAIK MEDEWERKER Winnie Mandela, de ex-vrouw van Mandela United, de knok- van Zuid-Afrika's president ploeg van Winnie. Falati YINGDE De Zuidchinese provincie Guangdong heeft te kampen met ernstige overstromingen. Naar schatting 400 mensen hebben daarbij het le ven verloren, terwijl 160.000 huizen werden verwoest. In het dorp Yingde is een platte schuit momenteel het beste vervoermiddel, foto reuter Nelson Mandela, is opnieuw in opspraak geraakt. Ze verloor gisteren een rechtszaak om een voormalige vriendin de mond te snoeren die 'wreedheden' van Winnie openbaar wil maken. Een andere vriendin zou recent als 'gift' een huis voor Winnie hebben gekocht in Kaapstad. Waarde: ongeveer 400.000 gul den. Een week geleden kwam Win nie Mandela onder vuur nadat ze als nieuwe staatssecretaris voor kunst, cultuur, wetenschap en technologie, in strijd met de richtlijnen voor kabinetsleden, een hotelrekening van 6.000 gulden bij de staat had inge diend voor haarzelf en acht lijf wachten. Winnie's spraakmakende ver leden blijft haar achtervolgen. Ze is in ernstige verlegenheid gebracht door haar voormalige vertrouweling Xolisiwa Falati. Winnie Mandela wilde via een rechtszaak voorkomen dat Fala ti belastende uitspraken over haar zou doen. De rechter oor deelde gisteren echter dat het in het openbaar belang is om kri tiek te uiten op een politicus. Falati was Winnie's mede- ten de Russische doktoren vaak niet hoe ze moeten worden toe gepast. In een wanhopige poging om de oprukkende ziekte te stuiten, hebben Siberische artsen eigen behandelmethoden ontwikkeld, zoals transfusies van bloed dat met ultraviolet licht is bestraald. Eerst wordt er zoveel mogelijk bloed van de patiënt afgetapt en nadat dit bloed met ultraviolet licht is bestraald, wordt het weer in de patiënt terug geïn jecteerd. De gedachte hierach ter is dat het vu-licht de tuber kelbacillen doodt. Bij een andere haast middel eeuwse behandelmethode wordt bij de patiënt via de neus een buisje in de luchtwegen in gebracht. Vervolgens wordt een grote hoeveelheid van een on duidelijke medicijnencocktail in de longen gepompd, waarbij de patiënt wordt verteld dat hij niet mag hoesten. Vroeger zorgde de Sovjetstaat voor de opleiding van artsen, maar er werd nooit veel aan dacht besteed aan de bestrij ding van tuberculose, omdat de ziekte als behandelbaar gold. Omdat de medici zuinig om gaan met de weinige beschikba re medicamenten, krijgen pa tiënten die nog wel op de regu liere manier worden behandeld bijna altijd te weinig medicijn toegediend. Maar als tuberculo se op deze manier wordt be handeld, komt de ziekte nog ve nijniger terug dan wanneer ze helemaal niet wordt behandeld. De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) acht hulp van het Westen bij de bestrijding van de TB-epidemie noodzake lijk. „Als we de besmetting in Oost-Europa niet onder de knie krijgen, houden we de ziekte in West-Europa ook niet in de hand", aldus Dr. Mario Ra- viglione, een WHO-epidemo- loog. Wereldwijd sterven jaar lijks drie miljoen volwassenen aan tuberculose, meer dan aan enige andere besmettelijke ziek- THE INDEPENDENT Sinds de ineenstorting van de Sovjetunie is er in Siberië een tuberculose epidemie uitgebro ken en de ziekte verspreidt zich snel, met name onder kinderen en tieners. Naar schatting lijden momenteel 2.000 op de miljoen Siberiërs aan deze ziekte. Slechte voeding en het feit dat de mensen vanwege de kou veel tijd binnenshuis doorbrengen, maken de bevolking extra kwetsbaar. Omdat de Siberiërs dicht opeen leven, kan de be smetting kan zich gemakkelijk verspreiden. Doktoren kunnen de ziekte vrijwel niet behandelen, omdat de gezondheidszorg in Rusland is gedesintegreerd. Voorheen zorgde de Sovjetstaat voor de bevoorrading van ziekenhuizen en praktijken en voorzag dokto ren van de nodige informatie. Nu moeten artsen en zieken huizen zelf geneesmiddelen aanschaffen, maar hiervoor ont breekt het nodige geld. En als er toch nog medicijnen uit het Westen binnendruppelen, we- een jaar cel en kwam in februari vrij, Winnie Mandela kreeg slechts een geldboete. Falati leeft nu in onmin met Winnie en zegt meer gruweldaden te zullen openbaren 'als de tijd er rijp voor is'. Grondstoffenhandelaar Hazel Crane meldde gisteren dat ze een huis voor Winnie Mandela heeft gekocht in Kaapstad. Aan vankelijk zei Crane* in een ver- klarig dat het ging om een gift. Later zei ze het huis voor zich zelf als vakantiewoning te heb ben gekocht en dat Winnie er tijdens vergaderingen in Kaap stad gebruik van kan maken. Winnie Mandela is verrassend tot staatssecretaris in het kabi net benoemd. Politieke waarne mers verklaarden die benoe ming als een strategische zet van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), omdat Winnie de partij minder schade kan toebrengen als ze, gecontro leerd, in het kabinet zit dan wanneer ze geen deel uitmaakt van de regering. Winnie is po pulair bij radicale jongeren en vrouwen, maar wordt door te genstanders omschreven als 'ongeleid projectiel'. te. VERTAUNG: MARGREET HESLINGA Rabin vraagt gesprek Hussein JERUZALEM Rtr De Israëlische premier Rabin vindt de tijd rijp voor een open lijke ontmoeting met koning Hussein van Jordanië. Ook Hus sein, die in het geheim al de cennia lang ontmoetingen zou hebben gehad met Israëlische leiders, lijkt daartoe bereid. De Jordaanse koning zei in Was hington dat hij hoopt op een spoedige ontmoeting tussen Is raëliërs en Jordaniërs op het hoogst mogelijke niveau.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5