Onze Top 5 van deze week. WW-premie moet worden verdubbeld do - Kristalaanbiedingen. 'Mijn moeder heeft haar centen nog' Binnenland lil Campagne veilig vrijen is nog steeds hard nodig O 99 1.70 1.39 1.69 1.29 1.39 Ohi VVD voor combinatie spoorlijnen Hapje stro voor de schrik 'In bajes is het niet zoals ik gewend ben9 DINSDAG 21 JUNI 1994 idiJ Dode bij brand in woning Aalsmeer aalsmeer Bij een uitslaande brand in een woning in Aalsmeer is gisteren een 49-jarige vrouw omgekomen. Haar man en zoon raakten zwaar gewond geraakt. De schade aan de woning is groot. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Scholieren Terneuzen weer in actie 'terneuzen» Vijf middelbare scholen in Terneuzen komen deze week in actie tegen het racisme in hun stad. Ze reageren op de brandstichtingen, vernielingen en bekladdingen met racistische 'leuzen van de afgelopen weken. Eerder dit jaar kwamen scholie- frèn ook in actie toen er racistische acties waren tegen de komst van asielzoekers. Roosendaal werkt mee aan opvang Roosendaal Op verzoek van minister d'Ancona van WVC willen .Roosendaal en Nispen meewerken aan de vestiging van een tij delijk onderzoeks- en opvangcentrum (OC) voor vijf- tot zes honderd asielzoekers. De gemeenten en het departement zijn overeengekomen dat het centrum anderhalf jaar openblijft. TWC zal iri Roosendaal voor het eerst verplaatsbare woningen voor vier personen neerzetten. Tevredenheid over vierdaagse week den haag» Mensen die vier dagen per week werken, zijn daar zeer over te spreken. In ruil voor een extra vrije dag nemen ze 'een langere werkdag van 9 of 9,5 uur op de koop toe. Ze hebben ;.meer tijd voor ontspanning, het huishouden en klussen, de part ner en de kinderen. Dat blijkt uit onderzoek van de Rotterdamse Erasmus Universiteit in opdracht van het ministerie van sociale -zaken en werkgelegenheid. Meisje in coma na slikken XTC almelo Een 17-jarig meisje uit Almelo is het afgelopen week einde in coma geraakt na het slikken van XTC. Zij is inmiddels bij bewustzijn en maakt het redelijk. Het meisje had dat week- einde de discotheek bezocht waar eind mei een bezoeker van 'pen houseparty stierf na het slikken van XTC. De gemeente pro beerde vorige maand de disco te sluiten, maar door een kort ge ding wist de exploitant dat te voorkomen. De gemeente gaat het nu opnieuw proberen. Franse politie pakt ontsnapte man op metz» De politie in het Franse Metz blijkt zaterdag een 29-jarige Nederlander te hebben aangehouden die op 21 januari vorig jaar met een helikopter uit de gevangenis in Grave wist te ont snappen. De man had de afgelopen maanden zes hotels in Duitsland opgelicht. In Nederland zat hij een straf van anderhalf jaar uit. Hij wacht op uidevering. De 24-jarige handlanger, die hem bij zijn ontsnapping hielp, was begin dit jaar al gepakt. w o: teil den haag anp t nifctfet condoom moet nog altijd de man/vrouw worden ge- bracht. Veilig vrijen, om be- s'metting met het HIV-virus en Igêslachtsziekten te voorkomen, ris hiet voor iedereen de ge- l-^wópnste zaak van de wereld. n Vandaag begint daarom voor de b ttveede keer de campagne 'Ik t al vei'ig °f 'k niet- 'De projectgroep publieks- i campagne AIDS/SOA voert in t iopdracht van het ministerie van ,WVC de campagne uit. Via ra- 'aio-, televisie-, en bioscoop- i' spotjes, posters en folders wordt het condoom de komende 'maanden weer onder de aan- ^dachtgebracht. In de zomermaanden vinden, pi volgens campagnecoördinatoc „J. 'li. Kolker, de meeste besmettin- gen plaats. „Mensen worden in i Tde zomer makkelijker verliefd en de drempel om met iemand vrijheid en blijheid en dan ne- men veel mensen het niet zo nauw met voorbehoedmidde- ot^n aldus Kolker. Het condoom is redelijk po inter, d© die si!' tgcp- ledbm/ eer i vei 1 rel er- Extra kristalzegel bij: Blue Band tialvarine, i cc kuip 500 gram ArOtT l.DO C(1 Weekendbroodjes, diverse soorten o.a. Franse Baguette, - - verpakt per stuk Ctl Koeken, Zaanse-, volkoren/appel-, pinda- of kokoskoeken, doos 200 g 3 Halen, 2 betalen: Sourcy mineraalwater, koolzuur houdend, 3 flessen a 1 liter®® 2F?5 C(1 Pinda's, gezouten of ongezouten, zak 250 gram ,L8fT Nieuwzeelands kiwifruit, 500 gram Cil Schouderham, dun óf dik gesneden, verpakt, 100 gram JJJfT Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 juni as. Verkrijgbaar vanaf d 's Landsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Beeld bevestigt dat uitkeringsmachine een 'wipis den haag»gpd-anp De premie voor de WW moet volgend jaar worden ver dubbeld. Reden daarvoor is het sterk gestegen aantal WW-uitkeringen en een tekort van het WW-fonds van 2,8 miljard gulden. De premie voor de WAO daarentegen kan omlaag. een tekort. Wanneer het rijk niet bijspringt en daar gaat men niet vanuit moet de WW-premie omhoog naar 4,9 of mogelijk 5,9 procent van de eer ste 44.000 gulden van het inko men. Dat zou de premieverla ging die het rijk vanaf volgende maand heeft afgekondigd van 4 procent omlaag naar 2,6 procent volledig ongedaan maken. De premie voor de WAO kan volgend jaar met 1,5 procent tot 2,2 procent omlaag. Als gevolg van de strengere WAO-regels daalt het aantal WAO-uitkerin- gen dit jaar met 11.000 tot 794.000. Volgend jaar gaat het verder omlaag met nog eens 24.000, waardoor in '95 de Dat blijkt uit berekeningen van het Algemeen Werkloosheids fonds en het Algemeen Arbeids ongeschiktheidsfonds, de be heerders van de WW- en WAO- premies en -uitkeringen. Zij stellen jaarlijks de hoogte van de premies vast. Het WW-fonds gaat ervan uit dat het aantal WW-uitkeringen dit jaar, omgerekend in volledi ge uitkeringsjaren, tot 268.000 stijgt. Dat was vorig jaar 224.000. Daardoor moet het fonds volgend jaar 9,7 miljard gulden uitbetalen, maar daar staan premie-inkomsten van slechts 8,3 miljard tegenover. Bovendien kampt het fonds met WAO-premie omlaag kan van 10,6 procent naar 9,1 procent en mogelijk zelfs 8,4 procent. De Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW, uitkering op bijstandsniveau) kan gelijk blijven op 6,5 procent. De cijfers van de fondsen be vestigen het beeld dat de uitke ringsmachine als het ware een wip is: als de ene uitkering om laag gaat, gaat de andere om hoog. De duizenden die uit de WAO zijn gestoten, zijn groten deels in de WW terechtgeko men. In zijn jaarlijkse premie-ad vies aan de regering stelt de Zie kenfondsraad dat de premies voor het ziekenfonds en de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) ook omhoog moeten. Hoeveel precies is af hankelijk van de keuze die de Ziekenfondsraad morgen maakt; of een verhoging van de inkomensafhankelijke premie of van de vaste. den haag» anp De WD wil serieus onderzocht zien of in Oost-Nederland een combinatie van de hoge-snel- heidslijn (HSL) met het goede renvervoer via de Betuwelijn mogelijk is. Een combinatie, zoals deze week in de formatie besprekingen is geopperd, is volgens fractiespecialiste Jorri- tsma het onderzoeken waard. Volgens haar zal de volledige capaciteit van de Betuwelijn (65 miljoen ton) toch nooit worden benut. Om die reden sluit de WD ook uitbreiding van het bestaande goederenspoor naar Duitsland niet uit. De combinatie HSL-Betuwe- lijn is geen nieuwe variant. Jor- ritsma: „Mijn collega Blaauw heeft dat idee in de Kamer al eerder naar voren gebracht. Daar is toen niet serieus op in gegaan." PvdA-fractiespecialist Crone houdt zich vooralsnog op de vlakte. „Voor ons liggen wat de Betuweroute betreft alle opties nog open; van uitstel tot uitvoe ring van de kabinetsplannen. De variant met HSL-oost is een tussenoplossing." J. Klerkx van het Landelijk Overleg Betuweroute heeft zijn bedenkingen. Hij vraagt zich af pulair, jaarlijks gaan er zo'n 25 miljoen over de toonbank. Toch is er een grote groep mensen die het niet of zeer onregelma tig gebruikt. Een kwart van de mensen met wisselende contac ten gebruikte in 1993 af en toe een condoom, ruim 20 procent deed dit helemaal piet. Onderzoek heeft uitgewezen dat problemen met condoom gebruik onder meer Voortko men uit gebrek aan motivatie of schroom om het met de partner te bespreken. Alleen door het belang van veilig vrijen te bena drukken, het gebruik van con dooms bespreekbaar te maken en barrières weg te nemen, kunnen infecties met HIV en andere seksueel overdraagbare aandoeningen worden voorko men, zo stelt de projectgroep. Jaarlijks lopen 100.000 men sen een geslachtsziekte op. De meest voorkomende aandoe ning is chlamydia, goed voor 50.000 besmettingen per jaar. De ziekte veroorzaakt ontste kingen die kunnen leiden tot buitenbaarmoederlijke zwan gerschappen en onvruchtbaar heid. Amsterdam Vanuit Calgary in Canada arriveerden gisterochtend zestien toppaarden van het Mexicaanse springruiterteam op Schiphol in verband met de Wereld Ruiterspelen in Den Haag. Dierenbegeleider Leo Uitendaal stelt een van de dieren na de reis op zijn gemak, foto anp marcel an- tonisse Lotto onderzoekt gedrag 'krassers' den haag anp De Lotto heeft een extern bu reau en de Katholieke Universi teit Brabant opdracht gegeven een rapport op te stellen over het spelgedrag van deelnemers aan de krasloterij. Dat rapport verschijnt eind volgende maand. Diverse professionele instel lingen op het gebied van versla ving hebben zich bezorgd uitge laten over de verslavende effec ten van het 'krassen'. De Lotto wil met het onderzoek die be- zorgheid wegnemen. De nieuwe krasloten zijn er overigens weer. Sinds gisteren wachten ruim negen miljoen lo ten op een nieuwe eigenaar. In totaal bracht de Lotto in de eer ste serie 32 miljoen krasloten op de markt. De tweede serie zal in totaal 52 miljoen loten omvat ten. Die moeten de krasbehoef- te tot het eind van het jaar dek ken. De populariteit is echter zo groot dat de Lotto verwacht dat de tweede serie ruim voor het einde van dit jaar zal zijn uitver kocht. den haag gpd Waardering beïnvloedt verzuim men zelf ook geneigd dat vaker te doen. Het onderzoek is uitge voerd onder 450 werknemers in de kleinmetaal en 116 bus chauffeurs. Het ziekteverzuim is een ge liefd onderwerp van weten schappelijke studies. Meestal wordt de relatie onderzocht tus sen ziekteverzuim en de inhoud van het werk en de arbeidom- standigheden. Geurts heeft on der de loep genomen of werk nemers elkaar beïnvloeden in hun verzuimgedrag. Dat blijkt zo te zijn. Werknemers die zich regelmatig een paar dagen ziek melden, voelen zich vaak ondergewaar deerd. Ze vinden dat ze veel meer in hun werk investeren dan ze er in vergelijking met hun collega's voor terugkrijgen. Dat blijkt uit een promotie-on derzoek van de Nijmeegse orga nisatiepsycholoog drs. Geurts. Ook de groepsnorm bij het bedrijf is van invloed op het kortdurend verzuim. Wanneer de collega's vaak wegblijven, is rotterdam anp Rijn schoner, maar niet genoeg wel aanzienlijk afgenomen. Door de internationale actie, die Rotterdam onder alle lozers op de Rijn ondernam, hoeft er aanzienlijk minder verontrei nigd slib uit de haven te worden gestort in de zogenoemde sluf ter, het depot voor zwaar ver ontreinigd slib bij de Maasvlak te. Rotterdam verwacht dan ook dat de slufter acht jaar langer meekan dan was gepland. De Rijn is nog lang niet schoon. Tot die conclusie komt de ge meente Rotterdam in de giste ren gepresenteerde eindrap portage van het Project Onder zoek Rijn (POR), dat eind dit jaar wordt afgesloten. Sinds het begin van het POR in 1984 is de lading verontrei nigde stoffen, die de rivier naar de Rotterdamse haven voert, Subsidies voor restauratie zijn zeer wel besteed den haag gpd-anp Van alle subsidies wordt het geld dat de rijksoverheid in de restauratie van historische ge bouwen steekt, het beste be steed. Van elke gulden vloeit 63 cent terug naar de schatkist. Dat blijkt uit een rapport van de Na tionale Investeringsbank (NIB). Het 'terugverdieneffect' treedt op doordat de subsidies parti culiere investeringen ontkete nen. Per 100 miljoen subsidie, investeert de eigenaar 151 mil joen (dat bedrag loopt later nog op). Elke 100 miljoen aan res tauratie levert 1050 manjaren werk op. De subsidies leiden dus tot meer werk en forse in komsten voor het rijk via de loonbelasting. Als de overheid de komende tien jaar 1,4 miljard gulden ex tra uittrekt voor monumenten zorg, zoals minister d'Ancona heeft voorgesteld, levert dat vol gens de NIB zo'n drieduizend banen op. Gedupeerde kluishouders VSB krijgen maximaal een ton terug amsterdam hans leber Kluishouders van de VSB-bank aan de Amsterdamse Singel zullen na de bankroof van vo rige week vermoedelijk niet meer dan een ton aan schade vergoeding krijgen', ongeacht de hoogte van hun verlies. Dit maximale aansprakelijkheids bedrag staat in het huurcon tract dat zij met de VSB-bank overeenkwamen. Van de die ven, die zich vermoedelijk een nacht in het bankgebouw heb ben laten opsluiten en 390 kluisjes kraakten, ontbreekt nog ieder spoor. Gisteren meldden zich honder den kluishouders bij de bank. Onder hen de 87-jarige W. J- Voogt uit Amsterdam. Naast geld en waardepapieren zaten in het leeggehaalde kluisje de trouwringen van hemzelf en zijn 25 jaar overleden vrouw. Haar ring was een tastbare her innering. Tot vorige week woensdagnacht. Een dag later kreeg thij een tele foontje van de bank dat zijn kluisje als één van de 390 door bankrovers was 'gelicht'. Vier dagen later zit Voogt op een stoeltje in de VSB-bank te wachten tot hij aangifte kan doen. Hij weet tot op de cent hoeveel in het kluisje lag. „Vorige week ben ik nog geweest. Om er 10.000 gulden van een uitloting in te leggen. Ik heb het geld nog geteld, méér dan een ton was het. Maar bewijs dat maar eens." Pal naast Voogt vertelt de 48-ja- rige Rosemarie aan omstanders hoe ze aan de vele sieraden kwam die uit haar kluisje zijn gestolen. „Ik heb al twaalf jaar een hele rijke vriend en ik ben nog maar vijfjaar gescheiden. Ik ben dus ondeugend geweest. En ik wilde die bezittingen niet bij de belastingen opgeven, toch? Mijn moeder heeft hier trouwens ook een kluisje, maar dat is niet gekraakt. Gelukkig maar. Ik vindt het heel erg voor mezelf, maar mijn moeder heeft haar centeh tenminste nog." Voogt zit nog steeds doodstil op zijn stoel. Verderop, ergens in een zaaltje achteraf, nemen tien rechercheurs van de Amster damse politie de aangiften op. Pas laat, als de middag ver is ge vorderd, kan hij naar huis. Hij heeft inmiddels aangifte gedaan en is zelfs nog naar de Neder- landsche Bank geweest om zijn obligaties als 'gestolen' op te ge ven. Veel vertrouwen heeft hij er niet in: „Ik ben alles kwijt, let maar op. Ik sta machteloos. En die inbrekers weten nu precies wat ik allemaal in dat kluisje had. Die bezoeken me gewoon thuis, over een jaar of twee. Mijn obligaties kunnen ze zelfs in het buitenland verkopen. Als die bankmensen daar nu maar alert opzijn." Alsof hij een van de spelers van het Nederlands elftal was, deelde PvdA-leider Wim Kok gisteren op het Binnenhof handtekeningen uit aan scholieren. Ook Bolkestein en Van Mierlo werden belaagd door handtekeningenjagers. foto» anp of zo'n combinatie technisch uitvoerbaar is. „Hoe combineer je een trein die bijna driehon derd kilometer per uur gaat met een goederenspoor waar elke zes minuten een volle trein overheen dendert. De formatie van een paars ka binet was gisteravond nog niet veel verder gekomen. De onder handelaars- van WD, D66 en PvdA staakten hun gesprekken omdat ze niet over de 'hobbel' heenkwamen die het onder werp van de noodzakelijk ge achte bezuinigingen had opge worpen. De fractiespecialisten van de drie partijen het zoge heten A-team werden het wél eens over aanscherpingen in het bezuinigingspakket van 20 miljard. Vandaag zullen de on derhandelaars zich daarover buigen. Utrechtse rechter laat 'eetpiraat' lopen utrecht. anp-gpd „Klopt het dat u een liefhebber bent van goede maaltijden", vroeg rechter R. Meertens giste ren aan een 59-jarige man, die de afgelopen jaren de Neder landse horeca teisterde door ze ker 98 keer uitgebreid te dine ren zonder te betalen. De ver dachte beantwoordde de vraag bevestigend, en voegde er aan toe: „Het liefst Europees, in een restaurant met een romantische sfeer." De 'eetpiraat' werd gisteren door de Utrechtse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. „Volgens de wet heet dit fles sentrekkerij. Maar dit kan de verdachte wegens geestelijk on vermogen niet worden aangere kend", aldus de rechter. Al sinds 1978 maakte de man er een gewoonte van te dineren in zorgvuldig uitgekozen en du re restaurants. Als het op beta len aankwam, ried hij de eige naar aan de politie te bellen, die vervolgens proces-verbaal op maakte. Soms moest de, man 'wel eens een nachtje overblij ven', maar daar had hij geen enkele moeite mee. Slapen deed de 'eetpiraat' ge woonlijk in uitgerangeerde treinwagons, 's Morgensvroeg kleedde hij zich keurig aan, poetste in de trein zijn tanden en ging vervolgens op zoek naar een geschikt hotelletje om zijn ontbijt te gebruiken. Voordat hij aan tafel schoof, nam de man regelmatig een douche in een hotelkamer. Op de vraag van de rechter of hij nooit in de spullen van de ho telgasten snuffelde, antwoordde Ter Beek tegen nieuwe verdeling NAVO-lasten washington anp Minister Ter Beek (defensie) heeft zich gisteren fel tegen het zogenaamde Frank-Jase amen dement gekeerd. Hij deed dat in Washington tijdens een ont moeting met zijn Amerikaanse ambtgenoot Perry. De wetswij ziging bepaalt dat de Europese NAVO-landen 75 procent van de kosten van dit militaire bondgenootschap moeten gaan betalen. Als dat niet gebeurt, trekken de VS een groot deel van hun troepen uit Europa te rug. In het kader van het geza menlijk dragen van de kosten van de NAVO, het zogenoemde burden sharing, is uitvoering van het Frank-Jase amende ment onaanvaardbaar, aldus Ter Beek. De wijziging betekent volgens hem 'geen deling van de lasten, maar gewoon dragen van lasten'. Gééf ons 'n kans! Steun "Operatie Nepal" Giro 50500 LejvaStichting Amsterdam de verdachte verontwaardigd: „Daar had ik toch geen interes se in. Ik kwam alleen maar even snel douchen." Volgens een psychiatrisch rapport lijdt de man aan schi zofrenie en paranoia. De 'eetpi raat' zit nog vier dagen in de Utrechtse gevangenis Geerhorst voor eerdere gevallen van fles sentrekkerij. Tijdens de zitting maakte de man duidélijk uitge keken te zijn op de kooldainsten van de gevangeniskok. Zijn grootste bezwaar gold het ont breken van een voorgerecht. „Het is niet zoals ik gewend ben", aldus de fijnproever. Naast de luxueuze dineetjes had de man zich ook dagenlang opgehouden voor een Apel- dooms paleis. Hij meende dat daar prinses Irene woonde. Naar zijn zeggen wilde hij van haar de 50.000 gulden die Ne derland hem schuldig zou zijn. „Daarmee wil ik in Suriname een huisje bouwen, rustig leven en voor mezelf leren koken." Er wordt nu gekeken of de man in een project voor bege leid wonen kan worden ge plaatst. Pas nadat de rechter had uitgelegd dat er instellingen zijn met hele goede koks. zag de man wel iets in het voorstel. Goedkope rijles voor leerlingen Utrechtse school utrecht gpd Je rijbewijs halen op school. Dat kan vanaf donderdag op het Utrechtse Catharijne Col lege. In tussenuren of na schooltijd krijgen leerlingen van de MBO-school rijles tegen een gereduceerd tarief. De theorielessen worden op school gegeven. Het idee komt van schoolmanager T. Wits, die denkt dat leerlingen met een rijbewijs gemakkelijker een baan vinden. De rijlessen worden aan het rooster aangepast. De leerlin gen hebben per keer drie kwartier les in en om Utrecht, waar zij ook examen moeten doen. De autorijschool die de lessen gaat verzorgen, heeft voor de leerlingen een speciaal lesprogramma ontwikkeld. Daarin wordt ook aandacht besteed aan alcohol en drugs in het verkeer. Accountant moet fraude melden den haag gpd Na jarenlang overleg zijn de ac countants akkoord gegaan met een nieuwe verplichte melding van fraude. Accountants moe ten geconstateerde fraude bij een bedrijf voortaan melden aan de directie of de raad van commissarissen. Als het bedrijf niet voldoende maatregelen neemt om de frau de tegen te gaan, dan moet de accountant de opdracht terug geven. Hij moet dit overigens melden bij een Centraal Meld punt van de Centrale Recherche Informatiedienst. Aanvankelijk voelden de accountants niets voor de meldingsplicht omdat daardoor de vertrouwensrelatie met de klanten wordt geschaad. Onder druk van Justitie zijn de accountantsorganisaties echter overstag gegaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3