Geen hoge uitkering, wèl gelijke kansen Feiten &Meningen PS: liever illusies dan realisme SPD twijfelt over leider Scharping Senatoren zijn even huis kwijt door restauratie PA4f$e collie- is Nofcim&r bal ^l >- Spaanse banken de kunst in DINSDAG 21 JUNI 1994 De door de Franse socialisten aan de kant gezette Michel Rocard. foto epa NIEUWSANALYSE Overleeft de Franse Parti Socialiste haar op richter Francois Mitterrand? Of laat Mitter rand de partij volgend jaar bij zijn afscheid achter in de staat waarin hij haar in 1971 aantrof, een politiek marginale club waarin men zich vooral met interne machtsspelle tjes bezig houdt? De vraag is sinds zondag opnieuw uiterst actueel. Met het aan de kant zetten van Mi chel Rocard, Mitterrands eeuwige rivaal, hebben de Franse socialisten namelijk een dikke streep gezet onder de pogingen van Rocard en de zijnen om de partij en in het verlengde daarvan heel links te mo derniseren. De huidige Parti Socialiste is voor alles het bouwwerk van Frangois Mitterrand. Die wist het losse samenraapsel van linkse stro mingen en splinters in de jaren zeventig achter zijn persoon te verenigen. De Parti Socialiste was niets meer of minder dan een voertuig voor Mitterrands persoonlijke am bities. Mitterrand maakte de partij groot en de partij maakte hem groot. De maniet waarop dat gebeurde, was niet altijd even fraai. Mitterrand was en is een meesterlijke intrigan.t die weinig middelen schuwt om zijn zin te krij gen. Hij aarzelde nooit om politieke belof tes te doen die hij niet waar kon ma ken. Hij kwam in 1981 aan de presi dentiële macht met een programma dat ronduit revolutio nair van geest was. Als links eenmaal aan de macht was, zou alles beter wor den voor de verwor- penenen en ver drukten, en de kapi talisten zouden daarvoor de prijs betalen, zo heette het. De Franse socialisten begonnen in 1981 inderdaad bezield aan het hervormen van de samenleving. Tal van grote bedrijven werden genationaliseerd, de pensioenge rechtigde leeftijd ging omlaag naar zestig jaar en nog meer van die 'leuke dingen voor de mensen'. De euforie duurde niet lang. Gedwongen door de enorme kapitaalvlucht en de begin nende economische crisis moesten de soci alisten erkennen dat de samenleving veel minder maakbaar was dan ze tot dan toe geloofden. En in het midden van de jaren tachtig waren Mitterrand en zijn hemelbe stormers bekeerd tot brave beheerders van de 'markteconomie met een sociaal tintje'. Dat was een tamelijk bittere triomf voor Michel Rocard. De man die vanaf 1974 bin nen de partij de grote tegenstrever van Mit terrand was, had altijd gewaarschuwd tegen het doen van onmogelijke beloftes en ge preekt tegen het in zijn ogen te ouderwetse, utopische socialisme van Mitterrand en de zijnen. Rocard belichaamde binnen de Franse socialistische familie de geest van de sociaal-democratie. Tegenover de de magoog en intrigant Mitterrand stond Ro card de realist. Vorig jaar leek Michel Rocard alsnog een geslaagde greep naar de macht te doen. Na de dramatische verkiezingsnederlaag van zijn partij bij de parmentsverkiezingen, zet te Rocard partijleider en 'Mitterrandist' Laurent Fabius via een coup aan de kant. Michel Rocard wilde de partij en vervol gens heel links vernieuwen. Maar hij had daarbij duidelijk buiten Mitterrand en de zijnen gerekend. Vanuit het Elysée liet Mitterrand weinig na om de poten onder Rocards stoel uit te zagen. De president schrok er zelfs niet voor terug de populist Bernard Tapie open lijk te steunen. Tapie haalde vorige week heel wat stemmen weg bij de door Rocard aangevoerde socialistische lijst en Tapie was zodoende voor een groot deel verant woordelijk voor het socialistische debacle dat de val van Rocard inluidde. Mitterrand kan tevreden zijn. 'Zijn' partij valt niet in handen van Rocard. Diens po ging om de partij te vernieuwen en een ein de te maken aan de macht van de diverse stromingen binnen de partij, is gestrand. De Franse socialisten hebben zondag, op nieuw, de illusies van het 'Mitterrandisme' boven het weinig enthousiasme opwekken de realisme van Rocard gesteld. Met een ruk naar links, met een nieuwe, radicaal-so cialistische boodschap hoopt de partij een deel van het verloren terrein terug te win nen. Het is niet bij voorbaat uitgesloten dat die strategie op korte termijn nog vruchten af werpt ook. Maar op lange termijn lijkt de starre en intem verlamde Parti Socialiste ten dode opgeschreven. Of, zoals een partij lid het zondag stelde: „Men heeft Mitter rand vaak onrecht aangedaan door te stel len dat hij de PS in de staat waarin hij haar aantrof zal achterlaten. Dat is niet waar. Als Mitterrand vertrekt, is er geen PS meer". parus hans gertsen correspondent Omslag in denken over verzorgingsstaat tekent zich langzaam af Adjunct-directeur Roes (links) van het SCP en wetenschappelijk onderzoeker Becker. foto cpd hans wolf Kan het nieuwe kabinet zijn gang gaan bij de ontmanteling van de verzorgingsstaat? Komen dan alleen de betrokken belangengroepen in opstand of keert ook de publieke opinie zich tegen het beleid? De donderdag gepubliceerde cijfers uit het tweejaarlijkse opinie-onderzoek van het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP) wijzen uit dat er nog altijd een breed draagvlak voor de verzor gingsstaat te vinden is. Maar er is wel sprake van een verharding in het denken over sociale uitke ringen, inkomensnivellering en collectieve uitgaven. Het lijkt erop dat een groeiend aantal men sen vindt dat de burgers zich meer op eigert kracht moeten redden, al is van een grote omslag in het denken over sociale zekerheid nog geen sprake. Adjunct-directeur Roes van het SCP wijst er fijntjes op dat driekwart van de bevolking vindt dat ieder een gelijke kansen moet krijgen om iets te bereiken. Roes: „Wat je sinds 1989 wèl ziet veranderen is de bereidheid om het inkomen te laten afromen door de overheid. De steun voor inkomensnivellering, in de jaren zeventig toch een maatschappelijk breed onderschreven doel, neemt sinds 1980 enigszins af. Maar dat betekent niet dat een meerderheid ook vindt dat de inkomensverschillen in ons land in middels klein genoeg zijn geworden. In 1993 was 68 procent van de bevolking tussen 17 en 70 jaar van mening dat die verschillen nog steeds te groot zijn. Maar als je hen vraagt of de overheid ingrijpende maatregelen moet nemen om die verschillen daad werkelijk te verkleinen, dan is slechts 45 procent voor. Dat was in 1991 en 1992 nog 51 procent." SCP-onderzoeker Jos Becker: „Wat in de publieke opinie veel wezenlijker voor het overheidsbeleid is, is de brede voorkeur voor kansengelijkheid. Dus: ie dereen moet ongeacht zijn afkomst dezelfde moge lijkheden hebben om zich te ontwikkelen. Maar daarna moeten de mensen het zélf verdienen. De mensen zijn minder bereid tot financiële offers om andermans inkomen aan te vullen. Dat is een ten dens die we overigens al een jaar of twintig zien." UITKERINGEN Een andere verschuiving betreft het oordeel over het niveau van de sociale uitkeringen. Een groeien de groep mensen vindt die hoog genoeg of zelfs te hoog. Becker: „Ja, op dit punt kun je vanaf 1989 een zekere verharding constateren voor alle uitkerin gen, met uitzondering van de Ziektewet en de WAO. Wat de WAO betreft, speelt de recente in greep ongetwijfeld een grote rol. Het idee is ont staan dat er wel genoeg gekort is. Maar voor WW, AOW en bijstand geldt de verharding wel." Gelijk op met het veranderende oordeel over de uit keringen gaat de publieke opinie over de overheids uitgaven. Vanaf 1989 vindt een groeiende groep mensen dat er minder voor openbare voorzienin gen moet worden uitgegeven. Roes: „Maar ook hier gaat het om een lichte trend: met name op het ge bied van subsidies kan het wel wat minder, een tendens die je begin jaren tachtig ook zag. Het moet allemaal zuiniger, maar het principe dat er sociale voorzieningen moeten zijn, staat nog altijd recht overeind." Bezuinigingen op onderwijs, zorg, minderhedenbe leid en werkgelegenheidsbeleid lijken, wat de ge middelde Nederlander betreft, niet aan de orde. Deze sectoren genieten, naast misdaadbestrijding en verhoging van de veiligheid op straat en in huis, grote maatschappelijke steun. Al deze beleidsterrei nen zullen de komende jaren echter meer uitgaven vergen. Onvermijdelijk gevolg ervan zal zijn dat de bevolking voor veel openbare voorzieningen méér kosten voor eigen rekening moet nemen (afschaf fen subsidies, invoeren of verhogen eigen bijdragen en eigen risico's, verhoging tarieven e.d.). MINISTELSEL Een kabinet dat de sociale zekerheid uitkleedt, kan vrijwel zeker niet op de instemming van het Neder landse volk rekenen. Een meerderheid wijst het mi nistelsel zoals de WD dat wil invoeren, af. Daarbij garandeert de overheid een uitkering van 60 pro cent van het minimumloon en moet iedereen zich particulier bijverzekeren als hij meer wil bij ziekte, De Duitse oppositieleider Rudolf Scharping zit in het nauw. Sociaaldemocratische partijgenoten uitten openlijk kritiek op de man die bonds kanselier Kohl van de troon wil stoten. Een eendaagse partijbij eenkomst morgen in het Oost- duitse Halle moet de gelederen weer sluiten. Begin dit jaar droeg de SPD haar leider nog op handen. In peilingen lag het nieuwe gezicht van de sociaaldemocratie dui delijk op kop. De eerste teleur stelling kwam echter met de presidentsverkiezingen eind mei. De kandidaat van de SPD, Johannes Rau, verloor kansloos. Scharping gaf de hoop niet op. Hij propageerde de Europese verkiezingen als mogelijkheid om de christendemocraten af te straffen. Het waren echter de sociaaldemocraten zelf die een pak slaag kregen. Kohl en Scharping voeren in middels een nek-aan-nek race, waarbij de kanselier op dit mo ment met een neuslengte leidt. Zijn geluk is het herstel van de Duitse economie. De sociaalde mocraten zien het allemaal met leedwezen aan. Tijd voor onvre de binnen de partij. Kopstukken roeren zich. „De verkiezingscampagne is te veel op de persoon Scharping toegespitst. De SPD heeft meer in huis. In alle bescheidenheid reken ik mezelf ook daartoe", beweert Schroder in Der Spiegel deze week. De kritiek komt riift> uit onverwachte hoek. De SPD premier van de deelstaat Ne- dersaksen moest het vorig jaai afleggen tegen Scharping om het voorzitterschap van de paj tij. Een bittere nederlaag. In het politieke landschap van de Bondsrepubliek spelen vier stromingen een hoofdrol. De christendemocraten van de CDU en hun Beierse zusterpaj tij CSU werken al twaalf jaar sk men met de liberalen van de FDP. Die partij sprak zich on langs onmiskenbaar uit voor een voortzetting van de huidig regering. De FDP, tot 1982 ja renlang partner van de sociaal democraten, valt voor de SPD dus af. Een absolute meerderheid voc de SPD is ondenkbaar, zodat Scharping bij een verkiezings overwinning welhaast is aange wezen op de linkse alternatie ven. Er zijn partijgenoten die dat helemaal niet als een pro bleem zien. Maar de partijleid* aarzelt. De partijbijeenkomst in Hallei eigenlijk bedoeld om in een feestelijke, eensgezinde en vas) beraden stemming Scharping t bevestigen als nieuwe 'redder van Duitsland'. Het ziet er nu naar uit dat de SPD eerst zelf schoon schip moet maken. den haag robert bloemen Na de zomervakantie is het Bin nenhof een toeristische attractie rijker: de parade der senatoren. MetEerste-Kamervoorzitter Tjeenk Willink voorop, mar cheert dan elke dinsdagochtend het bonte gezelschap Eerste Ka merleden naar de Ridderzaal voor de wekelijkse, plenaire ver werkloosheid of arbeidsongechiktheid. Het SCP heeft niet alleen het model van het mini stelsel uitgewerkt, maar ook de twee alternatieven voor het huidige stelsel die de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid onlangs presenteer de: het gedeeltelijk basisinkomen en het zoge naamde participatiemodel. In het laatste stelsel worden de uitkeringen stapsgewijs verlaagd en krij gen diegenen die gaan werken of zich laten scholen een toeslag. Wie geen werk of scholing aanvaardt, krijgt een zeer lage uitkering. Vutters, 65-plussers en volledig arbeidsongeschikten behouden overi gens hun uitkeringsrechten. Tegelijkertijd wordt er in dit model een aparte ver zekeringvoor het 'risque professionel' ingevoerd: wie kan aantonen door het werk arbeidsongeschikt te zijn geworden, krijgt een uitkering van tachtig procent van het laatstverdiende loon. Want een stelsel dat op bevordering van arbeidsdeelname is gericht, moet de risico's die aan werken verbonden zijn adequaat verzekeren, zo luidt de redenering. PRIKKELS Roes: „De drie varianten bevatten elk financiële prikkels om aan het werk te gaan. Het participatie stelsel verdient echter de voorkeur als je voor beleid op wat langere termijn kiest. Het leidt ten opzichte van het huidige stelsel aanvankelijk weliswaar tot een lastenverzwaring van twee miljard gulden, maar het bezit zeer sterke prikkels om weer te gaan werken of een opleiding te volgen. Gezien het be lang van het streven om meer mensen aan het werk te krijgen, is het die prijs volgens ons waard." utrecht hans wolf Noodgedwongen, want hun vaste stek ondergaat een gron dige renovatie. Tijdelijk verkas sen naar de Ridderzaal is de meest praktische oplossing. Een kwestie van even het Binpenhof oversteken. De arena waar oud-senator Ad Kaland (CDA) het derde kabi- net-Lubbers meer dan eens in een hoek wist te drukken, is hard aan restauratie toe. Het plafond is vervuild, de verf blad dert, het is er gauw bedompt, de akoestiek deugt niet, de stoffe ring heeft zijn beste tijd gehad en de elektrische installatie was tot voor kort gewoon gevaarlijk. Net als de Tweede Kamer is ook de Eerste Kamer eigendom van de Rijksgebouwendienst. Die betaalt dan ook het leeuwedeel van de kosten (in totaal 3,2 mil joen) en laat het werk uitvoeren. De vergaderzaal, gebouwd in 1655, was aanvankelijk bestemd voor de Staten van Holland en West-Friesland. Later kwamen de Provinciale Staten van Hol land (en uiteindelijk alleen Zuid-Holland) er in en vervol gens, in 1849, de senatoren. Tot die tijd troffen de Eerste-Ka merleden elkaar even verderop in de Trêveszaal, waar vandaag de dag de ministerraad bijeen komt. De provincie Zuid-Holland en de Senaat moesten de zaal aan vankelijk delen, tot beider er gernis. De statenleden voelden zich verdrongen en deden hur/j best de senatoren weg te krij- I gen, maar de Eerste Kamer wil!; de niet van wijken weten, ster- ker nog: de Senaat eiste het al- leengebruik van het gebouw ét- De herentwist werd uiteindelj|v in het voordeel van de Eerste - Kamer beslist. Na bijna 350 jaar wordt het plï.y fond straks stukje bij beetje oij.jV daan van vuil en oude, vergeef lv de vernislagen. Ook keren de s| kleuren terug in nieuwe, Jichtig wandbekleding. Het is de be:. 1S doeling de sfeer van destijds zt>!£ goed mogelijk terug te halen. De nu nog vaalblauw gesausd' c wanden maken de zaal niet al ir leen donker, maar geven een c slechte akoestiek. Ook koning Willem II wordt or gefrist; het meer dan manshof schilderij dat de vorst de Eerste Kamer in 1849 zelf cadeau dee hij mocht volgens de nieuw - Grondwet de vergaderingen niet meer bijwonen, maar wüIbt de senatoren zijn aanwezighefc niet geheel onthoudenblijf overigens wel prominent achtr-u de voorzitterstoel hangen. Ver der worden de balkons onder e handen genomen. De Rijksgebouwendienst scha' dat de hele klus zeker een jaai v in beslag zal nemen. In de tus- sentijd moeten de senatoren noegen nemen met een plekje -jj in de voor debatten veel te gro?. Ridderzaal. Het vergt heel wat i redenaarstalent om er daar mf zijn vijfenzeventigen (in een zaal die plaats biedt aan 1200 - personen) iets aardigs van te maken. den haag christl visser WIM STEVENHAGEN Bijna elke week ontvang ik een uitnodiging voor de opening van een tentoonstelling, georgani seerd en gesponsord door een Spaanse bank. Het zijn niet de minste binnen- en buitenlandse kunstenaars die er aan bod ko- De Caixa haalde onlangs uit Amerika een ten toonstelling gewijd aan Willem de Kooning naar Barcelona en de BBV-bank trok ruim een miljoen gulden uit om een zestigtal schilderijen uit het Haarlemse Frans Halsmuseum voor enige weken in haar tentoonstellingsruimten te Madrid en Barcelona te kunnen hangen. Voor de Spaanse kunstwereld is deze grote be langstelling van de nationale banken een belang rijke impuls. Directeur Snoep van het Frans Hals museum, dat 450.000 gulden van de BBV-bank ontving als vergoeding voor het tijdelijk afstaart' van een deel van zijn kunstbezit, kon daar vorige maand alleen maar zijn lippen bij aflikken. Zoveel financiële vrijgevigheid is immers bij Nederland se banken ondenkbaar. Voor deze vorm van modern maecenaat is veel te zeggen. De Spanjaarden zijn daardoor in staat om tentoonstellingen te zien, die anders aan hen voorbij zouden gaan. Toch plaats ik bij deze kunstondersteuning, die jaarlijks minimaal twin tig miljoen gulden bedraagt, enige vraagtekens. Banken zijn in de eerste plaats financiële instel lingen, die het belang van hun cliënten en aan deelhouders moeten dienen. Met die aandeelhouders zit het over het alge meen goed. De Banco Popular wordt door inter nationale experts als de meest profijtelijke van de wereld beschouwd. Maar daar staan grote schan dalen tegenover, zoals recentelijk met Banesto. Deze bank wordt op dit moment gesaneerd, na dat de Centrale Bank had ingegrepen wegens wanbeheer. Als gevolg daarvan zagen veel Span jaarden van de ene dag op de andere hun aande-; f lenbezit met ruim tweederde in waarde vermin- deren. Bedenkelijker vind ik het, dat de service van Spaanse banken ver beneden peil is. De rente dié si klanten op geleend geld moeten betalen, is de hoogste in de Europese Unie en geldstortingen worden vaak enige dagen door de banken vastgej houden zonder dat daarover rente wordt vergoet^' Dat overkomt me elke maand opnieuw, wanneer i mijn salaris vanuit Nederland is overgemaakt. Niemand bij mijn bank kan een plausibele ver- t klaring geven, waarom ik een week lang niet over mijn geld kan beschikken, terwijl het bedrag wel j op mijn rekening staat. Ergenis is er ook altijd bij de loketten. Wachttij- i den van een uur zijn normaal. Vooral op de eersté, dagen van de maand, wanneer bejaarden en uit- - keringsgerechtigden bij de loketten hun opwach-j ;i ting maken om hun bankboekjes te laten bijwer-j ken, zijn voor mij als gewone klant een bezoe- j king. Bij mijn bankfiliaal staat op die dagen de fil^' tot ver op straat. Als ik op zo'n dag toch naar de bank moet, neem ik dus wat kranten of een boek mee. Ik vraag me wel eens af wat de gemiddelde Span jaard eigenlijk vindt van dat 'kunstsponsorgedoe' van de Spaanse banken. Die tentoonstellingen zijn natuurlijk prachtig, maar een expositie als di met werk van Willem de Kooning trok slechts 15.000 betalende bezoekers, van wie het grootste deel ook nog buitenlander. Zouden de Spaanse bankklanten niet liever een betere service wen sen, met een snellere bediening, minder kosten en een lagere rente? Ik ben ervan overtuigd van wel en dat ze er het gemis van De Kooning en Frans Hals graag voor over hebben. ruud de wit X correspondent

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2