'Oranjetornado' blijkt briesje 'Horror-show voor Saudi's' WK-Voetbal 'We zijn het voetballen echt niet verleerd' WK op TV I Wedstrijden r- j DINSDAG 21 JUN11994 Oranje eventjes niet in oranje Washington Oranje heeft gisteravond in het duel met Saudi - Arabië voorlopig voor het laatst in oranje gespeeld. Wedstrijd mee (België) en drie (Marokko) zullen worden afgewerkt in het wit. Dit omdat de volgende tegenstanders in de groeps wedstrijden in het rood spelen. Het lot besliste dat Nederland van shirts moet wisselen. Ziener ziet rood en oranje Washington De Amerikaanse ziener Fran Baskerville, ook ac tief als spokenjaagster en zingende psychiater, heeft voor speld dat een land met oranje-rode kleuren op de tenues we reldkampioen gaat worden. Volgens de schrijfster van de bestsellers ,.Heb je een geest in je kamer?" en ..De ruimte schepen zijn geland" wordt de voor haar onbekende Dennis Bergkamp dé ster van het toernooi. ..Hij kan fantastisch voet- Jjallen^naairiTeefuiaui^aatst^iit^iie^unnen^onet^^^^^ washington hans de bruun gpd-correspondent Deels een horror-show, deels het verhaal van David tegen Go liath. Zo omschrijft The New York Times van vandaag het duel tussen Oranje en Saudi- Arabië. Tot vijf minuten voor tijd was het nog steeds het ver haal van de zege van de under dog. zo meent de krant. „Want voor de Saudi's was het hun eerste WK-optreden, en een ge lijkspel tegen Nederland zou voor hen als een glorieuze tri omf zijn geweest." Nederland werd volgens de krant in de eerste helft aan alle kanten voorbijgelopen. De sco re van de 'racepaarden van de woestijn' kwam als een schok. Dat was de horror-kant van het verhaal. Volgens The New York Times speelde Dennis Berg kamp de eerste helft erg afwezig en zwaaiden zijn schoten af. Overmars en Roy creëerden wel gevaar. ..maar de Saudi's slaag den er elke keer weer in de af werking te dwarsbomen." Dat Nederland uiteindelijk toch de zege kon pakken kwam hoofd zakelijk door een fout van de 'dapper' genoemde Saudische doelman, die te ver uit zijn doel kwam en niet op tijd terug was om Tauments kopbal te stop pen. Het WK-voetbal confronteert de Amerikanen met uitingen van supportersgekte waar zij nog steeds van staan te kijken. De uitzinnige taferelen onder met name de Ierse en Noorse fans na de overwinningen op respectievelijk Italië en Mexico blijven de Amerikanen verba zen. „Delirium en wanhoop" stond gisteren in een grote kop in The Washington Post boven foto's van als vikingen verklede Noren. Er is tot nog toe grote opluch ting over het uitblijven van sup- portergeweld. De Amerikaanse media hadden daar in de aan loop naar het WK vele pagina's over geschreven, maar alles is tot nu toe rustig verlopen. In Washington werden wel 26 mensen wegens ordeverstoring opgepakt, maar dat is normaal voor Amerikaanse begrippen. De doodmoe makende hitte blijkt de wildste Europese sup porters er al gauw onder te krij gen. De kranten zijn opvallend te spreken over het peil van het voetbal, een sport die in de VS al gauw 'saai' wordt gevonden. „We zijn getrakteerd op opwin dende wedstrijden, hebben ge noten van een paar fraaie doel punten en hebben gezien hoe overbetaalde, verwende Itali aanse sterren werden verslagen door Iers uithoudingsvermogen en kunde, waar de shirtjestrek- kende Baggio stapelgek van werd", schrijft de krant in een commentaar. Om er aan toe te voegen. „Maar in tegenstelling tot de rest van de wereld geeft Amerika er geen snars om." De Amerikaanse kranten be steden dagelijks ongeveer twee pagina's aan het WK, maar die komen pas achterin het sportkatem. De play-ofs in het basketball en zeker ook de open Amerikaanse golfkampioen- schappen krijgen veel meer pu bliciteit. Aan golf werden in de Post en The New York Times gisteren drie pagina's gewijd. Op de tv worden de urenlange golfwedstrijden direct uitgezon den, geanalyseerd en nabe- schouwd. Na het laatste fluitsig naal van de WK-voetbalwed- strijden worden de uitzendin gen meteen gestopt. Opvallend was dat afgelopen weekeinde 5,6 miljoen Amerika nen naar de wedstrijd van de VS tegen Zwitserland (1-1) keken. Op de WK-fïnale van 1990 na is het hoogste aantal voor een voetbalwedstrijd ln de VS. De aandacht voor de WK- duels in de kranten is vooral fei telijk. Er wordt verslag gedaan van wat op het veld gebeurd, zonder al te veel beschouwing of beoordeling. Wel worden, net als op tv, de statistieken nauw keurig bijgehouden, zodat de kijker en lezer weet dat België in het duel tegen Marokko 20 keer op het doel had geschoten en de tegenstanders 13 keer. SCOREBORD San Francisco. Braz' - Rusland 2-0 (1-0) 27. Romano 1-0, 53 Rai 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Urn Kee Chong (Mau). Toe schouwers 81.000 (uitverkocht). Gele kaart: Chiestov. Nikiforov. Koeznetsov (Rusland) Washington. Nederland - Saudi-Aratnè 2-1 (0- 1) 19. Amin 0-1. 50 Jonk 1-1. 87. Taument 2-1 Scheidsrecnter Diaz Vega (Spa) Toe schouwers 4-5.000. Gele kaart. Van Gobbei. Frank de Boer (Ned). Ai Dossan. Al Jawad, Amin (Sau) TOPSCORERS 1. Raducioiu (Roe) 2. 2 Am.n (Sau). Bregy (Zwi), Dahlin (Zwe). Degryse (Bel), Embe (Kam). Goicoechea (Spa). Hagi (Roe). Hong Myung Bo (ZKo). Houghton (Ie'). Jonk (Ned), Klmsmann (Dui). Ljung (Zwe), Omam-Biyik (Kam). Rai (Bra). Rekdai (Noo). Romano (Bra Salinas (Spa), Seo Jung Won (ZKo). Taumer (Ned). Valencia (Col). Wynalda (VSt) 1 GELE KAARTEN Gruo. Weber (Be1). Sana. Baidivieso. Borja. Qu/iteros (BoD. Herrera. Vaiderrama. Alvarez (Col). Kohier, Möller (Dui), Phelan. Coyne. Ir win (Ier), Signori (Ita). Mbouh-Mbouh (Kam), Naybet. Daoudi. Azzouzi (Mar). Suarez (Mex), Van Gobbel, Frank de Boer (Ned). Haaiand. Leonhardsen (Noo). Raducioiu (Roe). Chiestov. Nikiforov. Koeznetsov (Rus). Al Dossari, Al Jawad. Amin (Sau), Luis Enrique, Caminero (Spa). Harkes (VSt). Kim Yoo Sung. Choi Young II (ZKo). Dahlin (Zwe). Etcheverry (Bol). Nadal (Spa) RODEKAARTEN woensdag 22 juni EURO SPORT 1 DUITSLAND SPANJE 12.40 O 09.00 20 00 O NIGERIA BULGARIJE 14.20 O 09.00 ROEMENIË ZWITSERLAND 21.55 G 21.45 ©O 21 30 O© VERENIGDE STATEN COLOMBIA 01.30 G 01 25 O 01 30 O I nieuws j NED 2 I WK-JOURNAAL 21.30 G 07 00 O© 07 00 O 12.30 O WK-HOOGTEPUNTEN 13 00 0 18.00 WK-HOOGTEPUNTEN 1300 Qhve herhaling Q samenvatting Q'eerder opgenomen wedstrijd voorbeschouwin O reportage Amerikaanse politie heeft geen kind aan Hollandse supporters De 'Oranjetornado' bleek uiteindelijk niet meer dan een briesje. Zowel op het veld als daarbuiten. De moeite die het Nederlands elftal gisteravond had om zich de Arabieren van het lijf te houden, had ook een ontnuchterende uitwerking op het Oranje-legioen. Van feestvertoon in de straten van Washington was im mers nauwelijks sprake. De politie van de Amerikaanse hoofdstad was op het erg ste voorbereid, maar had geen kind aan de Hollan ders. washington hans de bruun gpd-correspondent Het geduld en het enthousias me van de achtduizend Oran jefans werd in het prachtige Ro bert F. Kennedystadion wel heel erg op de proef gesteld. Vooral in de eerste helft kon je de twij fel ook op de tribune voelen binnensluipen. Maar de verlos sende kopbal van Gaston Tau ment die op de valreep de zege bracht, was ook voor de trouwe aanhang van het Oranje-elftal een bevrijding die uitbunding werd gevierd. Niet alleen de spelers maar ook de Oranjefans hadden een onverwacht moeilijke avond. Niet door de slechts tweehon derd Saudische fans op de tri bune; die legden het al gauw te gen het Hollandse geweld af. Maar de taaie tegenstand van de Saudi's wist bij de onpartijdi ge Amerikaanse toeschouwers veel sympathie op te roepen, en daardoor was het niet alleen maar zoals verwacht 'Oranje boven'. Het Nederlands elftal maakte het de meegereisde fans vooral in de eerste helft niet makkelijk en de 40.000 Amerikanen na men het al gauw op voor de un derdog. Maar uiteindelijk keer de het tij toch, en konden enke le honderden fans de Washing- tonse uitgaanswijk Georgetown opzoeken om daar tot diep in de nacht uit de bol te gaan. Ook daar had de politie echter geen kind aan de schreeuwende en hossende meute. Een oranje zonnebril gecombineerd Hoewel tussen 48000 toe schouwers veruit in de minder heid (het stadion was bij lange na niet uitverkocht), maakten de fans er toch weer even een stukje 'Holland in Amerika' van. De doorsnee Amerikaan heeft er geen flauw benul van waar Ne derland ligt. Maar dat de natio nale kleur van ons land oranje is, daar zijn alle Washingtonians sinds gisteren zeer van op de hoogte. De Amerikaanse hoofdstad onderging gisteren een oranje invasie, en de bezadigde ambte naren bekeken het hoofdschud dend. The Washington Times had het gisteren al over een 'cultuurshock' voor de Amerika nen. Bij het Witte Huis, op de Mall, in de winkelstraten en de metro. Overal groepen Oranje fans in de meest waanzinnige uitdossingen en met beschilder de gezichten. Voor ons niets bij zonders - deze Oranjetaferelen zijn we in Europa nu wel ge wend - maar de Amerikanen met een sheik-outfit, één van de vele Oranje-creaties gisteravond tijdens Nederland-Saudi-Arabië. foto anp vonden het maar raar. ken. Tussen zich in dragen zij Op Pennsylvania Avenue, een zo te zien loodzware oranje voor het Witte Huis. werd de rust verstoord door vijf hevig de knalpotten gebruikende, knalo ranje geverfde Harley Davids ons. Het waren de leden van een Harlev-clubje uit Noordwijk en Noordwijkerhout. De vijf motoren zijn op het vliegtuig meegegaan. „Het kostte wel een cent. maar ja", aldus Jan de Klerk, die de luidruchtige stoet leidde. „Er gingen veel vluchten met alleen passagiers naar Amerika, en dus was er veel vrachtruimte over. Daardoor konden de mo toren mee." Vanuit Washington reist het groepje over de weg door naar Orlando om Neder land tegen Belgie aan te moedi gen. En dan gaan de Harley's weer terug op het vliegtuig naar huis. Op de stoep van het Witte Huis komt een grote groep vol ledig in het oranje gestoken mannen op klompen aansjok- zak. Het is het genootschap 'De Heeren van Oranje' uit het Overijsselse Borne. „Dit is een oranje vlag van 30 bij 20 rjieter", vertelt 'groepsleider' los Huls hof over het lange pakket. Op het dundoek staan de handte keningen van twintigduizend mensen „die niet mee naar Amerika konden." Het is het re sultaat van een actie van de NCRV, die met de vlag heel Ne derland is doorgeweest. De straten rond het stadion waren inmiddels één oranjezee. Hier en daar probeerde een groepje Arabieren boven het 'Olé. Olé, Olé. Olé' uit te schreeuwen. Zij dragen vlaggen met 'Allah is groot' erop. „Wij dromen ervan om te winnen", zegt een van hen. „Voor Allah". Maar voor zij het weten worden zij opgeslokt door de Oranje massa en staan zij net zo hard met de Hollanders mee te hos- Op een straathoek hebben slimme Amerikanen een standje ingericht waar supporters hun gezicht oranje kunnen laten schilderen, of hun door hitte en zweet uitgelopen 'make-up' kunnen laten bijwerken. Bij de uitgang van de metro is een kleine zwarte markt gaande, waar enkele Amerikanen kaart jes proberen te slijten. De poli tie laat het ongemoeid. Maar vijftig meter verderop wordt in eens een Nederlander in de boeien geslagen. Ene 'Hans' probeerde het ook. maar vroeg gewoon teveel. Volgens de wet is 'scalping', het verkopen ver boven de prijs, nu eenmaal ver boden. Zijn maat laat teleurge steld zijn tasje zien. Zitten nog zeker tachtig kaartjes in. „Die raak ik nu nooit meer kwijt". Tel uit je verlies. Maar de politie agenten zijn aardig. Zij beloven dat Hans ruim op tijd voor de wedstrijd weer terug zal zijn. En zo geschiedde. Italianen proberen positief te blijven new york gert van duk GPD-VERSLAGGEVER Een teleurgestelde Italiaanse minister schijnt zelfs voorge steld te hebben om de squadra Azzurri maar naar de 'Gay Ga mes' te sturen. Die zijn afgelo pen weekeinde in New York be gonnen. vandaar. Heel Italië heeft geschokt gereageerd op de pijnlijke 1-0 nederlaag tegen Ierland. Bondscoach Arrigo Sac- chi en zijn spelers zijn genade loos op de pijnbank gelegd. De media spraken zelfs van een ramp. Alle spelers zijn op de hoogte van de bijtende kritieken. Ze le ven op voet van oorlog met de Italiaanse pers. maar beseffen tegelijkertijd dondersgoed dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor alle ellende.Als speler van het Italiaanse elftal weet je dat je keihard wordt aangepakt na een nederlaag. Natuurlijk maakt het ons boos als er zo negatief over ons wordt geschreven. Maar we proberen ons niks van alle kritiek aan te trekken. We moeten positief blijven denken. Dat is heel belangrijk, anders gaan we zelf misschien ook nog geloven dat we donderdag te gen de Noren geen schijn van kans hebben", aldus Paolo Mal- dini, de stijlvolle verdediger van AC Milan. Maldini meldde zich gisteren samen met Roberto Baggio, Alessandro Costacurta en Mauro Tassotti voor de ver plichte dagelijkse persconferen tie op het fraaie sportcomplex van de The Pingry School in Roberto Baggio staat welwillend de pers te woord. De 'Speler van het jaar' schrijvende landgenoten. Martinsville, een dorpje op een goed uur rijden van het cen trum van New York. Baggio is binnen luttele se conden geheel aan het oog ont trokken. Iedereen wil weten of zijn enkelblessure al genezen is en of hij Noorwegen-Mexico zondagavond op televisie heeft gezien. De sterspeler van Juven- tus en het Italiaanse team knikt twee keer minzaam. „Mijn en kel is nog wel een beetje pijnlijk, maar ik kan zeker tegen Noor wegen spelen. Die ploeg heeft me niet verrast tegen Mexico. We wisten wel hoe ze ongeveer zouden spelen. Noorwegen is vergelijkbaar met Ierland, de ploeg kan erg goed verdedigen. Ik hoop dat we ons lesje hebben Paolo Maldini gaat wat uitge breider op alle vragen in. Opval lend is dat in bijna al zijn ant woorden het woord 'positief doorklinkt. Over de sfeer in het Italiaanse kamp: „We zijn op dit moment beslist niet aangesla gen. Dat is ook nergens voor nodig. We moeten nog tegen Noorwegen en Mexico voetbal len, Die wedstrijden kunnen we alleen winnen als we positief blijven denken. Positieve ener gie is het enige wat we kunnen gebruiken. Sommige journalis ten hebben ons misschien wel afgeschreven, maar dat is toch te voorbarig. We moeten ge woon winnen van de Noren, we kunnen ons geen nieuwe neder laag meer permitteren." De verdediger van AC Milan weet zeker dat bondscoach Sac- chi zijn conclusies zal trekken uit de pijnlijke nederlaag tegen Ierland. „Het lijkt me voor de hand liggen dat hij het elftal op één of twee plaatsen zal wijzi gen. Maar je hoeft aan mij niet te vragen welke jongens wel of niet moeten spelen. Daar heb ik gelukkig geen verstand van. Die beslissing ligt bij Sacchi. Hij is per slot van rekening de bonds coach." Over de te volgen tactiek te gen de Noren heeft Maldini daarentegen wel een mening. En een duidelijke ook. „Het middenveld en de verdediging moeten wat dichter bij elkaar voetballen. Daar ging het mis tegen Ierland. We schakelden te langzaam over van verdediging naar aanval. Daardoor vielen er grote gaten tussen de liniesr moesten we de bal te lang aan de voet houden en kregen de Ie ren steeds alle tijd om hun ver dediging te organiseren. Die fout mogen we tegen Noorwe gen niet maken. Dat zal ook niet gebeuren. Ik blijf positief denken. We hebben ons een maand lang verschrikkelijk goed op het WK voorbereid. We zijn het voetballen in die tijd echt niet verleerd. Dat bestaat niet." Alexi Iedere Hollandse jongen di ooit aan straatvoetbal ge daan heeft, had er één. Eet idool, dat hij zich inbeeldde te zijn, voor die ene minuut van glorie. Zo hebben honderddui zenden jongetjes die tegen een bal of een blikje schopten, ge dacht dat zij Abe Lenstra, Johan Cruijff of Marco van Basten wa ren. Een tv-zender hier vroeg laatst een stel Amerikaanse voetballer tjes wie hun idool was. Zijston den met de mond vol tanden. Pelé? zei er één aarzelend. Ken den zij dan geen ster van het Amerikaanse team, zo vroeg de interviewer. Schaapachtig schudden de jochies het hoofd. Een Amerikaanse voetbal-ster? Nee, meneer. Het is de makke van het Ameri kaanse voetbal. De zestien mil joen jonge voetballertjes in Ame rika hebben geen idolen om zich aan te spiegelen. En zonder hel den als Michael Jordan, Magic Johnson of O.J. Simpson (o, nee, die mag even niet méér) zal het volgens velen met het Ameri kaanse voetbal nooit echt iets worden. De spelers van het Amerikaanse team zijn grote onbekenden. Er is er slechts één die er uit springt Met zijn 1.90 meter vaak letter lijk. Het is de 90 kilo zware, ro buuste, voorstopper Alexi Lalas. Opzijn minsteen opvallende verschijning in hét Amerikaanst team, met zijn knalrode haar er zijn even lange sik. je zou hem de Amerikaanse John de Wolff kunnen noemen. De schrik van veel aanvallers, keihard, en ook volgens zijn me despelerseen beetje 'loco', gek. „Alexi is de wildeman van het team", schreef een krant on langs. Onvoorspelbaar, vaak on evenwichtig. Die te vaak naar voren stormt en zijn verdedigen de taak vergeet. Maar zodra de partij voorbij is, wordt hij als eerste door de me dia bestormd. Hij heeft altijd wt iets te zeggen, en als dat niet zö is dat levert hij wei-een goed plaatje op. Maar ook buiten het veld is Alexi Lalas een aparte persoonlijkheid. Hij is in Ameri ka bekender als popzanger dan als nationaal voetballer. Met zijn rockgroep 'The Gypsies scheidde hij kort voor het WK zijn eerste CD af, Woodland', met daarop het hitje 'Kicking Balls'. Vooreen interland speel de hij eerder dit jaar - a la JtTn- my Hendrickx in Woodstock - het Amerikaanse volkslied op zijn elektrische gitaar, staande in voetbalplunje op de midden stip. Op zijn enkel heeft hij zijp AleXi Lalas logo laten tatoeëren. In Italië 1990 was hij er nog niet bij. „Ik was daar wel om te kij ken. Maar ik heb vooral veel ge dronken, achter de wijven aan gezeten en lol getrapt", zegt hij. „Ik had nooit gedacht dat ik ooi zelf op het WK zou mogen mee doen. Geweldig, toch?" Als enige ster van het team zijn er al mensen die in hem een rol model voor Amerika's voetbal jeugd zien. Een idool om te ver heerlijken, dat hebben zij nodig. Hij is pas 24 en wellicht moeten de wilde haren er (figuurlijk) eerstaf. „Jeetje, ik een rolmodel. Das heel wat hoor", zegt hij me een grijns. „Maar klinkt wel goed, hè?" Hans de Bruijn is GPD-corres- pondent in de VS. Kaartjes tegen dumpprijzen WASHINGTON ANP 19/6 Ver. Staten - Zwitserland 1-1 19/6 Colombia - Roemenië 1-3 20/6 22/6 Roemenië - Zwitserland 24/6 Ver. Staten - Colombia 26/6 Ver. Staten - Roemenië 28/6 Zwitserland - Colombia Kameroen - Zweden 2-2 17/6 Brazilië - Rusland fSEI Brazilië - Kameroen 21/6 Zweden - Rusland 23/6 Rusland - Kameroen 27/6 Brazilië - Zweden Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje Zuid-Korea - Bolivia Bolivia - Spanje Duitsland - Zuid-Korea 21/6 Argentinië - Griekenland Nigeria - Bulgarije 25/6 Argentinië - Nigeria 26/6 Bulgarije - Griekenland 30/6 Griekenland - Nigeria Argentinië - Bulgarije 18/6 19/6 23/6 24/6 28/6 Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1 -0 Italië - Noorwegen Mexico - Ierland Ierland - Noorwegen Italië - Mexico Amerikaanse zwarthandelarei hebben weinig plezier beleef aan Nederland-Saudi-Arabië. ruim voor de wedstrijd bode zij de kaartjes aan voor de halv prijs. Zelfs daar bleven zij me zitten. Want op een enkele vei dwaalde Amerikaan na die o goed geluk naar het RFK-st; dion was gekomen, was iedei een in het bezit van een geldi toegangsbewijs. Nederlands klandizie had de zwarte'handt helemaal niet. Het gehele Oran je-legioen was al voorzien. In tegenstelling tot wat h< WK-organisatiecomité in Wa; hington al wekenlang met ve( bravoure verkondigde was ht RFK-stadion allerminst uitvei kocht. België - Marokko 1-0 20/6 Nederland - Saudi 25/6 Saudi-Arabië - Marokko België - Nederland 29/6 Marokko - Nederland België - Saudi-Arabië ROEMENIË 1 1 0 0 3 3-1 VERENIGDE STATEN 10 10 1 1-1 ZWITSERLAND 10 10 1 1-1 COLOMBIA BRAZILIË 1 1 0 0 3 2-0 1 KAMEROEN 2 0 10 12-2 1 ZWEDEN 3 0 10 12-2 1 RUSLAND 4 Ji- 6.oCv tV SPANJE 1 0 1 2-2 ZUID-KOREA 0 0' 1-3 0-2 f ARGENTINIË 0 0 0 0 GIEKENLAND 0 0 0 0 NIGERIA 0 0 0 0 BULGARIJE 0 0 0 0 J** I IERLAND 1 1 0 0 3 1-0 NOORWEGEN 1 1 0 0 3 1-0. ITALIË 1 0 0 1 0 0-1 MEXICO 10 0 1 0 0-1, NEDERLAND SAUDI-ARABIE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18