94 Oranje-hysterie loopt deukje op Voetbalfans toeterend door de nacht De Wolf vergoelijkt matige vertoning 'Inbreuk op biologische klok brengt risico's mee' d 'Ik wist niet dat Saudi-Arabië zo goed was' ■JpiNSDAG 21 JUNI 1994 'Nacht-t\'kan schadelijk zijn Hele volksstammen hebben de afgelopen nacht naar hun tv- toestel getuurd en voor het noeste Oranje de slaap geheel of gedeeltelijk laten schieten. Een aantal heeft misschien nadien nog gauw even een tukje ge daan. Maar hoe reageren u en ik eigenlijk op die tijdelijke versto ring van het nachtelijk ritme? Dr. D.G.M. Beersma is biofy- sicus en verbonden aan het Xcademisch Ziekenhuis Gro ningen. Hij houdt zich veelvul dig bezig met slaap en stem ming. ,,Als je de slaap verschuift naar andere tijden, slaap je in de regel slechter. Mensen die in ploegendienst werken, weten dat. Slechter slapen leidt ook tot jslechter functioneren. Dat blijkt |uit onderzoek in onder meer Is raël. Het aantal verkeersonge lukken heeft daar een piek in de wroege ochtenduren. Heel veel ivan die ongevallen blijken te zijn veroorzaakt door mensen idie geen of weinig slaap hebben gehad. Er zijn ook theorieën ■tover ongelukken in kerncentra les, die in de vroege ochtend plaatshadden. De onachtzaam heid zou ook daar te wijten zijn geweest aan slaapgebrek. Sup porters die vanwege het voetbal Ïde hele nacht opblijven, komen een beetje in die categorie te recht. Ze lopen de volgende dag een groter risico op ongeluk jes", aldus Beersma. „Elk uur dat je slaapt is mee- jgenomen. De biologische klok -ton onze hersenen geeft aan het lichaam door of het op dit mo ment beter is actief te zijn, dan tvel te rusten. Die klok trekt zich van toevallig veranderde sche ma's niets aan. Normaal ge sproken zorgt de biologische klok ervoor dat je een hele dag lang behoorlijk fit kunt zijn. Die klok houdt ons als het ware wakker. Als je om acht uur 's avonds naar bed gaat, zijn de meesten onder ons niet goed in staat om vlot in slaap te komen. Je ligt dan vaak minstens nog een uur wakker. Dat gaat alle maal van de beschikbare tijd af en bovendien raak je er een beetje opgefokt van. De rest van de slaap is dan behoorlijk ver brokkeld en verstoord. Een voetbalsupporter die na een nachtelijke wedstrijd opgewon den naar bed gaat om nog een paar uur te rusten, slaapt trou wens ook minder goed omdat die wedstrijd nog door z'n hoofd spookt." „Meer en meer onderzoeken tonen aan dat ons immuunsys teem behoefte heeft aan slaap. Dat afweersysteem zorgt er voor dat je niet direct griep krijgt als er een virusje voorbij komt. Maar het functioneert minder goed wanneer je een nacht wakker blijft. Sterker nog: bij een halve nacht opblijven kun je de effecten al zien. Dan staat je immuunsysteem al onder druk", zegt Beersma. „De biologische klok past zich nauwelijks aan bij de late tv-kij- ker. Die klok is gevoelig voor de afwisseling tussen licht en don ker eft reageert vooral wanneer de zon opkomt of ondergaat. De invloed van kunsüicht is minder groot. Ja, het is een mooi sys teem. Onze biologische klok geeft de pas aan waarin je als mens moet lopen." Orange Day in Washington kreeg voor het Nederlands elftal een even onverwacht als sensationeel slot. Net als vier jaar geleden bij Italia '90 (1-1 tegen Egypte) leek Oranje vannacht in het openingsduel tegen Saudi-Arabië te blijven steken op een teleurstellende puntendeling. Maar het geluk kwam de vaderlandse voetbaltrots vier minuten voor afloop te hulp. GPD-CORRESPONDENT Uit een voorzet van Frank de Boer gingen tweelingbroer Ro nald en doelman Mohammed Al Deayea samen de lucht in. Beiden misten de bed. Gaston Taument greep het buitenkans je met beide handen aan en kopte de bal met dichte ogen in het lege doel. De Feyenoorder, ingevallen voor de falende Mare Overmars, bezorgde Oranje daarmee de eerste WK-overwin- ning (2-1) sinds Argentinië '78. Voor de achtduizend Neder landers in het Robert F. Kenne dy Stadium kwam de niet meer verwachte treffer van Taument als een geschenk uit de hemel. Hevig geschrokken als zij waren van de dramatisch slechte eer ste helft werd het allengs stiller onder de Oranje-aanhang. De vaderlandse kolonie had zich al verzoend met de gelijkmaker van uitblinker Wim Jonk, vijf minuten na rust. Meer zat er ei genlijk niet in. Tot het toeval Oranje te hulp kwam. „Het resultaat is goed, maar als voetbal was het een dikke te genvaller." Als één der weinigen danste Ronald de Boer niet om de hete brij heen. De spits van Ajax zocht vergeefs naar een verklaring. „Misschien wilden we te graag en hebben we daar door net iets te veel willen doen. Dan doorzie je dingen niet." Dat gold na afloop ook voor Dick Advocaat, de bondscoach. Dolgelukkig als hij was met de winnende treffer verloor hij de realiteit uit het oog. „De eerste helft was niet best, maar daarna hebben we goed gespeeld." Daar dacht Leo Beenhakker, zijn WK-voorganger toch iets anders over. „Kleintjes in het voetbal bestaan niet meer, dat vooropgesteld. Maar tegen zo'n tegenstander mag je nooit zo veel kansen weggeven. Beenhakker, als co-commen tator gestrikt door Studio Sport, was een blauwe maandag bondscoach van Saudi-Arabië en kent de spelers derhalve van haver tot gort. Het had hem ver baasd dat Oranje zo slecht uit de startblokken kwam. „Dat lag niet aan het systeem", nam hij Advocaat in bescherming, „maar aan de slechte manier waarop gedekt werd. De onrust begon niet bij Van Gobbel, maar die eindigde wel bij hem." Nochtans maakte de Feye noorder een verre van solide in druk en kwam hij herhaaldelijk in grote problemen tegen Majed Abdullah, met z'n 35 jaar en 166 interlands de oudste en meest ervaren speler in het lang niet uitverkochte stadion van Was hington. Desondanks was Ad vocaat niet ontevreden over Van Gobbel en noemde Ronald Koeman, die ook al tegenviel, de mandekker zelfs een van de uitblinkers. Misschien dat de aanvoerder de warmte naar het hoofd was gestegen, een andere verklaring was nauwelijks te be denken. Meer hout voor het onder maatse optreden van Oranje sneed de opmerking van Been hakker dat Frank de Boer onvol doende inspeelde op de ruimte aan zijn kant. „Hij is wel een verdediger, maar hij had geen directe tegenstander. Daarom had hij twintig meter moeten tté Taument volledig hersteld van ziekte WK-duel houdt Nederland wakker De treffer van Gaston Taument was heel wat waard. Het doelpunt, drie minuten voor tijd in Washington, rechtvaardigde voor veel Nederlanders de eerste door waakte WK-nacht. Nederland bleef wak ker, zette de volumeknop van het televi sietoestel soms wat te luid, waardoor sla pers werden gestoord. De politie ontving nogal wat meldingen van overlast; een sussende, bemiddelende houding van de scheidsrechters van het maatschappelijk leven hield de conflicten binnen de per ken. De paar honderd voetbalfans die in een café op het Stadhuisplein in Rotterdam de wedstrijd volgen, zijn uitzinnig van vreugde als Feyenoorder Taument tegen half vier voor opluchting zorgt. Volslagen vreemden vallen elkaar in de armen. Er komt wat nachtelijk verkeer op gang. Luid toeterend naar de stoplichten, toe vallig ook oranje, rijden de fans naar huis. Het is snel rustig in de stad. In een aantal steden mochten bij het eerste WK-duel van Nederland de cafés tot het einde van de wedstrijd openblij ven. Volgens een medewerker van de Amsterdamse afdeling horecavergunnin- gen kunnen cafés in de hoofdstad vijf maal per jaar uitstel van de sluitingstijd aanvragen. De Amsterdamse horeca maakte daar gisteren niet massaal ge bruik van. Ook in de meeste andere ste den was de belangstelling voor de onthef fing bescheiden. Tilburg en Enschede waren uitzonderingen. Al gebeurde er niets, toch zal de poltie zaterdag in Til burg bij Nederland-België meer man schappen inzetten. Hier en daar waren er wat vechtpartij tjes en kroegruzies, net als in tijden dat Nederland niet in de ban van het WK- voetbal verkeert. In IJmuiden sloopten jongeren wat straatmeubilair en gooiden met putdeksels. Rotterdam verleende voorlopig alleen op de stilste café-avond van de week ont heffing. Slechts enkele honderden lief hebbers brengen de nacht in de cafés op en rond de Coolsingel door. De gemid delde leeftijd: 25 jaar, bezigheden: stu dent. Dinsdag dus niet vroeg op. In twee zaken is het druk. De kroegbaas van een bekend voetbalcafé staat volledig in oran je getooid zijn biertjes te tappen. In de middaguren had hij nog gezegd dat het van hem niet hoefde. „Maar handel is handel." Toch is de horeca niet ontevreden en de sfeer is goed. „Als ze er maar in blij ven, dan wordt het wel drukker", zegt een kelner in het enige Rotterdamse café waar de wedstrijd via een groot scherm is te volgen. Een meisje met een grote rood-wit- blauwe pet houdt het in de rust voor ge zien. Op een groot beeldscherm heeft ze in een kroeg op de Oude Markt in En schede de eerste drie kwartier gevolgd. Ze heeft zich geërgerd aan het povere optre den van het Nederlands elftal dat bij rust achter staat. De rest van de wedstrijd kan haar gestolen worden. Per brommer ver dwijnt ze in de nacht. Ze is de enige. Andere barbezoekers uiten hun onge noegen over de achterstand door hun oranje-hoed meters ver weg te schoppen. Maar er zijn er ook die hun humeur niet laten bederven en zich in een polonaise storten of een biertje nemen. De uitbaters hebben overal voor een passende ambiance gezorgd: trossen oranjeballonnen en rood-wit-blauwe vlaggen in de bomen op de terrassen en binnen. De overwegend jeugdige bezoe kers, van wie vele in het oranje gestoken, zitten dicht op elkaar voor de televisie schermen. Voor de sfeer laten enkele bars de TV-beelden vergezellen van het radio verslag. In de pauze klinken de voetbalhits. Toepasselijk lijkt de imitatie van Johan Cruijff die laat weten dat Oranje zonder zijn adviezen gaat verliezen. De stem ming slaat om als Wim Jonk in de tweede helft gelijk maakt. Maar de grote opluch ting volgt pas in de laatste minuten, als invaller Taument zowaar met het hoofd scoort. Polonaise en een extra rondje. Kelners die hun broek ophouden met oranje bretels, rennen af en aan. Nederland waant zich even wereld kampioen, al is het toernooi net vier da gen oud. De fans kunnen zich voorberei den op het treffen met België. Dat is za terdagavond; ze hoeven er niet langer voor op te blijven. Met zijn pet achterstevoren op en steunend op krukken was John de Wolf gisteren op Schiphol aangekomen. Moeizaam had hij zich in een karretje laten hijsen, voordat vrouw Ingrid hem welkom kuste. Thuis in Schiedam belde hij meteen naar Dick van Toorn, de fysiotherapeut, die hem gistermiddag bijna vier uur lang onder han den nam. En 's avonds bij Studio Sport had hij zijn krukken al weggegooid. „Het gaat een stuk beter", vertelde hij Mart Smeets opgelucht. „De behandeling heeft me goed gedaan." De kuitbeenblessure die hem voortijdig terug naar Nederland bracht was, zo bleek, niet het gevolg van een spierscheuring. De Wolf: „Het omhulsel van de spier is kapot, "het bindweefsel. Maar dat schijnt moeilijker te genezen dan een spier, dus ik hoef er niet blij mee te zijn." Vandaag laat hij nog een echo maken in het Dijkzigt-ziekenhuis om de exacte dia gnose te kunnen stellen. Daarna moet hij twee weken revalideren. Met acupunctuur en krachttrairing hoopt De Wolf tegen die tijd weer normaal te kunnen lopen. „En dan ga ik veertien dagen met vakan tie." Maandag 11 juli, de dag waarop Feye- noord de training hervat, haalt hij toch niet. „Dan ben ik nog niet fit. Ik ga vragen of ik wat later mag beginnen, anders breekt een gebrek aan rust me straks helemaal op." De tegenslag heeft hij snel van zich afge zet. „Toen ik daar aan de zijlijn lag, besefte ik al wat er aan de hand was en heb ik me meteen voorgenomen naar huis te gaan. Ik kreeg het alleen even moeilijk toen ik giste ren op Schiphol aankwam. Er stonden een paar honderd klappende en schreeuwende supporters op me te wachten. Toen moest ik wel even slikken en ging er wat door me heen. Voor die mensen moest het WK nog beginnen, voor mij was het al voorbij." Aan Oranje wil De Wolf voorlopig niet meer denken, Feyenoord staat voor hem weer voorop. „Ik wil zo snel mogelijk fit worden. Daarom ook heb ik besloten niet in Amerika te blijven, dan had ik er toch maar een beetje bijgehangen. Bovendien zou het ten koste zijn gegaan van de revalidatie en dat kan ik Feyenoord niet aandoen." Of hij bij het WK zou hebben gespeeld, zal altijd de vraag blijven. „Maar ik had wel het gevoel dat ik er helemaal bijhoorde. Daarom is het ook zo jammer, want de sfeer was perfect. Er is geen onvertogen woord gevallen. En over Gullit is helemaal niet meer gesproken, met geen woord. Die is helemaal vergeten, hoe gek het ook klinkt." Nog wat witjes van de slaap zat hij van nacht in de NOS-studio samen met Wim Jansen commentaar te geven op Neder- land-Saudi-Arabië. „Ik heb even in het vliegtuig kunnen liggen, al is het alles bij el kaar niet meer dan een paar uur geweest." Over het tegenvallende Oranje: „Ik denk niet dat het onderschatting was. Ze speel den verkrampt door de te hoge verwachtin gen. En ze zijn niet scherp genoeg aan de wedstrijd begonnen. Ik vind het fantastisch voor Gassie (Taument, red.) dat hij het win nende doelpunt maakte. En nog met zijn hoofd ook. De blijdschap die daarna van hem afstraalde, schitterend. Oké, best was het niet, maar we hebben toch drie punten. Dat is het voornaamste. Dat het slecht was, zijn we morgen weer vergeten. En helemaal als we zaterdag de Belgen pakken." iGaston Taument bezit welis- j waar al tweeënhalf jaar lang of ficieel de status van A-interna- n |tional, vaste keus in het Neder- l lands elftal is hij nog niet. Tij dens de voorbereiding op het WK maakte de 23-jarige Feye- noord-spits meer indruk dan Mare Overmars, zijn concurrent voor de rechtsbuitenplaats. 98 In de oefenwedstrijd tegen js^Canada zou hij van Dick Advo- ,r{jcaat een reële kans hebben ge kregen zich te bewijzen, maar „-in het vliegtuig op weg naar [Toronto zat hij naast een zieke Jmevrouw, die hem kennelijk met een griepbacil besmette. Taument: „Ik kreeg koorts en rt^heb daardoor een paar dagen /ojniet kunnen trainen. Jammer, aawant ik voelde me goed in glvorm." 1ta Hersteld en inmiddels weer op krachten, heeft Taument nog 0 altijd het idee de hele wereld Jx aan te kunnen. „Ik voel me heel sterk en heb helemaal geen last van het seizoen bij Feyenoord. Ik heb na afloop van de compe titie tegen mezelf gezegd: Nu korrit het Nederlands elftal en ik zal er alles aan doen om in de basis te komen." Over de kracht .van Saudi- Ai^bië verklaarde Taument zich te hebben verbaasd. „Ik wist dat het een technisch goede ploeg was, maar ik wist niet dat ze zo waren. Die nummer ne gen (Majed Abdullah, bijge naamd de Pele van de Woestijn) was zelfs een hele goeie. Van Gobbel had het heel moeilijk te gen hem. En die Saudi's konden ook goed counteren. Ze vielen me eigenlijk in alle opzichten mee. Vanavond bleek eens te meer dat je geen kleine landen meer hebt. Maar misschien hebben we het ook wel aan ons zelf te wijten dat we het zo moeilijk hebben gehad. Advo caat heeft ons gewaarschuwd voor onderschatting, maar on willekeurig is dat er misschien toch bij ons ingeslopen." In de rust, zo vertelde Tau ment, is Advocaat niet uit zijn slof geschoten van kwaadheid over het bedroevende spel van zijn pupillen. „Hij heeft toen ge zegd dat we rustig moesten blij ven. De zaak niet moesten gaan forceren, maar ons positiespel moesten blijven spelen. Dat zijn we in de tweede helft ook blij ven doen en gaandeweg kregen we toch wat meer greep op de wedstrijd. Die goal van Jonk kwam op het juiste moment en die gasten zaten op het laatst De ban is gebroken. Wim Jonk wordt uitbundig gefeliciteerd met zijn fraaie gelijkmaker. foto anp helemaal stuk. Toen sloeg Tau ment zijn gouden slag. „Die keeper miste de bal, hij stuitte op en ik liep er tegenaan." Hoe maakte je dat doelpunt, wilde een Britse verslaggever, die niets van Tauments verhaal had verstaan, van hem weten. „With my eyes closed", antwoordde de Feyenoorder en hij grijnsde. Doelman Saudi-Arabië helpt Nederland aan benauwde zege weg door de Saudische defensie te banen. foto anp Dennis Bergkamp probeert zich een moeten opschuiven. Nu kon hij nooit Roy bereiken. In het sys teem dat Oranje speelde", ana lyseerde Beenhakker, „speelde Wouters ook niet als linkshalf, maar dekte hij in het centrum. Ook al zou je 4-4-2 gaan spelen, als er niet gedekt wordt, kom je ook dan in de problemen." Het klinkt allemaal heel leuk en aardig, maar alles staat of valt met het winnen van duels. En vooral daaraan ontbrak het bij Oranje in het eerste part. 'We kunnen tien keer beter dan we vanavond hebben laten zien', denkt Ronald de Boer. Het kwam er alleen niet uit. Misschien als gevolg van plan kenkoorts, misschien lag het het wel aan zelfoverschatting. Maar zoals het Nederlands elftal nu speelde, is er weinig reden hoog van de toren te blazen. Oranje was vanaf de eerste minuut zichzelf niet. De ploeg speelde krampachtig en steriel, te veel met het verstand en te weinig vanuit het hart. Het was een kolfje naar de hand van de defensie van Saudi-Arabië, dat in het centrale duo Mohammed Al Kwahli (tegen Ronald de Boer) en Ahmed Jamil Mandani (tegen Dennis Bergkamp) twee granietharde maar solide verde digers bezat. „De wisselwerking met Dennis Bergkamp verliep niet 100 procent", bekende Ro nald de Boer. „Er was genoeg ruimte, daar lag het niet aan." De Arabieren, op papier de underdog, handelden daar ook op het veld naar en trokken zich bij balverlies massaal op de ei gen helft terug. Om vervolgens razendsnel te counteren. Saudi- Arabië bezit daarvoor in Majed Abdullah, de 'Pele van de woes tijn', en Saeed Owairan mee le vensgevaarlijke spitsen. Al bin nen tien minuten kroop Oranje twee keer door het oog van de naald. Abdullah kopte voor open doel over, even later moest doelman De Goey tus senbeide komen om een voor zet van Al Dosari onschadelijk te maken. Het drama voor Oranje was in de negentiende minuut com pleet. Uit een vrije trap van Al Bishi, veroorzaakt door Wou ters, verdween de bal via het voorhoofd van Fuad Anwar Amin kansloos langs De Goey. Het was de verdiende beloning voor de WK-debutant, die feller en bezielder speelde, maar tac tisch nog een hoop moet leren. Daardoor overleefde Oranje de eerste helft. In de dug-out stierf Advocaat duizend doden, op het veld raakte de ploeg de kluts volledig kwijt. Het scheelde voor Oranje een slok op een borrel dat de aarts- gevaarlijke Majed Abdullah op slag van rust met een blessure naar de kant verdween. Oranje was net even eerder opgeleefd en zorgde eindelijk voor druk op het doel van Saudi-Arabië. Het Nederlands elftal ging na rust op dezelfde voet door en dankte het aan een juweel van een afstandsschot van Wim Jonk dat de hatelijke nul van het scorebord verdween. Met Gaston Taument voor Mare Overmars ging Oranje vervolgens op jacht naar de overwinning. Tussendoor moest de ploeg voortdurend attent blijven op de vlijmscherpe counters. Van Gobbel deed het nu veel beter dan in het eerste part en moest Koeman een paar keer te hulp komen. Maar meer dan twee kansen (Taument, Wouters) leverde het overwicht niet op. Ook de inbreng van Pe ter van Vossen bracht niet de verlossing. Wel de geluksgoal van Gaston Taument. Het legioen zwaaide in Was hington 'met z'n allen naar de sheik', in Nederland liep de Oranje-hysterie een deukje op. „Dit is een goed resultaat, dat vergoedt veel. De spelers weten nu dat ze op een WK tot op de bodem moeten gaan." Dick Ad vocaat haalde opgelucht adem. Al was het alleen vanwege de storm aan kritiek die hij bij een gelijk spel had geoogst. Leo Beenhakker weet hoe dat voelt. Oranje mag nu in de slag met België. Een salonremise zater dag in Orlando zou voor beide landen een uitkomst zijn. NEDERLAND: De Goey, Van Gobbel, Koeman, Frank de Boer: Rijkaard, Bergkamp. Jonk. Wouters: Overmars (59. Taument), Ronald de Boer, Roy (81. Van Vossen). SAUDI-ARABIË: Al Deaya; Al Dossari. Al Chlaiwi, Madani, Al Jawad; Al Muwallid, Jebreen, Amin, Al Bishi: Mo hammed (45. Falatah), Owairan (70. Saleh).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17