meGasooL KIES BU MEGAPOOL EEN ZANUSSI ME BIJ JE PAST Ook zonder Anna gaat de beweging door' ZANUSSI Randstad Pa i d e i a 0 Uit het boek 'Anna over Anna' DINSDAG 21 JUNI 1994 V D Mevrouw de meester houdt zich niet bezig met wat komen kan DE TOEKOMST (SLOT) Vanuit de regio Haarlem opereert Paideia: een religieuze beweging met diverse commerciële activiteiten. De 56-jarige Anna Clowting is het inspirerend middelpunt. 'Mevrouwde meester' verblijft momenteel, met twee volgelingen, in de bergen te Nepal. Trouwe volgelirtgen beschouwen Anna als het Goddelijke in het dagelijkse leven. Centraal in hun leven staan gezonde voeding, zuiver water, hygiëne, meditatie, gebed en waarachtige liefde. Een belangrijke zakelijke activiteit van Paideia is de eigen natuurvoedingswinkel in Overveen. Het totale aantal aanhangers van de beweging is moeilijkte schatten. Elf leden leven in een 'woongemeenschap te Haarlem, eenzelfde aantal tot voor kort in de Franse Pyreneeën. «Zij die Paideia de rug toekeerden (de uitstappers) noemen de organisatie een 'dogmatisch familiebedrijf' (vier stichtingen, twee BV's). Discipelen van Anna zouden lijdzaam en planmatig geïndoctrineerd worden. Ex-leden signaleren machtsmisbruik en spreken over een ondoorzichtig financieel beleid. Is Paideia (Grieks voor opvoeding) een vreedzame religieuze organisatie voor persoonlijke groei, of een sekte waarin geld en autoritair gedrag de boventoon voeren? Een inventarisatie. De stilte in de meditatieruimte van het gastenverblijf is lang, heel lang, verstoord door emo tionele betogen en breedvoerige discussies over en weer. Het is het laatste gesprek met Anna, in haar tijdelijke verblijfplaats in Nepal. Nagenoeg alles wat Paideia beoogt, doet en (nog) wil realiseren is de revue gepasseerd. Anna, op een zitkussentje, draait onrustig op de grond heen en weer, terwijl haar gro te bruine ogen zoeken naar een steunpunt. Geen van de aanwezigen zegt een woord als de vraag over de toekomst is gesteld. Het verlossende antwoord laat enige tijd op zich wachten. Dan, kil en zakelijk: „Toekomst?". Een reto rische reactie. „Toekomst... Die is er niet, die bestaat niet. Is ook niet belangrijk. Ver anderingen en ontwikkelingen openbaren zich vanzelf. Ik ga niet denken: oh, Paideia wordt verschrikkelijk groot. Of: Paideia is er straks misschien niet meer. Dan kan ik wel ophouden te doen wat ik nu nog moet doen." Hoe valt die visie te rijmen met de vernieuwingsdrang, de belof tevolle plannen en de ambitieu ze opzet van de organisatie structuur? Anna gaat er met een grote boog omheen. Met het materiële houdt ze zich niet be zig. Zegt ze. Dat is de taak van en voor anderen. Opdracht Anna", legt echtgenoot Indra Steenbrink uit, „is de brug naar de nieuwe tijd, waar zoveel mensen over spreken. New Age en andere bewegingen. Anna vertegenwoordigt de liefde. Plüs de waarachtige kennis die nodig is om de nieuwe tijd gestalte te geven. Veel mensen zitten te wachten op die handreiking bij hun zoektocht naar wat ze no dig hebben. Evenzoveel mensen zullen zeggen: wat een onzin. Zij kiezen er echter voor om te blijven leven met het compro mis. Ze laten de wereld voor wat-ie is. Anna doet dat niet. Ze gaat de mens voor in die con frontatie." Met in haar spoor een top van Paideia-volgelingen die de leer van Anna op uiteenlopende manieren en op gerichte loca ties te gelde te maakt. „Wij heb-' ben de moeilijke opdracht haar inbreng te vertalen naar een commercieel aanvaardbare boodschap", zegt Friso van der -Wal, directeur van het onlangs opgerichte bureau Paideia Management. „Het komt niet altijd aan en over wat we zeggen en doen. Dat blijft een eeuwig spanningsveld." Met eèn eigentijdse aanpak probeert de za kelijke leiding de ideologie voor een zo breed mogelijk publiek toegankelijk te ma ken. Of, zoals in een onlangs uitgegeven fol der wordt uitgedragen: 'Paideia is een jon ge, dynamische en groeiende organisatie. De manier van leven die Paideia laat zien, is feitelijk het fundamentele geboorte recht van elke man, vrouw en kind: het door God gegeven recht op volledig zelf-ex- pressie en het ervaren van het leven in zijn totaliteit. Paideia staat voor recht. Laat zien dat het mogelijk is op deze manier te leven. Rijswijk krijgt zwarte markt rliswuk Na Beverwijk en Amsterdam krijgt ook Rijswijk waar schijnlijk een zwarte markt. Als de plannen werkelijkheid wor den, brengen vanaf volgend voorjaar verkopers uit Azië, het Oosten, Afrika, Zuid-Amerika en Europa in een groot gebouw in het Plaspoelpark hun ambachtelijke produkten aan de man. Daarnaast komt er ruimte voor kunst uit allerlei landen, een markt met biologisch-dynamisch vervaardigde produkten en themabeurzen. Huisarts mag niet helpen bij zelfdoding haarlem Een huisarts kan een psychisch zieke niet helpen bij zelfdoding. Hij is daarvoor onvoldoende op het terrein van de psychiatrie toegerust. Dit zei de officier van justitie in Haarlem mr. R. Toeter gisteren in het proces tegen een Haarlemse huis arts. De arts hielp in 1991 een 48-jarige man die door zijn invali diteit het leven niet meer zag zitten aan een drankje om een mil de dood te sterven. De officier eiste in dit principiële proces een schuldigverklaring zonder oplegging van straf. De rechtbank doet op 4 juli uitspraak. Drie jaar geëist dodelijke steekpartij Amsterdam De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam mr. J. Steenbrink heeft maandag een gevangenisstraf van drie jaar geëist tegen een 20-jarige Amsterdammer. Hij zou in de hoofdstad op 6 mei 1993 L. Bensi hebben doodgestoken. Ook wordt hem diefstal, inbraak en beroving ten laste gelegd. De ver dachte erkende ter zitting dat hij deel uitmaakte .van een groep jongeren van Marokkaanse afkomst die in Amsterdam leefden van diefstal, beroving en handel in drugs. Maar bij de hem ten laste gelegde feiten was hij naar eigen zeggen niet betrokken. Uitspraak op 4 juli. Derksen op Thorbecke-leerstoel leiden Prof. dr. W. Derksen (42) bezet vanaf 1 juli de Thorbecke- leerstoel aan de Leidse Rijksuniversiteit. Derksen doceert in deeltijd de leer van de gemeente als bestuurlijk, politiek en juri disch systeem. De leerstoel is ingesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)Derksen is sinds april vorig jaar lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Tot 1 september is hij als hoogleraar bestuurskunde ver bonden aan de Leidse KLM stijgt op lijst passagiersvervoer geneve KLM heeft op de ranglijst van de Internationale Vereni ging van Luchtvaartmaatschappijen (IATA) een flinke sprong voorwaarts gemaakt. Het vervoerde vorig jaar op internationale vluchten 9,855 miljoen passagiers en klom daardoor van de tien de naar de zesde plaats. Op de ranglijst voor internationaal vrachtvervoer steeg KLM eveneens met stip. De Nederlandse onderneming transporteerde in 1993 478.000 ton vracht en ver overde daarmee de vijfde plaats, na een achtste notering in 1992. Anna, ontspannen achteroverleunend tijdens ee haar weg wel, hoor." Biedt zo een alternatief voor onze ge welddadige, verwrongen, ego-gerichte en van angst vervulde maatschappij'. De boodschap wordt via een netwerk van stichtingen en BV's uitgedragen. Volgens Patrick Moulsdale, voorzitter van de stich ting Paideia International, betekent dit niet dat het bij Paideia vooral om geld draait. Rien Verbiest, ex-lid van de beweging en in het verleden in een vergelijkbare positie als Moulsdale, ziet het anders. „Paideia is een familiebedrijf van de Van Oenes, de Botsen en de Van der Wallen", oordeelt hij. „Er wordt veel onderling geregeld." Die ervaring heeft Fares Boustanji (de ex van Anna's dochter Gabriëlle) inmiddels ook opgedaan. Hij wil om uiteenlopende redenen niets meer met Paideia te maken hebben. Maar daar ontkomt hij nog steeds niet aan. Zo ontdekte hij onlangs dat hij in officiële notariële stukken nog steeds te boek staat als secretaris van de Stichting Prioriteit Paideia Food. Wist-ie wel, repli eitochtje op e ceert Moulsdale. „Omgaan met Paideia", zucht Boustanji, „is een 24-uursgevecht." Bedenkingen Hans Gouwens - de mede-eigenaar van het grondgebied Las Clottes - kijkt aan de hand van zijn eigen ervaringen al lang niet meer op van dat soort zaken. Gouwens betwijfelt of er een beloftevolle toekomst voor Paideia in het verschiet ligt. „Zolang mensen als Friso van der Wal en een handjevol anderen iets kunnen Financieren, is het mogelijk dat de organisatie kan blijven bestaan. Maar echt groot worden ze nooit. Daarvoor verto nen ze te veel sekte-achtige neigingen. In het departement van de Pyreneeën waar ze eerder hebben gezeten, komen ze er in elk geval niet meer in. Bij de plaatselijke over heid is bekend hoe agressief ze soms tekeer kunnen gaan - zoals mij is overkomen - te gen mensen die niet geheel in hun pas lo pen." Patrick Moulsdale ontkent dat in die omgeving van de Pyre neeën zou kunnen terugkeren. Sterker nog, er zijn volgens hem al nieuwe contacten ge legd. De burgemeester van een plaatsje in de directe omgeving van Las Clottes zou eventueel bereid zijn de groep aan een stukje grond te helpen. Mocht dat onver.- hoopt niet lukken, dan wordt gekozen voor het Spaanse deel van het Franse bergmas- sief. „We willen in deze regio een leefge meenschap houden. Het is de wens van An na in die buurt een eigen plek te hebben." Om dat te realiseren worden alle beschik bare financiële middelen gebundeld. Zo zal Moulsdale het geld inbrengen dat hij gaat overhouden aan de verkoop van zijn land goed in Wales (geërfd) en zijn pand 'Can Bach' (verwaarloosd) in de Pyreneeën. Een andere financiële injectie is te verwachten van Buwe Halbertsma, de leider van de woongroep in Frankrijk. Hij zegt binnen kort een erfenis te verwachten. Boustanji becijfert dat een slordige anderhalf miljoen gulden beschikbaar komt oi in de nieuwe Franse nederzetting. Positieve geluiden kunnen ook worden ge noteerd in de natuurvoedingswinkel in Overveen, een onderneming die nu een centrale plaats inneemt in de zakelijke ex ploitatie van de religieuze beweging. On danks een behoorlijke bankschuld en een ingeteerd eigen vermogen. De forse verlie zen in de winkel van de afgelopen drie jaar zijn inmiddels aanzienlijk teruggebracht. Aan de horizon gloort zelfs een kleine winst. ,Het gaat beter,-.maar de winkel is verschrik kelijk kwetsbaar", zegt bedrijfsleider Jan Willem van der Wal. Van de winst gaat een deel naar kinderprojecten in Nederland en Nepal. Overeenkomstig de wens van Anna en de principe-gedachte van de beweging: 'Geld is het hoogste spirituele goed, als er op een zuivere manier mee wordt omge gaan. Het moet stromen'. Friso van der Wal: „Als al het geld in de wereld op de juiste manier ter beschikking zou worden gesteld aan de mensen die het nodig hebben, was er niet zoveel ellende en armoede." In haar verblijfsplaats te Nepal klinkt de toorn van Anna hard door. Geïrriteerd gromt ze: „Al dat vastzittende kapitaal. Bij koningshuizen, kerken, grote ondernemin gen, noem maar op. Doe er iets goeds mee, denk ik dan. Dat ze er niets mee doen, daar kan ik echt vanuit mijn dak gaan." 'Weet ik veel...' Wat zou Paideia zijn zonder Anna? Het blijft opnieuw lang stil. Het lijkt of mevrouw de meester de woorden niet heeft gehoord. Abrupt en met licht geprikkelde ondertoon, doorbreekt ze de mystieke sfeer. „Ik bén er toch nog! Ik ga nog niet. En als het zo ver komt, is het mijn tijd. Dan kan het. Weet ik veel of er dan nog een leider is... Misschien staat er morgen wel iemand anders op. Paideia vindt haar weg wel, hoor. Ook zon der mij gaat het wel door." Binnen keert de stilte terug. De zon zakt ge ruisloos achter de horizon. 'De eerste keer ontmoette ik tanj:e{ Lies, die enige jaren eerder was overleden. Ze bevond zich in dé' 4 derde sfeer. De sfeer, waarin de meeste mensen heengaan. Ze wasj verrukt mij daar te onfmbêïëfi? 2?e! vond het ongelofelijk WÊer 1 aansluiting tussen Hemel en ■Aarde mogelijk was. En dat ze 1 verstaanbaar en zichtbaar was j vooreen menselijk wezen dat op J 1 aarde leefde. In die sfeer ervaarde\ 1 ik, dat een mens na een onbewdst leven op aarde hier, de onbewustheid mee naar boven neemt en eerst zijn hele leven vanuit het Licht gespiegeld terug kon zien alvorens hij zich met het Goddelijke kan verbinden. Als hij die aansluiting niet heeft gemaakt, leeft 5 hij op hetzelfde niveau door en leert hij niks. Zo herhaalt-'c hij dezelfde les in een volgende incarnatie zonder zich bewust te zijn waarom hij nu eigenlijk op aarde is.-* :M IIH 4LH 4 j *4 j 4 4 1 Je hebt gewone koel/vries- apparaten en je hebt koel/- vriesapparaten van Zanussi. Een klasse apart. Je treft ze aan in miljoenen huis houdens in heel Europa en natuurlijk ook bij Megapool. Want Zanussi voldoet aan de eisen van elke kritische consument, of die nu jong of oud is en ongeacht zijn of haar budget. Als u nu bij Megapool een Zanussi koel/vriesapparaat aanschaft, krijgt u een kanjer van een Zanussi luchtbed en maakt u kans op een reis naar Jamaica MET'N GRATIS LUCHTBED NAAR JAMAICA? Upside-down koelkast ZFC 1 8/8 K Zeer mooie kast met onder andere een Crisp'n Fresh filter, zodat de ideale luchtvochtigheid ontstaat en groente knapperig vers blijft. Inhoud koelgedeelte 180 liter Inhoud vriesgedeelte 80 liter Automatische ontdooiing koelgedeelte 100 CFK-vrij Deuren links/rechts d Afm: >xd 148.5 x 54,5 x 60 c 4 4 A „V ^A «i -v 'x *T V, SiK DAAR KOM JE VOOR JE PLF.ZIER ,2, JL ,..,,7,.,, ALKMAAR 07™ logeó'^BROEK OPLANGEdIjK02260-208SlTV DEN HELDER^SSm HAARLEM 023-310079 HEEMSKERK 02510-41131 HOOFDDORP 02503-16279* HOORN 02290-10389 IJMUIDEN 02550-37617 LEIDEN 071-125873 O 132900 PURMEREND 02990-27041 ZAANDAM 075-355060 Upside-down koelkast ZFC 22/9 l< Het grote broertje van de ZFC 18/8 K dus met een extra koel en vriesinde- ling. Ook handig zijn die 3 laden in de diepvriesruimte. Inhoud koelgedeelte 220 liter Inhoud vriesgedeelte 90 liter Automatische ontdooiing koelgedeelte 100 CFK-vrij Deuren links/rechts draaiend Afm hxbxd: 170 x 59,5 x 60 cm Dubbeldeurs koelkast ZFC 19/4 D Praktisch ingedeelde koelkast die aan alle eisen voldoet. Gegaran deerd een onverstoorbare lange levensduur en natuurlijk CFK-vrij. Inhoud koelgedeelte 190 liter Inhoud vriesgedeelte 40 liter Automatische ontdooiing koelgedeeltf 100 CFK-vrij Deu Afm

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14