Station Hazerswoude blijft onzeker Beperkte uitbreiding Van Wijckerslooth Bekende Nederlanders golfen in Voorschotense groenstroken Leiden Regio Balletjes winnen toernooi Veenweidekaas in september te koop Oegstgeest winnaar brandweerwedstrijd - MAANDAG 20JUNI 1994 chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356 den haag jan kuys De aanleg van een station Ha- zerswoude-Rijndijk is nog aller minst zeker. Onzekerheden of de kosten voor het project kun nen worden opgebracht, de toe komstige positie van de NS en een mogelijke financiële bijdra ge van het Rijk sluiten een be slissing op korte termijn uit. Een recent verzonden smeekbede van de gemeente Rijnwoude aan de Tweede Kamer om een positief besluit over de aanleg van het station te ondersteu nen, zal daarom weinig helpen. Rijnwoude is zo langzamer hand ten einde raad. Reeds drie keer eerder hebben de plaatse lijke bestuurders Den Haag ge vraagd snel werk te maken van de in november 1990 door mi nister Maij op zich genomen 'inspanningsverplichting' tot de Smeekbede Rijnwoude voor snelle beslissing vergeefs aanleg van een station Hazers woude-Rijndijk. Een toezegging van Rijkswaterstaat voor 1 janu ari 1994 resultaten te bieden, is niet nagekomen. Daarom heeft de gemeente door middel van de brief aan de Tweede Kamer opnieuw aan de bel getrokken. Woordvoerders van de partij en bieden Rijnwoude geen uit zicht op een snelle beslissing. Vooral de voorgenomen verzelf standiging van de NS blijkt een hindernis voor het uitvoeren van geplande nieuwe stations. Een op eigen benen staande NS hecht veel meer gewicht aan een kostendekkende exploitatie van nieuwe voorzieningen. Een nader onderzoek naar kosten en baten moet uitwijzen of de ex ploitatie van nieuwe stations in teressant is. Het rijksbeleid vormt in dit opzicht een aardig obstakel. Im mers, in het kader van de plan nen in de ruimtelijke ordening om het autoverkeer terug te dringen heeft de rijksoverheid her en der nieuwe openbaar vervoervoorzieningen gepland. Daartoe behoorde ook menig nieuw station. Die aanvankelij ke toezeggingen, onder meer het station Hazerswoude-Rijn- dijk, staan nu opnieuw ter dis cussie. Bovenal, omdat een ver zelfstandigde NS een ander kos tenplaatje hanteert. De discus sie zal dus vanaf nu vooral gaan over de vraag, wie opdraait voor dreigende tekorten. Volgens woordvoerster Ellen Timmer van het ministerie van verkeer en waterstaat is het de partement niet tegen een sta tion Hazerswoude-Rijndijk. „Maar er moeten financiële af spraken worden gemaakt. De vervoerregio in dat gebied zal moeten afwegen of het station zo belangrijk is dat de regio een deel van de kosten voor haar re kening wil nemen. Daarnaast zal ook de NS een rekensom metje maken. Een en ander neemt niet weg dat het ministe rie nog steeds een inspannings verplichting heeft. De laatste ja ren is er echter wel het een en ander veranderd." NS-medewerker Johan van den Berge is iets optimistischer. Uiteraard moet de NS volgens hem een kosten- batenanalyse maken, „maar er is voor dit ge bied een redelijke vervoersom- vang voorspeld". Dus handelt het over de omvang van een mogelijk tekort. Daarover zal, aldus Van den Berge, met het Rijk onderhandeld moeten wor den. Los daarvan gaat de NS er van uit dat het Rijk zal investe ren in de noodzakelijke verdub beling van de spoorlijn tussen Leiden en Alphen. „Dat is een keiharde voorwaarde. De rijksoverheid is daar nog niet een, twee, drie uit. In het structuurplan 'Sterk in 't Groen' voor de regio Rijnwoude is nogal wat woningbouw ge pland. Zowel de provincie als het Rijk verzet zich daartegen, omdat voor dit gebied een te rughoudend woningbouwbeleid is afgesproken. Een nieuw sta tion maakt het nog aantrekkelij ker om in deze omgeving te bouwen. Vandaar dat het Rijk toch enige reserves inbouwt over het aanleggen van een sta tion. Naar verwachting zal het nog geruime tijd duren, voordat de NS klaar is met de exploitatie berekeningen. Daarna volgen gesprekken met gemeente en rijk over het opvangen van mo gelijke tekorten. Rijnwoude zal dus zeker nog een jaar moeten wachten op een definitieve be slissing over het station Hazers woude-Rijndijk. Gedeputeerde staten: ruimte voor 150 bedden Verpleeghuis Van Wijckerslooth in Oegstgeest mag zijn capaciteit niet uitbreiden naar 180 bedden. Tegen een uitbreiding naar 150 bedden bestaat echter geen enkel •bezwaar. Dat advies hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland neergelegd bij de minister van WVC. oegstgeest herman joustra Het door de minister vastgestel- j de verpleeghuisplan Zuid-Hol- land-Noord gaat nog uit van een uitbreiding van het huidige aantal van 108 bedden tot 120. 13 Dat plan voorziet tevens in slui ting van verpleeghuis Sint-Elisa- toJ beth Gasthuishof in Leiden. Het drU Gasthuishof ressorteert samen met Van Wijckerslooth onder de Stichting Elisabeth-Van Wijc kerslooth. Een in opdracht van de pro vincie en in samenspraak met de stichting uitgevoerd accoun tantsonderzoek bracht aan het licht dat sluiting van het Sint- Elisabeth Gasthuishof de stich ting in zware financiële proble men zou brengen. De onder zoekers concludeerden dat een uitbreiding naar 150 bedden de stichting uit de exploitatieperi kelen zou helpen. Inbreker loopt politie tegemoet leiderdorp» Een 38-jarige Leidenaar is zaterdagnacht in de ar men van de politie beland toen hij met vier decoupeerzagen uit een bouwmarkt in Leiderdorp kwam. De politie was gewaar schuwd door een voorbijganger, die een man bij het pand aan de Weversbaan had zien staan. Toen agenten de bouwmarkt omsingelden, hoorden ze het alarm afgaan. Even later ging de deur open en kwam de man naar buiten met de buit en een tas met inbrekersgereedschap. De Leidenaar is een bekende van de politie. Auto spontaan in brand leiderdorp» De auto van een 36-jarige man uit Dordrecht is gis terochtend geheel uitgebrand op de rijksweg 4 in Leiden. De po litie vermoedt dat de brand is ontstaan door een olielekkage. De bestuurder bleef ongedeerd. Lichaam onbekende man gevonden zoeterwoude» De politie is op zoek naar de identititeit van een dode man, die zaterdagavond is aangetroffen op de Burgemees ter Smeetsweg in Zoeterwoude-Rijndijk. Hij is, naar later bleek, aan een hartstilstand overleden. De man is tussen de 50 en 60 jaar oud, heeft grijs achterovergekamd haar. Hij was gekleed in een zwarte corduroy broek, zwart jack en donkerblauwe schip perstrui. Hij droeg lichtbruine bootschoenen. Naast hem lag een groene sportfiets van het merk EROBA. De politie verzoekt ie dereen die meer inlichtingen kan geven, te bellen met 071- 810101. Bestuurders drinken te veel oegstgeest/runsburg Bij een alcoholcontrole in Oegstgeest en Rijnsburg zaterdagnacht zijn zes bestuurders bekeurd en twee tijdelijk hun rijbewijs kwijtgeraakt. In totaal werden 125 auto mobilisten gecontroleerd. Reeks auto-inbraken in Alphen alphen aan den run Een reeks van auto-inbraken is het afgelo pen weekeinde gepleegd in Alphen aan den Rijn. Achttien auto's werden opengebroken aan onder meer de Walenburg, Essen- burg, Rreludeweg, de Herman Gorterstraat en in garage Ridder hof. Buitgemaakt werden cd-spelers, cd's, radio-casseterecor- ders en boxen. Buurvrouw snapt inbreker alphen aan den run Een overbuur heeft er zaterdagmiddag voor gezorgd dat een inbreker kon worden gepakt. De getuige zag ie mand door een raam van een flat aan de Venusstraat klimmen en waarschuwde de politie. Vervolgens ging hij zelf op onder zoek en noteerde het kentekennummer van een auto. Bij de in braak bleken een gettoblaster en foto-apparatuur te zijn gesto len. Dankzij het kenteken kon de 32-jarige dader uit Alphen worden aangehouden. De spullen werden bij een 25-jarige heler teruggevonden. Brommers haken in elkaar alphen aan den run» Twee brommerfietsers (20 en 18 jaar) uit Al phen aan den Rijn zijn zondag in de vroege uurtjes gewond ge raakt bij een ongeluk op de Oostkanaal weg. De man en de vrouw reden op één brommer naast een bromfiets met twee 17- jarige jongens uit Langeraar, toen de sturen in elkaar haakten. Door de valpartij die volgde raakte het Alphense stel gewond. Zij zijn naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp vervoerd. De bestuurder van de andere brommer had te veel alcohol gedron ken. Agressieve automobilist alphen aan den run Een 37-jarige man uit Alphen aan den Rijn is zaterdagmiddag mishandeld door twee onbekende mannen. De Alphenaar reed op de President Kennedylaan, toen een paarse Opel Astra cabriolet dicht achter hem kwam rijden. De man liet zijn remlicht oplichten om de achterligger tot afstand te dwin gen. Daarop werd hij ingehaald en klemgereden. De bestuurder en de bijrijder van de cabriolet stapten uit de auto en stompten de man in zijn gezicht. Daarbij liep hij verwondingen aan zijn oog en mond op. De stichting zelf liet echter nog een onderzoek uitvoeren door een ander bureau. Dat kwam tot de slotsom dat de ge wenste capaciteit tussen de 173 en 182 bedden zou liggen. Vol gens GS is dat echter geen haal bare kaart. Bij de uitbreiding van de capaciteit van een enkel verpleeghuis zal altijd moeten worden gekeken naar het Ver pleeghuisplan Zuid-Holland Noord. Dat gaat uit van een uit breiding in de gehele regio met 110 bedden tot 2002. Dertig bedden extra voor Van Wijcker slooth zouden de realisering van dat plan niet in gevaar brengen. Zestig bedden extra wel. AUTO IN WATER - Een takelbe- drijf heeft gistermiddag een per sonenauto uit het water bij het Frans Halsplantsoen gesleept. Omwonenden hadden de poli tie gewaarschuwd, dat de wa gen daar te water was geraakt. Duikers van de brandweer von den inderdaad een lege auto op de bodem. De kentekenplaten van het voertuig waren verwij derd en alle ruiten ingeslagen. De politie wil de schade aan de oever en de kosten van het ta kelen verhalen op de eigenaar. leimuipen Vrijwel heel Leimuiden nam zaterdag even een kijkje op de jaarmarkt in het dorp, maar niet iedereen kwam daar weer droog van daan. Waar de meesten genoegen namen met rondsnuffelen bij de tientallen kramen op de Acacialaan en de leplaan of de kermis bij Het Spant, beproefde een enkeling zijn geluk bij het Tobbetje-steken. foto bendebruyn Het team 'de Balletjes' is zater dag winnaar geworden van van het achtste jeu de boulestoc-G nooi van buurtgroep Haaswijk in Oegstgeest. Tweede werd he: team Madballs. Dertig teams met in totaal 72 buurtbewoners hebben de afgc lopen vijf weken aan het toer nooi meegedaan. Het afgelopen weekeinde werden op de Kerel wervelaan in Oegstgeest de fi nalewedstrijden gespeeld tus sen de acht beste teams. De winnende teams kreger uit handen van Albert Nieuwen burg, voorzitter van de Buurt groep Haaswijk, een beker en de wisseltrofee. Volgens Gem ma Martins vormden de finale wedstrijden weer een gezellige afsluiting van het jaarlijkse toer- Meisje aangerand zoeterwoude Een Leids meisje is vrijdag avond omstreeks half neger aangerand op het Molenpad in Zoeterwoude. Ze reed op rol schaatsen op het fietspad in de ricHting van de Noordbuurtse weg, toen er een man op de" fiets voorbijkwam en in haai billen kneep. Daarna gooide hij zijn fiets voor haar neer. Om die te ontwijken moest het meisje door het gras, maar viel. De man ging op haar liggen en be tastte haar. Na een worsteling kon het meisje ontsnappen. De dader is een man van ongeveer 25 jaar met donkerblond kort krullend haar. Hij droeg lichte spijkerkleding en reed op een rose/rode damersfiets. Getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie 071- 810101. Boere sportmar van het jaar Jan Boere uit Rijpwetering is sportman van het jaar in Alke- made. Dat werd gisteren be kendgemaakt bij de kampioen schappen Sprietlopen in Rijp wetering. Boere is wereldkam pioen schaatsen voor vetera nen. De langlaufster Marian Vlasveld uit Oud Ade werd uit geroepen tot sportvrouw van het jaar. De atletiekvereniging Plantaris werd de sportploeg van het jaar. voorschoten beatrus bonarius Golfwedstrijden, sponsors en bekende Nederlanders. Dat lijkt de formule om veel geld in het laatje van een goed doel te krij gen. Serviceclub Tafelronde 91 haalde afgelopen zaterdag met het tweede Voorschoten Open golftoernooi ongeveer 14.000 gulden op. 's Morgens golfen 96 belang stellenden, in bezit van het golf- vaardigheidsbewijs, in de par ken en groenstroken van het Voorschotense centrum, die voor de gelegenheid waren ver anderd in een 9-holes golfbaan. Af en toe schiet er eens een bal letje het wegdek op of de park vijvers in. 'Very Important Persons', kortweg VIP's, treden 's mid dags aan. Golfprofessional Joost Hage leidt geheel belangeloos een warming-up op muziek. Hage, demonstratiespeler en bekend van het televisiepro- grammma 'World of golf, laat de bekende Nederlanders flink swingen en oefenen. Als het toernooi eenmaal begint, zit hij in het team met oud-voetbalin ternational Willy van der Kerk hof, die voor deze gelegenheid een ruitjesbroek uit de kast heeft getrokken. Ondanks de aanwijzingen van zijn teamgenoot en golfer Tom de Booy, vindt acteur Pim Vos- maer (uit onder meer 'Onder weg naar morgen') het golfen 'verrekte moeilijk'. Hij heeft zijn golfvaardigheidsbewijs, die voor zo'n wedstrijd eigenlijk ver plicht is, niet. Maar Vosmaer brengt het er beter van af dan de oud-voetbalinternational Tscheu la Ling. La Ling golft voor de tweede keer. Na de con centratie voor de swing, hobbelt zijn golfballetje ongeveer twee meter verder een bloemperk in. Mede-organisator en voorzit ter van de Tafelronde 91, Aer- nout Lindner is tevreden. „Een half jaar lang is aan dit evene ment gewerkt. Veel sponsors stelden geld of prijzen beschik baar." Een voorzichtige reken som laat zien dat het bedrag, dat ten goede komt aan de af deling kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL), rond de 14.000 gulden zal liggen. Met het geld kan het ziekenhuis nieuw meu bilair en speelgoed voor langdu rig zieke kinderen aanschaffen. De winnaars van het och tend toernooi zijn Voorschote naren Wiegant Tesser. Bij de bekende Nederlanders wint het team van actrice Marina Duve- kot en oud-voetballer Peter Res- sel. Ze krijgen golfschoenen en jacks. In plaats van een wissel- beker voor de winnaar schenkt de Tafelronde, samen met het bedrag, een plaquette aan het AZL. Deze komt te hangen in de hal van het AZL. warmond/zofterwoude roelf reinders De eerste Veenweidekazen zullen vanaf 10 september in kaasspeciaalzaken verspreid over vrijwel heel Nederland te koop zijn. Na drie jaar voorbe reiding zijn afgelopen week zo'n zeventig kazen bij de cen trale opslag van kaashandelaar Anker in Woerden afgeleverd. De kaas is gemaakt op onder meer boerenbedrijven in War mond en Zoeterwoude. De kazen van deze bedrijven mogen het predikaat Veenwei dekaas dragen omdat ze vol doen aan de door de zogehe ten Stichting Streekeigen Pro- duktie in het Westelijk Veen- weidegebied gestelde eisen op het gebied van milieuvriende lijke bedrijfsvoering en de kaasproduktie. De boeren die Veenweide kaas maken geven ook extra aandacht aan de bescherming van weidevogels en het beheer van bloemrijke slootkanten. Door minder mest op de wei landen uit te rijden, groeien kruiden tussen het gras. Deze kruiden brengen een speciale smaak aan de Veenweidekaas. Volgens R. van Schie uit Warmond, bestuurslid van de Stichting Streekeigen Produk- tie, is het produceren van de Veenweidekazen bedoeld om de economische perspectieven van boeren in de veenweide- gebieden te vergroten. Van Schie denkt dat er een markt voor de nieuwe kaas is. „Van de kaasspeciaalzaken weet ik dat er behoefte aan kwalitatief goede boerenkaas is. Boven dien is de consument bewus ter gaan eten. Men wil gewoon geen rommel in de kaas. Het prédikaat Veenweidekaas ga randeen dat. Succes lijkt ver zekert", aldus Van Schie. Ook A. Anker van kaashan del Anker verwacht dat de Veenweidekaas zal aanslaan. „De mensen willen tegen woordig klasse-kaas. Ik merk dat men best veel geld wil be talen voor ambachtelijk ge maakte boerenkaas met een speciale smaak", aldus Anker. De kazen in haar opslagruimte moeten nog drie maanden rij pen. Volgens Van Schie gaan deze zomer tien boerenbedrij ven zich op de produktie van Veenweidekaas toeleggen. Ook park Adegeest in Voorschoten vormde zaterdag het decor voor een golftoernooi met bekende Nederlanders. FOTO HENK BOUWMAN oegstgeest/noordwukerhout Het brandweerkorps van Oegst geest staat zijn mannetje. Bij gewestelijke wedstrijden in Noordwijkerhout veroverde de ploeg zaterdag de eerste prijs. Daarmee plaatste zij zich voor de landelijke wedstrijden die la ter dit jaar worden gehouden. In een Noordwijkerhoutse bollenschuur moesten 21 brandweerploegen - die zich eerder via regionale wedstrijden hadden weten te plaatsen - la ten zien waartoe ze m staat wa ren. Een gecompliceerde brand brak uit, compleet met ontplof fingsgevaar en in paniek ge raakte slachtoffers. Een jury hield voortdurend in de gaten hoe de ploegen dit varkentje wasten. In poule 1 deed Oegstgeest dat het best. De ploeg veroverde 1258 punten, zes meer dan het korps uit Baarlo. In de andere poule won Willemstad. Leimui den werd in deze poule vijfde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9