'Gelatenheid onder christenen' 'Uw hulp maakte wonder mogelijk' Kerk Samenleving MAANDAG 20 JUNI 1994 REDACTIE DICK V R PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Natuurrecht Het huwelijk en het gezin zijn volgens paus Johannes Paulus II niet slechts chris telijke waarden, maar geba seerd op het natuurrecht. ..De waarde van het huwe lijk. de stabiele relatie tus sen man en vrouw, uit het zicht verliezen, betekent een gevaar voor de hele mensheid", aldus de paus gisteren op het Pietersplein. De inzet van de kerk voor een ethiek van het huwelijk en het gezin is volgens de paus vaak verkeerd begre pen. Men dacht dat de christenen de hele wereld een religieuze visie wilden opdringen, die slechts voor de gelovigen geldig was. Dat bleek onder meer uit de negatieve reacties op de kri tiek van het Vaticaan op het Europese parlement, dat onlangs levensverbintenis- sen tussen homoseksuelen heeft toegestaan. Assemblee De Oostenrijkse stad Graz heeft aangeboden in mei 1997 de tweede Europese oecumenische assemblée te herbergen. De tweede grootschalige bijeenkomst van Europese kerken wordt gehouden onder het thema verzoening. De eerste as semblée. in 1989 in Basel (Zwitserland), stond in het teken van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping. Burgemeester Alfred Stingl van de hoofd stad van Steiermark heeft zijn steun toegezegd aan een initiatief hiertoe van de regionale Raad van Kerken, zo werd donderdag bekend. De Raad van rk bisschop penconferenties in Europa en de Konferentie van Eu ropese Kerken beslissen volgend jaar mei waar de assemblée wordt gehouden. Kritiek in Polen De Poolse bisschoppen hebben zaterdag aan de vooravond van de verkie zingen de linkse regering van hun land in ongewoon scherpe bewoordingen be kritiseerd. In een verklaring bij de afsluiting van de bis schoppenconferentie in Lomza (Oost-Polen), om schrijven ze de politiek van de regering als „een provo catie voor de kerk en voor ieder van ons". De versoe peling van het verbod op abortus veroordeelden de bisschoppen als „legalise ring van moord op ongebo renen". Onlangs besloot de regering dat abortus tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap niet lan ger strafbaar is, als de vrouw zich in „moeilijke le vensomstandigheden of in een zware persoonlijke situ atie" bevindt. Halberstam overleden De leider van een ultra-or thodoxe joodse groep, rab bijn Jekoetiel Jeroeda Hal berstam. is vrijdagnacht op 90-jarige leeftijd in zijn huis in de Noordisraëlische stad Netanja overleden. Dat heeft een woordvoerder in het door hem gestichte La- niado-ziekenhuis zaterdag bekendgemaakt. Nadat tij dens de Tweede Wereld oorlog zijn eerste vrouw en elf kinderen waren omge komen, verhuisde de chas sidische rabbijn naar Brooklyn in New York. Daar stond hij aan het hoofd van een joodse gemeenschap die uit West-Galicië stam de. In 1956 stichtte hij de joodse wijk Kirjat Zanz in Netanja. Halberstam had duizenden aanhangers in Israël en de Verenigde Sta ten. Tutu roept Westen op tot opschorting buitenlandse schuld Zuid-Afrika UTRECHT ANP Het Westen zou Zuid-Afrika zes maan den vrij moeten stellen van het terugbe talen van zijn buitenlandse schuld. Daar toe riep aartsbisschop Desmond M. Tutu zaterdag in de Jacobikerk te Utrecht op. Zuid-Afrika heeft in zijn ogen zelfs een volledige kwijtschelding van de schuld verdiend als het land in die periode drie dingen laat zien. Dat het zich houdt aan de democratische spelregels, dat de mensenrechten worden gerespecteerd en dat het geld dat door de opschorting vrijkomt, ten goede komt aan het volk. Tutu was eregast op de bijeenkomst „Bouwen aan de toekomst; waar be moeien we ons mee?". Deze was georga niseerd door de protestantse organisa ties voor zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking en het dag blad Trouw. De aartsbisschop die tijdens het apart heidsregime in Zuid-Afrika wegens zijn herhaaldelijke pleidooi voor sancties de bijnaam 'mister Sanction' kreeg, werd zaterdag omgedoopt tot 'mister Invest ments'. Hij riep de internationale ge meenschap dringend op een bijdrage te leveren aan een sterkere Zuidafrikaanse economie door in zijn iand te investeren. Nobelprijwinnaar Tutu beschouwde het als een groot voorrecht de protes tantse kerken in Nederland „namens miljoenen Afrikanen" hartelijk te bedan ken voor hun inzet om Zuid-Afrika tot een democratie te maken. „Uw hulp heeft het buitengewone wonder mogelijk gemaakt dat zich momenteel aan onze ogen voltrekt". Hij vroeg het publiek zichzelf een hartelijk applaus te geven. De verkiezingen in zijn land heeft hij beleefd als een „diep spirituele gebeurte nis". In andere landen \indt hij het eer der een „wereldlijke, politieke aangele genheid". Het was voor hem van essen tieel belang dat geen van de partijen bij de eerste democratische verkiezingen in Zuid-Afrika een tweederde meerderheid heeft behaald. Daardoor was het moge lijk om een regering van nationale een heid samen te stellen, waarvan geen van de partijen is uitgesloten. Verder vindt hij het heel bijzonder dat de slachtoffers van apartheid geen be hoefte hebben aan wraak. Ter illustratie noemde hij de huidige minister van jus titie, die tijdens het apartheidsregime verschillende malen heeft gevangen ge zeten. Hij werkt nu aan een amnestie wet, waarmee hij onder meer degenen die hem in het verleden hebben gepro beerd te vermoorc en, vergeving schenkt. Van de Nederlandse regering verwacht hij een „vooraanstaande" rol bij de we deropbouw van Zuid-Afrika. Er is bij voorbeeld veel geld nodig om de miljoe nen mensen die nu nog in krotten leven, aan een fatsoenlijk huis te helpen. „De mensen moeten het verschil met de vo rige regering merken", aldus Tutu. Het was voor de kerk in Zuid-Afrika gemakkelijker om tegen de apartheid te zijn dan nu voor de democratie, merkte hij verder op. „Je moet uit blijven leggen waar je precies voor bent", aldus de aartsbisschop. De kerk moet als het aan hem ligt voortdurend in de gaten hou den of de regering de belangen van de bevolking wel goed behartigt. „Dat bete kent dat je zo nodig ook mensen moet bekritiseren die je vrienden, je bondge noten zijn." Dat is volgens hem moeilijk, maar niet onmogelijk. Agapè ('Er is Hoop') viert 25-jarig bestaan met 'bijgestelde invalshoek' De 'Er is Hoop-campagne' van 1982 was indrukwek kend. Zo werden ruim vijf miljoen exemplaren van het gelijknamige magazine verspreid. En daarop alleen al kwamen 18.000 schrifte lijke reacties. Maar direc teur Hans Pruis van Agapè (voorheen Instituut voor Evangelisatie) zal zich nooit meer aan zo'n enorm project wagen. ,,Op zich zijn we nu veel beter toege rust. Maar ik denk niet dat we weer voldoende men sen op de been zouden krijgen. Er heerst gelaten heid onder de christenen." DOORN WIM SCHRUVER/GPD Agapè (Grieks voor 'de liefde tot God') maakt deel uit van de in ternationale organisatie Cam pus Crusade for Christ, waarvan het doel is samen te vatten met 'winnen, opbouwen en uitzen den'. Pruis legt in het Neder landse kantoor in Doom uit: „Wij willen er aan meewerken dat iedere persoon wordt aan gesproken met het evangelie, op-een voor hem begrijpelijke manier. Als mensen voor Jezus Christus worden gewonnen, willen we hen vervolgens toe rusten, zodat ze ook zelf het evangelie kunnen uitdragen. Het begin van Agapè was zeer bescheiden. Nadat de Ameri kaanse initiatiefnemer Bill Bright een trainingsdag in ons land had verzorgd, nam een handjevol enthousiastelingen hier de uitdaging aan. Inmid dels heeft de organisatie, die een jaaromzet heeft van 4 mil joen gulden, 135 mensen in dienst, al of niet full-time. „We tellen echtgenotes ook mee, want dit werk doe je samen." De werknemers leven via het principe van personal support'; iedereen wordt financieel ge steund door een eigen vrien denkring. De achterban van Agapè moet gezocht worden in 'de evangelische dwarslaag van ge matigde signatuur', aldus Pruis, die sinds acht jaar aan het roer van de organisatie staat. Zowel reformatorische als charismati sche christenen steunen het werk van Agapè. De wat extre mere pinkstergroepen kunnen zich vaak niet vinden in de uit gezette lijn. „Dat is een keuze. Wij nemen bewust geen stand punt in als het gaat over bij- de Er-is-Hoopcampagne -. is besloten tot een kleinschalige aanpak. „Wij werken nu met re- "e initiatieven." voorbeeld de gaven van de invalshoek is echter wel bijge- me terugval. Die terugslag was geest, of doopperikelen (kinder- steld. „In 1982 zijn we er groot- nog groter dan wij hadden ver versus volwassenendoop)." scheeps tegenaan gegaan. Het ondersteld." Ook om de kosten Het doel van Agapè is in die was een geweldige piek, maar - de organisatie zit nog steeds kwart eeuw niet veranderd, de daarna kregen we ook een enor- met de financiële nasleep van Grote opdracht Met Pasen bijvoorbeeld is in een aantal plaatsen het jongste Er-is-Hoopmagazine verspreid. „Dan is er een kleine opleving, maar we zijn dan beter in staat om mensen die interesse heb ben, verder te begeleiden." Meer dan in het verleden wil Agapè zich ook doelen gaan stellen. Op de vraag naar 'resul taten' rustte in het evangelisa tiewerk altijd een taboe. „Maar meten komt het werk ten goe de", weet Pruis. „We gaan nu duidelijker registreren wat wij willen bereiken." Wilde het - toen nog - Insti tuut voor Evangelisatie met de grote Er-is-Hoopcampagne in één keer een groot aantal men sen met het evangelie bereiken, nu wordt vooral de kracht ge zocht in het toerusten van christenen. Met korte cursus sen, die jaarlijks zo'n 2000 deel nemers trekken, en de intensie ve Grote Opdrachtscholen, waaraan ieder jaar zo'n 750 mensen deelnemen. Daarnaast zijn er open ochtenden voor vrouwen, gebedsdagen en en thousiasmerende 'Let's Go'-ac- ties. Pruis doet er niet geheimzin nig over: het bleek volstrekt on mogelijk om een vervolg te ge ven aan de campagne van 1982. Van de volgende edities van het Er-is-Hoopmagazine werden veel minder exemplaren be steld. „Het was een ontzettende klap terug. Ik denk dat het ver moeidheidsverschijnselen wa ren." Al eerder moest Pruis tot zijn teleurstelling vaststellen dat de grote massa onder de chris tenen nauwelijks in beweging is te krijgen. „Je moet het duide lijk hebben van een kleine groep." De directeur kan slechts gis sen naar de reden waarom veel christenen niet de straat óp gaan met de blijde boodschap. Sommigen, denkt hij, willen zich vooral op de eigen ver molmde kerk richten. „Anderen vinden dat je zo het evangelie niet meer kunt uitdragen, maar dat je het door je daden moet laten zien." Zij zouden eens de veranderingen moeten zien die mensen door het evangelie meemaken, aldus Pruis. „Je moet dat aan den lijve onder vinden om er enthousiast door te worden." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck ben wetboek HET is OOK BEN V/6T BOEK. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damlate bv DIRECTIE: B.M Essenberg, G.P Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D Paauw, tel. dag 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071 -321921 ADVERTENTIES ma -vrij van08 30-17.00uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8 30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per acc giro autom bet. per maand 29,30 per kwartaal 85.55 84.55 per jaar 329,30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur. zat 10.00-12 00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER Latere opmars van zomer De verschillen in temperatuur tus sen noord en zuid boven de Atlanti sche Oceaan en op het Europese continent zijn de laatste dagen fors toegenomen. Dat was niet alleen aan de grond merkbaar, maar ook in de hogere lagen van de atmos feer. Op een niveau van 5 tot 10 ki lometer gaf de straalstroom een aanzwellende activiteit te zien. De ze 'luchtrivier' met hoge windsnel heden kan worden beschouwd als een uitlaatklep voor het spannings veld in de atmosfeer, dat door de genoemde verschillen wordt opge bouwd. Op het grensvlak tussen koude en warme luchtmassa's ontstaan ter hoogte van de straalstroom aan de lopende band depressies, die in de sterke westelijke stroming naar Noord-Europa worden gevoerd. Ons land lag tijdens het afgelopen weekeinde precies op de rand van grote wolkenpartijen, die met de fronten van deze depressies mee trokken. Dat gaf aanzienlijke ver schillen tussen de noordelijke en zuidelijke provincies. Het Wadden gebied lag vrijwel voortdurend on der de bewolking; bij krachtige westenwind werd het daar niet war mer dan 15 graden. In het zuiden daarentegen werd goed merkbaar, dat de lucht uit subtropische oce- aangebieden afkomstig was. Bi uitbundige zonneschijn haaldei Limburgers de zomer in huis mi maxima van 24 a 25 graden. In onze regio verdween de bewo king gisteren voor een groot dee waarbij de 20-gradengrens wer< aangetipt. Er bleef wel steeds e vrij krachtige aanlandige wind staan; prima uitwaai-weer aan stranden. Het verwachte warmt offensief wordt de komende daj1 een beetje gesmoord door de aa houdend sterke westcirculatie. Vandaag is de kans op zon en w kenvelden ongeveer even groot de wind is behoorlijk afgenome De frontale bewolking blijft ook komende 48 uur dichtbij of ove ons land. Hierbij leeft de weste tot zuidwestenwind weer op. Vo woensdag zou wel eens een be wolkte en winderige dag kunne worden met zelfs een regenkan De opmars van de zomer wordt even uitgesteld, maar later in d week zijn er opnieuw mogelijkh den. Een warme uitloper van ht Azorenhoog komt donderdag vrijdag naar West-Europa. De zi komt er dan weer overtuigend terwijl het kwik oploopt van 19 den op woensdag naar 25 grad tegen het einde van de week HET WEER IN EUROPA t ■yTj, r KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Denemarken: Droog en perioden met zon. In de loop van mor-, gen vanuit het westen wol kenvelden. Middagtempe- ratuur vandaag ongeveer 18 graden, morgen iets hoger. Engeland, Schot land. Wales en Ierland: In het algemeen flink wat bewolking, van tijd tot tijd ook wat zon. Plaatselijk re gen Middagtemperatuur van 15 graden in het noordwesten tot 23 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuu r van 19 graden aan zee tot 25 plaatselijk in het binnenland. Noord- en Midden-Frank- Perioden met zon. vooral in de zuidoos telijke dgpartementen van tijd tot tijd ook wolkenvelden en kans op een on weersbui. Maximumtemperatuur op de meeste plaatsen rond 24 en 28 graden; langs de Kanaalkust maxima rond 18 graden. Portugal: Vandaag in het noorden enkele wolken velden en kans op een bui. Verder droog en vrij zonnig. Stijging van temperatuur, met op morgen maxima van 26 graden bij Porto tot 30 in de Algarve; in het bin nenland dan boven de 30 graden Madeira: Perioden met zon. Droog. Maxima rond 22 graden. Spanje: Flinke perioden met zon en droog, maar in het noordwesten en mogelijk ook in de Pyreneeën nu en dan wolkenvelden .en vandaag kans op regen. Maximum temperatuur langs de Golf van Biskaje eerst circa 18 graden, morgen iets ho ger. Maxima langs de Costa's van 26 graden rond Barcelona tot 32 nabij Ma laga. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Aan de noordzijde van de eilanden waait van tijd tot tijd een stevige noordelijke wind. Middag- temperatuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur aan het strand rond 24 graden. Zonnig, morgen wellicht ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden, landinwaarts veel hoger. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en een enkele ver spreide onweersbui. In de loop van mor gen toenemende kans op de Mistral. Middagtemperatuur ongeveer 29 gra den, aan de Atlantische kust enkele gra den lager. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: In het zuiden vrij zonnig, in het noorden en midden van tijd tot tijd ook" wolken velden en kans op een enkele onweers bui. Middagtemperatuur van 26 graden hier en daar in het noorden tot ruim bo ven de 30 op Malta. Corsica en Sardinië: Eerst overwegend zonnig, morgen moge lijk wolkenvelden. Bijna overal droog. Middagtemperatuur van 27 graden op Corsica tot iets onder de 30 op Sardinië. Griekenland en Kreta: Zonnig. In de loop van morgen in het noorden van Griekenland kans op een lokale onweersbui. Aan de stranden "s middags wind van zee bij maxima tus sen 26 en 30 graden. Landinwaarts plaatselijk boven de 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Geleidelijk warmer, met op mor gen middagtemperaturen rond 30 gra- Duitsland: Flinke perioden met zon. In de loop van morgen vooral in het noorden wolkenvel den. In het zuiden op beide dagen kans op een lokale onweersbui. Middagtem peratuur rond 24 graden, in het zuiden iets hoger, in het uiterste noorden vooral vandaag koeler. Oostenrijk: Vandaag vooral in het oosten flink wat zon. Verder wolkenvelden en op beide dagen kans op onweer. Maxima rond 28 graden. *■»-« ~w~ warmte sneeuw hagel H hogedr, windrichtin 19 temperatu Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 21 JUNI 1994 Zon- en maanstanden 05.17 Zon onder Maan op 19.52 Maan onder! Waterstanden Katwijk Hoog water 01.43 14.14 Laag water 09.35 22.05 Weerrapporten 19 juni 20 uur: station weer wind temp Amsterdam half bew w5 19 i: De Bilt 18 13 Deelen 20 12 Eelde w 5 18 12 nw5 23 12 Den Helder wzw 5 17 12 Rotterdam half bew. wzw 5 19 14 Twente Iichtbew. wnw5 21 20 Vlissingen wnw 7 18 13 Maastricht w5 24 12 Aberdeen halt bew 18 10 Athene z2 "29 15 Barcelona Iichtbew. zo 2 23 1! Berlijn wnw 8 23 Boedapest zw2 30 15 Bordeaux half bew. 23 1( w5 25 12 wzw 1 30 1' Dublin half bew. wzw 6 17 11 Frankfurt onbew. wnw 5 29 11 wzw 7 27 Helsinki ozo5 L K half bew o3 27 11 Istanbul Iichtbew zzw2 26 1; Klagenfurt onbew. wzw 3 30 Kopenhagen half bew. w 10 16 i: Las Palmas nno 10 26 1! Lissabon wnw 5 24 ii w4 27 ii 21 ii Luxemburg Iichtbew. w6 25 i' Madrid licht bew zzw3 28 Malaga 35 Mallorca onbew. zw3 27 onbew. zzw3 31 Moskou zw 1 15 München zzw3 27 Nice 24 Oslo licht bew w9 21 Panjs had bew w5 21 Praag w2 28 iichtbew zzo5 29 1 Split onbew. wmdst 28 if Stockholm regenbui wnw 2 17 Warschau wzw 1 20 Wenen half bew 30 Zünch Iichtbew. 27 Bangkok zzw2 Buenos Aires licht bew. w2 Casablanca half bew no 5 23 Johannesburg onbew wmdst 19 Los Angeles onbew. wzw 4 24 New Orleans licht bew. no 5 30 New York Iichtbew. n5 36 Tel Aviv 27 Tokyo n 4 17 Toronto licht bew. 29 onbew. nno 5 43 Vancouver Iichtbew w4 17 HEINZ B/J peza A/OLE MOET /ac c//t/c/zacea/ dat /ac as/et/// a/et HZATEB SZA. oeh'oom az/et aahz 1mateg deazaceaz eaz oa/z. %0t M

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8