Koreaanse presidenten bereid tot topgesprek IV 99 IF Buitenland Afschuw over bloedige aanslag op cafébezoekers Noord-Ierland Liberaal Samper winnaar verkiezingen in Colombia Recordpoging tijdens bewogen afscheid 'ranse socialisten zetten voorzitter Michel Rocard aan de kant AANDAG 20 JUN11994 n Nederlands Persbureai 1 Geassocieerde Pers Diei ice RTR Reuter UP PLO wil gezant bij het Vaticaan rome De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) wil een ge zant benoemen bij de Heilige Stoel in Rome. De PLO hoopt be sprekingen daarover met het Vaticaan 'binnen enkele weken' te kunnen afronden. Dat heeft Nemer Hammad, de PLO-vertegen- woordiger in Italië, zaterdag gezegd. Hij wees er op dat Israël en het Vaticaan vorige week formele diplomatieke betrekkingen zijn aangegaan en besloten hebben ambassadeurs uit te wisse len. Schürmanngebouw wordt gesloopt bonn» Het tijdens de overstroming van de Rijn in december 1993 beschadigde Schürmanngebouw in Bonn zal waarschijnlijk worden afgebroken. Dat blijkt uit een rapport van minister van bouwzaken Schwatzer. Afbraak van het gebouw, dat oorspron kelijk voor het parlement was bestemd, is goedkoper dan repa ratie. Veteraan Juan Bosch uit politiek santo domingo Oud-president Juan Bosch van de Domini caanse Republiek stapt op als leider van de centrum-linkse Do minicaanse Bevrijdingspartij (PLD) na de vernietigende neder laag bij de presidentsverkiezingen van 16 mei. Dat heeft Bosch gisteren laten weten. Hij was zestig jaar actief in de politiek. De bijna 86-jarige Bosch werd de eerste democratisch gekozen pre sident van het land in 1962, maar moest zeven maanden later weer wijken voor de militairen. Bomaanslag in Istanbul op Ecevit Istanbul Bij een bomaanslag in Istanbul zijn gisteren vijf men sen gewond geraakt. De bom was geplaatst bij het spreekge stoelte waar Bülent Ecevit, ex-premier en huidig voorzitter van de Democratische Linkse Partij (DSP), even later een menigte zou toespreken. Een tweede bom kon onschadelijk gemaakt worden voordat hij ontplofte. Ondanks het verzoek van zijn par tijgenoten om de meeting af te lasten, zag Ecevit niet van zijn toespraak af. Scandinavische partijen voor Europa Stockholm De sociaal-democraten in Zweden gaan hun kie zers oproepen om bij het referendum in november te stemmen vóór toetreding tot de Europese Unie. Dat hebben ze in het weekeinde met 232 tegen 103 stemmen besloten op een buiten gewoon partijcongres in Stockholm. Ook de Noorse sociaal-de mocraten hebben zich afgelopen weekeinde uitgesproken vóór toetreding. Vorige week deed de Finse Centrumpartij van pre mier Aho dat al. Twee vliegtuigongelukken: 24 doden Washington Alle twaalf inzittenden van een Indonesisch vlieg tuig zijn omgekomen toen het toestel zaterdag op het Indonesi sche eiland Sulawesi in bergachtig terrein neerstortte. Het was een Fokker 27 van de binnenlandse luchtvaartmaatschappij Merpati. Bij een ongeluk in de buurt van luchthaven Dulles bij Washington kwamen zaterdag eveneens twaalf personen om. Het toestel was met voetbalfans uit Mexico gekomen. Van geen van beide ongelukken is de oorzaak momenteel bekend. Tien jaar tegen Alia geëist tirana» De openbare aanklager in het proces tegen ex-president Ramiz Alia van Albanië heeft zaterdag tien jaar gevangenisstraf geëist tegen het laatste communistische staatshoofd van het land. Alia (67) staat terecht wegens onder meer het schenden van de rechten van de Albanese burgers tijdens zijn president schap. BELFAST Rtr-AFP-DPA In Groot-Brittannië en daarbuiten is met afschuw gereageerd op de aanslag op een pub in Noord- Ierland, waarbij zaterdagavond zes cafégangers om het leven kwamen en vijf ernstig werden ge wond. De politie begon een grootscheepse zoekactie naar de daders van de schietpartij, waarvoor de verboden protestantse terreurorga nisatie Ulster Voluntary Force (UVF) de verant woordelijkheid heeft opgeëist. Twee- gewapende mannen stormden even na 23 uur een pub binnen in Loughinisland, onge veer vijftig kilometer ten zuidwesten van de Noordierse hoofdstad Belfast. Ze openden met automatische geweren .het vuur op de achttien bezoekers die naar de voetbalwedstrijd Italië-Ier- land zaten te kijken. De schietpartij overschaduwde de feestelijkhe den die overal in Noord-Ierland en de Ierse Repu bliek waren losgebarsten na de 1-0 winst van Ier land op Italië bij het wereldkampioenschap in de VS. De Britse minister voor Noord-Ierland, Mayhew, sprak van 'onmenselijke beestachtig heid en onrechtvaardigheid'. De afgelopen maanden was het geweld in Ul ster al opgelaaid en vielen 43 doden bij aansla gen. Het geweld is kennelijk een reactie op vre desinspanningen van de Britse en Ierse regerin gen. De moord in koelen bloede op de voetbalfans in een dorpscafé toont opnieuw de machteloos heid van de politici om de radicale krachten in de onrustige provincie te stoppen. Sinds december zijn pogingen van de Britse en Ierse regeringen om de vijandelijke partijen bijeen te brengen, op niets uitgelopen. Terwijl zelfs radicale politici uit Noord-Ierland signalen tot een compromis afgeven, zetten de gewapende terreurgroepen van de pro-Ierse kaht- olieken en de pro-Britse protestanten hun ge- weldcampagne voort. Hoewel de meeste inwo ners naar vrede smachten, vallen wekelijks slacht offers: taxichauffeurs, bouwvakkers, nu gewone Rouwenden en bloemen ter nagedachtenis van de slachtoffers van de voetbalfans, en zelfs kinderen. Ze hebben niets slachtoffer, omdat ze tot een van beide bevol- met het politieke conflict te maken. Ze worden kingsgroepenbehoren. Crisis volgens Carter achter de rug bogota ap President Kim Young-sam van Zuid-Korea heeft zich in het weekeinde' bereid verklaard zijn Noordkoreaanse ambtgenoot Kim Il-sung te ontmoeten. Met het vooruit zicht op een 'top' is de oorlogsdreiging op het Koreaanse schiereiland geslonken. in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul omschreef Carter de 82- jarige Noordkoreaanse presi dent als 'krachtig, intelligent en verbazend goed geïnformeerd'. Carter verldaarde zich tegen stander van een handelsembar go tegen Noord-Korea, een wa pen dat de Amerikaanse presi dent Clinton nog steeds over weegt. Verder verklaarde Carter in het weekeinde dat volgens hem de Koreaanse crisis voorbij SEOUL CEES VAN ZWEEDEN Het gevaar op het uitbreken van vijandelijkheden was vorige week het grootst. Noord-Korea stapte toen uit het Internatio naal Atoom Energie Agentschap (IAEA). Daarmee bevestigde Kim Il-sung het algemene ver moeden dat hij bezig was een kernbom te ontwikkelen. Maar een bemiddelingspo ging van de Amerikaanse oud- president Jimmy Carter wierp vruchten af. Tegenover Carter verklaarde de Noordkoreaanse Kim eerst dat de twee aanwezi ge IAEA-inspecteurs in het land mochten blijven. Vervolgens zei hij de Zuidkoreaanse president 'waar dan ook, wanneer dan ook, en zonder voorwaarden' te willen ontmoeten. Tijdens een persconferentie Maar lang niet iedereen in de Verenigde Staten is het eens met Carters optimisme, zo meldt onze correspondent in Washington. Onderminister van buitenlandse zaken Robert Gal- luci zei dat er 'een opening' is en dat er mogelijkheden zijn om uit de crisis te komen. „Maar eerst moeten we heel goed vaststellen waar we staan." De voorzitter van de buitenland-commissie in het Huis van Afgevaardigden, de Democraat Lee Hamilton, zei 'dat er hooguit een verminderde escalatie van spanning is'. Maar hij wees erop dat die spannin gen zo weer kunnen oplopen. Kim Il-sung had voor zijn ontmoeting met Carter ge dreigd dat het afkondigen van sancties tegen Noord-Korea zou worden opgevat als een oor logsverklaring. Dat dreigement had tot onrust geleid in Zuidko reaanse, Japanse en Amerikaan se regeringskringen. Japan ligt binnen het bereik van de Noordkoreaanse raketten, en er zijn 36.000 Amerikaanse militai ren gelegerd in Zuid-Korea. Niemand weet of Noord-Ko rea al over een kernbom be schikt. Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft Kim wellicht al twee bommen en genoeg plutonium om er nog eens vijf te maken. Maar de Russische minister van buiten landse zaken, Kozyrev, zei in 'uid-Jemen foopt weg bij vredesgesprek aiRO AFP-Rtr-UPI !uid-Jemen ziet af van verdere iesprekingen over een staakt- iet-vuren in de strijd met het jtioorden. De Zuidjemenitische Afvaardiging is vandaag vertrok ken uit de Egyptische hoofdstad jCaïro, waar het overleg wordt gehouden. Dat liet de zuidelijke Iminister van buitenlandse za ken, Abdallah al-Asnaj, gister avond weten. Asnaj klaagde dat de ontmoe ting gisteren van de speciale /N-gezant Lakhdar Brahimi met de noordelijke delegatie 'geen positieve resultaten heeft ppgeleverd'. Bovendien zouden Üe afgezanten van Sana, in te- instelling tot die van het zui len, geen bevoegdheid hebben Ineegekregen om een besluit óver een bestand te nemen. Brahimi sprak gisteren afzon- 'lerlijk met de vertegenwoordi- ;ers van de strijdende partijen de Jemenitische burgeroor- ig. De zuidelijke delegatielei- ler riep de noordelijken op di- fecte besprekingen als twee Joevereine landen aan te gaan, [naar die weigeren dit. De rege ring in Sana eist dat het zuiden _Jlerugkomt van zijn besluit van .1 mei om uit de vier jaar oude nie met het noorden te stap- ien. Pas na lang aarzelen had gisteren mee ingestemd» Ie praten. Berlijn Rond 300.000 Berlijners hebben zaterdag tijdens een slotparade emotioneel afscheid genomen van de Amerikaanse, Britse en Franse troepen die de vrijheid van de stad hebben verdedigd tijdens de Koude Oorlog. Voor het laatst defileerden de troepen in het centrum van de Duitse hoofdstad. Een menselijke pyramide van de Berlijnse motorpolitie trok voorbij met de vlaggen van Duitsland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Met hun pyramide zullen de agenten overigens belanden in het Guinness Book of Records. foto»epa het weekeinde dat Noord-Korea nog drie tot zeven jaar nodig zouden hebben om een atoom bom te maken. De verklaring uit Rusland, een voormalige bondgenoot van Kim Il-sung, werd breed uitgemeten in de Zuidkoreaanse pers. Een Koreaanse 'top' zou het einde van de crisis kunnen in luiden. Kim Young-sam had in januari nog gezegd dat hij Kim Il-sung niet zou ontmoeten zo lang de IAEA-inspecteurs geen volledig beeld krijgen van Noord-Korea's kernprogramma. Maar die voorwaarde lijkt de president van Zuid-Korea nu te hebben laten vallen. Tegenover Carter weigerde Kim Il-sung alle kerncentrales te sluiten. Maar de Noordkoreaan se leider toonde zich bereid geen afgewerkte brandstofsta ven uit de reactoren te verwij deren zolang er gesprekken gaande zijn. Het was de verwij dering van deze staven, waaruit het gevreesde plutonium kan worden gewonnen, die de crisis vorige maand op scherpheide. Leger Rusland moet verder inkrimpen moskou afp Het Rode Leger bestond ooit uit 4,5 miljoen man. Het Russi sche leger is al teruggebracht naar minder dan de helft, maar zal nog verder moeten inkrimpen naar 1,5 miljoen mensen. Na weken touwtrekken tus sen de Russische premier, die op dé schatkist let, en de mi nister van defensie, die verant woordelijk is voor het enorme en invloedrijke militair-indus triële complex, heeft president Jeltsin de knoop doorgehakt. Voor defensie wordt geen cent extra uitgetrokken en het leger moet terug van 2,2 naar 1,5 miljoen manschappen. De meest verouderde sche pen en uitrustingen gaan naar de schroothoop en officieren moeten eerder met pensioen. Het evenwicht tussen de drie krijgsmachtonderdelen blijft ruwweg gehandhaafd onge veer twintig procent voor de marine, dertig procent voor de luchtmacht en vijftig procent voor de landmacht. Jeltsin staat voor de giganti sche taak de strijdkrachten verder te hervormen, waarbij hij stuit op het verzet van de militairen die verandering van strategie, noch het verlies van hun privileges zonder meer ac cepteren. De liberaal Ernesto Samper heeft de Colombiaanse presi dentsverkiezingen van gisteren gewonnen. Dat blijkt uit de re sultaten die de kiescommissie vanochtend vroeg bekend maakte. Na telling van 98 procent van de stemmen bleek Samper 50,3 procent van de stemmen te hebben behaald, tegen 48,6 procent voor zijn conservatieve rivaal Andres Pastrana. Deze heeft inmiddels zijn nederlaag erkend en Samper gefeliciteerd met de zege. Samper zal op 7 augustus als president worden beëdigd door het huidige staatshoofd, zijn partijgenoot Cesar Gaviria. In de eerste ronde, vier weken geleden, had Samper al een kleine voorsprong van 18.400 stemmen op Pastrana. Hij wil in grote lijnen het neo-liberale be leid van president Gaviria voort zetten, al vindt hij wel dat het tempo van de hervormingen moet worden teruggeschroefd. De aandacht van de Colom- bianen leek gisteren overigens meer uit te gaan naar voetbal dan naar verkiezingen. De nieuwsprogramma's van de te levisie wijdden bijna hun hele uitzending aan de 3-1 nederlaag van het Colombiaanse elftal te gen Roemenië. Samper inves teerde veel geld in een reclame boodschap waarin hij onder het motto 'Alles gaat prima' aan voerder Carlos Valderrama feli citeert. Zo'n 200.000 man leger en politie waren op de been ge bracht om mogelijk politiek ge weld de kop in te drukken. De vorige verkiezingen, vier jaar geleden, liepen uit op een bloedbad toen drie presidents kandidaten door aanslagen het leven lieten. Maar sinds de dood van drugkoning Pablo Escobar afgelopen december is het vrij rustig in het traditioneel gewelddadige Colombia. 0P=0P EDELVRUCHT APPELSAP literpak van .99 3 pakken per klant VOLLE YOGHURT literpak, dagvers vanJCST P0TGR0ENTEN rode kool met appel, wortelen extra fijn, doperwten/ wortelen of sperziebonen extra fijn van TOMATEN kilo Voor de dichtstbijzijnde Geldig van maandag 20 Jac Hermans bel 02154-83333 JacHertTUm t/m woensdag 22 |um 1994 25 aurent Fabius grijpt kans om wraak te nemen mrus hans gertsen torrespondent ichel Rocard, de leider van de if ranse Socialistische Partij, leeft gisteren de rekening voor iet debacle bij de Euroverkie- lingen gepresenteerd gekregen. ":en meerderheid van de partij- n^ad, het parlement van de par- ij, weigerde het vertrouwen uit spreken in Rocard als partij- ïder en in zijn plan om de par- drastisch te hervormen. On- iddellijk na de stemming trad tocard af. Zijn positie als partijleider J^iwam vorige week zondag in evaar toen zijn lijst bij de ver- iezingen voor het Europarle ment slechts 14,5 procent van de stemmen haalde. Het was de slechtste score van de Parti So- cialiste (PS) in 25 jaar. Lijsttrek ker Rocard wist de socialistische campagne geen gezicht te ge ven en moest bovendien tan denknarsend toezien hoe Ber nard Tapie via een uiterst popu listische campagne een belang rijk deel van de traditionele aanhang van de PS naar zich toe trok. Onmiddellijk na het bekend worden van de dramatische uit slag stak binnen de PS een storm van kritiek op. Rocard probeerde zijn positie als partij leider te redden door afstand te doen van zijn rol als 'natuurlijke kandidaat' van de Franse socia listen bij de presidentsverkie zingen van volgend jaar. „Dat is voorlopig niet aan de orde. We moeten eerst de partij weer op de rails zien te krijgen", ver klaarde de duidelijk zeer aange slagen Rocard eerder deze week. Hij probeerde de partijraad te overtuigen van de noodzaak om de partij grondig te hervormen. Volgens Rocard is de verkie zingsnederlaag te wijten aan drie factoren. De partij zou een onduidelijke politieke strategie hebben, maatschappelijk geïso leerd zijn geraakt en intern 'ab surd' functioneren. Rocard wees met dat laatste op de voortdu rende strijd tussen de stromin gen binnen de partij. Zijn voorstel om het bestuur van de partij drastisch te ver jongen en de invloed van de di verse vleugels aan banden te leggen, haalde het echter niet. In de coulissen werden zijn voorstellen afgedaan als 'lap werk' en 'cosmetische verande ringen'. De werkelijke reden lijkt echter dat diverse bonzen hun machtsposities in gevaar zagen komen als Rocard zijn zin zou krijgen. Daarbij komt nog dat een deel van de partijraad Rocards bloed wel kan drinken. Met na me de aanhang van ex-partijlei der Laurent Fabius heeft nooit iets van Rocard willen weten. Fabius werd vorig jaar via een 'coup' door Rocard aan de kant gezet en zag gisteren de kans schoon wraak te nemen. Fabius en de zijnen maken er boven dien geen geheim van dat ze Jacques Delors na diens af scheid van Brussel een veel be tere socialistische kandidaat achten voor de presidentsver kiezingen. Rocard droomt al ten minste een kwart eeuw van het presi dentschap. In de jaren zeventig was hij de gedoodverfde kandi daat van links, maar Francois Mitterrand wist hem tot twee keer toe aan de kant te schuiven omdat Mitterrand meer aan hang binnen de partij had. Ro card dacht dat hij in 1995 echt aan de beurt zou zijn, maar zijn kansen om het ooit nog eens tot president te schoppen, zijn nu vrijwel verkeken. Het partijleiderschap wordt tijdelijk waargenomen door Henri Emmanuelli, de voorma lige voorzitter van het Franse parlement. Emmanuelli (49) kreeg op de partijraad 140 stemmen, terwijl oud-minister Strauss.Kahn er 64 kreeg. Voor de verkiezing van een perma nente opvolger van Rocard is nog geen datum gekozen. Werknemers Vietnam krijgen stakingrecht Werknemers in Vietnam heb- .ben voor het eerst in de ge schiedenis het recht gekregen om te staken voor hoger'loon en betere werkomstandigheden. Dat heeft het Vietnamese staatspersbureau vanochtend gemeld. Het stakingsrecht is opgeno men in de eerste arbeidswet, die met overweldigende meer derheid door het parlement is aangenomen. De wet beoogt volgens het persbureau de rech ten van werknemers in even wicht te brengen met de belan gen van buitenlandse investeer ders. Werknemers van bedrijven die van cruciaal belang worden geacht voor de economie zijn echter van het stakingsrecht uit gezonderd. De overige werkne mers mogen alleen staken wan neer onderhandelingen tot niets hebben geleid. De nieuwe wet voorziet niet in het recht van werknemers om onafhankelijke vakbonden op te richten. Britse man legt zeer been voor de trein londen Rtr Om van de pijn in zijn door een verkeersongeluk vermink te been af te zijn, heeft een 28- jarige Engelsman dat been vrij willig voor de trein gelegd en eraf laten rijden. Hij had art sen om amputatie gevraagd, maar dat werd geweigerd. „Ik heb geen spijt van wat ik gedaan heb", zei Ian Hudson vanaf zijn ziekbed in het zie kenhuis van Winchester in Zuid-Engeland. „Ik wist pre cies wat ik deed. Ik heb zorg vuldig stenen tussen de rails gestapeld om mijn been op te leggen." De amputatie verliep succesvol: het been werd er even onder de knie afgereden. Hudsons been raakte in 1988 verminkt door een motoronge luk. Hij onderging vele opera ties, maar de pijn in het been bleef onverdragelijk. Artsen hadden het aanvankelijk wil len afzetten, maar besloten la ter toch het been te behouden. „Niemand weet welke pijn ik heb doorstaan de laatste jaren. Nu ben ik er voorgoed van af."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5