Honderden klachten over herkeuring WAO Kind dupe van normvervaging op slagveld Binnenland Mini-autootjes in Hoorn Weer internationale actie tegen het drugtoerisme Broedseizoen Oudere homo's hebben het moeilijk in verzorgingshuis Ex-kamerleden: CDA onbetrouwbaar Nederland - Saoedi-Arabië 00 Nederland - Japan OO Nederland - HLS. 00 Nederland - Peru OO Nederland - Engeland OO Nederland - Kameroen OO Nederland - Australië OO Nederland - Italië OO Nederland - Argentinië OO [pmii-Nfiii MAANDAG 20 JUNI 1994 Jederlands Persbure. Gewurgd meisje gevonden in safaripark hilvarenbeek Een 14-jarig meisje uit het Duitse Mülheim an der Ruhr is zaterdagmorgen dood aangetroffen in een afgesloten toi let op het terrein van recreatiepark de Beekse Bergen in Hilva renbeek. Uit sectie is gebleken dat ze is gewurgd. De politie heeft een 37-jarige man uit Tilburg aangehouden, maar wil geen me dedelingen over de verdachte doen. Samen met enkele familie leden logeerde het meisje in een bungalow op het terrein van het safaripark en het strandbad. Nederlander wegens heling veroordeeld lyon Een Nederlandse antiquair is in Frankrijk veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf wegens heling van gestolen pop pen uit een museum in Beaujeu, in de buurt van Lyon. In zijn Belgische winkel waren veertien van de negentig gestolen porce- leinen poppen gevonden. De poppen zijn van 'onschatbare waarde', zo verklaarde de burgemeester van Beaujeu na de dief stal. Echtpaar neergeschoten in Rijen .rijen» In het Brabantse Rijen (gemeente Gilze en Rijen) zijn za terdagmiddag een 29-jarige man en zijn 25-jarige echtgenote om het leven gekomen. Ze werden dodelijk geraakt door scho ten uit een vuurwapen. Volgens de politie had het paar al enige tijd huwelijksproblemen. Bende autodieven opgepakt ooltgensplaatDe politie heeft in het Zeeuwse Ooltgensplaat zaterdag een bende autodieven opgepakt en ten minste elf ge- Stolen auto's teruggevonden. In twee loodsen trof de politie nog énkele tientallen auto's aan. Onderzoek moet uitwijzen of die ook zijn gestolen. De politie arresteerde tien mannen, onder wie ëen 50-jarige Rotterdammer die de loodsen verhuurde. De poli tie in Goeree-Overflakkee kwam de bende op het spoor tijdens een speurtocht naar zes vermiste BMW's. Weer brandstichting in Joure joure» De Friese plaats Joure is wederom het doelwit van brandstichting geworden. Zaterdagmorgen werd een school in brand gestoken. Een werkneemster van het ernaast gelegen ver zorgingstehuis ontdekte de brand bijtijds zodat de schade be perkt bleef. Er was een ruit ingeslagen en de gordijnen waren in brand gestoken. Joure wordt al maanden geteisterd door brand stichtingen. De laatste dateert van 2 april toen de gereformeerde kerk werd verwoest. Het speciale rechercheteam werd een halve week geleden opgeheven, maar is nu weer operationeel. 't Is ZomerSALE bij IKEA. Met kortingen tot wel 50%! AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN EKKERSRUT SLIEDRECHT rotterdam anp Politiekorpsen uit Nederland, België en Frankrijk hebben dit weekeinde voor de tweede keer dit jaar gecoördineerd opgetre den tegen zogenoemde drug toeristen. Sinds vorig jaar jaagt de Rot terdamse politie op drugtoeris ten uit Frankrijk en België die in Rotterdam cocaïne of heroïne kopen. De runners begeleiden de kopers van de snelwegen en het Centraal Station naar drug panden. Meestal beperkt die 'De dossiers worden niet eens opengeslagen Ruim 350 mensen hebben het afgelopen weekeinde de WAO-klachtenlijn in Amsterdam gebeld om hun hart te luchten over de manier waarop de keuringen en herkeu ringen uitpakken in de nieuwe WAO. De zes lijnen waren continu bezet, doordat het voor veel bellers een zeldza me kans was 'hun verhaal te doen waarvoor bij de keu ringsartsen absoluut geen belangstelling was', aldus woordvoerster Wewer van het Breed Platform Verzeke- lager afkeuringspercentage", al dus Wewer. In januari is begonnen met de herkeuring van alle huidige WAO'ers onder de vijftig jaar. Omdat er nieuwe, veel strenge re criteria zijn voor het bepalen van de arbeidsongeschiktheid, gaat bijna de helft van de her keurde arbeidsongeschikten naar huis met een veel lagere of Herkeuringen blijken soms in vijf minuten te worden afgehan deld door de artsen en arbeids- deskundigen van de Gemeen schappelijke Medische Dien sten (GMD's). „De dossiers wor den niet eens opengeslagen, maar de mensen worden wel de straat opgestuurd met een veel zelfs helemaal geen WAO-uitke- ring meer hoewel in hun licha melijke of geestelijke toestand niets is veranderd. Vinden ze geen baan, dan belanden deze mensen uiteindelijk in de bij stand. Wewer: „Er wordt vaak geen enkele rekening gehouden met medische gebreken. We hebben mensen gehad met stof-aller- gieën die werden goedgekeurd om in een naaiatelier te werken. Een vrouw die eczeem krijgt bij de aanraking van zand werd ge schikt geacht voor werk in een plantenkas." Een drietal vrou wen met whiplash (blijvende medische klachten na een hefti ge zwiepende beweging van het hoofd door bijvoorbeeld een aanrijding van achteren) meld- jacht zich tot Nederlands grondgebied. Voor de tweede keer dit jaar was nu ook de Bel gische en Franse politie betrok ken bij de acties. In Rotterdam beperkte de po litie zich tot "het sluiten van drugpanden waar vooral veel Franse en Belgische jongeren op afkomen. In Zeeuws-Vlaan- deren zijn in totaal dertig men sen aangehouden en werden verboden wapens in beslag ge nomen. De Belgische politie hield in totaal 1240 mensen hoorn Een jongen bekijkt belangstellend een Fiat 500. Zo'n honderd van deze n in Hoorn te bewonderen. Daar hield de Fiat 500 Club een bijeenkomst. 'Geweld leidt tot geweld en traumatisering soms tot wraak' rotterdam jolanda van der graaf Water halen is elke dag weer een le vensgevaarlijke onderneming. De jon gen maakt er een spelletje van. Eerst wegduiken in de bosjes, dan zigzag gend de weg over zodat de sluipschut ters hem niet kunnen raken. Van daar in één ruk naar de rivier, net als de winnaar van een hardloopwedstrijd. Ook vandaag zit het jongetje weer klaar, wachtend op het denkbeeldige startschot. Net als hij weg wil sprinten, slaat een mortiergranaat in. Overal in de wereld lijden kinderen on der meedógenloos oorlogsgeweld. Hun aantal groeit snel en hun situatie ver slechtert met de dag. Want steeds vaker nemen de strijdende partijen een loopje met de rechten van de burgerbevolking. Deze week buigen hulpverleners, rap porteurs en militairen uit binnen- en buitenland zich tijdens een conferentie in Amsterdam over de problemen van kinderen in gewapende conflicten. De bijeenkomst wordt gehouden door de International Dialogues Foundation (IDF), Unicef en Defense for Children International (DCI) en eindigt in het aannemen van de 'Verklaring van Am sterdam' door minister Kooijmans van buitenlandse zaken. Volgens internationaal jurist en IDF-se- cretaris Theo van Baarda is de situatie in veel gewapende conflicten alarme rend. „Het onderscheid tussen militai ren en burgerbevolking dat van oudsher in oorlogen werd gerespecteerd, ver vaagt snel", zo constateert hij. Tijdens de Eerste Wereldoorlog waren vijf procent van het aantal gesneuvel den burgers. Tijdens de Tweede We reldoorlog liep dat'percentage op tot 45 procent. Nu, bij de oorlogen in Bosnië, Rwanda of Angola, bestaat 85 tot 90 procent van de slachtoffers uit weerloze mannen, vrouwen en kinderen. De normvervaging op het slagveld heeft al les te maken met het verdwijnen van de 'officiële' oorlogen met 'officiële' legers en de opkomst van guerrilla-bewegin gen die oorlogs- of humanitair recht volledig aan hun laars lappen. Ook hulporganisaties lijden onder dat tanende respect. Kon het Rode Kruis tij dens de oorlog in Beiroet (Libanon) haar werk nog doen, vanaf de inval van Irak in Koeweit worden rechten van hulpverleners geminacht en vormen zij in Bosnië, Rwanda en Angola zelfs vij andelijke doelwitten. Het internationale oorlogsrecht en hu manitaire recht zijn niet op de 'vuile oorlogen' berekend en vertonen tal van lacunes als het om de rechten van kin deren in oorlog gaat. De Verklaring van Amsterdam moet die ontbrekende be palingen invullen en een norm stellen naar hulporganisaties, vredesmachten, overheden èn, uiteindelijk, misschien naar de strijdende partijen. Een belangrijk onderdeel uit de verkla ring is traumatherapie: het behandelen van kinderen die zeer schokkende ge beurtenissen hebben meegemaakt en daardoor voor kortere of langere tijd niet meer kunnen functioneren. De Utrechtse klinisch psycholoog prof. d- r. W. Wolters, die zien bezighoudt met traumabehandeling, zal tijdens de con ferentie het belang van traumatherapie voor kinderen in oorlogsgebieden on derstrepen. „Kinderen maken de vreselijkste dingen mee in oorlogen. Ze zien hoe hun ou ders worden doodgeschoten, gemar teld, verkracht of weggevoerd. Hoe mensen worden onthoofd, hoe hun ogen worden uitgestoken. Over het al gemeen zijn ze volledig ontworteld doordat hun familie is verdwenen, doordat ze dagen-, wekenlang onder weg zijn en geen geborgenheid meer kunnen vinden." Wolters pleit ervoor dat in oorlogsge bieden specialisten worden gestatio neerd. die beleidsmakers gaan vertellen hoe getraumatiseerden kunnen worden geholpen. „De behandeling kan lopen via onderwijzers, groepsleiders, verple gers, ouders en huisartsen. Voor de zeer getraumatiseerde groep moeten kleine eenheden komen waar gespecialiseerde behandeling kan worden gegeven. Het uitblijven van behandeling heeft fa tale gevolgen. Al is het maar omdat een deel van de getraumatiseerde kinderen op volwassen leeftijd zelf daders wor den omdat ze de gebeurtenissen niet hebben verwerkt. Dat is het geval in Rwanda, waar dertig jaar geleden ook een zeer bloedige onafhankelijkheids strijd woedde en waar nauwelijks aan dacht is geschonken aan de psychische problemen van oorlogsslachtoffers. Wolters: „Geweld leidt tot geweld, dat is bekend, en traumatisering kan soms uitlopen op wraak. In die zin werkt traumabehandeling ook preventief. Ook hulpverlening aan baby's die zijn verwekt tijdens verkrachtingen in oor logstijd, is opgenomen in de Verklaring. De Franse kinderpsychiater dr. Cathari- na Bonnet biedt al jarenlang hulp op dit terrein. „In vrëdestijd", vertelt ze, „is het voor vrouwen al heel moeilijk om met dit probleem om te gaan. Want een logische reactie is dat de moeder dit kind haat. Laat staan wat er gebeurt in Kroatië en Bosnië. Daar zijn vrouwen als in geen enkele andere oorlog stelsel matig verkracht om de moslimbevol king te doen verdwijnen en kunnen zij vaak met geen woord over hun proble men praten omdat ze dan de kans lo pen te worden vermoord." Veel van de baby's zijn vermoord, weet Bonnet. Anderen zijn te vondeling ge legd, of achtergelaten in weeshuizen. Bonnet en talloze andere deskundigen pleiten ervoor dat verkrachte vrouwen in oorlogstijd in staat worden gesteld om 'anoniem' hun baby te krijgen. „Geen registratie", vervolgt de Franse psychiater, „en de waarborg dat de kin deren zo snel mogelijk worden geadop teerd. Want geen enkel kind kan op la tere leeftijd met deze waarheid om gaan." de dat de arbeidsdeskundige ze wel geschikt achtte om bonsai boompjes te kweken of lam- pekappen te naaien. „Terwijl de vrouwen krimpen van de pijn als ze hun hoofd maar een klein beetje moeten buigen." De bedrijfsverenigingen heb ben tot mei vijfduizend WAO'ers beneden de 35 jaar herkeurd. In totaal worden de komende drie jaar 300.000 WAO'ers herkeurd. Het Breed Platform Verzeke ringen houdt de klachtenlijn (020 - 6181007) open tot en met vrijdag. Daarna worden de be vindingen in Den Haag gepre senteerd. Het Breed Platform heeft de telefoonlijn openge steld in opdracht van het Natio naal Comité Chronisch Zieken. 'Opheffen jeugd- en zedenzaken was grote fout' zutphen gpd „Het opheffen van de gespecia liseerde afdelingen voor jeugd- en zedenzaken bij de politie is een grote fout geweest die moet worden hersteld. Maatschappe lijke problemen als jeugdcrimi naliteit en zedenzaken moeten door specialisten worden aan gepakt. Voor dat werk is niet ie dereen geschikt." Dat zegt A. van den Elskamp, hoofd op leidingen van de Recherche school in Zutphen. De kennis en ervaring bij de politie op het gebied van zeden zaken moet beter worden on derhouden, vindt Van den Els- kamp. Volgens hem kan een po- litie-agent dergelijke zaken er niet 'bij' doen, zoals nu na de reorganisatie van het politie-ap- paraat het geval is. Bij de reorganisatie is volgens hem meer nadruk gelegd op het aantal dienstjaren dan op de er varing en kwaliteit van politie mensen. „Het begrip 'de juiste man op de juiste plaats' werd niet gehanteerd." Volgens Van den Elskamp heeft de reorgani satie geleid tot een run op cur sussen bij de Rechercheschool doordat politiemensen in hun nieuwe functie kennis tekort- kwamen. amsterdam anp naardermeer In het Naardermeer, het oudste beschermde natuurge bied in Nederland, bevinden zich op dit moment 1800 broedparen. Twee aalscholvers waken hier over hun jongen. De aalscholvers hebben jongen van begin mei tot eind juni. foto anp aardheid verbergen. Samen met de onderlinge sterke sociale controle, de afhankelijkheid en relatief kwetsbare positie, ont staat een moeilijke situatie voor ouderen die niet met een ge heim willen leven. Maar open lijk uitkomen voor de werkelijk heid kan leiden tot een onleef bare situatie. De leidinggevenden van de verzorgingshuizen vertelden de onderzoekers daarvoor geen verantwoordelijkheid te kunnen dragen. Zij beroepen zich op hun respect voor de privacy van de bewoners. Bovendien gaven ze er blijk van geen idee te heb ben van de kwetsbare positie van de homoseksuele oudere. Ze zien het als een individueel, in plaats van een sociaal pro bleem. Het COC pleit er onder meer voor om verzorgend personeel bij te scholen om op die manier van vooroordelen af te komen. Verder moeten de mede-bewo ners op verschillende manieren worden voorgelicht. Voor homoseksuelen op leeftijd is het leven in een verzorgings huis geen pretje. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, openlijk voor de seksuele voorkeur uit te komen. Degenen die dat wel doen, krijgen te maken met ne gatieve reacties van de medebe woners, terwijl de leiding van de huizen de verantwoordelijkheid afschuift met als excuus dat men de privacy van alle bewo ners wil respecteren. Dat blijkt uit het rapport 'Het komt hier niet voor' over de ho mo-onvriendelijkheid van ver zorgingshuizen in Amsterdam dat het COC vanmiddag pre senteerde. De vakgroep sociolo gie van de Universiteit van Am sterdam voerde het onderzoek uit in 23 verzorgingshuizen. De negatieve houding van veel medebewoners ('Als ze het zouden zeggen, zou ik zeg gen dat ze gewoon moeten doen') leidt ertoe dat de ho moseksuele ouderen hun ge- Ook positie van Brinkman onder vuur den haag» gpd De laatste twee jaar heeft het CDA zich ontwikkeld tot een 'onbetrouwbare en onbereken bare' stroming. Daarin ligt de voornaamste oorzaak voor het ongekende electorale verlies op 3 mei, zo stellen twintig voor malige CDA-kamerleden in een gezamenlijk brief aan de com missie-Gardeniers die de neder laag van christen-democraten onderzoekt. De briefschrijvers houden de gehele partijtop, in clusief fractieleider Brinkman, verantwoordelijk voor deze ont wikkeling. Onmiddellijk na het uitlekken van de brief zijn er vragen gere zen over de positie van Brink man. Ook nog zittende fractie leden komen in een schrijven aan de commissie-Gardeniers tot de slotsom dat het CDA zijn kiezers op diverse punten heeft teleurgesteld. Zo zou het kabi netsbeleid 'te weinig daad krachtig' zijn geweest en is er van lastenverlaging niets terecht gekomen. Bovendien is 'geblun derd' bij de presentatie van het CDA-verkiezingsprogramma en in de campagne. Woordvoerders van beide groepen briefschrijvers ontken den gisteren met klem dat zij uit zijn op het onmiddellijke aftre den van Brinkman. Zelfs oud kamerlid Ton de Kok, die Brink man eerder zwaar heeft bekriti seerd, stelde dat het moment om de fractieleider te wisselen op zijn vroegst over ongeveer een jaar aanbreekt. CpA-ka- merlid Hans Hillen, een ver trouweling van Brinkman, ver klaarde gisteren voor de NOS- televisie: „De positie van Brink man is tot nu toe niet in gevaar. Tijdens de jongste partijraad kreeg hij nog een lang applaus, dat wijst er op dat men niet uit isop koppensnellen." Volgens de twintig voormali ge kamerleden, onder wrie de huidige burgemeester van. Haarlemmermeer Van Houwe- lingen, Van Iersel, Huibers, Tuinstra, Koetje, Koffeman en Van Vlijmen, heeft het CDA met name zijn vingers gebrand aan de 'onverwachte' ingrepen in de sociale zekerheid. „Gaande de rit zijn de polisvoorwaarden van de WAO veranderd en daar was de achterban niet op voorbe reid", aldus een van hen. De ka merleden steken ook een hand in eigen boezem. Een zegsman: „Voor het oog van de buitenwe reld steunde de CDA-fractie het kabinetsbeleid onvoorwaarde lijk. Maar intern heeft het flink geknald." De analyse van de zittende fractieleden komt in grote lijnen overeen met die van de oud fractieleden. Wel legt de huidige fractie de schuld voor het te kortschietende beleid van het CDA voor een deel ook bij de coalitiepartner. „De PvdA be vond zich rond 1992 in een die pe crisis. Dat is ten koste gaan van onze slagvaardig heid aldus een anoniem frac tielid. Als je naar het buitenland belt, kies dan geen 09 meer, maar OO.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3