'Dit is een frontale aanval op het OM' Rampenbestrijding per computer heel dichtbij Feiten &Meningen België treft voorbereidingen voor overstap Jean-Luc Dehaene Genève en Bonn in de clinch over kantoor WTO MAANDAG 20 JUNI 1994 NIEUWSANALYSE De Belgische regeringspartijen hebben ach ter de schermen voorbereidingen getroffen voor een soepele overgang van premier Dehaene naar het voorzitterschap van de Europese Commissie. Daarmee heeft de Belgische minister-president zich in eigen land verzekerd van voldoende rugdekking voor de harde strijd die hij momenteel rond de Europese topbaan uitvecht met premier Lubbers. De premiers der Lage Landen willen alle bei komend weekeinde tijdens de EU-top- conferentie op het Griekse eiland Corfu worden gekroond tot nieuwe voorzitter van de Europese Commissie. In het kader van zijn lobby probeert Lubbers nog steeds een afspraak te regelen met de Duitse bonds kanselier Kohl. De Duitser staat echter vol ledig achter de Belg, net als de Fransen. Dehaene geeft de voorkeur aan 'stille di plomatie' en dineerde vrijdagavond met de Italiaanse premier Berlusconi. De nieuwe Italiaanse regeringsleider bekleedt een sleu telpositie in het steekspel rond de benoe ming. Hij is bereid Dehaene te steunen als zijn Forza Italia lid mag worden van de Eu ropese christendemocratische EVP. Een ge heime bemiddelingspoging van de Belgi sche christendemocratische ex-premier Martens tussen de twee rivalen is vorige week donderdag op een mislukking uitge draaid. Eurocommissaris Hans van den Broek zei zaterdag tijdens een CDA-bijeenkomst in Ede dat de kansen van Lubbers op het voor zitterschap niet zijn te taxeren. Volgens Van den Broek zijn zowel Lubbers als Dehaene beide overtuigde Europeanen, goede mana gers en geschikte kandidaten, hoewel de hoogste post in Brussel eigenlijk Nederland toekomt. „Het gaat niet in de eerste plaats om het wegen van de personen, maar om het feit dat Nederland nog nooit voor de volle termijn een voorzitter heeft geleverd. De vraag is dus meer: welke reden zou er zijn om Nederland deze post te weigeren?" Na afloop van de bijeenkomst liet de voormalige minister van buitenlandse za ken zich kritisch uit over de gevoerde cam pagne voor de Eurofunctie. Daarbij is vol gens Van den Broek teveel 'lawaai' ge maakt. „Lubbers heeft zichzelf met het ver kapte dreigement een veto over Dehaene uit te spreken, geen dienst bewezen", aldus de Eurocommissaris. Van den Broek sugge reerde dat de Europese Raad, als op Corfu onverhoopt geen besluit valt, twee kandida ten aan het Europees Parlement zou kun nen voordragen. „Laat het Europarlement dan maar kiezen, dat zou toch democrati scher zijn." Een benoeming van Jean-Luc Dehaene tot opvolger van commissievoorzitter Del- ors stelt de Belgische politiek voor het pro bleem een geschikte opvolger voor de pre mier te vinden. Voor die impopulaire baan is het animo gering. De rooms-rode coalitie lijkt de voorkeur te geven aan minister van begroting Herman van Rompuy, een harde en vrij rechtse Vlaamse christen-democraat die oogt als een grijze muis. De veel charis- matischer Waalse christen-democraat Wat- helet maakt echter ook nog een kans. Een vertrek van Dehaene zal echter niet leiden tot de val van de regering, hebben socialis ten en christendemocraten afgesproken. BRUSSEL PETER DE VRIES Positie misdaadbestrijder Gonsalves uiterst precair Het imago van de onkreukbare procureur-generaal en misdaadbestrijder mr. R. Gonsalves ligt aan gruzelementen na de VPRO-uitzending van af gelopen vrijdag. Dertig jaar geleden werd hij van alle blaam gezuiverd, nadat hij van ernstige strafbare feiten als doodslag en poging tot dood slag was beschuldigd. Dat de VPRO de zaak opnieuw heeft opgerakeld, wordt binnen Justitie beschouwd als een 'complot'. „Dit is een frontale aanval op het openbaar ministerie (OM) en op de positie van procureur- generaal Gonsalves", zo rea geert een hooggeplaatste mede werker van het OM, die niet bij name wil worden genoemd. Of Gonsalves als procureur-gene raal (PG) nog is te handhaven, is een vraag die niemand in de politiek, op het ministerie van justitie of bij het OM durft te beantwoorden. De radio-uitzending van het VPRO-programma Argos bracht vooralsnog geen feiten aan het licht die nog niet bekend waren. Toch is de positie van Gonsal ves op zijn minst aan het wan kelen gebracht. Kan iemand te gen wie zulke zware beschuldi gingen worden ingebracht nog wel leiding geven aan de bestrij ding van de georganiseerde cri minaliteit in Nederland? Het CDA heeft al verklaard dat een procureur-generaal van vol strekt onbesproken gedrag moet zijn. Gonsalves vertrok in 1956 op jonge leeftijd hij was toen 24 naar het toenmalige Neder lands Nieuw-Guinea. Als con troleur eerste klas moest hij rond 1960 in de Baliemvallei or de en rust brengen onder de ri valiserende papoea-stammen (Dani's). Daarbij ging de 'man met de baard', zoals de Dani's hem omschreven, nogal ruig te werk. Papoea's werden per soonlijk door hem met de knoet bewerkt, hutten gingen in vlam men op en er vielen doden. Een ondergeschikte van Gonsalves, E. Markhorst, verklaarde later er getuige van te zijn geweest dat de controleur een Dani dood schoot. „Hij loste een schot met zijn junglekarabijn en trof een Dani in zijn achterhoofd." Gonsalves' opvolger in de Balie mvallei, C. J. Schneiders, hoorde later dat de controleur een loka le hoofdman had doodgescho ten die een speer naar hem wierp. Schneinder in 1960 over Gonsalves en zijn agenten: „On dergetekende heeft tijdens zijn thans drie maanden durende verblijf veel verhalen gehoord over op de vlucht neergescho ten krijgers, gericht vuur op groepen vluchtenden bij nade ring van patrouilles van de con troleur, mishandeling met de wapenstok door agenten en door de controleur zelf." Sch neider omschreef Gonsalves en Procureur-generaal R. Gonsalves. zijn agenten als 'schiet-graag'. Volgens de toenmalige procu reur-generaal van Nieuw-Gui nea, mr. G. vonMeijenfeldt, heeft Gonsalves zich schuldig gemaakt aan strafbare feiten. Hij schrijft in een door het VPRO-radio-programma opge spoorde, geheime brief, dat Gonsalves schuldig is aan diver se 'zeer ernstige strafbare feiten, enige gevallen van doodslag, enige van poging tot doodslag, zeer vele gevallen van mishan deling, opzettelijke brandstich ting en vernieling van goede ren'. In één geval, dat van de lo kale hoofdman, meent de toem- alige PG dat er sprake zou kun nen zijn van moord. Von Meijenfeldt meende dat de zaak onder de rechter moest worden gebracht en diende een aanklacht in. „Naar mijn me ning gaat bij deze feiten een be roep op overmacht, noodweer of noodweerexces, wettelijk voorschrift dan wel ambtelijk bevel, niet op. Hier is de ver denking wel van zulk een ernsti ge aard, dat indien men enige twijfel zou willen in het geding brengen toch alleen een rechter hierover een beslissing zou mo gen nemen". Volgens berichten uit de kran Procureur-generaal Gonsalves is terug van vakantie en zal waarschijnlijk mor gen met justitieminister Kosto praten over zijn verleden in Nieuw-Guinea. Dat bevestigde de kabinetchef van de PG, H. Grootmeijer, gisteren. Kosto zei eind vorige week spoedig te wollen praten met de topman binnen het openbaar ministerie (OM) over de doodslagen en mishandelingen die Gonsalves tussen 1958 en 1960 zou hebben gepleegd als bestuurder in de voormalig Nederlandse kolonie. Als de Bossche procureur-generaal zich in zijn Nieuw-Guinea-tijd inderdaad heeft schuldig gemaakt aan bijvoor beeld doodslag, een poging daartoe en 'mishandelingen, dan nog valt hem nu daarover jmidisch niets meer te verwij ten. De vijftien jaar gevangenisstraf die alleen al voor doodslag geldt, kan hem nooit meer worden opgelegd, omdat het misdrijf verjaard is. Strafrechtelijk gezien is er voor de in opspraak ge raakte en binnen het OM weinig gelief de man dus geen vuiltje aan de lucht. Volgens dr. C. Lagerberg, de vroegere 'baas' van Gonsalves in Nieuw-Guinea zitten topmensen uit de wereld van po litie en justitie achter de affaire. „De man is verre van geliefd binnen zijn ei gen wereld en die van de misdaad. De verhalen over de Nieuw-Guinea-tijd van de procureur-generaal zijn via die kanalen naar buiten gebracht." Namen van mensen die het bloed van Gonsal ves wel kunnen drinken en op deze manier wraak willen nemen, gaf Lager berg niet. ten van december 1960 zou Von Meyenfeldt de daden van Gon salves later enigszins hebben gerechtvaardigd door te wijzen op diens jeugdige leeftijd, oner varenheid, de buitengewoon gevaarlijke situatie én het ge brek aan mankracht om orde te handhaven. In Nederland kreeg de affaire in het begin van de jaren '60 veel publiciteit. Tot in de Tweede Kamer werden de daden van Gonsalves besproken en de kwestie werd tot de bodem uit gezocht. Harde bewijzen wer den niet gevonden. Er volgende geen strafzaak, laat staan een veroordeling. De aanklacht van Von Meyenfeldt tegen Gonsal ves werd in 1962 ingetrokken. De PG stapte naar aanleiding van deze affaire teleurgesteld op. De toenmalige staatssecretaris van binnenlandse zaken, Th. H- Bot, die de Tweede Kamer over de zaak informeerde, heeft mo gelijk Von Meijenfeldt onder druk gezet af te zien van straf vervolging. De PG klaagde over tegenwerking bij het onderzoek. Kranten uit die tijd schrijven dat Nederland een dergelijke affaire niet kon gebruiken, omdat de discussie over de dekolonisatie van Nieuw-Guinea in volle gang was. Gonsalves werd als bestuurs ambtenaar op 28-jarige leeftijd geridderd vanwege zijn grote verdiensten in Nieuw-Guinea. Hij was daarmee volgens de kranten in die tijd de jongste ridder van Nederland. In 1962 werd hij benoemd tot officier van justitie in Nederland. Daar over werd'het advies gevraagd van de procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Lange- meijer. Deze was van oordeel dat de feiten geen beletsel wa ren voor de benoeming. Bij vol gende promoties van Gonselves binnen het OM-bestuursappa- raat hebben opeenvolgende mi nisters nimmer reden gezien voor een ander oordeel. Op het ministerie van justitie wordt dan ook gesproken van een vooropgezet plan om Gon salves zwart te maken. Het is de tweede keer binnen enkele we ken dat hij in moeilijkheden wordt gebracht. Begin juni lekte uit dat Gonsalves zich een groot aantal coördinerende taken toe wilde eigenen, zoals het toe zicht op alle Nederlandse IRT's (interregionale rechercheteams) en alle regionale criminele in lichtingendiensten. Deze voor stellen hebben bij de andere procureurs-generaal kwaad bloed gezet. De toenmalige staatssecretaris Kosto floot hem publiekelijk terug. Op de vraag of iemand belang had kunnen hebben bij het uit lekken, zei Gonsalves een week later: „Daar kunt u zelf uw con clusies uit trekken." Bij Justitie zegt een hooggeplaatste ambte naar dat er mogelijk een ver band bestaat tussen het uitlek ken van de brief, begin juni en de huidige affaire. Het openbaar ministerie kan deze rel er net niet bij hebben. Eerder al kwamen de Amster damse hoofdofficier Vrakking en procureur-generaal Van Randwijck ernstig beschadigd uit de affaire rond de opheffing van het Interregionaal Recher cheteam Amsterdam Noord- Holland. Ruim een week gele den veegde de commissie-Don- ner de vloer aan met het OM. Gewezen werd op de vele vorm fouten en de gebrekkige organi satie. Het Sociaal Cultureel Planbureau hekelde daarna nog eens de lage produktiviteit van het OM. DEN HAAG CEES VAN DER LAAN Het binnenhalen van internationale organisaties 'orji maar niet te spreken van de bijbehorende topfuncties lijkt in Europa een zaak van nationaal levensbelang te zijn geworden. Zo is een zenuwenoorlog uitgebroke tussen Bonn en Genève over de vestiging van de nieu we Wereldhandelsorganisatie van de VN, die op 1 janu ari de plaats gaat innemen van de bijna vijftig jaar ouc L GATT. Het is een hoofdprijs van formaat, want het accent vai de internationale conflictstof ligt tegenwoordig op eco nomisch terrein en de nieuwe organisatie wordt spel leider en arbiter van het nieuwe vrijhandelsstatuut dal werd beklonken tijdens de vorig jaar afgesloten Urugu ay Ronde. Duitsland zet alles op alles om met de World Trade Oj ganization (WTO) zijn eerste VN-instantie binnen te halen. Gezien de geplande overheveling van het Duits regeringsapparaat naar Berlijn komt er in Bonn vol doende leef- en werkruimte vrij. De WTO mag in eerst instantie beschikken over het Wasserwerk, het presti gieuze parlementsgebouw aan de Rijn. Minister Rexrodt (economie) is bereid de hele verhui zing van de vijfhonderd internationale WTO-functio- narissen en hun gezinnen voor zijn rekening te nemer En in de Duitse aanbieding zitten aanlokkelijke belas tingvrije faciliteiten, financiële steun voor arme Derde Werelddiplomaten en wat dies meer zij. Tot de jaren tachtig genoot Genève met zijn Europese VN-hoofdkwartier en meer dan honderd aanpalende internationale organisaties vrijwel een monopolieposi tie. Als neutraal vergaderoord in het hart van West-Eu ropa, met voortreffelijke verbindingen en communica tiemiddelen plus een aantrekkelijk leefmilieu, maakte de Républiqueet Canton de Genève zich geen zorgen over concurrenten. De eerste schok kwam met de verhuizing van een tien tal VN-organisaties naar Wenen onder de niet zo subT tiele aandrang van de toenmalige VN-secretaris-gene- raal, de Oostenrijker Kurt Waldheim. De tweede klap volgde in 1992 toen Den Haag het inspectoraat van he verdrag tegen chemische oorlogsvoering in de wacht sleepte, gevolgd door het oorlogstribunaal voor ex-Joe goslavië. Het leven in Wenen en vooral Den Haag is goedkoper dan in het luxueuze Genève en de nieuwe gastheren waren onder meer met belastingvoordelen aanmerke lijk guller dan de Zwitsers. In tegenstelling tot andere j Europese steden is het autonome Genève met zijn nauwelijks 300.000 inwoners (van wie 40 procent bui-! tenlanders) aangewezen op zware financiële rugge steun van de federale hoofdstad Bern. Daar wordt het Franstalige Genève meer als een soort Monte Carlo da» een echt Zwitsers kanton beschouwd. Maar het no-nonsense bod van Bonn op de WTO heeft Zwitserland eindelijk wakker geschud. Als de WTO haa' intrek wil nemen in het aloude GATT-gebouw aan het Meer van Genève, belooft Bern de jaarhuur van 350.000 franc (bijna een half miljoen gulden) voor zijrij rekening te nemen. Er wordt een nieuwe vergaderzaal voor 750 personen gebouwd, alsmede een garage van j 25 miljoen gulden voor vierhonderd auto's. Er komt een belastingvrije winkel voor alle internatio nale diplomaten in Genève en er zal ooknog^en Mail son du Sud uit de grond worden gestampt, waar de I veertig armste ontwikkelingslanden eindelijk tegen eet1 redelijke huur kantoorruimte krijgen. Misschien is dit allemaal niet eens nodig, want een verpletterende meerderheid van de vijfhonderd GATTWTO-mede- werkers wil voor geen prijs naar Bonn. „De meesten van ons spreken geen Duits en houden niet van het regenachtige Noordeuropese klimaat", zegt een GATT-diplomaat. „Dat kinderen van school moeten veranderen weegt ook zwaar en velen zullen I gedwongen zijn hun villa's te verkopen, waarvoor in df huidige moeilijke markt nauwelijks gegadigden te vin-| den zijn." In hoeverre de regeringen van de 115 WTO- lidstaten die volgende maand tussen Bonn en Genève moeten kiezen met de voorkeur van de werknemers re kening zullen houden, valt evenwel nog te bezien. GENÈVE BOB KROON I CORRESPONDENT Een willekeurige ramp, op een wil lekeurige plaats: een explosie in ge bouw 6 van chemische fabriek X. In de brandweeralarmcentrale gaat meteen na de automatische mel ding iemand achter een computer zitten, zoekt met zijn muis wat hulpprogramma's. Op afstand zoomt hij in op de fabriekshal, ge bruik makend van de videocamera's op het terrein. Zonder ook maar een telefoon aan te raken zorgt hij dat er op tape ingesproken alarmberich- ten uitgaan naar de directie en be drijfsbrandweer van de fabriek en indien nodig naar politie, ambulan cedienst, het stadhuis, ziekenhui zen, de hoofdofficier van justitie en de commissaris van de koningin. De faxen van alle geselecteerde hulpdiensten spuwen dan al A4-tjes uit met kerngegevens over de be trokken chemicaliën en de te ne men maatregelen. Aan alle voertui gen van de hulpdiensten worden behalve de juiste blus- en hulpmid delen ook de snelste en veiligste aanrijroutes doorgegeven. Het ram penplan blijft in de kast. Toekomstmuziek? Als het aan de brandweer van Maarssen ligt zeker niet. Samen met softwareontwikke- laar Han Dataport uit Haarlem, heeft brandweercommandant Jack Ruibing de afgelopen zes maanden een zogenoemde pilot ontwikkeld die nu in een handomdraai opera tioneel kan zijn. I-kwadraat-VSM is de werknaam, oftewel interdiscipli nair integraal veiligheidssysteem Maarssen. Graag had Ruibing, tevens dagelijks bestuurder van de Koninklijke Ne derlandse Brandweervereniging, gezien dat het ministerie van bin nenlandse zaken zijn kindje adop teerde, maar of dat gebeurt is nog maar zeer de vraag. Het ministerie lanceert deze week in Limburg zelf een vergelijkbaar project, zij het van veel beperktere omvang. Groter is de kans dat PTT Telecom het systeem omarmt, zegt de brand weercommandant. Hoge functiona rissen hebben vorige week de proef opstelling in Maarssen bekeken en gingen volgens Ruibing 'enthou siast' de deur uit. Het computersysteem kan de ram penbestrijders ongelooflijk veel denk- en regelwerk uit handen ne men. Ruibing illustreert dat aan de hemd van de escalatie van de fa brieksbrand. Stel dat er na verloop van tijd assistentie uit andere plaat sen nodig is en er een evacuatie moet worden voorbereid. Op het scherm verschijnt een plattegrond van de omgeving. De man of vrouw achter de computer {plotter) voert windsnelheid en -richting in en op de kaart verschijnt automatisch de 'sigaar' van het gebied waarbinnen gevaarlijke stoffen vrijkomen. De beleidmakers in de brandweer centrale, het Coördinatieteam Plaats Incident (CTPI) of het crisis centrum in het gemeentehuis, wer pen er snel een blik op en het be voegd gezag besluit tot de evacua tie. Opnieuw hoeft de plotter slecht een paar simpele handelingen te ver richten om een gigantische operatie op gang te brengen. Alle sirenes in het rampgebied zijn inmiddels au tomatisch geactiveerd en bewoners zijn via radio of kabeltelevisie op de hoogte gebracht. Het netwerk inventariseert eigen machtig hoeveel opvangplaatsen nodig zijn, gaat zelf op zoek naar ruimte en bedden en telefoneert of faxt met sporthallen en scholen. Ruibing: „Het is tot in de perfectie doorgevoerd. De computer weet bij voorbeeld dat het Leger des Heils in Maarssen geen fax heeft, en dus moet worden gebeld. Dat in het informatietijdperk zo'n integraal systeem in Nederland nog niet draait, noemt Ruibing vreemd. Vrijwel alle nodige informatie is op databestanden voorhanden: route planners, het brandweervoorraad- systeem (Bravo), automatische aan sturingvan het sirenenetwerk, lijs ten met gevaarlijke stoffen, het scheepvaartinformatiesysteem (IVS 90) en noem maar op. „Het wach ten was alleen op de Jodokus die het even allemaal aan elkaar kop pelde", zegt Ruibing. Is bij rampenbestrijding de commu nicatie via het mobilofoonnet vaak de zwakke schakel, I-kwadraat VSM zou via de satelliet kunnen commu niceren. Met als bijkomend voor deel dat ramptoerisme van 'scannervinken' wordt beperkt. Volgens Ruibing zijn er met uitbrei ding van het systeem nog legio toe passingen denkbaar. Hij denkt daarbij aan de bestrijding van de kleine criminaliteit en verhoging van de sociale veiligheid. Ruibings handen jeuken om met I- kwadraat VSM aan de slag te gaan. „Een paar jaar geleden leek dit mis schien nog heel futuristisch, met de huidige technische mogelijkheden zou het toch eigenlijk de gewoonste zaak van de wereld moeten zijn. Maar er is nogal wat koudwater vrees, vooral bij het ministerie." MAARSSEN JOHAN GROENEVELD Het computersysteem kan de rampenbestrijders ongelooflijk veel denk- en regelwerk uit handen nemen. Op de foto de brand in de chemische fabriek in Uit hoorn in 1992. archieffoI

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2