Theaterspektakel in Houtkamp Overweldigende uitvoering requiem van Verdi Cultuur Kunst Geen doodschoppen in theatersport Droomfestival aan de Oude Singel Vierluik voor Kunstuitleen Eigenzinnige handen op accordeon Veelzijdige toverschoentjes van Kreatief Danscentrum Noach: een ontroerende chaos |a iAANDAG 20 JUN11994 Leiden gaat vreemd in LVC leiden Muzikanten uit de Leidse regio vormen, buiten hun nor male band om, een gelegenheidsformatie. Dertien van deze ge legenheidsbands 'gaan vreemd' op het Leiden gaat vreemd-fes tival in het LVC op 25 juni. Elke groep speelt een kwartier lang. Zelf gekozen nummers en minimaal één nummer dat gewijd is aan het vastgestelde thema: Amerika. Country Western, Foute Disco. Frank Sinatra, Blue Grass, Chicano Funk, Junk Food, Kort Amerikaans en Cheerleaders, allemaal zullen ze de revue passe ren tijdens dit zevende Leiden gaat vreemd-spektakel. De meer opbrengst gaat naar Artsen zonder Grenzen. Aanvang: 20.30 uur. Expert ontdekt meesterwerk Giotto rome» Een schildering op een houten paneel dat als een imitia- tie werd beschouwd, blijkt een echt meesterwerk te zijn van de middeleeuwse kunstenaar Giotto Di Bondone. De ontdekking werd gedaan door Filippo Todini, hoogleraar kunstgeschiedenis aan de universiteit van Udine. Het werk, een Madonna met kind, zat achter verscheidene lagen verf die in de loop der eeu wen op het paneel waren aangebracht. Het is een van de werken van Giotto die in historische bronnen wordt genoemd, maar die als verloren werd beschouwd. Giotto, die stierfin 1337, is we reldberoemd om zijn fresco's in de kathedraal van Assisi waarop het leven van St. Franciscus staat afgebeeld. Grafische technieken bij Expressie 70 alphen aan den rijn» In het creativiteitscentrum Expressie 70, aan de Cornelis Geella^n in Alphen aan den Rijn, begint op maandag 5 september weer een cursus grafische technieken onder leding van kunstenares Trees Klijn. Na de introduktie van verschillende technieken kan de cursist een keuze maken waarin hij of zij zich verder wil bekwamen. De cursus bestaat uit 15 lessen, gegeven op de maandagavond. Kosten: f 197,50. Voor meer informatie of aanmeldingen kan men terecht bij Expressie 70, tel. 01720- 93737 (ma. t/m vr. 8.30-12.00 en 14.00-16.00). muziek recensie li dy van der spek Concert: Messa da Requiem van Giuseppe Verdi uitgevoerd door Groot Omroepkoor Eigen Wijs en het Kauno Orkestras uit Li touwen o.l.v Pierre Schuitema Gehoord 19/6, Pieterskerk. Leiden Groot koor in flamboyant ÜC;J zwart-wit, uitgebreid orkest met "hgj veel bloot, vier enorme solisti- lv| sche partijen, een vooral letter- lijk overweldigende uitvoering, 'J.dat was ongeveer het plaatje ker van dit requiem van Verdi, ge- schreven als het is recht uit het hart van een volbloed-Italiaan. Vaj In de concertzalen is het dan ook een der meest geliefde j koorwerken geworden. De ver- klaring hiervoor ligt in de exel- lente dramatische expressie, de 5, vloeiende melodiek, die door de harmoniek nergens verdrongen wcf wordt. De keuze van het Kauno 1 Orkest uit Litouwen was perfect: uu| .een zeer eensgezinde, gedisci- groep musici die een gloedvol coloriet weet te produ- J ceren. Eigenwijs of lie vet ge- zegd, de luisteraar, kreeg het zwaar te verduren als zeeën van »e geluid de Pieterskerk overspoel- de, en dat komt nogal eens voor in dit extroverte werk. Ook de snelle thema's die helder over elkaar kunnen buitelen verdwe nen lichtelijk in de bekende wollen deken. Als je de ruimte kent moet daar beter op in te spelen zijn. Niettegenstaande deze lichte 'aandoeningen' bleef de uitvoering recht over eind staan en viel er zeer veel te genieten op alle fronten. De pri ma donna die aan deze avond een extra dimensie toevoegde was onbetwist de sopraan Wiebke Göetjes, een rijzende ster aan het vocale Firmament, een waardig leerling van Mari anne Blok. Net als haar grote leermeesteres zingt Göetjes met een onwaarschijnlijk gemak en vloeit haar briljante stem de ruimte in als helder water door een beek, geheel natuurijk, moeiteloos zelfs in extreme hoogten. In het laatste deel, het 'Libera me' werd zij door de massa aanbeden getuige de enorme ovatie die koor en or kest, maar toch vooral de grote diva van de avond ontving: en dat moet leuk zijn, juist op je driëendertigste verjaardag. Van Wiebke Göetjes zullen we in de opera-wereld nog veel horen. "SPETTEREND SEIZOEN LEIDSE SCHOUWBURG" BESTEL NU en maak kans op een GRATIS ABONNEMENT of VRIJ KAARTEN Voor heel veel voorstellingen zijn nog kaarten beschikbaar Bel voor gratis toezending SEIZOENPROGRAMMA '94-'95 071-131941 CHEF ANNEMIEKRUYGROK. 071 -356472, PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071-356472 Sjelter viert zilveren jubileum met A frikaanse clans en springprocessie De slaperige stilte van de zondagochtend werd giste ren in de Leiderdorpse Houtkamp prettig ver stoord door een groot aan tal muziekmakers, dansers, acrobaten en jongleurs. Sjelter bestaat 25 jaar en als dank hiervoor bood het de inwoners van Leider dorp een theaterdag aan. leiderdorp annemiek ruygrok Op een aantal plekken tegelijk viel te genieten van alle creatie ve uitingen, dus vervelen was uitgesloten. The Sjelter Squee zer dansers beten het spits af, meteen gevolgd door een pop penspel van de groep Rhobetty. Zacht getrommel kondigde intussen het optreden van de dansgroep Blakoe Roetoe Oema aan, een groep die bestaat uit Surinamers en Nederlanders. Allen delen een grote belang stelling voor de Afrikaanse mu ziek- en danscultuur en dat was aan hun optreden te merken ook. Het geroffel en gedans werkten zo aanstekelijk, dat sommige toeschouwers niet konden laten mee te hupsen met de danseressen. Inmiddels had zich een merk waardig soort springprocessie door het park in beweging ge zet. Vreemd uitgedoste dames en heren, van wie sommigen op stelten, schrikten het publiek op door vuurpijlen af te steken. De schapen van de kinderboerderij graasden onverstoorbaar ver der, maar 'Yanboule', zoals deze groep heet, wist de aandacht Meeslepende muziek, zang en dans door Blakoe Roetoe Oema op de theaterdag van Sjelter. van het publiek alvast te trekken batiek, steltlopen en fakkehverk Sprookjes met meikevers, een voor het optreden later op de een machtsspel tussen de klas- dichter, een 'gebeurtenis' door dag. sen laat zien. Heel bevreem- het duo Van Tast, een poppen- Yanboule is een veelzijdige dend en opmerkelijk in de am- kast voor de kinderen en nog groep, nog het meest verwant biance van een bijna zomerse veel meer voorstellingen maak- aan de Dogtroep, die met acro- Houtkamp. ten dat de theaterdag, die tot foto ben de bruijn vier uur duurde, bijna te kort was om het volledige program ma mee te beleven. Een thea terspektakel een zilveren jubila ris waardig. Buddingh'-prijs voor Van Dixhoorn rotterdam gpd De Cees Buddingh'-prijs, de be langrijkste debuutprijs voor poëzie, is dit jaar gewonnen door F. van Dixhoorn. De on derscheiding is hem toegekend voor zijn bij De Bezige Bij uitge geven drieluik 'Jaagpad. Rust in de tent. Zwaluwen vooruit'. Van Dixhoorn ontving de prijs zater dagavond tijdens Poetry Inter national uit handen van de we duwe van Cees Buddingh'. De jury bestond uit Gerrit Kouwe- naar, Simon Vinkenoog en Rein Bloem. F. van Dixhoorn is een Zeeuwse dichter die ruim tien jaar geleden voor het eerst van zich liet horen in het tijdschrift Raster. Hij heeft inmiddels de leeftijd bereikt van 46 jaar, wat voor een debuut aan de late kant mag heten. De jury prijst Van Dixhoorn om de 'oorspron kelijkheid, verrassing en van zelfsprekende eenvoud in taal die voor het grijpen ligt maar toch zijn geheimen niet prijs geeft'. De dichter zelf toonde zich zaterdag bijzonder ingeno men met zijn prijs. Voelt hij zich niet te oud? ,,Ach, welnee. Het is net als met voetbal. Je weet gewoon van jongsaf aan dat je een voetballer zult wor den". Poetry International had za terdag haar openingsfeest, 'Le bal du festival', met als onver wachte gast Freek de Jonge. De cabaretier mocht enkele smake lijke rijmen voorlezen 'op voor waarde dat ik de trekking van de lootjes doe, want ik heb slechts een repertoire en dat is nog geen oeuvre'. Koningin Beatrix zal het dichtersfestival vanavond officieel openen. recensie susanne lammers Regionale voorrondes voor de Nederland se Kampioenschappen Theatersport Ge zien- 19/6, cultureel centrum de X, Leiden In theatersport geen dood schoppen. Het enige dat het ge meen heeft met voetbal is het competitie-element. Korte stuk jes geimproviseerd-theater, voor een groot deel gestuurd door de zaal die opdrachten .mag geven. Het opvallendste aan theater sport is de grote rol van de pia nist. Deze kan meer structuur brengen in de sketchjes en de helpende hand bieden in de ontwikkeling. Vincent Hindriks bood zondagmiddag in de X vaak eerste hulp door zo nu en dan een geniale inval te initië ren. Hij hield dit bovendien vijf uur lang vol. Variaties op 'Rood kapje' begeleidde een western sprookje, bij een geboorte duikt een geraffineerd 'Slaap, kindje, slaap' op dat zich transformeert in een kerstliedje en 'De uil zat in de olmen' bracht couleur lo cale op het platteland, waar de snippen nog in de bomen zit ten, aldus het Amsterdamse team. Flem viel dan ook een la wine van plastic rozen ten deel. Als tweede kenmerk mag 'meligheid' genoemd worden. Dat begint al met de natte schuursponsjes en de plastic ro zen die het publiek uitgereikt krijgt, maar ook de bijdragen van de deelnemende teams mondt daar vaak in uit. Groot voordeel van meligheid is dat het vaak ook zo gezellig wordt. En sfeer heb je nodig bij zo'n marathon. De bijdragen zijn bij vlagen geestig, maar kunnen, inherent aan improvisatie, ook verschrikkelijk verzanden. De spelers zijn naakt, hun enige schaamlapje is inventiviteit en verbaliteit. Men hoede zich voor stiekem voorkoken, de onver wachte wending blijkt toch het sterkst, zo bleek uit de Leidse bijdrage. In de finale interpre teerde Alkmaar het cliché-beeld van een scheidsrechter die een voetballer het veld afstuurt als een speler die de scheids dankt voor hèt medicijn tegen zijn grasneurose. De opdracht: 'een spelletje' werd door Amsterdam echter zo verrassend opgevat dat ze met hun ballet-act de weegschaal lieten doorslaan. Een van de onhandige dames weet zich door wat hekserij in een prima ballerina om te tove ren en komt zo tot een hilarisch pas-de-deux met een van de mannen, die voor de afwisseling nu eens niet onhandig dansen. Tel daarbij op dat de Amster dammers niet alleen over de beste présence beschikten, maar ook over de meeste muzi kaliteit, en je begrijpt waarom zij doorgaan naar de Neder landse Kampioenschappen die in september in Rotterdam ge houden worden. leiden Het jaarlijkse Droomfestival, ooit onder deel van het inmiddels ter ziele gegane Oude Sin gel/Oude Vestival, houdt stand. Vóór en in 'art centre' De Droomfabriek aan de Oude Singel stond het gisteren tussen 12 uur 's middags en één uur 's nachts bol van de culturele activiteiten. Acht bands, buikdanseressen, Afrikaanse trommelaars, clowns en beeldend kunsenaars lieten zich van hun beste kant zien. Jeroen de Clown opende het festijn dat tot doel heeft kunstenaars en muzikan ten onder de aandacht van het publiek te brengen en Leidenaars en inwoners van de regio kennis te laten maken met culturele uitingen in Leiden en De Droomfabriek in het bijzonder. foto ben de bruyn S-8.K. Rt li.,o. alphen aan den run De Kunstuitleen SBK Rijnstreek is zaterdag versierd met een kunstwerk van de hand van de Limburgse kunste naar Guus van Enckevoort. Het abstracte werk, zonder titel, bestaat uit vier panelen. Het is de bedoeling dat het aan de zijgevel van het gebouw aan de St. Jorisstraat te zien zal zijn tot eind september. Dan wordt het, in verband met het dan op handen zijnde wintersei zoen, verwijderd. Volgens Loes van Kampen, beheerder van de Al- phense Kunstuitleen, zal, als het experiment succes heeft, volgend jaar een andere kunstenaar worden uitgenodigd om het gebouw te verfraaienfoto ben de bruyn recensie susanne lammers Concert: Made in Leiden. Gehoord: 18/6, sociëteit De Burcht, Leiden. Hedendaagse serieuze muziek trekt gemeenlijk een uiterst se lect publiek. Voor een deel ligt dat aan de misvatting dat deze muziek slechts piep en jammer voortbrengt. Voor een deel ligt dat aan de inspanningen die het publiek zich moet getroosten: je moet er niet alleen naar willen luisteren, je moet dat ook actief doen. Dit soort concerten geven de luisteraar echter wel de kick van het aanwezig zijn bij iets nieuws. Het concert zaterdagavond in De Burcht was zeer gevarieerd. Werken van componisten van nogal verschillende signatuur werden vertolkt door een kwar tet en twee duo's. Het Duitse Ensemble Phorminx dat begon met een stuk van Dieter Buwen, beheerste een keur aan technie ken, maar het eentonige, en toch omhoogstrevende stuk vermocht desondanks niet echt te boeien. De musici zaten elk op hun eigen eilandje en moch ten dit onder geen beding verla ten. Ook Oliveira's 'Ponto de Ruptura' (Breekpunt) door het Duo Contemporain (Henri Bok: basklarinet. Miguel Bernat: slag werk) leed daaronder. De dis cussie die de titel suggereerde, bleef uit. Zo'n discussie wist Miny Dek kers in haar eentje wel te voeren in Ton de Leeuws 'Modal Mu sic'. Een adembenemend ver haal vertellen haar twee vol strekt eigenzinnige handen op de accordeon. Prachtige (dis)harmonieën, krachtige ac centen, wat een fantastisch ge luid haalt zij uit haar accordeon. Ook in Gerda Geertens 'Virtu al reality', blijkt Dekkers instru ment effect te sorteren. In deze compositie voor Duo Novair (Bok Dekkers) verglijdt een droom in een nachtmerrie. In het eerste deel worden accoor- den nog wel eens opgelost, maar het tweede deel is een koud stortbad. Zelfs het pianis- simo-einde verontrust. Stercomponist van de avond was Burkhardt Söll. Hij laat mu sici en instrumenten in zijn anekdotische muziek weNcelijk een dialoog aangaan en zoekt de spanning niet in een experi menteel instrumentengebruik. Voor hem geen aardewerken bloempotten aangestreken door strijkstokken voor een wat kor- stiger vibrato-klank dan een zingend glas kan produceren. In zijn 'Malven' mag Miguel Ber- nats vibrafoon dan ook dóór klinken om het organische ka rakter te benadrukken. En in Sölls 'Landscape and clothes' maakt Boks klarinet de zinnen van Dekkers ritmische accorde on af. Zo vertellen ze in expres sieve samenklanken een prach tig verhaal.. dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'De toverschoentjes', leerlin genuitvoering Kreatief Danscentrum uit Leiderdorp Gezien: 18/6, Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Kreatief Danscentrum uit Lei derdorp heeft het seizoen afge sloten met een bijzondere leer lingenuitvoering. 'De tover schoentjes' is een bewerking van een sprookje van Andersen. Het is het verhaal over het meisje Elisa dat op haar verjaar dag toverschoentjes krijgt van een fee. Daarmee kan ze zich niet alleen snel over de hele we reld verplaatsen, haar reizen voeren haar ook ver in het heel al. Aan het eind is het niet zeker of ze haar wonderlijke reizen echt heeft meegemaakt, of dat alles alleen maar een droom was. De sprookjesachtige sfeer kwam mooi uit in de choreogra fie, waarin de leerlingengroepen van alle niveaus met veel en thousiasme de diverse scènes dansten. Veel lof verdienen de hoofdrolspeelsters, de kleine Elisa en de toverfee, die het hele verhaal door te zien waren en hun rol trefzeker dansten. De scènes vertoonden veel af wisseling. Er waren dansende poppen en beren, gezellige straatscènes, vervelende trollen die ook leuk konden zijn, een balletles met een balletmeester, om maar een willekeurige greep te doen. De reizen door de he mel, naar Amerika, Parijs, Chi na, Arabië en Armenië brachten ieder een eigen sfeer. Op een ingenieuze manier werd in dit overwegend op klas siek ballet gebaseerde program ma plaats ingeruimd voor folkloristische dans en voor de moderne sfeer van jazz- en showdans. De vlotte, vrolijke scènes met play-backende pop artiesten en dansende fans ho- ren net zo goed in de dromen van een jong meisje thuis als sprookjesachtige verre oorden. Het is een traditie van Krea tief Danscentrum in leerlingen uitvoeringen ook ex-leerlingen te laten optreden die zich tot ster-dansers hebben ontwik keld. Roger Jansen en Marieke Simons dansen bij het Nationa le Ballet en gaven in 'De tover schoentjes' een schitterend du et en enkele spectaculaire solo's weg. 'De toverschoentjes' was een veelzijdige, goed verzorgde voorstelling. De deelnemers hebben zich met grote toewij ding ingezet en het publiek dui delijk gemaakt dat de tover schoentjes niet alleen de schoentjes van het verhaal zijn, maar ook de balletschoentjes waarop zij met hun dans leren toveren. theater recensie. pauljanssen Voorstelling. 'Noach' van Guus Janssen en Friso Haverkamp door Het Nieuw Ar- tis Orkest m.m.v. het Mondriaan Kwar tet, Claron McFadden, Lieuwe Visser, Huib Rooymans en het Ay Kherel En semble o.l.v. Lucas Vis. Dansers: Min Ta- naka en Hisako Horikawa Regisseur Pierre Audi. Scenisch concept en decors: Karei. Appel. Gezien: 17/6, Stads schouwburg, Amsterdam. Aldaar nog te zien op 20/6 en 21/06. .Appel!", dacht Pierre Audi, direkteur van de Nederlandse Opera, toen hij de operaplan nen van Guus Janssen en Friso Haverkamp vernam: Karei Appel." Alleen hij-kon de bees tenboel rond Noachs ark de zelfde lichte, relativerende, na- ieve toets geven als Guus Jans sen de muziek. De inval van Audi bleek juist Appel kwam over uit Amerika en Noach, de opera die vrijdagavond in de Stadsschouwburg in première ging, werd een vrolijke, onder houdende, zwarte, sombere, sprankelende komedie die zijn gelijke niet kent in de Neder landse operaliteratuur. 'Kaffers, ka-a-af-fers', zingt Claron McFadden, Noachs re bellerende vrouw. aan het eind van de derde akte tot de beestenboel. Met palmbomen, bananenboot, hoela-hoelarok- jes en op een authentiek rum baritme heeft zij eerst het pa radijs geschilderd. Dan, zwe vend in de lucht, zingt ze haar aria met de minimal-tekst 'kaffers*. Zowel visueel als door het muzikale 'ziekenautomotief - zoals Janssen het later noemde - doet zij denken aan Mozarts koningin van de Nacht. Het is een van de weinige keren dat de componist refe reert aan de traditionele operaliteratuur. Verder is alles nieuw, anders, weerbarstig. Janssen combineerde voor Noach genoteerde en geïm proviseerde muziek. Als we de muziektheaterspektakels van Willem Breuker en consorten buiten beschouwing laten, een unicum in de operageschiede nis. Het verhaal van Noach heeft net zo weinig met de oor spronkelijke Genesisversie van doen als Janssen met opera. De Noach van Janssen en li brettist Haverkamp is een windbuil, een. 'Saddam Hoes sein die je dagelijks op straat tegen kunt komen'. Uitgedost als een kruising tussen Dr. Ca- ligari m Frankenstein geeft Lieuwe Visser deze brute (her- )schepper fraai gestalte. Noach krijgt, in het door verteller Huib Rooymans bijeengehou den verhaal, tegenstand van zijn vrouw die weigert de Ark binnen te gaan. Met haar 'kaf fers, ka-a-af-fers' zet ze de die ren aan tot muiterij. Noach wordt op zijn beurt opgesloten en het is aan het Geraamte Vogeltje, een dansrol en een symbool voor de schaduw van de dood, om Noach en zijn vrouw met hels vuurwerk te verzoenen. Zij blijven in een ontroerend naïef Audiaans slotbeeld gedoemd tot 'drenkelingen voor het leven." Waar de eerste twee 'aktes ondanks de kleurige Appel beesten statisch als de pagi na's van een stripalbum aan het oog voorbijtrekken, is het tweede deel een turbulent feest van gekkigheid, chaos en ontroering. Als het doek valt voor de melancholisch mijme rende familie Noach en de ke tende beestenboel op de ach tergrond blijft 'Kaffers, ka-a-af- fers'. net als vele andere frag menten de trommelvliezen nog lang kietelen. En dat kan maar van weinig hedendaagse opera's gezegd worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25