9 ondriest kan grote werk nog niet aan oardman wint en verlaat wedstrijd Dit oranje zit even dieper Sport René van der Salm nationaal kampioen bij B-amateurs EB ZEI DAT 1AANDAG 20 JUNI 1994 jjGANO ANP/PPA egen de als een formule-I-boli- e racende Chris Boardman ras Pascal Richard niet opge wassen. Ook zijn belangrijkste mcurrent in de strijd om de idzege Gianluca Pierobon tiende de Zwitser gisteren in lugano tijdens de tijdrit over ertig kilometer voorrang te jrlenen. De gele leiderstrui Jleef echter om de schouders in de 30-jarige die ondanks de ;le inspanningen van de natste weken de beste kansen lp de eindzege heeft in de 58ste londe van Zwitserland die tot n mét donderdag duurt. Richard, oud-wereldkam- lioen veldrijden, heeft in de al gemene klassering slechts 27 se conden voorsprong op Piero bon. De Italiaan was gisteren in de rit tegen het uurwerk tien se conden sneller dan de leider, maar 45 tellen langzamer dan winnaar Boardman. De Brit boekte zijn zesde overwinning dit seizoen. Vijf behaalde hij in races tegen het uurwerk. De ex- houder van het werelduurre cord raffelde de 30 kilometer in een fabelachtige tijd van 34.26 af. Ondanks de tegenwind liet hij een gemiddelde snelheid van 52,27 kilometer registreren. To ni Rominger, drievoudig win naar van de Vuelta, gaf 1.05 toe op Boardman. Zaterdag won de Italiaan Marco Saligari, eindwinnaar vorig jaar, de vijfde etappe, van Scuol naar'Lugano over 207,5 kilometer. Direct na de tijdrit meldde Boardman zich af. Met het oog op de zware bergritten hield de renner uit de GAN-ploeg het voor geziep. Maandag staat de coureurs een rit van 212,1 kilo meter te wachten met de 2004 meter hoge Simplon-pas. De Italiaan Stefano Delia San ta won de Bicicleta Vasca. Het was na de Ruta del Sol en de Catalaanse Week de derde eind zege van de 26-jarige ploeg- makker van Toni Rominger in een Spaanse rittenkoers. Delia Santa moest tot op de bodem gaan. Hij won het gevecht met Evgeni Berzin op punten. De Russische Girowinnaar won de laatste etappe, een aankomst op de hoogte van Arrate (le cate gorie), maar niet de ronde. In tijd eindigde hij gelijk met de Italiaan, die echter een beter puntentotaal had. Berzin boekte zijn tweede zege in de Baski- sche ronde, zijn negende dit seizoen. Zaterdag was de dagprijs in handen van Gianni Bugno ge komen. De tweevoudige we reldkampioen won in Eibar na een rit over 159 kilometer de tu multueuze sprint. Podenzana en zes medevluchters kwamen in de laatste tweehonderd me ter ten val. Coppoililo was het voornaamste slachtoffer. De Ita liaan brak zijn sleutelbeen. Ber zin eindigde als tweede achter Bugno. De Nederlanders Van der Poel en Talen stapten giste ren in de laatste rit af. Erik Dekker bleef in de Ronde van Zweden in de top van het klassement. Als vierde op 21 se conden van Arvis Pizkis uit Let land, die zaterdag na de winst in de vierde etappe de Zweed Lafis als leider onttroonde. Gis teren zegevierde de Zweed Stefan Andersson in de vijfde etappe, voor de Nederlandse amateur Angelo van Melis. Anthony Theus klasseerde zich als vierde. Renner verlamd MONTE COBICCE De Duitse wielrenner Christi- aan Meyer, olympisch kam pioen in Barcelona, heeft bij een valpartij in de Ronde van Italië voor amateurs een dwarslaesie opgelopen. Hij is voor' de rest van zijn leven gedeeltelijk verlamd. Meyer kwam tijdens de af daling van de Monte Cobicce te vallen en botste tegen een boom langs de weg. Hij ver keerde enige tijd in levensge vaar. De 24-jarige Meyer maakte twee jaar geleden in Barcelo na deel uit van de winnende formatie op de 100 kilometer ploegentijdrit. chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 Woubruggenaar rijdt halve koers alleen woubrucge *1 ïlowacik Svorada wint Midi Libre Hoewel het met de come-back van Maurizio Fondriest hog allerminst de goede kant op ging, is de eindzege van tie Midi Libre toch bij de Italiaanse Lampre-ploeg terecht kekomen. Het was de 25-jarige Slowaak Jan Svorada, die aterdag in Séte met de leiderstrui naar huis mocht. ete gpdBreukink en Zülle gebruikten de Midi Libre om weer gewend te raken aan 'zeeniveau'. In het klassement speelden ze geen rol. Jalabert, die minder conse quent op hoogte heeft getraind, had zijn Vuelta-vorm (7 ritten) alweer terug. De Midi Libre kan weieens de laatste etappekoers van Sean Kelly zijn geweest. Toen zijn Ca- tavana-bazen vorige week hoor den dat zij definitief buiten het deelnemersveld van de Tour de France vielen, kondigde spon sor Sauli aan de ploeg na de Mi di Libre meteen op te doeken, en verder te gaan met voetbal- sponsoring. Kelly, de 38-jarige Ier, heeft dit seizoen nog geen overwin ning aan zijn 'totaal van 190 kunnen toevoegen. ,,Ik hoop dat de sponsor in de emotie van het eerste moment heeft ge sproken, want het zou toch wel heel triest zijn, op deze manier afscheid te moeten nemen." De Midi Libre bracht verder opnieuw pech voor de (tot ko mende zondag) Belgisch kam pioen Alain van den Bossche. Hij kwam voor de derde maal dit seizoen ten val, en moest voor de tweede maal aan zijn arm worden geopereerd. De Tour kan Van den Bossche ver geten. Jonker De Nederlandse Tourkandida ten in de Midi Libre toonden een stijgende vorm. Bart Vos kamp en Maarten den Bakker kwamen goed mee en eindig den redelijk voorin het eind klassement (10de en 13de). Maar beste Nederlander was ivorada, die eerder deze weken ipviel met een drievoudige rit- iege in de Giro d'Italia, legde de rasis voor zijn winst in de twee- Ie etappe, toen hij een ruim ze- in minuten grote voorsprong lealiseerde, samen met de Fran- en Moncassin en Durand. Die hvee vielen in het middenge- peFgte weg, Svorada bleef over- >ind. Het was de negende prof- :ege voor de renner uit Trencin, :ijn zesde dit seizoen. Svorada én zijn evenoude jloeggenoot Pavel Tonkov tweede, na een vierde plaats in tie Giro) zullen straks hoogst waarschijnlijk de absentie van kopman Maurizio Fondriest moeten opvangen in de Tour de France. Fondriest, tweeëneen- nalve maand geleden geope- aan een hernia, maakte lijn rentree in de Midi Libre, taar stapte af in de vrijdagrit. ,,Ik kom nog duidelijk wed strijdritme te kort voor het seri- luze werk, en ik denk niet dat ik Jat yoor de Tour terugkrijg. Ik beo niet van plan te forceren, ik Henk dat het beter is me te con centreren op de najaarsklassie- kers en het WK", aldus de ge plaagde wereldbeker-winnaar kan 1993. Hoogtestage De slotetappe (zaterdag) van de ^lidi Libre werd gewonnen door Laurent Jalabert, toe aan zijn .negende seizoenszege. De Fransman heeft er samen met pijn ONCE-ploegmaats Erik Breukink en Alex Zülle, een hoogtestage opzitten in Estes Park, Colorado, op 2550 meter. In Polen heb ik een paar keer met Ronald op een kamer gesla gen. Toen had hij een heel schattige pyjama aan: Een witte met allemaal gekleurde hartjes. Mijn vrouw heeft precies dezelf de. Dus telkens als ik opzij keek, dacht ik dat mijn vrouw bij me op de kamer lag. Echtgenote Bartina over haar man Ronald Koeman in Nieu we Revu: Vroeger was hij heel bijgelovig- .Hij heefteen periode gehad, dat hij tijdens een wedstrijd con stant metz'n hand in z'n broek zat. Dan dacht ik: gaat het lek ker daar? Maar dat was geen Idem: .Omdat hij groot en blond is, is hij populair bij de vrouwen in Bar celona. Ze komen naar hem toe en vragen of ze 'm mo gen zoenen. En dan gaat het weer: Kus, kus. Inwendig vind ik dat misschien irritant. Vroe ger was ik heel ja loers, maar daar ben ik overheen ge groeid. Er staan zoveel mooie dingen tegenover in financieel opzicht. En alle deuren gaan voor je open met een beroemd heid als man. Anderlecht-trainer Jan Bos kamp in Het Parool in het be gin tegen zijn interviewer: •Oooeeee, wat moet ik nodig pissen zeg. Djiieeezzz, als een ezel. Even een boompie zoeken. Daarna gaan we eten. Pele in De Volkskrant: Jk moet zeggen, dat ik Ruud Gulliteen waardeloze gozer vind. Dat ventje mag zich,alles permitteren. Hij komt pas op 23 mei, hij krijgt een privé-kamer, wat wil dat ventje nog meer? Echt waardeloos. Toen ik het nieuws hoorde, moest ik eerst heel hard lachen, daarna zei ik: die gozer is gek." Idem: „In Brazilië is het nu al zo erg, dat sponsors premies uitloven aan spelers, die voor hun recla mebordgaan staan juichen. Na een doelpunt zie je de spelers om zich heen kijken: Waar is dat bord nou ook al weer? Zodra ze het gevonden hebben rennen ze er als gekken pp af. Zulke waan zin gaat me te ver, veel te ver. Columnist Leo Beenhakker in Voetbal International over het RTL-interview van Frits Ba rend met Ruud Gullit: Alleen al van de ge dachte, dat Ruudje MOET HUILEN krijgt Frits ter plekke visioe nen van onderschei dingen als de Zilve ren Roos, de Gouden Camera of welke fes- tivalprijs dan ook. Plus, voorBraak- mans een niet onbe langrijk detail, hij be speurt iets bij zichzelf wat lijkt op een halve harde. Haarlem- trainer Hans van Doorneveld in 'de Haarlem-supporter' over het vertrek van enkele A-junioren naar AZ: „Het is heel normaal dat een trainer eerst de club inlicht, voordat er met spelers gepraat wordt. Het valt me dan ook zeer tegen van een speler die hier zo lang gespeeld heeften die we in een eerder stadium benaderd hebben om hier trainer te wor den. Ook neem ik het Theo Vonk erg kwalijk. De betaalde clubs in heel Nederland spreken er schande van. Laurent Jalabert won toch weer Patrick Jonker, de neo-prof uit de ploeg-Post. Bij Histor/Novemail-ploeg strijden nog vier Nederlanders om een of twse plaatsen voor de Tour: Nico Verhoeven, Gerrit de Vries, Eddy Schurer, en Pa- van de Midi Libre. Het was zijn negende zege van dit seizoen. trick Jonker. De eerste twee ste plaats in de Dauphiné Libé- startten in Zwitserland (Verhoe- ré werd de 24-jarige oud-Am- ven is inmiddels naar huis), sterdammer Jonker nu zesde. Schurer en Jonker reden in de Jonkers kansen op een Tour- Franse Midi. Schurer gaf op, ticket zijn nog steeds in tact, maar import-Australiër Jonker maar Peter Post houdt hem het verraste opnieuw: na zijn acht- liefst nog een jaar in reserve. De meest waarschijnlijke Nové- mail-Tourploeg is: Mottet, Pen- sec, Cornillet, Louviot, Nelissen, Sergeant, Nulens, Bouwmans, De Vries; reserves: Jonker, Schu rer, Verhoeven. Wielrenner René van der Salm uit Woubrugge heeft gisteren het Nederlands kampioenschap voor B-amateurs gewonnen. In en rond Kloosterzande reed de 30-jarige coureur een indruk wekkende race. Hij demarreer de twee keer en won na 120 ki lometer fietsen de sprint van Gerrit Wonder. De renners legden 18 ronden af van 6,7 kilometer. Na vier ronden demarreerde de Wou bruggenaar. „Ik reed een klein stukje voorop en dacht: mis schien kan ik wegkomen met een klein groepje." Van der Salm kwam inderdaad weg, maar alleen. Zijn maximale voorsprong bedroeg 50 secon den. Na zes ronden werd hij bij gehaald door een groep van 15 renners, waar later nog tien man bij kwam. Vier ronden voor het einde sprong Van der Salm opnieuw weg. Met nog een ronde voor de boeg had hij tien seconden voorsprong op de jagende groep, waaruit Gerrit Wonder demarreerde. Iets meer dan twee kilometer voor de finish zag Van der Salm hem naderen. „Ik ben niet zo'n goede sprinter, maar toen ik Wonder zag aan komen, hield ik even in en rust te uit in zijn wiel. Daardoor had ik nog wat kracht over." „Het ging geweldig", zegt Van der Salm, die meer dan de helft van de koers alleen heeft gere den. „Als je al zo vroeg demar reert, verklaren ze je voor gek. Maar ik heb me geen enkel mo ment hoeven forceren." Dat de achtervolgende groep op het laatst niet bij hem kon komen heeft misschien ook te maken met het feit dat Jeroen Straathof daar in reed. De ploeggenoot en zwager van Van der Salm is een goede sprinter. „Niemand wilde het gat dicht rijden, ook omdat degene die dat zou doen zelf door die krachtsinspanning nooit zou kunnen winnen." Straathof werd vierde. Voor Van der Salm is de mooiste overwinning uit zijn 5- jarige wielercarrière niet geheel onverwacht gekomen. De laatste weken presteerde hij al goed: in drie langere wedstrij den eindigde hij bij de eerste tien. Nu hij Nederlands kampioen is geworden, stroomt de Wou bruggenaar automatisch door naar de A-amateurs. Dat zou waarschijnlijk anders ook wel gebeurd zijn, omdat hij dit jaar in de wedstrijden al de nodige punten heeft behaald. Hij heeft er nu 56, tegen vorig jaar 16 om deze tijd. Een onverdeeld genoegen vindt Van der Salm zijn promo tie overigens niet. „De wedstrij den bij de A-amateurs zijn veel zwaarder en langer. Ik heb eer der ook al bij die groep gereden en ik presteerde redelijk, maar het is veel moeilijker. Het vergt meer trainingstijd en ik vraag me af hoe ik dat moet combine ren. Mijn baan kost veel tijd, ik kom vaak laat thuis", aldus Van der Salm, die verkoopleider is bij een bedrijf dat handelt in zandstraalapparatuur. In de Omloop van de Krim- penerwaard won de Swift/Cas- baploeg het ploegenklassement. De Leidse club leidt met nog een wedstrijd te gaan de lande lijke clubcompetitie. De goede prestatie was te danken aan Ro nald van der Tang (Voorhout, 6de), Jan Hendrik Lagerweij (Woubrugge, 8ste) en Hans van Leeuwen (Nieuwveen, 14de). Er werd ook een wedstrijd voor ju nioren gereden. Kiel van Parid on uit Noordwijkerhout werd 6de, Martijn Hörtens uit Leids- chendam 18de, Tijs Wilbrink uit Leiden 19de en Wouter van der Linden uit Noordwijkerhout 25ste. Ronald van der Tang won gisteren zilver in de 120 kilome ter lange Omloop van Wijde- nes/Oosterleek. Mark Rasch van de stichting Casba Wonen werd derde. Zijn ploeggenoot Peter Hoondert behaalde de derde plaats in het criterium van Ber gen op Zoom. In Frankrijk behaalden de gebroeders Van Kessel uit Ter Aar goede resultaten. Robin won zaterdag de semi-klassie- ker Parijs-Chalet over 142 kilo meter. Miguel greep gisteren in Melun net naast de hoofdprijs, hij werd tweede. Robin kwam als negende over de finish. Angela van Smoorenburg uit Langeraar won gisteren voor Leontien van Moorsel een wed strijd in Kamerik. Van Moorsel is onlangs weer begonnen met trainen. Ze was enige tijd uitge schakeld wegens ziekte. Edward Farenhout werd zaterdag in het Belgische Belsele zesde, en gis teren in Niel tweede. Robert Karremans uit Sassenheim be haalde een 4de plaats in de Ronde van Hattem in Wijk bij Duurstede. Junior Jeroen Wes- selius uit De Zilk werd ook 4de en wel in de Ronde van Elden om de Baron, bij Arnhem. De oranje hoek is geen slechte hoek. De jongens die er staan - oranje shirts, oranje petten, oranje vlaggen - zijn weliswaar fanatiek („De fanatiekste sup porters van Katwijk? Wij zijn de fanatiekste supporters van heel Nederland!"), maar ze ogen on schuldig. En dat zijn ze ook, zeggen ze. De ongeveer driehonderd jon geren die bij elke thuiswedstrijd van voetbalvereniging Katwijk de ruimte vullen tussen de cor- nervlag en de kleine tribune houden niet van narigheid. Ze houden van hun club, dat voor al, maar ook van gezelligheid. En die is er meestal wel te vin den. Behalve als Katwijk achter komt te staan. „Dan wordt ie dereen een beetje chagrijnig." Maar gelukkig gebeurt dat niet zo vaak. Meestal zingen ze dat het een lieve lust is. Okay, pas waren twee van hen betrokken bij een vechtpartij. Twee weken geleden was dat, in de rust van de wedstrijd tegen DOVO. „Twee Katwijksuppor ters stonden samen te springen, met vlaggetjes. En toen kwamen er ineens heel veel jongens van DOVO op ze af. Andere Katwij- kers zijn toen gaan helpen." Die 'andere Katwijkers', dat zijn de oudere jongens, die deze za terdagmiddag voor de wedstrijd tegen Stevo op een duin zitten, buiten het veld. Met z'n allen steken ze daar een vuurwerk- mat af. De supporters van Quick Boys, die zijn veel agressiever. Die gooien weieens bierflesjes naar je hoofd. Tijdens de laatste Kat- wijkse derby gebeurde dat nog. Maar er gebeurt ook weieens wat bij Katwijk. Soms is iemand bezopen en dan mag hij niet mee met de Katwijkbus of dan mag hij een tijdje niet op Kat wijk komen. Maar ze kennen ook aardige gasten van Quick Boys, hoor. Er staat er zelfs een in de oranje hoek. Prima. Hoe groter de sup- portersschare, hoe beter. Het is echt niet zo dat er haat en nijd is tussen beide supportersgroe- pen. „Dat kan niet. Je woont toch samen in een dorp." Maar verschil is er natuurlijk wel. De spelers van Katwijk hebben volgens de supporters op De Krom meer techniek, meer kwaliteiten. „Het is de beste club die er is. Het is een eenheid." De mooiste wedstrijd was die uit tegen DOVO. Toen Katwijk twee keer achter kwam maar met 4-2 won. Het zaterdagkam pioenschap was ook mooier dan dat van de eerste klasse. Dat zagen ze allang aankomen. Maar eigenlijk is elke wedstrijd leuk. Wüliam Hufkens (16) heeft er een gemist, toen hij met de B-junioren naar het PSV-sta- dion ging. Rein Klinkenberg (17) zag ze allemaal. En zo zijn er meer. De harde kern was klein, maar is de laatste drie, vier jaar enorm gegroeid. Tussen het doel en de kleine tribune staan 'zeker duizend' mensen die er altijd staan. Uit gaan ze ook mee, met de bus. Dat kost twintig gulden per keer. Woensdag 25 gulden, om dat de KNVB hogere entreeprij zen berekent bij de wedstrijd om het amateurkampioen schap. Ze kunnen het betalen, want bijna iedereen werkt. Maurice Varkevisser, de maker van het grote spandoek Kattuk on Tour dat elke wedstrijd ach ter het doel hangt is 10 jaar en werkt dus niet. „Mijn moeder betaalt het kaartje. Thuis kijken ze, uit kijken ze, en vaak zijn ze er ook als Katwijk 1 traint. Katwijk. De club houdt ze van de straat, geeft ze vrienden en een gevoel dat nauwelijks te omschrijven is. „Ik hou mis schien nog wel meer van Kat wijk dan van mijn vriendin", zegt Arco van Duyvenvoorde (18)slachtoffer van de vecht partij bij DOVO trouwens. „Nee, ik ljeb er niets aan overgehou den, alleen een slechte herinne ring." Ze weet het wel, z'n vriendin. En ze zal het ook wel begrijpen. Van Katwijk houdt hij nu een- 5 Krom: „Ik hou misschien nog wel meer maal al veel langer, die liefde zit meer vastgeroest. En of ze meer van dit oranje houden dan van het Andere Oranje? Van Katwijk, dat is duidelijk. Het Nederlands elftal is ook mooi, maar: „Dit oranje zit even dieper." De se lectie van Katwijk kennen ze. Als ze naar Frank Rijkaard 'Hee Frank' roepen dan reageert hij niet of nauwelijks. De spelers van Katwijk groeten terug als ze worden geroepen. Allemaal zijn ze sympathiek. Van de nieuwe lingen is Kenneth Braaf de aar digste. ,,En hier gaat niemand weg als hij zijn zin niet krijgt." Woensdag om half vier vertrekt van Katwijk dan van mijn vrien- FOTO HENK BOUWMAN de bus naar Geesteren voor de tweede wedstrijd tegen Stevo. Sommigen melden zich ziek om mee te kunnen. Allemaal ne men ze een fakkel mee. Dat hebben ze afgesproken. Van daag zijn er geen fakkels. Er staat te veel wind en dan komen er allemaal vonkjes op je kleren. „Bovendien staan hier ook klei ne kinderen tusssen." De oranje hoek is geen slechte hoek. De jongens die er staan ogen niet alleen onschuldig, ze zijn het ook. JANET VAN DUK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21