Ster Hagi straalt als nooit tevoren Publiek zet Ieren aan tot daverende stunt WK-Voetbal 'Italië na één ronde naar huis' dfi êïifcWKS Ieren trekken veel bekijks Van der Ende geniet tot de laatste minuut 5 MAANDAG 20 JUNI 1994 'Breuk' doet leuk Hans van Breukelen was zater- dagavond de absolute ster op een feestje op de Nederlandse ambassade in Washington. De i Nederlandse ambassadeur ont- I ving daar de KNVB, de sponsors i van de voetbalbond en een j groot aantal Amerikaanse auto- l riteiten. De oud-doelman van het Nederlands elftal vermaakte de gasten met tal van smakelij ke anekdotes uit zijn voetbal verleden. Het partijtje was op verzoek van het WK organisatiecomité in Washington. Alle ambassades van de landen die in de Ameri kaanse hoofdstad spelen, moes ten een feestje bouwen waarbij zij nationale lekkernijen moes ten presenteren. De onvermij delijke haringstalletjes en de blokjes kaas voorzien van een prikkertje met de nationale driekleur ontbraken dan ook niet. Later op de avond verplaatste het gezelschap zich naar het National Building Museum on der muzikale begeleiding van onder meer Sissel Kyrkjebo, de Noorse vocalist die de olympi sche hymne zong 'tijdens de Winterspelen in Lillehammer. Ter Beek bij WK Het Nederlands elftal moet het vanavond in Washington doen zonder de steun van leden van het koninklijk huis. De belang rijkste Nederlandse VIP die de openingswedstrijd tegen Saudi- Arabië bezoekt is demissionair minister Ter Beek van defensie. Erkend voetballiefhebber Pieter van Vollenhoven komt volgende week zaterdag wel naar Orlando om het duel tegen België te be kijken. Minister Ter Beek is ook bij die wedstrijd van de partij. Hij krijgt in Orlando gezelschap van collega Ritzen van onder wijs. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Washington is het niet uitgeslo ten dat kroonprins Willem- Alexander later tijdens het toer nooi alsnog de oversteek naar Amerika maakt. Als het Neder lands elftal tenminste niet vroegtijdig wordt uitgeschakeld. Raducioiu weg bij AC Milan <erl MILAAN. SIP De Roemeen Florin Raducioiu verlaat AC Milan. De aanvaller, bij de Italiaanse kampioen voornamelijk bankzitter, speelt 'i volgend seizoen bij Espanol in Spanje. Met de transfer is een bedrag van ongeveer 5,5 mil- joen gulden gemoeid. De Roemeen vestigde bij het WK in de Verenigde Staten de f aandacht op zich door in de eerste groepswedstrijd tegen j Colombia twee keer te scoren. 1 De 24-jarige spits tekende bij Espanol voor twee jaar. Zijn s jaarsalaris bedraagt in Spanje bijna zeven ton. MILAAN CPD 'De Italiaanse pers laat geen 'spaan heel van de nationale ploeg en bondscoach Sacchi na de nederlaag tegen Ierland. De zondagsbladen spreken van een 'legendarisch fiasco'. De kritiek is hard, omdat de ondergang zich al enkele maanden aan kondigde. ,,Tot gisteren konden we bij elke nederlaag nog met ironie opmerken dat het niet slechter kon met de ploeg van Sacchi. Maar het blijkt nog slechter te kunnen dan we in onze stoutste dromen vermoed den", meent La Gazzetta dello Sport in het hoofdredactionele artikel op de voorpagina. Het dagblad La Stampa haalt uit naar Sacchi: „Voor zulke misstappen bestaan geen excu ses. Een coach die drie jaar ale werkt aan een ploeg voor dit h/TjWK, die zich telkens verbergt deniachter het feit dat men pas in el/lJNew York het echte Italië zal s zien en die zeventig spelers op- 'im'roept en die aan de vooravond trocvan de wedstrijd zijn basisop- ch stelling (4-3-3) verandert in 4-4- J 2, verdient geen gratie. Niets is Mnog verloren, maar we mogen g®JViet meer pretenderen dat Italië - bij de beste vier ploegen van de wereld hoort. In de afgelopen Trie jaar waren de goede wed- itrijden van de Squadra op de ngers van één hand te tellen. Me krijgen heimwee naar het ijdperk-Vicini. De derde plaats in 1990 was achteraf zo slecht I bog niet. Het Milanese dagblad Gior- bale gaf de thuisgebleven tifosi liet volgende advies: „We gaan en herhaling beleven van het 1966 en in 1974. Bereidt voor op een pijnlijke uitscha- :eling na de eerste ronde." Roemeense uitblinker bijna op een genie entekarretje het stadion uit 4 Rood kost 2 duels De FIFA heeft twee wedstrijden schorsing opgelegd aan de Boli viaan Marco Etcheverry en de Spanjaard Miguel Nadal. Etche verry werd vrijdag in het WK- openingsduel tegen Duitsland van het veld gestuurd. Nadal kreeg tegen Zuid-Korea de rode kaart. Beiden missen door de schorsing de rest van de eerste ronde. De nationale voetbal bonden van Bolivia en Spanje kregen een boete van 5.000 Zwitserse francs, de minimum straf voor een rode kaart. Het slechts vier minuten duren de optreden van Etcheverry was niet het kortste in de 64-jarige WK geschiedenis. Tijdens het WK in Mexico in 1986 zondigde Jorge Batista in het duel Urugu ay - Schotland al na 53 secon den. Fans opgepakt Rond het openingsduel van de strijd om de wereldtitel voetbal heeft de politie van Chicago veertien arrestaties verricht. De fans werden opgepakt wegens ordeverstoring. Volgens een woordvoerder van de politie komt het aantal arrestaties overeen met het aantal aanhou dingen bij wedstrijden van de Chicago Bears in het American Football. Ruim 63.000 kijkers waren bij het duel Duitsland - Bolivia (1- 0) in het Soldier Field-stadion aanwezig. Het duel werd onder tropische qmstandigheden af gewerkt, 45 mensen moesten zich met uitputtingsverschijnse len laten behandelen. Geen Baggio, geen Klin- smann en geen Valderra- ma. Op zoek naar de grote vedetten in het mega-thea- ter van de wereldkam pioenschappen voetbal verscheen daar plotseling een wat uitgedijde Roe meen, die al enkele seizoe nen over het hoogtepunt van zijn loopbaan heen leek. George Hagi schitter de echter als in zijn beste dagen en zorgde met een bijna satanisch genoegen voor een schokeffect bij zo'n 50.000 Colombiaanse fans in de volgestouwde Rose Bowl van Los Angeles: 3-1. LOS ANGELES MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER De Colombianen staan na alle enthousiaste verhalen, die zelfs moeten leiden tot wereldgoud, weer met beide benen op de grond. De ietwat kleurloze Roe menen, zonder de in Europa achtergebleven oud-Feyenoor- der loan Sabau, vertoeven tot verdriet van vele Amerikaanse fans in hoger sferen. De nauwe lijks verwende inwoners van de Verenigde Staten wachtten in het eerste weekeinde van het WK vergeefs op de daadkracht van de grote voetbalnaties. Hagi (29) was in meer dan één opzicht de meest opvallen de verschijning in het eerste weekeinde van het toernooi. De 82-voudig international, win naar van vele landstitels, natio nale bekers, de Europa Cup 1 en de Supercup, werd de eerste speler in de geschiedenis van het WK voetbal die middenin een wedstrijd met de auto van het veld werd gereden. Wie aan de andere kant van de oceaan van alle verbazingen dacht te zijn bijgekomen, werd in Los Angeles op een nieuwe verras sing getrakteerd. Florin Raducioiu bejubelt zijn tweede doelpunt voor Roemenië. De Colombiaan Luis Carlos Perea baalt zicht baar. foto rtr Bij een 2-0 voorsprong voor Roemenië raakte Hagi tegen Colombia op slag van rust ge blesseerd aan zijn enkel. De be handeling van zijn blessure mocht, geheel volgens de nieu we richtlijnen van de FIFA, niet te veel,, tijd in beslag nemen. Dus werd er voor de aanvoerder van de Roemenen een witte, elektrisch aangedreven auto mobiel naar de middencirkel gedirigeerd. Met achter het stuur een krankzinnige Ameri kaan, die zich plotseling wereld beroemd voelde worden en voor het oog van honderden miljoenen TV-kijkers vrolijk een rondje over het gras van de Ro se Bowl maakte. De man van de wedstrijd achterin ingeladen, als een soort dorpsidioot in een gemeentekarretje. Tot grote hilariteit van het Amerikaanse en Colombiaanse publiek wist de dolle chauffeur van geen ophouden meer. Hij bleef rijden, langs de reclame borden door de tunnel bijna het stadion uit, de buitenwijken van Pasadena in. Dat werd Hagi al lemaal een beetje te gek. Bij het ingaan van de tunnel sprong hij uit het bakje van de auto en hinkte terug naar de rand van het speelveld. De Roemeen na afloop: „Die vent leek wel gek. Hij dacht zeker dat het Ameri can Football was. Daar worden ze na een botsing meteen in het ziekenhuis opgenomen. Ik heb veel gekke dingen meegemaakt in mijn carrière, maar zo iets raars als dit nog nooit. Ik heb al le begrip voor de nieuwe ideeën van de FIFA en de Amerikanen. Ze willen niet dat het spel wordt opgehouden. Maar volgens mij is een speler sneller op de been, wanneer hij normaal wordt op gelapt." Het incident had bovendien grote gevolgen. Want in de tijd dat Hagi zijn gratis rondrit door de zo goed als uitverkochte Ro se Bowl maakte, grepen de Co lombianen tegen een numerie ke minderheid hun kans. Via- het hoofd van Bayern Mün- chens Adolfo Valencia werd het 2-1. 'Je kunt het niet maken om een thuiswedstrijd te verliezen NEW YORK GERT VAN PUK GPD-VERSLAGGEVER Met zijn spierwitte overhemd en donkere broek had Jack Charlton iets weg van een ober. De coach van Ierland stond za terdagmiddag ook constant langs de lijn met een bidon wa ter in zijn hand. Om zijn spelers op gezette tijden van vocht te voorzien. Maar met het water binnen handbereik werd hij zo waar een tikje baldadig. Zeker toen steeds duidelijker werd, dat Ierland tegen favoriet Italië op een daverende surprise af stevende. Van pure vreugde spoot Charlton zijn spelers in het voorbijgaan doodleuk een straal water in het gezicht. Ier land won voor de eerste keer van Italië (1-0) en Charlton wist niet wat hem overkwam. De talrijke kraampjes met at tributen voor de fans waren al ver voor het begin van de wed strijd uitverkocht. Sommige handelaren haalden deze dag een omzet van 40.000 dollar op de immense parkeerplaats van het Giants Stadium. Want Italië- Ierland was meer dan een ge wone voetbalwedstrijd. Het was ook een vredelievende confron tatie tussen de twee grootste groepen immigranten in New York. Maandenlang keken de fans reikhalzend uit naar het openingsduel in groep E van het WK. De Italiaanse internationals gingen er vanuit dat zij een thuiswedstrijd in het Giants Sta dium zouden spelen. Het tegen deel was waar. De fans van Ier land waren veruit in de meer derheid. De Engelsman Jack Charlton moet zich tijdens het duel een rasechte Ier hebben gevoeld. „Hoe ze het geflikt hebben weet ik niet. maar de leren hebben volgens mij bijna alle beschik bare kaarten op de kop getikt. Dat moet die mensen een for tuin hebben gekost. Ik was er vanuit gegaan dat er hooguit 12.000 Ieren op de tribunes zouden zitten. Maar het waren er veel meer. Het Giants Stadi um was voor een paar uur Iers grondgebied. Ik overdrijf niet als ik zeg, dat mijn spelers daar enorm veel moed uit geput hebben. Je kunt het ook niet maken om een thuiswedstrijd te verliezen. Dat staat heel slor dig", zei de bondscoach met een grijns. De slijtageslag op het veld eindigde ook in Iers voordeel door een vroege treffer van Ray Houghton. De middenvelder van Aston Villa gaf de verkeerd opgestelde Italiaanse keeper Gianluca Pagliuca al in de twaalfde minuut het nakijken: De Italiaan Roberto Baggio kan wel door de grond zakken nadat hij heeft verzuimd in het duel tegen Ierland gelijk te maken. foto ep, 1-0. Het was volgens Charlton een onmogelijk doelpunt. „Op de training kan Houghton schieten wat hij wil, hij raakt nooit van afstand de roos. En nu zeilt die bal zo maar hoog in de touwen. Ik kon mijn ogen niet geloven. Ray Houghton die scoort met een afstandsschot. Onvoorstelbaar." Italië was niet bij machte om die vroege achterstand weg te poetsen. Coach Arrigo Sacchi was voor het duel tegen de Ie ren weer afgestapt van het 4-3-3 systeem en voor de twee eenza me spitsen Giuseppe Signori en Roberto Baggio was er geen doorkomen aan. Toch bestreed Sacchi met klem dat hij zijn op stelling aan de ploeg van Charl ton had aangepast. „Dat slaat nergens op. Ik heb de elf sterk ste voetballers uit de Serie A op gesteld en dan maak het niets uit of je op papier met twee of drie spitsen voetbalt. We zijn te gen een ongelukkige nederlaag opgelopen. Dat is eigenlijk het hele verhaal, want in de tweede helft verdienden we zeker de gelijkmaker." Sacchi kon de nederlaag moeilijk verkroppen. De kansen voor Ierland in het tweede be drijf stipte hij niet eens aan. In die fase waren opnieuw Hough ton en John Sheridan met een knal op de lat akelig dicht bij een tweede treffer. Toch was ook Charlton in de laatste twin tig minuten niet meer gerust op de goede afloop. Hij constateer de toen met lede ogen, dat zijn spelers conditioneel helemaal aan het einde van hun latijn waren. „Voetballen bij deze hitte is iets speciaals. De jongens heb ben werkelijk alles gegeven om de voorsprong te verdedigen. Daar ben ik trots op. Toch ben ik van plan om de boys de ko mende dagen wat vroeger dan normaal naar bed te sturen. Ze moeten snel weer op krachten komen voor de volgende wed strijd. Dat lukt alleen als ze veel rusten. De spelers moeten daar wel eventjes aan wennen, maar het is voor hun eigen bestwil. Dat zullen ze zelf ook wel in zien.' Ierland heeft nu in korte tijd achtereenvolgens Nederland (1- 0), wereldkampioen Duitsland (2-0) en Italië (1-0) verslagen. Dat stemt Charlton tot tevre denheid, maar ook niet meer dan dat. De 59-jarige Engels man is geen bluffer, hij schreeuwt nooit van de daken dat zijn ploeg een rol van bete kenis op het WK kan spelen. „Ik ben nog steeds niet verge ten, dat we in de oefencampag ne ook met 3-1 van Tsjechië hebben verloren. We verkeren niet in de situatie om met ons hoofd in de wolken te gaan lo pen. Arrogantie past al helemaal niet bij het Ierse elftal. We con centreren ons op de volgende pot tegen Mexico. Pas als we die winnen, zijn we zeker van de volgende ronde. Daarom mo gen de jongens één avond ge nieten van de winst op Italië, maar dan gaan we weer over tot de orde van de dag." ITALIË: Pagliuca: Tassotti, Costacurta, Baresi. Maldini; Donadoni, Dino Bag gio, Albertini, Roberto Baggio, Evani (46. Massaro); Signori (83. Berti). IERLAND: Bonner; Irwin, Babb, Mc- Grath, Phelan; Keane, Hougton (69. McAteer), Sheridan, Staunton, Town- send; Coyne (90. Aldridge). gens wel toe. Valderrama en zijn volgelingen dicteerden in het eerste bedrijf de strijd, zij het dat het rendement van de honderden driehoekjes op de vierkante meter zo goed als ni hil was. Faustino Asprilla kon zich zelden losmaken van zijn Roemeense bewakers en de spaarzame kansen hielp hij achter elkaar om zeep. De Oosteuropeanen, met PS- V'er Gica Popescu als centrale middenvelder, loerden gretig op de counter. De eerste keer sloeg de Roemeense ploeg toe via Florin Raducioiu, die door Hagi was weggestuurd. Hagi zette vervolgens persoonlijk de Co lombiaanse Stanley Menzo voor schut, toen hij met een fabuleu ze kromme trap de bal van gro te afstand onder de lat depo neerde. In de slotfase zette hij met een fluwelen pass op Radu cioiu (3-1) de kroon op zijn werk, Valderrama, Asprilla, Rin- con en andere Colombiaanse sterren gefrustreerd en gedesil lusioneerd achterlatend. Colombia's bondscoach Francisco Maturana voelde zich na afloop niet te groot om te applaudisseren voor de man die na Steaua Boekarest voor acht miljoen gulden naar Real Ma drid verkaste, maar daar twee jaar geleden met de staart tus sen de benen vertrok. Matura na: „Een coach praat altijd over het falen van zijn eigen ploeg. Maar het mag ook wel eens ge zegd worden dat een man bij de tegenstander briljant was. Wat Hagi tegen Colombia liet zien, was van de eerste tot de laatste minuut fenomenaal. Een indivi dualist die zich in dienst stelde van het team. Misschien kun nen sommige van mijn spelers daar iets van leren." COLOMBIA: Cordoba; Herrera, Perea. Escobar, Perez; Alvarez, Gomez, Val derrama, Rincon; Asprilla, Valencia. ROEMENIË: Stelea; Petrescu, Prodan, Munteanu, Belodedici; Mihali, Popes cu, Lupescu, Hagi; Dumitrescu (68. Seylmes) Raducioiu (90. Papura). Paspoortcontrole in RFK Stadium WASHINGTON ANP De selectie van het Nederlands elfal heeft wel een originele ma nier gevonden om de paspoor ten door de FIFA te laten nakij ken. Het gebeurde op het veld van het RFK Stadium, zaterdag avond in Washington. De officials waren aan de ver plichte controle - zij kijken of de spelers daadwerkelijk dezelf den zijn als die aan de wereld voetbalbond opgegeven - eer der in Orlando nog niet toege komen. „We hoorden dat de Mexicanen en de Saudi's er hier ongeveer drie uur mee bezig zijn geweest", zei KNVB-official Smorenburg. „Wij hebben het daarop met al onze routine op deze manier opgelost. Binnen een kwartiertje was het voor mekaar." De FIFA kwam tot de conclu sies dat de in Washington aan wezige spelers daadwerkelijk dezelfden zijn als eerder door bondscoach Advocaat opgege- ORLANDO GPD Niet de twee wedstrijden van het Nederlands elftal, maar Ier- land-Mexico spreekt in Orlando het meest tot de verbeelding. Dat gold al voor de verrassende overwinning van de Ieren op Italië. Op de zwarte markt wor den prijzen gevraagd nissen de 150 en 550 dollar, de vraagprijs voor Nederland-België ligt tus sen de 95 en 200 dollar. De duurste plaatsen in de Citrus Bowl kosten 65 dollar, de goed koopste 25 dollar. Ierland speelt vrijdag tegen Mexico, een dag later staat Nederland-België op het programma. Beide wedstrij den zijn uitverkocht. Voor Ne- derland-Marokko (29 juni) wa ren dit weekeinde nog zo'n dui zend kaarten beschikbaar. 'Ik heb een lekkere wedstrijd gefloten' NEW YORK/DALLAS GERT VAN DUK GPD-VERSLAGGEVER Hij ging samen op de foto met superster Liza Minelli. Dat vond scheidsrechter Ma rio van der Ende een prachti ge ervaring zo vlak voor het begin van de wedstrijd Italië- Ierland. De 38-jarige Hage naar genoot zaterdag met volle teugen tijdens zijn eer ste optreden op het WK in het Giants Stadium in New York. Hij was diep onder de indruk van de hele entourage en, nog belangrijker, hij vond ook dat hij een lekkere wed strijd had gefloten. Officieel mogen scheids rechters hun eigen functio neren op het WK niet van commentaar voorzien. De FIFA heeft alle arbiters voor en na de wedstrijd een spreekverbod opgelegd. Dat moet volgens Viken Djiz- medjian, de FIFA-vertegen- woordiger in New York, strikt worden nageleefd worden. „Een scheidsrechter wordt direct naar huis gestuurd als hij ook maar één woord met de pers wisselt. Zo luiden de instructies van de FIFA en daar valt niet aan te tornen." Maar eenmaal weer op zijn hotelkamer in Dallas trok Van der Ende zich gistermid dag weinig aan van de in structies van de FIFA-waak- honden. Zo was hij uitge breid op de Nederlandse ra dio te horen en voelde hij zich niet geremd door welk spreekverbod dan ook. De Hagenaar ging ook in op zijn enige omstreden beslissing tijdens Italië-Iérland. Dat was in de 55ste minuut, toen Di no Baggio in het Ierse straf schopgebied tegen de grond werd gewerkt door Phil Babb en de Italianen tevergeefs om een strafschop smeekten. „Ik blijf erbij dat ik de juis te beslissing heb genomen. Het was in mijn ogen beslist geen penalty. Ik heb dan ook geen moment getwijfeld aan de juistheid van mijn beslis sing. Als ik wel had getwij feld, dan had ik ook geen strafschop gegeven. Dat doe ik alleen als ik daar voor hon derd procent zeker van ben." Van der Ende trok in het Giants Stadium ruim vier mi nuten extra tijd bij. Dat was Mario van der Ende. foto archie! opvallend, omdat er in de tweede helft nauwelijks was gestopt voor blessures. Maar volgens de arbiter hadden de Ieren en in het bijzonder doelman Pat Bonner veelvul dig aan tijdrekken bezon digd. „Die doelman balan ceerde op het randje met zijn langzaam-aan-acties. Ik dacht: 'Als jij de tijd hebt, dan heb ik straks ook de tijd'. Daarom heb ik bijna vier mi nuten bijgeteld.' De Hagenaar had Italië- Ierland ook als een loodzwa re wedstrijd ervaren. „De hit te was slopend. Maar ik heb er uiteindelijk niet al te veel last van ondervonden omdat ik voor de wedstrijd, in de rust en na afloop heel veel heb gedronken. Toch ben ik nog twee kilo afgevallen." Van der Ende kan er nog geen zinnig woord over zeg gen of hij nogmaals in actie komt bij het WK. Dat is'mede afhankelijk van zijn rapport cijfer van Italië-Ierland. Gis termiddag heeft hij samen met zijn grensrechters Jan Dolstra en de Koreaan Park de wedstrijd aan de hand van video-beelden geanalyseerd met de Belgische waarnemer Alexis Ponnet. „Ik zal ook wel te horen krijgen wat voor be oordeling ik heb gekregen, maar daar maak ik me eerlijk gezegd niet al te veel zorgen over. Voor mijn gevoel heb ik een lekkere wedstrijd geflo ten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19