België haalt kreunend de eindstreep (KNVB doet niets voor supporters Rekdal goud waard voor Noren Blessureleed blijft De Wolf achtervolgen Zweden en Kameroen blijven in evenwicht MAANDAG 20 JUNI 1994 WASHINGTON JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Onderuitgezakt op een karretje wordt John de Wolf het Robert F. Kennedy Memorial Stadium van Washington uitgereden. De macho-verdediger van Feye- noord ziet lijkbleek. Zijn lange blonde manen plakken in slierten op zijn gezicht, waarvan de pijn en de ellende is af te le zen. ,,Wat heb je", vraagt Frank Rijkaard. ,,Ik denk een spier- scheuring", steunt De Wolf. ,,Ik ets ben bang dat het voorbij is." Nog dezelfde avond worden de bange vermoedens van de nummer 21 van Oranje bewaar heid. De diagnose van bonds- '°larts Frits Kessel luidt: spier- 'scheuring in de rechterkuit van eei De Wolf. Voor zo'n blessure f staat een herstelperiode van e'|vier tot zes weken. Het boeg- w/r beeld van Feyenoord weet dat tar en beseft dat het WK, waarop fo-j hij zich zo had verheugd, voor )r hem al voorbij is nog voordat 1 het Nederlands elftal in Amerika jviheeft afgetrapt. n- j Vierentwintig uur na het voor hem fatale moment beweegt het symbool van Feyenoords en\ onverzettelijkheid zich voort op krukken. Hij draagt een spijker- e'\ broek, een wit T-shirt en zwarte schoenen. Om zijn middel heeft 2-, hij een heuptasje. Een rode pet 'e\ met de naam van een sponsor °h staat achterste voren op zijn hoofd. 4 Vanaf de dag dat het Neder- '^{•ïahds elftal zijn WK-voorberei- n\ ding startte, op 23 mei in Noordwijk, heeft De Wolf voört- durend gesukkeld. Eerst werd hij geveld door migraine. Nadat w hij daarvan was hersteld, raakte "e hij op 4 juni geblesseerd bij een e oefenpartijtje tegen de ama- e' teurs van SJC. Van de trap, te- )ka gen jg zijkant Van zijn scheen- ^4 been, ondervond hij acht dagen infl' later op de eerste training van het Nederlands elftal in Canada weer zo veel hinder dat hij niet langer met de groep kon mee- trainen. Samen met Rob Ouderland werkte hij de afgelopen week intensief aan zijn herstel. Twee dagen geleden sloot De Wolf zich weer aan bij de groepstrai ningen. Te snel, zo bleek zater dagavond. Bondsarts Frits Kes sel beaamt dat. „Maar", zegt hij, „John was symptoomloos zoals wij dat noemen. Hij heeft met Rob Ouderland vier dagen klachtenvrij kunnen trainen en reageerde goed op alle belastin gen. Daarna moet je de zaak verder gaan opbouwen in de groepstrainingen. Als de boel dan toch stuk gaat, kun je ach teraf inderdaad zeggen: hij is te vroeg begonnen. Maar achteraf is het makkelijk praten. Een spier kun je altijd-scheuren. Het is ontzettend triest voor John." Ouderland spreekt met klem tegen dat te lichtvaard^met de blessure van De Wolf is omge sprongen. „We hebben niets ge forceerd, absoluut niet. John was fit, heeft één dag eerder met de groep getraind en heeft toen voluit mee kunnen doen. Het_ zag er goed uit, en toch is het 'fout gegaan. Sportief gezien is dit een drama voor hem, een WK meemaken is toch het hoogtepunt in iemands carriè re." Ook De Wolf denkt niet te snel weer te zijn begonnen. „Als ik iets had gevoeld, had ik gas teruggenomen, maar ik had nergens meer last van." Terug in Rotterdam zal hij zich direct in verbinding stellen met fysio therapeut Dick van Toorn. „Het klinkt misschien gek op dit mo ment, maar ik moet nu weer aan Feyenoord denken. Op 11 juli is de eerste training, dan wil 'ik weer fit zijn." Twee dagen rust voor 'Joske' Weber ORLANDO ANP/SIP Josip Weber, Joske voor de Bel gen, moet twee dagen rust hou den. De Kroaat met Belgisch paspoort liep in de wedstrijd te gen Marokko (1-0) een knie blessure op. Weber werd diep in de twee de helft in buitenspelpositie on deruitgehaald door de Marok kaanse doelman Chalil Azmi. De doelman werd per brancard van het veld gedragen en ver vangen. Na de wedstrijd liep hij op eigen kracht naar de spelers bus. Hij klaagde over lichte hoofdpijn. Weber hield een bloeduitstor ting aan de knie over aan het incident, plus een gele kaart. Hij zal twee dagen niet kunnen trai nen. Mare Degryse zal voorlopig aangepast trainen. De aanvoer der liep een lichte liesblessure 4 '^4 WASHINGTON. ANP e i Met tranen in de ogen keken de KNVB-officials naar het oranje- Wlt\ gekleurde stadion in het Poolse s Poznan, vorig jaar november. I Twintigduizend feestvierende ^-'supporters trotseerden daar de r}A kou om hun favorieten over de plaatste drempel op weg naar de et Verenigde Staten te schreeu- wen. Dezelfde bobo's krijgen onge- ^ftwijfeld komende dagen op- "4 nieuw een brok in de keel. Het ^hondstrouwe legioen staat weer '"ej massaal achter Oranje. Ruim 1 el\ achtduizend supporters steu- m|nen het Nederlands elftal in fl/lfWashington. In Orlando ver- l°e' dubbelt dat aantal zelfs. e i De liefde komt echter niet van 110 twee kanten. Andermaal steekt f j de KNVB bijna geen vinger uit T/z'lom de Oranje-aanhang op te >roj vangen en te begeleiden. De (sponsors vertroetelt de bond uitgebreid met een drankje hier en een hapje daar, de suppor ters negeert hij. De KNVB schrijft alle clubs uit het betaalde voetbal dwingend voor dat zij verantwoordelijk zijn voor hun eigen aanhang en dat zij tal van maatregelen moe ten treffen om excessen te voor tkomen. De voetbalbond kijkt BBéchter ook bij het huidige WK If voetbal schijnheilig de andere' ;^kant uit. De opvang en begelei ding van het legioen laat hij over aan anderen. „Het is en het blijft hetzelfde liedje", zegt Eddy Lassche, lei der van de Nederlandse politie- delegatie die de Amerikaanse politie ondersteunt in Washing ton en Orlapdo. „In onze ogen zou de KNVB best wat meer kunnen doen. Er is in de Vere nigde Staten zelfs geen steun punt waar supporters zich kun nen melden voor vragen. Een gemiste kans. Zeker nu in Ne derland clubs steeds meer wer ken met supporters-begelei ders." ,We doen echt wel wat", ri posteert Wil van Rhee, directeur (Veiligheid van de KNVB. „We ;ijn enkele malen in de Verenig de Staten geweest om afspraken te maken met de autoriteiten. We hebben voor de supporters ook een speciaal* oranje-pas poort gemaakt met tal van nut tige adviezen. Veel meer kun nen we niet doen. Stewards meenemen, zoals we vorig jaar deden bij de interland tegen Engeland in Londen, was nu niet haalbaar. Dat hele stewar- ding-project is nog te pril om daar in een land als Amerika mee te experimenteren." Dat vindt ook Hans van Vlok- hoven, de supporterscoördina tor van de KNVB. „In een land als Amerika is het te link bege leiders mee te nemen. Als daar wat mee gebeurt, krijg je een heleboel juridische problemen. Los daarvan: we hebben nog te weinig goed opgeleide stewards. PSV en Feyenoord werken er al een tijdje mee en ook Den Haag pakt de opleiding goed aan, maar bij de meeste andere clubs moet dat proces zich nog ontwikkelen." In Washington is het legioen op zichzelf aangewezen. In Or lando is er ten minste nog het speciale Oranje-dorp, opgezet door een paar slimme zakenlie den. „Supporters hebben recht op een beetje opvang en bege leiding", meent Joop Lever, een van de initiatiefnemers van het zogenoemde Dutch Orange Vil lage. „Het viel ons op dat meestal niets, maar dan ook he lemaal niets is georganiseerd voor de supporters. Dat wilden we veranderen met dat Oranje dorp. Het is toch leuk dat de fans nu hun eigen plek hebben waar ze onderling feest kunnen vieren." Lever is niet bepaald onder de indruk van de medewerking die hij van de KNVB kreeg voor het opzetten van het Oranje-dorp. „Uiteindelijk zijn we niet tegen gewerkt", zegt hij met gevoel voQr diplomatie. „Het lukte zelfs in het WK-paspoort een stukje opgenomen te krijgen over ons dorp. Daar waren we al erg blij mee. De rest moeten we toch zelf doen." op. Josib Weber verliest weer eens de bal uit het oog. De tot Belg genaturaliseerde Kroaat had gisteren weinig in te brengen bij Ismail Triki (rechts). Mare De grey se matchwinnaar na fout Marokkaanse doelman ORLANDO ALBERT GEESING België heeft zijn eerste WK-optreden in Orlando maar net overleefd. De tweede tegen stander van Oranje haalde gisteravond tegen Marokko kreunend de eindstreep, maar hield aan die ontmoeting wel drie punten over. De overwinning (1-0) dankten de Bel gen aan een doeltreffende actie van Mare Degryse, die al na elf minuten een voorzet van Luc Nilis bijna ongehinderd met het hoofd mocht verlengen. Maar vooral aan kee per Khalil Azmi, die zijn doel in de steek liet en de nederlaag in feite op zijn geweten had. Himst. Preud'homme sloeg de bal uit de bovenhoek en via de lat viel het speeltuig precies in zijn handen. Vier minuten voor rust hadden de Belgen al even min over geluk te klagen toen Chaouch ook de lat trof. „Wij hebben verzuimd de kansen te benutten", treurde de Marokkaanse bondscoach Ab- dellah Ajri Binda. Hij noemde het een gebrek aan concentra tie. Zeker op basis van de twee de helft had Marokko een beter lot verdiend. De Noordafrikaan- se ploeg was veel minder slecht dan afgeschilderd. De meeste spelers zijn handig aan de bal en kunnen gemakkelijk een te genstander uitspelen. Dat geldt GPD-VERSLAGGEVER De sluitpost van Marokko schaarde zich daarmee in het rijtje stuntelende keepers in het eerste WK-weekeinde. De rij werd vrijdagavond geopend door Carlos Trucco bij Duits- land-Bolivia (1-0). De Colum- biaan Oscar Cordoba had zater dagnacht na de nederlaag tegen Roemenië (1-3) ook al heel wat uit te leggen. Khalil Azmi zorgde in Orlan do ook voor een wereldprimeur. Kort voor afloop raakte hij in duel met Josip Weber zo zwaar gwond aan het hoofd dat hij even buiten bewustzijn raakte. Marokko had al twee spelers vervangen, maar kon als gevolg van de nieuwe regel toch de tweede keeper het veld in sturen. Het werd in Orlando de dag van de keepers. Michel Preud 'homme hield de Belgen in de moeilijkste momenten op de been en bewees nog eens dat Benfica met hem geen slechte keus heeft gedaan. „Preud'homme heeft ons ge red", prees bondscoach Paul van Himst na afloop zijn doel man. Dat gold zeker halverwege de tweede helft toen hij de kop stoot van Mohammed Chaouch knap neutraliseerde. „Dat was een wereldsave", vond Van voor Larbi Harbabi, de langhari ge gangmaker op het midden veld, aanvaller Rachid Daoudi en Ahmed Bahja, het slangen mens, die gisteren als invaller in het veld kwam. Alleen tactisch blijft Marokko achter. „Ik heb altijd gezegd dat er geen kleintjes meer bestaan", meende Frankie van der Eist. „We hadden het in de eerste helft af moeten maken. Toen hebben we de kansen gehad", doelde Van Himst op de moge lijkheden voor Luc Nilis. De toe komstige PSV'er vormde samen met Mare Degryse en Josip We ber de driemans-aanval. Weber kw.am als diepste spits nauwe lijks in het stuk voor en lag ste vig aan de ketting bij I small Tri ki, Nilis viel vooral op door een fors aantal gemiste kansen. De breuklijn lag echter aan de zij kanten. Daar was de ruimte, maar daar profiteerden de Bel gen veel te weinig van. Het voor Belgische begrippen unieke experiment met drie aanvallers had een averechtse uitwerking op het spel van Enzo Scifo. Gewend als hij is te kap pen en te draaien kwam de Bel gische draaitol op het midden veld totaal niet uit de verf. Hij zocht te weinig de diepte en zou wat dat betreft eens in de leer moeten gaan bij Wim Jonk, die als geen ander weet hoe hij spit sen moet bedienen. Met het vertrek van Nilis en de komst van een extra verdediger (Em mers) viel Van Himst terug op het vertrouwde systeem. Prompt kwam Scifo wat beter tot z'n recht. „Ik heb Emmers ingebracht", verklaarde Van Himst achteraf, „omdat we er op het midden veld volledig onderdoor dreig den te gaan. De ploeg zat hele maal kapot." Als gevolg van de warmte, dacht Van Himst. De gryse, vanwege liesklachten met pijnstillers aan de wedstrijd be gonnen, hielp hem uit de droom. „Toen we ons toelegden op het countervoetbal ging het weer uitstekend." „Die hitte valt best mee. Daar heb ik niet eens zoveel last van gehad. Je herstelt redelijk snel", vond Van der Eist. „Het voornaamste is dat we hebben gewonnen", bedacht Paul van Himst zich. Als Neder land nu vanavond in Washing ton hetzelfde doet tegen Saudi- Arabië is er voor beide landen geen vuiltje meer aan de lucht. Dan zou. zaterdag in Orlando een salonremise wel eens de uitkomst kunnen zijn van de 'Derby der lage landen'. BELGIË: Preud'homme; Staelens, De Wolf, Grun en Schmidts; Boffin (85. Borkelmans), Scifo, Degryse en Van der Eist; Weber en Nilis (54. Emmers). MAROKKO: Azmi (87. Alaoui); Abdel- lah, El Hadrioui, Triki en Naybet; Hadji, Azzouzi, Hababi en Daoudi; Chaouch (80. Samadi) en El Hadaoui (69. Bahja). Mexico maakt favorietenrol niet waar WASHINGTON ANP Wilde paringsdans tussen Emile Mbouh- Mbouh (boven) van Kameroen en de Zweed Martin Dahlin. foto rtr PASADENA ANP/RTR Vier jaar geleden was Kameroen de tropische verrassing op het wereldkampioenschap voetbal in Italië. De 'ontembare leeu wen' openden het toernooi met de overwinning op wereldkam pioen Argentinië (1-0) door de kopbal van Omam-Biyik, en twee rode kaarten. Pas in de kwartfinales werd de Afrikaanse ploeg uitgeschakeld door Enge land (2-3). Kameroen voetbalde met het hart, spontaan, zocht het avon tuur en had in Roger Milla de ideale twaalfde man. De des tijds 38-jarige spits scoorde bij vrijwel elke invalbeurt en intro duceerde na elke treffer bij de hoekvlag de Milla-shuffle. Die heupwiegende dans keerde vannacht twee keer terug in de Rose Bowl in Pasadena. Ka meroen scoorde twee keer te gen Zweden, maar de Scandina- viërs betaalden met gelijke munt terug, 2-2. Ljung verzorgde de opening voor Zweden, 1-0. Zijn eerste doelpunt in het nationale ejftal in vijf jaar. De verdediger van Galatasaray profiteerde van de chaos in de Kameroense defen sie waarbij de 39-jarige doel man Bell voorop ging. Ka meroen nam na de vroege tref fer van Ljung het initiatief over. In dé 31e minuut vormde een slechte pass van de onopvallen de Ingesson (PSV) de inleiding voor de gelijkmaker. Hij speelde te kort terug op Patrick Anders- son, die de bal verloor aan Omam-Biyik. Deze stelde Embe in staat de bal in het net te lo pen, 1-1. Tejada Noriega dacht aan buitenspel en keurde pas na overleg met grensrechter Ja mes uit Trinidad de treffer goed (1-1). Kort na de pauze sloeg Omam-Biyik toe. Patrick An- dersson verkeek zich op een verre pass van Song en de spits van het Franse Lens zette zijn ploeg op voorsprong, 2-1. In de 60e minuut kwam Larsson in het veld voor Blomqvist. Met de komst van de Feyenoorder ging Zweden directer spelen en werd de ploeg gevaarlijker. Het res- sulteerde uiteindelijk in een schot van Larsson van dertig meter dat ©p de lat spatte, waarna Dahlin van dichtbij Bell passeerde, 2-2. ZWEDEN: Ravelli; Roland Nilsson, Björklund, Patrick Andersson, Ljung; Ingesson (76. Kennet Andersson), Thern, Schwarz, Blomqvist (60. Lars son); Dahlin, Brolin. KAMEROEN: Bell; Agbo, Kalla, Song, Tataw; Libih, Mbouh, Foe, Embe (81. Mouyeme); Mfede (87. Mabouang), Oman-Biyik: Het beste bleef tot het laatste bewaard. Met Noorwegen als verdiende winnaar. In een zin derende slotfase van eemduel, dat tot een kwartier voor tijd niet echt aantrekkelijk was. Het Noorse elftal won zondag in Washington zijn eerste wed strijd in Groep E, tegen Mexico, met 1-0. Dank zij een doelpunt van invaller Rekdal vijf minuten voor tijd. Het was de eerste overwin ning van de Noren op een WK. Het was zondag 56 jaar geleden dat ze voor het eerst en laatst aan de mondiale titelstrijd deel namen. Dat was in 1938. Toen schakelde Italië de Noren uit. De Azzuri zijn aanstaande don derdag in East Rutherford de volgende tegenstanders. Behalve matchwinner Rekdal, behoorden ook doelman Thors- tvedt en aanvoerder Bratseth tot de uitblinkers. „Dit was het mooiste moment uit mijn loop baan", zei Rekdal, in dienst van het Belgische Lierse SK. „We hadden even nodig in het ritme te komen. Dit was voor mij een perfecte binnenkomer. Ik had een beetje de pest in dat ik niet in de basis stond. De hitte was een probleem. Kennelijk -meer voor de Mexicanen dan voor ons. De volgende ronde kan ons nu bijna niet meer ontglippen." De nederlaag was een forse tegenvaller voor de Midden amerikanen, die zichzelf in een favorietenrol hadden 'gema noeuvreerd. In tegenstelling tot de verwachting bleken de Scan- dinaviërs in de verzengende be tonblok van het RFK Memorial- Stadium het koelbloedigst en zelfs over de meeste adem te beschikken. „Technisch zijn ze niet zo goed als Mexico, maar ze vorm den een team in tegenstelling tot de Mexicanen. De Noren zijn in mijn ogen een gevaarlij ke outsider", gaf Pele, een van werelds beste voetballers aller tijden als commentaar. „Ze zijn De Mexicaanse doelman Jorge Campos, getooid met de bijnaam El Loco (de gek), moest vijf minuten voor het einde capituleren voor de Noorse invaller Kjetil Rekdal. foto rtr in staat iedereen te verslaan." f)e Noren bevestigden hun reputatie die ze in het kwalifica tietoernooi hadden opgebouwd. Nederland en Engeland slaag den er niet in Noorwegen, dat de groep won, te verslaan. De vikingen zijn, zo bleek gisteren nog eens ten overvloede, de meest onderschatte voetballers van Europa. Krachtig en zelfbe wust trad het team van trainer Egil Ohlsen de warmbloedige tegenstander tegemoet. Vanuit een hechte defensie, met Rune Bratseth als leider, zocht de ploeg de aanval. Met lange ballen in de richting van de kopsterke spitsen Flo en Fjörtoft. „We hebben veel kan sen gehad. We hadden meer doelpunten moeten maken, maar de drie 'punten die we vandaag hebben behaald, neemt niemand ons meer af', zei Bratseth, die met een lichte blessure aan het dijbeen speel de. De Mexicanen waren met de bedoeling wereldkampioen te worden naar de Verenigde Sta ten afgereisd. Iedereen die wil de moest het weten. ,We zijn zeker niet in Amerika om va kantie te vieren", verkondigde Hugo Sanchez voor het begin van het toernooi luidkeels. „We winnen met 2-1. De wereld ziet tegen de Noren een onherken baar, onnavolgbaar Mexicaans elftal.Daar bleek weinig van. Terwijl de ruim 52.000 toe schouwers, onder wie 30.000 Mexicanen, zich al hadden ver zoend met het eerste doelpunt loze gelijkspel, sloeg invaller Rekdal toe. De voor het Belgi sche Lierse spelende midden velder liet vijf minuten voor tijd Campos met eep droge knal kansloos, 1-0. In de laatste vijf minuten steeg de spanning zoals de temperatuur de laatste dagen in Washington omhoog is geschoten. Alves kopte tegen paal, vervolgens werd de bal uit doel gekopt. NOORWEGEN: Thorstvedt; Haland, Bratseth, Berg en Bjömebye; Flo, Bohi- nen, Mykland (78. Rekdal), Leonhard- sen en Jakobsen (46. Halle); FjörtofL MEXICO: Campos; Gutierrez (71. Ber- nal), Suarez, Juan de Dios Ramirez en Ramon Ramirez; Ambriz, Del Olmo, Valdez (46. Galindo), Garcia; Alves en Sanchez.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17