Plan paars: Werken voor uitkering Binnenland 'Dani's leefden nog in stenen tijdperk' Gonsalves zou zijn politiemensen hebben aangezet tot bruut optreden Nederland massaal achter Lubbers Bel het buitenland met 30% korting op vaderdag. ZATERDAG 18 JUNI 1994 3 Gonsalves moest vrede brengen in Baliemvallei In de Baliemvallei in voormalig Nederlands Nieuw- Guinea is de rust nog niet zo lang geleden hersteld. In de tijd van Gonsalves (1956-1962) heersten er vrijwel voortdurend stammenoorlogen. Oud controleur Frits Veldkamp uit Heemstede was voorganger van Gonsalves en de eerste Nederlandse bestuursambtenaar die het stenen tijdperk van de Dani-stammen betrad. „Toen ik er in 1956 kwam, was de stenen bijl nog volop in ge bruik. De mensen leefden er in het stenen tijdperk", zegt oud controleur Frits Veldkamp uit Heemstede. „De Baliemvallei was toen nog volstrekt niet gepacificeerd, er was veel on derlinge strijd. Er was geen Ne derlands bestuur, en we moch ten niet ingrijpen in de stam menoorlogen". Die onderlinge strijd was het centrale aspect van de cultuur in het gebied. Dorpen voerden oorlog om de voorouders tevre den te stellen, of als wraak om dat een dorpeling door iemand uit een naburig dorp was ver moord, of omdat er vrouwen geroofd waren. Zo'n oorlog kon dagen duren. Eerst werd met magische formules steun ge zocht bij de voorouders, daarna trok men ten strijde. Er heerste een bijna constante staat van oorlog in de vallei. Bij de tradi tionele stammenoorlogen en vetes stierf volgens sommige berichten jaarlijks rond een pro cent van de bevolking. Die telde zo'n zestigduizend mensen. Bestuursambtenaar Veld kamp, die met een politiepelo- ton van veertien papoea's en een Europese inspecteur was uitgezonden, kon in die van ge weld zwangere atmosfeer slechts aanwezig zijn. „We moesten contacten leggen, een vliegveld bouwen, en vooral rondkijken. Pas later werd be sloten de rust in het gebied te herstellen". De Baliemvallei is een gebied van 60 bij 60 kilometer in het oostelijk deel van het Centrale Bergland van het toenmalige Nederlands Nieuw-Guinea. Het is het dichtstbevolkte gebied van de voormalige kolonie. Pas twintig jaar tevoren, in 1938, waren de eerste blanken (zendelingen) er binnengedron gen. Daarmee werd een 15.000 jaar oude cultuur plotseling ge confronteerd met de moderne wereld. Het was een landbouwcul- tuur, waarbij mannen en vrou- wen samen op het veld werkten. De mannen hakten bomen om en legden sloten aan. De vrou wen pootten zoete aardappels en rooiden ze. „Nederland was in die tijd bezig het bestuur over Nieuw-Guinea te versterken", vertelt Veldkamp. „Dat moet je zien tegen de achtergrond van het conflict met Indonesië over het eiland. Den Haag wilde het land verder ontwikkelen". In de periode dat mr- Gonsal ves als 26-jarige controleur de opdracht kreeg de vallei te paci ficeren, infiltreerde Indonesië al op uitgebreide schaal in de kustgebieden. 'Den Haag' zag het als haar taak de inwoners van Nieuw-Guinea te helpen de overstap naar de moderne tijd te maken, en beschouwde het eiland als een mogelijke vesti gingsplaats voor de verdreven Nederlandse Indiërs. Voor Jakarta was het Neder lands bewind echter illegaal. Het westelijk deel van het ei land had altijd tot Nederlands- Indië behoord, en diende aan Indonesië te worden overgedra gen. Die strijd verloor Nederland door ingrijpen van Washington. Het was de tijd van de Koude Oorlog, waarin de Amerikanen er alles aan was gelegen de Der de Wereld niet nog verder van zich te vervreemden, en daar moest het Nederlandse belang voor wijken. In 1962 volgde de bestuursoverdracht aan de VN, en later aan Indonesië. Met uitkering toch lucratieve handel in auto's zwolle gpd Terwijl hij een volledige uit kering ontving van de sociale dienst in Zwolle, heeft een autohandelaar (44) de afgelo pen jaren voor bijna 4,5 mil joen gulden omgezet in de autohandel. Ook twee 'werk nemers' (28 en 33 jaar oud) van de verdachte zijn aange houden: net als hun baas stonden ook zij bij de sociale dienst ingeschreven. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft ernstige belangstelling voor de verdachten. Daar naast wil de plaatselijke soci ale dienst ook nog eens 280.000 gulden aan ten on rechte verstrekte uitkeringen terugontvangen. Dat betreft sociale uitkeringen die tus sen 1989 en 1993 ten onte recht aan de drie mannen zijn uitbetaald. Kabinet: Derde remlicht op auto mag den haag Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met het voor stel van minister Maij van verkeer en waterstaat om een hoog gemonteerd derde remlicht toe te staan op personenauto's. Het Wegenverkeersreglement moet daartoe worden gewijzigd. Of schoon veel auto's inmiddels zijn uitgerust met een derde rem licht, verbiedt de huidige regelgeving dit nog officieel. VVD en D66 willen verplichting; PvdA houdt het op vrijwilligheid Fractiespecialisten van PvdA, WD en D66 willen tiendui zenden werklozen laten werken voor hun uitkering. Het gaat om deeltijdbanen die bij de overheid, of door de overheid gesubsidieerde instellingen gevonden moeten worden. WD en D66 sturen aan op een verplichting voor uitkeringsgerechtigden om te werken, de PvdA houdt vast aan vrijwilligheid. De specialisten erkennen dat met de plannen die het paarse kabinet in spe voor ogen staan, de werkloosheid nauwelijks daalt. Dat blijkt ook uit de bere keningen die het Centraal Plan bureau (CPB) gisteren aan de partijleiders Kok (PvdA), Van Mierlo (D66) en Bolkestein pre senteerde. In navolging van de commis sie onder leiding van oud-EU- commissaris Andriessen, be pleiten de fractiespecialisten daarom een forse uitbreiding van gesubsidieerde banen. Om concurrentievervalsing te voor komen, moet vooral de niet- commerciële sector worden in geschakeld. De werklozen krijgen niet meer dan hun uitkering. Omdat de vergoeding per uur wordt af geleid van het minimumloon, houdt dit een werkweek van drie tot vier dagen in. De PvdA volgt de lijn-Andriessen; het werken met behoud van uitke ring op basis van vrijwilligheid. WD en D66 hebben geen moei te met verplichte inschakeling. Het overleg tussen de fractie specialisten is nog niet afge rond. Naast het verschil van mening over het al dan niet ver plichtstellen, is nog onduidelijk waar de extra banen moeten komen. Bestaande projecten als het Jeugdwerkgarantieplan en banenpools lukt het al niet alle deelnemers te plaatsen. De drie fractievoorzitters heb ben de nieuwste berekeningen van het CPB nog niet bespro ken. Het CPB becijfert een ba nengroei van minder dan 100.000 in de komende vier jaar als gevolg van de bezuinigingen en lastenverlichting waar de drie partijleiders het over eens zijn. De koopkrachteffecten zouden redelijk evenwichtig zijn, zodat alle groepen onge veer evenveel inleveren. Deson danks moet ook op dit terrein nog het nodige gebeuren, aldus een zegsman van de informa- Ondanks de vraagtekens ach ten Kok, Bolkestein en Van Mierlo de CPB-cijfers 'voldoen de de moeite waard' om ermee verder te werken. Dit weekeinde worden de resultaten bespro ken. Omdat het pakket nog niet compleet is (niet alle ombuigin gen zijn ingevuld), .zal het CPB maandag opnieuw aan de slag gaan. Tegelijkertijd worden dan eventuele ideeën die de partijen aandragen meegenomen. De informateurs streven er naar begin volgende week dui delijkheid te krijgen over het fi nancieel en sociaal-economisch beleid. Dan kan een concept-re geerakkoord eind juni klaar zijn. Franssen (VVD) burgemeester Zwolle den haag Het WD-kamerlid J. Franssen wordt de nieuwe bur gemeester van Zwolle. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een desbetreffende voordracht van minister De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken. De burgemeesterspost in Zwolle is va cant sinds partijgenoot Hermans enige tijd geleden Wiegel als commissaris van de koningin in Friesland opvolgde. Franssen (43) kwam in 1982 voor de WD in de Kamer. Hij is onderwijs- specialist van de liberale fractie. Simons voorzitter Astma Fonds leusden De voormalige staatssecretaris van volksgezondheid H. Simons is vandaag benoemd tot voorzitter van het Nederlands Astma Fonds. Hij volgt Andrë van der Louw op die na een voor zitterschap van vijf jaar het Astma Fonds heeft verlaten en voor zitter van de NOS is geworden. Het fonds heeft Simons gekozen vanwege zijn gevarieerde politieke en bestuurlijke ervaring en zijn kennis van de volksgezondheid. Simons is wethouder voor de PvdA in Rotterdam. Lampendieven lopen tegen de lamp venlo Met de arrestatie van zes leden van een inbrekersbende denkt de politie in noord-Limburg zeker driekwart van een op vallend groot aantal diefstallen van zogenoemde assimilatielam pen te hebben opgelost. De bende gebruikte de gestolen lampen in illegale hennepkwekerijen, aldus de politie. De bende pleegde 85 inbraken, waaronder dertig in tuinderskassen in de regio Noord-Limburg. De buitgemaakte goederen, waarvan de helft assimilatielampen, hebben een waarde van ruim een half mil joen gulden. CAO-akkoord technische groothandel den haag De 35.000 werknemers in groothandels van techni sche produkten krijgen volgend jaar een loonsverhoging van in totaal 1,25 procent. Verder wordt de VUT-regeling verlengd tot 1999. Dat zijn de belangrijkste uitkomsten van het principe-ak koord dat de vakbonden en de werkgevers in deze bedrijfstak gisteren sloten. Michelin Den Bosch gaat toch dicht den bosch Het is vrijwel zeker dat de bandenfabriek van Miche lin in Den Bosch toch dichtgaat. De directie heeft gisteren een overlevingsplan van de ondernemingsraad (OR) van de hand ge wezen. Sluiting is onvermijdelijk, zo meent de directie. De kos ten zijn te hoog en de situatie van het Michelin-concern is zor gelijk. Bij de fabriek in Den Bosch werken vierhonderd mensen. In 1992 voor de reorganisatie waren dat er nog 585. Belgen voeren actie in Den Bosch den bosch Een kleine honderd Belgische grensarbeiders hebben gisteren actie gevoerd voorde deur van het provinciehuis in Den Bosch. In het provinciehuis vergaderde het Benelux-parlement. De Belgen willen aandacht voor hun belastingprobleem. Belgen die in Nederland werken, moeten in Nederland premie volksver zekering betalen. Daarnaast zijn ze in België belastingplichtig. De premie volksverzekering is in Nederland op 1 januari fors ge stegen. Die stijging wordt gecompenseerd door lagere loonbe lasting. De Belgen kunnen daar niet van profiteren. Hierdoor gaan ze er netto enkele honderden guldens per maand op ach- Premier Ruud Lubbers was gisteren nog in Rome bij de Italiaanse premier Silvio Berlusconi. Ook hem vroeg hij c het voorzitterschap van de Europese Commisie. Na afloop weigerden beide politici elk commentaar. Twee van de drie Nederlanders vinden dat premier Ruud Lubbers voorzitter moet wor den van de Europese Commissie. Dat blijkt uit een enquête die deze week is gehouden in opdracht van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij deze krant is aan gesloten. Slechts tien procent van de vijf tienhonderd ondervraagden is tegen het mogelijke voorzitterschap van Lubbers. Vierentwintig procent heeft geen mening over de kandidatuur van de premier voor deze hoge Europese functie. Premier Lubbers zelf vindt het 'bemoedi gend' dat zoveel mensen hem steunen. „Na de turbulente tijden stemt dit tot dankbaar heid", aldus Lubbers gisteren. Volgens CDA-fractievoorzitter Brinkman en CDA- minister Maij-Weggen is de royale steun van de Nederlandse bevolking 'een extra steun in de rug voor Lubbers'. Op de Europese top die volgende week op het Griekse eiland Corfu plaatsvindt, wordt besloten wie de huidige commissie voorzitter Jacques Delors gaat opvolgen. Demissionair minister-president Lubbers levert op dit moment een verbeten strijd om steun te vinden voor zijn kandidatuur. Vice-premier Kok heeft gisteren nog maals nadrukkelijk verklaard dat Nederland vasthoudt aan Lubbers' kandidatuur. Alle regeringsleiders van de twaalf EU-landen werden opgeroepen 'frank en vrij' te beslis sen over de benoeming van de nieuwe voorzitter. Kok zei tevens dat Nederland geen gebruik zal maken van zijn vetorecht wanneer de meerderheid van de EU kiest voorDehaene. De Duitse kanselier Kohl en de Franse president Mitterrand hebben een voorkeur voor de christen-democratische Belgische regeringsleider Jean-Luc Dehaene, die zich gisteren formeel kandidaat stelde. Opmerkelijk is dat de Nederlandse steun aan Lubbers nauwelijks partijgebonden is. De voorkeur voor de premier is onder zijn partijgenoten van het CDA het grootst (81 procent). Maar ook onder PvdA-, WD- en D66-stemmers is ongeveer tweederde van mening dat Lubbers voorzitter van de Eu ropese Commissie moet worden (respectie velijk 65, 70 en 67 procent). In de enquête, die tussen 10 en 15 juni werd gehouden, is nagegaan of Nederlan ders het voorzitterschap van de Europese Commissie belangrijk vinden en Lubbers geschikt achten voor deze hoogste functie in Europa. Ruim de helft (56 procent) noemt de Europese functie 'belangrijk', 21 procent 'niet buitengewoon belangrijk' en negen procent zelfs 'onbelangrijk'. Vijftien procent heeft geen mening. Klachtenlijn voor herkeuring WAO en AWW den haag anp De Nationale Commissie Chro nisch Zieken (NCCZ) en het Breed Platform Verzekeringen (BPV) stellen vanaf vandaag een speciale telefoonlijn open voor klachten over herkeuringspro cedures. Het gaat om specifieke herkeuringen in het kader van de WAO en de AAW en om de aangeboden begeleiding bij het zoeken van een baan. De lijn is een gevolg van de stroom klachten die bij de NC CZ en het BPV zijn binnengeko men. Veel klachten gingen over aangeboden werk, dat onvol doende aansloot bij specifieke handicaps. Knuffelbeesten Ex_man Yolanda wil schadevergoeding PTT Telecom heeft een vaderdagcadeau voor het hele gezin: bellen naar het buitenland met 30% korting. Deze korting geldt op 19 juni 1994 van 00.00 tot 24.00 uur voor alle rechtstreekse gesprekken vanuit Nederland naar het buitenland. Dit geldt ook voor gesprekken via de mobiele telefoonnetten ATF 1, 2 en 3 en via Greenpoint. De korting geldt niet als u na« schepen belt (via de Inmarsat-satelliet) of als u het gesprek bij de PTT Telecom-telefonist(e) heeft aangevraagi A-status voor in totaal 10.338 vluchtelingen Nederland heeft vorig jaar 10.338 vreemdelingen erkend en toegelaten als politiek vluchteling. Zij kregen de zoge heten A-status. Bovendien ont vingen 4.674 asielzoekers op humanitaire gronden een ver blijfsvergunning. De directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie wees vijftienduizend asielverzoeken af. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1993. Het merendeel van de in 1993 erkende vluchtelingen is afkomstig uit Bosnië-Hercego- vina (4.282) of het voormalig Joegoslavië (3.136). Bovendien zijn veel A-statussen verleend aan asielzoekers uit Irak (868), Somalië (607) en Iran (607). Het totaal aantal vluchtelingen in Nederland komt hiermee op 44.000. Deze cijfers betekenen 28 vreemdelingen per 10.000 inwoners. Twee jaar geleden was dat aantal vijftien per tien duizend inwoners. Volgens Vreemdelingenza ken was de werkdruk vorig jaar opmerkelijk hoger dan in 1992. Het aantal ingediende aanvra gen. zowel voor asiel- als voor regulier verblijf, steeg met ruim 20 procent van 69.000 tot 81.000. Het aantal behandelde verzoeken bleef stabiel: 59.000. Vorig jaar verwierven 43.852 vreemdelingen de Nederlandse nationaliteit. In 1992 waren dat er 37.498. den haag gpd-anp vervolg voorpagina Dè aantijgingen aan het adres van procureur-generaal Gonsal ves komen voor de oud-be stuursambtenaar in Nieuw-Gui nea op een ongelegen moment. Hij speelt immers een belangrij ke rol binnen het openbaar mi nisterie als belangrijkste bestrij der van de georganiseerde mis daad in het land. In het VPRO-programma Ar- gos werd gisteren gemeld dat Gonsalves in de Baliemvallei op Nieuw-Guinea een wa^r schrik bewind zou hebben uitgeoe fend. Volgens door de radio op gevoerde getuigen, die daar meer dan dertig jaar geleden al bij de hoogste Nederlandse au toriteiten in Hollandia melding van maakten, ging het met Gonsalves van kwaad tot erger. In het dossier wordt gespro ken over twee concrete gevallen Procureur-generaal Gonsalves. FOTO ANP van doodslag. In beide gevallen zou hij gericht op een papoea hebben gevuurd. Ook zou Gon salves zijn politiemensen vanaf zijn start in de Baliemvallei heb ben' aangezet tot bruut optre den. Een papoea met een ge broken arm weigerde hij medi sche hulp waardoor deze met een vergroeide arm verder door het leven moest. Getuigen spre ken ook.over het in brand ste ken van kampongs waartoe Gonsalves de opdracht zou heb ben gegeven. Een justitieel onderzoek tegen Gonsalves werd in 1960 tegen gehouden vanwege de gevrees de publiciteit die dit met zich mee zou brengen. Uiteindelijk volgde in november 1960 in Den Haag een onderzoek door de Rijksrecherche. Tijdens het verhoor gaf Gonsalves het op treden im de Baliemvallei vol gens Argos toe maar hij zei uit noodweer te hebben gehandeld. Gonsalves kreeg voor zijn pe riode in het Nieuw-Guinea een koninklijke onderscheiding. terzijde zou hebben geschoven. Zoals gisteren gemeld zijn beide ouders van Yolanda en Evelien schuldig bevondep aan zware mishandeling en het her haaldelijk plegen van illegale abortussen bij beide vrouwen in de periode tussen 1982 en 1984. De ouders werden veroordeeld tot vier jaar. De rechtbank in Zutphen veroordeelde de ou ders in januari nog tot vijf jaar (vader) en driejaar (moeder). Twee huisvrienden kregen gisteren twaalf en achttien maanden met TBS wegens on tucht met kinderen van beide incestslachtoffers en een derde man werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot drie jaar. Het ministerie van defensie weigert een grote lading speel goed bestemd voor weeskinde ren in het Bosnische Srebreni ca te vervoeren. Daardoor zit de Limburgse gemeente Hel den opgescheept met onder meer tweeduizend knuffelbees ten. De partij speelgoed werd en kele weken geleden ingeza meld op initiatief van drie uit Helden afkomstige W-militai ren die in een Dutchbat-kamp in Bosnië gelegerd zijn. De ex-man van Yolanda, die gisteren als enige werd vrijge sproken in het hoger beroep in de Eper Incestzaak, gaat een forse schadevergoeding eisen omdat hij volgens eigen zeggen een jaar onschuldig in voorar rest heeft gezeten. Dat heeft zijn raadsman gisteren gezegd. Deze verdachte werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De advocaten van de andere vijf verdachten overwegen in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Dit omdat het gerechts hof in Arnhem gisteren de kri tiek op het onderzoek van de politie van Epe 'te gemakkelijk'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3