'Iedereen is eigenlijk filosoof Onderzoek moet haalbaarheid aantonen Wetenschap Eens verslaafd altijd verslaafd g VRIJDAG 17 JUN11994 REDACTIE SASKIA STOELINCA AMSTERDAM CARINE NEEFJES Verslaving is een chronische ziekte. En ik betwijfel of afkicken zin heeft. Eenmaal verslaafd, altijd verslaafd. Alcohol en drugs veranderen de zenuwcellen in onze hersenen zodanig dat die dwangmatige behoefte blijft bestaan. Daarom grijpen de meeste afgekickte patiën ten op een goede dag opnieuw naar de fles of spuit," al dus farmacoloog A. Schoffelmeer van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Met een team van acht mensen onderzoekt Schoffel- meer hoe verslavende stoffen het centraal zenuwstelsel veranderen. Proeven op ratten - die bijvoorbeeld heroï ne krijgen toegediend - wijzen uit dat maanden na de injectie de zenuwcellen in de hersenen zich nog steeds anders gedragen. Het komt er op neer dat die zenuw cellen ervoor zorgen dat die dringende behoefte aan heroïne blijft bestaan, ook al is 'de rat' afgekickt. Schoffelmeer onderzoekt die gebieden in het centraal zenuwstelsel die een rol spelen bij verslaving. Dierproe ven hebben bewezen dat alcoholverslaving voor een deel erfelijk is. Het is nog onduidelijk of de rat die graag alcohol drinkt, ook gevoeliger is voor andere verslaven de stoffen, zoals bij voorbeeld heroïne. ,,Maar het is zeer wel mogelijk dat er genetisch materiaal bestaat die ervoor zorgt dat mensen extra gevoelig zijn voor versla ving". Schoffelmeer gelooft niet zo zeer in een aparte drug gen, een drank-gen of zelfs een kras-gen. ,,De vorm van verslaving kan toeval zijn. De één vindt spuiten eng, dus grijpt liever de fles. In tegenstelling tot de Verenigde Staten is in Nederland nog weinig aandacht voor bio-chemisch onderzoek naar verslaving. Schoffelmeer: „Ons gedrag wordt be paald door chemische stofjes in de hersenen. Dat is in onze cultuur moeilijk te accepteren. Veel mensen zien de geest los van het lichaam: de geest is hoger, belang rijker. Als daar iets mis mee is, neem je niet slechts een eenvoudig pilletje. Het gedrag moet worden bijge stuurd door middel van diepzinnige gesprekken." Het verslavingsgedrag wordt ook op die manier bena derd. Talloze gesprekstherapieën moeten er voor zor gen dat de patiënt zijn mentaliteit verandert. Kortom: de geest moet sterk zijn. Hij moet de fles laten staan en de spuit niet meer aanraken. Volgens Schoffelmeer heeft deze manier van afkicken slechts een beperkt resultaat. De verslavende stoffen veranderen zoveel in de hersenen dat de dwingende behoefte aan drugs en alcohol blijft bestaan. Een anti- verslavingspil die de hersenen weer op orde brengt, zou welkom zijn. Het team op de Vrije Universiteit is al tien jaar op zoek naar de langdurige effecten van verslavende stoffen in de hersenen. Het onderzoek is zeer ingewikkeld. In on ze hersenen zijn miljarden zenuwcellen waarvan slechts een paar een rol spelen bij verslaving. Die moe ten ze traceren. En dan is het moeilijk - als hét al mogelijk is - om een pil samen te stellen die verslaving tegengaat, maar geen bijwerkingen veroorzaakt op andere zenuwcellen. De farmacoloog: „Het is overigens lang niet zeker dat na medicatie de verslaafde wel definitief van zijn pro bleem af is. Ook dan kan hij opnieuw naar de drugs grijpen. Een combinatie van psychotherapie en een ge richte therapie met medicijnen is mogelijk de beste op lossing." „Verslaving is een chronische ziekte." Farmacoloog A. Schoffelaar in zijn laboratorium. foto gpd Hoofdpijn kost ruim 20 miljard BRUSSEL ANP Eén op de vier Europeanen heeft last van ernstige hoofdpijn. Dit kost de landen van de Europese Unie ruim 20 miljard gulden per jaar. Deze mededeling deed prof. dr. J. Schoenen van de afdeling neurologie van de universiteit in Luik op een internationaal congres dat deze week in Luik is gehouden over de oorzaken en be handelingsmethoden van hoofdpijn. Naar schatting lijden tussen de 80 en 90 miljoen men sen in de EU-landen, zowel mannen, vrouwen als kin deren, aan een ernstige vorm van hoofdpijn. Van hen heeft 8 tot 12 procent last van migraine. Een derde van de Europese bevolking heeft af en toe drukkende hoofdpijn. Behalve de kosten van een bezoek aan de dokter en die van behandeling lijdt de economie van de EU-landen „hoofdpijn" door het verlies aan productivi teit. De economische gevolgen van de uitval van ar beidskrachten door hoofdpijn zijn volgens Schoenen dramatisch. Prof. dr. W. Gerber van het Instituut voor Medische Psychologie aan de Universiteit van het Duitse Kiel is van mening dat de politiek te weinig aandacht schenkt aan dit gezondheidsaspect. Er wordt volgens hem veel te weinig geld uitgetrokken voor wetenschappelijk on derzoek ter voorkoming en behandeling van hoofdpijn. Een slechte diagnose en onvoldoende of zelfs onjuiste behandeling van hoofdpijn zijn gedeeltelijk verant woordelijk voor het feit dat ongeveer een vijfde van alle hoofdpijnlijders, die naar hun huisarts gaan, teveel of te vaak pijnstillers nemen. Dit veroorzaakt volgens profes sor Gerber nog meer hoofdpijn of brengt schade toe aan andere organen. De specialisten zijn het met elkaar nog lang niet eens over de oorzaken en juiste behande lingsmethoden van hoofdpijn. Hoogleraar Nanta heeft afscheid genomen, maar is niet uitgedacht Twee uur lang onderneemt Lolle Nauta dappere pogingen om zijn lange lijf in een veel te kleine stoel te vouwen. Zonder succes. De stoel is en blijft te klein. Dat weet Nauta natuurlijk ook wel. Hij klop te al eens bij de universiteit aan voor een andere stoel, maar dat was tevergeefs. In het wetenschap pelijk onderwijs wordt het - schaarse - geld aan andere zaken besteed. GRONINGEN EVERT VAN DIJK Wie denkt dat het stoelenprobleem is opgelost nu de grote filosoof met emeri taat gaat, heeft het mis. Het verplichte terugtreden als hoogleraar sociale filoso fie (Nauta werd onlangs 65) betekent niet dat er een einde komt aan het den ken. En ook niet aan de behoefte ge dachten op papier te zetten. Nauta greep het aanbod om voorlopig van zijn kamer gebruik te blijven maken dan ook met beide handen aan. Maar wel met de kanttekening dat beide partijen telkens na een jaar een einde aan de afspraak mogen maken. Hij mocht eens in de weg lopen. Nauta heeft er zo'n 25 jaar als hoogle raar aan de universiteit van Groningen opzitten. Dat overkomt wel meer weten schappers, maar zijn naam heeft hij vooral te danken aan het enthousiasme waarmee hij zich in allerlei maatschap pelijke discussies mengde. Hij stond met zijn poten in de maatschappij. Of zoals hij het zelf uitdrukt: „Ik heb altijd heel graag aan het publieke debat deelgeno men." Actief in de Vietnambeweging, als eni ge Nederlander jurylid van het Russelltri- bunaal dat zich uitsprak tegen de 'Berufsverbote' in (toen nog) West- Duitsland, medeopsteller van het nog steeds geldende beginselprogramma van de PvdA en nog veel meer. Nauta deed het allemaal. De vraag is of dat er altijd al heeft in gezeten. Als oudste zoon van een Friese boerenfamilie ging Lolle theologie stude ren. Dat was in die tijd, net na de Twee de Wereldoorlog, nog logisch. Hij ging daarvoor naar Groningen, een stad waaruit hij wegging (naar Duitsland, naar Zambia, weer naar Duitsland) en altijd weer terugkeerde. In het eerste jaar van zijn studie kreeg Nauta het bijvak filosofie. Hij was meteen verkocht. Het was niet de eerste keer dat hij ermee in aanraking kwam. „Op de middelbare school had ik een le raar Duits die veel belangstelling voor fi losofie had. Ik herinner mij dat hij mid den in een les opeens op de tafel sloeg en vroeg 'bestaat deze tafel echt?' Vervol gens zei hij: 'Deze vraag stellen, dat is fi losofie'. Ik vond dat raar en fascinerend." Kritiek Jaren later, hij had inmiddels het geloof Lolle Nauta: „Net zoals een schoenenfabrikant schoenen op de markt brengt, brengt de fi losoof teksten op de markt." foto gpd afgezworen en was overgestapt naar de studie filosofie, stopte er een verhuiswa gen voor Nauta's deur. Daaruit werden acht kisten met boeken geladen. De hele filosofische bibliotheek van zijn, inmid dels overleden, leraar Duits. „Ik heb ze nog steeds. Er zaten een heleboel mooie handboeken bij." „Iedereen is eigenlijk filosoof," zegt Nauta op de vraag wat hem en zijn vak broeders onderscheidt van alle anderen, de niet-filosofen. „Iedereen denkt na over de dingen waarover een filosoof na denkt. Maar hij schrijft ze op en dat on derscheidt hem van de niet-filosofen. Net zoals een schoenenfabrikant schoe nen op de markt brengt, brengt de filo soof teksten op de markt." Eén van die teksten was het essay 'Achter de zeewering', waarin Nauta de middenpositie die Nederlandse intellec tuelen innemen bekritiseert. Het leek wel alsof heel Nederland toen (we schrijven 1987) over hem heen viel. Nauta leed daar niet onder. Integendeel. „Het is leuk als er zo veel belangstelling voor je stukken bestaat. Nee, het is niet dat ik een dikke huid heb, maar de meeste kri tiek was gewoon niet zo interessant. Ik ben ijdel genoeg om te weten dat het be ter is dat er kritisch over je wordt gepraat dan helemaal niet." Als hij dat al niet besefte was hem dat twee jaar later wel duidelijk geworden. Toen verscheen een vervolg op zijn in middels beruchte essay, 'U luistert naar Radio Moskou'. Het,werd volstrekt gene geerd, terwijl de standpunten die erin naar voren werden gebracht volgens de auteur even zeer omstreden waren. En maar - tevergeefs - in allerlei bladen kij ken waar de reacties bleven. Begrijpen doet Nauta dat nog steeds niet. Mocht de indruk zijn gewekt dat de Groninger filosoof zich overal tegenaan bemoeide, volgens hem zelf is dat geens zins het geval. Na zorgvuldig nadenken onderscheidt hij vijf kernthema's in zijn werk. De maatschappelijke verantwoor delijkheid van 'de intellectueel' is daar één van. Ook dacht en schreef Nauta veel over ideologieën, democratie, filoso fische schrijvers en Duitsland. Milieu Nauta is in al die jaren lid van de PvdA gebleven, de partij waarvoor hij in 1977 het beginselprogramma - mede - schreef. Dat heeft zijn langste tijd nu wel gehad, meent Nauta. Mocht hij bena derd worden om een nieuw beginselpro gram te schrijven dan bedankt hij vrien delijk doch beslist voor de eer. „Ik voel me te weinig verwant met wat er in de partij leeft. Het is een partij die de pro blemen die ik wezenlijk vind te weinig voorop plaatst." Hij doelt vooral op het milieuvraagstuk en de beperking van de economische groei. Is hij als sociaal filosoof niet de aangewezen persoon om het publieke debat, dan in ieder geval in 'zijn' partij, hierover aan te zwengelen? „Ik moet op dit punt bekennen dat ik ernstig te kort ben geschoten. Ik heb te vaak de stu deerkamer verkozen boven het publieke debat." Waar hij uiteindelijk wel aan begon nen is, is zich te mengen in het vreemde lingendebat. Nauta deed dat twee weken geleden, toen hij zijn afscheidscollege hield in een bomvolle Aula van het Aca demiegebouw. Over de vreemdeling schreef hij in 1960 ook al zijn proef schrift. Maar dat was in zekere zin niet dezelfde; toen ging het om de vreemde ling als literaire figuur, nu over de 'echte' vreemdeling, hij die buitengesloten wordt. WD-fractieleider Bolkestein komt de eer toe, aldus Nauta, dat hij het vreem- delingen(migranten)debat heeft aange zwengeld. Maar dat is in de ogen van de Groninger filosoof te eenzijdig gebeurd. „Hij heeft het alleen maar over de eisen die aan migranten moeten worden ge steld om te integreren in de maatschap pij. Er is te weinig gezegd over de eisen die aan ons gesteld moeten worden om vreemdelingen het hier prettig te laten hebben. Dat brengt het gevaar met zich mee dat daardoor een ongunstige hou ding ten opzichte vein hen wordt bevor derd." „Wat dat betreft heeft Bolkestein het niet goed gedaan. Waarom zouden er geen eisen aan ons gesteld moeten wor den?". En met die Bolkestein moet zijn partij een kabinet gaan vormen? Nauta verzit nog eens en denkt goed na. Ten slotte: „Als het maar een paarse coalitie wordt met een dieprode gloed." Siliconen in prothesen verx'angen door zetmeel DEN HAAG LOUIS BURGERS Vrouwen die een borstprothese krijgen hoeven niet bang te zijn dat er straks een aardappel onder de huid wordt aangebracht, zoals die verontruste bel ler gisteren nog suggereerde. Wel gaat het aardappelzetmeelconcern Avébé in Veendam op dit moment de mogelijk heden na om zetmeel te gebruiken in protheses. Vooralsnog krijgt het be drijf een ton subsidie voor het nood zakelijke onderzoek. Waarom eigenlijk ook niet? Dat moeten de wetenschappers van het zetmeelconccrn Avébé in Veen dam gedacht hebben. De aanhou dende stroom klachten over het gebmik van siliconengelei of zoutoplossingen bij het vergro ten of vervangen van vrouwen borsten bood de opening. Zetmeel kan mogelijk dienen j als vervanger van deze onge wenste substanties. In de laboratoria van het concern werden in de loop der jaren meer dan 500 verschillen de produkten ontwikkeld, be stemd voor allerlei toepassin gen. „Dat gaat van farmaceuti sche middelen, papier tot voe dingsmiddelen." aldus woord voerder W. Veendorp. Avébé heeft net een eetbaar papatbakje op de markt gebracht, dat ook uit zetmeel bestaat. Vervanging van siliconen door zet meel is echter van een heel ander or de. Niet dat Avébé denkt aan het vullen van protheses met een stoffige substan tie. Zetmeel wordt weliswaar gewonnen uit aardappelrassen met een hoog droge stof gehalte (zoals eigenheimers), maar dat hoeft niet te resulteren in een droge stof. „Aardappelen bestaan voor zo'n 19 procent uit zetmeel, dat opgeslagen ligt in de cellen vaji de groente. Na de win ning blijft er een wit poeder over. Dat wordt weer gekookt, en later opgelost en vormt dan een transparante massa," legt Veendorp uit. Patent Net als siliconen is het zetmeel in trans parante vorm een polymere stof. Dat wil onder meer zeggen dat het geen scherp smeltpunt heeft, maar langzaam verweekt. „Producenten van borstvullingen hebben geopperd dat het misschien beter was om natuurpro- dukten te gebruiken," aldus Veendorp. „Wij gaan onderzoeken of zetmeel daar voor geschikt is." In principe is daar al een bevestigend antwoord op gekomen. Voor het procédé is patent aangevraagd, zodat het veelbelovende project tegen- Producenten van borstvullingen hebben geopperd dat het mis schien beter was om natuurprodukten te gebruiken, foto archief die van 100.000 gulden toegezegd. De suggestie om siliconen te vervan gen door zetmeel past in de Avébé-be- drijfsfilosofie. „Wij doen hier ook funda menteel onderzoek. Daaruit weten wij dat de eigenschappen van zetmeel niet veel afwijken van die van siliconen. Al leen is het een natuurprodukt, en daarom denken wij dat het een aan tal nadelen van het huidige materiaal niet heeft," aldus Veendorp. Protesten Onder invloed van een groeiende stroom klachten nam de laatste jaren de twijfel over het gebruik van silico nen in prothesen snel toe, het eerst in de VS waar twee miljoen vrou wen een prothese hebben. Ook onder de 30.000 Nederlandse vrouwen met een prothese groeide de onvrede. Tegenover de geruststellen de woorden van de plasti sche chirurgen, verenigd in de Nederlandse Vereniging voor Plastische en Recon structieve Chirurgie (NVPRC), stond een scala van klachten van vrouwen die een prothese hebben ge kregen. Zij wijten dat aan het poreus worden van de protheses, waar door de siliconen zich na verloop van tijd door het lichaam zou den verspreiden. Oververmoeid heid en reumatische aandoenin gen verdwijnen wanneer de vrouw de prothese inlevert. Het gebruik van zetmeel zou daar een eind aan kunnen maken, hoopt de Veendamse fabriek. Secretaris K. Marck van de NVPRC heeft nog nooit van het plan ge hoord en vindt meer informatie nodig voordat zijn organisatie een standpunt kan innemen. Persoonlijk lijkt Marck echter weinig vertrouwen te hebben in het plan om vrouwen uit te rusten met „bintjes in de borsten." over concur renten wordt afge dekt. Maar het staat nog niet vast of de plannen ook gerealiseerd kunnen worden. De plastische chirurgen, die immers met het produkt moeten werken, zijn nog niet benaderd. Tot nu toe heeft alleen de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij voor het komende onderzoek een subsi- Vrouwen hoeven niet in stemming te zijn AMSTERDAM ANP Vrouwen kunnen door een sterke erotische prikkel seksueel opgewonden raken, zonder dat als zodanig te voelen of te willen. Dit betekent dat het optreden van doorbloed ing van de vaginawand en de eventueel daarbij optredende sensaties in de ge slachtsdelen tijdens seksueel misbruik, niet kunnen worden opgevat als het bewijs dat de wouw instemt met dat misbruik. Die conclusie trekt de psychologe E. Laan in haar proefschrift „Determinants of sexual arousement in women: Genital and subjec tive components of sexual response". Zij promoveert op 15 juni aan de Universiteit van Amsterdam. Volgens de promovenda kan haar onder zoek een belangrijke steun in de rug vor men voor vrouwen die kampen met schuld gevoelens omdat ze tijdens seksueel mis bruik toch een vorm van opwinding ervoe ren. Laan: „Deze vrouwen worstelen met de vraag of het dan toch hun eigen schuld was, of ze aanleiding hebben gegeven. Maar de lichamelijke respons blijkt gewoon niet ob jectief te zijn." Dat blijkt onder meer uit het vertonen van een erotische film bij een experiment. Bij de vrouwen die weinig seksuele opwinding zeiden te hebben gevoeld, had wèl een doorbloeding van de vaginawand plaatsge had. De prikkel had echter voornamelijk negatieve emoties losgemaakt. Volgens Laan blijkt daaruit dat de seksuele opwin ding zich in elk geval gedeeltelijk onttrekt aan de wil. Met haar onderzoek wilde Laan een ant woord vinden op een aantal heersende my thes over de vrouwelijke seksualiteit. Zo vond ze geen bewijs voor de stelling dat vrouwen „in de stemming" moeten zijn om seksueel opgewonden te raken. De mythe dat opgewonden raken bij vrouwen langer duurt dan bij mannen is onjuist gebleken. Bovendien blijken niet alleen mannen last te hebben van faalangst in bed, ook vrou wen hebben daar sinds de toegenomen aandacht voor het plezier en het orgasme bij wouwen, mee te kampen. Bij zowel mannen als wouwen zonder seksuele pro blemen, bleek een zekere druk om seksueel geprikkeld te raken opwindingsbevorde- rend te werken. Bij degenen met faalangst werkte het juist remmend. Niet meer dan 60 mg vitamine C per dag DEN HAAG HEIN RONHAAR Voor een optimale genezing van chirurgi sche wonden is het innemen van 60 milli gram vitamine C per dag voldoende. Een Brits onderzoek had eerder uitgewezen dat inneming van 1000 mg vitamine C extra per dag de genezingssnelheid van doorligwon- den bijna verdubbelt. Onderzoekers van de Rijksuniversiteit Limburg komen tot een heel andere gevolgtrekking: doorligwonden (decubitus) genezen door een megadosis vitamine C zelfs langzamer. De Limburgse onderzoekers hebben 88 de cubitus-patiënten onderzocht. Drieënveer tig patiënten kregen gedurende twaalf we ken twee keer per dag een bruistablet met 500 mg vitamine C toegediend. De 45 ande re patiënten kregen tweemaal daags een ta blet met 10 mg. Iedere deelnemer lag op dezelfde oppervlakte: een waterbed. Na twaalf weken waren 37 van de 88 won den genezen: slechts 16 uit de groep patiën ten die dagelijks 1000 mg vitamine C extra kreeg, maar liefst 21 in de groep die 20 mg per dag had ingenomen. Zelfs de verklei ning van het wondoppervlak was in de ho- ge-dosisgroep minder goed dan in die van de lage dosis. Speciale textielverf tegen UV-stralen SYDNEY AFP Australische wetenschappers hebben een speciale textielverf ontwikkeld, Rayosan, die bescherming moet bieden tegen de schade lijke UV-stralen van de zon. Blootstelling aan UV-stralen kan huidkanker veroorza ken. De Australiërs worden meer dan anderen getroffen door deze vorm van kanker door dat de ozonlaag, die beschermt tegen de ul traviolette stralen, steeds dunner wordt bo ven het gebied. Deskundigen wezen dat twee op de drie Australiërs huidkanker zul len krijgen. De meeste vormen van huid kanker zijn, mits vroegtijdig ontdekt, goed te behandelen. Het is de bedoeling dat Rayosan, een soort kleurloze verf, tijdens het weven wordt toe gevoegd aan de stof. Het bedrijf Sunsafe heeft in samenwerking met de universiteit van New South Wales zes jaar aan het pro dukt gewerkt. Onafhankelijke Australische wetenschap pers hebben Rayosan de „meest efficiënte manier om de bescherming tegen UV-stra len te verhogen" genoemd. „Veel mensen denken ten onrechte dat zij zich in de zo mer door het aandoen van een T-shirt af doende beschermen tegen verbranding, maar lichte zomerkleding biedt vaak min der bescherming dan een zonnescherm."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9