Doorgaan Betuwelijn onzeker Meer verbruik brandstof door snelheidsbegrenzer 'Christendom medeschuldig aan vervolging van joden' AZT vermindert kans op AIDS bij kind zieke moeder Binnenland Bölkow-helikopter mag tijdelijk niet vliegen 'Die Jaguar is een jongensdroom van me' GGD-broeders blunderen met bejaarde man Zuivel-CAO vervangt VUT door flexibele pensionering FSV wil opnieuw praten met NS over ontslagen Gisteravond gezien op TV? Bel 06-300121 KANS VOOR EEN KIND VRIJDAG 17 JUNI 1994 Huisarrest voor criminele jongeren Kinderrechter De Groot van de Rotterdamse recht bank heeft twee jeugdige Rotterdammers een maand huisarrest opgelegd. De twee een 13-jarig meisje en een 14-jarige jongen hebben eind vorige maand een jongen mishandeld en be roofd. Het huisarrest vloeit voort uit de grote problemen bij het plaatsen van criminele jongeren in jeugdinternaten en andere instellingen. De wachttijden variëren van een halfjaar tot een jaar. Driehonderd klachten Omo Power Rotterdam Bij het levensmiddelenconcern Unilever zijn tot dusverre ongeveer driehonderd meldingen binnengekomen van mensen die beweren dat het wasmiddel Omo Power schade heeft aangericht bij het wassen. „Wij gaan serieus bekijken of al die gevallen waar zijn. Als dat zo is, wordt de schade vergoed. Voorlopig gaat het echter alleen om vermeende schade", aldus een woordvoerder van Unilever. Schadevergoeding voor borstamputatie Het Haagse Westeinde Ziekenhuis moet aan t die stad 11.000 gulden betalen omdat e i spe- jarige 'cialist, zonder alle medische gegevens te hebben gezien, een 'borst afzette. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. De vrouw eiste 80.000 gulden. Am putatie was volgens haar niet nodig omdat de kwaadaardige ge zwellen zich inmiddels hadden uitgezaaid naar de lymfeklieren. Chemotherapie zou de juiste behandeling zijn geweest. Expositie over kinderen Westerbork hooghalen Oud-minister Van Thijn (binnenlandse zaken) heeft gisteren in het herinneringscentrum Kamp Westerbork het boek Kinderen in Kamp Westerbork gepresenteerd. Hiermee werd te vens een tentoonstelling over kampkinderen geopend. Van Thijn heeft zelf twee keer als klein jongetje gevangen gezeten in ,het kamp. Textiel: langdurig werklozen voorrang almelo De textielindustrie geeft voorrang aan langdurig werk lozen en deelnemers aan het jeugdwerkgarantieplan (JWG) bij het vervullen van vierhonderd vacatures. De sollicitanten krijgen een opleiding en een contract voor maximaal een jaar met uit zicht op vast werk. Dat zijn werkgevers en werknemers gister avond overeengekomen in een één-jarige CAO voor de textielin dustrie (20.000 werknemers). De overeenkomst moet nog aan de leden worden voorgelegd. Jongen verdrinkt op waterskibaan Groningen Een 16-jarige jongen uit Assen is woensdagmiddag tijdens het waterskiën op de waterskibaan in het Groningse Harkstede verdronken. De jongen is vermoedelijk bij een val in het water door de kou bevangen en daarna verdronken. Iepziekte kost 1,4 miljard gulden wageningen» Het uitsterven van de miljoenen iepen in Neder- land levert een schadepost op van 1,4 miljard gulden. Dat heeft ,het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) in Wagenin gen becijferd. Het ministerie van landbouw is ruim drie jaar ge leden gestopt met de bestrijding van de iepziekte. Het werk is overgedragen aan de gemeenten. Veel gemeenten zeggen finan cieel niet in staat te zijn de ziekte een halt toe te roepen. Met een snelheidsbegrenzer op je vrachtwagen, verbruik je meer brandstof en trek je lang zamer op. Dat blijkt uit een on derzoek van Transporten Logis tiek, het weekblad voor het goe derenvervoer. De vervoersorganisatie Trans port en Logistiek Nederland heeft de regering daarom ge vraagd te mogen wachten met invoering van de begrenzer, waarmee al wel een begin was gemaakt. Nederland loopt daar in voorop. Aan de test deden twee gelijke vrachtwagens mee. De één had ëen begrenzer (die op 85 kilo meter per uur tond), de ander had geen begrenzer. De vracht wagen met begrenzer verbruik te ongeveer 1,6 procent meer brandstof dan de truck zonder. De 'begrensde' vrachtwagen had ook problemen met inha len: het duurde drie minuten om een andere truck in te halen die 84 kilometer per uur reed. Bovendien had de vrachtwagen met begrenzer twintig minuten meer nodig om dezelfde vijf honderd kilometer af te leggen. Naar aanleiding van het arti kel heeft WD-kamerlid Blaauw demissionair minister Maij (ver keer en waterstaat) voorgesteld de begrenzer hoger af te stellen: van 85 naar 90 of 95 kilometer per uur. Blaauw is van rpening dat de begrenzer zijn doel voor bij schiet als het apparaat niet leidt tot brandstofbesparing. hilversum anp Het christendom is volgens kar dinaal Simonis medeschuldig jodenvervolging. kóndiging hebben het afschu welijke drama van de holocaust •Vergemakkelijkt", aldus de .aartsbisschop van Utrecht giste llen voor de KRO-radio. Hij verzet zich echter tegen de opvatting dat de hele schuld van de jodenvervolging aan het Christendom is toe te schrijven. amsterdam anp Het AIDS-remmende middel AZT vermindert de kans dat kinderen van besmette moeders ook AIDS krijgen. Dit blijkt uit recent Amerikaans onderzoek. Het hoofd van de AIDS-afde- ling van het Amsterdamse AMC, S. Danner, adviseert Nederland se gynaecologen daarom AZT voor te schrijven aan geïnfec teerde zwangere vrouwen en la ter aan hun pasgeboren kinde in Nederland zijn veertig kin deren via hun moeder met het HlV-virus besmet geraakt. Zwangere vrouwen kregen tot nu toe geen AZT omdat onbe kend was wat de effecten waren voor moeder en kind. Tegenstelling tussen PvdA, D66 enerzijds en WD anderzijds over aanleg goederenspoorlijn wordt scherper Het is niet uitgesloten dat de Betuwelijn toch niet door gaat. De tegenstellingen tussen PvdA, WD en D66 over de aanleg van de goederenspoorlijn zijn gisteren tijdens de formatiebesprekingen verder op scherp gezet. gezamenlijke brief Als gevolg van de meningsver schillen zijn de onderhande laars Kok, Bolkestein en Van Mierlo, ondanks uren praten, nog niet tot een definitief be sluit gekomen. Of dat wel het geval zal zijn in een regeerak koord, is uiterst onzeker. Pro testen van de partijen van de gemeenteraad van Rotterdam, waarschuwen voor uitstel, Nederlandse Spoorwegen (NS) worden genegeerd. Het huidige kabinet besloot met steun van Tweede en Eer ste Kamer (CDA en PvdA) tot aanleg van de Betuwelijn. Daar voor werd ruim 7 miljard gul den uitgetrokken. De goederen- lijn van Rotterdam naar Duits land zou er in het jaar 2002 moeten zijn. WD en D66 waren tegen. Vorige week werd al duidelijk dat de drie beoogde coalitie partners waarschijnlijk zouden besluiten tot een nadere studie naar de goederenlijn. Dat on derzoek zou hoogstens een half jaar mogen duren. Gisteren zijn echter nieuwe problemen gerezen, vooral door toedoen van WD'er Bolkestein. De liberaal wees erop dat de lijn wel erg veel geld kost en vroeg zich af of er geen alternatieve tracés of andere vervoermetho- den te bedenken zijn, bijvoor beeld over het water. De WD betwijfelt ook of de lijn ooit rendabel wordt. Dat hangt vooral af van het te ver wachten vervoersaanbod, met name naar Centraal-Europa. Ook zijn er nog problemen in Duitsland te overwinnen, waar de Betuwelijn moet aansluiten op het lijnennet. ,,Ik ben niet van plan een stuk ijzer neer te leggen dat er honderd jaar blijft liggen en waarvan jk niet weet of ik mijn geld ooit terugkrijg", zei Bolkestein. Van Mierlo zei dat de paarse coalitie het besluit van het oude Toestellen aan grond na dodelijk ongeluk arnhem gpd De circa twintig Bölkow-heli- kopters van de luchtmachtbasis Deelen worden voorlopig aan de grond gehouden. Eerst moet duidelijk worden wat de oor zaak was van het ongeval giste ren nabij het Noordbrabantse Sleeuwijk, waarbij twee piloten omkwamen. Het toestel be hoorde tot het 299-squadron Sprinkhaan, dat op Deelen is gestationeerd. Volgens kapitein G. Pijpers, hoofd van de afdeling voorlich ting van de basis, kan het nog geruime tijd duren voordat dui delijk is of een menselijke dan- wel technische fout de oorzaak was. ,,We hopen dat er zo spoe dig mogelijk helderheid komt. Het verongelukken van twee vliegers heeft iedereen op de basis geschokt. Met name voor de piloten is het zaak dat ze snel weer in hun kisten kunnen stappen." De verongelukte inzittenden van de helikopter waren een 25- jarige eerste luitenant uit Til burg en een 23-jarige tweede luitenant uit Lemmer. Ze wor den als 'zeer ervaren' omschre ven. De eerste luitenant zou binnenkort naar het voormalige Joegoslavië vertrekken, om deel uit te maken van het Neder landse VN-detachement in Bos nië. Tot het luchtmachtonder deel behoren vier Bölkows. Het is nog niet duidelijk of deze toe stellen ook aan de grond blij- Voor Deelen is het de tweede keer dat een vliegongeval met slachtoffers valt te betreuren. In 1990 stortte een van Deelen af komstige Alouette-helikopter neer op de Ginkelse Heide bij Ede. De piloot kwam daarbij om het leven. Alle Alouettes bleven toen een maand aan de grond. De Bölkow biedt plaats aan twee piloten en drie a vier pas sagiers. Het staat in luchtvaart kringen bekend als zeer be trouwbaar. In februari 1992 pleegde een actiegroep, die zich 'Alle politieke gevangen vrij' noemde, een aanslag op een helikopterhangar op Deelen. Eén Bölkow brandde geheel uit, een andere werd zwaar bescha digd en van zes werd het instru mentarium vernield. De schade liep in de miljoenen. De daders zijn nooit aangehouden. Van de helikopter die gisteren in de buurt van Sleeuwijk neerstortte, wa wrongen staal. Vanuit de lucht slaat de bemanning van een helikopter v op de grond gade. niet meer over dan een hoop v in de luchtmacht de gebeurt FOTO GERARD DAMOISEAUX Daarmee doe je onrecht aan 'talloze christelijke families die hun leven in de waagschaal hebben gesteld om joden te be schermen'. Simonis, die deze week in Ro me de vergadering van kardina len bijwoonde, zei over een eventuele schuldbelijdenis van de kerk in het jaar 2000 'dat het verschrikkelijk gemakkelijk is om met de vinger naar het ver leden te wijzen, zo van: die en die hebben het allemaal fout gedaan'. Uit het Amerikaanse onder zoek bleek dat dertien van de 180 kinderen van besmette vrouwen die tijdens de zwan gerschap AZT kregen, besmet raakten met het virus. Van de controlegroep die niets kreeg, liepen veertig van de 184 de ziekte op. Danner spreekt van baanbrekende resultaten. Een groot nadeel van de ont dekking vindt hij dat besmette vrouwen in Afrika en Zuidoost- Azië weinig aan de ontdekking hebben omdat de AZT-metho- ,de te duur is. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) schat dat tot 1983 zo'n één miljoen kinderen besmet zijn geraakt via hun moeder. Inmiddels is de helft van hen overleden. Veiling oldtimers paradijs voor autofanaat rosmalen ivar hoekstra De auto is voor veel mannen zo ongeveer het mooiste wat het leven heeft te bieden. Dat werd gisteren wel duidelijk op het eer ste door Autotron in Rosmalen georgani seerde -Classic Car Auction. Tijdens deze veiling gingen antieke en klassieke model len uit de stallen van 's werelds befaamd- ste autofabrikanten voor fortpintjes onder de hamer. Een Formule-1 wagen uit het pre-Jan Lammers tijdperk en een zwarte Mercedes 200 van voormalig SS-Reichsfiihrer Himm- ler. Zomaar een greep uit het in totaal 85 klassieke modellen tellende aanbod. Smikkelen en smullen dus voor de ware autohobbyist, die licht geëmotioneerd raakte bij het zien van zoveel moois. „Kijk die koplampjes van die eerste T-Ford nu eens. Zijn ze niet schattig?", verzuchtte een van de autofielen vertederd. Al te zachtzinnig werd er met de veelal bejaarde wagens overigens niet omge sprongen. Als jonge honden renden kij kers en potentiële kopers door de hal: ruk kend aan motorkleppen, krassend aan lak- lagen en gooiend met portieren. „Het blij ven toch kinderen die mannen", verzucht een vrouw uit Den Bosch, terwijl echtge noot Leo stiekem even op de claxon van een Ferrari drukt. „Hij moest en zou hier heen. Gelukkig hebben we geen geld om zoiets te kopen, want dan zou ik gek van hem worden." Wat voor publiek kan het zich veroorlo ven voor veel geld een klassieke wagen aan te schaffen? Veel potentiële kopers lij ken zo uit een aflevering van Gert-Jan Dröges 'Glamourland' te zijn gestapt. Ge wapend met blauwe blazer, stropdas, gaatjesschoenen en een verveelde vrouw wordt er beschaafd getokkeld op het emaille van de Rolls Royce Phantom V en de Mercedes Pullman 600. Aspirant-koper P. Santcroos, verliefd kij kend naar een groene Jaguar E-type uit 1969: „Naar zo'n Jaguar ben ik al een tijdje op zoek. Dat is een jongensdroom van me. Ik hoop dat die van mij wordt." Zijn vrien din Mirrian: „Hij wil die auto zo graag, de hele dag is hij al op van de zenuwen." Onder leiding van de van de TROS-TV bekende veilingmeester J. P. Glerum wor den de wagens in een moordend tempo geveild. Het ging zo snel, dat Glerum nog wel eens een bieder over het hoofd zag en al afsloeg toen er nog werd geboden werd. De jongensdroom van Santcroos was toen al in duigen gevallen. Voor zijn fel begeerde groene Jaguar bestond zoveel belangstelling dat hij, na twee keer rond de 40.000 gulden dapper te hebben mee- geboden, moest afhaken. Voor maar liefst 64.000 gulden ging zijn droomkar onder de hamer. Uit pure balorigheid of als doekje voor het bloeden kocht Santcroos toen maar voor 26.000 gulden een rode MG TD uit 1953. Met een gezicht van een kind dat niet heeft gekregen wat het voor Sinterklaas had gevraagd, verklaarde hij: „Vierenzestigduizend was echt veel te veel voor die Jaguar. Ik ben tevreden met mijn MG." De topper van de avond werd de Merce des K 500 Roadster. Voor 250.000 gulden verwisselde de 21 jaar oude auto van eige naar. De zaal had er een bescheiden ap plausje voor over. gpd Twee broeders van de Haagse GGD hebben op 2 november vorig jaar in Voorburg een ern stige taxatiefout gemaakt met fatale gevolgen voor een 82-jari- ge man uit Rijswijk. De zieken broeders hadden ten onrechte vastgesteld dat de bejaarde man bij een verkeersongeluk was overleden. De man en zijn 78-jarige echtgenote waren op een zebra pad tegenover het Diaconessen- huis aangereden door een 85- jarige Haagse automobilist. De ziekenbroeders stelden vast dat de Rijswijker het ongeluk niet had overleefd en stopten hem in een lijkzak. Ze lieten het slachtoffer zo op straat liggen, terwijl de politie de toedracht van het ongeluk onderzocht. Na veertig minuten begon de lijk zak plotseling te bewegen. Spoedopname in het Diaco- nessenhuis mocht niet meer baten; de man overleed nog de zelfde dag. Als hij direct was op genomen zou hij een redelijke overlevingskans hebben gehad, zo rapporteerde een chirurg la ter. Een en ander bleek gisteren voor de Haagse rechtbank tij- kabinefzeker niet zal De Democraat sloot niet uit dat op basis van nadere studie hele maal van de Betuwelijn wordt Kok zei bezorgd te zijn over de vertraging die nu ontstaat. Hij toonde zich echter bereid met Bolkestein en Van Mierlo naar oplossingen te zoeken. Geen van de drie onderhande laars ziet de Betuwelijn overi gens als een breekpunt voor de totstandkoming van de paarse coalitie. Greenpeace tegen plutonium-export naar Rusland Er mag niet worden gehandeld met Nederlands plutonium dat oorspronkelijk als brandstof moest dienen voor de nooit in gebruik genomen kweekreactor in het Duitse Kalkar. Dat stelt de milieuorganisatie Greenpeace. Greenpeace zegt over infor matie te beschikken dat de eige naar van Kalkar, Schnell-Briiter- Kernkraftwerkgesellschaft SBK, 1100 kilo plutonium wil verko pen aan de als zeer gevaarlijk beschouwde snelle kweekreac tor in het Russische Belojarsk. Volgens Greenpeace is van de totale partij 207 kilo afkomstig van de kerncentrale in Borssele. De Nederlandse SEP (samen werkende elektriciteitsprodu centen) heeft een aandeel van 14,75 procent in SBK. Green peace eist nu van de SEP dat er geen goedkeuring komt voor de export naar Rusland. De partij ligt opgeslagen bij Siemens en moet daar gewoon blijven lig gen, aldus de milieuorganisatie. Bij de SEP wist niemand raad met het verhaal van Greenpea ce. „Het zegt ons niets. Wc zul len daarom zelf maar contact met ze opnemen", aldus een woordvoerster. Onderhandelaars praten over eigen risico in de zorg Als PvdA, D66 en WD het eens worden over een paarse coalitie zal het plan-Simons definitief tot het verleden behoren. De onderhandelaars buigen zich over een voorstel om een eigen risico van twee honderd gulden in te voe ren voor ziekenfondspa tiënten. Deskundigen me nen dat daardoor het be roep op gezondheidszorg zal worden afgeremd. Op deze manier kunnen mil jardenoverschrijdingen in de gezondheidszorg, die nu ook weer dreigen, wor den ingedamd. Zo'n eigen risico zie kenfondspatiënten moeten de eerste kosten van medi sche voorzieningen tot een bedrag van tweehonderd gulden zelf betalen tast de koopkracht van met na me de laagst betaalden aan. Om deze nadelige in komenseffecten te com penseren is een combina tie van maatregelen nood zakelijk om de zieken fondspremie te verlagen. Leerlingen slagen voor 'verkeerd' economie-examen emmen gpd Met vlag en wimpel zijn twee meisjes van het Hondsrug Col lege in Emmen geslaagd voor het MAVO-examen economie. De vreugde was echter van kor te duur. Het duo blijkt per on geluk in plaats van het examen op C-niveau de veel zwaardere test op D-niveau te hebben af gelegd. En hoewel het andere examen makkelijker is, geldt de uitslag toch niet. De meisjes moeten het dinsdag overdoen. Rector Haveman betreurt de gang van zaken, maar noemt het geen ramp. stegen tot vijftien procent van de loonsom. Daar waar het personeel mee betaalt, zullen de toenemende kosten een stevige wissel trek ken op de solidariteit van de jongere werknemer. Hij betaalt wèl premie, maar hij moet maar afwachten of hij daar zelf ooit van zal profiteren. Rechten voor later kan hij er niet aan ontle nen. Het geld dat werkgever en werknemer nu afstaan, gaat rechtstreeks door naar de beurs van de huidige generatie VUT- gerechtigden. In de nieuwe zuivel-CAO is dit zogeheten omslagstelsel ver vangen door een regeling, waar bij iedereen ouder dan 45 jaar voor zichzelf spaart. In vaktaal: het kapitaaldekkingstelsel. Van af zijn 62ste heeft de werkne mer recht op de uitkering. De fi nanciering begint in 1996. De eerste werknemers profiteren er in 2004 van, wanneer de huidi ge VUT-regeling wordt afge schaft. Dat de VUT verdwijnt, lijkt nau welijks nog aan twijfel onderhe vig. De vraag is alleen wanneer. In de nieuwe CAO voor de zui velindustrie, die dezer dagen wordt ondertekend, is gekozen voor een radicale ommezwaai: flexibele pensionering. De aloude financiering op ba sis van de solidariteitsgedachte is losgelaten. Voortaan bouwt ieder zijn eigen voorziening op. Verzekeraar Avéro Pensioen, in de zuivel de grootste pensioen verzekeraar, is de architect van de regeling. Het lijkt waarschijnlijk dat binnen enkele jaren ook andere bedrijfstakken deze regeling of belangrijke elementen hieruit zullen overnemen. De VUT-uit gaven lopen op, voor zowel werkgever als werknemer. Bij ongewijzigd beleid zou in de zuivel, waar de bazen overigens de volledige kosten betalen, de premie in het jaar 2000 zijn ge- utrecht anp rol van de ondernemingsraad in dit geheel. De kaderleden van de FSV vinden dat de NS dit overlegorgaan hebben gepas seerd. De NS zullen ook de schade vergoeden die studenten met een OV-jaarkaart hebben gele den door de treinstaking. Voor elke stakingsdag kunnen ze een deel van de kosten voor de jaar kaart terugvorderen, tot een maximum van een tientje. Ook studenten die een auto moesten huren om een tentamen te kun nen afleggen, komen in aan merking voor vergoeding van de kosten. Spoorwegvakbond FSV wil op nieuw praten met G. Hammer, directeur van NS Reizigers. De vakbond eist nadere uitleg over de 126 conducteurs en machi nisten, voor wie op termijn ont slag dreigt. FSV-voorzitter Har- develd zei dit gisteren na over leg met de leden. De achterban vindt het akkoord op twee pun ten onvoldoende. Een 'teer punt' is het ontbre ken van een garantie dat het overige rijdend personeel tot 1996 niet meer wordt ontslagen. Het tweede gesprekspunt is de dens de strafzaak tegen de ver oorzaker van het ongeluk. Hem wordt 'zwaar lichamelijk letsel door schuld' ten laste gelegd. De GGD-broeders worden niet strafrechtelijk vervolgd, omdat hun schuld vrijwel niet is te bewijzen. De nabestaanden van het slachtoffer overwegen tegen de GGD'ers een civiele procedure te beginnen. De actie KANS VOOR EEN KIND van UNICEF is weer in volle gang! Om kinderen aan voedsel, drink water, gezondheid en onderwijs te helpen. Geef u nu op als donateur. Om kinderen een kans voor de toekomst te geven! Daar doe je toch aan mee! e

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3