'Maar ik blijf nog aan de overkant' Miriam Oremans is zo lief niet meer Sport VRIJDAG 17 JUN11994 Dan O'Brien mist eigen record KNOXviLLEDe jacht op het wereldrecord tienkamp is mislukt. Dan O'Brien 'struikelde' gisteren op de 1500 meter. Tijdens de Amerikaanse atletiekkampioenschappen in Knoxville stelde hij teleur met de tijd van 5.16.42. Het puntentotaal van 8707 was niettemin voldoende voor de titel. En betekende ook de tweede beste wereldprestatie van het seizoen achter zijn YVitrussische ri vaal Eduard Hamalainen (8735). Beide feiten konden het mis lukken van de recordpoging echter niet compenseren. Bestuur Dinamo Boekarest vervangen Boekarest Dinamo Boekarest heeft gisteren de trainer en een aantal bestuursleden ontslagen wegens de financiële crisis waar in de Roemeense club verkeert. De voetbalvereniging heeft, hoe wel een aantal spelers naar het buitenland is verkocht, een schuld van twee miljoen gulden. Van der Marei niet naar WK leiden Jan van der Marei heeft in de voorbereiding op de we reldkampioenschappen in Nice de gok verloren. De tri-atleet uit ter Aar liet zich twee weken geleden injecteren aan de knie en zette in de voorbereiding goede prestaties neer in triathlons te Nieuwkoop en Bodegraven, waar hij afgelopen zondag overtui gend won. Deze wedstrijd leverde echter te veel reactie op aan de geblesseerde knie. Gisteren besloot Van der Marei geen ver dere risico's te nemen, zodat de Nederlandse ploeg met een troef minder afreist naar de Zuid-Franse stad. De nationaal kampioen hoopt door rust snel genoeg te zijn genezen om zijn titel eind augustus in Almere te kunnen verdedigen. Jeugd AZC in NK alphen aan den run» Het aspirantenteam van waterpoloclub AZC neemt komend weekeinde deel aan het nationaal kampioen schap voor ploegen onder de zestien jaar. De wedstrijden begin nen zaterdag om 9.00 uur in zwembad De Thermen. Zondag hebben vanaf 11.30 uur de kruisfinales plaats, de finale begint om 15.15 uur. De Alphense ploeg is ingedeeld in een poule met De Robben, Het Ravijn en WVZ. In de andere poule treden ZPB Barendrecht. AZMPC, Heerhugowaard en De Kemp aan. NK-veldhandbal voor A-adspiranten n den run Op het veld van handbalvereniging SV Rijn streek wordt komende zondag het Nederlands Kampioenschap veldhandbal voor A-aspiranten gehouden. De wedstrijden be ginnen om 10.00 uur op sportpark Zegersloot. Vecht Sport Festival in Rijnsburg runsburg In sporthal De Middelmors in Rijnsburg heeft op za terdag 25 juni het Vecht Sport Festival plaats. Er worden demon straties gegeven in Taekwondo, Hapkido, Karate. VVushu Kung Fu. Free Style en Kuk Sool Won. Het evenement begint om 14.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de vestigingen van Videoland in Rijnsburg, Katwijk, Sassenheim, Oegstgeest, Noordwijk en Leiden. Kaarten kosten in de voorverkoop 22,50 en aan de zaal ƒ27.50. Clerc bijna zeker van WK dammen heerenveen Rob Clerc heeft nog slechts één punt nodig om zich te verzekeren van een ticket voor het toernooi om het wereld kampioenschap dammen, dat in november in Den Haag wordt gehouden. Clerc de enige Nederlandse dammer in het West- europese zonetoernooi in Heerenveen won in de zevende ronde overtuigend van de Italiaan Bubbi. De Fransman Cisse passeer de de van een vrije ronde genietende Duitser Merins, maar moet in de laatste twee ronden zijn tweede plaats verdedigen tegen zowel Clerc als Merins. Nathalie Geeris helpt Ter Leede in de eredivisie Eén van de meest opvallende voetballers in de regio het afgelopen seizoen was Nathalie Geeris. De 22-jarige Haarlemse reisde in de slotfase van de competitie binnen vijf weken drie maal heen en weer tussen de Verenigde Staten, waar ze in New Hampshire studeert aan en voet balt voor het Franklin Pierce College, en Nederland. voetbalmedewerker Niet om vakantie te vieren. Het Sassenheimse Ter Leede, waar zij tot haar vertrek naar de Sta tes een prominente rol vervulde (zo'n 50 goals per seizoen), dreigde de kwalificatie voor de nieuw te vormen eredivisie mis te lopen. ,,Dat zou het einde van Ter Leede betekenen op het gebied van topvrouwenvoetbal. Onwijs jammer, de internatio nals zouden dan zeker de club verlaten", aldus de studente toeristisch management. Van daar dat de sponsor het uiterste in het werk stelde om de voor malig international over te laten vliegen, al was het maar voor een paar dagen. En met succes, in de beslissingswedstrijd tegen HZW werd in de verlenging het eredivisieschap veilig gesteld. 'Overkant' De Nederlandse eredivisie zal Geeris voorlopig nog niet mee maken. Zij \vil nog zeker drie jaar aan de 'overkant' blijven: ..Ik heb daar een mooi leventje. Iedere morgen moet ik dan wel om acht uur beginnen met les, maar dat duurt maar twee uur. Daarna tot twaalf uur huiswerk maken en dan heb ik vrij. 's Avonds wordt er getraind en tot die tijd kan ik doen wat ik wil, waterskiën, surfen ga maar door. Eigenlijk is die tijd ook be doeld om te studeren, maar ik hoef niet zo hard te leren want voor het eerst in mijn leven ben ik een uitblinker op school. Je merkt dat Europeanen voor zijn op Amerikanen. De leraren zijn ook erg te spreken over ons. Wij zijn actief in de les terwijl die Amerikanen hun tijd zitten te verdoen. Ongelooflijk want een jaar studie daar kost 42.000,-. Voor mij wordt alles betaald. Ik heb een volledige beurs, een full scholarship. Daarvoor moet ik minimaal een 3.0 scoren. Ik had dit jaar een 3.8 op een schaal van 1 tot 4". In Haarlem, bij haar ouders thuis, geniet zij van haar wel verdiende rust en kan met een voldaan gevoel terugkijken op de hectische meimaand. „Die drie reizen naar Nederland bin nen een maand zijn het geluk kig wel waard geweest. Ter Leede is geplaatst voor de eredi visie en daar heb ik een bijdrage aan geleverd. Vooral de laatste reis was afzien. Ik heb er al met al twintig uur over gedaan. In de verlenging kon ik geen stap meer zetten, en van het feestje na afloop heb ik helemaal niets meegemaakt." Geeris is geen type om al te ver in de toekomst te kijken. Al les is altijd vanzelf gegaan en ei genlijk gaat dat nog steeds zo: „Voorlopig wil ik nog wel even door met voetballen. Ik zit waarschijnlijk nog een jaar op Franklin Pierce en daarna wil naar de University of North Ca rolinade absolute top in het vrouwenvoetbal. Het hele team van de Verenigde Staten (we reldkampioen, red.) speelt daar. Ik kan daar maximaal twee jaar blijven, want in totaal mag je maar vier jaar op een college of university blijven. Na Amerika kan ik naar Italië of Japan. In Italië is het niveau hoger, maar in Japan zijn de verdiensten be ter. Voor die beslissing heb ik nog tijd zat." Zelfstandig Haar leven wordt voor een groot deel beïnvloed door voet bal, maar toch komt werelds belangrijkste bijzaak voor Gee ris niet op de eerste plaats: „Dat was ook niet zo toen ik vorig jaar augustus voor het eerst naar Amerika ging. Het was voor mij belangrijker om erva ring op te doen en op die ma nier zelfstandig te worden. Ik kom uit een heel hechte familie en alles werd altijd voor me ge daan door mijn ouders. Tot mijn verbazing is het vanaf het begin goed gegaan, met mijn studie en eigenlijk met alles." Geeris denkt even na bij die laatste woorden, begint een beetje te lachen en komt met een bekentenis: „Waar ik ont zettende moeite mee had was met mijn conditie. In Neder land liep ik altijd vooraan met duurlopen en zo, maar hier was ik een van de minderen. Ik schaamde me kapot en dat ter wijl ik me wilde bewijzen. Ik wist dat alle ogen op mij gericht zouden zijn. Het was verschrik kelijk, de eerste drie dagen heb ik geen bal gezien. Toen we ein delijk met de bal gingen trainen kon ik gelukkig laten zien waar ik voor gekomen was. Dit sei zoen pak ik het anders aan. Ik ga voor dat de seizoensvoorbe reiding begint al wat trainen, dat van vorig jaar wil ik niet meer meemaken. Ik moet sa men met de andere 'buitenlan ders'. waaronder vier Zweedse meisjes, het goede voorbeeld geven. Maar ik moet wel zeggen dat je aangestoken wordt door het enthousiasme van de Ame rikaanse meisjes. Ik was zelf in Nederland een luie speler, maar als je met 'werkers! omgaat word je vanzelf fanatieker. Zelfs ik." Gemakzucht Haar gemakzucht heeft ze dus afgeleerd. De Amerikaanse be leving van het spel heeft echter geleid tot een nieuwe zwakke plek: „Mijn coach vindt dat ik te showerig speel. Bij een stand van 2-0 uil ik nog wel eens een leuke actie maken. Het publiek reageert zo dankbaar, ze staan op de banken bij een solo, of een hakje of wat dan ook. De coach wil dan dat ik zuinig Nathalie Geeris: „Het is echt waar. Alles komt me gewoon speel. 'Just put the ball in the net' schreeuwt hij dan, ik kan het wel dromen. Eigenlijk wil ik daar niets aan veranderen. Als de wedstrijd is beslist, moet dat kunnen. Die reacties van het publiek zijn verslavend, denk ik." Volgende week reist Geeris te rug naar Amerika: „Om geld te verdienen ben ik zes weken lang in een voetbalkamp. Van hard werken komt daar ook niet veel, want ze willen van alles voor je doen. Als voetbal-inter national én buitenlandse sta ik daar een beetje op een voetstuk. Het is echt waar, alles komt me gewoon aanwaaien. Ik heb een prima leventje zo." Bij die laatste opmerking kan, ze een zeer brede glimlach niet. onderdrukken. SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN DAMMEN e^ubb^UtaH Elfde koers (2100 m): 1. Huggy i (Hoejenbos) 2.40,9 - 1 16,6, 2. Gar Spy, 3. Gold Coast Flyer. Niet gestart: Gar- Toto: winnend 2,50, plaats 1,00 i,u0, koppel 1,70, trio 29,90 Totalisator-omzet: 141 833.00 Aken (Dui).CHIO. Internationaal springconcours in twee fa- sen, tabel A, 1.50 meter, na barrage- 1 Lansink (Ned) Olympic Concorde 0-0-0- lta)-Clerc (Ned) 0- PAARDESPORT urcade (Spa) Sherkan di San Patrig- Toto: winnend 1,70, plaats 1,30 4,30, koppel 1,10, trio 51,E' 3,70, plaatsl.60 3,20, koppel 18,8i 234,40. Zesde koers (1609 m): 1. Houtspecht S (Mollema) 2.05,5 - 1.18,0, 2. Gon van de Lente, 3. Helga. Niet gestart: Hopefull Pet- nic. Toto: winnend 5,90, Plaats 2,40 8,50 4,40, koppel 126,60. Trio met gespeeld. Zevende koers (2600 m): 1. Papaleo Bag (Ao de Wrede) 3.26,2 - 1 19,3, 2. Goman- za Princess, 3. Hill Ray Detvile. Toto: win nend 6,60, plaats 2,70 1,80, k (VSt) Avontuur 1245, 5. Eilberg (GBr) Arun Tor 1230, 6. Fry (GBr) Quarryman 1223, 13. Bartels (Ned) Olympic Barbna 1200. Vierspannen. Tweede ronde dressuur: 1. Freund (Dui) 612 punten, 2. Rueschlin (Zwi) en Pahls- son (Zwe) beiden 602, 4. Bozsik (Hon) 599, 5. Brasseur (Bel) 598, 6. Chardon (Ned) 589, 8. o.a. Aarts (Ned) 564, 23. lend Smithuis (Ned) 478. SCHAKEN WIELRENNEN d (Zwi) w >,.a, Nelis- (Bel) 0.05, 4. Rominger (Zwi), 5 An- dersop (Aus) 0.09, 6. Swart (NZe) 0.11, 7. Saligari (Ita), 8. Poelnikov 0.14, 9 (Ita) 0.15, 10. Di Basco (Ita), 22. De 0.22, 30. Van Aert 0.27, 38. Bouwmans 0.29, 39. Rooks, 63 Hoffman 0 37, 69. Theunisse 0.40, 76. Van Steen 0.43, 88. Van Orsouw 0.47, 112. Knaven 133. Akkermans 25.56, 139. Verh 34.43, 143. Cornelisse 39.19. TENNIS SPORT OP TV Grasseizoen hoogtepunt voor Brabantse hilversum eric de bie gpd-verslaggever Het toonaangevende Ameri kaanse blad Tennis vroeg zich onlangs vertwijfeld af waar het in hemelsnaam heen moet met het vrouwentennis. Het tijd schrift voorzag een sombere toekomst, al werd de hoop ge vestigd op enkele jonge, aan stormende speelsters. Opval lend was dat Miriam Oremans nadrukkelijk werd genoemd in het rijtje van 'vrouwen die in 1994 in de gaten moeten wor den gehouden'. Dat predikaat verdiende de speelster uit Berlicum vooral door de sprong die ze vorig jaar op de wereldranglijst maakte: van 132 naar 31. Over haar op treden op het gras van East bourne, waar ze met oerdegelijk service-en-volleyspel vier ge plaatste speelsters versloeg en in de eindstrijd de grote Marti na Navratilova één set afhandig maakte, wordt nog steeds vol bewondering gesproken. Vooral door het Britse publiek, dat ho ge verwachtingen koestert van Oremans op Wimbledon. Zeker na de spraakmakende triomf van de Brabantse, on langs bij de open Franse kam pioenschappen, op Navratilova. Uit pure frustratie sloeg de ge louterde Amerikaanse na afloop haar racket aan barrels. Ore mans had geen oog voor de ac tie van Navratilova. Ze genoot met volle teugen van de fraaie overwinning, waarop ze al maanden had zitten wachten. Want Oremans heeft een moei lijke periode achter de rug. Zelfvertrouwen Miriam Oremans, die na Roland Garros meteen naar Engeland vertrok om zich tijdens de gras- toernooien van Birmingham en Eastbourne voor te bereiden op het jaarlijkse titanengevecht aan de Londense Church Road, kan niet één, twee, drie een oorzaak van de 'dip' noemen. „Ik train de net zo hard als anders. Tij dens oefenpartijtjes ging het meestal lekker, alleen kwam dat er in wedstrijden niet uit. Om dat ik begin dit jaar steeds in de eerste ronde verloor, kwam ik niet in mijn ritme. En zoiets knaagt natuurlijk aan je zelfver trouwen", vertelt de pupil van trainer Hugo Ekker, die boven dien kampte met een blessure. „In Sydney kreeg ik last van een spiertje in mijn bovenbeen. Daarvóór heb ik eigenlijk nooit een echte blessure gehad. Ik be sefte daardoor niet meteen dat het beter was om even gas terug te nemen. Van de fysiothera peut mocht ik ook gewoon doortrainen. Gevolg was dat ik te hard van stapel liep en weer last kreeg. Pas sinds maart heb ik geen last meer." Volgens Hugo Ekker had de blessure echter niet zo veel te maken met de terugslag van zijn protégée. De Amsterdam mer zoekt de oorzaak vooral in gebrek aan ervaring. „Miriam moest dit jaar opeens een hele berg punten voor de wereld ranglijst verdedigen. Dat was voor haar een nieuwe situatie. Eigenlijk mag je daar op de baan niet aan denken, maar on bewust speelde dat toch bij haar mee. Zeker toen ze maar bleef verliezen. De druk werd alsmaar groter. De fase die Miriam nu doormaakt, is wel heel leer zaam. Als ze doorzet en hele maal uit dit dal komt, zal ze al leen maar sterker zijn". Onontbeerlijk Dat beseft Oremans zelf ook. „In de sport heb je nu eenmaal te maken met pieken en dalen. Je moet bij slechte resultaten niet te lang stilstaan. Als je hard blijft trainen en je goed ver zorgt, moet het op een dag weer gaan lopen. Daarbij is de steun van de mensen in je omgeving onontbeerlijk. Voor mij tenmin ste wel. Behalve met Hugo heb ik regelmatig met Mike Martin, met wie ik al vanaf mijn twaalf de train, over de oorzaken ge praat. En natuurlijk met mijn ouders, die altijd voor mij klaar staan. Ia, met Stephanie (Rot tier, die eveneens door Ekker wordt begeleid, red.) heb ik het er ook over gehad. Niet zo vaak, hoor. Bij haar liep het immers ook niet zo lekker. Ze had haar eigen problemen". Oremans en Rottier zijn al ja renlang dikke vriendinnen. Eerst trokken ze in Jong Oranje met elkaar op en sinds oktober 1992 doen ze dat onder de hoe de van Hugo Ekker. De twee speelsters kozen destijds voor het meer onzekere bestaan met een privé-coach, maar tot nu toe heeft Oremans nog geen se conde spijt gehad van die be slissing. „Hugo is voor ons de perfecte trainer. Hij is rustig, ge- Miriam Oremans, hier juichend na haar 'Parijse' zege op Martina Navratilova: „Ik ben vooral mentaal sterker geworden." archieffoto epa duldig en weet veel van het spelletje. Destijd hebben heb ben we inderdaad een finan cieel risico genomen. Maar ik heb nu eenmaal voor dit vak ge kozen, mèt de druk van het moeten verdienen. Daarmee moet je kunnen omgaan in de sport". Dat lukt Oremans tegenwoor dig beter dan het afgelopen sei zoen. Vroeger straalde ze vaak geen vastberadenheid uit, was ze op de baan te lief. „Dat is wel veranderd", meent 'FC Roman ticus', zoals Oremans door Ek ker wordt genoemd. „Ik denk dat ik nu meer een killersin- stinct heb. Vooral op het men tale vlak ben ik vooruitgegaan." Ommekeer Voor Oremans lijkt de omme keer net op tijd gekomen. Het grasseizoen ziet de Brabantse als een hoogtepunt in het sei zoen. Met haar stevige service, de scherpe volley en vooral haar doorgeslagen, eenhandige backhand kan Oremans zich naar hartelust uitleven op de groene sprieten. Ze kijkt dan ook verlangend uit naar Wim bledon. Al waakt ze voor te hoge verwachtingen. „Als onge plaatste speelster ben je zó af hankelijk van de loting. Mis schien sta ik in de eerste ronde wel tegenover Steffi Graf. Ik maak me er niet druk om. Ik doe m'n uiterste best en dan zie ik wel waar het schip strandt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26