Prentenkabinet in de problemen Alle zelfportretten van Van Gogh bij elkaar Een mooie wereld in het Nederlands Foto Instituut Cultuur Kunst Egyptisch verbod concert Peter Gabriel Middeneuropese dansuitwisseling CHTERGROND Bangladesh jaagt op lotgenote Rushdie VRIJDAG 17 JUNI 1994 CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356472, PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -356472 Drie slachtoffers van Mondriaan Stichting in Leiden De afdeling fotografie, hedendaagse kunst, van het Pren tenkabinet van de Leidse universiteit is in gevaar. Ook het Prentenkabinet komt namelijk te vallen onder de nieuwe regeling museale aankopen van de Mondriaan Stichting. Musea moeten in het vervolg over een eigen aankoopbudget van 100.000 gulden per jaar beschikken, willen ze voor subsidie in aanmerking komen. Het Pren tenkabinet beschikt niet over een dergelijk budget. Even min als het Koninklijk Penningenkabinet in Leiden, dat eveneens buiten de subsidieboot valt. leiden annemiek ruygrok Deze week werd békend dat 12 van de 32 museale instellingen die onder de oude subsidierege ling vielen, buiten de nieuwe re geling vallen. In Leiden valt de klap het hardst, omdat hier, naar nu blijkt, drie van die 12 slachtoffers zitten. Het ergst ge troffen is stedelijk museum De Lakenhal, dat jaarlijks een sub sidie van 80- a 90.000 gulden misloopt. Hoofdconservator prof.dr. J. Bolten van het Prentenkabinet kan zich niet voorstellen dat de musea dit pikken. „Het lijkt wel een onderonsje tussen de Mon- driaanstichting en de grote mu sea, die immers wèl voor subisi- die in aanmerking komen." Het normale aankoopbudget van het Prentenkabinet is nihil. De universiteit stelt zich volgens Bolten terecht op het standpunt niet als eerste verantwoordelijk te zijn voor aanwinsten. „We zijn aangewezen op schenkin gen. Af en toe konden we wel eens een overheidssubsidie van 30 a 40.000 gulden in de wacht slepen, wanneer we een bijzon dere aanbieding hadden. Die betrof dan voornamelijk werk van nog in leven zijnde Neder landse fotografen. Maar door deze nieuwe ontwikkelingen kunnen we de collectie niet up to date houden." Bolten zegt de indruk te heb ben dat de Mondriaan Stichting op eigen houtje opereert. Maar volgens een woordvoerster van Slotconcert Streekmuziekschool leiden Om voetbalminnende muziekliefhebbers niet in de wie len te rijden, is de Streekmuziekschool Leiden Omstreken met het slotconcert uitgeweken naar de zaterdagmiddag. Het publiek is op 25 juni vanaf twee uur welkom in de Stadsgehoorzaal, waar tot kwart voor vijf een gevarieerd programma te beluisteren valt. Een kinderoptocht met accordeon, zang en dans, oude muziek, een pianoconcert van Haydn, het Jeugdkoor, het beginnersor kest, Panfluit en popbands maken deel uit van dit gratis toegan kelijke concert. Kunstmarkt in Katwijks centrum katwukaan zee Een groot aantal kunstenaars biedt morgen in marktkramen in het centrum van Katwijk kunstwerken tegen een schappelijke prijs te koop aan. Ruim 45 kunstenaars, onder wie een groot aantal uit deze regio, doen aan deze actie mee. Schilderijen, litho's en beelden en andere kunstuitingen zijn van tien tot vijf uur in de Katwijkse Prinsenstraat, Voorstraat, Bad- straat en Noordzeepromenade te koop. Koolmees wint compositieprijsvraag den haag Met zijn 'Cantate voor orkest' heeft de Rotterdamse componist Hans Koolmees de compositieprijsvraag van het ju bilerende Residentie Orkest gewonnen. De prijsvraag is vorig jaar uitgeschreven naar aanleiding van het 90-jarig bestaan van het Haagse orkest in november van dit jaar. In totaal zijn 46 composities ingezonden. De wedstrijd stond open voor Neder landse componisten, van wie niet eerder werk is uitgevoerd door een professioneel symfonieorkest. Hans Koolmees ontvangt een geldbedrag van 5000 gulden en zijn compositie wordt uitgege ven door Donemus tijdens het jubileumconcert op 20 novem ber. Tijdens dat concert wordt ook een nieuw werk van Mauricio Kagel voor het eerst uitgevoerd. Elvis Presley als godheid Amsterdam In de Amsterdamse galerie Torch is een tentoon stelling geopend van werken van bijna zestig kunstenaars die zich - op verzoek - hebben laten inspireren door Elvis Presley. The King" wordt door de deelnemende kunstenaars, onder wie Phil Bloom, Erwin Olaf, Daan van Golden, Henk Schiffmacher en Annie Sprinkle, eerbiedig afgebeeld als een heilige met een hart van edelstenen, als een sjamaan in een Amerikaanse stad, als een godheid tussen stripfiguren. Slechts enkele kunstenaars durfden het aan de andere kant van Elvis te laten zien: Paul Smit toont een jongen die met een duivelse grijns het graf van Elvis bewatert, Paul de Reus maakte een prachtig, levensgroot beeld van de jonge Elvis die zichzelf in een lachspiegel bekijkt. Elvis als heilige. wvc moet elke beslissing van de stichting door de minister wor den goedgekeurd. Dat de musea niet op de hoogte zouden zijn en de nieuwe ontwikkelingen uit de pers moesten vernemen, ontkent zij. „We hebben alle be trokkenen maandag een brief gestuurd om hen van één en ander op de hoogte stellen. Het was zeker niet de bedoeling dat de pers dit eerder ter ore zou komen dan museumdirecteu- Het Haags Gemeentemuse um, dat na de affaire-Fuchs ge heel zonder aankoopbudget zit, omdat het miljoenenverlies van de afgelopen jaren moet wor den ingelopen, zal het eveneens zonder subsidie van de Mondri aan Stichting moeten stellen. Directeur H. Locher van dit mu seum was nog niet bereikbaar voor commentaar. Ook conser vator M. Scharloo van het Ko ninklijk Penningkabinet had geen tijd om een reactie op het slechte nieuws te geven. Prof.dr. J. Bolten van het Prentenkabi net voorspelt dat alle betrokke nen tegen de beslissing in het geweer zullen komen. Zijn in stelling zal zich zeker bij dit protest aansluiten. amsterdam Godert van Colmjon Zelf gaf Vincent van Gogh geen stuiver voor zijn zelfportretten. Zijn gezicht was niet veel meer dan een noodoplossing, ter ver vanging van de modellen die hij niet kon betalen. Bovendien vond hij het wel makkelijk zo. Modellen waren tijdens het po seren moeilijk stil te houden, maar met zijn eigen spiegel beeld had de schilder daar ken nelijk geen moeite mee. In to taal maakte Van Gogh 35 zelf portretten. Op de zomerten- toonstelling in het Van Gogh- museum zijn ze voor het eerst samen te zien. Bij het schilderen van zijn ei gen hoofd ging het Van Gogh niet om representatieve, voor de verkoop bestemde portret ten, zelfs niet om portretstudies. Het zelfportret diende slechts als onderwerp voor stijloefenin gen en kleurexperimenten. De meeste zelfportretten signeerde hij niet eens. Achterkanten Van Gogh maakte 35 zelfpor tretten waarvan er 28 in de ja ren 1886-1887 ontstonden, toen hij in Parijs verbleef. Achttien maken er deel uit van de vaste collectie van het Van Goghmu- seum. De tentoonstelling bevat verder twee getekende zelfpor tretten en enkele bruiklenen uit onder meer het Rijksmuseum en het Haags Gemeentemuse- Ook zijn er vijf kleine zelfpor tretten te zien die Van Gogh op de achterkanten van ander werk schilderde. Het museum heeft ze zo opgehangen dat allebei de kanten bekeken kunnen wor den. Geldgebrek deed Van Gogh Van Goghs Parijse zelfportretten zijn te zien in het Van Goghmuseum. regelmatig naar oude doeken of een al gebruikt stuk schilders karton grijpen om te kunnen werken. Ook met verf moest Van Gogh zuinig omspringen. Zo maakte hij gebruik van oude verfpartijen door ze in de over schildering uit te sparen. Alleen onder doeken die hij als voltooid beschouwde, plaatste Van Gogh zijn handte kening. Slechts twee van de 35 zelfportretten achtte hij zijn 'Girl as a Boxer'. rotterdam gpd Ook de commerciële fotografie zou onderdak gaan vinden in het in maart geopende 'Huis van de fotografie' in Rotterdam en sinds vorige week is dat een feit. Voor het eerst in het be staan van het Nederlands Foto Instituut zijn daar nu ook foto's van in opdracht werkende foto grafen te bezichtigen. Deze keer dus niet het soms rauwe, documentaire werk, zoals vorige maand met de gru- Lergènjs lease service Ue nieuwe manier van zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! welijke werkelijkheid van Bos nië, hard en grofkorrelig neerge zet door de Franse fotograaf Gilles Peress, in grote lappen zo aan de muur gepind, maar een mooie wereld, met veel aan dacht voor de uiterlijke presen tatie. Goed verzorgd werk in de categorieën natuur, mode/beauty, transport, indu strie, mensen/portretten, archi tectuur, stills, portfolio en stu- dentenwerk. De nieuwste expositie in het foto instituut aan de Witte de Withstraat laat werk zien dat is genomineerd voor de jaarlijkse fotografieprijzen van de stich ting Photography Association of the Netherlands (PANL). De be langrijkste prijzen zijn vorige week uitgereikt aan Aernout Overbeeke en Marcel van der Vlugt. De PANL/Kodak Award is naar Aernout.Overbëeke gegaan voor diens fotoserie in de cate gorie architectuur: Marcel van der Vlugt heeft de PANL/VNU Award 1994 gekregen voor zijn foto 'Girl as a boxer', die deel uitmaakte van een serie over mannensportkleding. Behalve een overzicht van het genomineerde werk van de 58 fotografen voor de PANL 1994 zijn in het Huis van de Fotogra fie 180 foto's te zien van de Brit se zusterorganisatie Association of Photographs (AoP). Boven dien is er een 'Hall of Fame' in gericht voor Boudewijn Smit en Bert Teunissen, wier werk nog alle vijf jaar dat de PANL bestaat voor een prijs is genomineerd. Exposities van PANL en AoP in het Nederlands Foto Instituut, Witte de Withstraat 63 Rotter dam. Te zien: t/m 3 juli, dins dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Entree f 2,50. naam waardig: 'Zelfportret met pijp en glas', en 'Zelfportret met schildersezel'. Lelijk Mocht het gebruik van zijn ei gen gezicht primair zijn ingege ven door economische motie ven, de zelfportretten zeggen wel degelijk iets over de manier waarop Van Gogh naar zichzelf keek en over de ontwikkeling als schilder die hij in Parijs door maakte. Vlak na zijn tragische en door armoede getekende verblijf in Antwerpen zag hij, hoewel pas 33 jaar oud, in de spiegel in Parijs een oude, zieke man met een vreugdeloze blik voor zich. In het volgende jaar lijkt zijn schilderkunstige roe ping pas goed tot hem te zijn doorgedrongen en zien we hem plotseling poseren in een hel derblauwe schilderskiel en een gele strohoed op zijn hoofd. FOTO'S ARCHIEF De 35 zelfportretten laten evenzovele verschillende ge zichten zien. De mond is nage noeg overal hetzelfde, maar de omtrek en het volume van zijn gelaat verschillen van doek tot doek. Alsof er 35 verschillende Van Goghs hebben bestaan. Van Goghs Parijse zelfportret ten, Van Goghmuseum, Paulus Potterstraat 7, Amsterdam, t/m 9 oktober. cairo/jeruzalem ap Irritatie bij Israël buitenlandse zaken had laten weten dat het ver bod de Egyptisch-Israëlische betrekkingen zou schaden. Een woordvoerster van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken ontkende ech ter dat er een officiële klacht was ingediend. Gabriel, die woensdag in Israel aankwam, vroeg de autoriteiten op een persconferente in Tel Aviv op hun beslissing terug te komen. Hij zei naar het Midden-Oosten te zijn gekomen op voorwaarde dat hij zowel in een Arabisch land als in Israel zou kunnen optreden. De Israëlische media meldden dat het concert zou worden verplaatst naar de iets ten noorden van Taba gelegen Israëlische toeristenplaats Eilat. Zondag zal Gabriel in Tel Aviv optreden. Het is voor het eerst dat hij een concert geeft in Israel. De Egyptische autoriteiten hebben woensdag een concert dat de Britse popster Peter Gabriel mor gen zou geven in de vakantieplaats Taba, bij de grens met Israel, om veiligheidsredenen verbo den. Israel heeft geirriteerd gereageerd op het ver bod, dat te maken zou hebben met het feit dat zo'n 7.000 Israëliërs het concert zouden bijwo nen. De directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, Uri Savir, noemde het ver bod „een stap terug" in het vredesproces. Savir is lid van de Israëlische delegatie bij de vredeson derhandelingen voor het Midden-Oosten. De krant Maariv meldde dat de Israëlische am bassade in Cairo het Egyptische ministerie van wenen/amsterdam anp Tien balletgezelschappen van operahuizen uit een aantal Middeneuropese landen gaan samenwerken. Ze hebben in Wenen het Donau Ballet ge vormd, dat het eerste jaar de steun heeft van het Holland Dance Festival in Den Haag. Met ingang van 1995 wordt tenminste een keer per jaar een gezamenlijk programma uitge voerd. Louis Helmer, zakelijk leider van het Holland Dance Festival, wil niet spreken van ar tistieke ontwikkelingshulp. „Het is een volwaardige en even wichtige culturele uitwisseling. Drie in Nederland werkzame choreografen, Ted Brandsen, de Pool Krzysztof Pastor en de Zwitser Martin Müller, geven advies voor de produktie waar mee het Kroatische Nationale Theater in Zagreb is belast. Ad viseur voor de muziek is René Jonker. De première van het stuk, dat is gewijd aan de relatie tussen muziek en dans, is op 15 juni 1995 in Zagreb. Het ballet is in oktober van dat jaar in Den Haag te zien. Voor de jaargang 1996 zal een festival uit Spanje als partner van het Donau Ballet fungeren. Helmer: „Als het een succes wordt, is het zeer waarschijnlijk dat we de uitvoering elke keer naar ons festival halen." Het Holland Dance Festival wordt elke twee jaar gehouden. In de projecten kunnen dan sers van de andere aangesloten gezelschappen meedoen. De produkties van het Donau Bal let moeten choreografisch ta lent uit de Middeneuropese lan den meer kansen geven. Bij het Donau Ballet zijn theaters uit Hongarije, Slovenië, Kroatië, Tsjechië, Slowakije en Polen aangesloten. FOTO MARCEL VAN DER VOJCT Echt bang is ze niet, de Ben gaalse schijfster Taslima Nasr- een die door fanatieke moslims ter dood is veroordeeld. „Maar ik ben wel iedere minuut waak zaam", zei 'de Salman Rushdie van Bangladesh' deze week te gen het Duitse weekblad Der Spiegel. De jacht is geopend op een afvallige vrouw, schuldig verklaard aan de 'ergste vorm van godslastering'. Taslima Nasreen heeft op een zelfde wijze als in 1989 Salman Rushdie de woede van fanatieke moslims op de hals gehaald. De 32-jarige schrijfster uit zich in haar romans en gedichten kri tisch over de islam. Ook stelt zij in haar werk de onderdanige positie van vrouwen in de isla mitische maatschappij centraal. De directe aanleiding van haar doodsvonnis vormt een inter view met de schrijfster in de in Calcutta verschijnende krant 'The Statesman' eind mei. Daarin beweert de zichzelf moslim noemende schrijfster onomwonden dat de Koran op een aantal punten grondig her schreven zou moeten worden. Ze doelt daarbij vooral op de ongelijke behandeling van vrouwen. Haar uitspraken werkten op de streng islamitische Bengaalse wereld als een rode lap op een stier. Heel even leek het met een sisser af te lopen toen zij geschrokken van de hevige re acties haar woorden publieke lijk terugtrok. In een open brief aan de regering schreef zij dat de journalist haar verkeerd had begrepen. Dertig islamitische geestelijke leiders accepteerden haar 'verzoenende verklaring'. Maar de leider van de extremis tische groepering de Voorgan gerspartij, Seyd Nazrul Islam, zette vorige week een prijs op het hoofd van de schrijfster „die verwerpelijker is dan een prosti- tuée". De fanatieke leider ver klaarde dat Nasreen een „onvergeeflijke misdaad tegen de islam heeft begaan. Dood de afvallige." In het Spiegel-interview, dat een maand geleden werd afge nomen, toont ze zich deze week onverzoenlijk. Andermaal he kelt zij op een aantal punten de islam. „In naam van Allah wor den vrouwen onderdrukt. In ons land wordt hen zoveel on recht aangedaan. De vrouw is slaaf van de man. Het is mijn plicht op te komen voor wou wen." En „de Koran verhindert de vooruitgang van ons land. Het is 1400 jaar goed geweest voor Bangladesh, maar nu moe ten we een moderne staat wor den." De rel rond de feministische schrijfster begon eigenlijk twee jaar geleden al, toen zij haar boek 'Schaamte' publiceerde. In dit boek, dat door literaire critici als 'matig en slordig geschre ven' werd beoordeeld, beschrijft zij de terreur van islamieten te gen een hindoe-familie. Ook toen werd er een doodvonnis over haar uitgeroepen door een schimmige fanatieke groepering en verdween het boek onmid dellijk uit de winkels. Haar kritische krantecolums de den de controverse rondom haar persoon alleen maar ver groten. Zij propageerde onder andere in een van haar artikelen 'de vrijheid van de vagina', een uiterst dappere daad in een overwegend islamitisch land. De omstreden Taslima Nasreen wacht nu eenzelfde lot als haar mannelijke Britse moslim-colle ga. Op het hoofd van de inmid dels jaren ondergedoken schrij ver van de Duivelsverzen werd destijds een prijs van een mil joen gulden gezet. Het enorme verschil in waardering van sekse bevestigt het gelijk van Taslima over de discriminatie van de wouw in de islamitische wereld. Op haar hoofd is slechts vijfdui zend gulden gezet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21