Publiceren graag, publiciteit, ho maar Peter Boom is met de muziek mee Oranje C3-fe(0~fe Michael Jackson kan niet lopen Ramses in de bloemetjes gezet PE IER Stof 30QM (12) VRIJDAG 17 JUNI 1994 Of u dat nu prettig vindt of niet, de kleur oranje is weer terug van wegge weest. Oranje is de mode kleur van deze zomer. Er zijn T-shirts, buttons, shawls, antenneballtjes, vlaggen, broeken, pruiken, speldjes en stickers in die kleur. En nog veel meer snuisterijen. De markt wordt thans werkelijk overstroomd met aller hande attributen. Het WK- voetbal staat immers voor de deur en daar ziet de commercie wel brood in, vooral als Nederland van de partij is. Kortom, er spoelt een oranje golf over Nederland. De gekte is weer losgebroken. De wonderen zijn de wereld ,hog niet uit. Ook al kunt u ,zelf nog geen deuk in een pakje boter schoppen, dan nog kunt u Nederland aan de wereldtitel helpen. U hoeft er geen bal voor te trappen. Nee, het is alle maal heel simpel. U hoeft alleen maar te denken. Uw telepatische kracht aan te wenden ter meerdere eer en glorie van Oranje. En u moet aan een stukje karton voelen met uw vingers. Dat is alles. Nou ja, zomaar een stukje karton is niet voldoende voor de wereldtitel. U moet daarvoor wel een speciaal stukje karton kopen. Een kaartje van de Nationale Ideeënlijn met als schreeu wende kop Nederland wordt wereldkampioen. Met de weinig bescheiden toevoeging met behulp van deze kaart. Hoe gaat alles in zijn werk? Vooreen optimale verdedi ging: met duim en wijsvin ger het oranjedoel afsluiten (Op de kaart staat een plat tegrond van een voetbal veld. Ter hoogte van de doelen zit een gat, red J ter wijl je heel intens denkt aan een ondoordringbare muur. Niet vergeten!! Na de rust wissel je van speelhelft. In de aanval: met de andere wijsvinger wrijf je óver be paalde groenzones (Op de kaart staan groene crikels, red.). Daarmee gebruik je jouw telepathische kracht om het oranjeteam te hel- pm goals te maken. Biige nadeel is dat je de kaart niet mag loslaten. Niet tijdens het inschenken \an de koffie, het drinken tan de koffie, het opsteken ran een sigaret, het op springen van bank of stoel, en ga zo maar door. Zelfs bij een doelpunt van de te genpartij of in het geval van een valse scheidsrechter mag de kaart niet worden losgelaten. Verder staan de namen van aJle spelers en van Dick Ad vocaat op de kaart. Nou ja, alle. John Bosman ont breekt. Ach, maakt ook niet uit. Wie met duim en wijs- ftnger verdedigt maakt gro- e kans hands te maken. En /vie met zijn wijsvinger aan valt ook. herman joustra Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon) van 25 gulden. Leidse Simone van Driel wint prijs voor dagbladjournalistiek CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV.-CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, 071 -356441 Willy Gijsman was al eerder te gast op deze pagina. De Leider- dorpse voorzitster van The Le gend Continues, een Michael Jackson-fanclub kreeg flink de ruimte in onze kolommen. Al leen was de reden waarom min der prettig. Ze had ruzie met de voorzitter van The Legend, een andere Michael Jackson-fan- club. De kwestie was: welke van de twee clubs was de echte? Die vraag is nooit beantwoord. En ook het raadsel rond mogelijke seksuele uitspattingen van Mi chael is nooit opgelost. Ook wat dat betreft kwam Willy uitge breid aan het woord. Ze nam het op voor de ster. Maar goed, laten we het verle den voor even rusten. Want Willy Gijsman heeft weer iets nieuws te melden. Ze sprak on langs met Michael Jackson in een opnamestudio in New York. Ze schrijft ons: Michael was dus wel degelijk in de studio om aan zijn album te werken en is dus niet ingestort omdat de die ren op zijn ranch zoals bijvoor beeld Bubbles) zogenaamd niet goed verzorgd zouden worden. Dat u daar even notie van neemt! Gijsman was met een vriendin naar New York getrokken om dat ze hoorde dat haar idool daar een nieuwe cd ging opne men. Je bent nu eenmal fan of niet. Gijsman is zelfs een beken de fan voor Jackson..Michael herkende ons meteen en begon uitbundig te zwaaien. "En na de opnamen kreeg Gijsman nog een briefje van hem: ,,I loved the gifts, and I love you. "Want Willy was natuurlijk niet met lege handen naar New York vertrok ken. Michael zei dat hij erg on der de indruk was van de kado's. Vooral van de grote wereldbol die kinderen bevatte van alle werelddelen. Leuk dat hij dat zei. Ze zat zeker met de bibbers in haar lijf te genover Michael? Nou nee, niet helemaal. Tenminste, ze zat wel met de bibbers in haar lijf, maar ze zat niet tegenover hem. Ze sprak hem via de telefoon, ter wijl hij zelf een paar meter ver der zat in de opnamestudio. Dus schrijft Willy ons: „Ik hoop dat op een dag ik ook de eer zal hebben om Michael persoonlijk te ontmoeten. Ik zal mijn dro men blijven volgen, want alleen dan heb je de kans om je droom te beleven zoals ik in New York. Die Michael. Hij kan dansen als de beste, maar hij is te beroerd om een paar meter te lopen voor zijn fans. Ze zag meer op tegen het ge sprek dan tegen haar reizen naar oorlogsgebieden. Simone van Driel heeft wat meer schrij vende journalisten hebben: pu bliceren graag, maar publiciteit, ho maar. Wat is dat toch? „Angst", bekent de Leidse die met een reportage uit de hel van Sarajevo de prijs voor de dagbladjournalistiek heeft ge wonnen. „De waardering vind ik leuk, maar alles eromheen hoeft voor mij niet. Maar goed, ook dat hoort erbij." Als buitenlandredacteur van de Geassocieerde Persdiensten, bediener van 21 regionale kran ten met 1.6 miljoen abonnees, trok ze twee keer naar het voor malig Joegoslavië. Een keer naar midden-Bosnië, en een jaar la ter (november '93) naar Saraje vo. In vijf indringende portret ten van gewone mensen schil derde ze het dagelijks leven 'in het concentratiekamp genaamd Sarajevo'. Ze sprak er met een vrijwilliger van het mortuarium („We maken doodskisten van karton"), een kapster („Solda ten mogen voor niks komen"), een advocate („Ik denk dat de oorlog nooit stopt. Er is zoveel haat"), een bakker („Ik klaag al tijd over de gebroken vriend schappen") en een onderwij zersechtpaar („Kon Tito maar vijftien minuten uit zijn graf op staan"). Ze werd ervoor be loond „met de mooiste prijs die je kunt krijgen. Een prijs van je collega's. Dat is een grote waar dering voor je werk." Vaak verricht ze dat aan haar bureau, bij de GPD in Den Haag. Ze kwam er in 1991 te recht na HAVO, twee jaar school voor de Journalistiek in Utrecht en acht jaar Leidsch Dagblad. Nu is ze 31, woont ze alleen - „maar ik heb wel een vriend" - en trekt ze er 'eens in de zoveel tijd' op uit om een reportage te maken. „Naar Zuid-Amerika dat ik als aandachtsgebied heb, maansoms ook naar gevaarlijke gebieden." Angstig In Bospië en Sarajevo ging ze in een kogelvrij vest alleen op pad. „Wel bang, ja. Maar niet in pa niek. Kan ook niet, anders blok keer je. En je moet je werk doen. Daar ga je tenslotte voor. Nu Sarajevo een gedemilitari seerde zone, is het er anders, maar toen ik er was, was het er wel angstig. Een paar uur nadat ik er was aangekomen, liep ik in het donker terug naar mijn ho tel. Ineens barstte het los. Een sluipschutter, een granaat, mor tiervuur - ik weet niet wat het was. Dan hg je op de grond te hopen datje er goed vanaf komt en als het voorbij is, sta je ook even behoorlijk te trillen. Maar ja, het was de eerste dag en je moet nog wel twee weken ver der." Ze relativeerde de ervaring on middellijk („Want de mensen daar verkeerden permanent in die omstandigheden.") en maakte haar verhaal af. „Om iets van hun waardigheid te la ten zien. Om aan te tonen dat ze er hard knokken om er nog iets van te maken. Hun dage lijks probleem was: hoe vind ik eten, hoe vind ik hout, hoe vind ik water." Geschenk „Gewoon een douche kunnen nemen, na die twee weken dat ik er geweest was. Dat was een soort geschenk", herinnert ze zich nog scherp. „Water was er niet, dus voelde je je de eerste dagen vreselijk smerig. Je kleren stonden stijf van het vuil, maar die ongemakken zijn relatief. Je weet dat het maar even duurt. En de mensen daar doen er al les aan om er goed uit te blijven zien. Zou jij die flexibiliteit dan niet even kunnen opbrengen?" De situatie is er nu iets beter. Ze is in april een paar dagen terug geweest in Sarajevo. „Het is er rustiger, maar volgens mij gaat het alleen om cosmetische ver anderingen. Er staan wel taxi's op straat, maar die rijden niet omdat de benzine te duur is. De tram rijdt weer, er is weer elek triciteit, er is water en er spelen weer kinderen. Maar nadenken over de toekomst is er nog even moeilijk. Het is er geen vrede." Of het daar ooit van komt? Ook nu ze er drie keer geweest is, kan ze niet in een paar regels schetsen waarom de strijd nou precies gaat. „En de gewone mensen daar weten het ook niet. De politici zullen het wel goed begrijpen. Maar onder de mensen heerst verbijstering dat dit hen overkomt. Dat ze na zo veel jaar naast elkaar wonen, in eens moeten besluiten dat de ander fout is. Dat kunnen ze niet vatten. In Sarajevo gaat het wel. Serviërs, Moslims, Kroaten, ze proberen er samen te wonen. Maar ja, die stad is ook nooit in genomen." Nu heerst er een bestand. „Dat zag er in april hoopvol uit, maar het is waarschijnlijk maar een dun laagje", aldus Van Driel, die bij haar laatste bezoek aan Sa rajevo ook een vrouw sprak „die gek werd van de stilte. En daar kan ik me wel iets bij voorstel len." Druk Rond haar is het plotseling druk geworden sinds ze prijs en geld bedrag (7500 gulden) toegewe zen heeft gekregen. Zomaar, af gelopen maandag, tijdens haar werk. Ze werd persoonlijk op de hoogte gebracht en werd meteen uitgenodigd om te gaan eten met de jury, die in de na bijgelegen Tweede Kamer had Oud-doelman Roodenburg maakt 'Oranje-schlager' Wie kent hem nog, Peter Boom? Ooit was hij, zo'n jaartje of twintig geleden, zonder concur rentie de meest spraakmakende keeper van Leiden en verre om streken. Ex-sluitpost van voet balclubs als Meerburg, LFC, DHC en Roodenburg. Die na een serie geruchtmakende ver halen van de ene op de andere dag verdween. Lang is hij bui ten beeld gebleven. Maar van de week dook deze oud-doel man plotseling vanuit het niets weer op. Als keeper had hij vroeger onte genzeggelijk aanleg. Dat moet ook wel, want anders red je het niet in de eerste klasse van de zondagamateurs. Maar wat me nig voetballiefhebber in Leiden toch vooral van hem bijstaat - en waarvan menig Roodenbur- ger nog wel eens gillend wakker wordt - is de gevleugelde kreet die destijds over Noord schalde. 'Laat maar gaaaan', klonk het op wat zou uitgroeien tot een gedenkwaardig middagje. Hij deed het met een overtuiging die eenvoudigweg niet stuk kon. Tja, en wat doe je dan als verde diger? Blindelings Daar blindelings gehoor aan ge ven natuurlijk. En dat is wat de blauwzwarten onder aanvoe ring van hun robuuste laatste man Maarten van Kooperen dan ook prompt deden, net als ze dat al eens eerder deden in Gorkum bij Unitas. Ze staken collectief geen poot uit, in de veronderstelling dat hun sluit post een goed oog had op de slap genomen vrije trap van de tegenstander. Alleen, wie schetste hun verba zing - en die van de 2000 toe schouwers die middag - toen Boom zelf ook geen vinger uit stak. Hij kon de bal zomaar op pakken, maar liet het leder ge woon gaan. Bewust en schijn- Babbel Van zijn oorspronkelijke bra voure is hij nog niets kwijt. Ook zijn babbel is gebleven. Wat verdwenen is, is zijn Leidse ac cent. Dat heeft plaatsgemaakt voor een taaltje dat is doorspekt met Duitse termen en dat op het eerste gehoor wat kolderiek overkomt. Jean-Marie Pfaff, de vroegere nationale doelman- clown van Belgie, praatte net zo toen hij twee maanden Bayem München achter de rug had.Ach so", veinst Peter Boom dan interesse in het Leid se voetbal. „1st UVS kampioen und Roodenburg degradiert?" Het verleden laat hij liever rus ten. Dat hij op de promotiefol der als ex-prof staat geaffi cheerd verbaast hem niet. „Wist je dat nicht? Dat ik bij Saarbruc- ken gespield hab? Maar jetzt zing ich. In Deutschland ken nen ze me. Nein, het gaat gut. De promotie verloopt geweldig. Laatst draaiden ze das nummer in het stadion Galgenwaard bij een oefenwedstrijd van het Ne derlands elftal. Iedereen zong mit. Auch op de radio hoor je de cd." Hij hoopt op een doorbraak. En het moet gezegd, veel slechter dan al die andere zangers van het Oranje-lied die momenteel profiteren van de WK-gekte en de hitparade bestormen, doet-ie het niet. Het klinkt bekend - net als bij al die anderen - en de tekst levert geen nieuwe ge zichtspunten op - net als bij al die anderen. Hoewel. De titel is natuurlijk toepasselijk. 'We zijn uit Nederland'. Wat bedoel je trouwens Peter, met we? Jij bent toch uit Nederland. Wij zijn hier gewoon nog. Zo zat het toch? Of niet? Woon je hier soms toch nog gewoon om de hoek? Farao Ramses de Tweede draait zich in zijn grafpyramide om. 'Zijn' tempel, de Taffeh-tempel in het Rijksmuseum voor Oud heden, staat dezer dagen mid den in de tulpen. Tulpen in de Egyptische oudheid op zich zijn al uiterst merkwaardig maar als dit ook nog middenin in de zo mer plaatsgrijpt stijgt het 'op merkelijkheidsgehalte' tot onge kende hoogte. Vader en zoon Nieuwenburg, de Leidse bloemsierkunstenaars die ook op 3 oktober 'de bloe metjes buiten zetten', zijn de af gelopen dagen druk doende ge weest de Taffeh-tempelzaal in Oudheden van duizenden bloe men, kunstig opgestoken in ar rangementen, te voorzien. De tentoonstelling 'Tulpen bij de tempel' wordt, zij het wat ver laat, gehouden in het kader van de herdenking van vierhonderd jaar Tulp. „Een beetje laat, inderdaad. We wilden de expositie ook in fe bruari houden, maar de stich ting Tulp 400 had toen al allerlei andere activiteiten op stapel staan. Dus werd de tentoonstel ling steeds maar uitgesteld en nu zitten we midden in de zo mer", zegt Nieuwenburg senior. Maar, mosterd na de maaltijd vindt hij het niet. „Kijk, de stichting wil nog een tentoon stelling, dus maken we die." Een bloemententoonstelling te midden van de oudheden is, zo volgens de bloemsierkunste naars, nog nooit eerder ver toond. Vader en zoon zijn er desalniettemin zonder schroom aan begonnen. „In wezen is het een gewone expositie. Je meet de zaal op en bedenkt wat daar in moet komen. Waarom in het museum voor oudheden? Ge woon, omdat dit een fraaie lo catie is. Hoe die ideeën in je hoofd komen en hoe je ervoor zorgt dat de bloemstukken bij de klassieke sfeer passen, kan ik niet uitleggen. Dat is nu precies waarom de ene persoon wel en de andere geen ontwerper is." Het plan op papier was geen al te grote hobbel voor de ontwer pers, maar waar haal je midden in de zomer tulpen vandaan. Zelfs met gebruik van een flinke hoeveelheid zomerbloemen, hebben de heren dik 2500 tul pen nodig om de Taffeh-tem pelzaal tot tulptempelzaal om te vormen. Twee keer 2500 tulpen eigenlijk want de bloemen moe ten na een paar dagen aange gaapt te zijn door de bezoekers, dinsdag allemaal ververst wor den. „Waar ze vandaan komen? Uit de koelkast. De kwekers hebben de bollen enkele maanden lan ger in de koelcel laten liggen en pas in mei uitgeplant. Zo'n 300 bollen hebben zelfs in het ijs ge legen." Blijkbaar houden de heren van een stevige robbertje vechten met problemen, want ze heb ben het zichzelf niet makkelijk gemaakt. Het voorzichtig moe ten omspringen met de dure vloer en vooral alle dure oude beelden in Oudheden - en dus de noodzaak overal bescher mend folie aan te brengen - valt in het niet bij het 'bomenpro- bleem.' In Oegstgeest gaat de oude LTS tegen de vlakte. In de tuin van de school stonden een paar mooie oude bomen. Grootste Nieuwenburg junior: „Die moesten ook weg en het leek me mooi om daar nog iets mee te doen". En dus zijn de twee bomen, de grootste is 600 kilo zwaar en 10 meter groot, in de expositie verwerkt. De Abies, de grootste, was nog wel horizon taal de zaal binnen te dragen, maar voor het rechtop zetten van het enorme ding waren ne gen sterke mannen nodig. Is voor een uit de kluiten gewas sen kerstboom een flink kruis hout onder de stam afdoende, voor deze reus moest iets an ders bedacht worden. „Neerzet ten kon echt niet. Dus hangt hij aan een kabel aan het plafond", verduidelijkt Nieuwenburg ju nior. De kabel valt overigens ab soluut niet op. Nee, Ramses is niet moeilijk. Tulpen, stalen ka bels en grasmatten op de grond; hij blijft liggen waar hij ligt en verroert zich niet. Tulpen bij de tempel' is van 16 tot en met 26 juni te zien in het Museum van Oudheden. monica wesseling De tempel van in het Rijksmuseum van Oudheden wordt in de bloeme tjes gezet. FOTO DICK HOGEWONINO Het cd'tje met de twee Oranjenummers van Peter Boom. baar bij zijn volle verstand. Als enige op sportpark Noord die middag meende hij te weten dat de vrije trap een indirecte was en dus in 'tweeën' moest. Pas toen de scheidsrechter ge decideerd naar het midden wees, begreep hij zijn misvat ting, kreeg hij in de gaten welke enorme blunder hij had begaan. Bij hen die aanwezig waren bij deze eenakter, staat deze tragi komedie voor 'eeuwig' op het netvlies gegrift. Daarna werd het stil rond de kleurrijke figuur van Peter Boom. Dat wil zeggen, niet na dat er eerst een serie sterke ver halen in de boulevardpers was verschenen over de vermeende handel ep wandel van Boom in dubieuze kringen. De wildste geruchten vlogen over de bor reltafel. Hij zou zwaar gokken, de schuldeisers zouden hem op de hielen zitten, hij zou de wijk hebben genomen naar België; van dat soort dingen. „Onzin" zegt hij nu. „Ik woonde gewoon in Deutschland. Daar leid ik na melijk al 17 jaar een eerzaam bestaan". FOTO PR Hij is even een paar weekjes te rug in Nederland, terug ook in Leiden. Om zijn nieuwe cd te promoten. Want hij zit tegen woordig in de muziek. „Dat wist je niet, hé. Dat doe ik al jaren. Und met succes hier in Deut schland. Ik ben hier populair aan het worden. Ik heb nu een Oranje-schlager gemacht. Nee, in het Nederlands. Het is een schone gelegenheid dat Meis- terschaft om ook hier mijn stem eens te laten horen. Ach, hoor mij eens. Leuk gevonden, nichts?" vergaderd. Ze heeft wel enige I hoort erbij. Acht september moeite met al de belangstelling wordt de prijs uitgereikt. Dan rond haar persoon. „Maar het moet ik een toespraak houden. paul de tombe I Daar moet ik nog even goed voor gaan zitten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19