Oppositie VS eist bommen op Korea OAE-top beperkt succes Buitenland Oplopende spanning Koreaans schiereiland Een frisse ochtendwandeling Macedonië slaat alarm na actie leger Joegoslavië 'Kabeljauwoorlog' dreigt tussen Oslo en Reykjavik Filipijnen in actie tegen ontvoerders Delors bezorgt 'conservatief Frankrijk slapeloze nachten Latijns-Amerika vraagt VS boycot Cuba op te heffen DONDERDAG 16 JUN11994 7 IJslanders voor lidmaatschap EU Reykjavik» Een meerderheid van de IJslanders vindt dat hun land onderhandelingen moet beginnen over het lidmaatschap van de Europese Unie (EU). Volgens een opiniepeiling van de universiteit van Reykjavik is 59,4 procent van de bevolking voor stander van aansluiting bij 'Brussel'. Het grootste probleem bij een eventueel lidmaatschap van IJsland is de visserij, hoofdbe standdeel van de IJslandse e Finland weer stapje dichter bij EU helsinki De toetreding van Finland tot de Europese Unie is een stapje dichterbij gekomen. Na een tweedaags verhit debat steunden 97 van de tweehonderd parlementariërs het pro-Euro pees beleid van de regering-Asho. Tachtig stemden tegen en achttien onthielden zich. De Finse bevolking spreekt zich op 16 oktober uit. Boek met lof op Hitler in de ban Tokyo» Een Japans boek van een vooraanstaand lid van de Li- beraaldemocratische Partij waarin de verkiezingsstrategie van Adolf Hitler wordt geloofd, is na een storm van protesten door de uitgever uit de handel genomen. Het werk bevat citaten uit Hitiers Mein Kampf De schrijver zegt geen neo-nazi te zijn en ook geen bewonderaar van Hitier. Tsjiang Kai-tsjek verdwijnt van geld taipei De beeltenis van de grondlegger van Taiwan, generaal Tsjiang Kai-tsjek, verdwijnt van Taiwanese bankbiljetten en munten. Ook de vader van het Chinese nationalisme, Sun Yat- sen, verdwijnt bij de symbolische breuk met het verleden van de bankbiljetten en munten. De portretten zullen plaatsmaken voor die van 'niet-politieke figuren'. Cubanen in consulaat Chili havana Negen Cubanen zijn gisteren het Chileense consulaat in de hoofdstad Havana binnengevlucht. Zij hopen met hun ac tie toestemming af te dwingen hun land te verlaten. Het consu laat van Chili ligt nog geen kilometer van de ambassade van Duitsland en de ambtswoning van de ambassadeur van België. Bij elkaar bevinden zich daar 139 Cubanen die hun land willen verlaten. Dissident Wang Dan in hongerstaking peking De Chinese dissident Wang Dan is gisteravond in hon gerstaking gegaan. Met zijn actie, die twee etmalen zal duren, protesteert Wang tegen het uitblijven van democratische hervor mingen in zijn land. Ook heeft hij er persoonlijk genoeg van als een misdadiger te worden behandeld. Verdachten moord Piat opgepakt Marseille De Franse politie heeft gisteren dertig r resteerd die er van verdacht worden betrokken te zijn bij de moord op het Franse kamerlid Yann Piat. De centrum-rechtse politica werd begin februari aan de Rivièra in haar wagen dood geschoten. Zij stond bekend als tegenstander van corruptie en van banden tussen politiek, bouwwereld en maffia. Klap voor Italiaanse maffia rome» Met de operatie 'Bloemen van de nacht van San Vito' heeft de Italiaanse politie gisteren de maffia in met name Noord-Italië een enorme slag toegebracht. De politie arresteerde 370 leden van de ndrangheta, de maffia die zich vanuit de 'teen' van de Italiaanse laars over het land heeft verspreid. Hergebruik boeken Enver Hoxha tirana» Albanië gaat de voorraad onverkoopbare boeken van de voormalige stalinistische dictator Enver Hoxha en andere com munistische helden verwerken tot hardboard. Alleen al in het grootste boekendistributiecentrum van het land in Tirana ligt 600 ton aan onverkochte ideologische boeken. 'Siamees' meisje dood na operatie Johannesburg» Eén van de Siamese tweeling die dinsdag in Zuid-Afrika tijdens een marathon-operatie werd gescheiden, is enkele uren na de ingreep gestorven. De negen maanden oude Nthabiseng Makwaeba overleed gisteren aan een aangeboren hartafwijking. Haar zusje Mahletse verkeert in kritieke toestand. Republikeinen vinden houding Clinton veel te slap Wapenuitgaven weer verlaagd stockholm dpa De Verenigde Staten zijn bereid Noord-Korea een laatste kans te geven om alsnog te voldoen aan de eis voor inter nationale inspectie van haar atoominstallaties. Straf maatregelen lijken op de lange baan te zijn geschoven. Van Republikeinse zijde is krachtig geprotesteerd tegen deze beleidslijn van president Clinton, die te slap wordt gevonden. kregen dat Pyongyang geen plannen heeft of had om een kernwapen te maken. Dat liet Carter vanochtend weten. Clin ton wil eerst weten wat Carters missie nog meer oplevert. Ver volgens wil hij Noord-Korea 30 dagen de tijd geven na het eventueel aanvaarden van een VN-resolutie. Blijft het Noord- koreaanse bewind halsstarrig, dan wil hij economische sanc ties treffen. Maar om te begin nen wordt alleen gedacht aan een wapenembargo en het af snijden van vrachtverkeer door de lucht. Het afgezwakte sanctiepakket washington hans de bruijn correspondent Oud-minister van buitenlandse zaken Eagleburger, de vroegere nationale veiligheidsadviseur Scowcroft en ex-onderminister van buitenlandse zaken Kanter verwijten Clinton dat hij veel te veel afwacht. Ze bepleitten gis teren een harde aanpak van Noord-Korea. Scowcroft en Kanter wensen zelfs bombarde menten op de atoominstallaties in Noord-Korea. Oud-president Carter heeft van de Noordkoreaanse presi dent Kim Il-sung te horen ge- is er vooral gekomen onder druk van Japan en Zuid-Korea. Die willen voorkomen dat de spanningen uit de hand lopen. Noord-Korea beschouwt sanc ties als een oorlogsverklaring. Onder eventuele sancties noemen de VS in een ontwerp resolutie voor de VN het bevrie zen van Noordkoreaanse tegoe den in het buitenland, een olie embargo en het verbieden van financiële transacties met Noord-Korea. Dat alles zal ech ter maar een gering effect heb ben. Noord-Korea levert jaar lijks voor honderd miljoen gul den wapens aan landen als Iran, Syrië en Libië. Het verbod op luchtverkeer zou alleen be stemd zijn om de in- en uitvoer van wapens te voorkomen. In de ontwerp-resolutie wordt niet aangegeven hoe dat embargo gecontroleerd en eventueel af gedwongen 2 den. De spanning neemt toe nu Noord-Korea uit het Internatio nale Agentschap voor Atoom energie (IAEA) is gestapt. Bij gaand een overzicht van de ge beurtenissen sinds begin 1992, toen de ontspanning tussen Noord- en Zuid-Korea een hoogtepunt leek te bereiken. 1992 19 februari: Een verzoenings verdrag tussen de beide Korea's treedt in werking. Ook verklaren wapenvrij schiereiland. 9 april: Het Noordkoreaanse parlement bekrachtigt, onder voorbehoud, het verdrag met het IAEA over de inspectie van atoominstallaties. 4 mei: Noord-Korea overhan digt het IAEA een lijst met atoominstallaties. Pyongyang geeft het bestaan toe van tot dan toe geheime nu cleaire projecten. 1993 25 februari: Het LAEA, dat in middels zes atoominstallaties kon controleren, eist in een ul- speciale inspectie van Yongbyon. Noord-Korea weigert; het zou slechts gaan om een conventioneel militair project. 12 mei: Op het moment dat de VS en Zuid-Korea de grote mili taire oefening Team Spirit hou den, wil Pyongyang het non- proliferatieverdragverscheuren. 19 juli: Hoop gloort als Py ongyang bij gesprekken met de Amerikanen in Genève instemt met inspecties van de omstre den atoominstallaties. 2 november: De Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties onderstreept de eis tot con trole van de Noordkoreaanse kerninstallaties. 1994 In maart klagen LAEA-contro- leurs over ernstige belemmerin gen bij inspecties. 10 juni: Het IAEA verwijt Noord-Korea overtreding van het controleverdrag naar aanlei ding van de vervanging van brandstofstaven in een centrale in Yongbyon. Het IAEA mocht daar niet bij zijn. 13 juni: Noord-Korea verlaat het IAEA, maar zegt het non proliferatieverdrag niet op. De uitgaven voor bewapening in de wereld zijn vorig jaar ver der gedaald. Op China na ver laagden de industrielanden hun uitgaven voor militaire doeleinden. Dat staat in het vandaag uitgekomen jaarver slag van het Internationale in stituut voor vredesonderzoek (SIPRI) in Stockholm. De NAVO-lidstaten verlaag den hun bewapeningsuitgaven tussen 1989 en 1993 met 13 procent: van 370 naar 322 mil jard dollar. De personele sterk te daalde eveneens met 13 pro cent, van 5,9 naar 5,1 miljoen soldaten. Dat de wapenuitgaven in China nog oplopen, komt vol gens het SIPRI doordat Peking zich ten doel stelt „de eigen atoommacht zodanig uit te breiden dat het land regionale veiligheidsvraagstukken op ei gen houtje kan oplossen", dus zonder bemoeienis van de VS of Rusland. De grootste wapenexporteur is nog steeds de VS: voor 19 miljard gulden in 1993. Twee de staan de Russen met 8 mil jard. Nederland staat met 600 miljoen gulden op de tiende plaats. belville Hét verkeer op de NC133, een tweebaansweg in de Amerikaanse staat North Carolina, kwam gisteren noodgedwongen tot stilstand omdat deze imposante krokodil zich behaaglijk op het warme asfalt in het och tendzonnetje had genesteld. Pas na een uur soebatten met politie-agenten en natuurbeschermers besloot de vier meter lange 'croc' een rustiger plekje op te zoeken. foto »ap» jamiemoncrief MANILA DPA-Rtr-ANP Meer dan 2000 Filipijnse solda ten en politie-agenten zijn gis teren een operatie begonnen te gen het hoofdkwartier van mos limrebellen op het eiland Basi- lian in een poging een gegijzel de priester te bevrijden. Dat heeft een militaire woordvoer der bekendgemaakt. De kans bestaat dat de red dingsoperatie uitloopt op een bloedbad en dat de zaak esca leert. Ook op een aantal andere eilanden opereren islamitische strijders. De guerrillabasis wordt volgens zegslieden verde digd door ongeveer 100 zwaar bewapende strijders. Pater Cirilo Nacorda werd vo rige week samen met 73 andere christenen ontvoerd door leden van Abu Sayyaf, een fundamen talistische islamitische groepe ring op de Filipijnen. Volgens de fundamentalisten is de ont voering een reactie op een le- geroperatie tegen bases van Abu Sayyaf op het nabijgelegen eiland Jolo, waarbij veertig op standelingen om het leven kwa men. De moslim-extremisten eisen drie miljoen peso (200.000 gulden) losgeld voor Nacorda. Kort na de ontvoering werden 37 gijzelaars vrijgelaten. Vijftien gegijzelde mannelijke christe nen werden doodgeschoten, naar verluidt omdat zij weiger den islamitische gebeden op te zeggen. Later werd opnieuw een christen vermoord. Maan dag werden twintig gijzelaars, van wie vijftien vrouwen, vrijge laten nadat betaling van een klein losgeld voor 'voedsel en logies*. De Filipijnen zijn een overwè- gend christelijk land. Verreweg de meeste van de 65 miljoen in woners zijn roomskatholiek. De vijf miljoen moslims leven voor namelijk in het zuiden. SKOPJE» AP Troepenbewegingen van het Joegoslavische leger hebben gisteren tot alarm in Macedo nië geleid. De Macedonische minister Frckovski (binnen landse zaken) verklaarde in Skopje dat Joegoslavische een heden aan de Macedonische kant van de grens loopgraven hadden gemaakt. Bovendien zouden er troepenversterkin gen zijn aangerukt. De gebeurtenissen in Macedo nië, dat tot nu toe verschoond is gebleven van de bloedige strijd in het voormalige Joegoslavië, bracht ook onrust onder het contignent van duizend VN-sol- daten dat daar gestationeerd is. De loop van de grens tussen Macedonië en rest-Joegoslavië is na de onafhankelijkheidsver klaring van de Macedoniers nooit officieel vastgesteld en kleinere grensconflicten zijn aan de orde van de dag. De spanningen aan de grens vallen samen met de voorbereiding voor de volkstelling die in het weekeinde in Macedonië be gint. De volkstelling moet uit sluitsel brengen over de daad werkelijke omvang van de in Macedonië levende bevolkings groepen. Macedonië telt een grote Albanese minderheid. Het door bemiddeling van de VN tot stand gekomen bestand in Bosnië, dat sinds afgelopen vrijdag geldt, werd gisteren aan de vooravond van nieuwe, be langrijke vredesbesprekingen in Genève, massaal geschonden. De moslimenclave Bihac in het uiterste westen van Bosnië, waar een deel van de bevolking naar autonomie streeft, was af gelopen nacht het toneel van bittere strijd tussen moslim groepen onderling. Beide partij en leden zware verliezen. Honderden Bosnische mos lims uit Banja Luka, dat in han den is van Serviërs, zijn op de vlucht geslagen. Ze zijn in Kroa tië gestrand in een gebied dat eveneens in Servische handen is, maar onder VN-bescherming staat. nairobi frans van den houdt correspondent Ze hadden het zo mooi gepland in Tunis. Ter afsluiting van de jaarlijkse top van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) kondigden de strijdende partij en in Rwanda een wapenstil stand aan. Een mooier succes van de immer bekritiseerde OAE-top was niet denkbaar. Al leen, de militaire leiders in het Rwandese veld wisten blijkbaar van niets en bleven gewoon doorvechten. Om de verwarring compleet te maken repte OAE-secretaris-ge- neraal Salim Ahmed Salim des ondanks van een 'opmerkelijke stap in de richting van de be ëindiging van de strijd in Rwanda'. Op dat moment werd in de Rwandese hoofdstad Kiga li nog flink gevochten tussen re geringstroepen en het Rwan dees Patriottisch Front (RPF). In de loop van gistermiddag nam de strijd af, om overigens van daag weer in volle hevigheid op te laaien. De bestandsbesprekingen in Kigali tussen de militaire leiders van beide partijen werden giste ren in ieder geval afgebroken door het RPF, uit woede over een nieuwe moordpartij door Hutu-milities. Dinsdag sleurden die zestig Tutsi-jongeren uit een kerk in Kigali om ze, zo wordt algemeeft aangenomen, elders af te slachten. Om aan eenzelfde lot te ontko men, deden zo'n vierduizend vluchtelingen elders in Kigali gisteren een gepassioneerd be roep op de Verenigde Naties en wereldleiders om hen naar veili ger oorden te evacueren. „Ge beurt dat niet, dan vinden we hier binnenkort zeker de dood. Door de acties van de naar mensenbloed hunkerende mili ties of door de door het RPF af gevuurde granaten". De vierhonderd VN-militairen in Rwanda hebben de afgelopen weken voortdurend geporbeerd de ondergedoken Tutsi's en an ti-regeringsgezinde Hutu's te beschermen en naar veiliger plekken buiten Kigali te bren-. gen. Doordat er te weinig VN- soldaten zijn en door tegenwer king van de Hutu-milities is dat echter maar mondjesmaat ge lukt. Afgaande op de positieve woor den van OAE-baas Salim kun nen de duizenden vluchtelingen in Kigali echter spoedig hulp verwachten van Afrikaanse VN- troepen. Volgens Salim hebben vijf landen concrete toezeggin gen gedaan om militairen naar Rwanda te sturen. Die moeten de ontheemde burgers bescher men en een vlotte hulpverle ning mogelijk maken. „Dit is een teken dat Afrika z'n eigen zaakjes kan opknappen", aldus Salim. Hij voegde er wel aan toe dat de wereld nu niet meteen moet denken haar han den van Afrika te kunnen aftrek ken. Met name wat betreft de missie in Rwanda zijn de Afri kaanse troepen helemaal aan gewezen op transportvliegtui gen en militair materieel uit het Westen. OSLO Rtr IJsland is boos op Noorwegen, omdat de Noorse kustwacht gisteren in de Poolzee de kabels doorsneed van de netten van vier IJslandse trawlers. De sche pen bevonden zich in de wate ren rond Spitsbergen, dat bij Noorwegen hoort. De Noorse pers spreekt al van een dreigende 'kabeljauwoor log'. Het Noorse ministerie van defensie zei dat twee schepen van de kustwacht de sleepka bels van de netten hadden doorgesneden in een zone waar de visgronden onder bescher ming staan. Ook werden waar- schuwingschoten afgevuurd om CARTAGENA AFP-Rtr-DPA De vierde Ibero-Amerikaanse topconferentie heeft zich giste ren in het Colombiaanse Cart agena impliciet uitgesproken voor opheffing van de Ameri kaanse blokkade tegen Cuba. De staatshoofden en regerings leiders uit Latijns-Amerika, Spanje en Portugal riepen daar naast op tot grondige econo misch en politieke hervormin gen op Cuba. De Cubaanse lei der Fidel Castro reageerde daar op echter nauwelijks. Zonder Cuba of de Verenigde Staten bij naam te noemen, vroegen de leiders om 'ophef fing van de eenzijdige economi sche en commerciële dwang maatregelen die de vrije ont wikkeling van de internationale handel en de levensstandaard van de Ibero-Amerikaanse vol ken aantasten'. Daarmee gaf de top beperkte politieke steun aan een vijfde IJslandse vissersboot ervan te weerhouden zijn net ten uit te werpen. De premier van IJsland, David Oddson, sprak voor de radio over een „illegale daad". Hij wil de kwestie voor het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag brengen, als Noorwegen niet met een diplomatieke oplossing komt. Sinds het visbestand rond IJs land de laatste maanden sterk terugloopt, trekken de vissers steeds verder weg. Voor het ge bied rond Spitsbergen gelden voor de IJslandse vissers geen quota, omdat ze daar in het ver leden nooit hebben gevist. de Cubaanse president die dinsdag had geklaagd over het 'laffe en onmenselijke' Ameri kaanse embargo. De landen riepen verder in een slotdocument op tot ver sterking van de economische samenwerking en het vormen van een soort grote Amerikaan se Gemeenschap, naar het voorbeeld van de Europese Unie. Voorts beloofden zij ver betering te brengen in de ge zondheidszorg en op gebieden als justitie, onderwijs en sociale bescherming. Venezuela, Colombia en Mexico ondertekenden hun ei gen vrijhandelsakkoord. De drie landen hopen zo dichterbij te komen van een vrijhandelszone die zich tegen het einde van de eeuw zou uitstrekken van Alas ka tot aan de Zuidpool. CORRESPONDENT Michel Rocard, de leider van de Franse socialisten en de tot voor kort gedood verfde presidentskandidaat van de partij, legt zijn lot in handen van de partijraad. Het 'parlement' van de partij moet zon dag beslissen of Rocard na de uiterst ver nederende nederlaag bij de Europese verkiezingen (slechts 14,5 procent) par tijleider kan blijven. Rocards positie als socialistische presi dentskandidaat staat nog heviger ter dis cussie. Steeds meer Franse socialisten geloven dat alleen Jacques Delors nog in staat is om een overwinning van rechts bij de presidentsverkiezingen volgend voorjaar te voorkomen. Gistermiddag, tijdens een bijeenkomst van het dagelijks bestuur van de Parti Socialiste, trok Michel Rocard de conclu sies uit het verkiezingsdebacle. Hij legt het oordeel over de vraag of hij partijlei der kan blijven in handen van de partij raad. De vraag of hij persoonlijk nog kandidaat kan zijn bij de presidentsver kiezingen is volgens Rocard 'voorlopig niet aan de orde'. In navolging van di verse prominente partijleden wil hij die keuze uitstellen tot 'eind dit jaar, begin volgend jaar'. Maar in feite kan Rocard zijn presidentiële ambities wel vergeten. Binnen de partij roept vrijwel iedereen sinds zondag om Jacques Delors. De huidige voorzitter van de Europese Commissie heeft tot nu toe steeds ont kend dat hij president van Frankrijk wil worden, maar daarbij speelden onge twijfeld tactische overwegingen een gro te rol. Delors kan het, zolang hij zijn hui dige functie bekleedt, niet maken om zich rechtstreeks in de Franse binnen landse politiek te mengen. Bovendien wilde hij Michel Rocard niet in de wielen rijden. Nu Rocards kansen om het tot succesvol kandidaat van links te schoppen vrijwel zijn verkeken, ligt de weg voor Jacques Delors echter open. Temeer daar de par tij het kiezen van de kandidaat tot eind dit jaar of zelfs begin volgend jaar heeft uitgesteld. Dat keuzemoment valt 'toe vallig' vrijwel samen mét het moment waarop Delors zijn Brusselse baan opge eft. Het scenario-Delors zorgt nu al voor on rust binnen het conservatieve kamp. Tot voor kort leken de presidentsverkiezin gen (in mei volgend jaar) te zullen uit draaien op een strijd tussen twee conser vatieven, Edouard Balladur en Jacques Chirac. Rocard zou het volgens vrijwel alle peilingen afleggen tegen zowel Bal ladur als Chirac. Diezelfde peilingen ge ven aan dat Delors wèl in staat is om een serieuze gooi te doen naar de opvolging van Mitterrand. Delors zou Chirac en eventueel Valéry Giscard d'Estaing kun nen verslaan. Alleen tegen Balladur moet hij het in de peilingen nog net afleggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7