'Hoger onderwijs moet op helling' Veenlijk van meisje brengt hoofden op hol in Yde „Voor 5% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." ^Spoorwegen stellen treizigers schadeloos Binnenland Buitenaardse aanblik PvdA al in april getipt over leugens Rozenblad PvdA en D66 tegen beleid VVD omtrent asielzoeker DONDERDAG 16 JUNI 1994 Meisjes terroriseren leeftijdgenootjes Groningen» In Groningen zijn gisteren een 13-jarigen twee 14- jarige meisjes opgepakt die de afgelopen drie maanden leeftijd genootjes hebben mishandeld en bedreigd. Eén van de slachtof fertjes werd zo toegetakeld dat ze naar het ziekenhuis moest. Overigens zijn de verdachten vorig jaar juli ook al eens aange houden wegens mishandelingen. Peuter in bad verdronken Rotterdam Een anderhalfjaar oud meisje is gistermiddag in haar ouderlijke woning in bad verdronken. Het peutertje ont snapte een kort moment aan de aandacht van haar moeder toen het in het bad aan het spelen was. Vermoedelijk is zij toen uitge gleden en onder water terechtgekomen. Politie schiet loslopende honden dood De politie in Schoonebeek zal loslopende honden in het vervolg zonder pardon doodschieten. De officier van justi tie heeft deze drastische maatregel uitgevaardigd na herhaalde klachten over honden die schapen en reeën aanvallen. Deze week nog werden twee schapen door een hond doodgebeten. Dreiging met 'WK-hechtenis' succes den bosch Het dreigement van de Brabantse politie die nog een boete moeten betalen op te pakken tijdens het WK- voetbal in de VS, heeft succes. De afgelopen twee weken zijn spontaan ruim honderd openstaande boetes betaald. Dat is on geveer vijf keer zoveel als normaal, zo meldt een woordvoerder van de politie. Merwedebrug dag eerder open gorinchem» De Merwedebrug bij Gorinchem is sinds vanmor gen 7.00 uur weer open voor alle verkeer. Die openstelling duurt tót morgenavond 20.00 uur. Daarna gaat het werk aan het asfalt 'van de brug in de rijrichting Breda weer door. Tot 24 juni mid dernacht zal het verkeer met omleidingen en files rekening moe- téii houden. Vier jaar cel geëist tegen Wathey Willemstad Tegen de voormalig politiek leider van Sint Maar ten, Claude Wathey, is dinsdag vier jaar cel geëist. 'Tegen zijn zpon Al en tegen Ralph Richardson, de voormalige gezaghebber van het eiland, is drie jaar geëist. Luchthavendirecteur Frank Ar- nejl hangt anderhalfjaar boven het hoofd. Zij zouden frauduleu ze plannen hebben gemaakt voor uitbreiding van het vliegveld en de haven op het eiland. Haagse vindt granaten in kelder Een Haagse v >est gisteren wel even slikken, toen ze tijdens het opruimen van de kelder in het wijnrek vijf Duitse granaten aantrof. Bij nader onderzoek bleek het om oe- fe'ngranaten voor een bazooka te gaan. In de Tweede Wereldoor log waren in de woning Duitsers ingekwartierd. De Explosieven -Opruimingsdienst heeft de gevaarlijke projectielen meegeno men en onschadelijk gemaakt. Politie rolt vrouwenhandel op Amsterdam Drie Russen en twee Nederlanders zijn na invallen in en buiten Amsterdam aangehouden op verdenking van han del in Russische vrouwen. De organisatie is naar schatting een jaar actief geweest en heeft in die periode tussen de twintig en 25 vrouwen vanuit Moskou, Siberië en Oekraïne gehaald. De .jrneesten kwamen in de prostitutie terecht. Oorzaak explosie Baarn nog mysterie baarn De oorzaak van de ontploffing in een woning in Baarn die gisteren het leven kostte aan een 24-jarige vrouw, is volgens brandweer en politie nog een mysterie. De gasleidingen onder het huis zijn onbeschadigd gebleven. De bovengrondse leidin gen worden nog onderzocht. Volgens de brandweer heeft de ontploffing zich voorgedaan op de begane grond, waar een rij wielhandel was gevestigd. Jongens gewond na spelen met vuurwerk oss» Twee jongens uit Oss (15 en 17 jaar) zijn gistermiddag zwaar gewond geraakt toen ze kruit uit een restantje vuurwerk in een ijzeren pijp stampten. De buis ontplofte voortijdig. Een van de slachtoffers is zwaar gewond aan een arm en been, de ander moet enkele vingers missen. utrecht »gpd j Treinreizigers die zijn' gedu- peerd door de stakingsacties, j worden schadeloos gesteld door de Nederlandse Spoorwegen, j De acties van twee jaar geleden, toen het treinverkeer twee da- j gen plat lag, kostten de NS 1,4 miljoen gulden aan schadeloos stellingen. Nu gaat het om vier dagen. Iedereen die een ongebruikt vervoersbewijs kan tonen geda teerd op de dagen van de acties, J kan kiezen tussen een vergoe ding van gemaakte kosten (taxi, htiurauto) ofwel teruggave van de, kosten van het kaartje. Abonnementhouders krijgen [geld teruggestort voor de dagen dat ze hun kaart niet konden gebruiken. De NS hebben besloten niet 'alleen een compensatie te ver strekken voor de formele sta- dend personeel horen. Sinds gistermiddag zijn alle NS-stations weer met de trein bereikbaar. Na een oproep van de vakbonden ging het perso neel, soms met forse tegenzin, gisteren in de loop van de och tend weer aan de slag. Cohen vindt adviezen ARO nogal ver gaan Het Nededandse hoger onderwijs moet op de helling. Niet de overheid, maar het bedrijfsleven en organisaties moeten zich over opleidingen ontfermen. Ze moeten geld en kennis en ervaring van deskundigen beschikbaar stellen. Bovendien moet de leeftijdsgrens van 27 jaar bij de studiefinanciering worden afgeschaft. Dat staat in het advies 'Van ho ger onderwijs naar hoger leren' dat de Adviesraad voor het On derwijs (ARO) gisteren aan staatssecretaris Cohen van on derwijs heeft aangeboden. De adviesraad vindt dat het onderwijs zich niet alleen op jongeren moet richten, maar op iedereen die in de maatschappij een creatieve inbreng kan heb ben. De leeftijdsgrens van 27 jaar bij de studiefinanciering moet dan ook worden afge schaft. De overheid moet zoge noemde ontwikkelingsrechten beschikbaar stellen: premies die iemand zijn hele leven kan be steden, niet alleen aan onder wijs maar ook aan het opdoen van werkervaring. De overheid zou zich ook minder met de inhoud van het onderwijs moeten bemoeien, overlaten aan erkende organisaties die keur merken aan opleidingen ver strekken. Volgens de ARO is in Neder land ten onrechte het idee ont staan dat leren gelijk staat aan onderwijs krijgen. De massale toeloop tot de universiteiten en hogescholen is de oorzaak van een 'verschoolsing' van het sys teem. De kostenbeheersing is te veel op de voorgrond getreden, meent de raad. Het opdoen van ervaring in de beroeps- of onderzoeksprak tijk, of het leren van anderen in netwerken moeten weer meer gewicht krijgen. Bedrijven, de partementen en onderzoeksin stellingen zouden in de toe komst hogere opleidingen in het leven moeten kunnen roe pen. Dat mag niet alleen aan universiteiten en hogescholen voorbehouden zijn. den haag gpd almere De dijkverzwaring langs de Oostvaardersdijk in Zuidelijk Flevoland nadert zijn voltoofing. Door het afgraven van de klei waarmee de dijk is verzwaard, zijn putten en slikken ontstaan die door steltlopers en le pelaars zullen worden gebruikt als rustplaatsen. Op sommige plaatsen is in de bodem 'krimp' opgetreden. FOTO MARTIJN DE JONGE Het partijbestuur van de PvdA is al in april getipt dat er iets niet klopte in de achtergrondgege vens van Evan Rozenblad. Vice- fractievoorzitter Wallage stelde dinsdag nadrukkelijk dat zijn partij pas maandag voor het eerst over deze zaak hoorde. Rozenblad stapte dinsdag op nadat bekend werd dat hij had gelogen over zijn opleiding en bestuursfuncties. Volgens een woordvoerster van de PvdA was de fractie ook niet door het partijbestuur op de, hoogte gesteld van de twij fels over Rozenblad. Ook niet toen Rozenblad dinsdag op stapte. PvdA-voorzitter Rottenberg en directeur van het partijbu reau Verhoeven blijken al in april gesprekken te hebben ge voerd met Rozenblad, naar aan leiding van een tip van een Am sterdammer. Uit die gesprekken werd geconcludeerd dat er geen reden was stappen te onderne men. Het kandidaat-kamerlid had de aantijgingen.ontkend en een onderzoek werd niet nodig geacht. Het kan niet door de beugel dat justitieminister Kosto in mei de naturalisatie van zijn partij genoot Evan Rozenblad bespoe digde, omdat deze anders niet tot kamerlid kon worden beë digd. Dat vindt fractievoorzitter Paul Rosenmöller van Groen- Links. ,,Ik heb er niks op tegen dat iemands aanvraag snel wordt afgehandeld, maar dan moet Kosto ook bij anderen in grijpen' aldus Rosenmöller. De ARO meent dat het hoger onderwijs zich moet ontwikke len tot een 'draaischijf die er voor zorgt dat bestaande en nieuwe kennis sneller terecht komt op die plekken in de sa menleving waar die kennis no- dig is. Cohen vindt de voorstellen nogal ver gaan. Ze zijn volgens hem wel een goede aanzet voor een discussie, maar hij ver wacht niet dat het ARO-advies binnen enkele jaren tot funda mentele beleidswijzigingen zal leiden. Druk wordt hoger in Terneuzen door dreigtelefoontjes terneuzen gpd De terreuracties in Terneuzen zijn sinds gisteren uitgebreid met nieuwe intimidatietechnie ken: er worden nu ook dreig brieven gestuurd en dreigende telefoontjes gepleegd. De slachtoffers van de brand stichting van begin deze week de voorzitter van de Vereni ging Vluchtelingenwerk H. van der Haar en de directeur van de Stichting Welzijn in Terneuzen J. Snelders ontvingen een dreigbrief waarin hen wordt ge sommeerd hun handen van het vluchtelingenwerk af te trekken. Volgens de opstellers moeten de brandstichtingen voldoende waarschuwing zijn geweest. Bij het gemeentehuis, het VW-kantoor, een scholenge meenschap en het dagblad De Stem kwamen dreigtelefoontjes binnen. 'De volgende keer zijn jullie aan de beurt', luidde de boodschap. Welzijnsdirecteur Snelders probeert een actie op gang te brengen waarmee de bevolking van Terneuzen haar afkeer van rassenhaat kenbaar kan maken door kaarten en tekeningen naar het gemeentehuis te stu- Deze en vorige week werd op verschillende plaatsen in Ter neuzen brand gesticht. Ook de Turkse moskee, een Turks ont moetingscentrum en de woning van een PvdA-raadslid waren het doelwit. Het 'Meisje van Yde', het Drentse veenlijkje waarvan het gezicht onlangs werd gereconstrueerd, heeft in het noorden de hoofden op hol gebracht. Nog nooit bracht een lijk zoveel leven in de brouwerij in Vries, de gemeente waartoe Yde behoort. Zelfs CNN kwam filmen en dat komt daar niet dagelijks Zaterdag is er zelfs een 'look-a-like'- wedstrijd. Tientallen dubbelgangters van het meisje, dat 2000 jaar geleden werd gewurgd, maken dan hun op wachting in Vries. In de jaren zeventig was Yde, of eigenlijk het aangrenzende gehucht De Punt, even het brandpunt van de wereld toen Molukse kapers daar een trein tot stilstand brachten. De hele wereld volgde de gebeurtenis sen tot en met de gewelddadige ont- knoping een aantal dagen later. „Eindelijk hebben we eens de kans om positief in het nieuws te komen en die gelegenheid moeten we benutten", zegt welzijnsambtenaar Jan Hoeven- berg van Vries. Televisie, radio en andere media zullen zaterdag ruim vertegenwoordigd zijn, wanneer daar de 55 meisjes en vr ou wen, die op het Meisje van Yde denken te lijken, op het gemeentehuis worden ontvangen. De deelneemsters zullen per touringcar naar de plek worden ge bracht waar het goed geconserveerde lijk zo'n honderd jaar geleden door ar beiders werd ontdekt. De vondst ver oorzaakte destijds zoveel opwinding onder de plaatselijke bevolking dat het lijk nogal werd toegetakeld, voordat het enkele dagen later naar een veilige bewaarplaats werd afgevoerd. Tientallen jaren heeft het Meisje van Yde samen met enkele andere veenlij- ken als een van de trekpleisters van het Drents Museum gefungeerd. De recon structie van het hoofd in was door een Britse expert heeft het meisje in meer dere opzichten een gezicht gegeven. Het museum heeft sinds de presentatie vier Weken geleden al zesduizend be zoekers extra ontvangen en verwacht in het vakantieseizoen nog een veel voud van dat aantal. De aandacht voor het meisje kwam in een stroomversnelling na de actie van de Twentse kunstenaar Pier van Dijk. Hij vroeg meisjes die menen dat zij op het Meisje van Yde lijken, zich bij hem te melden. In het kader van zijn project 'Van Was tot Is' zullen er zaterdag fo to's worden gemaakt die later weer zul len leiden tot een tentoonstelling. Ook hef programma voor zaterdag, met als hoogtepunt de verkiezing van het best gelijkende meisje, ziet Van Dijk als 'één groot kunstwerk'. Zestig aanmeldingen zijn bij hem bin nengekomen. Het amper duizend zie len tellende Yde, hooguit bekend uit kruiswoordpuzzels ,,dorp van drie letters in Drente" vreest intussen dat niet het dorpje, maar de gemeente Vries met de eer gaat strijken. Een de legatie van de plaatselijke vereniging Dorpsbelangen van Yde heeft daarom onder meer een wandelroute in ge dachten die zal leiden langs de voor malige veenplas waar het meisje in 1897 werd gevonden. De vindplaats moet met een gedenkteken worden ge markeerd, vindt de dorpsgemeen schap. Vooruitlopend op de komst van de 'dubbelgangsters' hebben Ydenaren al vast een houten kruis geplaatst tussen de maïsplanten op de akker waar de kleur van de aarde nog altijd de con touren van de vroegere veenplas weer geeft. Een bakker in Vries heeft deze week zijn Yder-meisje-koekje gepresenteerd. Uit commerciële overwegingen heeft hij ervan afgezien ze als 'veenlijkjes' aan te duiden. „Maar met hun donkere uiterlijk heb ik ze wel in de veenstijl ge maakt." Alle betrokken instanties en personen zijn ziéh er wel van bewust dat de gre tige wens naar naamsbekendheid van Yde niet mag ontaarden in een kermis. „We hebben hier te maken met stoffe lijke resten waar we respectvol mee om moeten gaan", aldus Van Dijk. En ambtenaar Hoevenberg: „Ik geef toe dat we op het randje balanceren, maar we zullen er echt alles aan doen om het allemaal waardig en stijlvol te laten passeren." dinsdag. Ook de wilde actie yan vorige week woensdag en de' moeizame herstart van de diènstregeling gisteren, wordt tot de stakingsdagen gerekend. 'jaarkaarthotiders kunnen hun claim indienen bij de Klanten service van de NS (Postbus 2025, 3500 HA Utrecht). Maand - en weekkaarthouders kunnen gewoon bij het loket terecht, peze regeling heeft overigens vanmorgen tot de nodige ver warring geleid. Zo kregen gedu peerde treinreizigers in Leiden te horen dat maximaal maar drie dagen werden vergoed. De Vervoersbonden FNV en CNV houdên op korte termijn een referendum onder hun le den over het principe-akkoord dat 'met de NS is gesloten. Naar èchatting de helft van het rij - d'efid personeel is tegen het ak koord, maar de bonden willen ook de mening van het niet-rij- inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,6%* is. Girorekening- Compromis bereikt over referendum den haag gpd Postbank Kapitaalrekening r zonder kosten van opnemen. Zelfs f25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit de ideale combinatie van zeer f (nu 5%*) én alle opnamevrijheid. Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. i Klantenservice Sparen: Hetzelfde principe geldt ook U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het ÜSl) POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. De WD wil een keihard beleid jegens asielzoekers. VVD-leider Bolkestein heeft die eis gisteren tijdens de formatiegesprekken op tafel gelegd. Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) hebben er on middellijk stelling tegen geno- De WD wil zo snel mogelijk het 'veilige-landenbeginsel' in voeren. Dat wil zeggen dat asielzoekers worden terugge zonden naar het land waar zij vandaan komen als dat veilig wordt geacht. Daarnaast wil de WD de eisen verscherpen waaraan een asielzoeker moet voldoen om in Nederland te worden toegelaten. Verder wil len de liberalen een streng op- sporings- en uitzettingsbeleid ten aanzien van illegalen. Bol kestein zei dat zijn partij alleen maar wil dat bestaande en in voorbereiding zijnde wetten worden uitgevoerd. Dat gebeurt nu onvoldoende. De WD-leider wil van de mo gelijke invoering van een refe rendum, waar D66 groot voor stander van is, een 'vrije kwes tie' maken. Dat betekent dat elk kamerlid zelfstandig kan beslis sen en er niet één partijstand punt komt. Op het laatste par tijcongres bleek de WD ver deeld te zijn over dit onder werp: ongeveer de helft was voor, de andere helft tegen. Van Mierlo wil de burger de mogelijkheid geven zich via een referendum .uit te spreken over door de Kamer aangenomen wetten of planologische kernbe slissingen (PKB's). Pas als zestig procent 'nee' zegt, is de wet of PKB verworpen en moet de Ka mer met iets nieuws komen. Kok voelt wel voor het plan van Van Mierlo. Met zijn voorstel slaat Bolkestein een brug tussen zijn partij en de andere twee. De discussie over de volksge zondheid zit vast. De fractiespe cialisten kwamen daarover met een onvolledige nota die is voorgelegd aan het Centraal Planbureau. Daarin staat dat de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) net als in de tijd voor Simons weer de verze kering moet worden voor zware en onverzekerbare risico's, in clusief bejaardenoorden. Ge nees- en hulpmiddelen moeten eruit worden gehaald. Lubbers krijgt ook geen steun van Grieken den haag-brussel gpd-anp Premier Lubbers heeft gisteren een nieuwe tegenslag moeten incasseren in zijn campagne voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. De Griekse regering zal hem niet voordragen voor de baan. Dat bleek gisteren tijdens een be zoek van de Griekse minister Pangalos (Europese zaken) aan Den Haag. Eerder deze week werd al dui delijk dat de Franse president Mitterrand Lubbers op zijn best als 'tweede keus' ziet. De Duitse bondskanselier Kohl lijkt fel ge kant tegen de Nederlandse pre- De beste papieren heeft de Belgische premier Dehaene, die door Bonn en Parijs naar voren is geschoven. Eind juni valt op het Griekse eiland Corfu de uit eindelijke beslissing over de op volging van Delors. Volgens Tindemans, fractie leider van de christendemocra tische EVP, is ook de voormalige Belgische premier Martens kan didaat voor de hoogste post van de Europese Commissie. Mar tens heeft dat vanmorgen voor de EO-radio ten stelligste ont kend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3