Cultuur Kunst Lakenhal loopt duizenden mis «f ff Rene Froger en Sugar Lee Hooper op Haags festival 'ewondering J 'V Verdi's REQUIEM Busi Mhlongo: Grote klasse! Muziek voor kinderen op North Sea Jazzfestival - DONDERDAG 16 JUNI 1994 19 Directeur Bolten geschokt over nieuwe regeling Vox Humana in Hooglandse Kerk leiden Het Rijnlands Chr. Mannenkoor Vox Humana en het Markens Fanfarekorps Juliana geven aanstaande zaterdag een concert in de Hooglandse Kerk in Leiden. Medewerking wordt verder verleend door Lisette Emmink, sopraan, en Dirk Out op orgel en piano. Dirigent is Sander van Marion. Het concert be gint om 20.00 uur. Toegangskaarten kosten f 10,- en zijn onder meer verkrijgbaar bij het WV, Stationsplein 210, bij K&O, aan de Oude Vest 25, en 's avonds aan de kerk. Zomeravondconcert Huis ter Duin noordwuk De Stichting Klassiek Aan Zee presenteert aanstaan de zondag een zomeravondconcert in Grand Hotel Huis Ter Duin in Noordwijk. Het Brabants Kamerorkest o.l.v. dirigent Joan Berkhemer en de violiste Vera Beths brengen werken van Grieg, Shubert, Puccini en Tsjaikovsky. Aanvang concert: 20.00 uur. De toegangsprijs is f 30,-, inclusief koffie en een drankje. JJ.Cale voor concert naar Nederland den haag Voor het eerst sinds 1976 komt de Amerikaanse zan ger/gitarist J.J. Cale voor een concert naar Nederland. Hij treedt donderdag 22 september op in het Congresgebouw in Den Haag. De kaartverkoop begint zaterdag 18 juni. Bonnie Tyler zingt 'Asterix' londen De Britse zangeres Bonnie Tyler is uitverkoren om de titelsong te zingen van de nieuwe tekenfilm 'Asterix in Amerika'. De popster poseerde deze week met de 'hoofdrolspeler' in de film. 'Asterix in Amerika' zal in het najaar in première gaan. „Dit is een klap voor De Lakenhal. Een enorme achteruit gang. Buitengewoon ongelukkig voor het museum. Het gaat ons tienduizenden guldens kosten." Drs. J. Bolten, directeur van het Leidse Stedelijk Museum De Lakenhal reageert geschokt op de nieuwe subsidieregeling voor beeldende kunst. De Mondriaan Stichting presenteerde gisteren deze nieuwe regeling, volgens welke alleen mu sea die 100.000 gulden per jaar uitgeven aan moderne kunst, voor subsidie in aanmerking komen. Volgens de oude regeling kreeg De Lakenhal jaarlijks een bedrag van 80 tot 90.000 gulden voor de aankoop van moderne kunst. Nu vloeit er geen cent meer naar De Lakenhal. annemiek ruygrok Bonnie Tyler en Asterix. Jetteke Bolten heeft de subsidieregeling nog niet onder ogen gehad. Ze moest het slech te nieuws uit de pers vernemen. „In de voorbereidende fase is er wel een gesprek met de Mon driaan Stichting geweest. Daar in hebben wij onze bezorgdheid uitgesproken. Ons werd gezegd dat we moesten wachten tot de regeling publiek zou worden. Wat ik nu hoor is een ramp. Niet alleen voor De Lakenhal, maar voor veel van dergelijke regeling wijkt, zoals gezegd, sterk af van het oude wvc-beleid. Alleen musea met een 'hoogwaardige collec tie, die al vijf jaar actief aanko pen, kunnen een beroep doen op een bijdrage. Bovendien moet het museum zelf voor minstens 100.000 gulden per jaar moderne kunst kopen'. Een onmogelijkheid voor De Laken hal die over een budget van 64.000 gulden per jaar beschikt. Daarvan moeten niet alleen moderne kunst, maar ook oude kunstvoorwerpen worden aan gekocht. „In uitzonderlijke ge vallen kunnen we wel eens een ton bij elkaar sprokkelen voor de aankoop van een zeldzaam kunstvoorwerp, maar zeker niet elk jaar", aldus een aangeslagen Bolten. „Hier moeten brieven over worden geschreven. Het vorige beleid wordt nu zodanig afge sneden, dat er niets meer over blijft. Volgens een advies van de Raad voor de Kunst moeten kleinere musea eenzelfde be drag kunnen krijgen als ze zélf voor aankopen kunnen uitge ven. Nu krijgen we dus niets." Leemte Het gevolg zal volgens directeur Bolten zijn, dat er leemtes in de collectie van De Lakenhal zullen ontstaan, die later moeten wor den aangevuld. „Het zal nu lij- ZONDAG 19 JUN11994 PIETERSKERK LEIDEN 20.15 uur ken dat de kunst ophoudt in 1994. De maatregel staat haaks op elke redelijke interpretatie van de geschiedenis. We krijgen niet alleen grote problemen met het aankopen van moderne kunst. Onze taak om de eigen tijdse twintigste-eeuwse kunst te volgen, komt in de proble- Volgens de nieuwe regeling moeten 12 van de 32 kleinere musea afvallen. Het geld wordt gespreid over de grotere en middelgrote musea. Volgens Bolten is dit een keuze voor 'meer van hetzelfde'. Marineke van der Reijden van de Mondriaan Stichting is niet verbaasd over de teleurstelling van De Lakenhal. „Met deze re geling willen we de gemeenten zelf stimuleren hedendaagse kunst aan te kopen. Belangrijke reden voor deze maatregel is eveneens om de Nederlandse kunst naar buiten te brengen. We willen stimuleren dat Ne derlandse kunstenaars zich in ternationaal kunnen presente ren. De musea moeten in het buitenland exposities met werk van Nederlandse kunstenaars gaan inrichten." Ze is het niet eens met de constatering dat dit een bezui- nigingsmaatrgel van de over heid is, die immers de bal aan de gemeenten toespeelt. „Er wordt geen geld bezuinigd, het wordt alleen anders verdeeld. En ja, ik weet dat we een be paalde categorie moeten teleur stellen." Lakenhal-directeur Bolten: „De grote musea krijgen nu nog meer geld dan ze al hebben. Het Stedelijk Museum koopt elk jaar voor miljoenen aan en krijgen nu nog eens een ton per jaar ex tra. Ik had gehoopt dat wvc wat verder zou kijken dan de Am sterdamse grachtengordel. Sugar Lee Hooper: swingend als een uit zijn baan geraakte raket. FOTO ALI.ARTBLAAUBOER In de Houtrusthallen in Den Haag wordt op zaterdag 16 juli het Midsummer Music Festival gehouden. Topattractie van dit muzikale evenement is Rene Froger. De avondvullende show wordt verder opgeluisterd door Gordon, Sugar Lee Hooper en Hanny. Rene Froger is momenteel, met grote voorsprong, Neder landers populairste en best ver kopende zanger. Zijn voorlaats te album behaalde de status van drie maal platina (300.000 stuks over de toonbank) hetgeen een absoluut recordverkoop is voor een nationale artiest. Zijn nieu we album 'The Power of Pas sion' behaalde reeds in de voor verkoop de gouden status en is inmiddels ruim 200.000 keer over de toonbank gegaan. Eveneens een graadmeter voor het succes van Rene Froger is het feit dat hij in november van dit jaar maar liefst tien keer in een uitverkocht Ahoy' staat. In Den Haag brengt Froger een show met live-begeleiding van het orkest First Show Band en ondersteund door een fraaie lichtshow. Hanny: 'hoofdpijn'. Zanger Gordon zal tijdens het Midsummer Music Festival het publiek tracteren op een show waarin zijn Nederlandstalige hits centraal staan. Nederlands meest opvallende artieste Sugar Lee Hooper, 103 kilo zwaar, ge schoren schedel en swingend als een uit zijn baan geraakte raket, zal in een spetterende show haar soulrepertoire ten gehore brengen. De uitsmijter van de avond is zangeres Hanny die, dankzij hits als 'Maar vanavond heb ik hoofdpijn' en 'Peter, ik vertrouw je voor geen meter', een onge kende populariteit geniet. De voorverkoop voor het fes tival is inmiddels van start ge gaan bij alle VW-bespreekbu- reau's en aan de kassa van de Houtrusthallen. In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Alex Fonteyne, voorzitter van de stichting Straatfestival de Gouden Pet en bandlid van onder meer 'The temporary Coyotes' zijn bewondering uit voor de Martin, een bijzondere gitaar: „Muziek is een ijzersterk medium. Deze Martin uit 1956, daarvoor ben S ik speciaal naar Amerika gereisd. Het is heel moeilijk om aan zo'n gitaar te komen, want alles wordt daar door de Japanners opgekocht. Ik hoopte er in New York één op de kop te tikken, maar bedroefd en teleurgesteld heb ik die stad, zonder gitaar, weer verlaten. Uiteindelijk ben ik in een klein plaatsje in het oosten van de VS aan deze handgemaakte gitaar gekomen. In de Verenigde Staten is eén eeuw geleden een hele cultuur van gitaarbouwen ontstaan. Zoals in Italië ooit de vioolbouw onstond. Martin, Gibson, dat zijn namen van beroemde gitaarbouwers. Je kunt wel zeggen dat ik instrumenten spaar. e' Snaarinstrumenten dan. Ik heb 'a er zo'n stuk of vijftien. Ook een luit, die ik gebruik bij klassieke muziek. En gitaren met stalen e snaren. Die vind ik mooier klinken in jazzmuziek. -r Je kunt wel zeggen dat muziek 'f- vreselijk belangrijk voor me is. ■h Ik speel graag samen. Muziek is ,e een ijzersterk medium. Het brengt gebondenheid in deze <el verder zo akelige wereld. Als er ergens een bandje optreedt, dan gebeurt er iets. Mensen worden vrolijker. Dat is ook met de Gouden Pet, het muziekstraatfestival tijdens de Leidse Lakenfeesten, het geval. Busi Mhlongo Twasa: Busi Mhlongo - zang, Mshaks Gasa - gitaar, Sindile Tshawe - drums, Mdu Keswa - toetsen, Susan Barry - toetsen, Bernard Mada- weni - bas. Gezien: 15/6, LVC, Leiden. Vorig jaar stond het concert van de Zuidafrikaanse Busi Mhlon go nog in het teken van de strijd tegen het blanke apartheidsre gime. Die strijd is - min of meer - gestreden. Mhlongo bedankt bij binnenkomst voor de steun maar geeft gelijk aan dat er nog zoiets bestaat als het rassenpro bleem in Rwanda. 'Love and peace for everybody you know' benadrukt ze nog even. De schrijvers Rindert Krom hout, Carry Slee en Evert Hart- man hebben de Prijzen van de Nederlandse Kinderjury 1994 gewonnen. Bij kinderen tot negen jaar was 'Erge Ellie en nare Nellie' van Kromhout favoriet, in de categorie tot twaalf jaar zege vierde 'Confetticonflict' van Slee en bij kinderen tot zestien jaar scoorde 'De voorspelling' van de onlangs overleden Hartman Het North Sea Jazzfestival, op 8, 9 en 10 juli in het Congresge bouw in Den Haag, heeft ook dit jaar weer aan de kinderen gedacht. Voor hen is er op woensdagmiddag 6 juli een apart programma met de Am sterdams-Braziliaanse groep Musico do Brazil die allerlei Braziliaanse ritmes, zoals de samba en de lambada laten ho ren. In de pauze treedt de Cre ools-Surinaamse groep Ondro- feni op. Deze groep bestaat uit veertien jongens van 12 tot 18 Buiten de politieke state ments zingt Busi Mhlongo ook nog even de sterren van de he mel. 'Matches' en 'Ting-Ting' zijn de sterke binnenkomers. Beide nummers zijn traditio neel van opbouw, maar worden daarnaast overgoten met een westers Peter Gabriel-sausje. Op haar sterkst is de zangeres tij dens het a capella en met tradi tionele klikgeluiden gebrachte 'Babhemu'. Diligente Mholon- go bespeelt het publiek en zorgt ervoor dat de massa het refrein tje en-bloc meezingt. Als het publiek van geen ophouden weet, zingt Mhlongo met een bijna grenzeloze perfectie de solo-partij over het refrein heen. Mhlongo neemt de tijd voor de uitleg van haar songs. Dat het hoogste. Ruim 31.000 kin deren brachten de afgelopen maanden hun stem uit. Zij moesten het mooiste kinder boek kiezen dat vorig jaar was verschenen. De Stichting Nederlandse Kinderjury is opgericht in 1987 en heeft tot doel het lezen van boeken door de jeugd te bevor deren. Zij kan worden gezien als tegenhanger van de Griffel Penseeljury, die geheel uit vol wassenen bestaat. jaar: percussionisten, drum mers en zangers. Na de pauze staat de Brazi liaanse groep Zabele op het programma. Terwijl de groep speelt, verschijnen zingende en swingende clowns, danseressen, een draak en een verliefde koe op het toneel. Irene Moors, van het RTL 4-programma Telekids, presenteert dit speciale kinder programma 'Gigs for kids' in de Van Goghzaal van het Congres gebouw. Er zijn twee voorstel lingen. om 13.15 en om 15.30 uur. De kaarten kosten een tien tje. haalt - ook gezien het geroeze moes achter in de zaal - nogal eens de vaart uit het optreden. Daarnaast speelt Mhlongo in een tijdsbestek van ongeveer anderhalf uur niet meer dan een handjevol nummers. Een wat compactere set zou nog meer spanning opleveren. De Zuidafrikaanse debuteer de onlangs met de CD 'Babhe mu'. Het is bijna ongelooflijk dat een vrouw met zo'n schitte rende stem en met dit songma teriaal zo lang op een platen maatschappij heeft moeten wachten. Gezien de meer dan voortreffelijke opkomst gisteren in het LVC en de massale bijval heeft het publiek het opdonder- tje uit Zuid Afrika al lang in hun hart opgenomen. Dylan en Metallica op Woodstock saugerties ap De kaartjes voor het Woodstock herdenkingsfestival, op 13 en 14 augustus op een terrein bij New York, gaan 135 dollar kosten. De volgende acts staan op het pro gramma: Metallica; Jimmy Cliffs All-Star Reggae Jam; Bob Dylan; Aerosmith; Alice in Chains; Allman Brothers Band; Arrested Development; Johnny Cash; Joe Cocker; The Cranber ries; Crosby, Stills and Nash; Cypress Hill; Melissa Etheridge; Peter Gabriel; Green Day; The Neville Brothers; Nine Inch Na ils; Porno For Pyros; Red Hot Chili Peppers; Rollins Band; Santana; the Spin Doctors. Een aantal artiesten stond 25 jaar geleden ook op het originele festival, maar Bob Dylan was toen de grote afwezige. Zanger Mouloudji (71) overleden De Franse zanger/acteur/dich ter Marcel Mouloudji is op 71- jarige leeftijd overleden. Tot zijn meest bekende liedjes behoor den 'Comme un Petit Coqueli- cot' en 'Un Jour Tu Verras'. Mouloudji speelde ook in enke le films. Hij schreef bovendien vier toneelstukken en een tien tal boeken. Kromhout, Slee en Hartman schreven populairste kinderboeken Dit jaar wordt het op 17 juli gehouden. Er zijn al 20 'nschrijvingen binnen. Van een groep a capella-zangers tot echte straatzangers toe. Cultuuruitingen aan de openbare weg, noem ik ze ar. Leiden wordt er een beetje minder dood van dan vroeger op zondag. Al valt het de laatste jaren wel mee in Leiden. Muziek is een belangrijk onderdeel van een feest. Dat zie je elders ook. Door de Gouden Pet ben ik eens op een straatfestival in Italië terechtgekomen. Heb daar ook gespeeld. Het was één groot feest. Dat kopen van instrumenten doe ik al jaren. Ik heb ook instrumenten van Nederlandse bouwers. Van Hagenaar Kingma bijvoorbeeld. Een prachtige man. Deed met zijn vrouw aan stijldansen en liep wedstrijden in heel Europa af. Hij was al in de tachtig. Om brood op de plank te hebben maakte hij één instrument per week. Die luit heb ik ook van hem. Mijn eerste gitaar komt van Swagemakers uit Schiedam. Dat is een heel gewone gitaar. Ik heb ook elektrische gitaren, maar die hang ik niet zo aan de muur. Akoestische gitaren zijn mooier om te zien. Omdat het een oud ambacht is die dingen te maken. Deze Martin is echt mijn mooiste instrument. Het is belangrijk of een gitaar een massief bovenblad heeft of dat het uit verschillende lagen is samengeperst. Nou deze heeft een massief bovenblad. En - je kunt het in deze tijd haast niet hardop zeggen - hij is van hardhout.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19