Extra geld scholing asielzoekers Alphen Jeugd van Leimuiden wil eigen onderkomen Kampioenschap sprietlopen omlijst verdeling sportprijzen Rijn Veenstreek Eethuisje Europapark Huizen verdwijnen mogelijk van Oosterweg 'Italiaanse' buiten woningen in waaiervorm Kinderoptocht zet feestweek in gang Boerenleven rond 1930 in beeld Wethouder F. Dales (D66/Onderwijs) en directeur J. Valk van de Steva (Stichting Edukatie Volwassenen Alphen aan den Rijn) hebben gisteren het startsein gegeven voor een scholingsproject voor asielzoekers. Dit jaar nog zul len zeventig asielzoekers een intensieve cursus Neder lands kunnen volgen. Daarmee is voorlopig een einde ge komen aan de lange wachtlijst voor taalonderwijs aan vluchtelingen. alphen aan den rijn jan winde Daarin zie ik een uitdaging voor de komende jaren." Mevrouw Valk toonde zich ver heugd met de extra subsidie. Geld is hard nodig, want de vraag naar basiseducatie is enorm. Dat er nu 35.000 gulden beschikbaar is gekomen door een verschuiving in de subsidie gelden voor sociale vernieuwing komt daarom goed uit. Wethou der Dales is blij dat de cursus snel tot stand is gekomen. Maar hij uitte ook zijn bezorgdheid over de toekomst, omdat er steeds minder geld beschikbaar komt. „Het is dan ook zaak om de hogere overheden te laten zien hoe goed we het doen. Tractor rijdt de sloot in nieuwveen Een boer uit Nieuwveen duikelde gistermorgen met zijn tractor de sloot in naast de provinciale weg N231 bij Nieuw veen, ter hoogte van de voetbalvelden. Dat gebeurde tijdens het maaien van de slootkant. Op eigen kracht wist de boer onder de zware tractor vandaan te klauteren. Hij heeft zich op bij een arts laten behandelen voor wat kleine verwondingen. Roekeloze inhaalactie alphen aan den run» Door een roekeloze inhaalactie met zijn auto is een 19-jarige Boskoper gisteravond met onbekend letsel be land in het Bleuland ziekenhuis in Woerden. De jongeman week volgens de politie te vroeg naar rechts toen hij op de J.C. Hogen- doomlaan in Alphen een 58-jarige automobilist uit Zwammer- dam inhaalde. Hij raakte daardoor de zijkant van de auto van de Zwammerdammenaar en verloor de macht over het stuur. Ver volgens sloeg zijn auto over de kop, vloog de berm in en kwam tot stilstand tegen een dam wand. Bromfietser geschept hazerswoude Een 16-jarige bromfietser uit Kouderkerk is gister middag licht gewond geraakt bij een aanrijding met een bestel auto op de Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk. De bromfietser reed over het fietspad van de Rijndijk. De 53-jarige Hazerswoud- se bestuurder van de bestelauto zag volgens de politie de brom fietser over het hoofd toen hij een inrit wilde inrijden. De brom fietser is met n.ekklachten en pijnlijke armen naar het ziekenhuis overgebracht. In het Europapark in Kerk en 1111 Zanen wordt een eethuis annex petit restaurant gevestigd. De ns raadscommissie uitvoeringsza- ken in Alphen stemde gister- avond in met de bouwplannen van de twee Boskoopse onder van Leeuwen en A. der Linden. Niet zonder slag of stoot, want de plannen wekten wrevel op bij twee Alphense onderne mers. Deze staan al jaren inge schreven voor mogelijke hore- cavestigingen in Kerk en Zanen, maar werden verrast door het besluit van burgemeester en wethouders om 210 vierkante Jacobswoude houdt geld over jacobswoude De gemeente Jacobswoude heeft vorig jaar ruim 362.000 gulden overgehouden. De ge meente had bij de begroting ge rekend op den positief saldo van ruim 20.000 gulden, maar door de lagere rentekosten valt dat beduidend hoger uit. „Zon der deze rentedaling zou er nauwelijks een batig rekenings saldo zijn geweest", benadrukt De woningen aan de Oosterweg verdwijnen wellicht. Aan de Lei- muidense straat komt een be drijventerrein en de omwonen den vrezen voor overlast van het vrachtverkeer. Burgemees ter en wethouders zien geen heil in een andere, duurdere ontsluitingsweg naar het terrein en willen het verkeer daarom over de Oosterweg leiden. De niet-onderheide huizen zouden daarvan schade kunnen onder vinden. Sloop en nieuwbouw op een andere plek van de wonin gen is dan ook volgens het col lege een mogelijkheid. D66'er P. van Hoesel opperde deze week dat de huizen wel licht kunnen worden afgebro Cursisten van de Steva, die een vergelijkbare cursus al eer der hebben gevolgd, vertelden de wethouder wat het belang is van een cursus Nederlands. Eén van hen is Sylvana Josipovic. Ze komt uit Bosnië, is 19 jaar en woont sinds twee jaar in Neder land. Ze spreekt al een aardig woordje Nederlands en kent het belang hiervan maar al te goed. „Zonder Nederlands is het hier moeilijk leven. Je moet naar de winkels in de stad, maar zonder taal kom je nergens." Behalve de taal leren de cur sisten ook de samenleving ken nen. De taallessen worden na melijk steeds gekoppeld aan thema's als wonen, vervoer, het postkantoor, gezondheidszorg en beroepsoriëntatie. Zo leren de cursisten stap voor stap de taal èn de samenleving kennen. Smail Salkanovic sprak ander half jaar geleden nog geen woord Nederlands en begreep daarom ook niets van de Neder landse samenleving. „Maar nu ken ik CDA, PvdA, WD en D66," grapte hij tegen de wet houder. Het scholingsproject dat nu van start gaat is tijdelijk, maar het is de bedoeling dat deelne mers aan dit project kunnen doorstroken naar vervolgtrajec ten en dat nieuwe asielzoekers gebruik kunnen maken van nieuwe voorzieningen. Inmid dels zijn 45 deelnemers gestart met de cursus. Binnenkort ko men er nog eens 25 bij. Voor 15 asielzoekers is er geen plaats meer. Zij komen op de wacht lijst voor volgend jaar. GEBROKEN RIBBEN - Twee gebroken ribben hield een 36- jarige motorrijder uit CapeHe gisterochtend over aan een bot sing met een tractor op de Gel- derwoudseweg in Zoeterwoude. De 29-jarige bestuurder van de tractor wilde afslaan, maar zag volgens de politie de motorrij der niet aankomen. leimuiden Een loggia, een atrium en een terras. Het ontwerp voor de twintig bejaar denwoningen op het terrein van speeltuin de Peppel in Leimuiden, doet denken aan een rijtje Italiaanse buitenwoningen. De twintig bejaardenappartementen komen wat architect Leo de Jonge betreft in een waaiervorm te staan, zodat de ouderen via een park en een waterpartij uitkijken op de Kerklaan. Alle appartementen hebben drie kamers en worden zogenaamd aanpasbaar ge bouwd; met wat kleine ingrepen geschikt gemaakt voor rolstoelgebruikers. Het com plex heeft verder een inpandige loggia, waar de ouderen beschut kunnen zitten, een atrium of wintertuin en een vergader kamer. Opvallend aan het ontwerp van De Jonge is de recreatieruimte, die ook apart kan worden verhuurd. De zaal ligt naast de entree en het terras, zodat er goed uitzicht is op wat er buiten gebeurt. Met het kegelvormige dak herhaalt De Jonge overigens een ontwerp dat hij al eer der voor Jacobswoude maakte. Hij was één van de vier architecten die een ont werp schetste voor een gemeentehuis in Rijnsaterwoude. Ook daarin kwam een ke gelvormig dak voor. De raad koos toen echter een ander ontwerp. Het complex dat De Jonge aan de Pep pelstraat heeft uitgedacht, is door burge meester en wethouders gekozen als het meest geschikte ontwerp. De gemeente raad moet zich er nog over uitspreken voordat de architect de definitieve op dracht krijgt. meter grond in het Europapark in erfpacht uit te geven aan de ondernemers uit Boskoop. C. van Halteren (PvdA) vroeg zich dan ook af waarom de Bos kopers de voorkeur hebben ge kregen boven de Alphenaren. Wethouder W. van der Veen Meerstadt (WD/ruimtelijke or dening) verklaarde dat de Al phense ondernemers staan in geschreven voor een horecage legenheid in het nog te realise ren winkelcentrum in Kerk en Zanen en niet voor de locatie in het park. Er is volgens de wet houder dan ook geen sprake van dat de Alphense onderne mers gepasseerd worden en hun bedenkingen zijn daarom de gemeente in de jaarrekening. Omdat bezuinigingen door de hogere overheid al zijn aange kondigd, staat Jacobswoude niet te juichen. „In dat geval is aan zeer forse verhogingen van de onroerend-zaakbelasting niet te ontkomen. Beheersing van de kosten in combinatie met bezinning op gemeentelijke taken zal veel meer aandacht a krijgen." ken en elders in het dorp nieu we woningen kunnen verrijzen. De huizen zijn tamelijk oud en moeten toch binnenkort wor den gesaneerd. Vervanging el ders in het dorp zou volgens hem voorkomen dat de bewo ners blijven klagen over ver keersoverlast. Het college on derzoekt nu of vervanging van de woningen mogelijk is. Ge meentesecretaris T. Meester verwacht dat die optie wel steun kan vinden in de gemeenteraad. Buurtwoordvoerder G. Brug is verrast door de suggestie. „Ik kan wat dat betreft niet voor de buurt spreken, want daar heb ben we het nog nooit over ge had. Maar als de gemeente mij een leuk alternatief aanbiedt voor dit huis zou dat wel be spreekbaar zijn." de fietsen loop en he t een kinderoptocht is gisteravond de feestweek in Leimuiden van start gegaan. De versier- ïlderkarren waren de voorbode van.de wielerronde die vanavond wordt gehouden, de trim- ren gooien van morgen en de jaarmarkt van zaterdag. foto holvast/mark lamers leimuiden liesbeth buitink De jongeren die in Leimuiden de avonden doorbrengen op het schoolplein van basisschool De Kleine Wereld, willen een eigen onderkomen. „Ze veroorzaken duidelijk overlast bij de omwo nenden, dus die hebben er be hoefte aan dat ze daar weggaan. En zelf willen de jongeren een eigen sociëteit, een eigen plek je", verklaart Ger Brug, die na mens de jongeren onderhan delt. Ger Brug en Ron Leeflang hebben deze week een vereni ging opgericht. „We hebben al eerder geprobeerd een eigen gebouw van de grond te krijgen, maar dat lukte toen niet. Nu is de tijd er rijp voor", hoopt Brug. Het duo neemt sociëteiten als de Wip in Ter Aar en het Kasteel in .Alphen aan den Rijn als voor beeld. „In Leimuiden is zoiets niet aanwezig, maar er is wel behoefte aan. Het tweetal gaat morgen om de tafel zitten met de gemeente en de politie, die haar handen nu vol heeft aan de controle van de rondzwervende jongeren. Brug: „We willen een echt ge bouw, van steen, zodat de isola tie ook goed is. Het zou natuur lijk hartstikke fijn zijn als de ge meente betaalt, maar we kun nen ook achter andere subsidies aangaan. En misschien vinden die het wil bouwen en daarna aan ons wil verhuren." Waar het pand komt, vinden de jongeren niet zo belangrijk. „Als we maar er gens samen kunnen komen, vinden wij het prima. Misschien op het industrieterrein ofzo." Leeflang benadrukt dat alle jongeren enthousiast zijn. „Ik heb rondgevraagd en nog niet eqn keer 'nee' gehoord. Ze wil len lid van onze vereniging wor den en werkzaamheden doen om zo de kosten te drukken." Hoewel in het dorp nu twee aparte groepen rondhangen, hopen Brug en Leeflang alle jongeren binnen te halen. „Het is de bedoeling dat het één ge zellige groep wordt", aldus Leeflang. Het vroegere leven op de boer derij rond 1930. Wie daar meer over wil weten kan van 29 juni tot half oktober terecht in het Historisch Museum aan de Westkanaalweg 118 in Ter Aar. Interviews met boerenfamilies in de omgeving van Ter Aar, Ze venhoven en Nieuwveen heb ben veel informatie opgeleverd over het leven op de boerderij. Op basis hiervan is een interieur uit deze tijd ingericht. Ook wordt met foto's en voorwerpen uit de jaren dertig beeld gege ven van het leven op de boerde rij. De opening wordt op zater dag 25 juni verricht door de de Cultuurhisto rische Vereniging Ter Aar, Ph. Vonk. Het museum en de ten toonstelling zijn geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt twee gul den. Kinderen tot 12 jaar beta len één gulden. Groepen moe ten een afspraak maken, tel: 01722 - 2859. VRIJE TIJD Lezing Aquarium- en Terrariumvereni ging De Natuur in Huis houdt op dinsdagavond 21 juni in buurtcentrum Elckerlyc, Ha- vixhorst 254 in Alphen aan den Rijn een dia-lezing over aquari umtechniek. R. Feenstra uit Be verwijk zal uitleggen hoe een goed functionerend aquarium tot stand is te brengen. De le zing begint om 20.00 uur. Kunstterras Verening Het Oude Raadhuis verzorgt op 25 juni in verband met de Kaagweekfeesten op het Pleintje bij de Pomp in War mond een kunstterras in Franse stijl. De vereniging zoekt nog mensen die creatieve bezighe den willen uitvoeren. Informa tie: tel. 01711-11109, bij voor keur op dinsdag na 19.00 uur. Belangstelling voor warme maaltijden Wielewaal groot Twee dagen geleden kondig de het Alphense dienstencen trum Wielewaal aan in juli te beginnen met een wekelijkse maaltijdservice en nu zit de tafel al zo goed als vol. Voor de 24 warme maaltijden die het centrum iedere donder dag gaat serveren hebben zich al 21 wekelijkse eters aangemeld. De maaltijdservice is be stemd voor 55-plussers. Vanaf 7 juli kunnen zij iedere don derdag vanaf 12.15 uur voor een warme maaltijd aan schuiven in de Wielewaal. De maaltijden worden bereid bij verzorgingshuis Sint Joseph en door vrijwilligers naar de Wielewaal aan de Kwartel- straat gebracht. De capaciteit blijft beperkt tot 24 maaltij den, doordat Sint Joseph slechts 24 bakjes beschikbaar heeft voor het maaltijdver- Voor de warme maaltijden moet 8,50 gulden per stuk worden betaald. Ter kennis making gaan de eerste dag de maaltijden voor 5 gulden over de toonbank. rijpwetering marieta kroft In navolging van vele andere gemeenten, wordt nu ook in Alkemade de sportman, -vrouw en -ploeg van het jaar '93 - '94 benoemd. Dat gebeurt tijdens het 22ste Nederlands Kam pioenschap Sprietlopen dat zondag weer aan de Pastoor van der" Plaatstraat in Rijpwetering wordt gehouden. De sportman, -vrouw en -ploeg krijgen uit handen van burgemeester Meerburg of wethouder Beelen om vier uur een prijs uitgereikt. Initiatiefnemers voor het in stellen van de prijs zijn Henk Zonderop en Ed Kanbier - bei den bekend van het jaarlijkse sprietloopfestijn - en Radio He atwave. Wie de sportman, - Ook Alkemade kiest sportman-vrouw en -ploeg van het jaar présence. Four II Soul geeft een optreden tussen drie uur en half vier. Deze band-wordt gevolgd door optreden van de zanger Ewan Mack. De Veense blaaska pel De Serpentines sluit het sprietloopfestijn om vijf uur af. De opbrengst van de dag komt evenals de afgelopen jaren vrouw en -ploeg worden, willen Zonderop en Kanbier niet zeg gen. „Dat maken we zondag pas bekend. Het zijn in ieder geval geen miskleunen", merkt Zon derop op. Een klein tipje van de sluier licht hij op: „Er zit een wereldkampioen tussen." De twee verwachten zondag weer enkele duizenden bezoe kers, niet alleen uit de gemeen te, maar ook uit Stompwijk en Zoeterwoude. Vanaf half twaalf kunnen de deelnemers voor het sprietlopen zich inschrijven. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. Het sprietlopen begint om 12.00 uur en wordt net als vorig jaar weer gepresenteerd door Jack van der Voorn van Avro's Sportpanorama en te vens een zwager van wethouder Beelen. Tussendoor is er weer van al les te beleven. Zo is er de hele dag door een wielerbankwed- strijd. Op een hometrainer wordt een race tegen de klok gehouden. Verder is er een ter ras met een biertap en een bar becue. Ook Bart Boos, een ken nis van Zonderop, wordt in Rijpwetering verwacht. Muziek is er de hele dag door. De formatie De Libra's geven tussen een en drie uur acte de met een verstandelijke handi cap. Vorig jaar was er een netto opbrengst van 7500 gulden. „Een record", zegt Kanbier. De helft daarvan is naar woning 18 van Swetterhage in Zoeterwou de gegaan en is gebruikt voor de aankoop van een whirlpool. De andere helft ging naar de stich ting Geestelijk Gehandicapt Kind in Alkemade.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17