Warmond onderzoek akkoord met zandwinning Ik kom er bovenop, dat weet ik Natuur mag gang gaan in wijkpark Starrenburg Leiden Regio Alders tegen bouw huizen op vliegveld Leiderdorper pleegt ontucht met vriendinnetje kinderen 'Hoge-snelheidslijn over bestaand spoor ramp voor Warmond' Voorschoten zamelt wit- en bruingoed gescheiden in DONDERDAG 16JUN11994 15 Leiden in beroep tegen besluit aad rietveld Het vliegkamp Valkenburg en de Oostvlietpolder blijven deel uitmaken van de groene buffer tussen Den Haag, Leiden en Zoetermeer. Minister Alders houdt vast aan zijn besluit, dat in dit groen tussen de steden niet gebouwd mag worden. Al ders heeft bezwaren van de ge meente Leiden tegen dat besluit ongegrond verklaard. Leiden gaat zeker in beroep tegen die beslissing, zegt wethouder T. van Rij (PvdA). ,,Het is in strijd met toezeggingen van de minis ter en met zijn eigen beleid." De minister heeft alle Leidse bezwaren tegen het groene buf- ferbeleid van tafel geveegd. De Leidse regio heeft tot 2015 nog voldoende ruimte en hoeft voor woningbouw zijn toevlucht niet te nemen tot vliegkamp Valken burg, vindt Alders. En dat Lei den de Oostvlietpolder nodig zou hebben als industrieterrein heeft de gemeente ook niet kunnen aantonen, aldus de mi nister. Van Rij is verbaasd over de af wijzing van de Leidse bezwaren tegen het bufferbeleid. ,,In een gesprek met de minister, waar ook provinciaal gedeputeerde Stolker bij was, heeft Alders ge zegd dat hij een brief zou sturen aan Ter Beek (minister van de fensie, red.), dat hij vond dat Valkenburg voor woningbouw in aanmerking komt. Hij moet zich houden aan de afspraken." De wethouder vindt boven dien, dat het ministerie van Al ders het onmogelijke verlangt van Leiden. „Aan, de ene kant worden wij door de kant van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening onder druk gezet om bouwlocaties aan te wijzen. Lei den heeft de opdracht woning zoekenden uit het Groene Hart op te vangen. Aan de andere kant is er het milieu-deel van het ministerie, die de groene buffer verdedigt en al onze bouwlocaties afwijst. Die twee dingen kun je niet tegelijk ei- Een studie naar een mogelijke bebouwing van het vliegkamp Valkenburg na het jaar 2005 is de enige concessie die Alders doet in zijn reactie op het Leid se bezwaarschrift. Zoals hij al eerder in deze krant heeft aan gegeven vindt Alders bouwen op Valkenburg op dit moment geen reële optie. „Maar Valken burg hebben we nou juist tus sen 2000 en 2005 nodig voor woningbouw", aldus Van Rij. „Wij gaan gewoon een mooi be- roepschriftje schrijven. 't Joppe in Warmond. In het verleden is er al veel zand gewonnen. Nu wil een bedrijf er nog e Grondrnaatschappij Rijnland krijgt toestemming Snelkraker actief op Lange Voort oegstgeest Een snelkraker heeft de afgelopen nacht met een ha mer een ruit van een elektronicazaak aan de Lange Voort in Oegstgeest ingeslagen. Het alarm ging wel onmiddellijk af, maar de dader wist nog wel twee disc-men mee te nemen. De disc- men zijn ongeveer 300 gulden waard. De schade aan de winkel ruit en etalage bedraagt zo'n 3000 gulden. 1 Inbraak in Oegstgeest oegstgeest Twee woningen aan de Karei Doormanlaan in Oegstgeest waren gisteren het doelwit van een inbreker. Bij het ene huis bleef het bij een poging. De bewoner ontdekte bij thuiskomst schade aan de deurpost. Een buurman had minder geluk. Toen hij thuiskwam ontdekte hij dat er iemand in de wo ning was geweest. Vermoedelijk kon de inbreker binnenkomen, doordat de deur slechts was dichtgetrokken en niet op slot was gedraaid. De bewoner mist een paspoort en een giropasje. Dief gebruikt valse sleutel leiderdorCD's, bankpasjes, een rijbewijs en een onbekend geldbedrag vormden de buiten van een inbraak in een woning aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. De politie heeft geen sporen van inbraak aangetroffen. Vermoed wordt dat gebruik is gemaakt van een valse sleutel. Kettingbotsing op rijksweg 44 wassenaar Vier auto's waren gisteren betrokken bij een ketting botsing op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Bij de botsing waren een Hagenaar (24), een Naaldwijkej (47), een Schiedammer (29) en een Haagse (27) betrokken. De eerste stopte, de anderen let ten niet goed op en reden achter op hun voorganger. De Hage naar liep daarbij nekklachten op. CDA, WD en Progressief Warmond zitten sinds gister avond weer op één lijn in de discussie over de eventuele hervatting van de zandwinning in 't Joppe. Progressief Warmond (PW), dat zich tot voor kort tegen zandwinning keerde, ligt niet langer dwars. Er komt nu een onderzoek naar de gevolgen van de zandwinning voor het gebied. ren tachtig ook al voor miljoe nen guldens zand uit 't Joppe heeft gehaald, wil nog eens een miljoen kubieke meter zand winnen uit de Warmondse plas. Hoe veel geld Warmond daar mee kan verdienen is niet be kend. Vast staat wel dat het an dermaal om een miljoenenbe drag gaat. Wassenaar: „En daar weten we nog niet eens een be stemmingvoor." Hij wees erop dat over enige tijd, als verschillende infrastruc turele werken in deze regio moeten worden uitgevoerd (verbreding rijkswegen, aanleg HSL-lijn, woningbouw Broek en Sjmontjespolder) de 'zand- honger' flink toeneemt waar door de zandprijs omhoog- schiet. Rijnland heeft aangeboden het onderzoek van 120.000 gul den te betalen. Warmond mag Wethouder J. Wassenaar (CDA) overtuigde de oppositie in de raadscommissie ruimtelijke or dening, milieu, volkshuisvesting en openbare werken met de be lofte dat hij uiterst voorzichtig te werk zal gaan. „We gaan nog lang geen zand winnen", zei hij wel drie keer. m de zandwinning voor de flora en fauna in het gebied, de kans op het ontstaan van zoutkwellen, afkalving van de oevers en het verschuiven van grondmassa's. Het project is voor Warmond uiterst verleidelijk maar bergt ook tal van risico's in zich. Grond- en zandexploitatiemaat- schappij Rijnland, die in de ja- dan zelf een bureau aanwijzen - vermoedelijk wórdt het bureau Oranjewoud - en de onder zoeksopdracht formuleren. Rijnland bemoeit zich verder nergens mee. Het bedrijf betaalt slechts de rekening. Wijst het onderzoek uit dat de zandwin ning verantwoord is, dan be houdt de Warmondse gemeen teraad de mogelijkheid om het verzoek af te wijzen. Ook kan Warmond na het onderzoek met een zandwinner in zee gaan die een hogere zandprijs biedt. Vooral die laatste mogelijk heid trok PW-fractieleider G. Slingerland over de streep. Hij liet direct zijn standpunt varen dat de gemeente het onderzoek beter zelf kan betalen omdat dan meer objectiviteit is ge waarborgd. Ook is hij niet meer bang dat gemeente zich aan één Toch toonde de raadscom missie zich wat argwanend door de gulle opstelling van Rijnland. Wethouder Wassenaar wees er echter op dat 1.2 ton voor War mondse begrippen dan een enorm bedrag mag zijn maar Warmondse rederij Van Hulst klautert uit dal na brand Geen plassen meer op plein Schrama-school voorschoten De riolering bij de open bare basisschool Wethou der Schrama wordt ver vangen. De huidige riole ring blijkt na 25 jaar op di verse plaatsen te zijn ver zakt en gescheurd. Door zand in de riolering ble ken de straatkolken bij het schoolplein onlangs alle vier verstopt. Grote plas sen water op het plein zorgden voor veel over last. De commissie open-, bare werken steunde gis teravond unaniem een voorstel om 9800 gulden uit te trekken voor ver nieuwing van de buiten riolering, die zal worden aangesloten op het ge meenteriool. leiderdorp Een 41-jarige Leiderdorper is deze week aangehouden wegens on- tüfcht met het 13-jarige vriendinnetje van een van zijn kinderen. Het meisje, dat ook in Leiderdorp woont, kwam regelmatig bij het gezin van de verdachte over de vloer om te spelen. De man heeft bekend dat hij het afgelopen jaar meerdere malen zijn handen niet thuis kon houden, als het meisje op bezoek kwam. Voor zover be kend zijn er geen ander slachtoffers. De zaak kwam aan het licht toen de ouders onlangs aangifte deden. De verdachte is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Gemeente spreekt geen tracé-voorkeur uit dat het voor Rijnland niet meer is dan een 'ingecalculeerd be drijfsrisico'. „Een voorinveste ring van een ton-en- -nog-wat is niks als je denkt een miljoe nenbedrag te kunnen verdie- Hoewei wethouder Wasse naar het licht alleen maar op groen wil zetten als hij alle risi co's voor Warmond heeft afge dekt, werd al wel duidelijk dat het onderzoek hoogstwaar schijnlijk zal aantonen dat de zandwinning verantwoord is. De miljoen kubieke meter zand die Rijnland wil winnen is in fei te een restant van de vorige zandwinning, waaraan ook een uitgebreid onderzoek is vooraf gegaan. Het bedrijf is om ver schillende redenen niet meer aan dit zand toegekomen en in middels is de vergunning verlo pen. Vandaar de hernieuwde aanvraag. Wethouder Wassenaar bena drukte echter dat hij de vrijheid wil houden om 'neen' te zeg gen. „We hebben geen haast. Het zand zit daar goed in 't Jop pe, het wordt alleen maar meer waard." Hoewel Warmond het meest heeft te lijden onder de aanleg van de hoge-snelheidslijn (HSL) over bestaand spoor, spreekt het gemeentebestuur in de in spraakprocedure geen voorkeur uit voor een ander tracé. „Dan zadelen we andere gemeenten met het probleem op", luidde gisteravond in de raadscommis sie milieu, openbare werken en volkshuisvesting een veelge hoorde kreet. Toch maakt Warmond in haar reactie op de HSL-nota van het Rijk wel duidelijk hoe desastreus het voor de recrea- *iegemeente zou zijn als de trein met de hoge snelheid over bestaand spoor zou rijden. Er zal een 'ontzagwekkend' dijkli- chaam ontstaan, schrijft het ge meentebestuur, dat het woon genot aantast en het slopen van enkele woningen noodzakelijk maakt. Omdat de gemeente niet meer over bouwlocaties be schikt, zit er dan niets anders op dan de bewoners van deze hui zen het dorp uit te sturen. Verder vreest Warmond dat het recreatiegebied Klinkenber gerpias, dat deels in die ge meente ligt, zijn functie kwijt raakt. Ook een verblijf op de Ka- gerplassen is een stuk minder aangenaam door de herrie van de supersnelle trein, die twee keer per uur door het dorp zal Warmond wijst ook nog op een probleem dat de buurge meenten Leiden en Oegstgeest aangaat. De drie gemeenten willen in de Broek- en Si- montjespolder duizend huizen bouwen. Als de HSL-trein over bestaand spoor gaat rijden zal vanwege geluidsbelasting een zone in de polder onbebouwd moeten blijven. En als er min der huizen kunnen worden ge bouwd. dan wordt het plan 'fi nancieel onhaalbaar', vreest Warmond. voorschoten Voorschoten scheidt vanaf volgende week nog meer soorten afval. Met ingang van maandag kan elke Voorschotenaar ondermeer was- en droogmachines, centrifuges, radio's, televisies, video- en platenspelers inleveren bij een speciaal daarvoor bestemde contai ner op het MOC-terrein bij de reinigingsdienst aan de Koninklijke Marinelaan 21. Een recyclingbedrijf leegt de container op gezette tijden. Nog bruikbare apparatuur wordt gerepareerd. Daarbij wordt gebruikge maakt van nog goede onderdelen van andere apparaten. De opge knapte apparaten komen terecht in her en der in de Randstad ver spreide recyclingwinkels. Het gaat voorlopig om een proef van een halfjaar. VRIJE TIJD Volksdansbal Het Folklore Ensemble Taran tella houdt zaterdag aan de Middelstegracht 8 in Leiden een feest met optredens van de voorstellingsgroep onder leiding van Yvonne Konijnenburg. De entree bedraagt tien gulden. Aanvang: 20.00 uur. Buurtfeest Buurthuis Op Eigen Wieken viert zaterdag een Intercultureel Buurtfeest op het eigen terrein aan het Valkenpad 3 in Leiden. Verschillende bands en dans groepen treden op. Daarnaast is er een boksdemonstratie, een klederdracht-show en een hon- dendressuur. De Stichting Lei den Damacija is aanwezig om goederen voor slachtoffers van de oorlog in voormalig Joego slavië in te zamelen. Het buurt feest begint om 10.30 uur. Honden Kynologen Vereniging Rijnland houdt zaterdag en zondag in de Groenoordhallen in Leiden een internationale rashondenten toonstelling. De keuringen vin den van 10.00 tot ongeveer 15.00 uur plaats. De entree is zes gulden, voor kinderen drie gulden. Wethouder maakt collega's wegwijs op de computer Alle vier de nieuwe wethou ders in de gemeente Oegst geest krijgen binnenkort hun eigen personal computer. De vier vinden dat ze als be stuurders in een 'moderne tijd' niet langer kunnen vol staan met typemachines, kaartenbakken, zakjappan- ners en telefoonklappers. De kosten van de vier pc's zijn geraamd op 13.700 gul den. De commissie financiën van de gemeente Oegstgeest gaf gisteravond het groene licht voor de aanschaf. Een cursus voor het ge bruiken van de computers hoeven de wethouders niet te volgen. In hun midden be vindt zich professor A. 01- longren, een kei in exacte vakken. Hij heeft de taak op zich genomen om zijn colle ga's wegwijs te maken met de nieuwe apparatuur zodat termen als WordPerfect bin nenkort in het Oegstgeester college als bekend mogen worden verondersteld. Ook veel speelvoorzieningen in nieuwe 'groene longVoorschoten geen moment uit de vaart ge- Omdat Van Hulst toch weer zo snel mogelijk over een nieu we 'Hudson' wilde beschikken, is met man en macht gewerkt aan een nieuw schip. Normaal gesproken duurt het een jaar voordat een nieuwe boot wordt afgeleverd. Nu kon het binnen enkele maanden. Rond konin ginnedag liet Van Hulst een nieuw schip te water. Een bijna gloednieuwe boot wel te ver staan, want de Hudson leverde het onderste gedeelte. Doordat dit stuk bij de brand onder wa ter had gelegen, was het behou den gebleven. Van Hulst glimlacht als hij te rugdenkt aan de hulp die hij de afgelopen maanden ontving. „Zestien mensen hebben dag en nacht aan die boot gewerkt. Collega's lieten er ander werk voor liggen, sommigen werkten zelfs pro deo. Ik sta echt ver steld van alle hulp die ik heb ge kregen." Ondertussen wordt Van Hulst schepen bestellen.' nog dagelijks met de gevolgen van de brand geconfronteerd „Ik had in die opslagplaats al lerlei gereedschappen en i ve-onderdelen liggen die verlo ren zijn gegaan", zegt hij spijtig „Ik ben van origine scheeps bouwer en bouw mijn schepen zelf af. Bij mijn werk merk ik nog dagelijks dat ik dingen mis." Van Hulst denkt dat het hem een paar jaar kost om de finan ciële klap te boven te komen. Een deel van de schade zal hij FOTO DICK HOCEWONINC zelf moeten dragen, omdat hij onvoldoende verzekerd was. Toch is hij ervan overtuigd dat zijn bedrijf een goede toekomst tegemoet gaat. Van Hulst is nu bezig met de bouw van een an dere, nieuwe boot die naar ver wachting in augustus te water wordt gelaten. Daarnaast is er' nog een schip in bestelling. „Als ik niet in de toekomst zou gelo ven, zou ik geen nieuwe boten bestellen", meldt Van Hulst zelfverzekerd. „Ik kom er bo venop, dat weet ik zeker." voorschoten dorith ligtvoet De nieuwbouwwijk Starrenburg krijgt binnenkort een wijkpark waar het ook voor de jeugd ple zierig toeven is. Het park komt op een groenstrook tussen de Vliet en de nieuwbouw in. Naar verwachting is de 'groene long' van Starrenburg volgend voor jaar klaar. Het park wordt voorzien van wandelpaden, banken en zones waar de natuur haar gang mag gaan. Ook komen er voorzienin gen voor kinderen zoals een trapveldje en een speelterrein. Dit wordt uitgerust met een touwladder waarmee de jeugd een 'kraaienest' kan bereiken, een uitkijktoren, een glijbaan en een beweegbare brug. Langs de waterranden komen glooiende oevers. „Dat heeft als voordeel dat kikkers, salaman ders en insecten makkelijk de kant op kunnen klimmen", ver telt gemeente-ambtenaar C. Buys. Ook in de bermen mag de natuur haar gang gaan. „In eer ste instantie kijken wij wat er spontaan opkomt. We gaan niet geforceerd planten aanbren gen-", vertelt Buys. De heesters en bomen die natuurlijk wel worden geplant zijn inheems. Het gaat vooral om essen, po pulieren en eiken. De gemeente wil de bermen zo min mogelijk planten die van nat bied thuishoren een kans te ge ven. Dit gebeurt nu al op andere plaatsen in de gemeente, zoals langs het fietspad in de buurt van het station. „Dat het goed koper zou zijn om de natuur haar gang te laten gaan speelt geen rol meldt Buys nadruk kelijk. „We maaien tegenwoor dig minder vaak, maar zijn wel gedwongen om al het afval af te voeren, anders krijgen bepaalde planten teveel meststoffen en overheersen bepaalde soorten zoals brandnetels. In het park zelf mogen geen honden worden uitgelaten. Wel komen er in de omgeving van het park naar verwachting twee uitlaatplaatsen. De precieze plaats is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15