Leiden Stationsplein ziet op tegen zes maanden heien Medicijn cyste-nieren nog ver weg Aanpak bureau Halt behoorlijk succesvol Uit volle borst Zelfverminking in asielzoekerscentrum Lange wachtlijsten voor cursussen Nederlands DONDERDAG 16 JUNI 1994 Valkenburg yi gr Minister Alders wijst I 3 woningbouw op vliegkamp Valkenburg af. De Leidse wethouder Van Rij is boos en gaat zeker een 'mooi beroepschriftje schrijven'. Scholingsproject yi -j In Alphen is het I startsein gegeven vooreen scholingsproject voor asielzoekers. Bewoners van Stationsplein en omgeving zien als een berg op tegen de bouw van de tunnel voor autoverkeer, die volgende week van start gaat. Zes maanden lang slaan twee heistellingen er damwanden en palen voor de ondertunneling van het Stationsplein. „Voor mensen die in de nachtdienst werken en overdag moeten slapen wordt dat een ramp", zeiden een paar bezoekers van de informatie-avond, die gisteren werd gehouden in het Stadsbouwhuis. Over twee maanden begint bij de Plesman-rotonde het slaan van damwanden. En vanaf sep tember worden in een tijdsbe stek van een half jaar meer dan duizend palen geslagen, met een gezamenlijke lengte van Jongeren uit deze regio, die via bureau Halt een alternatieve straf hebben gekregen voor een misdrijf, vervallen minder vaak in herhaling dan jongeren in de rest van Nederland. Het percen tage recidivisten ligt bij het Halt-bureau Zuid-Holland- Noord op 3,8 procent. In heel Nederland werkt bij vier tot acht procent van de jeugd een straf niet afdoende: deze jonge ren vervallen weer in de fout. Het hoogst scoort de Krimpe- nerwaard. Daar meldt zich 8,3 procent van de jeugd na een jaar weer bij Halt. Halt (Het Al ternatief) zorgt voor praktijk- straffen voor jongeren die een overtreding hebben begaan. Ze zestien kilometer. Van zeven uur 's morgens tot vier uur 's middags staat het heiblok niet stil. En een woordvoerder van aannemer Strukton/Ballast Ne- dam sloot niet uit, dat ook voor zevenen en na vieren palen worden geslagen. Afkeurend gemompel steeg moeten schoonmaken, oppas sen of andere dienstverlenende karweitjes doen om zo een ge vangenisstraf of geldboete te ontlopen. Coördinator Heijdt van Halt Zuid-Holland-Noord licht de cijfers uit het jaarverslag toe. „Het geringe aantal recidives verklaren wij uit de gedegen aanpak hier. Wij hebben indrin gende gesprekken met de jeug digen en controleren geregeld of ze het hen opgedragen werk op uit het publiek toen de aan nemer de werkplanning bekend maakte. „Is er vervangende woonruimte voor mensen die nachtdiensten draaien? Want je kunt daar straks overdag niet meer slapen", zei één van de aanwezigen. „Daar wen je niet aan, dat gaat door merg en been", mopperde een ander. De aannemer deed geen en kele poging het probleem te verdoezelen. Hij deed er zelfs nog een schepje bovenop. „Want het is niet alleen dat hei en. Er zal maar de hele dag een gravende kraan voor je deur staan. Bouwen is per definitie overlast." Voor de bouw van de tunnel wordt tussen de stalen damwanden 80.000 kubieke goed doen. De kantjes eraf lo pen is er niet bij". Halt Zuid-Holland-Noord (werkzaam voor de districten Duin- en Bollenstreek, Rijn en Braassem en Leiden/Voorscho ten) heeft, zo blijkt uit het jaar verslag 656 jongeren 'aan het werk gezet'. In 1992 waren dit er 499. Halt wordt steeds bekender en, zo vermeldt het jaarverslag, stijgt in aanzien bij de politie. Het overgrote deel van de jeugdigen krijgt een alternatieve meter grond weggegraven. In het gat dat dan ontstaat wordt vervolgens 23.000 kuub beton gestort. Gemeentelijk projectleider R. van Nood voorspelde de omwo nenden, dat er voor het pro bleem van het lawaai geen op lossing gevonden wordt. De ge meente heeft wel geëist dat er maatregelen worden genomen tegen de geluidsoverlast, maar „daardoor wordt het lawaai al leen minder erg. Je blijft het ho ren en je blijft het voelen." De angst dat door de trillingen van het heien de planten uit de ven sterbank rollen en de schilderij tjes van de muur kukelen kon de aannemer wel wegnemen. „Dat sluit ik uit." straf opgelegd omdat ze gerot zooid hebben met vuurwerk. In de vijf politiedistricten zijn spe ciale programma's om de over last van vuurwerk de kop in te drukken en dit heeft eind verle den jaar 339 jeugdigen naar het Halt-bureau gevoerd. Het grote aantal vuurwerk vandalen verklaart ook het hoge percentage jongeren dat in dit deel van Nederland bij een Halt-bureau terecht komt. In Zuid-Holland-Noord komen er van elke 1000 jongeren (twaalf tot achttien jaar), ruim 20 bij een Halt-Bureau, landelijk is dit bijna 14 op de 1000. „Veel vuur werk en vooral ook meer jeugd criminaliteit in de Randstad", zegt Heijdt. leiden 'Ochtendhumeur' heet het liedje dat ze gaat zingen. „Heb je daar dan last van", wil de presentator weten. „Ik niet, maar rrt'n broertje. Die is 's ochtends zo chagrijnig." Maria Volkers (10) beweegt opgewekt over het podium. Soms stokt haar zang en hapt ze naar adem. De kin deren in de zaal kennen het liedje en playbacken mee. Bij de laatste toon maakt Maria een professioneel buiginkje naar het publiek. De jury vindt het mooi. Ze moet alleen wat vaker op tijd moet ademen. In het Hooglandsche Huys bij de Hooglandse kerk vond gistermiddag dè eerste voorronde plaats van het VARA Kindersongfestival 1994.31 kinderen zongen dat het een lieve lust was voor een plaats in de finale. Volgende week is er nog een voorronde. De vijftien besten treffen elkaar in de finale op 11 juli in de Hooglandse kerk. Jan Rietman is dan de presentator. Het zangfestijn is onderdeel van de Leidse Lakenfeesten. Kim van de Giessen heeft haar gezicht groen gekleurd, net als drie vriendinnen. Ze doen het Kinderen voor Kinderen-liedje 'Groen'. „Mis schien at ik te veel andijvie, sla of fruit. M'n vader roept dat ik altijd al 'n rare snijboon was." Als de vier rondjes om elkaar heen lopen, zit de mi crofoonkabel in de weg. Ze springen er maar overheen. Kims moeder ligt in een deuk. „Gisteren in de kamer ging het echt anders", proest ze. FOTO HENK BOUWMAN 'Protest' veroorzaakt tumult aan de Flevoweg i De poging van een 32-jarige j man om zijn polsen door te snijden veroorzaakte naar nu pas bekend is geworden maan- dagavond groot tumult in en j om het asielzoekerscentrum j aan de Flevoweg. Do directie j van het asielzoekerscentrum zegt dat de man zichzelf met een scheermes verwondde uit protest tegen de overbevolking in het centrum. De politie, die j spreekt over een 'poging tot zelfdoding', moest er aan te pas komen om de agressieve man tegen zichzelf in bescherming te nemen. Een van de agenten raakte daarbij licht gêwond aan zijn hand. De man is geboeid en ge wond afgevoerd, na een korte worsteling met agenten, die probeerden hem te kalmeren. Een woordvoerder van de poli tie verklaart dat de man 'bijzon der agressief reageerde toen agenten te hulp werden geroe pen. Het slachtoffer is voor be handeling van diverse snijwon- den overgebracht naar het zie- Holtland organiseert superparty leiden Alle leerlingen van het Holtland College kunnen vrijdag 1 juli uit hun dak gaan tijdens een feest in de Leidse Stadsgehoor zaal. Tijdens het feest zal de partyband Brickhouse optreden. Een ander hoogtepunt is het optreden van discjockey Marcello, die gewoonlijk werkt in de Amsterdamse discotheken IT en Roxy. Aan het eind van de avond is er een verrassingsact. Leer lingen van het Holtland College kunnen op de administratie-af deling voor een tientje kaarten kopen voor het feest. Hieraan is een loterij verbonden. Visser 't Hooft wint Griffioen-spelen leiden Leerlingen uit de bovenbouw van scholengemeenschap Visser 't Hooft uit Leiden zijn de winnaars van de vijfde editie van de Griffioen-spelen. Deze spelen, die op 9 en 10 juni zijn ge houden, worden jaarlijks georganiseerd door de Vrije Universi teit van Amsterdam. 24 scholengemeenschappen uit heel Ne derland deden hieraan mee. Naast sportonderdelen als volley bal, badminton, tafeltennis en schaken tellen de culturele on derdelen als cabaret, dans, populaire en klassieke muziek en beeldende vorming even zwaar mee voor de eindklassering. Fietser (78) geschept leiden Een 78-jarige man uit Voorschotenis gisteren aangere den door een auto, terwijl hij over de Geregracht fietste. Bij de aanrijding liep hij een verwonding op aan zijn schouder. De au tomobilist vergat opzij te kijken, toen hij vanuit de Oranjeboom straat de Geregracht in wilde rijden. Daardoor schepte hij de fietser, Inbreker in de kraag gevat leiden» Een 21 -jarige Leidenaar is vanmorgen in alle vroegte aangehouden nadat hij had ingebroken in een restaurant op de hoek van de Barbarasteeg en de Hogewoerd. Hij was binnenge komen door een ruit te vernielen. Voorbijgangers hadden dit ge zien en de politie gewaarschuwd. De politie trof de man binnen aan. Hij had gokkasten opengebroken. kenhuis. M. Korbee, adjunct-directeur van het asielzoekerscentrum, is er van overtuigd dat de man er niet op uit was zichzelf van het leven te beroven. „De man heeft in een dronken bui zijn polsen bewerkt met een scheeermes. Dat heeft hij uit protest gedaan." De man zou verontwaardigd geweest zijn over de plostelinge komst van nieuwe bewoners in het toch al volle centrum. „We hebberf vanwege die overbevol king gezinnen met kinderen uit- geplaatst. Maar na die uitplaat sing was er voor vijftien nieuwe mensen ruimte vrij. En daarvan kwam er een aantal op de slaapzaal van deze man." De gemeente is naarstig op zoek naar een dependance voor het asielzoekerscentrum, maar heeft daarvoor nog geen ge schikt pand gevonden. In het centrum zitten 220 vluchtelin gen te wachten op overplaat sing naar andere woonruimte. meenten Oegstgeest, Leider dorp, Alkemade en Voorschoten kampen in meerdere of minde re mate ook met wachtlijsten. Alleen in Zoeterwoude, even eens aangesloten bij het Ge meenschappelijk Orgaan Vol wasseneneducatie, lijken de problemen mee te vallen. Een groei in het aanbod van cursus sen is wat het Gemeenschappe lijk Orgaan Volwasseneneduca tie Leidse Regio betreft niet vol doende. „De instellingen laten een grote inzet zien in het orga niseren van extra cursussen en bijvoorbeeld het ontwikkelen van een cursistenvolgsysteem. Maar de aard en de omvang'van het aanbod vragen om een be tere organisatie, afstemming en kwaliteitsontwikkeling", aldus het Gemeenschappelijk Orgaan Volwasseneneducatie. De organisatie stelt voor het aanbod van NT2-onderwijs te vergroten en bovendien de aan meldingen via een centraal punt te laten verlopen. Het mi nisterie van onderwijs heeft in middels in het kader van de ac tie 'weg met de wachtlijsten' een extra bedrag van 380.000 gulden toegezegd voor 1995. De aanbieders van volwasse nenonderwijs in de Leidse regio zitten in hun maag met cursus sen Nederlands als tweede taal (NT2) voor allochtonen. De toe stroom van cursisten is zo groot dat er inmiddels lange wacht lijsten zijn ontstaan. De hoofd lijnennotitie 1995-1997 van het Gemeenschappelijk Orgaan Volwasseneneducatie Leidse Regio rept er zelfs over dat - om problemen op te lossen - sa menwerking met de Duin- en Bollenstreek noodzakelijk is. „De vraag naar i derlands als tweede taal zal al leen maar toenemen", voor spelt de notitie. De cijfers zijn wat de opstellers betreft op dit moment al overduidelijk. Bij de basiseducatie bestond in maart van dit jaar een wachtlijst van 78 man voor NT2-onderwijs, De Internationale Schakelklas voor Volwassenen telde 127 wach tenden en het Boerhaave Colle ge 45. Niet alleen in Leiden is er sprake van wachtlijsten, de ge- herman joustra De ontdekking van het gen dat betrokken is bij het ontstaan van cyste-nieren is weliswaar van groot belang voor de be handeling van deze erfelijke aandoening, maar op korte ter mijn is er zeker nog geen nieuw geneesmiddel of medicijn te verwachten. Dat zegt D. Peters, een van de onderzoekers van de Rijksuniversiteit Leiden, waar de ontdekking werd gedaan. „Op onderzoeksgebied is het een mijlpaal. Het gen is geïden tificeerd en we weten voor een groot deel hoe het gen er uit ziet. Maar we weten nog niet hoe het gen werkt, we weten nog niet welke functie het vet- vult. Pas als we dat weten, krij gen we een ,beter inzicht in het ontstaan van cyste-nieren", al dus Peters. Ze zegt in dat ver band dat het nog absoluut on duidelijk is wanneer er mogelijk sprake zal zijn van een medi cijn. „Ik verwacht alleen dat veel meer onderzoekers zich nu over deze materie zullen bui gen, nu bekend is om welk gen het gaat." Peters benadrukt dat de weg van een onderzoeker dikwijls een lange is. Al sinds 1985 stond vast dat het gewraakte gen te vinden was in chromosoom 16. Het gebied van het chromo soom waar men het gen moest zoeken bleek echter vele genen te bevatten', waardoor er meer tijd nodig was om het juiste -gen te identificeren. De ziekte leidt tot vorming van vochtblazen in de nieren die het functioneren van het or gaan bemoeilijken. Het meren deel van de patiënten met cys te-nieren is uiteindelijk aange wezen op dialyse of niertrans plantatie. De verregaande bevoegdheden die vrijwilligers krijgen, baren kinderwerkster Marja van Brug gen zorgen. Het gevaar bestaat dat 'wijkburgemeesters' het roer overnemen en niet meer opkomen voor alle wijkbewoners. Het is niet ondenkbaar dat de 'wijkburge meesters' hen onwelgevallige groepen niet meer toelaten in het buurthuis. Jongeren bijvoorbeeld. „De Marokkaanse jongeren die hier 's middags house-muziek draaien mogen er straks vast niet meer in. Veel buurtbwoners vinden dat zij de sfeer hier verzieken." 'Wijkburgemeesters', legt Van Bruggen uit, zijn de. actiefste bewoners in de wijk. Het type buurtbewoner dat overal en altijd zijn mondje roert, het hoogste woord heeft, maar niet representatief is voor de wijk. „Als er buurtplatforms komen, schuiven zij het eerst naar voren." Bewoners mogen in de toekomst zelf bepa len wat zij in hun wijk willen 'aanpakken'. „Ik denk dat ze meer zullen opkomen voor hun woonomgeving." Dat zal ten koste gaan van het sociaal-cultureel werk, bij voorbeeld voor kinderen. „Kinderen zijn niet vertegenwoordigd in die buurtplat forms. Dat baart mij zorgen." Recreatieve en educatieve activiteiten lijken uit het buurthuis te verdwijnen. De ge meente wil af van professioneel begeleide ontmoetingsochtenden, instuiven en cur sussen. De weinige beroepskrachten die blijven moeten goedkoper, zakelijker èn 'probleemgericht' werken. Projectaanvraag „In de toekomst kun je, naast een vaste ex ploitant, alleen aanspraak maken op be taald personeel als er problemen zijn. Je moet eerst een projectaanvraag indienen bij de gemeente. Dat betekent waarschijn lijk dat de cursussen voor kinderen uit Mor- De hoogtijdagen van het club- en buurthuiswerk zijn voorbij. Forse bezuinigingen en een ingrijpende reorganisatie van het welzijnswerk treffen de buurthuizen, die volgens sceptici verworden tot wijkcentra voor eerste hulp bij sociale problemen. De een vindt dat het allemaal best minder kan, want het huidige buurthuis is in feite een 'gesubsidieerd café. De ander vreest dat een versobering van het sociaal-cultureel werk leidt tot een verslechterd leefklimaat in de wijk. Vandaag het derde artikel overeen van die buurthuizen: Morschwijck aan de Topaaslaan, dat wekelijks wordt bezocht door 650 buurtbewoners. Dinsdag verschijnt het vierde deel. schwijck zal verdwijnen. Want ik zou niet weten onder wat voor 'project' dat moet vallen. Of zoiets doorgaat hangt dus af van de inzet van vrijwilligers. Zij moeten alle re creatieve activiteiten overnemen van de be roepskrachten, maar zij willen daarvoor niet altijd de verantwoordelijkheid dragen." Jeugd-, buurt- en andere -werkers worden volgend jaar aan de buurthuizen onttrok ken. Zij worden voortaan vanuit één cen traal punt, op projectbasis, verdeeld over de verschillende wijkcentra. „Omdat je pro jectmatig werkt ben je niet meer verbonden aan één buurthuis, dus je kunt geen contac- Marja van Bruggen: „Ik denk dat bewoners in de toekomst meer opkomen voor hun woon omgeving." FOTO HIELCO KUIPERS ten met je doelgroep opbouwen. Wat ik hier in vijf jaar tijd heb opgebouwd, raak ik kwijt en dat doet zeer." In buurthuis Morschwijck verdwijnen vol gend jaar vier van de vijf beroepskrachten. In uren betkent dat een teruggang van 120 naar 48. Eén enkele 'exploitant' blijft over, als vervanging van de huidige coördinator. Van Bruggen over dit toekomstbeeld: „Ik denk dat er heel veel dingen verdwijnen, maar daar komen ook weer andere dingen voor in de plaats. Het publiek zal verschui- Van bruggen hoopt dat het buurthuis zijn 'sociale functie' kan behouden. „Dat vrij blijvende dat een buurthuis nu heeft is heel prettig. Je kunt gaan en komen wanneer je wilt." Krentenbol „Vroeger leerden kansarme meisjes in het Volkshuis een vak en kregen ze een kren tenbol toe. Nu gaat het er in de buurthuizen toch anders aan toe. Kinderen die materieel niets te kort komen gaan toch naar het buurthuis. Misschien hebben ze thuis wel alles, maar voelen ze zich toch alleen. Of hebben ze het thuis niet leuk. Je maakt re gelmatig mee dat kinderen met zware pro blemen teVnaken hebben." „Ik vind het op zich goed dat wij aan meet bare resultaten moeten gaan werken. Dat hoort bij deze tijd. Er is misschien een tijd geweest dat het niet opkon, dat iedereen maar wat deed. Maar er is ook nogal wat 'beeldvorming'. Men denkt nog steeds dat welzijnswerkers veel koffie drinken, geiten wollen sokken dragen en clubjes draaien. Maar wij zijn al lang geen softe sector meer, we zijn al bijna een bedrijf." BUURTWERK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13