w 4? Misdaad steeds professioneler Binnenland Sproeien vanaf de fiets Terneuzen is een spookstad geworden Goed Nederlands verplicht voor allochtone docenten Ongezond leven dodelijker dan rol milieuvervuiling Plastic uit zetmeel van aardappels Dwangsom voor te laat sluiten van cafébazen Arrestatie vijf verdachten wegens seks met kinderen Snipperdag voor scholier 4495 36?5 22» Vaders blij met taak in opvoeding kinderen WOENSDAG 15 JUN11994 5 Dode bij schietpartij in Amsterdam Bij een schietpartij op de Nieuwezijds Voorburgwal Amsterdam is gistermorgen rond elf uur een 35-jarige Belg om het leven gekomen. De man overleed in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Volgens de Amsterdamse po litie is het slachtoffer beschoten door twee nog onbekende man nen, die voortvluchtig zijn. Kort na de schietpartij vond de poli tie in de buurt van het misdrijf een vuurwapen. De toedracht is niet bekend. Ter Veld leidt Stuurgroep Allochtonen den haag Oud-staatssecretaris Elske ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid is gisteren door minister De Vries aange steld als voorzitter van een onafhankelijke Stuurgroep Allochto nen. De groep, die zeer verscheiden is samengesteld, doet eind dit jaar voorstellen om leden van minderheidsgroepen betere kansen op betaald werk te geven. Bovendien zal de stuurgroep studeren op maatregelen om allochtonen in laag gekwalificeerd werk te laten doorstromen naar banen op hoger niveau. Andere leden zijn onder andere stafdirecteur P. Jansen van Albert Heijn, lSybesma van McDonald's en voorzitter A. van Leeuwen van de Organisatie van Schoonmaakbedrijven. Tandarts in spe studeert te lang utrecht Studenten tandheelkunde in Amsterdam en Nijmegen doen gemiddeld een jaar te lang over hun studie. Normaal is vijf jaar. Deze vertraging is in relatie tot zowel Nederlandse als Eu ropese normen onacceptabel, stelt een Nederlands/Vlaamse commissie die de kwaliteit van twee Nederlandse en vier Vlaam se tandartsopleidingen onderzocht. De commissie vindt dat de Nederlandse universiteiten iets moeten doen aan de overschrei- dingen. Los daarvan deelt de commissie overigens ook een com plimentje uit. De kwaliteit van de onderzochte opleidingen is in doorsnee dik in orde en kan zich meten met opleidingen in an dere Europese landen. Agent reed bij herhaling onverzekerd Dordrecht» Een 38-jarige politieman uit Dordrecht (ZH) is giste ren ontslagen. Volgens een woordvoerder van het korps Zuid- Holland-Zuid bleek de man bij herhaling onverzekerd met zijn auto te hebben gereden. De rechter ontzegde hem hiervoor on langs de rijbevoegdheid. Nadere mededelingen wil de politie niet doen. Groningen hult zich in laserlicht Groningen» De hele provincie Groningen is volgende week dins dagavond een uur lang gehuld in laserlicht. Op de 96 meter hoge Martinitoren in hartje Groningen worden 24 grote lasers opge steld die om klokslag elf uur hun bundel richten op een van de 24 gemeenten in de provincie. De show is de afsluiting van de viering van de 400ste verjaardag van de zogenoemde Reductie van Groningen. In juli 1594 gaf de stad Groningen zich over na een langdurige belegering. Het tot dat moment Spaansgezinde en katholieke Groningen voegde zich daarop bij de zes andere Nederlandse opstandige gewesten. Stad en provincie vormde het gewest Stad en Lande en werden zo het zevende gewest van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Politie Limburg rolt drugbende op Maastricht» Met de aanhouding van dertien verdachten en de ontmanteling van een compleet druglaboratorium heeft de poli tie in Limburg en Drente gisteren een drugbende opgerold. Het laboratorium, waar een een XTC-tablettenmachine stond, was gehuisvest in een boerderij bij het Drentse Westerbork. De poli tie ging gistermorgen in alle vroegte met honderd man tot actie over en hield op negen adressen in Maastricht elf mensen aan. Jn Drente werden een boer en een boerin gearresteerd. Tijdens de actie werden vele soorten drugs, 'grote geldbedragen', dure auto's en andere met vermoedelijk druginkomsten aangeschafte •luxe artikelen in beslag genomen. Alle verdachten zitten vast in Maastricht. CRI luidt noodklok over toenemend aantal georganiseerde bendes: De georganiseerde misdaad in Nederland groeit en wordt steeds professioneler. Dat concludeert de Centrale Re cherche Informatie (CRI) in zijn jaarverslag over 1993. De CRI stelt dat in Nederland 98 criminele bendes actief wa ren. In 1992 waren dat 59 groepen terwijl in 1991 nog maar drie organisaties in kaart konden worden gebracht. Volgens de CRI opereren ben des steeds professioneler bij het tegenwerken van justitie en po litie. Voor het eerst in de ge schiedenis werd ontdekt dat de telefoon van een politieman werd afgeluisterd en ook kwam vast te staan dat bendes kenne lijk systematisch gegevens van politiemensen (adressen, tele foonnummers en dergelijke) verzamelen. Ook nieuw is dat valse informatie wordt ver spreid om topmensen binnen de politie in diskrediet te bren- De georganiseerde criminaliteit opereert internationaal, aldus de CRI. Verkregen winsten wor den naar belastingparadijzen gesluisd. Ongeveer veertig pro cent van de belangrijkste leden van de groepen zijn buitenlan ders. Zij zijn volgens de CRI over het algemeen gewelddadi ger dan door Nederlanders ge leide bendes. Vooral drugsben des gaan zwaar geweld als liqui daties niet uit de weg. gen. Iets dat de politie en justi tie veel hoofdbrekens bezorgt, meldt de CRI. Sommige criminele groepen weten volgens de CRI astrono mische bedragen te verdienen. Een voorbeeld daarvan was de XTC-bende die in 1993 werd opgerold. Deze maakte naar schatting een netto winst van 240 miljoen gulden waarvan slechts enkele tientallen miljoe nen werden teruggevonden. Er werd vorig jaar over de he le linie meer drugs in beslag ge nomen dan het jaar ervoor, waaronder een record-hoeveel- heid heroïne. In totaal werd 916 kilo heroïne in beslag genomen, tegen 570 kilo in het jaar ervoor. Ongeveer 85 procent van deze harddrugs werd via de Balkan route vervoerd en verhandeld door in Nederland opererende Turkse bendes. In koffiehuizen werd de waar verhandeld werden afspraken gemaakt vi transporten, weet CRI. De hoeveelheden gevonden heroïne zijn veel kleiner dan de ladingen cocaïne die werden onderschept. In '93 werd 3720 kilo van het witte poeder inbe- slaggenomen. Dat is acht pro cent meer dan in 1992, maar minder dan in het recordjaar 1990. Ook het aantal kilo's syntheti sche drugs dat in beslag werd genomen (o.m. XTC-pillen) groeide gestaag. De CRI noemt de grootte van de hoeveelheden 'opvallend'. Twee grote vang sten waren een partij van 1,5 miljoen XTC-pillen en een van 187.000 LSD-pillen. Het aantal kilo's onderschepte marihuana steeg van 20 naar 110 ton bij 93 acties van de politie. De hoe- mepemblik» Deze onkruidverdelger doet het op de fiets. De man, die werkt verdelgingsmiddel op zijn rug. Al rijdende richt hij zijn spuit op het lover er \/oor de Westfriese gemeente Medemblik, heeft een tank met onkruid voort gaat het weer, richting volgende boom... foto anp ruud hoff Weer brand gesticht; dit keer bij PvdA-raadslid Weer brand in Terneuzen. Gis terochtend was de woning van het 33-jarige PvdA-gemeente- raadslid E. Kerckhaert het doel wit. De voordeur van zijn huis i aangestoken. Bovendien was een flat met racistische leu- beklad. De nacht ervoor .Waren er twee racistische brandstichtingen en de vorige week ook twee. Wat is er aan de hand in de 'Parel van Zeeuws Vlaanderen'? Hn enkele weken tijd heeft een reeks pogingen tot brandstich ting van Terneuzen een spook stad gemaakt. Maar vrijwel nie mand gelooft dat een extreem rechtse organisatie de hand heeft in de golf van terreur. Men 'denkt veeleer aan warhoofden met een criminele inslag. Terneuzen afficheert zich groots, maar de binnenstad oogt als een dorp. De stad telt krap 25.000 zielen. Dat hadden er veel meer moeten zijn. Maar de hooggestemde verwachtin gen uit de jaren zestig, toen chemie-gigant Dow Chemical zich bij Ternepzen vestigde, kwamen niet uit. De rij flatge bouwen die destijds uit de grond werd gestampt, bleef ake- lig leeg. De verbouwing van een van die blokkendozen tot een pres tigieus Roosevelt-hotel bleek evenmin een succes. Daarom doet het noodlijdend hotel nu dienst als asielzoekerscentrum. Pas vanaf dat moment wordt Terneuzen met toenemende re gelmaat opgeschrikt door ter- Problemen worden in Ter- neuzen doorgaans in alle ge moedelijkheid opgelost. Zo ge moedelijk dat burgemeester drs R. Barbé het zich nog niet zo lang geleden kon permitteren stomdronken ter gemeente raadsvergadering te verschijnen om de honderden langdurig werklozen in zijn gemeente lal lend tot luilakken uit te roepen. Zijn politiekorps kent slecht één vijand: de kleinhandel in drugs, die van de oude halfgerenoveer- de arbeidersbuurt in het hart van de stad een getto dreigt te maken. Drugstoeristen uit Bel gië en Frankrijk stromen dage lijks toe. Daar is nu voorlopig geen tijd voor. Er is een team van vijf re chercheurs geformeerd dat tot taak heeft de brandstichters zo snel mogelijk in de kraag te vat ten. Gisteren kwam burgemees ter Barbé voor de dag met een open brief waarin hij alle bur gers oproept zijn agenten met tips of ideeën te bij te staan. De Turkse gemeenschap in Terneuzen, met zeshonderd zielen veruit de grootste groep allochtonen, wacht gespannen af. In de moskee, die sinds vori ge week aan twee kanten zwart geblakerde plekken vertoont, komt dagelijks een groepje mannen samen. „Nee", vertel len ze, „we hebben geen specia le maatregelen genomen. Dat laten we over aan de politie. Laat die de daders maar pak ken. Want als wij iemand op he terdaad betrappen, ziet het er bijzonder slecht voor hem uit." Conclusie Europees centrum na onderzoek: K. van der Heijden van het Eu ropese onderzoekscentrum. De levensverwachting kan volgens hem worden verbeterd als er meer geïnvesteerd wordt in meer voorlichting over de scha delijke effecten van roken en drinken en in een goede drink watervoorziening en dito riole ring. Voor het rapport werd onder zoek gedaan in een gebied met 850 miljoen Europeanen; van het westen tot de grenzen in het verre oosten van de Russische federatie, en van de noord- tot de zuidgrens van Europa. De le vensverwachting loopt nogal uiteen, zo blijkt. Een Russische baby die vandaag wordt gebo ren, heeft volgens de statistie ken een kans om 69 jaar te wor den. Een doorsnee Oosteurope- se zuigeling mag daar twee jaar bij optellen en een Westeurope- se baby wordt gemiddeld 76 jaar. Doodsoorzaak nummer een vormen in het hele onder zochte gebied hart-en vaatziek ten, gevolgd door kanker en ziektes aan de luchtwegen. r\j het kado voor vader wordt 'gratis en teestelitk" verpakt Allochtone leerkrachten, die kinderen van buitenlandse af komst onderwijzen in de eigen taal en cultuur, zullen in de toe komst de Nederlandse taal vol doende moeten beheersen. De Tweede Kamer gaf gisteren steun aan een desbetreffend wetsvoorstel van minister Rit- zen van onderwijs. Nieuwe docenten onderwijs in eigen taal en cultuur (OETC) moeten met ingang van ko mend schooljaar een certificaat kunnen tonen waaruit blijkt dat ze voldoende Nederlands spre ken. De circa duizend docenten die op dit moment OETC-lessen geven op scholen voor basis- en speciaal onderwijs krijgen tot 1997 de tijd om het staatsexa men Nederlands als tweede taal af te leggen. Het gaat voorna melijk om docenten Turks en Marokkaans. Met de kennis van de Neder landse taal onder de betrokken docenten blijkt het slecht ge steld. Circa zeshonderd van hen legden in maart een toets af bij Minister Ritzen. foto archief het CITO, het instituut voor toetsontwikkeling. Bijna de helft daarvan slaagde er niet in om op een van de onderdelen le zen, spreken, schrijven en luis teren een voldoende te halen. Niet meer dan 41 van hen haal den een voldoende op alle on derdelen. Minister Ritzen spreekt van een 'serieus pro bleem'. veelheden in beslaggenomen hasj daalde: van 75 ton in 1992 naar 28 ton vorig jaar. Gemiddeld werden er in 1993 7,4 overvallen per dag gepleegd. Het aantal steeg van 2291 in 1992 naar 2714 vorig jaar. Vijf mensen verloren daarbij het le ven. Het aantal 'geslaagde' overvallen daalde met acht pro cent. De meeste overvallen von den plaats in de regio Amster dam (563, was 590 in 1992). Een goede tweede was de regio Rot terdam met 399 (was 296). In 1993 kwamen 105 mensen om bij schietpartijen en raakten 195 mensen door kogels ge wond, in beide gevallen onge veer evenveel als het jaar er voor. Volgens de CRI was de helft van de slachtoffers van buitenlandse afkomst. De nieuwste uitvinding: af breekbaar plastic, gemaajkt van aardappelzetmeel. Het Agra risch Technologisch Onder zoekscentrum (ATO) in Wage- r.ingen heeft een methode ont wikkeld om zulk plastic, dat binnen enkele maanden op de composthoop verteert, uit fa brieksaardappelentemaken. De aardappelfabriek Avebe,. die opdracht gaf tot het onder zoek, zal de uitvinding binnen kort wereldkundig maken. De produktie zou een uitbreiding van de afzetmarkt voor fa brieksaardappelen betekenen. Vorige week werd bekend dat Avebe ook onderzoekt of zet meel te gebruiken is als vulling voor borstprothesen, in plaats van siliconen. ook hoger dan de boetes die. rechters opleggen. Het gaat vooralsnog alleen^ om horecabazen die herhaalde-, lijk de sluitingstijden negeren.' De dwangsom wordt opgelegd elke keer dat de ondernemer zijn zaak te laat sluit. - - Onlangs beëindigde Rotter-; dam een vierjarig experiment met vrije sluitingstijden. Uit en quêtes bleek dat veel omwo nenden van cafés hier overlast! van ondervonden. Horecazaken' moeten nu weer doordeweeks, om 01.00 uur sluiten en in het: weekeinde om 02.00 uur. Alleen> ondernemers met een speciale! vergunning mogen langer open blijven. Als eerste grote stad in Neder land legt Rotterdam dwang sommen op aan cafébazen die hun zaak te laat sluiten. Rotter dam rriaakt daarbij gebruik van de nieuwe gemeentewet die het opleggen van dwangsommen toestaat zonder tussenkomst van de rechter. De maatregel moet de overlast van nachtelijk cafélawaai tegengaan. De hoogte van de dwangsom hangt af van de omzet die de horeca-ondernemer maakt na de officiële sluitingstijd. De dwangsom zal iets boven dit be drag uitkomen, zo zegt een woordvoerster van de gemeente Rotterdam. Veelal is dit bedrag Justitie spreekt van 'een onsmakelijke zaak' oud, in wisselende samenstèl- lingen te hebben misbruikt. De Almelpse persofficier mr. E.Ti Wéèsëlius spreekt over 'een on smakelijke zaak'. De zaak kwam aan het rollen, nadat de kinderen wegens ver-; waarlozing uit huis werden ge plaatst. Binnen het pleeggezin! vertelden ze over de ontucht. In' verband met de privacy van de- kinderen worden geen bijzon-, derheden verstrekt. Wel bekend is dat twee ande-- re verdachten inmiddels op vrije voeten zijn gesteld. Dé: twee, een echtpaar, werd naast1! betrokkenheid met genoemde) zaak ook verdacht van ontucht' met de eigen vier kinderen, öp dit moment is er echter onvol doende grond hen langer vast te, houden, aldus Justitie. De regiopolitie Twente heeft naar eerst gis\erén'bekend Wefd gemaakt de afgelopen weken vijf mensen aangehouden, die verdacht worden van ontucht en andere vormen van seksueel geweld tegen drie kinderen in Westerhaar (gem. Vriezenveen). Het incestdrama zou zich de af gelopen vier jaar hebben afge speeld in de woning van de moeder van de kinderen. De verdachten, die in leeftijd variëren van 20 tot 60 jaar, zijn de vader, de moeder, een zus van moederskant, een ex-part ner van de moeder en haar va der. De vijf worden er van ver dacht de slachtoffertjes, twee meisjes en een jongen van res pectievelijk nu 11, 8 en 5 jaar veendam anp te buiten. Wethouder L. Westra- (D66) van onderwijs vindt dat; 'spijtig' en heeft een constructie; bedacht waarin de lessen op"! woensdag een kwartier langer duren. Op jaarbasis wordt' zo twee dagen langer les gegeven.! Die twee dagen kunnen naar believen als snipperdag worden opgenomen. Voordat de rege ling van kracht wordt, zal eersti overlegd worden met de onder-j wijsinspectie, de vakorganisa-J ties en de scholen. De Veen-; damse wethouder verwacht- echter geen problemen, omdat de regeling niet in strijd met dei wet zou zijn. De Groningse gemeente Veen- dam wil snipperdagen voor scholieren in het basis-, speciaal en voortgezet onderwijs. Het gaat om twee snipperdagen per ldnd. Ook leerkrachten moeten twee dagen extra kunnen opne men. Dat heeft de gemeente Veendam gisteren bekendge maakt. Op dit moment kunnen kin deren niet zomaar vrij nemen. De Leerplicht verbiedt dat. Leerplicht-ambtenaren die in dit soort gevallen een oogje dichtknijpen, gaan hun boekje Een ongezonde stijl van leven heeft meer invloed op de le vensverwachting dan milieuver vuiling. Veel roken en drinken, weinig bewegen en slechte voe ding hebben meer invloed op het sterftecijfer dan bij voor beeld de uitstoot van zware in dustrieën en verkeerd gebruik van bestrijdingsmiddelen. Wel staat vast dat vervuild drinkwa ter en slechte riolering de kans om oud te worden verlagen. Dit staat in het rapport Con cern for Europe's Tomorrow (zorgen voor het Europa van morgen) van het Europese cen trum voor milieuhygiëne en volksgezondheid in Bilthoven dat gisteren is gepresenteerd. Volgende week buigen minis ters van milieu en volksgezond heid uit Europa en deskundigen -zich over het rapport. De uitkomsten van het onder zoek hebben de onderzoekers verrast. „We dachten dat de in vloed van zware milieuveront reiniging door de industrie veel groter zou zijn", aldus directeur npSP Dimple m -Schotse whisky Ó^ÓP Martell V.S. cognac fles 0,70 liter van 45,95 nu voor: Claerijn jonge jenever n hele liter nu voor: William Lawson's Schotse whisky fles 0,70 liter max. 3 per klant nu extra voorcjelig Tp=op SUPERSLIJTERIJ den haag louis burgers Meer dan tachtig jaar geleden werd voor het eerst vaderdag gevierd, net als moe derdag een Amerikaanse vinding. Vader kan zondag weer zijn jaarlijkse stropdas verwachten, evenals het ontbijt op bed, en misschien hoeft hij niet af te drogen. Het vaderschap is inmiddels aanzienlijk veranderd: steeds meer mannen zien zichzelf niet meer uitsluitend als geldver- diener; zij zijn partners geworden bij het opvoeden van de kinderen. het ondenk baar. Een vader die het hebben van kinde ren omschrijft als 'veel warmte en knuffe len. Het delen van bijzondere ervaringen. Geluk en liefde, plezier, vrolijkheid en ge zelligheid'. Tegenwoordig hoeven ze zich daar niet meer voor te schamen. Voor het huishouden valt hij veelal nog niet te porren, maar bij het opvoeden van de kinderen is de moderne vader vaak wel betrokken. De tijd dat de kinderen hem al leen kenden van het kusje voor het naar bed gaan, is definitief voorbij. Meer dan zijn eigen vader houdt hij zich bezig met de kinderen, en is hij trots op die speciale relatie. Zijn leven werd er completer door, zo blijkt uit een onder zoek van de Utrechtse socioloog Vincent Duindam. De rol van de 'zorgvader' staat vrijdag centraal op een symposium van het Utrechtse Vrouwennetwerk en de vak groep Algemene Sociale Wetenschappen. Duindam: „Belangrijk is dat de vaders een rechtstreekse in plaats van een bemiddel de band met hun kinderen hebben. Vroe ger verliepen die contacten via de moe der." De onderzoekers vonden 182 'betrokken vaders' via advertenties in weekbladen, zoals het vrouwenblad Opzij. De groep is echter niet representatief: bijna alle onder vraagde vaders omschrijven zichzelf als progressief, en behoren tot de hoger ont wikkelden en de hogere welstandsgroepen. Toch mag de lijn wel worden doorgetrok ken, vindt Duindam. Ook de minder pro gressieve vaders voelen zich meer dan vroeger betrokken bij het familieleven. „Dat proces is nog steeds bezig, maar je kunt zeggen dat moderne vaders zich steeds meer bezighouden met het zorgen voor kinderen en ook bepaalde vaak de meer plezierige taken in het huishou den willen vervullen." De omslag kwam volgens Duindam in de jaren zestig en zeventig: de vrouweneman cipatie en de individualisering. „Vaak zie je dat mannen meer thuis willen blijven, maar dat het er niet van komt. Aanvanke? lijk noemen ze het een goed idee, maar dan komen de tegenargumenten: het type werk of de hypotheek. Later, bij een twee de kind, wordt het een stuk moeilijker." In het onderzoek zeggen de meeste zorg vaders dat hun leven completer is gewor den. Daarbij nemen zij de nadelen en be lemmeringen voor hun carrière en maat schappelijk leven voor lief. Leidinggevende functies blijken moeilijker bereikbaar, en vaak worden ze op het werk gezien als 'halfzacht'. Verder blijkt dat het vaak de partner was die een grote rol speelde bij het besluit te komen tot het 'betrokken vaderschap'. 'Al voor de geboorte wilde zij er graag afspra ken over maken', en 'zij heeft aangegeven alleen kinderen te willen als de zorgtaak wordt verdeeld', zijn antwoorden van een aantal ondervraagde 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5