Lobbyclubs, actie- en adviesgroepen lopen deur informateurs plat Feiten &Meningen Betuwelijn op de tocht Griekse terreurbeweging richt zich op toeristen ID-plicht en belasting Getalsverhouding kabinet alleen voor achterban interessant WOENSDAG 15 JUNI 1994 De noodzaak v Elke dag herhaalt zich weer hetzelfde ritueel op het Binnenhof. Bolkestein, Kok en Van Mierlo putten zich uit in nietszeggendhe den. maar laten blijken dat de sfeer on veranderlijk goed is. Het is heel lang gele den dat we een kabinetsformatie hebben gekend, die zich zo in de politieke binnen kamertjes afspeelt als de huidige. Het volk is stemvee, niet meer en niet minder. Kok heeft dat nog eens nader toe gelicht. door de mensen die op hem heb ben gestemd duidelijk te maken dat zij hem maar niet moeten houden aan zijn verkie zingsprogramma en verkiezingsbeloften. Kok decreteert dat de wereld inmiddels een half jaar verder is en dus is veranderd. De kiezer en zijn achterban mogen hem dus niet aan zijn beloften houden. Ie vraagt je ondertussen wel af. waarom je dan nog naar de stembus zal gaan, als beloften er zijn om te breken. Ik heb dat overigens al tijdens de verkie zingscampagne voorspeld. Kok had een on realistisch programma, dus zou wel door de bocht moeten gaan. Ik wist niet dat hij deze bocht zo soepeitjes zou nemen en dat nog wel ongestraft. Niemand schijnt zich daar meer om te bekommeren, zeker de Neder landse pers niet. Dit soort afglijden is in middels net zo gewoon geworden als de fi les op de vaderlandse wegen. Uitgelekt is ook dat de Betuwelijn op pro blemen stuit. Vooral D66 zit met deze goe derenspoorlijn naar Duitsland behoorlijk in zijn maag. De partij was er in het vorige parlement al geen groot voorstander van. De milieube lasting van de spoorlijn is zwaar en de omwonenden zullen er veel last van hebben. Om de paar minuten den dert immers een lange goederentrein voorbij hun huizen, scholen, kantoren en fabrieken. i die lijn is ook nooit echt aangetoond. Zelfs bij een optimale benut ting van die lijn zal er nog steeds maar een fractie van het aantal naar Duitsland te ver voeren containers over deze spoorlijn gaan. De bulk van dat transpon blijft voor reke ning komen van de Rijnvaan en ook de vrachtauto blijft een forse deun meezingen. Niét is onderzocht of door verbetering van de Rijnvaan de toename van het con tainertransport via de rivier kan worden op gevangen. Een schone en milieuvriendelijke manier van vervoer die met de moderne binnenvaartschepen nauwelijks langer duurt dan met de trein. Een mooie termi nal, door ons te bouwen in Duisburg, zet de containers dan op het volgende schip, de trein of de vrachtwagen. Ook is niet onderzocht of Rotterdam en Antwerpen samen de bestaande spoorweg verbinding tussen België en de Bondsrepu bliek zouden kunnen exploiteren. Het gaat om een reeds bestaande verbinding, die al leen maar zou moeten worden gemoderni seerd. De lijn gaat bovendien door een heel bevolkingsarm gebied. Het zou een mooi staaltje van Europese samenwerking kun nen zijn. Maij-Weggen vond het, zoals de meeste politieke bestuurders die zich in iets vastbijten, helemaal niet nodig om al deze alternatieven serieus te onderzoeken. En als het dan toch moet, waarom dan niet de hele trein van A tot Z onder de grond? Maij kreeg bijkans een woede-aan val als werd gesproken over dat idee en betichtte de bedenkers van die ondergrond se spoorweg zelfs van sabotage van haar mooie plannen met de bovengrondse Betu welijn. Ondertunneling blijkt niet alleen tech nisch haalbaar, maar zelfs financieel niet heel veel duurder uit te komen dan de hui dige lappendeken van bovengrondse lijnen, ondertunneling op gevoelige trajecten en verdieping op weer andere trajecten. Daar naast schept zo'n ondergronds gebouwde spoortunnel van zo'n 180 kilometer lengte de uitgelezen gelegenheid om ervaring op te doen met ondergronds bouwen zonder boven de grond de boel overhoop te moe ten gooien. Dat is natuurlijk nooit weg in een overbevolkt land als het onze. De paarse coalitie schept de mogelijkheid om al deze alternatieven voor de huidige Betuwelijn eens mooi uit te zoeken en op een rijtje te zetten. Het resultaat zou dan kunnen zijn een goede afweging van de al ternatieven en wellicht zelfs steun van de bevolking voor de Betuwelijn. De bestuur ders van Rotterdam zouden daar blij mee moeten zijn, in plaats van die verontwaar diging over een mogelijk uitstel van een jaar. Taxi-chauffeurs, rooms-katholieke bisschoppen en Westlandse plattelandsvrouwen, allemaal hebben ze hun weg naar de informateurs gevonden. Hun klaagzang kruipt in vele toonaarden tegen de muren van de Eerste Kamer op, maar het refrein is steeds hetzelfde: geef ons meer aan dacht, geef ons meer geld. Of zoals een van hen zijn verzoek om minstens een half miljard kracht bijzette met: 'Iemand die dit niet accepteert, is gek'. Zakelijk, smekend, vriendelijk, reso luut, danwel dreigend, geen enkel middel wordt onbeproefd gelaten. Net als de toon is ook de omvang van de verzoekschriften aan de informa teurs in alle hoogten vertegenwoor digd. Van een enkel velletje via de fax verstuurd, tot lijvige rapporten van dito heren die maanden van noeste arbeid geringband over de tafel schui- Als het niet te dik is, lezen ze de ad viezen door klinkt het temerig uit de mond van de woordvoerder van de informateurs. Wat er na lezing mee gebeurt, laat hij in het midden. Overi gens slaan alle actie- en adviesclubjes de plank enigszins mis met de indrin gende oproepen aan de informateurs. Hun rol is immers niet meer dan die van wegvereffener voor de formateur (tevens beoogd minister-president), bij wie een verzoekschrift meer effect kan sorteren. Inwilliging van de verzoeken is niet alleen onmogelijk vanwege de tegen strijdige belangen, maar ook finan cieel absoluut onhaalbaar. Alles bij el kaar opgeteld, gaat het om een onge dekte cheque van vele miljarden gul dens. Maar het zij toegegeven: als het gaat om het korten op andermans beurs, bezit Nederland een onuitput telijke bron van creativiteit. Miljarden blijken doelloos op buurmans begro ting te rusten en kunnen dus moeite loos worden ingezet voor dat ene al lesoverheersende belang, dat bij nog langere veronachtzaming Nederland mee de afgrond in sleurt. Sommige adviezen kunnen de infor mateurs niet naar de papierversnip peraar verwijzen. Laat staan de drie fractievoorzitters, die uiteindelijk de politieke verantwoordelijkheid dra gen. Clubs als de Sociaal-Economi sche Raad, De Nederlandsche Bank en de CEC (topambtenaren) beïn vloeden met hun rapporten de onder handelingen over een nieuw kabinet. Alle drie hameren op forse ingrepen in de sociale zekerheid en de subsi diestroom, hoewel omvang en plek verschillen. Andere adviezen die zeker hun spo ren zullen nalaten in een paars re geerakkoord, zijn die van de commis- sie-Welschen (de bezem door de ge zondheidszorg), de commissie-Don- ner (idem bij het openbaar ministe rie) en de commissie-Andriessen (200 gulden netto erbij voor werkenden). Zo ook de ongevraagde aanbevelin gen van traditionele lobby-clubs als vakbeweging, werkgeversorganisaties en de Vereniging Nederlandse Ge- Kunnen bovengenoemde lobby-clubs nog enige illusies koesteren over de invloed van hun inbreng, veel hope lozer ziet het eruit voor de Stichting Terzake, de Landelijke Studentenvak bond (LSVb), de Dierenbescherming, de Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde (NMT), de Nederlandse Organisatie voor T echnologisch Aspectenonderzoek (NOTA) en de Westlandse Land- en Tuinbouwvrouwen. Zeker niet onin teressant hun inbreng, maar wat moeten de kabinetsonderhandelaars ermee? Zoals de Stichting Terzake (met Ra- bo-topman Wijffels en oud-milieumi nister Winsemius in de gelederen) die naast een half miljard voor landbouw en natuur ook nog eens lastenverlich ting wil. Dreigend laat voorzitter Van Dijk weten dat anders de agrarische sector hetzelfde lot beschoren is als de scheepsbouw en textiel: volledige sanering. Of de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak die stelt dat het tekort aan rechters 'de geloof waardigheid van de rechterlijke macht ondergraaft' en dat in de vier grote steden de 'verloedering doorzet en opstand dreigt'. Minder dreigend maar niet minder klemmend is de oproep van de rooms-katholieke bisschoppen tot een kruistocht tegen de structurele armoede. Grondige herziening van het economische stelsel is volgens dit paarse gezelschap 'onontkoombaar'. Eenmaal in de pen geklommen uiten de bisschoppen gelijk hun zorg over de nieuwe Euthanasiewet, de teloor gang van de publieke omroep en de verschraling van het bijzonder onder wijs. ILLUSTRATIE TOM JANSSEN Richt de lokroep van de meeste clubs zich tot de geldbuidel, sommige ne men de informateurs werk uit han den door vast wat tekstjes aan te leve ren voor een nieuw regeerakkoord. Zo presenteerden de verenigde jonge renorganisaties onlangs een Groen Regeerakkoord. De Dierenbescher ming houdt het klein en verzorgt slechts één paragraaf: die over de er kenning van de intrinsieke waarde van dieren. Waar een konijn groot in kan zijn. Natuurlijk laten ook Greenpeace, het Landbouwschap, Natuurmonumen ten, de Raad voor het Overheidsper soneel, de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, de KNV-Taxi, ANWB, ouderenorganisaties en de zorgsector zich niet onbetuigd. Een lichtpuntje tussen al deze miljar denclaims is het briefje van de tand- artsenclub NMT. Zij reiken de infor mateurs een plan aan waarmee 500 miljoen gulden kan worden bespaard. Pik in, voordat de druppel verdampt. Inmiddels dient een tweede stroom adviezen zich bij de informateurs aan: reacties op de eerste vage be leidsvoornemens van de paarse coali tie. Betuwelijn opnieuw ter discussie? Rotterdams burgemeester Peper weet zeker dat 'Nederland naar de knop pen gaat'. Bij de NS spreken ze al over een 'calamiteit van de eerste orde'. Eind vorige week ontplofte in het Hotel Plaka, in het hart van het toeristendistrict van de Griekse hoofdstad Athene, een bom. Terwijl de gasten in pa niek uit het hotel de straat op vluchtten, veroorzaakte de ex plosie bij de Grieken nauwelijks enige opschudding. Een groep die zichzelf de Anti-Staat Strijd noemt, heeft de verantwoorde lijkheid voor de bomaanslag op geëist. Deze organisatie wordt gerund door 17 November of El- las, de twee belangrijkste ter reurbewegingen in Griekenland. Volgens deskundigen is 17 No vember een van de succesvolste terreurbewegingen ter wereld. In haar 19-jarige bestaan is de organisatie nog nooit door een veiligheidsdienst geïnfiltreerd en is geen van haar leden gear resteerd. Die ogenschijnlijke immuniteit heeft zelfs tot de veronderstel ling geleid dat de organisatie banden heeft met vooraan staande figuren in Pasok, de so cialistische partij die Grieken land regeert. Hoewel Grieken land lid is van de EU en de NAVO, hangt Pasok een anti westerse ideologie aan die niet veel verschilt van de opvattin gen van 17 November. De ter reurbeweging heeft zich ver noemd naar 17 november 1973 toen twintig studenten door de militaire junta werden ver moord. THE INDEPEMDEN'I De jongste fase in de terrei campagne begon in maart, toer Franse en Duitse culturele tuten het doelwit van bomaan slagen werden, gevolgd door aanslagen op de auto's van di plomaten en VN-eigendom- men. Hoewel er dit jaar nog nii mand bij de aanslagen is omgei komen, waarschuwen Europese diplomaten dat het slechts eén kwestie van tijd is voordat er dodelijke slachtoffers vallen. Door hun doelwitten te veran deren, is het de terroristische groeperingen gelukt de sympa thie van het publiek te behou den. Eén op de vijftien Grieken zegt nooit een lid van 17 No vember aan de politie te zullen overhandigen. Andere opinie peilingen bevestigen een anti- Europese trend. Maar liefst 55 procent van de Grieken is van mening dat hun land zijn Griekse identiteit moet verster: r ken, in plaats van zijn Europesé identiteit. ,-y-y ATHENE LEONARD DOYLE VERTALING: MARGREET HESLINGA BELASTING BELICHT Sinds 1 juni moet iedereen in Nederland zich tijdens het werk kunnen identificeren. Voor de fiscus is dit een machtig contro lemiddel om het zwartwerken tegen te gaari. Werkgevers wor den door de ID-plicht opgeza deld met een extra administra tieve last. Zij moeten namelijk voortaan aan iedereen die ze in dienst nemen om een ID-bewijs vragen. Het rijbewijs is hiervopr niet voldoende omdat deze de na tionaliteit niet vermeld. De nieuwe kracht zal zijn paspoort, toeristenkaart of de gemeente lijke identiteitskaart (die in sommige gemeenten, waaron der Haarlem, niet te verkrijgen is) moeten laten zien. Van het ID-bewijs moet de werkgever een kopie bij de loonadmini stratie bewaren. Daarnaast moet de aard en het nummer van het ID-bewijs apart in de loonadministratie worden gere gistreerd. Houdt de werkgever zich niet aan deze regels, dan voldoet hij niet aan de inlichtingenplicht die hij tegenover de fiscus heeft. Dat kan nare gevolgen hebben. Het levert ten eerste een straf baar feit op waarvoor hij kan worden vervolgd. Daarnaast loopt hij de kans dat de belas tingdienst loonbelasting heft te gen het hoge zogenaamde 'ano- niementarief van 60 procent, waar normaal een lagere heffing had kunnèn volstaan. Hét is dus oppassen geblazen. Te meer daar het smoesje: 'Ik ben vanmorgen begonnen', niet meer opgaat. De identificatie moet namelijk plaatsvinden voordat de werkzaamheden zijn begonnen en men mag dus niet wachten, zoals bij de loonbelas tingverklaring, tot de eerste loonbetaling. Voor werknemers die voor 1 ju ni al in dienst zijn, geldt een overgangsmaatregel, welke in houdt dat deze werknemers zich vöör 1 juni 1995 met een ID-bewijs bij hun werkgever moeten melden. Doet men dit niet dan loopt men weer kans dat de werkgever 60 procent loonbelasting moet inhouden. Voor werknemers die via een uitzendbureau of via een onder aannemer werken, hoeft de te werkgever niet naar de identi- u teit te vragen. Hier moet het uit^ zendbureau of de onderaanne- p: mer zelf voor zorgen. Voor stagiaires geldt de ID-plicht e] weer wel. e( De werknemers zelf moeten jr voortaan op het werk hun ID- bewijs op zak hebben. Komt er p namelijk een controle van bij- voorbeeld de belastingdienst of de bedrijfsverenigingidan;iTio,?,t g. men dit bewijs op verzoek kum nen tonen. Het rijbewijs is in dj|Jr soort gevallen wél voldoende. Aangezien veel Nederlanders nog altijd met de auto naar het werk gaan, zal dit niet het grootste struikelblok vormen. Daarnaast zal de werkgever zjjn werknemers meestal op tijd I kunnen waarschuwen als de be lastingdienst voor controle op D bezoek komt. De belasting dienst kondigt zijn controles j_ namelijk altijd keurig per briefp aan, behalve dan wanneer de 0 FIOD een bezoek brengt. tj Wie geen ID-bewijs kan tonen, is in principe strafbaar. Om te bevorderen dat iedereen in het f, bedrijf zijn ID-bewijs bij zich h heeft, rust er op de werkgever een zogenaamde 'zorgplicht'. Volgens de toelichting op de wet kan de werkgever aan deze zorgplicht voldoen door bij voorbeeld een beveiligingsfunc tionaris van het bedrijf op te dragen om steekproefsgewijs werknemers te controleren. Maar moet de soep wel zo heet gegeten worden? Het is niet te verwachten dat de fiscus op eens op grote schaal identiteits controles gaat houden. In het algemeen wordt de ID-plicht gezien als een extra wapen in dt strijd tegen het zwartwerken. De keurig belasting betalende arbeider hoeft dan ook in eerste j instantie niets te vrezen van de ID-plicht, maar het blijft na- j tuurlijk altijd verstandiger om t het ID-bewijs op zak te hebbea Informatie over dit ondenverp is te vinden in de brochure 'Uw bedrijf en de identificatieplicht Wat moet u weten?', die is te vragen bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid, tel: 070-3334455. RUDYANDEWEG hoogleraar politieke wetenschappen aan de Rijksuniversiteit van Leiden Bureau Interview heeft op de avond van de Eu ropese verkiezingen onderzocht wat men zou hebben gestemd als het geen Europese, maar Kamerverkiezingen waren geweest. Daaruit blijkt dat de drie paarse partijen juist iets verder uitlopen op een nog steeds terugvallend CDA. Zelfs Bolkesteins aankondiging, vorige week, dat Kok wat hem betreft premier mocht worden heeft dus niet tot veel protest onder de liberale kiezers geleid. Interessanter is Bolkesteins eis dat de WD in het kabinet evenveel zetels moet krijgen als de PvdA omdat de premier bij de zetelverdeling dubbel •zou tellen. Dat PvdA en D66 die eis niet onmid dellijk afwezen, is tekenend voor de behoedza me sfeer van deze kabinetsformatie. Hoe anders was het in 1977 toen Van Agt ook eiste dat het CDA evenveel ministersposten zou krijgen als de PvdA. Er moesten twee nieuwe in formateurs aan te pas komen om Van Agt uit eindelijk zijn zin te geven, maar het was het be gin van het einde van de pogingen een tweede kabinet-Den Uyl te vormen. Een inderhaast bij eengeroepen PvdA-partijraad wees deelname aan een kabinet met zo'n zetelverdeling af, en toen Den Uyl toch doorging met formeren,span den twee PvdA-leden zelfs een kort geding tegen hem aan. Dat was dan ook de tijd van de meerderheids strategie, die inhield dat de PvdA alleen wilde re geren wanneer zij in het kabinet een getalsmatig overwicht kreeg. In het kabinet-Den Uyl hebben de getalsverhoudingen af en toe een doorslagge vende rol gespeeld. Dat kabinet bestond uit tien progressieve ministers (PvdA, D66 en PPR) en zes confessionele ministers (KVP en ARP). Deze twee groepen ministers vergaderden elke don derdagavond apart om de strategie voor de mi nisterraad van de volgende dag te bepalen. Dat was vooral van belang als er ook gestemd ging worden. Zonder dat vooroverleg hadden wij bijvoorbeeld een heel andere Oosterscheldedam gekregen. Het kabinet-Den Uyl was verdeeld over de laatste fase van de Deltawerken. Alle zes confessionele en vier progressieve ministers vormden samen een meerderheid voor de goed koopste oplossing: afsluiting van de Oosterschel- de. Deze zes overige progressieve ministers prefe reerden uit het oogpunt van milieubescherming een veel duurdere, doorlaatbare stormvloedke ring. In het vooroverleg van de progressieve mi nisters waren deze zes echter in de meerderheid en werd afgesproken dat alle progressieve minis ters dat standpunt moesten verdedigen in de ministerraad. De doorlaatbare dam kwam er. In latere kabinetten heeft de zetelverdeling nooit zo'n grote rol gespeeld en de PvdA heeft haar meerderheidsstrategie allang los gelaten. Stem mingen worden in de ministerraad gemeden, zeker wanneer het meningsverschil ook langs partijlijnen loopt. Door zo'n stemming worden de coalitie-verhoudingen op scherp gezet en dreigt het gevaar van kabinetscrisis. Bolkestein was eerder minister in het tweede ka- binet-Lubbers, dus hij kent de betrekkelijkheid van getalsverhoudingen in het kabinet. Een evengroot aantal ministers voor WD en PvdA heeft voor hem en zijn partij vooral symbolische betekenis. Kok en Van Mierlo zullen een zetel verdeling van 5-5-4 waarschijnlijk accepteren, want alleen door het kabinet uit te breiden is een betere afspiegeling van de krachtsverhou dingen tussen de regeringspartijen mogelijk. Veel belangrijker dan het aantal zetels is de vraag welke ministersposten naar welke partij gaan. Partijen hebben zo hun voorkeuren voor bepaalde posten. Kijkend naar het verleden blijkt de PvdA vooral Financiën (van Lieftinck tot Duisenberg en Kok) en Sociale Zaken (van Drees tot Den Uyl) te willen bezetten. Toch zal Kok één van de twee moeten laten val len omdat WD en D66 ook in de sociaal-econo mische sector vertegenwoordigd willen zijn. De WD hecht traditioneel aan Binnenlandse Za ken, het departement van Thorbecke, Toxopeus en Wiegel. De PvdA zal dat graag toestaan, want zo hoeft de partij geen antwoord te geven op de lastige vraag of Van Thijn daar opnieuw minister kan zijn na de IRT-affaire. D66 heeft nog te weinig geregeerd om echte voorkeuren te hebben ontwikkeld, maar als zijn gezondheidstoestand hem dat toelaat, heeft Van Mierlo zijn zinnen gezet op Buitenlandse Zaken., Voor Defensie is geen enkele partij echt enthou siast. Als wij zoveel mogelijk rekening houden met voorkeuren en verdeling over beleidsterreinen zou het kabinet er zo uit kunnen zien. PvdA: premier, Financiën of Sociale Zaken, Ontwikke lingssamenwerking, Justitie of Onderwijs, en Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. WD: Fi nanciën of Economische Zaken, Binnenlandse Zaken, Defensie, Verkeer en Waterstaat, en Landbouw. D66: Buitenlandse Zaken, Economi sche of Sociale Zaken, Justitie of Onderwijs, en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mil ieuhygiëne. Veel hangt echter af van de beschik-' baarheid van de 'poppetjes'. Daaraan wordt het 'plaatje' zonodig aangepast en dat zorgt in iede re formatie wel voor een verrassing.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2