Zelfs Frits Kessel schrikt van hete oven Orlando USA94 WK wordt een combinatie van show en business WK-Voetbal Drie punten voor een gewonnen wedstrijd Op weg naar Amerika WOENSDAG 15 JUNI 1994 Rijkaard blijft aan de kant Ulrich van Gobbel heeft een handdoek om zijn hoofd geslagen. Het zweet loopt in straaltjes van zijn gelaat, dat glanst in de on barmhartig prikkende zon. Zijn shirt is doorweekt, zijn voetbalbroek kletsnat. De tweede training van het Nederlands elftal op één van de velden van de Cen tral State University van Florida zit erop. orlando jan mennega gpd-verslaggever De Feyenoorder is op weg naar de gereedstaande touringcar, die het Oranje-gezelschap on der politie-begeleiding terug brengt naar Lake Nona, het su- perluxueuze onderkomen van Dick Advocaat en zijn man schappen. Van Gobbel verklaart zich lekker te voelen. „In het begin heb ik veel last gehad van de warmte, maar ik heb me er over heen gezet", zegt hij stoer. Advocaat kan wat dat betreft te vreden zijn over de geblokte verdediger, die zich precies houdt aan de opdracht van de bondscoach om niet over de hitte te zeuren. Advocaat is als de dood dat zijn pupillen de 'onmogelijke' klimatologische omstandigheden als geestelijke balast mee zullen zeulen. Daarom ook heeft bondsarts Frits Kessel de waarschuwingen van dr. James C. Bamett altijd zo laconiek mogelijk wegge- woven. De clubarts van het bas ketbalteam van de Orlando Ma gie en mede-eigenaar van een privékliniek in Orlando ver klaarde al eerder dat hij niet be grijpt waarom het Nederlande elftal pas een week voor aan vang van het WK in Florida is neergestreken. Om optimaal ge prepareerd aan het toernooi te kunnen beginnen, is volgens Barnett een acclimatiseringspe riode van tenminste een maand vereist. „Het is niet de hitte alleen die de voetballers parten zal spe len", oordeelt Bamett, „het is vooral de hitte in combinatie met de luchtvochtigheid. Dat is iets vreselijks. Zelfs van muskie ten hebben wij dan geen last. Die laten zich bij dergelijke weersomstandigheden niet zien. De Europeanen hebben zich de klimatologische proble men onvoldoende gereali seerd." Er waren maar twee dagen in de oven van Orlando voor nodig om de voetballers van Oranje het gewicht van Bametts woor den te doen beseffen, ook al houden zij zich publiekelijk nog groot. De Belgen, die sinds afge lopen zaterdag in de meest zui delijke staat van de Verenigde Staten vertoeven en naar het oordeel van dr. Barnett dus ook veel te laat zijn afgereisd, ma ken van hun hart geen moord kuil. Bij monde van Frankie van der Eist lieten zij gisteren weten dat voetballen in Orlando op het heetst van de dag (12.30 uur, het tijdstip waarop zowel België-Marokko, Nederland- België als Nederland-Marokko beginnen) absoluut onmogelijk Van der Eist: „Na een half uur ben je volledig kapot, het is gek kenwerk." Hij zei dat na een oefenpartijtje van de Rode Dui vels tegen het Amerikaanse elf tal onder 23 jaar, door de Bel gen met 6-2 gewonnen. Bondarts Kessel vreest dat Ronald Koeman en zijn kornui ten vandaag tot dezelfde con clusie zullen komen. Oranje treedt dan om half één plaatse lijke tijd (in Nederland is het dan 18.30 uur) aan tegen de Fort Lauderdale Strikers. Kessel: „Het kan best zijn dat de Belgen zich lam zijn geschrokken, maar ik ga geen contact zoeken met mijn Belgische collega. Dat heeft geen zin, dan ga je elkaar misschien alleen maar verder de put in praten. Het beste is zelf te ervaren hoe moeilijk de omstandigheden zijn. Na de training van gisteren waren de spelers, die dagelijks tweemaal worden gewogen, volgens Kessel gemiddeld een kilo aan lichaamsgewicht kwijt geraakt. „Dat viel dus nogal mee. De volgende ochtend za ten ze allemaal weer op hun normale lichaamsgewicht. Maar Oranje weet sinds een paar dagen wat het is om te moeten voetballen in de oven van Orlando. Het is trainen, zweten en op zoek gaan naar vocht. John de Wolf giet water over zijn hoofd om wat af te koelen, foto anp echt bepalend worden straks de wedstrijden." Terwijl de koperen ploert aan de strakblauwe hemel het kwik in de barometers alweer heeft opgejaagd naar 36 graden Celci- us en de luchtvochtigheids- graad bijna honderd procent bedraagt, laat Kessel niettemin doorschemeren inmiddels ook op de lijn-Barnett te zitten. „De literatuur geeft aan dat voetbal len onder deze omstandigheden niet kan en het lijkt erop dat de praktijk dat ook zal uitwijzen. Maar wat ons precies te wach ten staat weten wij nog niet. Wij zullen dat moeten ervaren." De oefenpot tegen Fort Lauderdale Bondscoach Dick Advocaat kan vandaag in het oefenpar tijtje van het Nederlands elf tal tegen de Fort Lauderdale Strikers geen beroep doen op Frank Rijkaard, Gaston Tau- ment en John de Wolf. Rijk aard en De Wolf herstellen van blessures, maar onder vinden daarvan nog teveel hinder om te kunnen worden ingezet. Taument worstelt nog met de naweëen van een griepje. Onder leiding van fysiothe rapeut Rob Ouderland train de het trio gisteren apart van de groep en beperkte zich tot licht loopwerk en wat li chaamsoefeningen. Bonds arts Frits Kessel verwacht dat Rijkaard, Taument en De Wolf tijdig fit zullen zijn voor eerste WK-wedstrijd van het Nederlands elftal maan dag in Washington tegen Saudi-Arabië. Manuel Diaz Viga fluit eerste duel van Oranje dallas anp Het Nederlands elftal krijgt tij dens het eerste WK-duel te ma ken met een Spaanse arbiter. Manuel Diaz Vega is aangewe zen voor de wedstrijd tegen Saudi-Arabië op 20 juni in Was hington. Tegen België, 25 juni in Orlando, krijgt de ploeg van Dick Advocaat te maken met de Braziliaan Renato Marsiglio. Voor de Haagse arbiter Mario van der Ende begint het toer nooi zaterdag 18 juni met Italië- Ierland. Het duel uit groep E wordt in New York gespeeld. Van der Ende is op 21 juni in Boston reserve-arbiter voor het duel Argentinië-Griekenland. Bij dit duel start Jan Dolstra zijn werkzaamheden als grensrech ter. De FIFA wees gisteren de ar biters en grensrechters aan voor de eerste 24 groepswedstrijden. De indeling is als volgt; Groep A; Verenigde Staten - Zwit serland, Lamolina (Arg); Colombia - Roemenië, Al Sharif (Syr); Roemenië - Zwitserland, Jouini (Tun); Verenig de Staten - Colombia, Baldas (Ita). Groep B: Kameroen - Zweden, No riega (Per); Brazilië - Rusland, Kee Chong (Mau); Brazilië - Kameroen, Brizio (Mex); Zweden - Rusland, Quiniou (Fra). Groep C: Duitsland - Bolivia, Brizio; Spanje - Zuid-Korea, Mikkelsen (Den); Duitsland - Spanje, Cavani (Uru); Zuid-Korea - Bolivia, Mot- tram (Scho). Groep D: Argentinië - Griekenland, Angeles (VSt), grensrechter Dolstra (Ned); Nigeria - Bulgarije, Segueira (CRi); Argentinië - Nigeria, Karlsson (Zwe); Bulgarije - Griekenland, Bu- jsaim (VAE). Groep E: Italië - Ierland, Van der En de (Ned); Noorwegen - Mexico, Puhl (Hon); Italië - Noorwegen, Krug (Dui); Mexico - Ierland, Roethlisber- ger (Zwi). Groep F: Nederland - Saudi-Arabië, Diaz Vega (Spa); België - Marokko, Cadena (Col); België - Nederland, Marsiglia (Bra); Saudi-Arabië - Marokko, Don (Eng). Drie regels gewijzigd bij WK Vergeleken met voorgaande toernooien kent het WK in Amerika drie wijzigingen. De belangrijkste verandering is de puntenwaardering in de 36 groepswedstrijden. Net als in de Engelse league en ko mend seizoen in de Italiaanse Serie A levert een overwin ning drie punten op. De FIFA denkt op die manier te berei ken dat het accent meer op de aanval komt te liggen. Vanaf de achtste finales geldt het knock out-systeem. Bij een gelijke stand na 90 minuten wordt er twee keer een kwartier verlengd. Nieuw is de 'sudden death'. Dat wil zeggen dat de ploeg die in de verlenging als eerste scoort de winnaar is en overgaat naar de volgende ronde. Is er ook na 120 minuten nog geen winnaar, dan moeten straf schoppen de beslissing bren gen. Van de 24 landen plaatsen zich er zestien voor de acht ste finales. Dat zijn de num mers één en twee van elke groep plus de vier beste num mers drie in de zes poules. Als het puntentotaal gelijk is, be slist het doelsaldo, het aantal doelpunten voor, het onder linge resultaat en als laatste mogelijkheid het lot. Die re gel wordt ook gehanteerd als twee landen in een poule ge lijk eindigen. Dat overkwam het Nederlands elftal vier jaar geleden in Italië. Oranje fi nishte toen op een gedeelde tweede plaats met Ierland, maar eindigde na loting als derde. De achtste finale in Milaan werd met 2-1 verloren van Duitsland, de latere we reldkampioen, waarna Oran je meteen naar huis kon. Voor de eerste keer bij een WK zijn drie wisselspelers toegestaan, twee veldspelers en de keeper. De doelman mag echter alleen worden vervangen door een andere keeper en dus niet door een veldspelen Net als voorheen geldt de regel dat een speler na twee gele kaarten automa tisch voor de volgende wed strijd is geschorst. Nieuw is dat alle gele kaarten na de groepswedstrijden worden geschrapt, zodat elk land met een schone lei begint aan de achtste finales. Een rode kaart betekent een automati sche schorsing voor de vol gendewedstrijd. Na elke wedstrijd moeten twee spelers (vanaf de achtste finales drie) van elke ploeg naar de dopingcontrole. Zij worden in de rust door het lot aangewezen. chicago henri van der steen gpd-verslaggever Praktisch elke Amerikaan die je aanschiet over het WK voetbal, is enorm enthousiast. Dat komt omdat Amerikanen altijd enorm enthousiast zijn, wat er ook ge organiseerd wordt. Zelfs het WK vlooienspel zou bij Amerikanen geestdriftige reacties uitlokken. In het land van groter, grootst en dannog een stuk groter, draait alles om actief zijn en geld verdienen. En wie niet waagt, die niet wint. Waarom dan geen WK organiseren in een sport als voetbal terwijl de Verenigde Staten zelf niet eens een fatsoenlijke competitie heeft? „Geweldig dat wij de World Cup hebben", zegt een Amerikaanse Jan met de Pet. Niet dat hij ook maar iets van 'soccer' weet, maar wat Amerika heeft, heeft de rest van dè we reld in elk geval even niet, is de even simplistische als zakelijke redenering. Bovendien zijn Amerikanen chronisch chauvi nistisch. Wint een landgenoot? Geweldig! Organiseert de stad wat? Geweldig! V Iemand vinden in de 'Windy City' die echt geïnteresseerd is in voetbal, is onbegonnen werk. De een heeft weieens een wed strijd op televisie gezien en vond er al snel geen bal aan, de ander meent hooguit te weten dat het spel met teams van elf wordt gespeeld. Verwondering wekt bet daar om niet dat de sportpagina's van de kranten ook in Chicago, waar vrijdagavond de openings- wedstrijd Duitsland-Bolivia plaats vindt, worden gedomi neerd door basketbal, ijshockey, Amerika wil een mooie show maken van de openingsceremonie. In Chicago zijn de voorbereidingen in volle gang v a Ross en Oprah Winfrey hun steentje bijdragen. r het spektakel, football en honkbal, meer in het bijzonder het plotse afscheid Ryne Sandberg, tweede honkman van de Chicago Cubs. Die leverde eergisteren zomaar zijn contract in, daarmee en passant ruim 16 miljoen dollar garantie-salaris weggevend. Dat is pas show! Voetbal is daarbij peanuts, ze ker in de VS, waar wel veel ge voetbald, maar vooral door jon gens en meisjes van onder de twaalf. Voetbal in de Verenigde Staten is een doesport, geen kijksport, dus ook geen praat- sport. Gedurende vier weken gaat alles uit de kast om dat te veranderen. En daarin zijn ze creatief, de Amerikanen. Ook Chicago is dus behangen met vlaggen en wimpels en pos ters om eenieder op het nakend spektakel attent te maken. De invloed op de show zelf gaat verder: in blokken gegrasmaai- de strafschopgebieden, een an der imago voor de scheidsrech ter. Al tientallen jaren gaan die in naargeestig zwart getooid, alsmede gebukt onder een spreekverbod. Niet bij het WK in het land der ongekende mo gelijkheden. De scheidsrechters verschijnen vanaf vrijdag in fris- gekleurde outfit; en ze mogen ook rustig praten met de pers en hun mening geven. Sterker: ze moeten zelfs met de pers praten; ook de scheidsrechter hoort bij de show. 'The show must go on' is niet voor niets een Amerikaanse uit drukking. Maar dan moet er na tuurlijk wel een show zijn. De Amerikanen laten vanaf vrijdag zien hoe een show in elkaar ge stoken wordt, al bij de ope- nings-ceremonie, die typisch en 'all-American' is, met Diana Ross en Oprah Winfrey, twee van de grootste vrouwen in de show-business. In dat begrip ontmoeten twee werelden elkaar die Amerika bij het WK voetbal bij elkaar wil houden: show en business. Het zal wel lukken, zeker als arbitra ge of toeval ervoor kunnen zor gen dat het gastland wat langer mag meedoen dan alleen de eerste twee weken. Voor de toe komst van 'soccer' in Amerika zal het geen invloed hebben, die toekomst is er toch niet. Maar dat geeft niet. Tegen die tijd zorgen de Amerikanen wel weer voor nieuwe vormen van actief zijn en geld verdienen. Oranje stijgt Het Nederlands elftal is op de FIFA-wereldranglijst spectacu lair gestegen. Drie dagen voor het begin van het WK sprong Oranje van de elfde naar de tweede plaats. De achterstand op koploper Duitsland be draagt minder dan een punt. De stijging is te danken aan de uitstekende resultaten van het Nederlands elftal in de oefen wedstrijden. De tweede plaats is de hoogste van Nederland sinds de invoering van de we reldranglijst in augustus 1993. Lijstaanvoerder Brazilië zakte van een naar drie, Duitsland steeg van twee naar een. Met Nederland maakte ook Italië indruk door van de zestiende naar de vierde plaats op te ruk ken. Het klassement: 1. Duitsland (stond 2) 59,60 pnt., 2. Neder land (11) 59,22, 3. Brazilië (1) 58,99, 4. Italië (16) 56,93, 5. Spanje (9) 55,94,6. Noorwegen (4) 55,88, 7. Roemenië (10) 55,29, 8. Argentinië (6) 55,24, 9. Denemarken (5) 54,98, 10. Zweden (3) 54,73. Ander veld De selectie van Saudi-Arabië heeft het trainingsveld van het Catonsvillë Community Center ingeruild voor dat van de Geor getown University. De twee lig gen dertig kilometer uiteen. In de ogen van bondscoach Solari, de opvolger van Leo Beenhakker, voldeed Catons villë opeens niet meer. Het veld was te hobbelig. Hij vond het terrein van Georgetown egaler en liet zijn selectie de koffers pakken. De Saudiarabische selectie is al een maand in de Verenigde Staten en bereidt zich voor op het eerste groepsduel, maan- mimum dagnacht in Washington tegen Nederland. De Argentijn Solari zahnorgeti met zijn ploeg naar Washington reizen. Roman o fit Romario kan maandag de eer ste WK-wedstrijd voor Brazilië tegen Rusland spelen. De spits hinkte zondag tijdens het oe fenduel in Fresno tegen El Sal vador van het veld. Zijn blessu re betrof een lichte kneuzing. Centrale verdediger Gomes raakte ernstiger geblesseerd. Zijn spieren werden zo hard geraakt dat hij de wedstrijd te gen Rusland zeker moet mis sen. Het is zelfs zeer de vraag of hij tijdens de eindronde in actie kan komen. Smidts speelt Albert Rudi Smidts zal tijdens het eerste WK-duel van België (tegen Marokko) in de verdedi ging Philippe Albert vervangen. Albert moet nog een schorsing uitzitten als gevolg van een ro de kaart tegen Tsjechië in het kwalificatietoernooi. Smidts maakte tijdens de voorberei ding een overtuigende indruk op bondscoach Paul van Himst. Volop kaartjes Twee dagen voor het begin van het WK zijn nog steeds niet alle stadions uitverkocht. Volgens de organisatoren zijn nog ruim 100.000 kaartjes te koop. In to taal zijn meer dan 3,2 miljoen kaartjes verkocht voor alle 52 wedstrijden, zodat gesproken kan worden van een bezet tingsgraad van 97 procent. Vooral in Dallas heeft men echter moeite om kaartjes kwijt te raken. Hoewel de stad in Texas als één van de weinige echte 'soccer-steden' van de VS wordt beschouwd, zijn voor alle zes duels in de Cotton Bowl nog tickets te koop. In Dallas spelen Spanje, Zuid-Ko rea, Nigeria, Bulgarije, Duits land en Argentinië in de voor ronden, en worden ook een duel in de achtste en één in de kwartfinales gespeeld. Kennelijk spreken deze teams de Texanen niet erg aan. Alle wedstrijden van het Neder lands elftal zijn tot de laatste plaats uitverkocht, al zijn op de zwarte markt nog wel - zij het tegen exorbitante prijzen - kaartjes verkrijgbaar. In alle stadions (behalve New York en Washington) zijn nog VIP-pak- ketten te koop die meer dan 1250 dollar kosten voor vijf duels. Nog niet uitverkocht zijn ver der Saudi Arabië-Marokko (New York), België-Marokko (Orlando), Kameroen-Zweden en VS(!)-Roemenië (beide Los Angeles), Roemenië-Zwitser- land en Zweden-Rusland (bei de Detroit) en Rusland-Ka meroen (San Francisco). (verdeeld over 7000 geboekte reizen) op in Los An geles. Inmiddels zijn alle kaarten in bezit van de be stellers. Naast de 40 Nederlandse studenten heeft ExperSport ook 40 'lokale' zogeheten 'Meet and Greets' ingeschakeld voorde begeleiding van de Nederlandse, Japanse, Noorse en Zweedse suppor ters die via 'Haarlem' hun reis boekten, foto uni ted photos de boer poppe de boer schiphol Ze werden geselecteerd uit maar liefst 400 kandidaten. Uiteindelijk werden er slechts 40 studenten geschikt bevonden om naar Amerika te reizen. De gelukkigen op de foto zullen derhalve de komende weken als begeleiders optreden van de duizenden Oranje-fans die een WK-reis bij het Haarlemse bedrijf ExperSport hebben geboekt. Vo rige week haalde directeur Cees Guliker hoogstper soonlijk en onder politiebewaking 22.000 kaartjes

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23