Ziekenvervoerder Hoek: 'Zo, dat was een mooi ritje' 'Ik staken, mooi niet!' Marktkoopman zonder zorgen Het Gesprek van de Dag r a SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp 12 AMBULANCE WOENSDAG 15 JUNI 1994 VERVOLG VOORPAGINA „Dan gaan we lekker een lucht je happen", zegt ziekenvervoer der Hoek tegen de patiënte die hij komt ophalen voor een be straling. Ze ligt op een bed dat elektrisch gekanteld kan wor den en trekt veel bekijks tijdens de rit door de gangen van het AZL. „Mevrouw gaat iedere dag naar de kermis. Gratis", zegt hij. Vanuit de kussens komt een j vrolijke lach, ziet Hoek tevreden tijdens een van zijn laatste werkdagen. Hoe serieus hij is, blijkt op de plaats van bestemming. De ver pleegsters krijgen op het hart gedrukt om de vrouw vandaag Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. ,i geen minuut te laten wachten en hij herinnert zich nog precies dat de lift gisteren wat schokte: „En daar schrok u van, hè." Bij een andere patiënte grijpt hij in. Als hij merkt dat ze voor een behandeling moet zitten, zegt hij: „Maar ze is daar veel te mis selijk voor." En daar gaat ze weer de auto in. Voor het in stappen even een hand op de schouder. En bij het uitstappen een vriendelijk: „Zo, dat was een mooi ritje." Fijn en lief De journalist krijgt de raad om er geen 'drama' van te maken in de krant: „De artsen die haar behandelden wisten niet dat ze voor de behandeling moest zit ten." Een ding staat voor hem namelijk als een paal boven wa ter: hij werkt in een heel goed ziekenhuis. En Hoek kan het weten, want hij komt op iedere afdeling. „Laatst zei een patiënt nog, hoe ongelofelijk hij het vindt dat in zo'n groot zieken huis alles zo goed, fijn en lief functioneert." Toch maakt de chauffeur zich ook zorgen. Dat afgestudeerde leerling-verpleegsters geen baan kunnen krijgen, bijvoorbeeld. Of dat mensen overlijden om dat er geen geld is voor een be handeling. Voor piekeren gunt hij zich ech ter geen tijd. Hij zwaait liever vriendelijk naar al die mensen die hij kent. Of maakt praatjes. In de gang. Maar ook voor het zebrapad, waar hij galant stopt voor een jonge verpleegster met een oude patiënte: „,Ga, jij maar eerst", lacht hij dan. En langzaam dat-ie rijdt over de bochtige asfaltwegen: „Als je zit, is een beetje snelheid niet zo erg. Maar als je ligt, weet je niet watje overkomt", legt hij uit. Dat de mensen zich hem herin neren, merkt hij regelmatig. Laatst nog in een vakantie dorpje tegen de Duitse grens aan. In de plaatselijke kerk kwam daar de vader op hem af van een meisje dat jaren daar voor doodziek was. „Nu was ze aan de beterende hand. En dat zijn fijne dingen." Waardering De Rijnsburger leeft namelijk sterk mee met patiënten en hun thuisfront. Steevast vraagt hij hoe het thuis gaat: „En dan zie je dat ze dat waarderen." Over ziektes praten de patiënten niet graag, maar Hoek weet precies hoe laat het is als de dokter vraagt voorzichtig te rijden. Of als hij ziet op welke afdeling ze liggen en welke behandeling ze krijgen. Dag in dag uit, soms. „Er zijn nogal wat mensen die hier langdurig liggen. En dan krijg je een speciale vriend schapsband met ze. Je gaat dan meeleven, bent blij als zo ie mand vooruit gaat." Om de contacten met collega's en patiënten niet te verliezen, blijft Hoek ook na zijn vervroeg de uittreding het kerstkoor diri geren. Dus, met kerst gaat hij weer zingend de zalen en gan gen af en geeft hij een groot concert: „Het hoeft heus niet zo perfect te zijn. Het is meer dat je meeleeft met de mensen die noodgedwongen in het zieken huis moeten liggen met de Toevallig Eigenlijk is Hoek toevallig bij het AZL terecht gekomen. Ei genlijk was hij groenteboer. Eerst in Amsterdam, later in de Sassenheimse Hoofdstraat. Hij was nooit klaar en aarzelde niet lang toen het Academisch Zie Vertrekkend ziekenvervoerder K. Hoek: „Je gaat meeleven met patiënten, bent bli foto hielco k kenhuis in '71 een ambulance chauffeur vroeg. Drieëntwintig mooie jaren volg den. Jaren waarin hij meegroei de met het dorp dat het AZL. Waar ze voetbalden kwam de nieuwbouw. En hun uitrukpost, een gebouw met tuin aan de Rijnsburgerweg, werd een kan toortje van de universiteit. Te genwoordig huizen de vrije jon- zijn gangen. De ambulances gens van weleer in een kamer staan even verderop. Nog een jaartje. Dan is het lopen gebla- PAULVAN DER KOOU Over meelopers en standwerkers. Van zwemmers en stille kramers. Al eeuwen lang is de markt niet meer weg te denken uit het straatbeeld. En naar verwachting zal dat zo blijven ook. Sterker nog, in diversiteit neemt het marktwezen alleen maar toe. Op het Gesprek van de Dag elke woensdag een portret van de ambulante handel in Leiden en omgeving. Wat doen de kooplui, waar komen ze vandaan en waar gaat het met de handel naar toe. Ook de neveneffecten komen aan bod. In aflevering 12 komt J. Raadsgelders aan het woord. De Leidenaar, medewerker van de vakgroep Bestuurskunde van de Rijksuniversiteit Leiden, staat niet zelf op de markt. Toch is hij er nauw bij betrokken. Hij doet sinds een tijdje onderzoek naar de 'ontwikkeling van de belangenbehartiging binnen het marktwezen'. Oftewel: wie komt er op voor de belangen van de marktkoopman? Voor de buitenwacht lijkt het maar een ongeorganiseerde wereld, de markt. Iedereen schreeuwt door elkaar en er is een moordende concurrentie. De kooplui hebben maar één motto en dat is 'Ieder voor zich, God voor ons allen.' „Dat dacht ik een paar jaar geleden ook", zegt bestuurskundige J. Raadsgelders. „Nou, zo is het dus niet. Het hele wereldje staat bol van de regelgeving. En de helft van de kooplieden is aangesloten bij de CVAH. Sinds 1970 neemt dat percentage duidelijk toe, terwijl dat bij bijvoorbeeld ambtenaren is gedaald tot 31. procent. Even voor alle duidelijkheid, CAVH staat voor Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, een club mensen die opkomt voor de belangen van de markthandel. De Nederlandse Vereniging van Ambulante Kooplieden is ook Er is een enorme groei in het aantal dag- en weekmarkten. Dat vereist een strakke organisatie. foto hielco kuipers zo'n club. De Leidenaar kreeg echter enige tijd geleden het verzoek van de CVAH, een onderzoek uit te voeren naar de ontwikkeling van de belangenbehartiging van de marktkooplieden. Omdat de vereniging in 1996 75 jaar bestaat en een jubileumboek wil uitbrengen. Een kolfje naar de hand van Raadsgelders die tot dan al tal van onderzoeken had uitgevoerd naar de bestuurlijke geschiedenis van gemeenten, waterschappen en het Rijk. „En daarin past ook de ontwikkeling van belangengroepen. Onderzoek naar de ontwikkeling van vakbonden en beroepsgroepen. Op dat gebied zijn al zoveel onderzoeken uitgevoerd. Maar nog nooit naar de geschiedenis van belangenbehartiging in de ambulante handel. Van de CVAH bijvoorbeeld. Die belangenbehartiging van de CVAH, waar komt die in de praktijk op neer? „Die kan heel specifiek, heel individueel gericht zijn. Als een koopman bijvoorbeeld geen toestemming krijgt om ergens te staan en het vermoeden bestaat dat die vergunning op oneigenlijke gronden is geweigerd, dan bekijkt de CVAH de mogelijkheden om alsnog een vergunning los te krijgen. Of het kan gaan om rechtskundig advies. Stel dat een koopman op marktdag met zijn auto bij het inparkeren schade veroorzaakt. Dat is dan typisch iets voor de CVAH om uit te zoeken." Dat wil niet zeggen dat de CVAH louter de belangen van individuen behartigt. „Nee, zij bemiddelt bijvoorbeeld ook in geval van verplaatsing van een markt. Of bij het instellen van een nieuw marktterrein." En dat laatste is aan de orde van de dag de laatste jaren. „Het aantal warenmarkten is flink toegenomen. De bevolking, vooral van de kleinere steden, is enorm gegroeid. En een beetje gemeente wil een markt hebben. In 1973 waren er 372 gemeenten met een dag- of weekmarkt. In 1993 waren dat er 517, ongeveer 75 procent van alle gemeenten. En in 1973 bedroeg het totale aantal dag en weekmarkten 587, terwijl dat in 1993 al 909 was. Die enorme groei verklaart ook de toename in de organisatiegraad van de marktkooplui." Een noodzaak. „De meeste kooplui werken in een bepaalde regio. De Centrale Vereniging let op regionale spreiding. Al die gegevens worden keurig bijgehouden. Men weet wie waar staat op een bepaalde dag. Daarmee kunnen ze het hoofdbedrijfsschap van een gemeente adviseren. Bijvoorbeeld welke dag het best is voor een markt. In die zin dat er zó veel mogelijk verschillende produkten kunnen worden verkocht." „Ach, het marktwezen was aan -het eind van de achttiende eeuw al georganiseerd. Dat was gemeentebelang. Gemeenten hieven accijnzen op alle artikelen die werden verhandeld. De gemeenten hadden dus een economisch belang bij een goede regulering van het marktwezen. Maar in 1865 werd de accijnswet afgeschaft en ging het nog slechts om handhaving van de openbare orde en de veiligheid. Toen bestonden er weinig regelingen. Het was bijvoorbeeld onduidelijk wie er recht had op een standplaats. Dat kon natuurlijk niet. Plaatselijke martktbonden ontstonden in een poging de zaken toch goed te organiseren. In Amsterdam in 1898, Rotterdam in 1901, Den Haag in 1908." „Dat was ook de geest van de ~tijd. Iedereen organiseerde zich. Politieke partijen ontstonden, vakbonden, beroepsorganisaties. Hoe dan ook, de plaatselijke marktbonden gingen in 1921 samen in een federatie. En sinds 1942 heet die de Centrale Vereniging. Een van de eerste resultaten was dat ze gedaan kregen dat de spoortarieven na de Tweede Wereldoorlog omlaag gingen. Kooplieden reisden toen voornamelijk met de trein, hadden nog geen auto." „En iets van de laatste tijd: er is een modelmarktverordening gekomen dank zij uitvoerig overleg tusen de CVAH en marktbeheerders: De meeste gemeenten gebruiken die modelverordening nu. Er bestonden tot voor kort nog allerlei verschillende. Zo waren er verschillen in de manier waarop een standplaats kon worden verkregen. In de modelverordening gebeurt dat op grond van anciënniteit. Wie bovenaan de lijst staat, komt het eerst in aanmerking. Zo vermijd je dat kooplieden op grond van een voorkeursbehandeling een plaats krijgen toegewezen. Ik weet het, het verhaal van de belangenbehartiging in het marktwezen is een positief verhaal. Maar ik heb geen ander verhaal te vertellen. HERMAN JOUSTRA» Trouw als een hond aan de Hondekop. Dat is de Nederlander. De Nederlandse Spoorwegen kun- i flikken wat ze willen flikken: de treinreiziger slikt het allemaal voor zoete koek. De conduc teurs leggen de kniptang neer. Maar zodra de 'nen weer rijden betuigt Nederland zijn dank door weer massaal plaats te nemen in de Honde koppen, Railhoppers en Koplopers. Staken best, ar alleen als zij van de spoorwegen het doen. "Ik staken als de trein wel rijdt? Mooi niet. Ik ben allang blij dat ik dan niet meer met die bus hoef. Bovendien pakje daarmee heus niet de mensen die vandaag staken. De conducteurs lachen dan 1 hun vuistje. Nee, het beste reizigersprotest is als we allemaal zonder te betalen de trein in gaan." Leidenaar M. Goedkoop, die elke dag van Wassenaar naar Zoetermeer reist, ziet een reizi gersstaking absoluut niet zitten. De vergelijking met de succesvolle boycot van Outspan-sinaas- appelen enkele jaren geleden, gaat volgens hem niet op. „Je kunt zonder sinaasappelen, maar niet zonder vervoer. Mijn baas wil dat ik kom werken, dus je moet wel." Ook De Koster, onderweg van Zoetermeer naar Hoofddorp op het Leidse station gestrand, zal de trein niet links laten liggen. „Het kost me vandaag anderhalf uur langer om op mijn werk te komen. Geen pretje, dus als die trein rijdt dan ga ik mee." Hij is het sowieso niet eens met de staking van het NS-personeel. „Ze moeten de hoofdkantoren de NS maar barricaderen zodat de directeu- er niet meer in of uit kunnen. Het zijn immers die hoge lui die knopen moeten doorhakken". Ook een groepje Engelsen kijkt verbaasd op als gevraagd wordt zelf te staken om de spoorwegen hak te zetten. "What? Your railway-system is nearly perfect." In zijn geboorteland zijn, zo ver een van hen - zo'n typical Englishman - de nen veel voller, nóg minder stipt en net zo duur." De man kan zijn lol op. Vandaag staken de Britse spoorwegen en hij valt dus van de ene in de andere staking. „Doesn't matter. There's always a bus." De bus mag dan rijden, maar het is geen pretje erin te zitten. N. van der Perk zit op de treeplank ingeklemd tussen veel te veel mensen die alle maal met diezelfde bus naar Amsterdam willen en probeert zijn krant te lezen. „Zelf staken? Daar heb ik eigenlijk nooit aan gedacht. Misschien wel een idee. Maar dan alleen als er massaal wordt gestaakt. Want het is natuurlijk wel heel onhan dig." Hij heeft, zo erkent hij, niet direct een origi neel idee voor een publiekvriendelijke actie van het NS-personeel. „Gratis reizen bedenkt ieder een. Dat ze actie willen, kan ik me wel voorstel len. Zoveel man eruit is niet niets." Dat een individuele treinreiziger niet direct de barricade opgaat en de trein boycot is nog te be grijpen: de kop boven het maaiveld uitsteken heeft risico's en het is nog lastig bovendien. Maar ook de reizigersorganisatie Rover is geen voor stander van een treinboycot. Secretaris F. Mensonides van Rover: „Je kunt toch onmogelijk van mensen die volledig afhankelijk zijn van het openbaar vervoer, vragen of ze dat openbaar ver voer links willen laten liggen. Bovendien is sta king van bijna een miljoen mensen, want zo veel gaan er met de trein, absoluut niet te organise ren." De secretaris denkt dat staken in het eigen vlees snijden is. „Dan missen de spoorwegen weer inkomsten en ga ze nóg minder rijden op onrendabele lijnen of gaan de prijzen nog verder omhoog." Mensonides erkent wel over een ko persstaking te hebben gefilosofeerd: „Toen men sen werd gevraagd geen sinaasappelen te kopen, was dat ook een groot succes. Maar ja, toen kon je nog overstappen op andere zuidvruchten en de trein is de trein". Bij ons krijgt u het beste I.D. van uw keuken. Nog geen idee van uw nieuwe keuken? Wij ook niet. Daarom gaan we eerst goed naar u luisteren Pas dan komen we met ons LD.: het Individueel Design. Een tekening van een SieMatic keuken die speciaal voor u is ontworpen. Rekening hou dend met al uw persoonlijke omstan digheden, wensen en kookgewoon- ten. SieMatic biedt u keus uit 42 keukenseries'in 18 prijsgroepen, dus ook voor .uw budget. Kom even langs. Het SieMatic keukenideeënboek ligt voor u klaar, 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) Openingstijden: ma 13.00-17.30, dl. t/m vrij. 9.30-17.30, zat tot 17.00 uur, do. avond koopavond Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. IIIIIIIMHIMlIHIIIIIIM.,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19