Den Os stapt op 'Haast maken met Betuwelijn en HSL' 'Het AIDS-serum zal uit de ruimte komen' Randstad Voorproefje Delfts Theater Helft Haagse Steeds vaker werklozen zuurstoffles is kansloos op vakantie Uit het boek 'Anna over Anna' WOENSDAG 15 JUN11994 Sylvius-affaire werkt door leiden rudolf kleun D. den Os van ersiteit stapt op Oud-s de Leidse un als directeur taire bv. Hij legt die functie zo spoedig mogelijk neer. Den Os is daarmee de eerste bestuurder van de Leidse universiteit die consequenties trekt uit de gang van zaken rond de bouwfraude bij de uitbreiding van het Sylvi- us-laboratorium van de univer siteit. Den Os was per 1 maart be noemd als directeur van de Universiteit Leiden Holding BV. Dat bedrijf is door de universi teit in het leven is geroepen voor onder andere het beheer van gebouwen. Secretaris Den Os ging het afgelopen najaar met de vut. In zijn hoedanig heid als secretaris was hij nauw betrokken bij de uitbreiding van het Sylvius-laboratorium. Dat bouwproject liep uit op een fiasco. Niet alleen is het gebouw nog altijd niet voltooid, er ver dween vermoedelijk ook onge veer vijf miljoen gulden van de bouwsom. Dat leidde tot drie aanhoudingen: de projectont wikkelaar, zijn handlanger en de voormalige directeur be heerszaken van de universiteit. Zij worden onder andere van fraude en corruptie verdacht. Oud-secretaris Den Os hield ook na rijn vut bemoeienis met de Sylvius-affaire. Hij. en voor zitter C. Oomen kregen zware kritiek van de universiteitsraad op hun optreden in deze zaak. Den Os is met vakantie en kan dientengevolge niet om een toelichting op rijn besluit wor den gevraagd. Een woordvoer der van de universiteit bevestigt dat hij 'in het belang van de universiteit' heeft besloten op te stappen. Universiteitsraadslid A. de Jong, tevens voorzitter van de commissie die de bouwaffai- re onderzocht, noemt de stap van Den Os logisch. ..Hij had al laten blijken dat hij zich op zijn positie zou beraden als de con clusies van ons onderzoek zou den worden overgenomen door de universiteitsraad. Dat heeft kennelijk tot deze conclusie ge leid." De Jong zegt waardering te hebben voor het feit dat Den Os, in tegenstelling tot Oomen, wel bestuurlijke consequenties wil trekken uit de Sylvius-affai- Vuilniswagen en bus staan twee uur tegenover elkaar Tot grote verbaring en vermaak van de Rijper bevolking hebben gistermiddag twee uur lang een bus van de NZH en een vuilniswa gen tegenover elkaar gestaan in het Noordhollandse De Rijp. De twee weigerden voor elkaar te wijken. De vuilniswagen was bezig en de NZH-bus dacht er nog even langs te kunnen schieten. Het geen niet lukte. Vervolgens vertikten de chauffeurs van beide wa gens het om voor elkaar een stapje terug te doen. Uiteindelijk be sloot de chauffeur van de vuilniswagen eieren voor rijn geld te kie zen en ging achteruit. De paar inzittenden van de bus hadden in middels hun weg al te voet vervolgd. t delft» Een groepje kinderen loopt door de gangen van het luchtkasteel The Eggopolis in Delft. Het opblaasbare eierpaleis is een symbolisch voorproefje van het in aanbouw zijnde Nieuwe Delftse Theater en staat tot en met 26 juni naast het bouwterrein. foto anp Van de werklozen in Den Haag komt 53 procent nooit meer in aanmerking voor een volledige, betaalde baan. Dat blijkt uit een onderzoek van de Dienst Socia le Zaken en Werkgelegenheids projecten. De 'kanslozen' kun nen niet voldoen aan de eisen die de arbeidsmarkt stelt. Ze hebben bij voorbeeld te weinig opleiding, zijn te oud of onvol doende ervaren of ze kampen met medische, psychische of sociale problemen. De sociale dienst noemt het onaanvaardbaar dat deze men sen het contact met de samen leving verliezen. Om dat te voorkomen moet de overheid hun zoveel mogelijk op de een of andere manier activeren. Bijna de helft van de blijvend werklozen is prima geschikt voor een plaats in de banenpool of in de sociale werkvoorzie ning. De sociale dienst pleit voor uitbreiding van de banen pool in Den Haag. Bovendien zou het Rijk deeltijdwerk in de banenpool moeten toestaan. Tijdige aanleg van de Betuwelijn en de hoge-snelheidslijn (HSL) is cruciaal voor de verdere ontwikkeling van vervoerre- gio's als Rijnmond en Schiphol. Boven dien moet er meer ruimte komen voor economische activiteiten als Nederland serieus de internationale wil aangaan. Een probleem is echter dat het buitenland meer prioriteit geeft aan economische ruimteclaims (bedrijfsloka- ties). Dit blijkt uit de studie Ruimte claims in Noordwest-Europa in opdracht van het ministerie van economische za ken. Voor het onderzoek is een vergelijken de analyse gemaakt, toegespitst op grootstedelijke regio's als lie de France (Parijs), Zuidoost-Engeland (Londen), de Rijn-Ruhrregio.Antwerpen-Brussel-Gent en de Randstad. Gebrek aan ruimte zorgt juist in deze regio's voor problemen. Er treedt een toenemende spanning op tus sen ruimteclaims voor woningbouw, in frastructuur, bedrijfsontwikkeling en groenvoorziening. Volgens het rapport is in ons land sprake van een sterke 'planningstraditie' voor wonen, infrastructuur en groene ruimte, maar schieten we in vergelijking met andere Europese landen tekort als het gaat om economische ontwikkeling. Ook het tempo van besluitvorming ligt in Nederland lager. noordwijk monica wesselinc Alarmcentrale Eurocross uit Noordwijk heeft de eerste vijf maanden van dit jaar al vijf keer zo veel vakantiegangers in het buitenland van zuurstof voor zien. Zo'n 35 vakantiegangers hebben zuurstofflessen nage stuurd gekregen en konden daardoor gewoon op vakantie. Verleden jaar deden nog slechts zeven mensen een beroep op deze service van Eurocross. Ad junct-directeur A. Rust ver wacht dat dit jaar bijna 100 mensen dank zij een nazending van zuurstof, op vakantie kun- nen gaan. Eurocross heeft binnen en buiten in Europa een uitgebreid netwerk van zuurstofleveran ciers opgezet. Zodra iemand die af en toe zuurstof nodig heeft zoals een astma-patiënt of een persoon met taaislijmziekte op vakantie gaat, kan diens ver zekeringsmaatschappij Euro- I cross verzoeken ter plekke de zuurstofvoorziening te verzor gen. Rust: „We kunnen op steeds meer plekken aan die vraag voldoen. In bekende va kantielanden als Frankrijk, Spanje en Portugal is het bijna nooit een probleem en we heb ben zelfs een vakantieganger die naar de binnenlanden van Turkije wilde, van zuurstoffles sen kunnen voorzien." De adjunct-directeur maakt duidelijk dat de service is be doeld voor mensen die tevoren weten dat ze af en toe zuurstof nodig hebben. Die service ver leende Eurocross verleden jaar ook al, maar sinds een astma patiënt in een blad voor astma patiënten zijn dank hiervoor be tuigde, loopt het storm. Pa i d e i a o DE GEZONDHEID Vanuit de regio Haarlem opereert Paideia: een religieuze beweging met diverse commerciële activiteiten. De 56-jarige Anna Clowting is het verblijft momenteel, met twee volgelingen bergen te Nepal. Trouwe volgelingen beschouwen Anna als het Goddelijke in het dagelijkse leven. Centraal in hun leven staan gezonde voeding, zuiver water, hygiëne, meditatie, gebed en waarachtige lierae Een belangrijke zakelijke activiteit van Paideia is de eigen natuurvoedingswinkel in Overveen. Het totale aantal aanhangers van de beweging is moeilijk te schatten. Elf leden leven in een woongemeenschap te Haarlem, eenzelfde aantal tot voor kort in de Franse Pyreneeën. Zij die Paideia de rug toekeerden (de uitstappers) noemen de organisatie een 'dogmatisch familiebedrijf' (vier stichtingen, twee BV's). Discipelen van Anna zouden lijdzaam en planmatig geïndoctrineerd worden. Ex-leden signaleren machtsmisbruik en spreken overeen ondoorzichtig financieel beleid. Is Paideia (Grieks voor opvoeding) een vreedzame religieuze organisatie voor persoonlijke groei, of een sekte waarin geld en autoritair gedrag de boventoon voeren? Een inventarisatie. Het visitekaartje van wat Paideia op het gebied van voeding en schoon water uitdraagt, ziet er fraai en duur van opzet uit. De natuurvoe dingswinkel aan de Bloemendaalseweg in Overveen kan de toets der kritiek ruim schoots doorstaan. Mooie locatie, rustiek pand, moderne pui in opvallend groen ge schilderd, goede verlichting en overzichte lijk interieur. De trefwoorden rijn assorti ment, schoon en presentatie. Directeur Jan Willem van der Wal, zoon van Anna: ,,En helderheid. Helder zijn met de boodschap. Iedereen, die hier werkt en komt, weet waar we voor staan. Dat brengen we over en ma ken we zichtbaar." De entourage staat in schril contrast met de eenvoudige uitvoering van het kleine vege tarisch restaurant in de bergen in Nepal waar Anna en haar man Indra Steenbrink tijdelijk verblijven. Het kleine restaurant project staat onder hun toezicht. Ze hebben het met een bescheiden inves tering mogelijk gemaakt. Doel: „Een meerwaarde toevoegen aan de eetcultuur van de toeris ten in Nepal." Daarbij vinden Anna en Indra Steenbrink uiter lijk vertoon van minder belang, mede gelet op de beperkte mid delen en mogelijkheden. Het gaat tenslotte om het uitdragen van een levenswijze. Met ge zondheid en 'schone' voeding als belangrijke exponenten van de filosofie. Altijd en overal. Gezondheid als handelsmerk van beweging ED BLAAUW 'Gespiegeld' De winkel in Overveen is opge zet om die cultuur in beeld te brengen. De zaak trekt nu ruim duizend klanten per week, waardoor de enderneming sinds dit jaar met winst draait. Anna heeft haar zoon Jan Wil lem van het belang van natuur- voeding bewust gemaakt en hem daarmee deze richting op geduwd. „Gespiegeld", noemt hij het;. Want aanvankelijk kauwde hij liever op een bief stukje en ging-ie bij voorkeur met zijn vrienden uitbundig stappen en drinken. Voorbije tijden. Anna, in haar meditatieruimte te Nepal: „Als je gezond in het leven wilt staan en optimaal ge bruik wenst te maken van je 4 geest, dan zeg ik wat je kunt m doen. Niet roken, geen alcohol. Anders eten, geen koffie en sui- wW ker, geen bespoten voedsel en kleurstoffen. En daarbij sporten. Het is een keiharde discipline. Ik, en vele anderen met mij, hebben dat ontgiftingsproces ervaren en doorleefd. Dan zie je pas wat er in en met je lichaam BfctN gebeurt." Er hoort in haar optiek echter meer bij. „Schone kleding, veel - heel veel - koud douchen, geen syntheti sche kleren. Uitkijken voor wol. Dat houdt te veel slechte energie vast. Het is de com binatie." Slechte voeding vormt, zegt Anna, de groot ste bron van alle kwaad. „Kijk naar wat de mens eet en je weet hoe het met de wereld en de mens gesteld is", heeft ze in haar boek 'Anna over Anna' laten optekenen. Daarin staat ook geschreven: „Zijn heilige stukje vlees bijvoorbeeld, levert veel milieu problemen en ziektes op. Het zorgt voor Jan Willem van der Wal, directeur van de natuurvoedingswinkel van Paideia in Overveen, voor het apparaat, waarmee water wordt gezuiverd, „le dereen, die hier werkt en komt, weet waar we voor staan. Dat brengen we over en maken we zichtbaar." foto united photos de boer babette stapel mensonterende toestanden in zijn omgang met zijn lotgenoten: de dieren. De mens moet terug naar het begin. Terug naar de basis van fruit, noten, granen en groenten. Je kunt met z'n allen weigeren dit Judas- voedsel te nemen. Maar dat vereist een kwantumsprong in het bewustzijn." Ze haalt in dit verband de katholieke kerk aan als voorbeeld. „De interpretatie van het Laatste Avondmaal heeft geleid tot het ou weltje of de Heilige Communie. Daardoor heeft de mens met een gerust hart kunnen volharden in al die bizarre eetgewoonten, die hem van God afhouden. Van de overheid en de producenten ver wacht Anna op dat punt niets. Na zeer be hulpzaam te zijn geweest (onder meer met familiekapitaal) bij de start van de natuur voedingswinkel in Overveen, moet nu ook Albert Heijn/Ahold het ontgelden. „Waardeloos. Kleurstof. Het is gif, spuwt ze haar gal. Terughoudend Het drinkwater van de provinciale waterlei dingbedrijven deugt naar haar mening evenmin. Slecht water in Nederland, op - vindt mevrouw de meester - één uitzonde ring na: het water dat Paideia zelf in een zaak in Haarlem via speciale installaties zuivert (en commercieel maakt...). Patrick Moulsdale, voorzitter van de stichting Paideia International: „Als wij met iets nieuws komen, zeggen de waterleidingbe drijven: ons water is goed. er is niks mis mee. Wij vinden dat geen basis om op te Wij zijn niet gerust. Het is tijd van actie. De tijd waarin alles radicaal om gaat. Daar doen we dus iets mee door zelf water te zuiveren en dat de mensen aan te bieden." Om natuurprodukten voor een zo breed mogelijk publiek toegankelijk te maken, worden scholen benaderd om voorlichting te geven over voeding. De reacties daarop zijn doorgaans - zo blijkt uit navraag bij di verse onderwijsinstellingen in Haarlem - te rughoudend. Slechts af en toe een positieve reactie. De meeste kritiek komt neer op be grippen als: dogmatisch, sekte-achtige taal, ideologie als verkooptruc! De directe concurrenten in de naaste om geving van Paideia - ongeveer zeven na tuurvoedingswinkels - ldjken sceptisch naar de manier waarop Anna's beweging zich profileert. Rob Aloserij van het reformhuis Hagal, in het centrum van Haarlem, is daar duidelijk over. „Voor ons is de winkel een vorm van bestaan, voor hun een geloof. Wij verkopen er geen ideologie bij. Twee maanden geleden kwam het bij Hagal tot een verbale confrontatie met een aan hangster van Paideia. Zij meende - en vol gens Aloserij ten onrechte - dat Hagal mee deed aan een lastercampagne over Paideia. „Geen sprake van." De boosheid van Paideia ging om fotokopietjes van negatieve publicaties, die bij Hagal op de toonbank ter inzage zouden hebben gelegen. Aloserij: „Ze dwong ons een brief te lezen waarin haar bezwaren tegen ons waren samenge vat. Daarbij maakte ze duidelijk dat als onze houding niet zou veranderen, er een klan tenstaking tegen ons zou worden georgani seerd. Ook kregen we nog bezoek van de di rectie van Paideia. Ze kwamen 'in vrede en rust' zeiden ze. Maar onze haren gingen overeind staan door de manier waarop ze ons benaderden. We voelden ons emotio neel bedreigd." Wantrouwen De uitgesproken ideeën van Paideia reiken op het gebied van gezondheid nog veel ver der dan zoals die door Anna en volgelingen reeds zijn benadrukt. De medische wereld bijvoorbeeld, wordt met wantrouwen beke ken. „Ze weten veel, maar er wordt ook veel achtergehouden. Bewust. Om het volk niet bang te maken", scherpt Anna haar tong. In haar boek 'Anna over Anna' ventileert ze onomwonden haar mening over de wijze waarop ernstig zieke patiënten soms in le ven worden gehouden. „Ik begrijp niet dat mensen moeten discussiëren over de vraag of iemand die zwaar ziek is naar Het Licht, De Vreugde en De Liefde mag gaan. Of dat we hem moeten vastsnoeren aan buizen en slangen, gevuld met water, suikers en zou ten. Dat heeft niets met leven te maken. In de wetenschap dat in het Fliernamaals een vol en waarachtig leven is." Over AIDS verkondigt Anna al jaren dat het virus in alle lichaamsvochten aanwezig is. Daarom een ingrijpende maatregel: wie tot Paideia wil toetreden moet een AIDS-test ondergaan. En wie sero-positief blijkt wordt niet toegelaten. Dat is tot heden één keer voorgekomen. Als het gaat om Anna's kennis over AIDS, neemt Indra Steenbrink de kritische wind voor zijn vrouw uit de zeilen. „Waar ze het vandaan haalt, wordt medisch niet bewe zen geacht, en dus niet serieus genomen. Deskundigen lachen er om." Zijn schampe re ondertoon is duidelijk: de academici ko men er nog wel achter... In februari 1989 werd êen brief gestuurd naar de toenmalige minister van WVC, Eel- co Brinkman. Niet zomaar een brief: een pakketje van - inclusief bijlagen - een kantje of dertig. Daarinuitte Paideia grote be zorgdheid over het terughoudende over heidsbeleid inzake AIDS-bestrijding. Een reactie bleef uit. „Wacht maar af...", neemt Anna zelf het heft weer in handen. „Het AIDS-virus zit niet alleen in bloed en in sperma, maar ook in speeksel, in zweet en in traanvocht. Het zal op den duur weten schappelijk worden bewezen. Het klinkt be lachelijk, maar straks kun je misschien nie mand meer een hand geven. De sneeuwbal rolt. De ziekenhuizen zitten voller dan men denkt, maar statistieken geven niet aan hoeveel AIDS-patiënten er zijn. Om het volk niet angstig te maken. Zo lang mensen zelfs tegen een test zijn ben je al bezig de hele handel af te sluiten. Het wordt gewoon weggestopt onder het mom dat niemand het recht heeft om in zijn privé-situatie te duiken. Een serum? Nee, dat vinden ze echt niet. Al die artsen willen zichzelf zonodig bewijzen. Dan komen er weer Mies Bouw- man-achtige programma's om geld voor onderzoek binnen te krijgen. En uiteindelijk zal blijken dat hét serum uit de ruimte komt. Geloof me." Wat volgt is een lange reeks van onderwer pen die in het verlengde liggen van AIDS: seksualiteit. Overal dreunt de vastberaden heid door. Anna: „Seks is voor de een 'n must, voor de ander niet. De daad is het niet voor mij. Wat ik heerlijk vind (wijst op Steenbrink), is zijn warmte te voelen. Tegen zijn blote lijf te liggen. Dat geeft me een ge voel van samenzijn en liefde." Haar betoog over gezondheid eindigt bij homofilie. Nee, in principe heeft ze er niets tegen. Ze kent - vanuit vriendschappen - homo-jongens. Soms met prima relaties. Maar er is ook veel 'vuilnisbakken-werk' bij, vindt ze. „Hoe dan ook", zegt ze samenvat tend, „Min en min werkt niet. Net als plus en plus. Zo simpel is het." Morgen: De therapie. 'Wat er gaat gebeuren weet Ik niet', zei ik de eerste keer. 'Maar laten we stil zijn en onze aandacht richten.We deden de ogen dicht en pakten eikaars hand om verbinding te maken. In de gebundelde stilte die volgde, ontkoppelde mijn geest van mi/n lichaam. Langzaam liet ik dat achter en reisde een deel van mijn bewustzijn door sferen van tijd en ruimte. Goddeh/ke openbaringen ontvouwden zich. Het wonder, de n deze ervaringen zijn nauwelijks te pracht en het Ri/k v beschrijven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18