Kostbaar plan voor combibad Rijn Veenstreek 'Wie weet, duwen ze je nu wel in een rijtjeshuis' Zomerstraatfeest in Alphen met Gigantjes en Bob Color G6 'Meer geld voor zwemles' Braderie slaat aan i t Woningzoekenden moeten Dat zal wel oorlog moeten worden reageren op advertentie WOENSDAG 15 JUNI 1994 Vlucht eindigt in hondenpoep alphen aan den run Een 16-jarige Alphense bromfietser n zijn vlucht voor de politie gisteren bekopen met een val in hon denpoep. De jongeman reed op een opgevoerde bromfiets in de buurt van de Witte de Withstraat. Volgens een politiewoordvoer der maakte de bromfiets evenveel lawaai als een 'squadron straaljagers'. Nadat de politie hem in de gaten kreeg, reed de jongen in de Zoutmanstraat het troittoir op. Hij raakte uit balans en buitelde in de hondenpoep. De vloekende en tierende, be smeurde jongeman werd daarop aangehouden. Zijn bromfiets bleek niet verzekerd. Bovendien de jongen geen helm. Automobilist schept bromfietsster letsel a Leiderdorp overgebracht. Ze reed op de Eikenlaan in de richting van de Industrieweg. Op de kruising werd ze geschept door een 28-jarige automobilist uit Zoetermeer die vanaf de Industrieweg de Eikenlaan wilde oprijden. De man verleende de bromfietsster geen voorrang. 'Schrapen over bodem Alphense schatkist' Een nieuw gecombineerd binnen- en buitenzwembad in Alphen moet 17,5 miljoen gulden gaan kosten. Dat geld is volgens wethouder S. Lyczak (WD/financiën) op tafel te krijgen. ,,Maar het is schrapen over de bodem van de schatkist. Als we hiervoor kiezen, dan kunnen we de ko mende jaren geen leuke dingen meer doen voor de men sen." den run «ruud sep i Heel voorzichtig presenteerden burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn giste ren het nieuwste plan voor een j combinatie-zwembad. „Het is geen collegevoorstel, maar een uitwerking op verzoek van de gemeenteraad", liet wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/sportzaken) nadrukkelijk weten. De collegepartijen zijn dan ook niet eenstemming over het plan. En het is nog maar zeer de vraag of het gisteren ge presenteerde zwembad er ooit komt. De eerste reacties van de verschillende partijen wijzen er- op dat het nog weieens span nend kan worden. Op 28 februari van dit jaar, drie dagen voor de verkiezin gen, verwierp de gemeenteraad een voorstel tot de bouw van een ander combinatiebad. In dat bad waren de ligweides en het buitenwater tot een mini- I mum terug gebracht. Dat ging een meerderheid van de raad te ver. Alphen moest een behoor lijk openluchtzwembad over houden, was de boodschap. Ei genlijk moest openluchtbad De Moet de verantwoordelijkheid bij de ouders liggen, of draait de school op voor de kosten om de kinderen te Ieren zwemmen. Directeur A. Koster van basis school Esserlijckewoude in Woubrugge vroeg tijdens de commissie financiën gisteren om een hogere bijdrage van de gemeente voor het zwemonder wijs. „In een waterrijk gebied als Jacobswoude is het belang rijk dat alle kinderen leren zwemmen. We hebben nu net genoeg geld om slechts één groep te laten zwemmen." Burgemeester W. van Beek legde uit dat de gemeente heeft geprobeerd om het bedrag dat HSL-informatie-avond weinig bevredigend voor inwoners Rijpwetering Hoorn gewoon in zijn huidige vorm open blijven. Met die boodschap is het col lege na de verkiezingen aan de slag gegaan. Het binnenbad is wat soberder uitgevoerd en het buitenwater aanmerkelijk ver groot. De Hoorn volledig be houden jpn daarbij een overdekt bad bouwen, bleek te duur. Zo'n bad zou op 23 miljoen ko men, en zoveel geld heeft de ge meente nou eenmaal niet. Bo vendien zou in dat geval een stuk van Avifauna bij het zwem bad moeten komen, en dat is niet zo één, twee, drie geregeld. Terwijl de tijd nu toch echt begint te dringen. In september moet de gemeenteraad een be sluit nemen over de toekomst van de zwembaden, anders worden de bestuurders inge haald door de wetgever. Wan neer er niet op korte termijn de finitieve plannen liggen, krijgt de gemeente geen ontheffing meer van de strenge eisen die de wet stelt aan de hygiëne en veiligheid van zwembaden. En dat zou een voortijdig einde van De Hoorn en het overdekte bad De Dillen betekenen. rijpwetering marieta kropt Al 42 jaar wonen ze op Zuidweg 1 in Rijpwetering. „Sinds ons trouwenzegt de 66-jarige Nel van der Star, terwijl ze naar haar man Jaap (70) kijkt. „Zo'n plekje krijg je nooit meer", ver zucht ze. In haar huiskamer wijst ze naar het weidse uitzicht over de Blauwe Polder, Leiden aan de horizon op doemt. Hoelang ze nog van dit uitzicht kan genieten, is de vraag. Nel en Jaap en ook haar ernaast wonende zoon Wim en schoondochter Tineke dreigen slachtoffers te worden van de flitstrein die dwars over hun woningen „Wie weet duwen ze je nu wel in een rijtjeshuis", mompelt Nel. „Hoewel, dat kan ook niet, want ze mogen hier geen hui zen meer bouwen." Tineke er kent dat ze wel eens rond kijkt naar een andere plek. „Het punt is vooral: waar is de ruimte om hun veetransportbedrijf voort te zetten", vraagt ze zich af. „We zien best wel eens iets. Maar daar mag je dan weer geen vrachtwagen hebben met een garage." Nel en Tineke van der Star staan klaar om naar het dorps huis te gaan voor de door het ministerie van verkeer en wa terstaat georganiseerde infor matie-avond over de HSL. Jaap blijft thuis. „Ik moet bij de tele foon blijven. Trouwens, de vori ge keer (de door de PvdA geor ganiseerde verkiezingsavond, red.) werd ik er ook niet veel wijzer van." „Voor die boeren is het ook wat hoor", zegt Nel van der Star. terwijl ze even later het dorpshuis binnenstapt. „Al hun land wordt versnipperd, zoals bij Rotteveel. Daar gaat die dwars doorheen. Ach, je kunt er wel slapeloze nachten van krij gen, maar het helpt toch niet. Die trein zal er toch wel ko- Nel (links op de foto) der Star uit Rijpwetering: „Zo'n n Het dorpshuis vol. Al gauw zijn alle stoelen bezet. Tientallen mensen staan aan de kant, in de gang en zelfs buiten. Beheerder van het dorpshuis Wil van der Star schat het aantal aanwezigen op zo'n 400. Lande lijk projectleider Klaas van Hout van het ministerie van verkeer en waterstaat pakt meteen uit met zijn schatting van 70 tot 75 procent kans dat de HSL Rijp wetering zal doorsnijden. Twee voorkeursvarianten liggen op tafel: de Al variant dat de pro vinciale weg 445 en de Zuidweg doorsnijdt en over het huis van familie Van der Star gaat of de AlV-variant, dat dichter tegen de A4 en ook tegen Nieuwe We tering aan komt te liggen. Zijn verkooppraatje over dat die HSL zo goed is voor de eco nomie van Nederland gaat er niet in bij het publiek. „Als die HSL zoveel geld oplevert, waar om kan er dan niet wat extra geld worden besteed aan de on dertunneling", vraagt iemand. Applaus volgt. Volgens regio naal projectleider A. van Rij kost ondertunneling bij Rijpwetering echter 150 tot 200 miljoen extra. „Dat geld is er niet." Uit het pu bliek klinkt hoongelach. Een grote angst is het lawaai dat de flitstrein veroorzaakt. „Moeten wij met oordoppen in onze tuin zitten", wordt her haaldelijk gevraagd. Paul van der Valk jaagt het publiek de stuipen op het lijf met zijn in Frankrijk opgedane ervaring dat het geluid van de flitstrein te vergelijken is met die van een straaljager. „Het gaat door merg en been." Volgens de vertegen woordigers van het ministerie wordt een geluidsscherm van vier meter hoog op de kruising van de HSL met Rijpwetering geplaatst en moet verder in sa menspraak met de gemeente en de provincie worden afgewogen wat belangrijker is: het gebied zo open mogelijk houden, de huizen isoleren of het lawaai volgt vraag na de andere terwijl de zaal lang- leegloopt, worden ze allemaal geduldig beantwoord. Mensen die emotioneel reage ren, worden verwezen naar de inspraakprocedure. „We wor den sufgeluld en platgepraat", klinkt het steeds meer naarmate de tijd verstrijkt. „Ik hou het niet meer vol", roept iemand wanhopig. „Ik ben kapot en ga mijn bed in. Ik denk dat hier in dit dorp de pleuris moet uitbre ken. De informatie die we nu krijgen draagt niet bij tot het behoud van het dorp. Welterus ten." Om twaalf uur verlaten ook Tineke en Nel de zaal. „Echt wijzer zijn we niet gewor den", luidt hun oordeel over de avond. „Wc weten nog niet waar we aan toe zijn. Het is net wat die jongen zegt: we zijn suf geluld." Vanuit het aquaduct onder de Ringvaart stijgt het HSL-tracé in de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder naar een baanhoog- te van ongeveer twee meter bo ven het maaiveld. De Ripselaan kruist de HSL met een verdiepte onderdoorgang op ongeveer 4,5 meter onder maaiveld. Aan de westzijde van het tracé worden de Dwarsweg en de Lange Dwarsweg door middel van een verbindingsweg aangesloten op de Ripselaan. Aan de oostzijde van het tracé wordt de Dwars weg plaatselijk evenwijdig aan de HSL gelegd en aangesloten op de Molenweg. Vervolgens doorsnijdt het HSL-tracé de lint bebouwingvan Rijpwetering op dezelfde locatie als de huidige provinciale weg 445. De provin ciale weg wordt aan de noordzij de van Rijpwetering eerst onder het HSL-tracé door geleid, om vervolgens de Zuidweg te krui sen door middel van een nieuw viaduct naast het HSL-viaduct. In Rijpwetering heeft het HSL- tracé een baanhoogte van onge veer twee meter boven het maaiveld. Het lokale verkeer op de weg door Rijpwetering wordt door een tunnelbak naast de Rijpweteringse Vaart onder het HSL-tracé en de provinciale weg geleid. Na de passage door Rijp wetering daalt het HSL-tracé in de Blauwe Polder naar een baanhoogte van ongeveer twee meter boven het maaiveld. jacobswoude yvonne van tol aan de verschillende scholen wordt gegeven, met elkaar in harmonie te brengen. Koster: „Onze kosten liggen aanzienlijk hoger dan die van de scholen in Leimuiden en Rijnsaterwoude. Wij gaan met onze leerlingen naar het overdekte zwembad in Leiderdorp, terwijl de kinderen uit Leimuiden en Rijnsaterwou de in het open-luchtzwembad in Leimuiden les krijgen. Bo vendien zwemmen zij maar twee maanden per jaar." CDA'er C. de Lange vatte het plan op om alleen zwemles te geven aan de kinderen die nog niet kunnen zwemmen. D66'er P. van Hoesel vond dat de scho len de ouders om een financiële bijdrage moeten vragen. zoeterwoude Stoffen doosjes, poppetjes van klei en houtsnijwerk. Bezoekers van de braderie in Zoe terwoude konden gisteravond en vandaag volop de hobbykunstwerkjes van plaatsgenoten bewonde ren. De mix van eettentjes, winkel- en hobbystands sloeg aan. Ook voor kinderen was er het nodige te beleven. Een paardetram reed gratis door het dorp, er stonden kermisattracties opgesteld en vanmid dag was er een kindervrijmarkt. Verenigingen maakten reclame voor zichzelf. Zo liet de Leidse modelbouwclub 'wondertjes van techniek' over 't Watertje varen. Drumband VIOS mocht de opening feestelijk luister bijzetten. Vanavond wordt de bra derie afgesloten met het optreden van twee mu ziekbands. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Gratis naar De Gigantjes en naar The Bob Color. Dat kan op zaterdag 25 juni tijdens het Zo merstraatfeest in Alphen aan den Rijn. De bands spelen vanaf 20.30 uur aan de Paradijslaan in het centrum van Alphen. Zowel De Gigantjes als The Bob Color zijn sinds jaren veel gevraagde live-bands. Beide bands hebben een voorkeur voor het oude rhythm and blues repertoire uit de jaren veertig en vijftig. Voorafgaand aan het buiten optreden zijn er 's middags in het Alphense centrum de nodi ge activiteiten. Al om elf uur 's morgens brandt het Zomer straatfeest los op de Juliana- straat, de Kerkstraat, de Para dijslaan, de Hoflaan, de Prins Hendrikstraat en een deel van de Castellumstraat. Tot onge veer 18.00 uur wordt het pu bliek vermaakt met onder ande re modeshows, aerobic acts, poppenkastvoorstellingen en een wedstrijd vrachtwagentrek- ken. Daarnaast wordt er in een op blaasbare boksring een heel bij zonder toernooi gebokst. Op een onmogelijk verende onder grond worden de deelnemers nog eens uitgerust met boks- handschoenen van ongeveer een meter groot. De winnaar van het toernooi, dat wordt ge speeld volgens het knock out systeem, gaat door naar de gro te finale in september. Daar valt vervolgens een reis voor twee personen naar Rome te winnen. Deelnemers kunnen zich ter plekke aanmelden. Het Zomerstraatfeest is geor ganiseerd door de horecabedrij ven in en rond de Julianastraat. Zij zorgen er ook voor dat de bezoekers tussen het middag en het avondprogramma de tijd aangenaam kunnen doorko men. In alle deelnemende cafés kan in die tijd worden gekeken naar de WK-wedstrijd Neder land-België. Hazerswoudse boer gedwongen land te ontruimen Alkemade wijkt af van normale procedure klaar e De Hazerswoudse melkveehou der L. Kompier mag vandaag voor de laatste keer met zijn koeien van zijn boerderij aan de Rijndijk naar zijn land ten zui den van de spoorlijn Leiden-Al- phen lopen. De president van de Haagse arrondissements rechtbank bepaalde gisteren dat Kompier het pad tussen zijn stallen en zijn land niet meer mag gebruiken. Door het ge bruik van het pad belemmert de boer de aanleg van een weg en van vijftien milieuwoningen. Maar Kompier kan geen (ande re) kant op. „Dat kan nooit, dat kan nooit." De Hazerswoudse agra riër reageert ontdaan wanneer hij het vonnis aanhoort. Hij moet nog een maand dagelijks met zijn vee over het land lopen dat hij in 1991 aan de gemeente Rijnwoude verkocht. Dan is zijn stal aan de Galgweg hoeven de beesten niet meer voor het melken naar de Rijndijk. Tot die tijd is er voor hem geen enkele uitweg. „Ik kan mijn hele zaakje wel aan de kant gooien, want ik kan geen kant uit. Maar als ze me weg willen hebben, zullen ze met grof geweld moeten komen." Volgens de rechtbank moet Kompier het door hem verkoch te land ontruimen binnen 24 uur nadat het vonnis hem offi cieel is medegedeeld. Voor die officiële betekening is vandaag de deurwaarder langs geweest aan de Rijndijk. Te laat De gemeente Rijnwoude, die vorige week tegenover Kompier voor de rechter stond, verwijt de boer dat hij te laat met de bouw van zijn nieuwe boerderij is be gonnen. Kompier vindt op zijn beurt dat de fout bij de gemeen te ligt, omdat hij zo lang moest wachten op de vergunning voor de bouw van een brug en een machineberging. Die konden daardoor pas in 1993 worden gebouwd. Om volledig gebruik te kunnen maken van het belas tingvoordeel van de investe ringsaftrek, kon hij vervolgens pas in '94 beginnen met bouw van de melkstal. Door het slech te weer van begin dit jaar liep de bouw nog eens vertraging op, waardoor die stal pas half juli in gebruik kan worden ge- Rijnwoude wil zo lang niet wachten. Iedere maand dat het milieuwijkje niet kan worden gebouwd, kost de gemeente 10.000 gulden. De kosten kun nen nog hoger worden wanneer andere benadeelden met scha declaims komen. Woningbouw vereniging Volksbelang leverde vorige week acht ouderenwo ningen op, waarbij door de da gelijkse tocht van de koeien nog geen behoorlijke weg kon wor den aangelegd. Volksbelang heeft aangekondigd alle schade te zullen verhalen op de ge- De Rijnwoudse burg M. Boelen is daarom vast van plan om de boer nu daadwerke lijk van het door hem verkochte land te ontruimen. Desnoods met hulp van de sterke arm. „Ik wil liever geen vertoning, maar het vonnis zal hoe dan ook ten uitvoer worden gelegd", aldus de burgemeester. „Oh, dus van de burgemees ter valt ook niets meer te ver wachten", verzucht Kompier. Maar vrijwillig zal hij zeker niet vertrekken. Want hij kan op dit moment neVgens heen. „Ik kan gewoon niet anders. Als er een gaatje was. dan zou ik hier meteen vertrekken. Met alle res pect, maar daar missen de he ren dan toch het inzicht voor om dat te kunnen begrijpen. Wat zij vragen is gewoon onmo gelijk. Nou, dat zal wel oorlog moeten worden." alkemade marieta kroft De 13 in aanbouw zijnde huur woningen aan de Watergang in Oude Wetering worden via ad vertenties aan de man gebracht. Degenen die hoog op de lijst van de woningzoekenden staan, worden persoonlijk benaderd door de gemeente en gewezen op de advertentie. De gemeente wijkt hiermee af van de gebruikelijke procedure. Voor woningen met een huur van onder de 700 gulden, zoals ook hier het geval is. werden al leen nieuwe huurders gevonden door middel van een persoonlij ke benadering. „Het kwam dan nogal eens voor dat die mensen alsnog weigerden, omdat ze de straat niet mooi vonden of om dat het moment ze ongelegen kwam", legt hoofd welzijn, F. Lempers uit. „Dat gaf nogal wat vertraging. Nu kunnen de men sen die echt voor die woning in aanmerking willen komen, zelf reageren." Lempers wijst er op dat het 'advertentiesysteem' over een half jaar definitief wordt ingevoerd. Overigens worden de duurdere huurwo ningen wel door middel van ad vertenties toegewezen. Voor de dertien driekamer woningen komen zowel alleen staanden als twee-persoons huishoudens in aanmerking die als woningzoekenden staan in geschreven. Degenen die iets voelen voor zo'n woning moe ten een bij de gemeente ver krijgbare woonbon invullen en voor 27 juni inleveren bij het bureau woonruimtezaken. Na de inzendtermijn besluiten B en W wie de woningen krijgen toe gewezen. Overigens worden de vijf seniorenwoningen die tege lijkertijd worden opgeleverd, wel op de gebruikelijke wijze toegewezen. Aan de hand van de lijst van woningzoekenden zullen ouderen worden bena derd. Voorlopig zijn deze 18 de laatste nieuw gebouwde huur woningen. Volgens Lempers moet de gemeente wachten tot dat ze weer een contingent van de provincie krijgt toegewezen voor woningbouw. WORDT UW TV NIET EEN TIKKIE TE GRIJS VOOR AL DAT ORANJE? Zal je altijd zien: is het Nederlands elftal net aan z'n beste WK-wedstrijd bezig, houdt uw oude televisie er plotseling mee op. Voorgoed. Dat nooit natuurlijk. Ga daarom voordat het oranje voetbalfeest straks in Amerika losbarst nog snel even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet voor een nieuwe TV of videorecorder vlot en vriendelijk voor u in orde. Tegen een rente die tot de laagste van Nederland behoort. Zo scoort u bij de GKB altijd beter. Veel kijkplezier. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening f20.000,- f40.000,- 48 maanden 60 maanden f506,98 f847,68 Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17