De Schakel is terreur jeugd beu Magere jaren zijn voorbij voor Ut Sloepie Geen getoeter meer in glazen loketten ra TO HOLVAST/MARKLAMERS Gouden Leeuw kan aan de slag na aanpassen bouwtekeningen Leiderdorp mengt zich niet in container-conflict Leiden Regio School Leiderdorp wil hoog hek g t „Het is bar en boos op het plein." L. van Harteveld, di- ie recteur van de Leiderdorpse basisschool De Schakel, is J de ovedast van rondhangende jongeren rond het school- gd gebouw aan het Van Alphenplein meer dan zat. Een hek 1 rond de school is volgens hem de enige oplossing voor daihet probleem. LEIDERDORP»JUDY NIHOF '„Elke ochtend pakken we onze 'bezems en vegen we glasscher- 'iven aan, halen we peuken uit ~™?knikkerpotjes en pakken we de •(brandspuit om de urine en de rochels weg te spuiten," aldus de directeur. Verder loopt het aantal vernielingen aardig op. „Vorig jaar werd voor 20.000 gulden schade aangericht. Want het dak was lek, en de afvoeren zaten verstopt met glas." De school is hiervoor verzekerd, maar de gemeente moet voor het 'eigen risico' opdraaien en dat komt jaarlijks ook op vele honderden guldens. Volgens Van Harteveld is het beter om het terrein helemaal af te sluiten, hoe kostbaar een hek ook is. „Voor het aantal meters dat we nodig hebben ben je 15.000 gulden kwijt. Maar als je nagaat wat het nu kost. En het werk dat erin gaat zitten, ik ben bezig met vegen en het in- |vullen van schadeformulieren." Het probleem is dat de school een hek niet volledig kan bekos tigen. De gemeente heeft vol gens Van Harteveld eerder laten weten niet te willen meebetalen aan een hek, omdat er al een NM|muur van 1.20 meter hoog om 'de school heen staat. Daar klirn- zjmen jongeren echter makkelijk 4|overheen. Het is dan ook de be- 2|doeling om een stuk hek boven top de muur te maken. J Volgens de directeur halen -Jlang niet alle jongeren die zich -^op het plein verzamelen, rottig- 'heid uit. „Er is best een groep Iwaarmee te praten valt. Laatst Ikwamen er nog twee jongens 'vragen om een bezem om zelf Jde boel schoon te vegen. Het is 2-0jdenk ik, maar een heel klein jgroepje dat zich niet aan de af spraken houdt. En dat vind ik jammer." Van Harteveld denkt dat dat hek er in elk geval moet komen, ook al krijgen de jongeren wel licht over enige tijd een eigen 'hangplek' elders toegewezen. Een speciale werkgroep met vertegenwoordigers van onder meer gemeente en Sjelter, buigt zich momenteel immers over deze mogelijkheid. „Als je de jongeren twee of drie hangplek ken geeft, komt er daarna weer gewoon een andere groep op het Van Alphenplein. Dat hou je toch." Buurtje pesten Ook een aantal omwonenden van het Van Alphenplein heeft klachten over de gedragingen van de jeugd op het school plein. Vooral de bewoners van de Spiegeldreef voelen zich niet prettig meer. „Vanaf drie uur 's middags staat hier de jeugd met brommers. Ze voetballen soms tot twaalf uur. In het weekeinde staan ze soms tot drie uur 's nachts buiten, met geschreeuw en harde muziek. Het lijkt soms een beetje op 'buurtje pesten'." Een hek rond de school is vol gens haar een uitkomst. Want praten met de jongeren zou geen nut meer hebben. „Er wordt gewoon niet naar je ge luisterd. Op een gegeven mo ment stop je dus met praten, en bel je de politie. Maar die praat even met ze, en even later gaat het weer gewoon door." De be woonster kan zich goed voor stellen dat de jongeren een plekje willen waar ze elkaar kunnen ontmoeten. „Voetbal len moet op zich ook kunnen. Maar niet tot middernacht. Er wonen hier veel kleine kinderen iop tijd slapen." Wethouder: Toestand van asielzoekers niet wenselijk De Leidse wethouders bezochten gisteren het asielzoekerscentrum aan de Flevoweg. „Het is e allen een vluchtverhaal hebben en sommigen een trauma, dag in dag uit met veel andere men: Ambtenaren van het ministerie van justitie gaan volgende week de asielzoekers in het opvangcentrum aan de Flevoweg in Leiden 'verhoren'. Aan de hand van de gesprekken bepaalt Justitie of iemand wel of niet als asielzoeker wordt erkend. Vol gens wethouder vluchtelingenzaken J. Laurier (Groen Links) heeft druk van de gemeente Leiden ertoe geleid dat Justitie komt om snel aan de onzekerheid van de asielzoekers een ein de te maken. De asielzoekers in Leiden wachten veel langer op hun erken ning dan voorafis toegezegd. Daardoor zit het centrum nu overvol. Laurier vindt dat de leefsituatie van asielzoekers in Leiden snel moet verbeteren. Laurier omschreef de toestand van de asielzoekers na een persoonlijke inspectie als 'niet wen selijk': „Ik heb zalen gezien waarin twintig volwassenen met kinderen moeten slapen. Het is een vreselijke situatie als zo veel mensen, van wie allen een vluchtverhaal hebben en som migen een trauma, dag in dag uit met veel andere mensen in één ruimte zitten." Laurier bracht gistermiddag samen met zijn collega-wethou- ders een bezoek aan het asielzoekerscentrum. Aanleiding vormde onder meer een verhaal in onze krant over de erbar melijke toestand in het centrum. De wethouder is al geruime tijd in overleg met het ministerie van WVC over oplossingen en verbeteringen: „Er moet snel iets gebeuren". Bestuursmede- werker van sociale zaken C. Smit zei gisteravond dat er ideeën voor mogelijke oplossingen zijn, maar hij wilde echter nog niets over de precieze voorstellen meedelen. Baafcergèn's meubel lease sef vice zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! Warmondse jongerensociëteit draait als vanouds Wasgoed en droogrek weg Bedrieger verkoopt boothuis Een 28-jarige Oegstgeestenaar dacht z dag een goede zaak te l\ebben gedaan met de aankoop v drijvend boothuis in Warmond. Hij zag het huisje liggen in de jachthaven aan de Sweilandstraat in Warmond. Een onbekend gebleven man wekte de indruk de eigenaar te zijn. Hij verkocht de argeloze Oegstgeestenaar het boothuis voor 400 gulden. Die zelfde dag versleepte de Oegstgeestenaar 'zijn eigendom' naar de Leidse Vaart. De verkoper bleek echter een oplichter te zijn. De werkelijke eigenaar, een 54-jarige Warmonder, ontdekte al snel dat zijn boothuis was verdwenen. Van een kennis hoorde hij dat zijn bezit in de Leidsevaart lag. Een 32-jarigc bewoonster van de Ganzenwei in Warmond keek raar op toen maandag zo wel haar droogrek als het was goed waren verdwenen. De vrouw ontdekte de diefstal maandagavond en deed giste ren aangifte. Ze mist drie spij kerbroeken, een colbert, een legging, ondergoed, sokken, T- shirts en twee badlakens. Dieven gooien buit op straat VOORSCHOTEN Twee jongemannen werden gis termiddag op heterdaad betrapt toen ze een cassette met lepels, messen en vorken meenamen uit een winkel in huishoudelijke artikelen aan de Schoolstraat in Voorschoten. Na een achtervol ging lieten de mannen de cas sette in de tas op straat achter. Middelen tegen zonnebrand zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een dro gisterij aan het Plantiusplant- soen in Voorschoten. De inbre kers kwamen binnen door de elektrische deuren te openen. Heel in de verte hangt nog een verschaalde bierlucht en hier en daar liggen uitgetrapte peuken. Overblijfselen van een druk be zochte zaterdagavond. Er waren tijden1'- nog niet zo lang geleden - dat Ut Sloepie in Warmond gewoon schoon bleef, schoon omdat de jongerensociëteit nauwelijks bezoekers meer trok. Die magere jaren zijn defini tief voorbij, zeggen het nieuwe bestuur en de nieuwe groep vrijwilligers. Zij proberen met man en macht de activiteiten in Ut Sloepie weer van de grond te krijgen. Die poging lijkt te sla gen. Het aantal bezoekers stijgt gestaag. En met plannen voor optredens iedere twee weken op vrijdagavond, Gabberhouse op zaterdagavond en een 'huis kamer-avond' op de woensdag bruist het van de ideeën. Maar dat zijn zaken die tijdens de medewerkersvergadering, gis teravond, nauwelijks ter sprake kwamen. Enig agendapunt was - naast een uitbreiding van het bestuur met twee man vanwege het zich opstapelende werk - de Kaagweek. Een evenement dat, wat Ut Sloepie betreft, volgende week vrijdag begint en een 'gro te knaller' wordt. „Het wordt grandioos", voor spelt programmeur èn be stuurslid Ronald Broers. Hij heeft voor de Kaagweek maar liefst zes bands geboekt waar van de eerste vijf in het Tref punt op het podium klimmen. Zo staat voor vrijdag 24 juni de Warmondse band Same Player Shoots Again geprogrammeerd en Bob Color, een band die vooral in Leiden, Lisse en Sas- senheim een naam heeft opge bouwd. „Swingende muziek, Bob Color is volkomen maf. le Ronald Broers (links) van Ut Sloepie: „We krijgen steeds meer bezoekers." dereen kan uit zijn dak gaan", aldus Broers. „Maar dat geldt ook voor zaterdag 25 juni. Drie Warmondse Bands hebben we dan. Deep Heap, die ook in het voorprogramma van Normaal stond, The Hotdogs en Tush met stevige hardrock-covers. Het leuke van zaterdag is dat de drie bands om beurten telkens een set spelen." Zondagmiddag volgt het hoogtepunt, zegt Broers. Enkele honderden Harley Davidson motoren trekken dan door War mond met als eindbestemming het plein voor Ut Sloepie. „Ze staan daar vanaf twee uur opge steld voor het podium en op het podium zelf staat Wicked Ways", aldus Broers. Het is al weer een band waar de pro grammeur zichtbaar enthou siast over raakt. „Een maand geleden stonden ze hier in de zaal. Waanzinnig swingen, de hele zaal stond op zijn kop. Het plafond kwam zelfs naar bene den." De vrijwilligers - ruim twintig - hebben er zichtbaar zin in. Sinds begin januari de 'actie' Redt Ut Sloepie echt van de grond kwam, groeit hun aantal gestaag. De geboekte successen vallen wat Broers betreft, die zelf al tien jaar in de jongeren sociëteit komt, moeilijk te ver- klaren. „Toen het slecht ging heb ik me wel eens afgevraagd waarom de mensen weg bleven. Die vraag geldt nu eigenlijk an dersom. Een antwoord heb ik niet direct, behalve dat we hier het een en ander hebben veran derd. Zichtbare dingen, zoals wat vrolijker kleuren en een aanpassing van het podium. Maar ook zijn er nieuwe mede werkers en nieuwe ideeën. Een frisse start eigenlijk. HANDELEN WANDEL [Postkantoor Nieuwe Stijl in Leidse Professorenwijk |Een bezoek aan het postkantoor de Professorenwijk in Leiden ojis binnenkort een minder tijdro vende bezigheid. Morgen gaat nlin cadeauwinkel't Snuffelhoek- de Van 't Hoffstraat het e postkantoor open. Het ;antoortje beschikt over twee ialies zodat hele lange rijen tot verleden behoren. postkantoor is verhuisd rndat op de oude locatie aan ojde Cobetstraat geen plaats is r een tweede balie. „Voor kantoor als in de Cobet- itraat rekent Postkantoor BV 60.000 duizend cliënten [per jaar. Wij zaten daar ruim iverheen. Het was een van de Irukste loketten in Leiden", al- Stephan van Harteveld. Hij eigenaar van het cadeauwin- ;eltje en franchisenemer van het we postkantoor. Postkan- BV huurt een gedeelte van :ijn cadeauwinkel waarin Van [Harteveld het postkantoor ex- •loiteert. Door de garage in zijn inkel aan de Van 't Hoffstraat verbouwen, kreeg Van Har- 'eld de ruimte voor een post- intoor met twee balies, n de Van 't Hoffstraat komt :n zogenoemd Postkantoor 'ieuwe Stijl. Dat betekent dat a personeel niet meer ge scheiden zijn door een glazen wand maar dat er open balies zijn. Behalve wat wisselgeld iser geen gefd beschikbaar. Mensen kunnen alleen geld met behulp s van een pincode opnemen: Stephan van Harteveld in het nieuv ten per jaar. zonder pinpas geen geld. Een tijdvertragingsmechanisme zorgt ervoor dat mensen die veel geld willen, enkele minuten moeten wachten. Volgens F. Huisman van Postbank BV voor het gebied Midden Nederland zijn er nauwelijks overvallen op postkantoren met open balies. „De Postkantoren Nieuwe Stijl zijn uitermate effectief. Het is natuurlijk wel noodzakelijk dat potentiële overvallers van al de beveiligingsmaatregelen weten. En reken maar dat Crimineel Nederland ervan weet", verze kert Huisman. Maar de 'nieuwe stijl is vooral door commerciële overwegin gen ingegeven. De postagent schappen moeten zoveel moge lijk in winkels met kantoorarti kelen en tijdschriften komen. Van cliënten die ook in het nieuwe-stijl kantoor op het Be vrijdingsplein komen, weet Van Harteveld dat de open balies enorm goed bevallëm „De men sen begrijpen in eerste instantie niet dat open balies veiliger zijn, maar wennen erg snel. Geen ge toeter in glazen loketten meer. Er is geen barrière tussen cliént en de man of vrouw achter de balie meer. Het contact is per soonlijker. Ouderen die een fol der niet kunnen vinden of niet goed weten hoe ze hun pinco des in moeten tikken, je kunt nu gemakkelijk even omlopen om ze te helpen", zegt Van Har teveld. Liet nieuwe kantoor aan Meubelboulevard In navolging van de Rijneke- boulevard in Zoeterwoude en het Meubelplein in Leiderdorp krijgt ook Leiden een meubel boulevard. Vier interieurfirma's, die aan de Hoge Rijndijk zijn gevestigd, gaan samenwerken op het gebied van reclame en promotie. Het Leiden Woon- centre bestaat uit de bedrijven Colijn, Van der Meer, Haco en Edmon. De vier bedrijven zijn gesitueerd op het stuk van de Hoge Rijndijk nabij de waterto ren. Reclamebureau REM heeft een huisstijl (logo) voor Leiden Wooncentre ontworpen om de meubelboulevard herkenbaar te maken. ArboNed Met ingang van 20 "juni zit Arbo Ned NV in een nieuw pand in Leiden. Het bedrijf verzorgt me dische keuringen, verzuimbege leiding en controle van zieke werknemers van diverse bedrij ven in Leiden en omstreken. Nu is ArboNed nog gehuisvest in het kantoor van de GAK aan de Verbeekstraat in Leiden. Rubriek zakelijk fax 321921 de Van 't Hoffstraat is voor inva liden goed bereikbaar. Hart man: „Rolstoelen konden in het oude postkantoor slechts met veel moeite door de deur. De nieuwe locatie is veel toeganke lijker." Politiek Voorschoten positief over nieuw plan VOORSCHOTEN JOOST PANHUYSEN Motel-restaurant De Gouden Leeuw in Voorschoten mag ver bouwen. Alle fracties in de com missie financiën reageerden gisteravond positief op het nieuwe plan, dat door bezwaren van omwonenden op enkele punten is bijgesteld. Zo heeft de gemeente mogelijkheden ge schapen voor een geluids scherm en een ondergrondse Bewoners van de Swager- manweg vrezen door verplaat sing van de ingang van de Gou den Leeuw meer geluidsover last, zo maakte J. Barkhof gister avond duidelijk. Hun bezwaren concentreren zich echter op de bijna 14 meter hoge 'toren' bij de entree. De huidige nokhoog- te is 11 meter 80. „Wij adviseren met klem: hanteer voor de toren dezelfde hoogtenormen als voor de rest van het gebouw", aldus Barkhof. De commissie wel stand is al akkoord gegaan met de verhoging. CDA-raadslid W. Zoetemelk noemde de plannen voor een ondergrondse parkeergarage LEIDERDORP»JUDY NIHOF De gemeente Leiderdorp wil zich niet bemoeien met het conflict tussen het machine- en apparatenverhuurbedrijf Bo-rent en Nova mij Projectbouw. „Het is een privaatrechtelijke zaak, daar doen we niks aan", aldus een woordvoerster van de gemeente. Novamij wil aan de Touwbaan/Weversbaan een bedrijfscomplex neerzetten, maar kan niet beginnen met de bouw omdat er twee containers van Bo-rent in de weg staan. Bo-rent beroept zich op een huurcon tract met de vorige eigenaar van het terrein. Saillant detail is dat Bo-rent van de gemeente nooit een vergunning heeft gekregen voor de containers. De stalen kisten staan er dus in feite illegaal. Volgens de woordvoerster is het nu niet meer interessant om Bo- rent hiervoor aan te pakken. „De gemeente gaat uit van het nieuw ste feit, en dat is dat Novamij een bouwvergunning heeft, en mag gaan bouwen", aldus de woordvoerster. 'nog wat vrijblijvend'. Ze drong bij wethouder F. Ten Have aan op duidelijke afspraken met ei genaar Van der Valk. De wet houder deelde mee dat de ge meente in onderhandeling is met het concern over de voor waarden en het tijdstip van de bouw van zo'n parkeergarage. S. Harlaar (Groen Links) zei te betreuren dat De Gouden Leeuw in een 'kolos' zal veran deren door de uitbreiding. Hij noemde de nieuwe plannen een compromis. „Het oude plan was helemaal vreselijk", aldus het raadslid. Hij riep wethouder Ten Have op zich sterk te ma ken voor een fietsenstalling na bij de uitrit van De Gouden Leeuw. De wethouder vond dit idee echter in strijd met de ver keersveiligheid. WOENSDAG 15 JUNI 1994 Sander Pardon Adviesbureau voor reclame efi public relations. leiden tel. 071 -13 42 48

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15