'Communie cultureel verschijnsel' Kerk Samenleving WOENSDAG 15 JUNI 1994 KORTWEG Moker Op de radio vanavond van MOKER (Media overleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek) van 16.30 tot 17.00 uur en 19 juni 19.00 tot 19.30 uur (herhaling) een gesprek met pastor Grol uit Lisse. Hij neemt afscheid als pastor van de Agatha-parochie in Lisse. De overdenking is van mevrouw C.A. de Peuter uit Voorhout. Er wordt uitgezon den op FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Pastor L. Bent In de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt in Leiden spreekt vanavond om 19.30 uur de oorspronkelijk uit Jai- cama afkomstige Engelse pastor L. Bent. Vroeger was hij bendeleider en drugsver- slaagde. De toegang is vrij. Orgelconcert De organist Jaap Kroonen- burg uit Maassluis verzorgt vrijdag 17 juni een orgelcon cert op Batzorgel van de Vre- deskerk Voorstraat 35 te Kat wijk aan Zee. De aanvang is 20.15 uur. de toegang is vrij. Aan het einde wordt een col lecte gehouden ter bestrij ding van de kosten. Kroon- enburg brengt achtereenvol gens ten gehore een liedbe werking van Asma 'Jezus is mijn toeverlaat'. Concerto in G van Vivaldi. Andante met variaties Mendelssohn, Pre ludium en Fuga over Bach l.C. Rinck, Symphonie no. 4 in F Bovce, Choral opus 49 no. Guilmant, Passacaglia in h-moll J.W. West. Variaties thema Handel H. Boelee en een slotfantasie Psalm 86, waarna samenzang. Gospel Huis Party In de kelder aan het Galjoen 41 bij de Heijmanswetering in Alphen aan den Rijn orga niseert de Evangelie Ge meenschap 18 juni een Gospel Huis Party voor jon geren. De Super Session Band verzorgt een live-optre den. aanvang 20.30 uur. De toegang is gratis. Aangepaste dienst De landelijke protestantse christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind Philadelphia in Katwijk organiseert op 26 juni een aangepaste kerk dienst. Zij doet dat als laatste voor de grote vakantie in de aula van het Pieter Groen College, Rijnsoever 293 te Katwijk. De dienst begint om 15.00 uur en wordt geleid door ds. PA Strating. predi kant van de Nederlandse Ge reformeerde Kerk te Katwijk. Afscheidsdienst Ds. J. van Breevoort neemt zondag 26 juni afscheid als gereformeerd predikant van de Open Hof Kerk te Katwijk aan den Rijn. Hij is vanaf 3 juli 1983 aan deze kerk ver bonden geweest. Ds. Van Breevoort zal zijn ambt per 1 augustus voortzetten in Nieuw Amsterdam in de pro vincie Drenthe. De af scheidsdienst is in de Open Hof Kerk Rijnstraat 18 te Kat wijk aan den Rijn en begint om 18.30 uur. Vrouwenontmoeting In de Bethlehemskerk in Lei den organiseert de Johan Maasbach Wereldzending op 2 juli een ontmoetingsdag voor vTouwen. Er zijn twee workshops. De ene hoe om te gaan met stress en de an dere over moeder en baby. Gastspreekster is Betty Taps- cot. De toegang is gratis voor alle leeftijden is 11 uur tot ongeveer 16 Eerste-communieviering ondanks ontkerkelijking nog steeds populair De pastoor verbaast zich er zelf ook een beetje over: de kerken worden steeds le ger, maar het aantal kinde ren dat traditiegetrouw in mei eerste communie doet, is 'vrij stabiel'. Hij heeft zelfs het idee dat de hang naar traditie en ceremonie de laatste tijd juist sterker wordt. landgraaf-schaesberg anp Ontkerkelijking of niet. vooral in het zuiden van Limburg staat de kerk in het voorjaar volop in de aandacht. Met name van al die kinderen uit groep vier van de basisschool, die zich al maan den lopen op te warmen voor de plechtige viering van hun eerste communie. Voor velen zijn echter de bijbehorende ka- doos, de mooie kleren 'het kleedje' en alle aandacht van groter belang. Pastoor Dieteren (31): ..Ik denk niet dat alle kinderen zo blij zijn omdat ze Jezus voor het eerst hebben on wangen, maar wel omdat ze bijvoorbeeld die nieuwe fiets hebben gekregen." Maar dat doet volgens de jonge geestelijke uit Landgraaf- Schaesberg geen afbreuk aan het feest. ..Het is een heel, heel belangrijke mijlpaal voor de kinderen." De kinderen slapen er weken, soms maanden niet van. Laatst kwam er zelfs een jochie naar de pastoor dat precies wist te vertellen dat hij over twee jaar en zoveel dagen zijn eerste communie mocht doen. ..Je onthoudt je kind echt iets als je hem geen eerste communie laat doen." Dat heeft niet alleen met godsdienst te maken. Het eer- ste-communiefeest is ook een 'cultureel verschijnsel'. Het uiterlijk vertoon is daarbij van groot belang, soms volgens de pastoor zelfs 'buiten propor ties'. Meisjes lopen er als echte bruidjes bij. jongens zitten stijf in het dure pak. Veelal worden ze door de fanfare naar de kerk begeleid. De hele kerkdienst komt uiteraard op video. En na afloop wacht thuis de familie met dure kadoos, staat de huis- tap voor de buurt klaar en is er vaak een feesttent ingericht of Communicantjes staan geduldig te wachten totdat zij worden opgehaald door de pastoor. een hele zaal afgehuurd. ,,Ja. ja, de ouders jagen zich wel op kosten." Temidden van al dat uiterlijk geweld heeft ook de pastoor zelf wel eens het ietwat sombere ge voel: „Ik sta hier voor het uiter lijk, ik ben een soort bevestiging mond niet horen. /an het uiterlijke." Een beetje meer religieuze diepgang kan wat hem betreft geen kwaad, maar een veroordeling van ou ders en kinderen die zich daar niet aan wagen, zul je uit zijn Want ook al zijn de betrokke nen zich dat niet zo bewust, ze hebben op dergelijke belangrij ke momenten in het leven toch behoefte aan een zegen van bo ven. Dieteren merkt dat verlan gen ook in toenemende mate bij doopvieringen, huwelijken en begrafenisdiensten. „Men sen willen op zulke momenten de diepere waarden van het le ven Meren: zij willen hun hang naar het innerlijke vastleggen in een uiterlijk teken, in een cere monie." Het is volgens hem een reactie op „onze sterk materia listische maatschappij". Het zou natuurlijk mooi zijn als een dergelijke religieuze er varing niet tot 'bepaalde piek momenten' beperkt blijft. „Het is eigenlijk absurd als de eerste communie tegelijk de laatste is. De communie is niet iets een maligs; het is een begeleiding op je levensweg", doceert Die teren, die sinds drie jaar twee parochies, met in totaal 13.000 zielen, in Landgraaf-Schaesberg leidt. Maar hij weet dat het grootste deel van de honderd kinderen die deze maand hun eerste communie doen, na de grote dag voorlopig niet meer in de kerk komt. Dat vervult hem wel eens met 'pijn'. Aan de andere kant wordt hij geregeld 'bemoe digd' door verhalen van ouders en kinderen die wel een bewus te keus voor kerk en geloof ma ken. „Je hebt maar een paar van die mensen nodig, en je kunt weerverder." Ook weet hij zich getroost door de grote betrokkenheid van ouders en kinderen bij de voorbereiding op de eerste communie. Daar kan hij zijn in houdelijke verhaal kwijt: „Dat ook een kind mag ervaren dat Jezus in de communie een te ken van zijn liefde geeft. De communie is een heel bijzonder teken, waardoor Hij ons wil hel pen, wil sterken... Dat verhaal begrijpen kinderen wel." De kerk wenst dat verhaal niet op een traditionele wijze te brengen, benadrukt Dieteren. „We willen niet dat kinderen net als vroeger knielend, met van die gebedshandjes de hos tie op de tong ontvangen." De eerste-communieviering gaat tegenwoordig op een „moder ne. kindaansprekende wijze" in zijn werk. Daarbij wordt veel meer dan vroeger aandacht be steed aan het gemeenschapska rakter van de communie. „Het is belangrijk om erbij te horen." Ruzie Star Trek over bijbelvertaling londen anpKlingon, de taal van een van de buitenaardse rassen die in de populaire science-fictionreeks voorkomen. In de oude afleve ringen zijn de Klingons een oor logszuchtig volk dat het gere geld aan de stok heeft met de bemanning van het aardse ruimteschip Enterprise. Rond de Amerikaanse tv-serie Star Trek is een theologische rel uitgebroken, aldus de Britse krant The Guardian gisteren. Taalkundigen ruziën over de vertaling van de bijbel in het NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Goes(bw) H. Westerhout te Zeist; te Elspeet W. van Vlastum te Wouterswoude; te Kerkenveld-Alte- veerG. Kobes, kandidaat te Vriezen- veen; toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar G. Kobes, De Meerkoet 21, 7671 WV Vriezenveen, tel: 0546-561193. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Montfoort P. van Loo te Zuidhorn, die dit beroep heeft aange- BEROEPINGSWERK Aangenomen naar Delft C. Maas te Poortugaal. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJG. Beroepen te Hoogezand-Sappemeer (2e pred.plaats) J.F. de Haan te Arn- daat te Schiedam. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen te Hoofddorp-Aalsmeer (t.b.v. Hoofddorp) H.R. Weij te Am sterdam-Noord; te Aarlanderveen en te Damwoude M.J. Kater, kandidaat EVANG.LUTHERSE KERK Beroepbaarstellingdrs. W F Metzger, van Hogendorpstraat 185 II, 1051 BZ Amsterdam, tel. 020-6810713. Nag Hammadi geschriften I De eerste Nederlandse vertaling van de omstreden Nag Hammadi-geschriften werden onlangs gepresenteerd tijdens het symposium 'Gnosis, christendom en inner lijke ervaring' in Ede. „Dit is dynamiet onder het geves tigde christendom", lichtte vertaler drs. J. Slavenburg bij die gelegenheid toe. Een Arabische boer ontdekte in 1945 bij de plaats Nag Hammadi in Egypte een kruik met beschreven pa pyrusrollen. Toen de geschriften na omzwervingen van enkele jaren uiteindelijk bij theologen en taalkundigen belandden, werd ontdekt dat er christelijke teksten op stonden, die in enkele gevallen nog ouder waren dan de Nieuwtestamentische bijbelboeken. De historicus Sla venburg noemt de teksten op de papyrusrollen 'ronduit schokkend'. De Nag Hammadi-geschriften vormen voor de chris telijke gnostiek - waarin vooral de intuïtieve kennis (gnosis) belangrijk is - een grote rol. Jezus is in de ge schriften niet de middelaar die door zijn kruisdood en opstanding voor mensen de weg vrijmaakt naar God; hij is de persoon die mensen de weg wijst om de Chris tus in henzelf tot opstanding te brengen. De geschriften geven volgens Slavenburg, dit? samen met neerlandicus drs. W. Glaudemans de teksten ver taalde, aan hoe het oorspronkelijke christendom er uit zag voordat de gevestigde kerk het in een keurslijf van dogma's en regels drukte. De gnostici zijn door de kerk BOEKBESPREKING altijd verketterd; de vondst van de Nag Hammadi-rol- len werpt plotseling een heel ander licht op hun ge schiedenis. „Dit is een grote bedreiging voor het christendom", schreef ds. M.P. van Dijk, mede-oprichter van het be houdende Confessioneel Gereformeerd Beraad in een brochure met de titel 'New Age, herleving van de gno sis'. Hij is het pertinent oneens met Slavenburg. In de gnostiek heeft de mens Jezus niet nodig, want hij kan zichzelf verlossen door zelfverwerkelijking, concludeert Van Dijk. „De gnosticus geeft het godsbegrip een totaal andere invulling. Slavenburg krijgt regelmatig emotionele reacties van mensen die vinden dat hij de bijbelse boodschap ver draait. Maar aan de andere kant concludeert hij dat er predikanten zijn die het Evangelie van Thomas, dat al leen in de Nag Hammadi-geschriften voorkomt, vanaf de preekstoel citeren en als een volwaardig bijbelboek beschouwen. „Dat gebeurt bij bijvoorbeeld de Neder landse protestantenbond en de remonstranten", licht hij toe. Slavenburg voorspelt grote belangstelling voor de ge schriften. „Deze inzichten zullen zich als een olievlek uitbreiden, zowel binnen als buiten de kerken." De ver taling, op de Nederlandse markt gebracht door uitgeve rij Ankh-Hermes, betreft de helft van de ruim 50 ge schriften. Het tweede en laatste deel moet in december 1995 van de persen rollen. Prijs99,90 gulden. Ook verschenen bij Ankh-Hermes: 'Bewust sterven' van Loma St. Aubyn. Spiritueel om gaan met de dood, zo luidt de ondertitel van deze uit gave. De schrijfster gaat beknopt maar helder in op vele onderwerpen die met dood en sterven te maken heb ben, zoals onder andere de bijna-dood ervaring, abor tus, zelfdoding, orgaantransplantatie, kunstmatige ver lenging van het leven en vroegtijdige levensbeëindi ging. 129 p. ISBN 90-202-8044-9. Prijs 29,50 gulden. 'Langs mysterieuze plaatsen in Zuidwest-Engeland' van Wigholt Vleer/Dick van den Dool. De auteurs be zochten, onderzochten en fotografeerden zestig magi sche of mysterieuze plaatsen die volgens een in het boek beschreven routeschema in drie weken kunnen worden bezocht. Van elke plek worden de historische aspecten belicht en wordt het karakter en het belang van het heiligdom beschreven. 98 p. ISBN 90-202-2725- 4. Prijs29,50 gulden. 'De vlucht van de gevederde slang' van Armando Cosani. Dit boek bevat een interpretatie van de feiten en omstandigheden die Judas van Iskarioth ertoe brachten zijn verraad te plegen. 176 p. ISBN 90-202- 8045-7. Prijs 29,50 gulden. HET WEER Hogedruk houdt moed erin De weken voor de langste dag staan bekend door de soms optre dende noordenwinden met meestal koel en bewolkt weer; de zoge naamde Schapenscheerderskou. Eind vorige week zag het er naar uit, dat we in zo'n karakteristieke situatie met kille Noordzee-wol- kenvelden terecht zouden komen. De drukverdeling - met een hoge- drukkern bij Ierland - deed het erg ste vrezen. Want wat is er saaier en naargeestiger (ook voor uw weer man) dan in deze tijd van het jaar dag in daguit met grauwe luchten en veel te lage temperaturen te worden afgescheept. In vorige ja ren wilde zo'n uiterst koppige wol kendeken wel eens meer dan een week blijven hangen. Uiteindelijk kwam de wind wel in de noordhoek terecht, maar gelukkig werd ons zo'n beruchte periode bespaard. De luchtsoort kwam dan wel van de Noordzee, maar was kennelijk net droog genoeg om een paar dagen voor grandioos hemelblauw te zor gen. Gisteren was wel de fraaiste in een serie van drie dagen, waarbij het kwik opliep tot 20 a 23 graden. De kuststrook moest het door de aanlandige wind met een paar gra den minder doen, maar ook hier was het volop feestweer. De rug HET WEER IN EUROPA van hogedruk, waaraan we de ople-j ving te danken hadden, ligt van daag een stuk zuidelijker, maar houdt genoeg invloed om het hier droog te houden. Met wat meer be-j wolking dan de afgelopen dagen, g blijft het natuurlijk wel een stukje frisser. Pas vannacht of mor- "1 genochtend krijgen we te maken I met een zwak front, wat langs het J Waddengebied schampt. Een en- kele bui is mogelijk, maar uiteinde-j lijk houden de hogedrukgebieden i de moed er in. Vrijdag ligt een aparte kleine hogedrukkern nietve' van ons land en dat zal de eventu eel aanwezige wolkenvelden weer j doen wegkwijnen. Het week- fcj eindweer ziet er wat tweeslachtig uit. Op de oceaan komt een sterke westelijke stroming op gang, wat „1 ook bij ons voor een windtoename rf gaat zorgen. Er wordt tevens war- mere lucht aangevoerd, in eerste a' instantie wordt deze wat gematigd g< door de aanvoer vanaf de oceaan. r( Mogelijk dat de wind op zaterdag even naar het zuiden draait. Als dal»1' gebeurt wordt het kwik tot dicht bij 25 graden opgeschroefd. Op de lange duur moet de warmte - ge- 1LE, heel in overeenstemming met het karakter tot dusverre - weer plaats f maken voor Atlantische koelte. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. het westen van Schotland plaatselijk wat regen. Mid- dagtemperatuur van 14 graden in het noordwesten tot tijd ook wolkenvelden Bijna overal droog Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frank- en dan enkele wolkenvel den. Maxima van 18 langs de Kanaalkust tot bijna 28 rond Clermont-Ferrand. Portugal: Aanhoudend droog en warm. delijk wel wat mr n warm, maargelei- rolkensluiers. Maxi- rond 25 graden, vandaag boven de Neerslagkans Minimumtemp. Mi'ddagtemp. Vooral morgen flink maar het blijft warm en droog. Middag- temperatuur aan de Costa's tussen 25 en 30 graden, in het Spaanse binnen land rond 33. Canarische Eilanden; Flinke perioden met zon. Droog. Mid- dagtemperatuur rond 25 graden. wolkenvelden Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 24 en 29 graden. Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk; In het algemeen vrij zonnig. Zomers warm met middagtemperaturen op veel plaatsen tussen de 25 en 30 graden. Geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 28 graden. Corsica en Sardinië; Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperaturen van 26 graden op Cor sica tot rond 30 op Sardinië. Griekenland en Kreta; In het noorden van Griekenland vooral vandaag wolkenvelden en plaatselijk on- vrijwel overal droog. Maxima langs de kusten tussen 24 en 27 graden, in het binnenland dicht bij de 30. Turkije en Cyprus-. Langs de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus vrij zonnig. Van daag plaatselijk veel wind. Langs de Turkse westkust eerst wolkenvelden en kans op een bui, morgen weer geregeld zon. Maxima van 26 graden rond de Dardanellen tot circa 30 op Cyprus. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 16 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 22.C Maan op 13.20 Maan onderOl.C Waterstanden Katwijk Hoog water 08.41 21.22 Laagwater 04.35 16.57 Weerrapporten 14 juni 20 uur: .Klagenfuit Kopenhagen iw2 22 13 0 - i*5 26 16 0 mi 23 11 0(— 7 28 19 0, ij iw6 17 7' O"! i5 24 15 0 o 5 24 0. .6 19 14 0.1 p rand 18 7 0W IO 10 25 19 0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14