Studentenclubs doen boycot cafés vergeten STAAKT!! VERVOER WAT OPENBAAR Ongelukken vooral ^bij oversteekplaatsen VVD vangt CDA niet op standpunt Beestenmarkt Demonstratie tegen beëdiging CD'er Leidenaar krijgt drie jaar cel voor gewelddadige berovingen 'De Nieuwe Rijn is soms net een dikke, smerige soep' WOENSDAG 15 JUN11994 971 13 UtSloepie Onafhankelijkheid Combibad A fZ Voor jongerensocië- I 3 teit Ut Sloepie in A /- De indicatiecom- 1 O missie ouderen A -7 B en W van Alphen 1 presenteren een Tf [f r\P I Warmond zijn de magere voorziening Leiden wil to kostbaar plan voor een h 1 hH f jaren voorbij. Het centrum tale onafhankelijkheid en combibad. 'Het wordt 1 V 1 J 1 1 J M J i ^(j draait weer als vanouds. dreigt haar voorzitter te schrapen over de bodem verliezen. van de schatkist.' leiden loma leefmans ze zorg is natuurlijk om de hele operatie zonder ongelukken te laten verlopen maar er wordt De vele ongelukken op de opge- toch veel en veel te hard gere- broken Lammenschansweg den. Dat is ook gevaarlijk van de bij de de weg werken. doen zich vooral oversteekplaatsen voor fietsers Enkele malen zijn er door hen al en voetgangers. Het is vaak on- tikken op auto's uitgedeeld. Ei- duidelijk waar het autoverkeer gen rechter spelen mag natuur- vandaan komt en zelfs na een lijk niet, maar het onderstreept geslaagde oversteek doemt noghet probleem", aldus J. van altijd de confrontatie met de Veen van de afdeling verkeer, drukker geworden ventwegen op. De ambtenaar is geschrokken de hoeveelheid ongelukken ir volgens hem treft de ge- geen blaam. „Er is da- Enkele omwonenden van de kruispunten met de Koningin- nelaan en de De Sitterlaan zeg- gelijks een opzichter aanwezig gen regelmatig te worden opge- die de situatie in de gaten schrikt door piepende banden houdt, ook met de borden. We remmende auto's, s volgd door een forse klap. „On- doen er alles goed mogelijk b regelen.' Hoofdletsel na botsing op Rijndijk leiden Bij een botsing op de Hoge Rijndijk hebben een 44-jarige fietser uit Voorhout en een 18-jarige bromfietser uit Leiden hoofdletsel opgelopen. De fietser reed over het fietspad vanaf de Matilloweg de brommer tegemoet, die vanaf de Besjeslaan kwam. Door onbekende oorzaak raakten ze elkaar en sloegen beiden tegen de grond. Zij zijn naar het Diaconessenziekenhuis vervoerd. Fietser breekt sleutelbeen leiden Een gebroken sleutelbeen was.het gevolg van een bot sing gisteren op de Langegracht. Een 55-jarige fietser uit Leider dorp werd daar geschept door een 30-jarige Leidse automobilis te. Die gaf de fietser geen voorrang toen ze wilde afslaan naar de Korte Mare. Dieven bromfiets aangehouden leiden» Twee mannen, die een bromfiets in Rijnsburg hadden gestolen, zijn gisteren aangehouden door de politie. Die wilde de brommer controleren. Maar de 21-jarige Leidenaar en de 20- jarige Rijnsburger gingen er vandoor. Op de Boommarkt werden ze achterhaald en daar bleek dat de brommer gestolen was. Oppositiepartij WD heeft gis teravond vergeefs getracht het CDA te 'vangen' op zijn stand punt over de Beestenmarkt. Ge heel in overeenstemming met het standpunt van het CDA stel den de liberalen in de gemeen teraad voor, nog slechts enkele tientallen parkeerplaatsen op de Beestenmarkt te handhaven. Maar het CDA, dat vorige week voorstelde het aantal parkeer plaatsen op het plein fiks te re duceren, steunde de motie van de WD niet. Het CDA baarde onlangs op zien door afstand te nemen van het standpunt van wethouder en partijgenoot J. Walenkamp over de Beestenmarkt. Die stelt voor de auto volledig van de Beestenmarkt te weren. Zijn fractie is het daar, blijkens een vorige week openbaar gemaakte brief, niet mee eens. Voor de auto moet een doorgaande rou te over de Beestenmarkt ge handhaafd worden, zo luidde het voorstel van het CDA. De WD dacht gisteravond politieke munt te kunnen slaan uit de verdeeldheid binnen het CDA. Als de CDA-fractie onze motie niet steunt, gooit ze haar eigen compromisvoorstel ei genlijk meteen weer in de prul lenbak, redeneerden de libera len. Maar de WD kreeg geen steun voor de motie. Wethou der Walenkamp kondigde aan, dat hij over een week met een nieuw voorstel voor de Beesten markt komt. Toch bomvol programma Lakenfeesten Het programma van de Leidse Lakenfeesten is toch 'om vangrijk, afwisselend en volwaardig'. De pijn die wordt geleden door de boycot van een aantal cafés wordt opge heven door het meedoen van de jubilerende studenten verenigingen Minerva en Quintus. ,,En de feesten leunen nu niet alleen meer op de twee weekeinden. Ook doorde weeks is er van alles te doen. Dat is voor mij het belang rijkste wat is bereikt", zegt hoofdorganisator Aad van der Luit verheugd. Enkele weken geleden pakten zich nog donkere wolken samen boven het Leidse zomerfestijn, dat van 7 tot 17 juli wordt ge houden. Een elftal café-eige naars stapte, na onenigheid met de gemeente over vergunnin gen, uit de organisatie van de Lakenfeesten. Traditionele eve nementen op het Arsenaalplein, Vrouwenkerkplein, bij de Mors- poort en op het waterppdium bij de Hoogstraat zijn door de boycot verloren gegaan. Bij de presentatie van het de finitieve programma van de tiende editie van de Lakenfees ten bleek gistermiddag echter dat door, met name de inzet van Van der Luit en de eenmali ge inbreng van Quintus en vooral Minerva, de Lakenfees ten nauwelijks lijden onder de boycot. Een volgepakt schema werd gepresenteerd, variërend van straattheater, markten, mu- ziekvóorstellingen, sportevene menten, exposities en kinder spelen. Steeds wordt met de wereldkampioenschappen voet bal rekening gehouden. 'Oude bekenden' als de Peur- bakkentocht, Lakenmarkten, Leiden Culinair, Werfpop en de Gouden Pet worden aangevuld met de Minervaanse musical Anatevka, een recordpoging zaklopen en een voorronde van Kinderen voor Kinderen. Reden voor Van der Luit om de feesten opgewekt tegemoet te zien. „Natuurlijk is het jam mer dat de horeca is afgehaakt. Maar we moeten verder en met de inbreng van veel goede deel- organisatoren gaan we toch een prachtig feest bouwen. In au gustus zijn er besprekingen met de gemeente en ik wed dat de horeca volgend jaar weer ge woon meedoet", aldus Van der Luit. De gemeente Leiden gaat vanaf 1 juli haar best doen om asbest uit woningen te krijgen. Parti culieren worden op verschillen de manieren gestimuleerd om dit produkt, dat bij inademing vein vezels kanker kan veroorza ken, uit hun woningen te ver wijderen. Particulieren kunnen tegen betaling van statiegeld verpak kingsmateriaal krijgen om as best in te vervoeren naar het ge meentelijk depot van klein che- Gemeente gaat asbest ophalen misch afval. Bij inlevering van asbest wordt het betaalde sta tiegeld teruggegeven. Verder laat de gemeente des gewenst asbesthoudende mate rialen aan huis ophalen. Het ophalen geschiedt nadat daar voor een afspraak is gemaakt via de zogeheten 'grofvuillijn' van de gemeente. De asbest houdende materialen dienen onder stricte voorwaarden - in het daarvoor door de gemeente verstrekte verpakkingsmateriaal - te worden aangeleverd. Parti culieren mogen maximaal 150 kilogram asbest per maand aan bieden. Particulieren zijn in alle ge vallen verplicht hun voornemen om asbest uit de woning te ha len aan de gemeente voor te leggen. Wanneer geen sloopver gunning is vereist mogen bewo ners de kankerverwekkende grondstof zelf verwijderen. Tentoonstelling leiden» De werkgroep Leiden-Tulp 400 organiseert van 16 t/m 26 juni in de Taffeh-zaal van het Rijks museum van Oudheden, Ra penburg 28 in Leiden, de ten toonstelling 'Tulpen bij de tem pel'. Leerlingen van het Holtlant College in Leiden zullen op 16 en 23 juni in de tuin modepre sentaties verzorgen. Th. Schwei- zer, voorzitter van de werk groep, opent morgen de ten toonstelling. Rechtbank straft zwaarder dan de officier eist den haag/leiden Drie jaar in plaats van de ander half die de officier van justitie had geëist. De Haagse recht bank kende gisteren geen par don. Een twintigjarige Leide naar moet wat rechtbankpresi dent L. Verheij betreft maar eens een flinke tijd in een straf inrichting nadenken over zijn zonden. De rechtbank sprak hem overigens op een paar punten vrij. De Leidenaar moest zich twee weken geleden voor de recht bank verantwoorden voor een lange lijst van delicten. Zo zou hij een paar gewelddadige bero vingen op zijn geweten hebben, een aantal autokraken, inbra ken en heling. „Een grote hoe veelheid ernstige vergrijpen. De buurt zal opgelucht ademhalen als je een tijdje opgesloten zit", kenschetste de officier van justi tie de situatie tijdens de zitting. De rechtbank was het daarmee zo eens dat ze de straf van de officier verdubbelde. Drie vrienden van de zwaar gestrafte Leidenaar, allen even eens ondergebracht in een pro ject begeleid wonen, kwamen er iets beter af. Een 22-jarige Lei denaar en een 19-jarige Leide naar, die zich moesten verant woorden voor onder andere een straatroof, hoorden gisteren een vonnis van respectievelijk zes maanden celstraf voorwaarde lijk en 200 uur onbetaalde ar beid en een celstraf van acht maanden, waarvan vier voor waardelijk. De officier van justi tie eiste twee weken geleden te gen de 22-jarige een celstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk en tegen de 19- jarige een straf van acht maan den, waarvan twee voorwaarde lijk. Een 20-jarige Leidenaar, die met een Amsterdamse vriend een man uit Leiderdorp zou hebben beroofd, kreeg vijftien maanden onvoorwaardelijke celstraf aan zijn broek. Ook hier viel het vonnis lager uit dan de eis: achttien maanden onvoor waardelijk. De rechtbank velde gisteren ook een vonnis over twee jon gens van twintig en negentien jaar, die zichzelf een nieuwe garderobe hadden aangemeten tijdens een inbraak in een sto merij aan de Rooseveltstraat. De twintigjarige mag conform de eis van de officier een straf van vier maanden uitzitten; de negentienjarige, die ook nog eens iemand vijftienhonderd gulden ontfutselde, gaat voor zes maanden naar een strafin richting. leiden roelf reinders „Even wachten op moeder, die gaat ook mee". Parmentier houdt de tros nog even vast. Een strooien hoed met een rood-wit-blauw lint prijkt op zijn hoofd. Twee oudere vrou wen zitten binnen. Ze komen uit Eindhoven en zijn een dagje uit. Hij stuurt richting de Waag- hoofdbrug. De hoeveelste af vaart dit is? Zeker een getal met drie nullen. Vierduizend? Afge lopen vrijdag was het precies tien jaar geleden dat Koene Par mentier (45) met zijn Schuitje Vaart-rondvaarten in de Leidse grachten is gestart. Hij probeert zich boven het staccato gedreun van de motor verstaanbaar te maken. De vrouwen luisteren naar zijn ver halen over gebouwen, bruggen en historische gebeurtenissen. Zijn moeder probeert hem van af het achterdekje soms aan te vullen. Het persoonlijke contact met zijn passagiers boeit Par mentier het meest van zijn be drijfje. „Wat ik aan boord vertel, zijn geen droge toespraken, zoals je die op grote traditionele rondvaartboten krijgt voorge schoteld. Er is contact. Door de wisselwerking tussen mij en de passagiers ontstaat een leuke sfeer", vertelt Parmentier. Zuinig Op 10 juni 1984 is hij begonnen. Werken met behoud van uitke ring. Hij had een opleiding in dustrieel vormgeven gevolgd en een tijdje bij de universiteit ge werkt. Omdat hij zuinig had ge leefd, kon hij een bootje kopen. Een salonbootje uit 1933, ge bouwd bij Akerboom in Leiden. wilde ik geen kolossaal schip. Het moet wel gezellig blijven." Origineel Hij zegt de concurrentie van de andere rondvaartonderneming in Leiden, die met grote boten vaart, niet echt te voelen. „Mijn bootjes trekken een wat ander, minder toeristisch publiek aan", denkt Parmentier. Hij vaart vaak voor bruidsparen, studenten en mannen op vrijge- zellenavonden. „Soms krijg ik originele bestellingen. Ik heb een jongen gehad die op het sa lonbootje een diner met kaars licht voor zijn vriendin gaf. En een meisje die haar vriend aan boord voor een glas champagne had uitgenodigd. Ze had een vriendin opdracht gegeven om op een brug trompet voor hen te spelen. Dat zijn leuke vaar ten", vindj: Parmentier. Zijn moeder wijst naar het water. „Wat een troep, niet?" Drijvend plastic is Parmentiers grote frustatie: „Er gaat bijna geen rondvaart voorbij of ik moet met de pikhaak plastic uit de schroef halen. Een paar jaar geleden ben ik tegen een brug gevaren omdat de boot onbe stuurbaar was door plastic in de schroef. Het meeste plastic komt van de markt, maar de ge meente bestrijdt dat. De Nieu we Rijn is soms net een dikke, smerige soep." De Eindhovense vrouwen leven op als Parmen tier het huis aanwijst waar Wil- lem-Alexander heeft gewoond. „Beatrix en Juliana hebben hier ook gestudeerd, toch?" Inder daad. Moeder vertelt dat Wil- lem-Alexander eens met bezoek voor het raam stond. De prins had nog naar de boot gewezen. RETOURTJE TWINCO V.A. 46.- P.O. 100 KM VRIJ EXCL. HUUR MIJ AUTO PETER LEIDEN: STiAGÏEN STRAAT 14 TEL 071 -134700 LEIDERDORP: LIJNBAAN 12A TEL 071-820820 leiden Een twaalftal raadsleden verliet gisteravond demonstratief de raadzaal bij de beëdiging van het nieuwe CD-raadslid F. Hoogeveen. Hoe wel zij niet in staat waren de installatie van Hoogeveen tegen te gaan, wilden zij ten minste duidelijk maken dat zij van vertegenwoordigers van extreem rechts in de Leidse gemeenteraad niet gediend zijn. De CD, die eerder dit jaar twee zetels veroverde in de gemeenteraad, laat voorals nog één stoel onbezet. Luidruchtig protest van de publieke tribune, zoals bij de installatie van de eerste twee CD'ers in april, bleef deze keer uit. Nadat Hoogeveen was beëdigd klonk vanaf de tribune het geluid van een wc die werd doorgetrokken. En een aantal raadsleden had van de actievoerders een toi- letrol gekregen waarop de tekst van artikel 1 van de grondwet stond. Hoogeveen zelf was overigens na iets meer dan een uur alweer vertrokken. Hoogeveen volgde de al na één raadsvergadering vertrokken fractievoorzitter A. ter Haar van de CD op. De vervanging van de nummer twee, H. Otto, zorgt in de partij voor problemen. De ex-fractieleider Ter Haar heeft zijn benoemingsbrief alweer binnen en zou theoretisch zijn plaats opnieuw kunnen opeisen. Maar volgens fractie-assistent Slijkhuis neemt de Leidse afdeling geen besluit over het naar voren schuiven van een tweede raadslid, voordat de 'storm' rond partijleider Janmaat geluwd is. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Koene Parmentier vaart al tien jaar i Parmentier: „Als experiment ben ik in de vakantie rondvaar ten gaan verzorgen in de grach ten van Utrecht. Dat sloeg bij het publiek en ook bij mij erg aan. Dat moest ik ook maar eens in Leiden proberen." De sociale dienst vond het een goed idee. Parmentier zette zijn iet zijn rondvaartbootje vanaf de Stil bootje als rondvaartboot en als watertaxi in. Mensen konden hem bestellen als ze over water van de ene plek naar de andere wilden. Parmentier: „Werken met een uitkering was een uit komst voor mij. Ik hoefde niet gestresst aan de kant op klanten zitten wachten." Na een jaar Mare. werd zijn uitkering stopgezet omdat hij te veel verdiende. „Kom even voorin de boot zitten, moeder. Anders lopen we vast". Hij stuurt de boot on der het Gangetje en de Bree- straat door. Er zit minder dan twee centimeter tussen de brug FOTO HIELCO KUIPERS en de vlaggestok. Vier jaar gele den kocht hij eeh tweede bootje. Een open vlei waar een Leidse tuinder zijn produkten nog mee naar de veiling had ge varen. „Ik droomde van een groter bootje", vertelt Parmen tier. „Hoewel een grote boot wel veel inkomsten zou opleveren,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13