Oostenrijk zegt 'ja' Zwitserland mag geen blauwhelmen leveren Buitenland Instemming in Scandinavië met keuze Oostenrijk Zweedse officier doodt 7 mensen na ruzie Regering Luxemburg behoudt steun kiezers Klopjacht op Abiola Lubavitscher rebbe geliefd en omstreden Hongerende zeehonden in Namibië afgemaakt Ex-communisten boeken winst in oosten Duitsland Saudische troepen naar grens met zuiden Jemen Maand juni duurt seconde langer Washington De maand juni duurt dit jaar een seconde langer dan gebruikelijk. Daardoor zullen de atoomklokken op aarde meer in de pas lopen met het tempo van de planeet. Het is de negentiende keer sinds 1972 dat een extra seconde aan de 'klok tijd' wordt toegevoegd. In dat jaar besloten wetenschappers hun atoomklokken, die zo accuraat zijn als een'mens zich kan wen sen. onafhankelijk van de rotatie van de aarde te laten lopen en ze van tijd tot tijd aan de aardrotatie aan te passen. Staat van beleg in Haïti Washington Het militaire bewind van Haïti heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd. Het reageerde daarmee op de aan scherping door de Verenigde Staten van de economische sanc ties tegen het land. De 81-jarige president Emile Jonaissant, een stroman van de militaire junta, riep de Haïtianen op tot 'mobili satie ter verdediging van het land'. Zaïrese oppositieleider ontvoerd brussel» Etienne Tshisekedi, de leider van de oppositie tegen de Zaïrese president Mobutu, is gisteren in de hoofdstad Kinshasa ontvoerd door leden van de presidentiële garde. Tshisekedi zou naar een kamp vlak bij het vliegveld zijn gebracht. Voorlopig geen post in Duitsland hamburg» De Duitse bevolking blijft vandaag van post versto ken. Miljoenen poststukken hebben zich opgehoopt als gevolg van aanhoudende waarschuwingsstakingen tegen de voorgeno men privatisering van de Duitse PTT per 1 januari 1995. Duizen den werknemers legden het afgelopen weekeinde het werk neer. Koninkrijk in Uganda hersteld kampala De 27e koning van Bunyoro-Kitara is het afgelopen weekeinde in Uganda gekroond. Prins Solomon Gafabusa Iguru omukama of koning is geworden van de meer dan 600 jaar oude monarchie. Bunyoro-Kitara is het oudste koninkrijk van oostelijk Afrika. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door presi dent Yoweri Museveni van Uganda. Zapatisten breken dialoog san Cristobal de las casas De Zapatistische guerrillabeweging EZLN die actief is in het uiterste zuiden van Mexico, heeft de dialoog met de overheid afgebroken. De EZ]LN maakte gisteren bekend dat zij de vredesvoorstellen van de regering verwerpt. Voorts zei de beweging dat zij een eenzijdig staakt-het-vuren zal handhaven en de presidentsverkiezingen in augustus niet zal verstoren. ÖVP-leider Erhard Busek gaat op de schouders na het massale 'ja' van de Oostenrijkers in het referendum over de toetreding tot de Europese Unie. foto reuter helsinki-stockholm-oslo Het duidelijke 'ja' van Oostenrijk voor toe treding tot de Europese Unie maakte giste ren enthousiaste reacties los bij de regerin gen van de andere drie aspirant-lidstaten. De Finse minister Salolainen (buitenlandse handel) zei dat deze uitslag de kans ver groot op een Fins 'ja' in het referendum dat op 16 oktober in zijn land plaats heeft. Opi niepeilingen geven aan dat de Finnen vóór toetreding tot de EU zijn. Veel kiezers heb ben echter nog geen keuze gemaakt. premier van Zweden, Carl Bildt, was eveneens enthousiast. ,,Het onverwacht duidelijke ja van Oostenrijk te gen het lidmaatschap van de EU is ook een belangrijk signaal voor het referendum in Zweden." Het Zweedse volk beslist op 13 november over de toetreding tot de EU. Premier Gro Harlem Brundtland van Noorwegen verwelkomde het besluit. „Het Oostenrijkse volk heeft met deze uitslag ook ja gezegd tegen het volwaardig meepraten van het land in Europa. Volgens de minis ter-president kan Oostenrijk als EU-lid zijn rol als bruggenbouwer tussen Oost en West in Europa extra sterk invullen. De Noren stemmen op 27 en 28 novem ber over toetreding tot de EU. Oostenrijk, Finland. Zweden en Noorwegen onderhan delden gezamenlijk met de Unie over de toetreding, die op 1 januari 1995 van kracht moet worden. Tot dusver zijn de Noorse te genstanders van toetreding duidelijk in de meerderheid. Woordvoerders van de EU-te- genstanders reageerden op de uitslag in Oostenrijk met de opmerking dat die geen invloed heeft op de houding in Noorwegen. Volgend jaar dertiende lidstaat Europese Unie Oostenrijk wordt volgend jaar het dertiende lid van de Europese Unie. De Oostenrijkse bevolking zette gisteren in een referendum met een tweederde meerderheid het licht op groen voor toetreding tot de EU. De onverwacht ruime meerderheid veroorzaakte een golf van opluchting in Brussel, omdat nu de kans groeit dat ook de inwoners van Finland, Zeweden en Noorwegen later dit jaar in stemmen met het EU-lidmaatschap. WENEN-BRUSSEL ANP-GPD Meer dan tachtig procent van de 5,8 miljoen Oostenrijkse kie zers ging gisteren naar de stem bus voor het referendum over de toetreding tot de Europese Unie. Die hoge opkomst over trof de stoutste verwachtingen, heeft in belangrijke mate bij- aan de overwinning de pro-Europese politiek van de regerende conservatie ven en sociaal-democraten. De afgelopen weken was een nek- aan-nek-race voorspeld, maar uiteindelijk stemde zondag 66,4 van de Oostenrijkers vóór toe- MAANDAG 13 JUNI 1994 bern »afp De Zwitserse regering heeft te leurgesteld gereageerd op de keuze van de bevolking tégen het beschikbaar stellen van blauwhelmen voor vredeshand havende operaties van de Vere nigde Naties. Minister Dreifuss (binnenlandse zaken) is bang voor 'een kloof tussen stad en platteland, nog sterker dan een taalkloof, die op den duur kan leiden tot een politieke crisis'. Gisteren zei 57,2 procent van de bevolking zei 'nee' en 42,8 procent zei 'ja' tegen het plan van de regering 600 blauwhel men ter beschikking stellen. Slechts vier van de 26 kantons LUXEMBURG ANP De centrum-linkse coalitie van christen-democraten en socia listen in Luxemburg heeft giste ren bij de parlementsverkiezin gen de steun gekregen van de bevolking. De twee regerings partijen kunnen met respectie velijk 31 en 23,5 procent van de stemmen, iets minder dan in 1989, wederom rekenen op een ruime meerderheid in de Kamer van Afgevaardigden. Het kabinet-Santer kon tot nu toe rekenen op 40 van de 60 af gevaardigden in het parlement. LAGOS AFP-Rtr De Nigeriaanse zakenman Abiola is gisteren ondergedo ken, een dag nadat hij zichzelf had uitgeroepen tot president van Nigeria. Abiola was daartoe an zijn huisarrest ontsnapt. Po litieagenten controleerden au to's in de buurt van Abiola's woonhuis en loofden een belo ning uit voor informatie die tot zijn aanhouding kan leiden. Gisteren was het precies een jaar geleden dat de militaire junta op het laatste moment de verkiezingen, die vermoedelijk door Abiola waren gewonnen, ongeldig verklaarde. In een blijk van zelfvertrouwen besloot de JOHANNESBURG Rtr De Zuidafrikaanse politie was wèl op de hoogte van een kom- plot om president Nelson Man dela op de dag van zijn beëdi ging te vermoorden. Eerder ont kende de politie af te weten van een dergelijke samenzwering, maar zes hoge politie-officieren hebben het nu bevestigd tegen over het Zuidafrikaanse dagblad City Press. De krant had vorige week be richt dat Duitse neonazi's wa- de Franstalige regio's Genè- ve, Jyra, Neuchatel en Valais steunden in meerderheid het voorstel. De regering had als ar gument gebruikt dat Zwitser land net als andere landen een humanitaire en internatio naal solidaire bijdrage moet le- In 1986 stemden de Zwitsers met een tweederde meerder heid tegen het lidmaatschap van de Verenigde Naties. De te genstanders van Zwitserse blauwhelmen verdedigden dan ook de opvatting dat meedoen aan dergelijke VN-acties neer komt op een schending van de neutraliteit van het land. Dat worden er nu waarschijnlijk drie of vier minder. Zoals verwacht waren er slechts kleine verschuivingen in het politiek bestel van het sta biele Luxemburg. De Groenen wonnen licht-met 9,5 procent van de stemmen in de vier kies districten. De liberale oppositie blijft opnieuw de derde kracht in het groothertogdom met 20,8 procent van de stemmen. In de kleinste lidstaat van de Europese Unie zijn de 217.000 kiesgerechtigden verplicht te stemmen. Daarom was de op komst hoog. militaire heerser Sani Abacha gisteravond toch af te reizen naar Tunis voor een top van de Organisatie van Afrikaanse Een heid. Kennelijk wilde Abacha aantonen dat hij zich niet be dreigd voelt door de verklaring van zijn rivaal. Aangezien de kranten niets meldden over de nieuwe fase in de machtstrijd, bleef de bevol king van Nigeria grotendeels onkundig van Abiola's stap. Abachi reageerde indirect in een toespraak voor radio en te levisie, waarin hij onderstreepte dat hij en het leger de macht hebben overgenomen om het land te behoeden voor 'desinte gratie en chaos'. ren ingehuurd door extreem rechtse kringen in Zuid-Afrika om Mandela op 10 mei tijdens zijn inauguratie te vermoorden. De huurlingen waren van plan mortiergranaten af te vuren op het erepodium op de binnen plaats van het Uniegebouw. De politie was getipt en had voorbereidingen getroffen om een dergelijke aanslag te voor komen. Maar de daders ver schenen niet, omdat ze de be nodigde afvuurmechanismen niet op tijd konden krijgen. STOCKHOLM AP Ruzie met een vrouw is waar schijnlijk de aanleiding ge weest voor de bloedigste mis daad in de moderne Zweedse geschiedenis. Dat zegt de advo caat van een 24-jarige officier van het Zweedse leger die za terdagmorgen vroeg met een machinegeweer zeven mensen heeft doodgeschoten in een park in Falun, 230 kilometer ten noordwesten van Stock holm. De officier is aangehou den en heeft een bekentenis af gelegd. Volgens de politie was hij dronken. De officier vuurde met zijn AK-5 mitrailleur 146 schoten af en doodde daarbij vijf vrou- de vrouw raakte zwaar ge wond, maar verkeerde volgens het ziekenhuis gisteren in sta biele toestand. De vrouwelijke slachtoffers dienden allen in het vrijwillige reservekorps voor vrouwen. De mannelijke slachtoffers waren toevallige voorbijgangers. De portier van een disco waar de wouwen de vrijdag avond hadden doorgebracht vertelde dat de officier zich daar eerder op de avond had vervoegd en ruzie had gemaakt met een van de vrouwen. De man was later nogmaals aan de deur geweest, maar had te horen gekregen dat hij niet welkom was. De autoriteiten nemen aan dat hij daarop naar de kazerne is gegaan om zijn geweer op te halen en zich ver volgens in het park heeft ge posteerd. Toen de zes wou wen, allen in de twintig, na het discobezoek door het park naar huis liepen had hij het vuur geopend. treding tot de EU. Kanselier Franz Vranitzky kon zijn weugde nauwelijks de baas. De SPö-leider en aanvoerder van een grote coalitie met de conservatieve ÖVP verklaarde 'uitermate tevreden' te zijn. Ook meldde hij 'zeer opgelucht te zijn' over de uitslag die naar zijn mening onderstreept dat de Oostenrijkers 'hun toekomst' in eigen hand hebben genomen". De uitslag van het referen dum betekent een verpletteren de nederlaag voor de uiterst rechtse FPö van Jörg Haider. Die had een anti-Europese campagne gevoerd waarin spookbeelden waren opgeroe- SANA Rtr Saudi-Arabië heeft vandaag be richten tegensproken dat zij troepen van Zuid-Jemen heeft bevoorraad. Een regerings woordvoerder liet weten dat Riyad niet verbaasd is over deze valse beschuldigingen en claims. Naar zijn zeggen is elk detail daarvan verzonnen. De Saudische woordvoerder gjng niet in op beschuldigingen van Noord-Jemen dat Saudi-Arabië ook massaal troepen naar de grens heeft gestuurd en huur lingen recruteert om aan de kant van Zuid-Jemen te vech- De Noordjeminitische rege ring liet gisteren in een verkla ring aan buitenlandse corres pondenten weten de troepen bewegingen van Saudi-Arabië te beschouwen als 'een voorbode van directe Saudische interven- DEN HAAG» ANP Voor de kust van Namibië zijn de afgelopen tijd al meer dan 100.000 zeehonden omgeko men door een samenloop van natuurlijke omstandigheden. Dat heeft de Britse dierenbe schermingsorganisatie IFAW zaterdag bekendgemaakt. Ver wacht wordt dat de zeehonden- sterfte de komende maanden nog zal aanhouden. Het Namibische ministerie van visserij zegt dat tot nu toe al 37.000 jonge zeehonden zijn ge storven in de kolonie bij Kaap Cross en meer dan 70.000 in de Atlas- en Wolvenbaaikolonies. Het aantal zou in september kunnen zijn opgelopen tot een kwart miljoen. Door een stijging van de tem- HAMBURG DPA-AFP-Rtr De voormalig communisten van de Partij van het Democratisch Socialisme(PDS) heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen gis teren in vier Oostduitse deelsta ten flinke winst geboekt. Ook de sociaaldemocratische SPD ziet haar aandeel in het kiezersvolk fors stijgen, terwijl de christen democratische CDU van bonds kanselier Kohl lichte verliezen incasseerde. Bündnis 90/Groe- nen wist overal de kiesdrempel te halen. In Mecklenburg-Voorpom- meren biijft de CDU volgens de eerste prognose met 33 procent (was in 1990 34,1) de sterkste partij. De SPD stijgt van 20,6 naar 27 procent. De PDS, op volgster van de DDR-staatspar tij SED, is met 25 procent (was 19) de derde partij. Kohls libera le coalitiegenoten van de FDP liggen met 5 procent (was 6,4) precies op de kiesdrempel. In Saksen-Anhalt blijft de CDU met 33 procent (was 35,8) pen van radio-actieve komkom mers en chocolade van bloed. Daarmee probeerde hij tever geefs in te spelen op de twijfels en discussies over verlies aan identiteit, neutraliteit en werk gelegenheid en over de aantas ting van het Alpenmilieu door het transito-verkeer. In Brussel zei Europees Com missaris Van Miert dat Oosten rijk door de heldere uitslag meteen een sterke positie kan innemen binnen de EU. Een nipte overwinning had de in druk kunnen wekken dat We nen met één been buiten de EU was gebleven, aldus Van Miert. tie in het conflict in Jemen'. Jemen heeft Saudi-Arabië be schuldigd van partijdigheid in de strijd. Riyad levert de zuide lijken ongelimiteerde hoeveel heden wapens, aldus een rege ringsverklaring in Sana. Saudi- Arabië dreigde zaterdag de strij dende partijen in Jemen met niet nader omschreven maatre gelen als zij de gevechten niet zouden staken. Jemen kondigde vanmorgen een staakt-het-vuren af van drie uur. Tijdens dat bestand zou de 'wil van Aden' moeten blijken óm met de gevechten te stop pen. Ondanks de inspanningen van de Verenigde Naties een staakt-het-vuren tot stand te brengen, is daar tot nog toe niets van terecht gekomen. De burgeroorlog tussen noord en zuid duurt nu al vijf weken. De Zuidjemenieten scheidden zich op 21 mei af van het noorden. peratuur van het water van de Atlantische Oceaan in het ge bied zijn de dichtheid en de verspreiding veranderd van de vissen waarvan de zeehonden leven. Ook grote aantallen vrouwtjes zijn omgekomen. Dat heeft ernstige gevolgen de ko mende jaren voor de zeehon denpopulatie. De IFAW heeft woedend gere ageerd op een oproep van de Namibische regering nog meer -zeehonden af te maken. Vol gens Namibië is dat nodig om nog meer sterfte door honger te voorkomen. De organisatie, die al lang strijdt tegen de jaarlijkse zeehondenjacht in Namibië, vreest dat de officiële slachting de zaak alleen nog maar erger zal maken. eveneens de sterkste partij. De SPD verbetert haar resultaat met meer dan 6 procent en krijgt 29 procent. De PDS stijgt naar 20 procent (was 12,7). Ook in Saksen blijft de CDU met naar verwachting 39 pro cent (was 41,6) de grootste par tij, op grote afstand gevolgd door de SPD met 22 procent (was 14,7). De PDS behaalt 16,5 procent (was 11,7). In Thüringen is de CDU eveneens koploper met 39 pro cent (was 41,9). De SPD wint meer dan 8 procent en schaart 28 procent van de kiezers achter zich. De PDS stijgt van 10,5 naar 15 procent. In de Westduitse deelstaat Saarland voorspellen de eerste prognoses lichte verliezen voor de SPD van premier Oskar La- fontaine die 42,9 procent (was 45,7) zou behalen. De CDU stijgt met 2 procent naar 37,3. Voor de deelstaten Rijnland- Palts en Baden-Wiirttemberg waren nog geen prognoses be schikbaar. Na zelf-proclamatie tot president Nigeria 'Komplot Mandela bekend' Duizenden aanhangers van de Lubavitscher rebbe kijken in New York toe tijdens de chaotische verlopen uitvaart van de gisteren overleden joodse leider. foto reuter mike segar V YORK-JERUZALEM AP-GPD Ongeloof, rouw, maar ook opwinding be heersten gisteren Kfar Chabad, het Israëli sche centrum van de Lubavitscher bewe ging. Terwijl duizenden aanhangers in een staat van volkomen ontreddering verkeer den na het overlijden van hun leider, rab bijn Menachem Mendel Schneerson, dansten anderen onder opgewonden ge zang op de tafels in de synagoge: „Lang le ve onze meester, leraar en rabbijn, de ko ning messias voor alle generaties". Gevraagd waarom ze niet treurig gestemd waren antwoordden ze: „Dit is niet het einde, dit is het begin". Velen vereren 'de rebbe' als de messias en zijn dood bete kent voor hen dat de verlossing is begon- Maar dan duizend Chabad-aanhangers reisden gisteren vanuit Israël naar New York, in de hoop op tijd te zijn voor de be grafenis. Namens het Israëlische joden dom woonde opperrabbijn Jisraël Lau de begrafenis bij. Hij stelde vast dat de rebbe weliswaar geen zonen nalaat, 'maar wel miljoenen wezen overal in de wereld'. In een interview met de Israëlische radio vertelde Shmuel Grunach, een volgeling, dat iedereen blij moet zijn omdat nu de messias komt. „Wij zijn er vast van over- tuigd dat de rebbe zich ieder moment kan manifesteren als Koning Messias", zei hij. „De wijzen zeggen dat dit zal gebeuren als de rebbe op het punt staat begraven te worden. Dit is dus de dag, de dag van de verlossing". De op 18 april 1902 in Oekraïne geboren Schneerson was de zevende rebbe van de Lubavitscher beweging die in de 18de eeuw in Rusland werd gesticht, maar sinds de Tweede Wereldoorlog gevestigd is in Brooklyn en volgens schattingen minstens enige honderdduizenden, maar mogelijk zelfs ongeveer een miljoen volgelingen telt. Schneerson heeft nooit met nadruk verklaard dat hij de messias was, maar hij heeft het evenmin ontkend. Twaalf jaar geleden ontketende hij zelf een massale campagne onder het motto: „Wij willen Nu de Messias!" Schneerson was de eer ste Lubavitscher-leider die een seculiere oplei ding had gevolgd. On der zijn leiding werd de sekte de meest naar buiten gerichte van de streng-orthodoxe chas sidische joodse bewe gingen. De Lub avitscher hebben onder de bezielende leiding van Schneerson flink aan de weg getimmerd en zodoende enige in vloed gekregen. Ver spreid over de wereld zijn door de beweging ruim 1.000 educatieve en culturele centra op gericht. De Lubavitscher rebbe geniet in Israël groot aanzien, niet alleen on der het religieuze volk maar ook in seculiere kringen. Zijn portret gens Rabin 'werkte de rebbe siert menige winkel, taxi en woonkamer, baar voor zijn joodse broeders, met name als een symbool van geluk en voorspoed. voor de joden achter het ijzeren gordijn en Overal in het land hangen aanplakbiljet- in islamitische landen'. Rabbijn Menachem Schneerson, voor veel van zijn volgelingen de 'Messias'. foto ap ten met de tekst: „Bereid u voor op de komst van de Messias". Maar Schneerson is ook omstreden, voor al wegens zijn bemoeienis met de Israëli sche politiek. Hoewel hij nooit voet op Is raëlische bodem heeft gezet, was hij een warm pleitbezorger voor een groot Israël. Hij sprak zich uit tegen het teruggeven van land aan de Arabieren en toen in 1973 het Israëlische leger oprukte in Syrië riep hij op tot de bezetting van Damascus. De akkoorden van Camp David en de vrede met Egypte om schreef hij als 'een mis- Bij de parlementsverkie zingen van 1988 bezorgde de steun van rabbijn Sch neerson de ultra-ortho doxe partij Agudat Jisraël een spectaculaire zetel winst. In de campagne werden kiezers gepaaid met de belofte dat wie op de partij zou stemmen verzekerd zou zijn van de zegen van de rebbe. Hoewel hij in de politiek meer last dan gemak van hem heeft ondervonden, noemde premier Rabin de rebbe gisteren 'een groot geleerde en iemand die veel heeft gedaan voor het wereldjodendom'.Vol- Riyad ontkent interventie in oorlog

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5