'Stop met afgeven op Dehaene' Binnenland Bedrijf moet nieuwe versie DOS uit de handel nemen Prins Bernhard zet punt achter vliegcarrière 'Ginekoloog' nekt spellingscommissie Brinkman: 'Kok breekt verkiezingsbelofte J MAANDAG 13 JUNI 1994 CAO-akkoord in zuivelindustrie den haag De Voedingsbond FNV gaat akkoord met het CAO-re sultaat in de zuivelindustrie. De leden van de bond uit de noor delijke zuivelindustrie ondersteunen de CAO nu. omdat de di rectie van Friesland Frico Domo (FFD) met de bond afspraken wil maken over ouderenbeleid, recht op deeltijdarbeid, nieuwe werkgelegenheid, invoering van een vijf-ploegendienst en invoe ring van een premie-spaarloonregeling. Drie doden bij verkeersongevallen Bij een verkeersongeval in het Brabantse Wester hoven zijn gisteravond een 33-jarige man en zijn dochtertje om gekomen. Twee anderen raakten zwaar gewond. De auto van de slachtoffers botste door nog onbekende oorzaak frontaal op een tegenligger. Bij een ongeval op de A58 bij Etten-Leur kwam gis teravond een 30-jarige man uit St. Willebrord om. Een andere inzittende raakte zwaar gewond. Tonnen schade na brand in restaurant muiden» Een brand in het Muidense restaurant Graaf Florisheeft gisteravond voor enkele honderdduizenden guldens schade aangericht. Op het moment van de brand zat het restaurant vol met gasten. Zij konden op tijd in veiligheid worden gebracht. De brand brak uit door een vlam in een pas aangebrachte afzuig kap. Japan wil oorlogsslachtoffers horen Tokyo» De rechtbank in Tokyo wil op 18 juli twee Nederlandse wouwen horen die van Japan een schadevergoeding eisen voor in de Tweede Wereldoorlog ondergaan leed. De twee maken deel uit van een groep van acht Nederlandse eisers, die een pro ces om schadevergoeding tegen Japan is begonnen op initiatief van de Stichting Japanse Ereschulden (JES). Jongen overlijdt na mishandeling franeker» Een 14-jarige jongen uit Franeker is zaterdagnacht overleden, nadat hij in een plaatselijk horecabedrijf was mishan deld door de broer van zijn vriendinnetje. De 17-jarige verdachte is aangehouden. Flet slachtoffer had ruzie met zijn 15-jarige vriendinnetje. Flaar broer kwam daar achter en sloeg de 14-jari- ge jongen tegen de grond. Docente bezorgt leerlingen herexamen den haag Twintig MAVO- en VBO-leerlingen van het Stevin College in Den Haag moeten opnieuw het eindexamen wiskun de afleggen. Hun docente heeft bij de correctie van het examen antwoorden veranderd, met de bedoeling de cijfers wat op te schroeven. De docente hoeft komend schooljaar niet terug te komen. Lichaam vermiste schipper gevonden opunen» In de Waal ter hoogte van Opijnen (Gld) is zaterdag middag het lichaam gevonden van de schipper van het Belgi sche binnenschip Marina. De man werd sinds zaterdag 4 juni vermist na een aanvaring op de Waal, waardoor zijn schip zonk. Zijn vrouw en een matroos werden gered. Makro gaat uitbreiden Amsterdam De zelfbedieningsgroothandel Makro wil het aantal vestigingen uitbreiden. Flet is de bedoeling binnen vier jaar drie nieuwe Makro's te openen, waardoor de groothandel dan elf za ken zal hebben. Dat zegt directeur Doijer in het vakblad Distri - food. Waar de Makro's precies komen, is nog niet bekend. 1 Microsoft schendt patentrechten - amsterdam Het zit Bill Gates, oprichter van 's werelds grootste softwarepro ducent Microsoft, niet «mee. Een Amerikaanse rechter heeft het bedrijf opgedragen alle pakket ten met de jongste versies van het besturingssysteem DOS uit °r de handel te nemen. Volgens de rechter heeft het bedrijf zich -" schuldig gemaakt aan schen- es| ding van de patentrechten. Eind :e^ februari werd Microsoft daar- aa voor al veroordeeld tot het beta al len van een scïïadevergoeding van omgerekend ruim 224 mil- Brj joen gulden aan Stac Electro- 2S1 nies, een klein computerbedrijf- ®r1 je uit California. -ia Stac brengt onder de naam 'Stacker al jaren software uit waarmee de opslagcapaciteit van een PC wordt verdubbeld. §s Microsoft en Stac hadden on- ',a derhandeld over een licentie, ne maar Microsoft wilde onvol- /a| doende betalen. Daardoor sprongen de onderhandelingen af. Microsoft koppelde daarna de uitbreidingsmogelijkheid op eigen houtje aan zijn nieuwste DOS-pakketten. Wereldwijd zijn er al 22 mil joen MS-DOS-pakketten met uitbreidingsmogelijkheid ver kocht. Er moeten nog 'miljoe nen' in de handel zitten. Com puterketens zullen de gewraakte DOS-versies nu van de harde schijf van die computers moe ten wissen. Een gigantische klus waarvoor Microsoft financieel moet opdraaien. Bezitters van PC's met de be wuste MS-DOS-pakketten heb ben niets te vrezen van de uit spraak van de rechter. Maar vol gens een woordvoerder van Stac zitten ze met een 'dood' produkt dat niet kan worden gemoderniseerd en binnen de kortste keren problemen zal ge ven in combinatie met andere 3 software. Bolkestein kapittelt Lubbers op bijeenkomst WD: Demissionair premier Lubbers schaadt het Nederlands belang door af te geven op zijn Belgische tegenspeler Dehaene in de race om het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie. Datzelfde geldt voor Lubbers' dreige ment dat Nederland een eventuele benoeming van Dehaene met een veto zal treffen. Dat zei WD-leider Bolkestein zaterdag op een bijeenkomst van zijn partij. den haag »gpd-anp een veto, schaadt in de ogen De WD steunt de kandidatuur van Lubbers van harte en vindt het prima dat de premier zich zelf promoot. Maar deze lobby heeft zijn grenzen, aldus Bolke stein. De opmerkingen van Lubbers vorige week dat een keuze vöbr Dehaene slecht is voor Europa en het dreigen met van de WD-leider de positie van ons land. Volgens plan moet de opvolger van Delors eind juni op het Griekse eiland Corfu worden 'gekozen. Lubbers benadrukte zaterdag op de CDA-partijraad dat het bij zijn kandidatuur voor het voor zitterschap van de Europese Commissie in de eerste plaats om het belang van Nederland gaat 'en niet om de persoon Ruud Lubbers'. Na zoveel jaren van trouwe inzet voor Europa is Nederland aan de beurt voor deze hoge post, vindt Lubbers. Of Lubbers nu wel of geen voorzitter wordt, EU-commissa- ris Van den Broek komt als het aan Bolkestein ligt na 1 januari niet terug op zijn post. Bolkestein meent dat Van den Broek (CDA) na de totstandko ming van een paars kabinet moet worden vervangen door iemand van PvdA-, VVD- of D66-huize. Bemachtigt Lubbers het voorzitterschap dan moet Van den Broek in elk geval op stappen. De Nederlandse in-* breng in de Europse Commissie wordt anders onevenredig groot. Van den Broek is teleur gesteld over de opmerkingen van Bolkestein, maar gaat ervan uit dat ze niet op zijn persoon lijk functioneren betrekking hebben. De Duitse krant Die Welt nam het overigens in de editie van vanmorgen op voor Lubbers. In een hoofdartikel wordt een aan tal redenen opgesomd waarom bondskanselier Kohl, wiens voorkeur naar de Belgische pre mier Dehaene zou gaan, wel licht toch maar voor Lubbers moet kiezen. Belangrijk argu ment voor Die Welt is de angst dat Nederland een veto zou kunnen uitspreken Dehaene wordt gekozen. Verder is Nederland na Frankrijk en Italië de belangrijk ste handelspartner van Duits land, aldus de krant. Daar komt bij dat Den Haag zijn buiten lands beleid en het veiligheids beleid sterker dan voorheen op Bonn afstemt. Het heeft al sa men met Duitsland een 40.000 man sterke legereenheid. De correspondent van Die Welt ci teert tenslotte een hoge rege ringsfunctionaris in Den Haag. Die zegt dat als Lubbers niet wordt gekozen 'wij Helmut Kohl daarvoor verantwoordelijk hou den'. Uitvaartwezen rommelt met rekeningen gpd Het aantal klachten over begra fenisondernemers verdubbelt. Tot nu toe zijn er dit jaar bij de Geschillencommissie Uitvaar ten al net zo veel klachten bin nengekomen als in het gehele vorige jaar. De klachten gaan over slechte verzorging van de uitvaarten, beschadigde kisten en gerommel met rekeningen van koffie, bloemen, gedenkste nen en rouwadvertenties. Volgens J. Habing, lid van de Geschillencommissie en voor zitter van het Nederlands Ver bond van Uitvaartorganisaties, zijn de meeste klachten terecht. De ernst van de klachten loopt echter nogal uiteen. De kroon spant ongetwijfeld een knallen de ruzie tussen twee uitvaarton dernemers, die elkaar het recht betwistten op de verzorging van een uitvaart. De ruzie, voor het oog van de nabestaanden, ein digde in een handgemeen. Vaak gaan de klachten echter over de financiële afwikkeling van de begrafenissen. Onderne mers lichten slecht voor over de kosten van bepaald meerwerk, zodat mensen achteraf met ex tra hoge rekeningen worden ge confronteerd. Ze bedingen kor tingen op rouwadvertenties'en steken die in eigen zak. Koffie, bloemen en gedenkstenen wor den soms meerdere malen in rekening gebracht. Oud-voorzitter ARP vindt dat CDA te rechts is den haag gpd Het CDA is te veel naar rechts geschoven. De standpunten zijn killer en harder geworden. Op maatschappelijke onzekerheid wordt gereageerd met koop krachtplaatjes en cijferreeksen. Daar ligt een groot deel van het verlies van de partij bij de ka merverkiezingen. Dat zegt oud- ARP-voorzitter De Boer (nu top ambtenaar op WVC) in CDAk- tuëel. Volgens De Boer moet het CDA een socialer gezicht krij gen. Daarbij moeten ook de christelijke normen en waarden een plaats vinden. Als onder werpen waarop het CDA zich kan profileren, noemt De Boer verder zorg voor het milieu, ontwikkelingshulp, asielzoekers en bestrijding van druggebruik. \M1 sftS, Prins Bernhard (83) stopt met vliegen. Dat heeft de prins za terdag zelf bekendgemaakt op Schiphol na aankomst van een vlucht samen met zijn klein zoon kroonprins Willem Alexander. In het gebouw van de Dutch Dakota Association (DDA) kreeg de prins de Spirit- of-Sportsmanship-boka&l, een sportiviteitsprijs, voor zijn grote prestaties als vlieger. Het brevet van de prins verloopt op 1 au- Bernhard vloog meer dan een halve eeuw in ruim tweehon derd vliegtuigen, variërend van de Tiger Moth waarin hij zijn eerste brevet haalde, tot de fameuze Dakota en de modern ste Fokkers. Hij heeft het mo ment dat een dokter hem zou afkeuren niet af willen wachten. ,,Ik wil niet in een situatie ko men dat mijn co-piloot zegt: Let daarop en daarop. Daarom schei ik er nu mee uit", ver klaarde hij. De prins maakte zijn afscheid van de actieve vliegerij bekend op een feestje van de DDA. Hij is daar ere-lid van en bescherm heer. Hoewel aan zijn voorne men om niet meer zelf te vlie gen geen ruchtbaarheid werd gegeven, was de leiding van de club ervan op de hoogte en be sloot zij prompt de prins de Prins Willem-Alexander en prins Bernhard arriveerden zaterdag per Fu- ji-sportvliegtuig bij het gebouw van de Dutch Dakota Association op Schiphol. Prins Bernhard maakte daarna bekend dat hij een punt zet achter zijn vliegcarrière. Hij werd na de landing begroet door zijn echt genote, prinses Juliana. foto anp ruud hoff sportiviteitsprijs uit te reiken. Met uitbundig applaus toon den vrienden uit de vliegerij hun respect voor de beslissing van Bernhard. Onder hen be vonden zich Martin Schroder van Marinair, Transavia-direc- teur Peter Legroo en directeur Hans Smits van de Luchthaven Schiphol. De prins is van meet af aan een gepassioneerd vlieger ge weest. Elke keer als hij op reis ging, op staatsbezoek met Julia na, als vertegenwoordiger van het Wereld Natuurfonds, als za kenman of privé, zorgde hij er voor dat hij zelf vloog. In totaal maakte hij 12.000 vlieguren en. dat is maar een fractie minder dan een beroepspiloot haalt. De gemiddelde verkeersvlieger maakt tegenwoordig tussen de 15 en 20.000 vlieguren. Een tikje stram klauterde de prins zaterdag op Schiphol- Oost uit een rood-wit gekleurde sportvliegtuigje waarmee hij, samen met zijn kleinzoon Wil lem-Alexander, zijn laatste vlucht maakte. In de luch,t ech ter ging alles soepel als van ouds. Om dat te bewijzen, draaide hij nog even om zijn as in een rondje boven het club huis van de Dakotavereniging. ,,Een stuntje tot afscheid", aldus zijn woordvoerster. Dit soort geintjes heeft er voor de prins altijd bijgehoord. Toch was zijn kennismaking met de vliegerij niet al te for tuinlijk: hij eindigde zijn eerste vlucht op 18-jarige leeftijd in een vijver. Toen hij in 1941 seri eus begon, voorspelde zijn in structeur Glenn Pike dat zijn overmoed deze 'buitengewoon goede piloot' zou verhinderen de mijlpaal van duizend vliegu ren te halen. In werkelijkheid echter over leefde de prins in de Tweede Wereldoorlog verscheidene luchtacties tegen de nazi's en in 1943 een vlucht met een ge blokkeerde stuurinrichting. In februari dit jaar kreeg hij in Indonesië nog pech met het re geringsvliegtuig PBX, waardoor hij rechtsomkeert moest ma ken. Jongen verdrinkt tijdens zwemles Tijdens zwemles in een open luchtzwembad in Giessenburg is zaterdag een 10-jarig jongen verdronken. Hij voerde een snorkelopdracht uit waarbij hij twee keer de bodem van het zwembad moest aanraken. Op een gegeven moment kwam hij niet meer boven. De badmees ter zag dat en bracht hem be wusteloos op het droge. De jon gen overleed kort na aankomst in'het Beatrixziekenhuis in Go- rinchem. Hij had vier zwemdi- ploma's. 'IRT-methode was te zwaar' Het Interregionaal Recherche team (IRT) Noord-Hollan d/Utrecht is opgeheven omdat de proporties zoek waren tus sen de zwaarte van de opspo ringsmethode en het doel dat men wilde bereiken. Volgens de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking mikte het IRT op 'heel middelmatige crimine len' en was het lang niet zeker of de hoofdrolspeler daarmee kon worden gepakt. Vrakking zei dat zaterdag in een interview met NRC Han delsblad. Daarin vergelijkt hij de methode die werd toegepast met het 'in elkaar knallen van een toilethuisje met zwaar ge schut', terwijl het beter was om daarvoor een handgranaat te gebruiken. Vrakking zegt op zichzelf geen enkele moeite te hebben met infiltranten. Het gaat hem om de verhoudingen. „Stel dat je de topman van alle criminele organisaties in Nederland kunt pakken door 5000 kilo cocaïne in te voeren,4 dan moet je het doen. Maar in het IRT-onder- zoek mikte men op middelma tige criminelen en was het zeer de vraag of men ook bewijzen tegen de top kon verzamelen." PvdA wil pil uit ziekenfonds den haag gpd De anti-conceptiepil kan vol gens de PvdA uit het zieken fondspakket. Volgens het PvdA- kamerlid Oudkerk spaart de overheid daarmee jaarlijks 200 tot 300 miljoen uit die kunnen worden besteed aan chronisch zieken, gehandicapten of oude ren. Oudkerk zei dit in het NOS- programma HetCapitool. De PvdA wil dat de burger de pil in de toekomst zelf betaalt. Oudkerk wijst erop dat 'één pil strip minder kost dan een pakje sigaretten'. Volgens hem leidt het schrappen van de pil uit het pakket dan ook niet tot finan ciële problemen. Oudkerk vindt het daarentegen logischer om het condoom op te nemen in het ziekenfondspakket als pre ventief middel tegen AIDS en geslachtsziekten. Verzekeraars en apothekers en misschien ook de artsen moeten gezamenlijk genees middelen gaan inkopen. De bo nussen en kortingen van de in dustrie kunnen dan ten goede komen aait de patiënt. Dit stelde directeur P. Swen- ker van de VNZ (ziekenfondsen) gisteren in het NOS-programma voor. Volgens haar verdient een apotheker nu gemiddeld twee ton extra aan die bonussen en koningen. Wachtlijst bij asielrechtbank den haag gpd dj j De Vreemdelingenkamer kan de stroom beroepszaken van afge wezen asielzoekers niet aan. Op dit moment wachten bijna 900 zaken op afwikkeling. Minister 1 Kosto (justitie) verwacht dat de achterstand 'binnen enkele we ken' is weggewerkt. De Vreemdelingenkamer is eind maart opgericht om de be- roepsproéedure voor afgewezen asielzoekers te versnellen. Het streven is dat de asielzoeker die beroep aantekent tegen zijn uit- 111 wijzing, binnen vijf weken de uitspraak kent. Er zijn inmid dels ongeveer 1.430 beroepsza- ;m ken aanhangig gemaakt door advocaten. ei] Het ministerie van jusitie 1 moet op haar beuft een ver- l' weerschrift opstellen waarom de asielzoeker het land uit moet. Vervolgens beslist de i Vreemdelingenkamer. Een woordvoerder van Kosto erkent dat voor 895 zaken nog geen u"| verweer is opgesteld. Hij wijt dit aan 'tijdelijke aanpassingspro- a' blemen'. Flet ministerie is bezig met het aantrekken van extra ati ambtenaren. nijmegen dick van rietschoten Woedend waren ze, de leden van de Nederlands-Vlaamse spellingcommissie. En ze zijn er eigenlijk nog steeds niet over heen. Ruim drie jaar hadden ze gestudeerd op een 'beperkte herziening' van de Nederlandse spelling, maar nog voor ze de resultaten van hun arbeid te genover de Nederlandse en Vlaamse regeringen hadden kunnen verdedigen, werd hun zorgvuldig opgekweekte boom pje genadeloos van zijn kruin ontdaan. De hoofdschuldige was in hun ogen het Vlaamse dagblad Dé Standaard, dat op 18 januari met veel tam-tam enkele uitge lekte voorstellen van de com missie publiceerde. Gynaeco loog moest 'ginekoloog' wor den, shampoo diende te veran deren in 'sjampo', praeses in 'preses', charme in 'sjarme', au bade in 'obade' en douane in 'doeane'. Vooral de voorgestelde gedaan teverwisseling van de gyneaco- loog riep in heel Nederland en Vlaanderen gevoelens van gru wel en weerzin op. Zozeer zelfs dat de gezamenlijke ministers van cultuur en onderwijs de volgende dag al besloten dat de plannen voor de 'vernederland sing' van buitenlandse leen woorden (de zogenaamde bas taardwoorden) in de prullenbak moesten verdwijnen. Afgelopen zaterdag mocht de inmiddels ontbonden spelling commissie stoom afblazen in Nijmegen, waar de Katholieke Universiteit een spellingcongres had georganiseerd. „Het is treu rig dat we geen enkele gelegen heid hebben gehad om een maatschappelijke discussie over onze voorstellen te voeren", sprak de nog altijd ietwat aan geslagen Leuvense neerlandicus prof. Guido Geerts, oud-voorzit ter van de commissie. „Doordat de meeste van onze ideeën bot weg zijn afgeschoten, is die dis cussie in de kiem gesmoord. De ministers durfden er kennelijk hun vingers niet aan te bran den." Johan Zuidema is het daar mee eens. „De ministers hadden een beetje flinker moeten zijn. Lef moeten tonen", zegt hij. Van enige vreugde over het feit dat de ministers toch nog een aan tal voorstellen hadden overge nomen, is bij hem geen sprake. De nieuwe spelling van de bas taardwoorden, met de gewraak te ginekoloog als hoogtepunt, vormde volgens Zuidema 'het kapitale onderdeel' van de ad- stellen was niet meer dan klein- geld." „Het vervelende was dat in ja nuari in de pers ook nog een aantal onjuistheden stond: we zouden bijvoorbeeld champag ne in 'sjampanje' willen veran deren en eau de cologne in 'odeklonje'. Maar dat wilden we nou juist niet", zei oud-com missielid Anneke Neijt. „Het Is trouwens ook een kwestie van gewenning. We hebben lang ge leden de schrijfwijze van 'rhyth- me' veranderd in 'ritme' en ie dereen vindt dat nu doodge woon. Inmiddels besef ik wel dat drie wijzigingen in één woord, zoals bij gynaecoloog het geval was, te veel van het goede is. Maar let op mijn woorden: over een aantal jaren komt die ginekoloog er tóch. Daar ben ik van overtuigd. de volksgezondheid en de inko mensverhoudingen de drie par tijen nog verdeeld. Berekenin gen van het Centraal Planbu reau (CPB) die vanmiddag ge reed zijn, moeten de drie on derhandelaars verder op weg helpen. Om geen tijd te verliezen, buigen inmiddels een tiental clubjes PvdA-, WD-, en D66- kamerleden zich over andere onderwerpen. Het gaat daarbij om zaken als de jeugd (werk, criminaliteit, onderwijs), gesub sidieerde banen, ruimtelijke or dening en binnenlands bestuur. De voorzitters van deze clubjes moeten morgenmiddag verslag uitbrengen, ook als er geen overeenstemming is bereikt. Problemen worden evenwel nauwelijks voorzien. Dat geldt volgens Bolkestein ook voor het asielbeleid en de bestrijding van de criminaliteit. „Wij hebben altijd het beleid van PvdA-staatssecretaris Kosto gesteund." De WD houdt vast aan een verplicht inburgerings contract voor buitenlanders die zich in Nederland willen vesti gen. Als de betrokkene weigert dan volgt u gpd CDA-fractievoorzitter Brinkman heeft PvdA-leider Kok ervan be schuldigd bij de onderhandelin gen over een paars kabinet zijn verkiezingsbeloften te breken. Pas na de verkiezingen kwam Kok met financiële tegenvallers op de proppen die al bekend waren, aldus Brinkman zater dag tijdens de CDA-partijraad. Hij meent dat Kok de cijfers en de daaruit voortvloeiende be zuinigingen bewust heeft ach tergehouden. Nu komen die be zuinigingen alsnog. Brinkman hekelde verder de voorzichtige en trage gang van zaken bij de kabinetsformatie. De CDA'er dringt aan op spoed. „Voor het reces willen we weten of het lukt of niet." Deze week hopen de drie on derhandelaars, Kok (PvdA), Bol kestein (VAD) en Van Mierlo (D66) de financieel-economi- sche en sociale hoofdstukken het regeerakkoord af te onden. De WD eist echter bovenal hardere bezui nigingsafspraken dan nu op ta fel liggen. Naast de omvang van de bezuinigingen houden ook

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3