Gras voelt goed voor Krajicek 9 Sport Sampras niet meer superieur VIE ZEI DAT 'Karei Jansen maakt zijn levenswerk kapot MAANDAG 13 JUNI 1994 35 ma DeMerenwijk uit hoofdklasse Eerste Nederlandse profzege in eigen land sinds '74 Logische vraag aan de winnaar van een grastennistoer nooi een week voordat Wimbledon begint. Of hij nou straks in Londen tot de favorieten moet worden gere kend? Richard Krajicek vindt van niet. Als hij afgelopen week in Rosmalen nou van Sampras had gewonnen, dan was het wat anders. ,,En kijk naar Leconte, die won vorig jaar het grastoernooi van Halle: ik geloof niet dat ieder een toen dacht dat hij ook Wimbledon zou gaan win nen." Richard Krajicek is ondanks zijn overwinning op hi moeilijk moment steeds e of onhoudbare ser De Franse balvirtuoos, vorig jaar overigens wel bij de laatste 16 op Wimbledon, was kansloos tegen het opslaggeweld. Dat haalde eenmaal zelfs de 201 ki lometer per uur en kwam niet zelden boven de 190 uit. „Dat serveren zaterdag maakte het wel een stuk makkelijker", zei Krajicek. „,maar ik weet nu dat de volleys en returns ook goed genoeg zijn om te winnen." Hij sloeg in zijn vijf partijen afgelo pen dagen altijd nog 52 aces. Geen titelkandidaat Krajicek stond vooraan om te onderstrepen, dat de winst van Rosmalen hem nog geen titel kandidaat maakt in Londen. En dat het deelnemersveld in Bra bant schril afsteekt bij het veld deze week in Halle, waar onder meer Courier, Stich, Medvedev en Kafelnikov spelen, dat wist hij ook wel. En dat hij misschien wel aan zijn stand verplicht was 'Rosmalen' te winnen, mis schien klopte dat ook nog wel. Maar daar wilde hij nog wel iets aan toevoegen. „Qua ranking was ik het misschien wel aan mijn stand verplicht. En qua spel van de afgelopen week misschien ook wel. Maar gezien mijn prestaties op gras in het verleden zeker niet. Vorig jaar had ik tegen deze tegenstanders ook zeker niet gewonnen." Hij is dus best in vorm, zei hij met veel woorden. Beter dan ooit op gras. Vandaag gaat hij even lekker lanterfanten, misschien wel wat uitgeven van de 80.000 gulden, die hij in Rosmalen verdiende. Morgen weer trainen en dan gaat het donderdag richting Londen. Misschien wel voor iets ROSMALEN RENE VAN HATTUM GPD-VERSLAGGEVER Het zal komende weken geen extra druk met zich meebren gen, zei Krajicek over de gevol gen van zijn zege gisteren in het Continental Grass Court Cham pionship. Mentaal voordeel ook niet zoveel. Daarvoor gold het zelfde: was hij Wimbledonkam- pioen Sampras in Brabant te gengekomen en de baas geble ven, dan wist hij dat hij echt veel in zijn mars had. Maar die kwam hij niet tegen, want hij was zelf de hoogstgeklasseerde van het veld. Het bleef bij zeges op Renzenbrink. Pereira, Lecon te en tenslotte Braasch, geen geweldige, maar toch wel een lastige Duitser, die hij met 6-3, 6-4 intoomde. Richard Krajicek, sinds twee jaar toch al Nederlands trots in hoopvolle tennisdagen, schreef gisteren weer een stukje tennis- In de negende editie van het Kromme D(j)oes-toernooi in Hoogmade kon wedstrijdleider Frank Snel de eerste deelhame- bewijzen voor de LD-30+-Mas- ters overhandigen aan Chris Brouwer en Cor Strijk bij de mannen en Monique Blom en Corine de Jong bij de vrouwen. Het koppel van de nieuwe ver eniging Voorschoten was slechts nipt de meerdere van hun plaatsgenoten van, Foresca- te, Jeroen Aling en Ron Meijer. Blom en De Jong bleven in twee sets de baas over Henny Pouw en Thea Volwater. In Abbenes leverden de D 30+ dubbel-on- geschiedenis. Voor het eerst sinds de eindzege van Tom Ok- ker in 1974 in Ahoy' won weer een Nederlander een proftoer- nooi in eigen land. Maar wat Okker met 35 titels nooit lukte, deed Krajicek in de acht proffi nales die hij tot nu toe speelde al wel: hij won op alle baansoor- ten: in Hong Kong '91 en Los Angeles '92 en '93 op hardcourt, in Antwerpen '92 op tapijt, dit jaar in Barcelona op gravel en gisteren dus op gras. Dat laatste lukte Okker nooit. Die kwam ook niet aan de twee miljoen dollar prijzengeld die Krajicek deze week in Brabant overschreed. Maar dat is de tijd geest. Okker nu, zou veel meer hebben vergaard dan de 1.2 miljoen die hij in zijn glorietijd met het racket verdiende. Ter vergelijking: Okker verdiende ooit met een verloren finale van de US Open maar 20.000 dollar. Van zijn Nederlandse collega's derdelen overwinningen op voor Joop en Peter de Bruin bij de mannen en Wil de Bruin en Marjo van Oosten van Hillegom bij de vrouwen. Daarmee krij gen de LD-Masters meteen de eerste .deelnemers van buiten het district Leiden. De De Brui nen, die na twee verdeelde tie breaks pas in de derde set tegen Helverstein en Veen hun supe rioriteit demonstreerden, spe len namelijk bij het Heemsteed- se Merlenhove. John Manuput- ty en Gert-Jan Onvlee pakten.de titel in Cl, terwijl' Hanny Bos kamp en Siny Evers opper machtig waren bij de vrouwen. Boskamp won ook de mixed sa men met partner Heuving. ging alleen Haarhuis Krajicek onlangs voor op de prijslijst. Maar Haarhuis loopt al veel lan ger mee. Ontstekingen Opmerkelijk is dat Krajicek het Spaanse gravel en het Brabant se gras bedwong kort nadat hij vijf maanden pauze moest ne men vanwege aanhoudende ontstekingen aan zijn knieën. Geen toeval, denkt hij. Hij maakte geestelijk een zware tijd door tijdens de revalidatie op sportcentrum Papendal. Maar kwam er sterker uit, dan hij erin ging. „En toen ik die blessure had, kon ik eigenlijk al heel lang niet voluit trainen, omdat we al tijd op moesten passen voor die knieën. Nu alles weer oké is, hoef ik tijdens de training ner gens anders meer aan te den ken dan aan trainen. Mijn spel is completer geworden. Vanaf de baseline kan ik nu met ieder een meeslaan." Gisteren tegen Braasch liep Krajiceks opslag niet, toch zijn belangrijkste wapen. Hij sloeg nog niet de helft van zijn eerste opslagen in (45 procent). Maar Krajicek redde zich met volleren en retourneren en werkte alle zes de breekpunten weg die hij tegen kreeg. Zaterdag, in de halve finale tegen Leconte, had hij op ieder Drie keer stonden Pete Sam pras en Todd Martin tot afgelo pen week tegenover elkaar op de tennisbaan. Martin won geen set, laat staan een partij. Gisteren op het gras van Queens in Londen volgde de ommekeer. Martin won beide sets in het vierde duel en dus de titel, 7-6 7-6. Voor Pete Sampras beteken de het zijn vijfde nederlaag in dit jaar. Eerder verloor hij van de Marokkaan Alami, van Jacco Eltingh, van Michael Stich en van Jim Courier. Van Todd Martin, zijn beste vriend in het circuit, zijn trainingspartner en golfmaatje had hij nog nooit verloren. En leek hij nooit te verliezen. „Pete is een maat te groot", zei Martin zaterdag na de winst in de halve eindstrijd op quali fier Christo van Rensburg, 6-1 6-4. Het respect van de reus van 1 meter 95 uit Lansing, Mi chigan was niet misplaatst. Maar Sampras miste op Queens de concentratie voor zijn achtste toernooizege in dit jaar. Hij was in gedachten al op het nog iets heiliger gras in Londen, dat van Wimbledon. Daar is hij vanaf volgende week maandag de titelverdediger, de prooi van elke tennisser. Tegen Sampras bleef Martin gisteren verrassend gemakke lijk bij. In beide sets verwierf Sampras twee breekpunten, Martin slechts een. De opslag van beide spelers overheerste. Van rallies was nauwelijks spra ke. Van opslagdoorhraken ook niet. Martin won beide tie breaks met 7-4, omdat hij over de beste mentaliteit beschikte en de wil toonde om te winnen. Het was zijn derde toernooize ge in vier profjaren. Op het gras in Birmingham verdedigde Lori McNeil haar ti tel met succes. Ze versloeg in de finale haar boezemvriendin Zina Garrison met 6-2 6-2. lil de halve eindstrijd had ze zich ontdaan van Brenda Schultz, 3- 6 7-5 6-2. Big Brenda, die een ronde eerder tegen Majoli liefst 22 aces had geslagen, raakte van slag door een voetfout. Schultz controleerde het duel tegen McNeil tot de derde ga me van de tweede set. Op 30- 30 werd ze gestraft voor de fout. „Ik kon het niet geloven", zei ze. „Dat was de eerste voet- fout in mijn carrière." En die duurt al acht jaar. Ze kon het incident niet vergeten, verloor haar opslag en de partij. „Het speelde voortdurend door mijn hoof. Een voetfout?" Schultz sloeg tegen McSleil negen aces en acht dubbele fouten. TENNISMEDEWERKER De strijd om de laatste degrada tieplaats in de gemengde hoofdklasse van de districts competitie is zaterdag in het nadeel uitgevallen van het eer ste team van De Merenwijk. De Leidenaars moesten op onder ling resultaat het kopteam van het gelijk geëindigde Unicum laten voorgaan. De Merenwijk had vorige week via singlewinst van Eric Dooijeweert al een 1-0 voor sprong genomen en had aan een tweede winstpartij genoeg voor behoud van het hoofdklas serschap. Maar noch het da mesenkelspel van Marjolein Cornelissen tegen Anita Ham ming, noch één van de drie dubbels konden tegen TEAN in winst worden omgezet. De Alp- henaren maakten dankbaar ge bruik van het weekje extra rust, dat een van een operatie her stellende Charley Asselbergs kreeg. Bij Unicum, dat vorige week tegen De Munnik bij een 0-1 achterstand afbrak, won Adrie Talakua de single tegen Peter Kesteloo. Ook hier werden alle dubbels een prooi van de Lei derdorpers, die met de 4-1 over winning een tweede plaats ach ter Botesa bewerkstelligden. De kampioenen speelden maan dagavond uit tegen het reeds gedegradeerde De Boekhorst en behielden hun ongeslagen sta tus. Het team met Renate Ko ning, Ilse en Ronald van Boxtel en John Philip speelt zaterdag thuis om de landstitel tegen de kampioen van Gelderland. Wilma Beijen en Thera du Croix moesten hun vrouwen- dubbel aan Unicum 2 gewon nen geven. De titel in hun afde ling van de eerste klasse ging daarmee aan de Kikkers voorbij. Alkemade, met Marga Klein, Cora en Erik Rooderkerk en Wim Hendriksen werd de la chende derde. Met de formatie uit Roelofarendsveen promo veerde KLTV naar het hoogste districtsniveau. De Katwijkers speelden met Tineke van der Plas, Els en Jeroen Westdijk en vaste invaller Erik Hensbergen op de plaats van de geblesseer de Adrie Freke. In de hoofdklasse heren wor den de plaatsen van de degra danten Forescate 2 en SW uit Voorhout ingenomen door Hil legom en Sassenheim. Eerste masterstickets uitgereikt Uit een ingezonden brief in Voetbal International over RuudGullit: „Ik heb je mogen volgen vanaf '88 en dat kan niemand me meer afnemen. Ze zullen je de grond inschrijven, maar als deze beslissing de stem van je hart volgde, dan kan ik daarmee le ven. Omdat die stem Ruud Gul- litis." Uit een andere brief over de zelfde kwestie: „Dickie, ouweballenbijterszoals jij lopen er niet meer rond. Te genwoordig moet je jankverlialen kunnen ophan gen en daarnaast een bal trappen. Trek je conclusies l en ga wat anders doen, wantgas- ten zoals Gullit mogen jouw rei ne gevoel voor het spel geen geweld aandoen. Basketballer Er- win Hageman in Full Court Press over zijn coach Ton Boot: „Tijdens de eerste training bij Den Helder stelde Ton Boot mij aan de spelersgroep voor:'Jon- gens, dit isErwin Hageman', zei hij. 'Erwin denkt dat hij kan j basketballen, maar hij kan er geen hol van'." Romario in Sport Internatio nal over de eerste Nederlandse zin die hij accentloos uit kon spreken: J „Niet ouwehoeren, jongen. Idem: Als ik het shirt van Brazilië aantrek, trek ik het leven aan. 1 Dan weet ik dat 150 miljoen j mensen heel veel van me ver wachten. Dan weet ik dat 150 miljoen mensen hopen en bid- j den. Tonnie Bruins Slot in Elf over Hristo Stoichkov: .Zijn verdediger kan het ene ogenblik als een badgast onder I een staalblauwe hemel zijn ogen sluiten om ze een seconde later weer te openen middenin het hevigste onweer dat hij ooit heeft meegemaakt. En dat onweer is Hristo. De Belgische voetbalcommen tator Carl Huybregts in Elf: „Voetbal gaat nooit vervelen. Heb jij wel eens een déja vu-er- varing bij een corner? Nee toch zeker. Ik voetbal al veertig jaar - vanaf mijn derde - en ik ben bij ten minste 10.000 hoekschoppen betrokken geweest. Toch denk ik nooit: 'verrek, deze gaat precies zoals in 1967'. Idem: „Waarom hebben jullie voor Van Basten eigenlijk geen voet tocht naar Lourdes georgani seerd?" Scheidsrechter Mario van der Ende, straks ook aanwezig in Ame rika in hetzelfde boekje over zijn WK-voorspelling: „Als Oranjesuppor ter hoop ik uiter aard op Nederland. Als scheidsrechter zou het me echter niet slecht uitko men als wij er in de tweede ronde uit vliegen. Mocht Ne derland cle laatste acht bereikên, dan moet ik immers na de kwartfinales naar huis en mis ik de kans om een halve finale of zelfs de finale te fluiten. Tienkamper Hans Koeleman in De Volkskrant: „VoorzitterHijbregtsen van het NOC'NSF komt zelf niet uit de sport maar is bereid te luisteren. Bij wedstrijden komt hij naar je toe, praat met je. Dat was in mijn tijd wel anders. De enige reden om tegen je te spreken was om je bij het protocol op de kle ding te wijzen. Of dat je je bek moest houden omdat de limiet niet was gehaald. Lothar Matthaus in Nieuwe Revu over Duitsers: „Met alle ontwikkelingen en huidige problemen in Duitsland kan, geloof ik, niemand meer zeggen dat hij trots is om Duitser te zijn. Als je ziet wat voor pro blemen we maken tegenover gastarbeiders, complete waan zin. Met het Duitse oorlogsverle den heb ik niets te maken, daar ben ik veel te jong voor, maar als ik zie hoe door Duitsers op gast arbeiders wordt gereageerd, dan kan ik er niet meer trots op zijn om Duitser te zijn. e eerste paal voor I J Akzodrome wordt nog vóór het einde van dit jaar geslagen. Het super stadion inArnhem-Zuid moet na een bouwtijd van anderhalf jaar klaar zijn. Vitesse kan dus met ingang van het seizoen '96- '97 gebruik maken van de nieu we voetbaltempel. „Dit is geweldig voor Vitesse en Arnhem", reageerde Vitesse- voorzitter Karei Aalbers gisteren na het bekend worden van het nieuws. Aalbers, zes jaar geleden de initiatief nemer voor Akzodrome, verwacht dat gedurende de zomer alle bouwvoorbe- reidingen worden ge troffen. „Dat heeft de nodi ge voeten in aarde. Aan het eind van dit jaar kan de bouw dan beginnen. Een groot deel van het werk gaat naar bedrijven uit deze regio. Als we dan in '96 klaar zijn en er kunnen voetbal len, wacht ons een nieuwe uit daging: met Vitesse naar de top van Nederland. Dat moet toch kunnen in zo'n stadion." De KNVB heeft met groot enthousiasme gereageerd op de goedkeuring van de Akzodro- me-plannen. Voorlichter Ger Stolk ziet veel mogelijkheden voor het nieuwe complex. „Als bond zijn we verschrikkelijk blij met een dergelijk stadion, dat bovendien aan de internationa le normen voldoet. Het feit dat het dak dicht kan is uniek. Je kan je misschien afvragen hoe de kwaliteit van de grasmat is, maar ik neem aan dat daar goed over is nagedacht en dat dat dus gewoon in orde is." Met Akzodrome komt Arnhem in beeld voor het Europees kampioenschap in het jaar 2000. De KNVB heeft zich daar voor. samen met de voetbal bond uit buurland België, kan didaat gesteld. „Er is natuurlijk nog niks inge vuld, maar het Akzodrome is een uitstekende kandidaat voor dat EK, net als de stadions van Ajax, Feyenoord en PSV. Met de KNVB-kandidatuur destijds voor het EK van 1996 heeft Vi tesse al aangegeven graag te op teren voor de organisatie van enkele wedstrijden. Dat hebben wij serieus in beraad." De KNVB overweegt ook serieus er interlandwedstrijden te laten spelen. Al maakt Stolk de kant tekening dat de voetbalbond voor interlands vooral een com merciële afweging maakt. De capaciteit van 28.000 zit plaatsen in het Akzodro me kan bete kenen dat 'be langrijke' in ternationale wedstrijden, zoals tegen Duitsland of Engeland, niet in Arnhem worden ge speeld. „Dat kun je niet maken tegen over de supporters", meent Stolk. „Maar voor kleinere inter lands is het stadion natuurlijk een uitstekend alternatief. Net als voor wedstrijden van Jong Oranje en de UEFA-jeugd." Een oud idee, het in de winter stop afwerken van de laatste ronden om de KNVB-beker in het overdekte stadion, wijst Stolk van de hand. „Dat is vol strekt in strijd met de belangen van de clubs. Wanneer, ik noem maar wat, Feyenoord tegen Roda speelt, doet Feyenoord dat natuurlijk graag in de Kuip, met de eigen reclameborden en business-seats. TD obby Charlton wordt J zaterdag in de adel- stand verheven door koningin Elizabeth II. Vanaf die dag mag de 106-voudige voet balinternational zich Sir Bobby Charlton noemen. Charlton is inmiddels 56 jaar. Hij speelde vroeger voor Man chester United, de club waarvan hij nog steeds bestuurslid is. Bobby Charlton werd in 1966 op Wembley wereldkampioen met Engeland. Hij maakte als international 49 doelpunten, nog altijd een record in Enge land. Het gros van de Oranje-interna tionals draagt Rob Jansen op handen. Dat ligt voor de hand. Aan hem, dé WCS'er en direc teur van het aan de spelersvak bond gelieerde BV Sport Pro motion, danken spelers als Jan Wouters, Dennis Bergkamp, Wim Jonk en Bryan Roy een goede club en een jaarsalaris met zes nullen achter de kom ma. Over hem geen kwaad woord dus.Vooral niet nu de WCS in de vuurlinie ligt en mr. Jimmy Janssen van Raay open lijk heeft gesuggereerd dat er bij Sport Promotion dingen gebeu ren die het daglicht niet kunnen verdragen. Zoals de fiscaal aan trekkelijke Antillen-route voor vermogende voetballers. Die net legale constructie garan deert topspelers het hoogste rendement van hun inkomsten, daar mag niet aan getornd wor den. Pottekijkers zijn daarom niet welkom. Zeker niet de me dia. Met hun kritische kantteke ningen bij de voor een vakbond oneigenlijke Weg die de WCS is ingeslagen, maken ze slapende honden wakker. En. daar zijn Rob Jansen en zijn voetbal vriendjes allergisch voor. Daar om moest er een truc bedacht worden om de media het zwij gen op te leggen. Zaterdagmor gen in alle vroegte werd de ANP-verslaggever door KNVB- voorlichter Ger Stolk uit z'n bed gebeld met een perscommuni qué namens de spelers. Daarin werd de medewerking voor in terviews aan de 'lastige media' aan banden gelegd. 'De betreffende spelers hech ten er aan te onderstrepen het volste vertrouwen te behouden in hun belangenbehartigers en distantiëren zich volledig van de inhoud van diverse artikelen. Vanaf heden zal met betrekking tot verzoeken om medewerking van de desbetreffende media een terughoudend en uiterst se lectief beleid worden gevoerd'. Was getekend de spelers die lid zijn van de WCS of die onder contract staan van Sport Pro motion. De hele Oranje-groep heeft zich vrijdagavond solidair verklaard, maar krabbelde een dag later al weer terug en bracht de boycot terug tot Voetbal In ternational. De boycot zal wel met een sisser aflopen. Maar het geeft eens te meer aan hoe groot de macht en de invloed van Rob Jansen is op de door hem bege leide internationals. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. De spelers laten zich zonder gê ne voor zijn karretje spannen, omdat het belang van Rob Jan sen ook het belang van de top spelers is. Geen land ter wereld kent zo'n goed georganiseerde spelersvakbond, maar de kami kaze-actie van de WCS werkt op de lachspieren en louter in het nadeel van Oranje. Acht dagen voor de openings wedstrijd tegen Saudi-Arabië ligt half Nederland aan de voe ten van Oranje. Maar door het domme en onbezonnen gedrag van Jansen en Co dreigt de sfeer verziekt te worden nog voor er een bal getrapt is. Al weer door invloeden van buitenaf. Net als vier jaar geleden bij het geflopte WK in Italië. Wat zich nu afspeelt, is koren op de molen van Ruud Gullit. De bij Oranje vertrokken ster speler verwijt een aantal inter nationals, de Ajacieden voorop, onvolwassen gedrag. Daarin kan niemand hem dit keer te genspreken. Het is aan Dick Advocaat om dit puberale gedoe meteen de kop in te drukken en snel orde op zaken te stellen. De bonds coach zal een daad moeten stel len en ontkomt er bijna niet aan Karei Jansen, het bestuurslid technische zaken, buiten de deur te zetten. Zelfs als het waar is dat hij part noch deel heeft aan dit conflict, kan de peetva der van de WCS en de vader van Rob zelfs niet de schijn ver mijden dat hij partij is. Als com missaris van Sport Promotion en bestuurslid technische zaken draagt Karei Jansen twee petten en wordt er getwijfeld aan zijn zuiverheid. 'Karei Jansen maakt zijn le venswerk kapot', beschuldigde Janssen van Raay hem vorige week. 'Janssen van Raay is een bedrieger en een leugenaar', sloeg de WCS een dag later te rug. Het onderzoek naar de handel en wandel van Sport Promotion is in volle gang, het gevecht tussen de WCS en Janssen van Raay is in alle he vigheid losgebarsten. Die ruzie dreigt nu te worden uitgevochten over de rug van het Nederlands elftal. Daar moet snel een einde aan ko men, anders ontstaat een her haling van Italia'90. Dick Advo caat zal moeten laten zien wie bij Oranje de baas is. Net als zijn grote voorbeeld, Rinus Mi- chels, deed bij het EK'88 in Duitsland. Oranje had afgelopen weekeinde tijd om te voetballen en om te ruziën met de pers. foto reuter

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35