Leidse schaakschool bovenaan in NK Zwerver is hard aan vakantie toe FV Snoekie wint beker bij Sleutels Sport Snookerij strandt in kwartfinale beker Rob Clerc alleen aan kop in zonetoernooi MAANDAG 13 JUNI 1994 Kleiwegt wint in Berlijn leiden Zwemster Jorien Kleiwegt heeft bij internationale wed strijden in Berlijn van zich doen spreken. Kleiwegt eindigde op de 200 rug als eerste in een persoonlijke toptijd van 2.25.66. Doel van Kleiwegt is kwalificatie voor de Europese Jeugdkampioen schappen. Die limiet staat op 2.23.50. Een eerste plaats bij het NK is ook voldoende voor uitzending. Estafetteploeg De Zijl haalt limiet leiden Bij limietwedstrijden voor het NK heeft de estafetteploeg van De Zijl/LGB goed gepresteerd. Op de 4 keer 200 meter vrij zwom de ploeg 8.14.00. Jeroen Sprinkhuizen haalde zijn eerste limiet op de 200 school in 2.56.1. Op de 200 wissel behaalde Jo- leen van Essen haar derde limiet: 2.43.2. Brazilië wereldkampioen basketbal Sydney Het Braziliaans vrouwenteam heeft gisteren in Sydney de wereldtitel basketbal behaald. De Zuidamerikanen versloe gen in de finale China met 96-87. De bronzen medaille kwam te recht bij de Verenigde Staten die met 100-95 van gastland Australië wonnen. Jongejans klasse apart Amersfoort Zolang Edwin Jongejans, lid van Saltor, blijft schoonspringen, is hij in Nederland een klasse apart. De Bad hoevedorper, die internationaal tot grote hoogte steeg door in de Verenigde Staten te gaan trainen, voegde in Amersfoort weer twee nationale titels aan zijn totaal toe. Op de 3-meterplank kwam hij tot het voor het WK in Rome hoopgevende totaal van 615,65 punten. De wereldkampioen op de 1 -meterplank kreeg op zijn 'specialiteit' een waardering van 541,35. Op beide onder delen eindigde zijn clubgenoot Roupen Tavitian als tweede, op grote afstand. Boksers naar Goodwill Games den haag Drie Nederlandse amateurs nemen van 23 tot en met 30 juli deel aan het bokstoernooi van de Goodwill Games in St. Petersburg. De Nederlandse Boks Bond heeft weiter Hans Jans sen (Eindhoven), zwaarwelter Orhan Delibas (Apeldoorn) en su per-zwaargewicht Jerry Nijman (Amsterdam) aangewezen voor de reis naar Rusland. Als begeleiders gaan de bondscoaches Hennie van Bemmel en Ben Zwezerijnen mee. Twee zeilers verdronken geneve Tijdens de traditionele zeilregatta Bol d'Or zijn zaterdag op het Meer van Genève twee Zwitserse deelnemers verdronken. Een zoekactie leverde niets op. Het evenement werd getroffen door slechte weersomstandigheden. Er stond een harde wind die de golven tot twee meter hoogte opzwiepte. In totaal 170 van de 540 deelnemers staakten de strijd. Van Breda en De Wilde ereleden papendal De vertrekkende bestuursleden Els van Breda Vries man en Cora de Wilde zijn zaterdag op Papendal tijdens de alge- mede vergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) tot ereleden benoemd. Feke Hendrikse, die eveneens afscheid nam als bestuurslid, werd lid van verdienste. Ook Huub Kuijpers had zich niet herkiesbaar gesteld. Ter vergadering zijn drie nieuwe bestuursleden benoemd: Peter Paul Lathouwers, Mariët Gelein-Vitringa en Hans van de Velde. Eén plaats wordt later opgevuld. Piket dwingt Van der Wiet remise af Leiderdorper Jeroen Piket heeft een belangrijke stap gezet op weg naar de Ne derlandse schaaktitel. Gis teren stond de kraker tegen Leidenaar John van der Wiel op het programma. Na zes ronden ging Piket aan de leiding met vijf uit zes, direkt gevolgd door Van der Wiel met vier en een half. Het onderlinge duel in de zevende ronde zou beslissend kunnen zijn voor de eindoverwinning. De partij was uiteindelijk voor het publiek een beetje teleurstellend daar Piket met zwart na 33 zetten re mise afdwong. Overigens het gebruikelijke resultaat indien beide heren elkaar ontmoeten. amsterdam «rinikuuf schaakmedewerker Wat Van der Wiel niet wist en Piket wel, was dat dit precies de partij was tussen A. Sokolov en Oil! Piket had slechts een half uurtje nodig om zich alles te herinneren terwijl de arme wit- speler zijn zetten achter het bord moest vinden. Op groot meesterniveau echt een uni- Jeroen Piket maakt de laatste tijd een goede periode door. Zijn rating is inmiddels hoger dan die van Timman, overigens afwezig in verband met zijn aanstaande match met Salov. Onlangs won Piket een match met groot verschil van Ljuboje- vic. Hij krijgt vaak de kans zich te meten met de wereldtop. Een absolute voorwaarde om tegen de sterksten mee te kun nen is heel hard werken aan je openingsrepertoire en dat doet de Leiderdorper dan ook. Hij speelt zeer veel verschillende systemen en dat maakt het voor de tegenstander lastig om zich goed voor te bereiden. Van der Wiel is het NK goed begonnen, al krijgt hij nog wel Jeroen Piket (rechts) nam met remise genoeg tegen John van der Wiel. De Leiderdorper is op weg naar de nationale titel. foto holvast/marc laamers de op papier sterkste tegenstan ders. Voor hem is het erg be langrijk goed voor de dag te ko men, want de concurrentie Na enkele omzwervingen is het kampioenschap weer ter- ruggekeerd in Amsterdam. Het is sterker bezet dan ooit, met acht grootmeesters en vier ge- kwalificeerden uit de voorron des. Opmerkelijk is de deelna me van twee buitenlanders. Ci- fuentes woont al jaren in Ne derland en begon dit toernooi met drie uit drie om daarna vol ledig in te storten. Ivan Sokolov is een sterke grootmeester uit Bosnië die momenteel in Oegst- geest woont. Hij werd als ver vanger van Timman aangewe zen. Voor hem is het tot nu toe geen succes, hij wist pas giste ren zijn eerste partij te winnen. Hij begon met enkele nederla gen en zal nog flink moeten scoren om niet al te veel Elo-ra- ting kwijt te raken. Dat geldt helemaal voor de huidige kampioen Paul van der Sterren. In 1993 kon het succes niet op, maar 1994 heeft hem nog weinig geluk gebracht. Hij is op dit moment volledig uit vorm, hetgeen vooral bleek in zijn partij tegen debutant Bosch. Deze viel een paard aan op b7 en Van der Sterren vergat het eenvoudig weg te halen waarna hij direkt opgaf. Hij zal geen rol meer spelen in dit kampioenschap tenzij hij in zijn duel met Piket er nog even goed voor gaat zitten. Analyse Wit: Van der Wiel Zwart: Piket 1. e4 e5 2. Pf3 Pf6 Dit is de Rus- siche verdediging, hetgeen eigen lijk betekent dat Piket in eerste instantie met remise tevreden is.) 3. Pxe5 d6 4. Pf3 Pxe4 5. d4 d5 6. Ld3 Ld6 7. 0-0 0-0 8. c4 c6 9 Pc3 (Hier was Van der Wiel achteraf minder tevreden over. Meer spel geeft eerst ruilen op d5 en dan Pc3) 9...Pxc3 10. bxc3 dxc4 11. Lxc4 Lg4 12. Dd3 Pd7 13. Pg5 Pf6 14. h3 Lh5 15. f4 h6 16. g4 hxg5 17. fxg5 b5!? (Het ziet er allemaal spectaculair uit maar alles is theorie. Bekend is dat l7..Pxg4 18. h.xg4 Lxg4 19. g6 Le6 20. Txf7! goed is voor wit, en 19..Dh4 20. Lxf7 Kh8 21. Lf4 is een oude variant van Capab- lanca) 18. Lb3 Pxg4 19. hxg4 Dd7 20. gxh5 Dg4 21. Kf2 Tae8 22. Tgl (Wit kan hier op ver schillende manieren in de fout gaan. Zo is 22. Ld2? Lg3 23. Dxg3 Te2 direkt winnend voor zwart.).. Dh4 23. Kg2 Dh2! (Deze zet werd ontdekt door de Est Lembitt Oil die ermee remise maakte tegen A> Sokolov in 1989. Niet goed was 23.. Te4 24. Df3l. Op zich had Van der Wiel niet veel aan remise maar hij kende deze partij niet en dacht dat de hele variant goed was voor wit.) 24. Kfl Lf4 25. Df3 Tel! 26. Kxel Dxgl 27. Ke2 Lxcl 28. Txcl! (28. Kd3 Dxg5 is niet goed) 28...Dxcl 29. g6 Te8 30. Kd3 Dbl 31. Kd2 Del 32. Kd3 Dbl 33. Kd2 remise. Wit kan niet met 33. Lc2 ertussen van wege 33..Dxa2 en f7 is gedekt. Nederland verliest en wint van Cuba 1QHV19 eindhoven gpd Vier jaar geleden waren het nog de twee absolute stérren op het WK volleybal in Brazilië. De Cu baan Joël Despaigne en de Ne derlander Ron Zwerver staken elkaar naar de kroon. Beide top pers stonden aan het eind zon der hoofdprijs, wat zich op de Olympische Spelen in Barcelo na herhaalde. Alleen kreeg Zwerver alle kans zijn zilveren plak ook daadwerkelijk te verzil veren met een vet contract bij Sisley/Treviso. De beide 'superstars' stonden afgelopen weekeinde in Eind hoven op papier weer tégenover elkaar. De één - Zwerver - ont brak het aan motivatie, de an der - Despaigne - stond zich ge blesseerd te verbijten aan de kant. „Na de vakantie begin ik pas echt met het nationaal team", slaakte Zwerver een die pe zucht. En Despaigne? „Als het zo doorgaat met m'n bles sures, dan zal ik moeten stop pen." De werelden van verschil tus sen Ron Zwerver en 'Jopie' Des paigne kunnen vooral financieel in kaart gebracht worden. Des paigne is een gewaardeerd ere burger van Havanna. Hij geniet op het straatarme en econo misch belabberde Caribische ei land de nodige privileges. Hij mag rondrijden in een fraaie Lada, met lichtorgel op het front en een diskmate op het dash- bord vastgeschroefd. Hij is en blijft het toonbeeld van Castro's ideale sportman. Ron Zwerver toert stoer rond in z'n glimmende BMW .520 met injectiemotor. Zijn status bij de burgelijke stand wordt over twee weken veranderd in 'getrouwd man'. Samen met Jacky kan hij in weelde een ge zin gaan stichten. De bazen van Benetton zijn hem goed gezind, vooral na de titel die Sisley/Tre viso deze zomer in de Serie Al binnenhaalde. Zwerver werd eind april ech ter uit alle feestelijkheden ge rukt om zich inderhaast bij de nationale selectie te voegen, die op dollarjacht moest in de World League. Hij beleefde de poulewedstrijden tegen Cuba, Duitsland en Zuid-Korea eigen lijk van een afstandje. Bonds coach Joop Alberda en mede spelers accepteerden z'n nukki ge houding. Ze namen hem in een zetel mee richting vakantie, die de komende vier weken als 3 dient voor de finales van de World League in Turijn en Milaan en de aanloop naar het WK in Griekenland. „De motivatie was ver te zoeken", erkende Zwerver gistermiddag grif. „Dat was niet meer dan lo gisch", kon de vedette er onge straft aan toevoegen. Vreemd De 26-jarigeAmsterdammer, die de laatste weken ook nog eens door een schouderblessure werd geremd, heeft namelijk voldoende krediet opgebouwd. „Het spelen was de afgelopen maand nog niet zo'n probleem voor mij. Maar al dat trainen, die rottige hotels en de vliegtui gen. Bah. Daarom heb ik alles een beetje als vreemd ervaren." Het vreemde karakter van de tvvaalf duels in de World Lea gue-voorronde werd voorname lijk bepaald door de opmerkelij ke start met twee keer 3-0 in Havana op Cuba. „Natuurlijk was het lekker dat we daar won nen. Goed voor het vertrouwen. Maar na de twee wedstrijden te-- gen Duitsland is'het eigenlijk al leen maar minder gegaan", mopperde Zwerver verder. Ook de glansrijke afsluiting tegen Cuba, waarmee de eerste plaats in de poule werd veiligge steld, kon hem niet direct in een juichstemming brengen. Zwer ver zal namelijk pas uit z'n dak gaan als er echte prijzen te ver delen zijn. Slechts de eerste plaatsen in de World League en op het WK tellen nog voor het uithangbord van het Neder landsevolleybal. Joël Despaigne is ook nog al tijd het paradepaardje van de Cubaanse selectie. De aanvoer der kijkt tegenwoordig nors toe. Hij heeft aan de glansrijke jaren geen vette bankrekening over gehouden. Despaigne is inmid dels 27 jaar oud en bijna versle ten. Een voetblessure zeurt al anderhalf jaar door en z'n slag schouder is aan gort gemept. Hij betaalt de tol voor jarenlan ge roofbouw. Overbelasten Ook Ron Zwerver weet hoe een lichaam gesloopt kan worden door zwaar aanvalswerk. Met Avital Selinger als spelverdeler werd Zwerver jarenlang buiten sporig veel bediend. Dat euvel is nu verholpen, meent althans Peter Blangé, de huidige regis seur. „Ik kan de zaken nu even redig gaan verdelen. De tijd van Peter Blange en Ron Zwerver stretchen na afloop van het gewonnen duel met Cuba. Zwerver gaf toe dat hij moe was. foto aa het overbelasten van Zwerver is voorbij", aldus Blangé. In de dubbel tegen Cuba, die ha het 1-3 verlies op zaterdag gisteren een luidbejubelde 3-1 opleverde, kregen Henk-Jan Held en nieuwkomer Bas van de Goor aanvallend zelfs meer te verstouwen. „Blangé kon steeds uit deze drie aanspeel punten kiezen", was Alberda opgevallen. „En alleen Zwerver kon door het Cubaanse blok re delijk gecontroleerd worden. Van de Goor was een vaste Zwerver zelf heeft nog z'n twijfels. Als het er straks echt op aankomt, dan verwacht hij toch dat Blangé hem weer veelvuldig zal gaan bedienen. „Nu kon het verdeeld worden, omdat de druk niet extreem hoog was. Daarnaast zullen we qua opstel ling toch nog het één en ander moeten sleutelen", verwijst Zwerver naar de trainingsperio de die direct na de korte vakan tie en zijn huwelijksreis zal vol gen. Of er aan het lichaam van de Qubaan Despaigne nog 'gesleu teld' kan worden blijft een gro ter vraagteken. Het zal de Ne derlanders een zorg zijn. Zij kre gen een kick van de entourage in Eindhoven, van de oranje gekte en van hun eigen veer kracht. En die ene mopperende Zwerver... Ach, hij zal in juli (fi nale World League) en septem ber (WK) echt wel weer op scherp staan. Vakantie is risicofactor De nationale volleybalploeg kan met een fiks brok zelf vertrouwen in de rugzak gaan uithijgen. Richting fi nales van de World League, eind juli in Turijn en Mi laan, staat vreemd genoeg een vakantie voor de boeg. Vier weken lang zal bonds coach Joop Alberda z'n dis cipelen niet onder ogen krijgen. Pas op maandag 11 juli wordt in de Sporthallen Zuid in Amsterdam getest of de internationals in hun vakantie het aangename met het noodzakelijke heb ben kunnen combineren. „Eigenlijk neem ik een groot risico door vier weken niet te trainen, maar het is nu eenmaal de deal die we hebben gemaakt met de spelers", meldde Joop Al berda na de afsluitende ze ge op Cuba. Alberda vertrouwt op de professionele houding van zijn selectie. „Ze beweren immers dat ze echte profs zijn. De jongens krijgen al lemaal twee trainingspro gramma's mee. De één ge baseerd op kracht, de ander op uithoudingsvermogen. Want vooral in sprong kracht en conditie mogen ze niet te veel inleveren. En als ze het niet doen, dan zullen ze daar de tol voor moeten betalen. Wie niet fit genoeg is valt namelijk ge woon af." De juiste arbeid-rust-ver- houding staat hoog in het vaandel bij Alberda. „De spelers moesten na een vre selijk lange cyclus wedstrij den bij hun club in de voor ronde van de World League ook nog eens drie keer de wereld overreizen. We heb ben eigenlijk een soort soci aal contract gesloten. Ik zal ze dan ook echt niet gaan controleren tijdens hun va kantie." In de kwartfinales van de World League, waarvoor zich zes landen plaatsten, krijgt Nederland te maken de andere poules, Bulgarije en wereldkampioen Italië. Via een ingewikkeld sys teem, waarbij het aantal ge wonnen sets in de voorron de tegen Cuba blijft mee wegen, gaan de beste vier ploegen door naar de halve finales in Milaan. De Haagse eredivisionist FV Snoekie heeft het derde Sleutels-zaal- voetbaltoernooi op haar naam gebracht. Tegenstander in de finale was in een gezellig drukke Drie Octoberhal de organiserende ver eniging. Snoekie met onder andere Cees van Tongeren, John Era dus en Hans van As in de gelederen, kwam wel achter. Patrick Hey- mans smaakte het genoegen de eerste treffer aan te tekenen (1-0). Toch kwamen de Hagenaren langszij. Het was uitblinker Jan Akkerman zelf die zijn ploeg op gelijke hoogte bracht (1-1). Penalty's moesten uiteindelijk uitsluitsel bren gen. Een discipline die de Hofstadbewoners beter bleken te beheer sen. Gè Tegelaar was de man die vanaf de stip miste. In de kleine finale maakte het Zoetervvoudse Coret korte metten met Bram's Snackbar. 'Bram' werd liefst met een 5-1 nederlaag naar een vierde plaats verwezen. McDonald's presteerde teleurstel lend. Via een 3-0 overwinning op de Zwarte Wolf eindigde het op een vijfde plek. In de strijd om de nationale beker bracht het Leidse snooker team de Snookerij het niet verder dan de kwartfinale. Wel schakelde het in de eerste ronde het Warmondse Jumbo met 5- 1 uit. In de kwartfinale namen de Leidenaars het op tegen het Zaanse Bruins. Na een spannende strijd kwam het net iets te kort (5-4). Winnaar in Leiden van de beker werd het Amsterdamse Kei zers. Zij schakelden achtereenvolgens het Snookercafè, Zaan stad /Bruins 2 uit. In de finale fungeerde Slaakhuys als tegen stander. Maar ook nu bleek er geen kruid gewassen tegen de Amsterdammers. Via een 5-3 overwinning mochten de hoofd stedelingen de beker in ontvangst nemen. Op een gedeelde derde plaats eindigden Spijkenisse en het eerder genoemde Slaakhuys. Rob Clerc heeft al in de openingsronden van het Westeuropese zo netoernooi ruim afstand genomen van zijn acht concurrenten. De enige Nederlandse deelnemer liet in Heerenveen twee winstpartij en aantekenen. Drie spelers plaatsen zich in Heerenveen voor het toernooi om het wereldkampioenschap, van 6 tot en met 27 no vember in Den Haag. Clerc startte als grote favoriet en maakte dat in de eerste twee ronden ook waar. Zaterdag kon de Belgische kampioen Michiels tot in het gevorderde middenspel redelijk tegenstand bieden, maar hij liep zich daarna stuk op de ijzeren defensie van de Nederlandse oud-kampioen. De Portugees Machado bood Clerc vervolgens meer weerwerk dan was verwacht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33